Vrees en respect voor de Koreanen DE MCHTHAL Indonesië is boos over auto-iiivoerscliandaal EESTDAGEN ,DE LICHTBAL" ACTUEEL KERAMISCHE SUBSIDIE VOOR WEEKBLAD Onrechtvaardigheden op belastinggebied Drukke dagen voorLuns DAN VERSE KIP Wildfeout SPECIALE AANBIEDING LEIDSCH DAGBLAD! RELIGIEUZE ARTIKELEN FIRMA HUIBERS Haarlemmerstraat 123 - Leiden - Telef. 0171022889 DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 Bezoek bij „Tijgerdi visie" in Zuid-Vietnam (Van een speciale verslaggever) Per jeep rijden wij van Qoei Nhon 55 kilometer in zuidweste lijke richting naar het hoofdkwartier van de Zuidkoreaanse „Tijgerdivisie". De weg is stoffig en de thermometer wijst (in de schaduw) meer dan veertig graden aan. Men kijkt ver over het landschap. Uitgestrekte, met rijst bebouwde vlakten en heu vels aan wier voeten dorpjes liggen. Zware militaire vracht wagens komen ons tegemoet. Zij transporteren nieuw materiaal van de havenstad Qoei Nhon naar An Khe, het hoofdkwartier van de eerste Amerikaanse cavaleriedivisie, „Verkeersweg ne gen" is goed berijdbaar en zelfs 's nachts veilig sinds Zuidkore aanse troepen dit gebied onder controle hebben. stellingen. De komende dagen zal grote operatie tegen die nog altijd In het „Koreaanse blijvende Vietcong-restanten worden uitgevoerd. Tijgerdivisie voert ook, onaf hankelijk van Amerikanen en Zuid- vietnamezen, e De Zuidkoreaanse troepen leveren in bijdrage aan de Amerikaanse en ZuHvietnamese strijd tegen de Viet- :ong. Het hoofdkwartier van hun .Tijgerdivisie" ligt op een heuvel. Aan de voet ervan liggen twee bat terijen artillerie in stelling. Het kamp: lange rijen houten barakken, wat prikkeldraad en zandzakken. De Koreanen voelen zich hier veilig. De officieren vertellen van hun operaties waardoor een groot deel ?an de provincie Binh Dinh van Viet- congstrijders werd gezuiverd. Alleen in de bergen van Phol Cat bevinden rich nog restanten van de Vietcong- eenheden. Het devies van de Zuid koreaanse legerleiding luidt: „Waar iengaan, blijven we!" Inderdaad hebben de Koreaanse troepen gebie den die zij op de Vietcong hebben reroverd nog nooit prijsgegeven. Vietcong ruiken Een Koreaanse officier vertelt me: „De Vietcong verzint altijd weer nieuwe trucs. Wij moeten, om succes te kunnen hebben, betere trucs be denken". Hij vraagt dan of het me niet opgevallen is dat Vietnamezen opvallende lichaamsgeur hebben. Zuidkoreaanse soldaten kunnen, als ergens een schuiltunnel van de Vietcong vermoeden, in een gebied ïen straal van honderd meter binnen 48 uur de kern van die schuil plaats opsporen. i Om in onderaardse tunnels vol doende lucht te krijgen, prikt de Vietcong dunne bamboestokjes door aarde erboven, waardoor echter bovendien de Vietnamese lichaams geur de Koreaanse neus bereikt. Het is ook voorgekomen dat de Koreanen vrouwen van de Vietcongstrijders des nachts naar hun mannen hebben la ten gaan. In de ochtend kon de hele groep worden opgeruimd. Een veel toegepaste techniek is het in een be paalde richting laten vluchten van de tegenstander, die dan uiteindelijk in de Koreaanse val loopt. De Korea nen hebben voor hun verschillende technieken eigen namen. Zij gaan op „hazenjacht" of zij gaan „vissen dro gen". In de buurt van het Koreaanse hoofdkwartier bevindt zich een Ame rikaans kamp, van waaruit de logis tieke ondersteuning wordt verzorgd. Langs de weg, die naar het Ameri kaanse kamp voert, hebben zich han delaars en prostituées gevestigd en overal zijn borden met „wash car" en „laundry" uit de grond geschoten. Amerikaanse soldaten zitten naast hun vrachtauto's, Vietnamese kinde- op de schoot. Wat verachtelijk kykt de Koreaanse officier, die mij begeleidt, naar al dat gedoe en zegt: „De „Tygerdivisie" heeft haar eigen wasserij. Bij ons kamp en onze bases zijn geen bars en bordelen." De Ko reaanse militairen gaan ook niet voor „rest and recreation" zo nu en dan een grote Aziatische stad. Wan neer Koreaanse officieren verlof ne- dan brengen zij die door bij hun familie in Zuid-Korea. 's Nachts in actie p een heuvel ligt, blijkens aan wijzingen in „tijger-stijl", een door compagnie bezette buitenpost de divisie. De helft van de com pagnie is tjjdens ons bezoek vertrok- ;n voor een nachtelijke patrouille. De drie regimenten van de divisie zijn verdeeld in geweer-compagnieën, die van hun bases uit al naar gelang de omstandigheden in grotere of klei nere patrouilles opereren. In tegen^ stelling tot de Zuidvietnamese en Amerikaanse troepen slapen de Ko reaanse compagnieën overdag en gaan 's nachts als ook de Vietcong in actie is, op patrouille. Stoten zij op de Vietcong, dan wordt niet al op grote afstand geschoten, maar wordt een gevecht van vlakbij gezocht, hetgeen, mèt de nachtelijke strijd, de speciali teit van de Zuidkoreanen is. Zij beschikken niet als de Ame rikanen over luchtafweergeschut en verlaten zich niet als de Ame rikanen op de techniek, maar be strijden de Vietcong met eigen mid delen. De in de buitenpost ach tergebleven militairen oefenen op zandzakken hun „taekwondo", dat op het Japanse karate lijkt. Tweemaal daags staat er voor alle Koreaanse militairen „taekwondo" op het pro gramma. Zij gebruiken dat „boksen met de vlakke hand" in de strijd van man tegen man met de Vietcong. De soldaten leren hun krijgshaftige sport echter ook aan de dorpsbewoners in de buurt. Het zou niet verrassend zijn als binnenkort ook de Vietcong het beheerst. Het is al bijna donker als wij die buitenpost verlaten. De Zuidkoreaan se officieren dragen geen wapens. On ze begeleider zegt: „Ons gebied is veilig. Als we wapens zouden dragen, maakten we hoogstens de bevolking ongerust". In het hoofdkwartier ho ren wij daarna de gehele nacht het geschut van de 105 en 155 mm hou- witzers in de Koreaanse artillerie LEIDSCH DAGBLAD Frankrijk uil niet bijdragen in vredesmacht Frankrijk heeft in de Politieke Commissie van de Algemene Verga dering der VN het van de Ierse vice- premier Aiken afkomstige plan ver worpen om 70 percent van de kosten van de vredesoperaties en vredes macht van de volkerenorganisatie te verdelen onder de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad, de V.S., de Sowjet-Unie, Frankrijk, En geland en China. Het plan is opgesteld om te pogen de grote tekorten als gevolg van de vredesacties van de V.N. op de een of andere manier te kunnen dekken. uit. Koreaanse troepen Vietcong-guerrillastrijders uit bied verdreven, dan blijven 5 de overblijfselen van de nistische infrastructuur te vernieti- de boeren de noodzakelijke be scherming te geven. Wij bezoeken het dorp Ksoean My, dat dertien kilome ter ten noorden van Qoei Nhon ligt en 800 inwoners telt. Het dorp, dat eens door de Vietcong werd be heerst en onder het wapengewei werd vernield, is door een Koreaanse artilleriebatterij herbouwd. Er zijn bovendien nieuwigheden bijgekomen. Het bezit nu een school, een gebouw de dorpsraad, een kleine apo theek, een kinderspeelplaats en een collectieve varkensstal. De Koreaanse militairen plantten bovendien 2000 k kospalmen, die voor het dorp over aantal jaren een nieuwe bron inkomsten zullen zijn. Verder hebben zij de dorpsbewoners gehol pen bij het vormen van een eigen mi litie die eventuele infiltraties van de Vietcong het hoofd zal moeten bieden. De Koreaanse officier begroet, bui gend als een knipmes, de dorps oudste, een bejaarde, waardige man met een baard. De Koreaanse offi cieren worden door de dorpsbewo ners gerespecteerd. Zij hebben ge toond de Vietcong de baas te kunnen en weten bovendien wat Confuoius' moraalleer van hen verlangt in de dorpen. ,De Koreanen hebben tenslotte de zelfde zeden en gewoonten en de zelfde levensstandaard als de Viet namezen. Beiden eten rijst, wonen in lemen hutten en vereren hun voor ouders. Belangrijker nog is dat bijna alle' Koreaanse militairen boerenzo nen ztjn die in eigen land de rijst velden met dezelfde primitieve me thoden hebben bewerkt als de Viet namezen doen en dan ook weten wat de Vietnamese boeren het hart ligt. Mijn begeleider met de dorpsbewoners dan ook voor namelijk over, landbouwproblemen. De Koreaanse officieren zijn correct in hun omgang met de Vietnamese boeren, maar bewaren een duidelijke afstand. Te grote vertrouwelijkheid, zoals de Amerikanen aan de dag leggen, kan in confucianistisch Azië slechts verachting tot gevolg hebben. De „Tljgerdivisie" beweert 5601 Vietcongstrijders gedood en er 2202 gewond te hebben, waarbij vergele ken de eigen verliezen (390 doden en 1190 gewonden) gering zijn. De Kore anen, die in de strijd buitengewoon hard zijn, worden door de Vietcong gevreesd en zoveel mogelijk geme den. De bevelhebber van de „Tijger divisie", generaal-majoor Bjong Hjon-lew vindt dat hij zijn succes In Losser (Van onze correspondent) Het gemeentebestuur van Losser wil subsidie verlenen aan een week blad. In een toelichting op een (slui tende) begroting zeggen B. en W. van Losser f 6000 subsidie te willen verle- als bijdrage in een exploitatiete kort dat de N.V. drukkerij „Twent- sche Courant" In 1968 verwacht met de uitgifte van het weekblad „De Nieuwe Dinkellander". De directie deze N.V. had gevraagd om een jaarlijkse subsidie van f 10.000. Het Losserse gemeentebestuur wil de subsidie verlenen onder de voor waarde, dat het blad huis-aan-huls verspreid wordt. Naar de mening van het gemeentebestuur worden met de verspreiding ongetwijfeld gemeen schapsbelangen gediend. Voorts wordt opgemerkt, dat heffing van abonnementsgelden voor het week blad niet mogelijk is gebleken. Ministerschap in België r/iet gezond (Van onze correspondent in Djakarta) Het Indonesische „gotong rong"- parlement (een schepping van Soe- karno) moet de laatste tijd voortdu rend demonstraties van studenten en scholierenactiefronten verwerken. Die zijn gericht tegen het bestaan dat „parlement voor onderlinge hulp." dat trouwens volgens politie ke waarnemers binnenkort zal wor den vervangen door een „voorlopig parlement," omdat de voor volgend jaar vastgestelde verkiezingen zijn uitgesteld en men niet kan blijven werken met een „parlement" dat niet is aangepast aan de laatste ver kiezingen (1955) en evenmin aan de huidige maatschappelijke situatie. Zij zijn echter bovendien gericht te gen de import van 380 Australische personenauto's (merk Holten) ten behoeve van de parlementariërs, een import waarbij de hand is ge licht met door de regering zo be langrijk geachte bepalingen. Wat is het geval? De minister van Financiën zal voor deze import geen invoerrechten laten gelden, hetgeen een bedrag van 120 miljoen roepiah scheelt. Van die soepelheid profi teert ook de importeur, want in fei te zijn slechts 180 auto's bestemd parlementsleden. De andere 200 kunnen op de vrije markt wor den verkocht. Zelfs als de impor teur voor de wagens toch invoer rechten zou moeten betalen, heeft de regering foutief gehandeld. Er bestaat namelijk in Indonesië een (Van correspondent in Brussel) Het ministerschap schijnt in Bel gië geen gezond beroep. Van de 22 ministers zijn er thans drie niet in staat hun departement te beheren. Léon Servais, minister van Te werkstelling en Arbeid, is reëds eni ge weken oververmoeid en hij zal vermoedelijk nog wel een maand of twee niet in staat zijn, zijn werk te kunnen doen. Dezer dagen zijn er nog twee zieken bijgekomen. Charles Hëger, de minister van Landbouw is overwerkt en men weet nog niet wanneer hij weer ac tief zal worden en Robert Henrion, de minister van Financiën heeft een leverontsteking en is voor enige maanden uitgeschakeld. vooral te danken heeft aan het feit dat de Zuidkoreanen beginnen met een nauwkeurige studie en analyse van de Vietcong-tactiek en daarna een eigen tactiek ontwikkelen, w mee zjj de Vietcong steeds de baas zijn. INVOER VAN BRITS VEE IN BELGIE VERBODEN Het Belgische ministerie van Land bouw heeft bekendgemaakt, dat de in doorvoer van vee uit het Ver enigd Koninkrijk, de Ierse republiek en Noord-Ierland is verboden. Eerder was uit Oostende gemeld, dat de aanvoer van vee was stopgezet wegens de mond- en klauwzeer epi demie in Groot-Brittannië. Twee Ne derlandse schepen die van Oostende naar Ierland onderweg waren om vee te halen, zijn door hun rederij en teruggeroepen. Hoewel Engeland grote hoeveelhe den vaccin uit het buitenland heeft ontvangen om het mond- en klauw zeer te bestrijden dat de Britse vee stapel teistert zal dit middel pas in laatste instantie worden gehanteerd. De Britse minister van Landbouw, Peart, zei gistereravond voor de tele visie dat de regering tegen het ge bruik van het vaccin is omdat de jaarlijkse inenting van 45 miljoen stuks vee het land zeer veel geld zou kosten. Hij achtte het beter de epi demie door middel van de slacht te bedtrijden. Opperrabbijn in Frankrijk gispt De Gaulle Naar aanleiding van de perscon ferentie van maandag waarin presi dent De Gaulle Israël een oorlogs zuchtig land noemde, heeft de Fran- e opperrabbijn, Jacob Kaplan, een ommuniqué uitgegeven, waarin het Franse Jodendom zich met Lsraël solidair verklaart en het land steunt in de pogingen om een rechtvaardi ge en duurzame vrede te bereiken. In de verklaring wordt verder ge zegd dat het hele jodendom diep ge schokt is door de uitlatingen van het Franse staatshoofd. Generaal De Gaulle neemt hiermee het risico de wegbereider te worden voor discri minatie, aldus het communiqué. Minister Luns is vanochtend van Schiphol naar Parijs vertrokken om dag de leiding op zich te nemen van de Nederlandse delegatie b\J de OESO, de organisatie voor economi sche samenwerking en ontwikkeling, die in de Franse hoofdstad vandaag en morgen haar jaarvergadering houdt. Ook de ministers Witteveen en Udink maken deel uit van de Neder landse delegatie. Minister Luns zal er een korte rede houden en wordt morgenochtend op Schiphol terug verwacht, teneinde 's middags de ministerraad in Den Haag by te wonen. Hij zal volgende week geen sinter klaasfeest meemaken, want op de verjaardag van de goedheiligman is hy in Londen voor besprekingen met minister Brown over de laatste ont wikkelingen betreffende Engelands verzoek om toe te treden tot de EEG. Woensdag keert hy terug naar ons land, doch daags daarop vliegt hy al weer naar Parys voor de Algemene vergadering van de West Europese Unie. personen- Het is overigens wel wat vreemd, dat de actiefronten zich nu pas op winden over faciliteiten voor parle mentsleden, die in het voorjaar al bekend waren. Toen reeds wist men bovendien dat de parlementariërs voor hun nieuwe auto niet alleen gereduceerde prijs zouden beta- maar dat zy slechts twintig procent vooruit behoefden te vol doen, 20 procent by aflevering op tafel zouden moeten leggen en de resterende zestig procent zouden mogen uitsmeren over twaalf maan- deiykse termynen. Het is bovendien niet de eerste keer dat de leden van het parle ment worden tegemoetgekomen in hun transportproblemen. In 1950 kregen de leden van het eerste In donesische parlement een voorschot om een vervoermiddel te kunnen kopen. En dat was nog een onschul dig verschynsel vergeleken met schandalen die later zouden plaats hebben. Boze tongen beweren dat het over de brug komen van de mi nister van Financiën met byzondere gunsten meestal samenvalt met een begrotingsdebat in het parlement. Niet toevallig Het incident met de Australische auto's doet zich uitgerekend voor nu in het huidige begrotingsdebat door de regering met zoveel nadruk is gesproken over de noodzaak van belastinginkomsten. Streefge- Dor dit jaar is 16 miljard, dat volgend jaar maar liefst 27 miljard. Dat bedrag kan gezien ook het ontbreken van een behoor - ïyk apparaat om de belastingen te incasseren alleen worden bereikt als de bevolking overtuigd raakt de noodzaak ervan. En die ont wikkeling bevordert de overheid na- tuuriyk niet als met name staats dienaren de grote meneer kunnen uithangen zonder offers aan de fis cus te brengen. Een particulier, die een auto koopt, ontvangt prompt een belas tingaanslag. Maar aldus onlangs het blad Business News het is heel gewoon dat een belastingambte naar er een privé-scooter op na houdt en daar geen belasting voor betaalt. Het is, schreef het blad ver der, bovendien ook al een „gewoon" verschynsel dat hooggeplaatste autoriteiten drie of vier auto's op hun erf hebben staan zonder ooit te worden aangeslagen voor vermo gensbelasting. Een bekende en historische anek dote vertelt van twee generaalskin- deren, die ieder in een eigen Merce des van school werden afgehaald, omdat zy niet by elkaar in een auto wensten te zitten. Terecht noemt Business News de kwestie met de Holten-auto's een sprekend voor beeld van de onrechtvaardigheid op het gebied van de belastingen. of een heeriyke DEZE WEEK by aankoóp van f 7,50 een leuke verrassing. Braadstukken (botermals) f2,25 Vt kg. Braadkippen (alle gewichten) f 1,90 K kg. Boularden, (3 a 4 pnd.) f 1,90 y* kg. Blppepoulet f2,— y„ kg. Soepkippen (mooie) f 1,50 i/a kg. Kippelevertjes f2,50 y2 kg. Kippemaagjes f 0,75 J/£ kg. Tamme konünen, hazen, *ilde konijnen, wilde eenden, ganzen, kalkoenen. 'Voor leveranties aan hotels 'estaurants, cafetaria's, zie kenhuizen, instellingen en verenigingen kortingen. v. d. Krogl I POELIERSBEDRIJF OUDE RIJN 11 80 meter hoek Faam LEIDEN - TEL. 32510 «IIIIMfSKr Eeti nieuwe woning of heerlijk fijn de kamers eens opknappen kom dan kijken bij »«j Een grote sortering moderne en klassieke lampen Gratis montage van lampen boven de f 25, Lampen zijn ook zeer welkom als geschenk, en wij houden onze prijzen laag. Wij zijn ook gespecialiseerd in huishoud, elektr. apparaten Gaat u verhuizen? Wij verzorgen uw elektriciteitaanvraag bij de Lichtfabrieken. Gratis fhuis bezorgen in het verspreidingsgebied van De Leidsche Post. Bovendien ontvangt u Midza-zegels. Kom dus kijken bij DE LICHTHAL - Gratis entree en niet goedgeld terug. HAARLEMMERSTRAAT 289—293 bij de Overdekte LEIDEN Bandrecorders, radio's met of zonder stereo. Merken: Tele- funken, Loewe Opta, Gründig Verlaagde prUzen. WIRA HAARLEMMERSTRAAT 91 Neem deze week eens: Kabeljauw 400 gram tijdelijk 1,79 Schelvis 400 gram 2,15 Dagbladreclame stelt U in staat op elke werkdag die U wilt, te adverteren. U kunt altyd snel inha ken op de actualiteit, op byzondere gebeurtenissen en op de reclamecampag ne van een fabrikant of importeur. Adverteert daarom re gelmatig in het de grootste krant voor Leiden en omgeving. Ruim 29.01O abonnees l Komt in 6 van de 10 Leidse gezinnen! wandversieringen staande figuren kinderkopjes Verkerke REPRODUCES P?„ee? °P in houtsny, keramiek, kunststof, enz. Bezoek vrybiyvend onze SPECIALE TOONKAMER. KERST- EN NIEUWJAARSWENSENenkele en dubbele teksten. Onze KERSTGROEPEN-EXPOSITIE is gereed.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13