PTT machteloos tegen bankgiro opmars van nieuw McIN amara president W ereldbank GRATiS Dienstverlening hinkt achteraan Begrotingscommissie wil ontheffing taak SLEUTEL HANGERS Nieuw telefoonsysteem Virus van apeuziekte ontdekt Philidor kon nederlaag niet meer ontlopen DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1T ADVERTENTIE NIEUW BEGRIP op - Betalen - zonder - geld is sinds maandag jl. een nieuw be grip in Nederland. Het is een ver dere poging van de gezamenlijke banken om de dienstverlening uit te breiden tot de massa. Voor de popu larisering van het bankwezen was vorige maand reeds een belangrijke stap gezet door de reclamecampagne voor het openen van een bankreke ning. Niet voor de kapitalist, maar voor de eenvoudige loontrekker, die in de loop van de maand zijn gehele salaris opsoupeert en geen cent spaart. De banken hebben het geld van die gewone man graag. Zij ver zorgen kosteloos zijn betalingen. Zij geven hem zonodig wat crediet tegen lage rente en als de rekeninghouder wat geld wil sparen wordt hij beter beloond dan de postcheque- en Giro dienst ooit heeft gedaan of zal doen. Het staatsbedrijf der PTT heeft de actie van de banken beantwoord met een advertentiecampagne vol zoet ge- vooisde woorden. Het is de vraag of het het publiek kan overtuigen dat de postgiro meer voordelen biedt dan een bankgiro. Eigenlijk is het helemaal geen vraag: er zijn geen voordelen. De Postche que- en Girodienst is te laat ont waakt. In de strijd die nu in de re clame wordt uitgevochten beschikt tante pos over onvoldoende wapens. Zij levert een hopeloos gevecht, waaruit de banken ongetwijfeld als overwinnaar te voorschijn zullen ko- (Van onze Amsterdamse correspondent) Soms staan de advertenties in de krant van dezelfde dag contant betalen zonder geld-op-zak. op de moderne, gemakke lijke manier: met de betaalpas en de betaalchequesDe tekst van de andere advertentie is: ,JKunt u zonder geld op zak overal met gepast geld betalen? Ja, gewoon met de blauwe kaart van de postgiro". De eerste staat in de publikatie van de gezamenlijke Neder- landse banken. De andere in de advertentie van de Postcheque- en Girodienst. chequebedrag gedurende twee dagen. De bankgirorekening geeft immers een rente van 3Vs% per jaar, bere kend over het bedrag dat gedurende elke hele maand op de rekening heeft gestaan. De gewone postgirore kening' geeft geen rente. De bankrekeninghouder kan be taalcheques krijgen tot maximaal 1500 gulden. Over het algemeen krijgt men cheques tot een bedrag waarover bijvoorbeeld ook een afbe talingskrediet zou worden verleend. De betaalcheque van de banken is door de Postcheque- en Girodienst beantwoord met een reclamecampag ne die vertelt dat men „gewoon met de blauwe kaart" elk gewenst bedrag gepast kan betalen. Jawel, maar dan moet men beslist zeker zijn van een voldoend saldo. De ontvanger, mees winkelier, heeft geen enkele zekerheid over die dekking. Is er geen saldo dan krijgt de winkelier geen geld. Een onmiddellijke verzilvering de cheque is niet mogelijk. De ontvanger moet drie tot vijf dagen wachten eer hij over het geld kan be schikken. En de winkelier zal dus de voorkeur geven aan de vei lige bankcheque en soms zelfs de girocheque zonder meer weigeren, maar dat vertelt de advertentie van de PTT niet. De postcheque- en Girodienst pro pageert op het ogenblik ..postgiro voordelen" die in zes punten zijn sa mengevat. Voordeel 1. gemakkelijkee bij- en af schrijving op de nieuwe 3.48 rente rekening. Bij de banken hoeft men niets bij of af te schrijven en krijgt men automatisch een iets hogere ren te, namelijk 3% Voordeel 2: hetzelfde geldt voor de beleggingsrekeningen van 41/J,5 en 5% pet. Bij de banken heeft men die zelfde mogelijkheid tegen iets hogere rente. Voordeel 3: rechtstreeks gemakke lijk betalingsverkeer met een miljoen particulieren en 500.000 bedrijven ei instellingen. Voor de bankrekening' houder geldt: hetzelfde gemakkelijke betalingsverkeer met dezelfde parti' culieren, bedrijven en instellingen. Voordeel 4: twee kascheques vai 500 gulden elk voor het opnemen vai contanten bij alle 2250 postinrichttn- gen. De banken komen met grotere voordelen: betaalcheques zijn tot 500 gulden te verzilveren bij 4000 kanto ren en wie naar het bijkantoor vai zijn eigen bank gaat kan a la minute zijn gehele saldo opnemen. Voordeel 5: boekhoud-gemak: overzichtelijke geheel gespecificeerde dagafrekeningen. De banken geven datzelfde boekhoud-gemak, r stuurt de dagafrekeningen met grote re snelheid. Voordeel 6: overschrijven zonder kosten, ook geen portikosten. Ook de banken schrijven kosteloos over berekenen echter wel de portikosten van de dagafrekeningen en wie zijx opdrachten niet in de bus van he bijkantoor deponeert moet ook post zegels plakken. De gratis portikosten zijn dus het enige voordeel van de postgiro. Betaalcheques De nieuwste service van de ban ken is het verstrekken van betaal cheques aan rekeninghouders. Dit in Amerika zo populaire betaalmiddel maakt het mogelijk contant te be talen zonder geld op zak te hebben. Men kan er alles mee betalen: kle ding en sportartikelen, de stomerij en de kruidenier, de kapper, het bioscoopkaartje en het etentje in de stad, de bakker, de melkboer en de slager. Men behoeft niets anders te doen dan even een cheque uit te schrijven en zich met een zogenaamd bctaalpasje te legimiteren. De ont vanger haalt het geld bij de bank, het geeft niet wplke, of laat het be drag op zijn eigen bankrekening bij schrijven. Natuurlijk wordt er wel veronder steld dat de uitgever van de cheque over een voldoend saldo op zijn reke ning beschikt, maar nodig is het niet. Hij zal gerust 100 gulden uitgeven als hij maar 50 gulden op de rekening heeft. Als zijn salaris aan het eind van de maand op de bank wordt ge stort, wordt dat wel vereffend, de bank berekent hiervoor een rente van 1% per maand. Voor de ontvanger in de meeste gevallen de winkelier is de betaal cheque gemakkelijk. Hij behoeft nooit wisselgeld terug te betalen. Bo vendien weet hij dat de cheque wordt verzilverd ook als er geen saldo De banken nemen dat risico. De dienstverlening wordt bekostigd de inhouding van de rente over ADVERTENTIE nylons met "ingebouwde" frisheid U houdt frisse, droge voeten in 3 Sterren nylons met Hygitex. Want Hygitex desodoriseert, voorkomt transpiratie en is aangenaam voor de huid. Elke dag weer frisse voeten met 8 Sterren nylons. Alléén 3 Sterren nylons zijn behandeld met Hygitex. 2.95 en 2.25 met Hygitex HYGIËNISCH. ALTIJD FRIS uitgebreid. De kosten van overschrij vingsformulieren zijn vervallen, de giro-enveloppen zijn nu gratis te krijgen, het saldo dat aanvankelijk niet beneden vijf gulden mocht da len werd eerst tot nihil toegelaten en thans mag men zelfs tot 25 gulden in het rood komen. Bovengenoemde „postgirovoordelen" bieden voorts nieuwe mogelijkheden. Maar steeds blijft men achter de bankinstellingen aanhinken. Een nieuwe troef i6 nu het openstellen van postkantoren op koopavonden of vrijdagavonden. De postgiro levert een zware strijd tegen de banken die de wind in de rug hebben. Reeds 3 dagen na de start van het systeem van betaal cheques staat vast dat deze voor Eu ropa nog nieuwe betalingswijze een succes wordt. Buitenlandse belang stelling doet vermoeden dat de be taalcheques in de naaste toekomst ook als betalingen in andere Euro pese landen zullen worden geaccep- I teerd, waarmee de zogenaamse reis- J cheque voor de bankrekeninghouder j kan vervallen. De Nederlandse banken, hecht aaneengesloten met uniforme spelre- j gels zijn het offensief begonnen om de gunst van het publiek te krijgen. Tegenover het abstracte begrip van de postgiro brengen zij het bankkan toor in ieder dorp en iedere stads wijk. De strijd van het ambtelijke staatsbedrijf der PTT tegen de com mercie van de banken is een hope- (Van onze parlementaire redactie De algemene begrotingscommissie uit de Tweede Kamer wil van haar taak worden ontheven. In de tweede vergadering, dia het college gisteren heeft gehouden, heeft het besloten, dat het geen advies zou uitbrengen de tientallen voorstellen, die in de openbare commissievergaderingen in de laatste weken zyn gedaan. Die voorstellen (23 amendementen en 7 moties) hebben op een enkele uitzondering na van de betrokkeh commissies een negatief advies meegekregen. De stemmenverhoudin gen daarbij zijn zodanig, dat aange- en mag worden, dat ze ook in de Kamer met ruime meerderheid zul len worden verworpen. De algemene begrotingscommissie die tot taak heeft de Kamer nader te adviseren over moties en amendemen ten op de begrotingen, ziet daarom geen heil in een uitgebreide beraad slaging. Een voorstel van de liberaal Toxopeus om geen adviezen uit te brengen, werd aangenomen met ne gen tegen acht stemmen. Complicatie Daarbij doet zich een complicatie voor. De tegenstemmers waren de af gevaardigden van PvdA, KVP Die partijen hebben in de Kamer evenwel een meerderheid. Als de Ka mer, politiek gezien, net zo stemt als de begrotingscommissie wordt het voorstel daar verworpen. Gevolg: de commissie, die van haar taak onthe ven wil worden zal zich toch van die taak moeten kwijten. En het gevolg daarvan kan weer zijn, dat de Kamer dinsdag niet aan de openbare behandeling van de be grotingen zou kunnen beginnen. Daarom wordt aangenomen, dat het presidium naar een „werkbare oplossing zal zoeken .Tenslotte is t helemaal niet gezegd,'dat de Kamer net zoals de commissie zal stemmen. Het al of niet willen beraadlagen over kansloze voorstellen hangt meer af van praktische dan van politieke motieven. De stemmenverhouding in de begrotingscommissie wijst daar trouwens al op. 3 verschillende BIJ CALIFORNIA SOEP IN BLIK Plak hier 6 vlaggetjes zendt mij 3 sleutelhangers KNIP UfT «n stuur sur. California Soepen Harderwijk Kogel 50 jaar tusseti long en het hart Artsen die de 70-jarige Severino Rava doorlichten in verband met klachten over ademhalingsmoeilijk heden hebben geconstateerd, dat tus sen 's mans hart en linkerlong een kogel zit uit de Eerste Wereldoor- Johnson vol lof over minister De Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, heeft gisteravond in een verklaring laten weten dat hij het aanbod van de raad van commissarissen van de Wereldbank heeft aanvaard om president van deze bank te worden. Het aanbod was hem enkele ogenblikken eerder gedaan. McNamara verklaarde dat t geen datum was vastgesteld voor zyn aftreden als minister van De fensie. President Johnson had hem verzocht ook in 1968 tenminste nog zo lang aan te blijven tot het werk voor het militaire program en het budget voor het fiscale jaar 1968- 1969 voltooid was. Dit betekent dat McNamara waarschijnlijk n'iet voor eind januari zal heengaan. Dankbaar nog Namara en zijn houding van alles te weten. Het streven van McNamara is steeds geweest de enorme ingewik kelde Amerikaanse militaire machine geheel onder zijn leiding te brengen hetgeen het voor hem noodzakelijk maakte 12 uur per dag te werken omdat hij de belangrijke beslissingen zichzelf voorbehield. De gene raals en admiraals hebben dikwijls hun ketenen gerukt, maar geen hen heeft het gedurfd hem in het openbaar aan te vallen. In zijn verklaring zegt McNamara voorts dat hij president Johnson zeer dankbaar is voor diens constante steun en vriendschap. Hij merkt dan op dat hij nu op 60 dagen na zeven jaar minister van Defensie is en de ze post dus langer bekleed heeft dan een van zijn voorgangers. Ik was zelf niet van plan zolang aan te blij ven, aldus McNamara. Ik heb dit echter wel gedaan omdat ik mij hier toe verplicht achtte. President Service Men zou de reclamecampagne van de postcheque- en girodienst mislei dend kunnen noemen. Van de voor delen blijft in de praktijk immers niets over. Zelfs de slagzin: „het grootste gironet van Nederland volledig geautomatiseerd" slaat nergens op. Het girokantoor van de gemeente Amsterdam is kleiner biedt belangrijk meer service en bedient de rekeninghouder in de helft n de tijd die de PTT nodig heeft. „Volledig geautomatiseerd" is geen enkele garantie voor een goede dienstverlening. De rekeninghou- van de postgiro die destijds van het Haagse girokantoor naar het gi rokantoor in Arnhem werd overge boekt kreeg ee mnededeling toege zonden dat men in verband met de automatische verwerking van de overschrijvingen rekening moest houden met een langere verwerkings tijd. Ook de grote bankinstellingen heb ben hun giroverkeer volledig geauto matiseerd. Wat de rekeninghouder echter interesseert is hoe lang het geld onderweg blijft. De postgiro heeft drie tot vijf dagen en soms meer nodig om de betrokkene bericht te zenden van bij- of afschrijving, bij de banken is het gebruikelijk dat iedere dag de giro-opdrachten worden afgewerkt zodat het door rekening- houder te ontvangen dagafschrift de situatie van de vorige dag aangeeft. Dat is een service die de PTT niet kan geven. Een ambtenaar gaat om vijf uur naar huis, in een particulier, dienstverlenend be drijf pleegt men te werken tot het karwei achter de rug is. Saldo Onder druk van de concurrentie an de banken heeft de Postcheque- in Girodienst de service al enigszins Medewerkers van het Bernhard- Nocht-Instituut voor zee- en tropen- ziekten in Hamburg zijn er in ge- de gevaarlijke veroorza- de zogenaamde „Marburger apenziekte" zichtbaar te maken met een elektronenmicroscoop. Zij konden •zaak van de ziekte, een virus aantonen, in het bloed van marmot apen die waren ingeënt met stoffen van door de ziekte getroffen De ziekte werd de afgeslopen zo- er door apen uit Oeganda 3 Marburg, Frankfort en Belgrado overgebracht en eisten in West- Duitsland zeven mensenlevens, of 25 procent van de geïnfecteerden. De Hamburgse virologen dr. Gün- ter Müller en dr. Dietrich Peters noemden het „virus Marburg" n verwant met de vertegenwoordigers een nög niet geclassificeerde ;-groep die door insecten wordt overgedragen. Het is, volgens de art- nog niet bekend of en wan entstof tegen de apenziekte ont wikkeld kan worden. Daartoe i ten de structuur van het virus e: reactie van de organisme nog onder zocht worden. Het virus ziet er vergroot uit als eer dwarsstrepen en eei lengte omgeven door 100.000 maal wrompje met streep in de :en lichte rand. Snellius-medaille voor ir. H. Rinia In de te Amsterdam gehouden ver gadering van het Genootschap ter Bevordering van Natuur-, Genees- en Heelkunde heeft de voorzitter, prof. dr. E. C. Slater, de onderscheiding van dit genootschap, de gouden Snel lius-medaille, uitgereikt aan ir. H. Rinia te Eindhoven. Ir. Rinia is tot hij voor kort met pensioen ging ruim 40 jaren, de laat ste 20 jaar als directeur, werkzaam geweest aan het Philips Natuurkun dig Laboratorium. Vaak baanbrekend waren zijn activiteiten op een breed terrein. Meer dan 50 octrooien staan op zyn naam. Kort na McNamara gaf president Johnson een verklaring uit waarin 6tond dat de voornaamste defensie politiek duidelijk is vastgesteld en de richting van de oorlog in Vietnam vast is bepaald. De Amerikaanse president had woorden van lof voor de minister. Hij zei dat McNamara een groot bestuurder van het ministère van Defensie is geweest. De diensten, die had bewezen zowel als de regering en als wijs raad gever op binnenlands en internatio naal terrein, waren „onvergelijke lijk" geweest. In april bracht McNamra de pre sident al op de hoogte van het even tuele aanbod van d» Wereldbank, half oktober liet Johnson hem we ten, dat de voordracht voor de We reldbank nu binnenkort moest ge schieden. Hij vroeg de minister, of hij nog belang stelde in de post. Over de opvolging van McNamara Is nog niets bekend. Gouverneur Co- nally van Texas, waarvan algemeen aangenomen werd dat hü McNama ra zou opvolgen heeft laten weten dat hem de portefeuille van Defen sie niet is aangeboden en dat hij niet weet of dat ral gebeuren. Reacties De Europese dagbladen waren het er gisteren over het algemeen over eens dat het vertrek van McNamara een verandering zal betekenen voor de Amerikaanse Vietnam-politiek. Veelal wordt de opvatting gehuldigd dat de voorstanders van een ver scherping van het conflict in Viet nam meer invloed zullen krijgen op president Johnson. De bladen zyn van mening dat de nieuwe Amerikaanse minister van Defensie het niet makkelijk zal krijgen. Het is waarschijnlijk dat zowel de drie onderdelen van de strijd krachten als het Congres de opvol ging van McNamara te baat zullen nemen om te proberen een deel van him involed terug te winnen. Bijna zeven jaar heeft het congres opge scheept gezeten met wat sommige leden noemen de arrogantie van Mc- Koersen Nootdorp Dubbele triomf voor Dyveke D (Van onze medewerker) De laatste koersdag in Nootdorp leverde een fraaie dubbele zege op voor de door Matthijs Lange ge stuurde Dyveke D in de Grote Prijs van Nootdorp. In de eerste afdeling (over 1680 m) was zij van start af op de ereplaats en triomfeerde in 1.23.7 over Ellen Tinga en CH van Rood en Noot. De tweede afdeling werd een verras sende zege voor Y Y Hanover (w. f 14.90). Hij klopte de favoriet Ber- nadine, die steeds de leiding had, met een goede eindsprint in 1.22.8, In de finale (over 2000 m.) bracht Lange Dyveke D voorzichtig op 'e benen en belandde achteraan. Dit» bleek echter geen bezwaar, want gaandeweg verbeterde de merire haar positie. Halverwege de laatste ronde nam zij resoluut de kop en besloot met een prima 1.25.9 triomf. Zei os van Vredenhof. die 25 meter moest geven, werd verrassend tweede Opl, 7.30, cov. 1180) vóór Y Y Hanove* en Yewel Boy. UITSLAGEN HasseOrtprljsi i. PiuditaHJpter S (3, Wagenaar jr.) (1.35.5); 2. Famnile Blaai» kers; 3. Edelman AL. Toto w. f 10.—w pi. f 2.20, f 1.70, f 1.90, kopp. f4.80, cow f 3.60. Tumhoutprijs1. Fredericla (A. T, Knijnenbuirg) (1.32.4); 2. Duke Holly» rood; 3. Esta Kin ley. Tot. w. f 1.30, pi. f1120, fl-20, kopp. f8.—, cov. f4.70, trio f6480. Grote prijs van Nootdorp. 1ste afd.{ 1 Dyveke D (M. W. M. Lange) (183.7)1 2. Ellen Tinga; 3. Ch. pl. f 1.90, f 180, Noot. kopp. f 380. cov. f 2.9Ö." afd.: 1. Y. Y. Hanover (J. Ver» f 5.10, kopp. f7. Finale: 1. Dyve (125.9); 2. Zelos i Y. Hanover. Tot. w. f 1.80 f780, f3.—, kopp. f 18.50 ,cov. f 11.80* Gaelprijs: 1. Dompteur K (C. t 1.10, f 120, kopp. f25.60, trio f549.—. Lui'toprljs: 1. Bonnie Mars (C. I> Blokdijk) (1.28.4); 2. Ediwaid Volaaml Daniilo Maniin. Tot. w. f 2.40, pk Maring(1.26.7); 2. EJlma KlnOey; Bram Williams (N. KNSB-competitie PTT heeft de eer ste codetelefoon in gebruik ge steld. Een gebeurtenis die op de televisie werd uitgezonden. Het eerste gesprek werd gevoerd door televisiepresentatrice Aimi Mac- Donald (foto) met zanger Adam Faith. Het nieuwe telefoonsysteem brengt het oorspronkelijke ge sprek over in codetekens die wel iswaar via de kabel worden over gebracht maar dan zoals bij de telegraaf. Tenslotte wordt het ge sprek gedecodeerd. Voor de drie ..Leidse" KNSB teams restten uit de tweede ronde nog enkele afgebroken partijen die. vooral voor Philidor en het LSG van het allergrootste belang waren. Philidor heeft een gelijkspel tegen ASC uit Amsterdam niet kunnen be reiken. De Leidenaren die met 4Ü- 2Y2 achter stonden, konden uit de drie hangpartijen sleohts twee pun ten scoren, waarmee een minimale nederlaag 5 4%) een feit werd. Theo Piket had volgens de verwach ting weinig moeite een punt binnen te halen, maar Berg en Etmans kon den niet verder komen dan remise. De competitie in de hoofdklasse is dit jaar zeer spannend. De acht teams zijn vrijwel dat een prognose zeer moeilijk is. De stand na twee ronden bewijst dit wel: het Rotterdams Charlois, de- Gelukkiger Voor ht LSG, dat tegen het Haar lemse VHS de stand bij 44 afbrak, hadden de hangpartijen een plezie riger afloop. De party van v. d. Wolk werd weliswaar door de arbi ters remise gegeven, maar Toorman wist, na eindeloos manoeuvreren, heb volle punt en daarmee een 5Yj41* zege voor LSG binnen, te halen De competitiestart van LSG is met twee overwinning verrassend èn veelbelovend te noemen. Voorschoten, uitkomend in da tweede klasse, was al vrijwel zeker van de overwinning op het Haagse RSC, dat met 53 achterstond. Zon der verder te spelen gaven de Ha- Door het nieuwe systeem kan de vraag naar meer telefoon- butant in de hoofdklasse, boekte alsI genaars ook de twee afgebroken par- facihteiten worden voldaan. Vier. enige twee overwinningen. Dan vol- tijen (Wouters en Bongers) gewon- entwintig spreekcircuits kunnen1 gen zesü) teams, waaronder hec 1 nen, waarmee de Voorschoten.se ze^e nu overgebracht rcorden doorLeidse Philidor. met elk één zege en op 7-3 werd bepaald. Een prachtig twee lijnen in bestaande kabels, 'één nederlaag, terwijl landskam-1 herstel na de vrij zwakke start.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17