aclis ,Holie Messe' bleek iet zonder bezwaren Afzet van bolbloemen naar het buitenland "NEDERLANDS KAMERKOOR ■MET RESIDENTIE-ORK Zang van alt Norma Procter grootse belevenis was een SVlikan Sblikan Twee ton subsidie gewestelijk orkest Zuid Holland feestje bouwen? schenk de slijten uw vertrouwen! EEN BAKKER KORFF VOOR NIET MINDER DAN 62.000 PRODUKTSCHAP GAAT HELPEN Grotere veiligheid voor de zeevissers Vier ex-nazi s in Oostenrijk gearresteerd wolfslag NSDAG 29 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Het was een buitengewoon merkwaardige It gewaarwording in de concertenreeks van het ^Residentie-Orkest geconfronteerd te worden 'garamet het magistrale werk van Joh. Seb. Bach, diens „Hohe Messe", die door de sinds jaren traditionele uitvoeringen in de Pieterskerk tijdens het Holland Festival in onze stad de grootste bekendheid geniet. Men moest aan dit „nieuwe'' wennen en zich omschakelen in de Stadsgehoorzaal, waar deze ontzagwekken de muziek, uitzwevend boven alle tijdelijk heid, gezien haar karakter, in het geheel niet thuishoort. Magistraal van opzet en constructie is deze „Hohe Messe", waarvan wij de talloze muzikale schatten, die bij steeds meer aan horen, telkens en telkens tot nieuwe ontdek kingen leiden, reeds vele malen in uitvoerige beschouwingen omschreven. Thans een uitvoering onder leiding „Mozartiaans" aandoende vloeiend- m Willem van Otterloo, die, behal- i luchtige beweging, waarin Van Ot- zijn uitgedund orkest, een subliem terloo het geheel wist te vatten. 35-ft Ned. Kamerkoor, bestaande uit be~ Maar aanvankelijk konden wü toch roepszangeressen en -zangers, perfect njet onder de indruk komen var voorbereid door Felix de Nobel, tot verheffende wijding, welke er beschikking had. deze grootse partituur, zich bewe gend tussen de extase en de stilling uitgaat. Successievelijk echter kwam er iets van de sfeer, welke deze wereld van lofprijzing, aanbidding, smeking en dankzegging vereist. In het algemeen zou veel grotere nuancering daartoe sterker bijgedragen hebben. tel Men moet een Bachspecialist tot in de nerf zijn, om deze gigantische schepping, eeuwige bekentenis van Gods grootheid, tot in détail sty lis- si tisch zuiver te reproduceren. is helaas niet bij voortduring 'tl6 het geval geweest, ondanks de hoog- bewondering afdwingende tech nische capaciteiten van het kleine waarvan de klank zich echter - speciaal voor de pauze niet altijd voldoende kon laten gelden, omdat-het meermalen door het orkest intussen brengen wij graag 13 Weergaloos was de Engelse alt Norma Procter, een warme stem van grote omvang en ongemene kleurendifferentiatie. Zy vooral heeft deze avond gedragen. Haar zang te mogen beluisteren in het onvergelijkelijk gebrachte „Agnus Dei", was dé grote belevenis, hét evenement. Zij heeft niet alleen „ge zongen", doch haar partij diep door leefd „vertolkt", er een zeldzaam verheven waarde aan verleend en deze avond het geestelijke aspect geschonken, ganse weergave vraagd. Dit w eigenlijk het werk had ge- een opzienbarend Niettemin waren er vele hoogte punten, ook al kan een Ned. Kamer koor in het „Sanctus" niet die machtige, sonore uitstraling berei ken, welke van een groot koor uit- overstemd werd. Voegt daarbij, dat Van Otterloo veelvuldig de tempi jachtend tot in het extre me opvoerde men denke aan het „Cum Sancto Spiritu", waarin het leek alsof de dirigent een stunt- effect wilde bereiken, dan waren er tegen deze interpretatie toch wel de nodige bezwaren aan te voeren. On danks he. feit, dat de kunstvaardig heid van het Ned. Kamerkoor de schitterendste prestaties inhield, en wel zodanig, dat een koor van ama teurs daar nooit aan kan toekomen. weifelend begin werd de luisteraar al spoedig geboeid door de ADVERTENTIE Schrijft U eens met de nieuwe li De nieuwe heeft een grote, veerkrachtige 14 karaats gouden pen persoonlijk Uw handschrift wordt - hoe fijn het is om met dc verjongde Pclikan te schrijven- Laat U zich de nieuwe Pelikan eens tonen en beleef ook eens die nieuwe schrijfsensaric. Grote, veerkrachtige 14 karaats gouden pen:Thernüc-inktrcgulatör voorkomt Luchtdicht afsluitende dop van geciseleerd doublé of nieuw-zilvet Pelikan inktpatronen - voor goéde fakt. hartgrondig compliment vele stalen van technisch briljant slaagde chorale de perfecte realisatie welhaast on gelooflijk scheen. Vooral aan het slot van deze mis, die tot het sym bool geworden is van de christelijke gemeenschap, het „Dona nobis" wer den wij gegrepen door de bovenper soonlijke, vergeestelijkte waarden, die Bach geniaal als musicus en Christen in de hoogste betekenis in deze partituur zo rijkelijk en voor de eeuwigheid heeft vastgelegd. Als solisten waren vier krachten van over de grenzen aangetrokken. Wat de Pools-Silezische sopraan Ur sula Koszut en de Duitse tenor Hel mut Kretchmar betreft, had men zeker zo ver niet behoeven te zoe ken. De eerste beschikt, over een vrij dun geluid, dat moeilijk, soms zelfs krampachtig geproduceerd wordt, dat- van de tweede bezit geen opzienbarende kwaliteiten. Hij ge bruikt veel kopstem en de stem Is tamelijk klankloos in het midden- register. Zijn „Benedictus" getuigde echter van treffende muzikale inle ving. Hierbij de Franse schrijver Claude Simon, die, zoals gemeld, voor zijn boek „Histoire" de Prix Medicis heeft gekregen. Voorstel aam Staten: Het West Nederlands Symphonie Orkest en het Zuid Hollands Orkest worden opgeheven, daarvoor in de plaats komt het nieu we Gewestelijke Orkest van Zuid-Holland. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben de Staten voorgesteld dit nieuwe orkest een jaarlijkse subsidie van f 200.000 toe te kennen. In een voorlopig rapport dat het bestuur van de Stichting Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland heeft op gesteld komt men tot de conclusie dat er in Zuid-Holland ruimte is voor een klein orkest voor de „pro vincie". De taak van dit orkest ligt naast die van de gTOte stedelijke or kesten van Rotterdam en Den Haag. Thans zijn er twee kleine orkesten, Het West Nederlands Symfonie Or kest en het Zuid-Hollands Orkest. Zij worden gehinderd door het ont breken van een voldoende financiële basis. Als taak voor het nieuwe gewes telijke orkest ziet het bestuur de ver zorging van begeleidingen, het geven van eigen concerten, de verzorging van instructieve programma's in het kader van de volksontwikkeling, de scholing van koordirigenten en e tueel de praktijkscholing van aanko mende orkestdirigenten. Het orkest moet volgens het rap> port 37 leden tellen. Het zal een ge- heel eigen karakter moeten hebben, hetgeen ook in het repertoire tot uit drukking moet komen. Behalve aar de provincie zullen ook subsidiever zoeken worden gericht tot de ge meenten Den Haag en Delft. Het Rijk zal pas subsidiëring in overweging nemen wanneer de financiële situatie gunstiger is. Als vestigingsplaats voor het orkest wordt gedacht aan Delft. De vier solisten in Bach's „Hohe Messe". V.l.n.r. Jakob Stamp f li basUrsula Koszut (so praan), Norma Prector (alt) ei Helmut Kretschmar (tenor). (Foto LD/Holvast) Ook de Zwitserse bas Jakob Stampfli heeft o.a. met zijn dracht van de veeleisende ar in spiritum", omspeeld door de oboi d'amore", een technisch opvallend goede indruk weten te bevestigen. De begeleiding van het R. O. wa nauwgezet, doch dikwijls te luid e zal nog meer moeten rijpen, om tc opvallende hoogte te komen. In de organist Jan van der Meer had Van Otterloo een muzikaal, kundig en betrouwbaar medewerker gevonden. Het gehoor heeft deze „Hohe Messe", dit machtige ment van muzikale grootheid, met een dankbaar applaus beloond. Daarin is ook Felix de Nobel terecht betrokken. ADVERTENTIE W ereltlpremière Britse opera Dezer dagen heeft in het Sadler's Wells Theatre in Londen de wereld première plaatsgevonden van de nieuwe opera van Richard Rodney Bennett, "A Penny for a Song". De epera is een oomedie gebaseerd op het gelijknamige toneelstuk van wijlen John Whiting, dat in 1962 door het Royal Shakespeare Company is gespeeld. Colin Graham, die het stuk destijds regisseerde, schreef het libretto voor de opera. Het verhaal gaat over de excentriciteit van de Engelsen ten tijde van de Napoleontische oorlogen. Het speelt zich af op het platteland en laat zien hoe men de dreigende invasie van de Keizer wil afslaan, een thema dat volledig recht doet wedervaren aan Whiting's humoris tische inslag en de satirische behan deling van de absurditeiten van de oorlog. ADVERTENTIE Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk zo gezond. Doublemint reinigt tanden en verfrist mond en" adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Ex-Eeidemaar geëerd Een op 25.000 geschat schilderij uit de romantische school, „La romance" van de vroegere Leidse kunstenaar Alex H. Bakker Korff heeft gisterochtend op een kunstveiling bij Paul Brandt aan de Keizersgracht in Amsterdam ruim het dubbele opgebracht, namelijk 62.000,Koper was een Nederlandse particuliere verzamelaar. Er was grote belangstelling voor deze enkele dagen durende veiling van schilderijen van oude, romanti sche en moderne kunstenaars en van moderne grafische kunst. Ditmaal bevonden zich behalve Engelse en Duitse ook veel Nederlandse kopers onder het publiek. Moderne Neder landse schilders lagen hoog in de markt Een Karei Appel, voorstellen de een vis etende vrouw, uit 1953 da terend bracht f 8000 op. Het schilderij werd verkocht naar het buitenland. De opbrengsten van een negental werken van Lucebert variëeaxien van f1000 tot f4000. Van de oude mees ters bracht een visstilleven van Abra ham van Beyeren f15.200 op. een Dorpsgezicht van Jan Brueghel n f 9200, een Albert Cuyp, voorstellende ruiters die hun paarden laten drin ken f27000, een landschap van Jan Steen f 4800 en uit de romantische school een Fries interieur met figuren van Eerelman f 18.300. Wjj tekenen hierby aan: Alexander Bakker Korff Is een naam om als Leidenaar trots op te zijn! Hij toch ontpopte zich in zijn Leid se jaren, van 1856 tot aan zijn dood, 28 januari 182», als 'n voor die perio de zeer aparte schildersfiguur, die tevens in deze jaren, ondanks zijn groeiende bijziendheid, zijn beste wer ken maakte, waarvan wij vele als Het Produktschap voor Siergewas sen zal tot actie overgaan met een deel van de grote reserves, die zich op het ogenblik bevinden in de fond sen voor „algemene vakdoeleinden" voor bloembollen en bloemkwekerij- produkten. Deze fondsen zijn onder meer bestemd voor de financiering van onpersoonlijke reclame. Het fonds voor bloembollen beschikt nu over een reserve van twaalf mil joen, dat voor de bloemkwekerij over vier miljoen. Met het geld uit het bloembollen fonds, zo besloot het produktschaps- bestuur gisteren, zal men de ko mende winter wat meer gaan doen om de verkoop van bolbloemen te ondersteunen in die landen, die dit jaar meer Nederlandse bloembollen afnamen dan anders. Men wil dus de buitenlandse telers, die de Ne derlandse bollen als grondstof koch ten, helpen het produkt, de bloemen, aan de man te brengen. Met geld uit het fonds voor bloem kwekerij produkten voor meer dan de helft bijeengebracht uit heffingen op bolbloemen gaat men soortge lijke activiteiten bedrijven. Hoeveel geld er uit elk van de belde fondsen gebruikt zal worden werd niet mee gedeeld. Het bestuur besloot verder, in En geland geen geld meer uit te geven voor persoonlijke reclame als het Engelse bedrijfsleven zelf ook niet over de brug komt. De Engelsen hebben Inmiddels al 2500 pond als start toegezegd. Het produktschap wil even veel geven als de Engel sen, zolang die niet verder gaan dan f 90.000. Besprekingen met het Duitse be drijfsleven over een uitvoerhefflng op Nederlandse tulpebloemen zijn vastgelopen. Het produktschap heeft die heffing afgeschaft, omdat het vindt, dat Nederlandse en Duitse bloementelers nu dezelfde mogelijk heden hebben om Nederlandse bol len als grondstof te kopen. De Duit sers vinden, dat er nog altijd discri minatie is en brengen daarbij onder andere Nederlandse vestigingseisen, A lie journalisten onder één dak Het Nederlandse episcopaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan de sta tutenwijziging van de Katholieke Ne derlandse Journalistenkring. Binnen enige weken wordt de koninklijke goedkeuring verwacht. Daarna zal de KNJK nog slechts voortbestaan als bezinningscentrum voor kathoileke journalisten. De Nederlandse journa listenkring en de protestants-christe lijke Journalistenkring hebben reeds eerder koninklijke goedkeuring op hun statutenwijziging verkregen. De leden van de drie kringen zullen bin nenkort worden samengevoegd in een nieuwe algemene organisatie, de Ne derlandse Vereniging van Journalis ten, die de taak van de drie kringen en van de overkoepelende federatie van Nederlandse Journalisten zal overnemen. die in Duitsland niet bestaan, op het tapijt. De voorzitter van het produkt schap, de heer H. J. Hylkema. zei dat de afbraak van door de Duitsers discriminerend genoemde Neder landse maatregelen versneld is uit gevoerd. De secretaris, mr. Luitse, merkte op, dat de Duitsers met ver ouderde gegevens by hun regering komen om er toch weer een heffing doorgedrukt te krijgen. De Duitse regering is op de hoogte van de situatie, zodat de aanvraag van het Duitse bedrijfsleven tot het Instellen van de heffing vermoede- lyk de eerste barrière niet zal kun nen nemen, meende de heer Luitse. Zou dat wel lukken, dan zal Duits land zyn besluit by de EEG in Brus sel moeten verdedigen. Het Duitse verlangen naar ophef fing van Nederlandse vestigings eisen werd door het bestuur onrede lijk gevonden. En zelfs al zouden ze worden opgeheven. z0 meende men, dan zullen de Duitse telers toch heus niet zelf bloembollen op de Neder landse markt komen kopen. Ze kun nen veel beter gebruik blijven ma ken van de deskundigheid en de diensten van de Nederlandse expor teurs. De Tweede Kamer is gisteren ak koord gegaan met een wijziging van de wet op de zeevisvaartdiploma's 1935, waardoor de veiligheid van de zeevissers beter wordt gewaarborgd. Tot nu toe mochten vissersschepen beneden 50 bruto registerton varen met een ongediplomeerde beman ning. Als gevolg daarvan werden vissersschepen gebouwd, die net on der die grens bleven en daarbij toch zoveel mogeiyk ruimte aan dek had den. Die manier van bouwen, zo is gebleken, gaat ten koste van de sta biliteit en daarmee van de veilig» héid. De wetswyzging houdt tn, dat voortaan met een ongediplomeerde mag worden gevaren op schepen tot 22,5 meter lengte. Dat komt er in de praktyk op neer dat visserssche pen iets groter mogen zyn terwyi geen kunstgrepen meer hoeven te worden toegepast, die de stabiliteit aantasten. Minister Bakker (Verkeer en Wa terstaat) deelde mee, dat vissers die hun schip aan de nieuwe veiligheids eisen willen aanpassen, daarvoor subsidie van het rijk kunnen krij- gen. „meesterwerken" mogen kwalificeren. Daaruit sprak zijn artistieke, doch vooral zijn technische veelzijdigheid, de veelzijdigheid van een talentvol, fijnzinnig besnaard mens, die on danks zijn loodzwaar pessimisme, toch met zoveel plezier in het schil deren talryke subtiele doeken schiep, met een prachtig gevoel voor toon- waarden, een ironisch, soms navrant observatievermogen, gevoel voor hu mor en vervuld van 'n distinctievolle allure. zyn kleine doeken, veelal grenzend aan de miniatuur, waarin hy de grootste graad van zyn kunnen open baarde, paneeltjes, welke van een uiterste verfyning getuigenis afleg gen, verrassen als evenzo vele open baringen van subtiele schoonheid. Bakker Korff, geboren 31 augustus 1824 in Den Haag, woonde in het Turf dragershuis aan de Paardensteeg (in 1908 afgebroken). Veelal figureer den voor hem zyn vier zusters Aletta, Ida, Adriana en Ada. alsmede de ge trouwe dienstbode, die 40 jaar by haar in dienst was. Zy woonden aan de Hoogewoerd. Naast de humor en de ironie, treffen ook Bakker Korffs poëtische visie, zdjn groot gevoel voor het anecdotische en zyn sfeerschep- per.d vermogen. Raffinement, kleurschoonheid, ruimtewerking, besef van hoe een tafreeltje opgebouwd moet worden, het zyn slechts enkele van Bakker Korffs' grote gaven geweest, hoewel zyn kunst niet „schokkend" is ge weest, zoals de tijd van nü dit wel sclujnt te vragen. Veeleer geeft zyn kunst een beeld van gemoedelijke sfeer van eertyds, waarnaar velen terug kunnen verlan gen, al was die sfeer niet altyd even gemoedelijk, veeleer venynig. Want ook oude dametjes konden venynig zijn. Bakker Korff wist het en legde het met kostelijk meesterschap vast.» Bakker Korff i6 enkele jaren geleden door middel van een prachtige ere» tentoonstelling in „De Lakenhal" ge» huldigd. Componist Hanssen -93- overleden Gisteren is de 93-jarige oompo- nist Johannes Hanssen in Oslo overleden. In 1904 componeerde Hanssen de Valdres-mars. nog steeds een van 's werelds tien meest ge speelde militaire marsen. In 1952 sohreef hij de Olympische Fanfare voor de Wintel-spelen, die toen in Oslo werden gehouden. Hy compo neerde voorts een groot aantal mar sen en rapsodieën. In de afgelopen week werden in Oostenrijk vier mannen gearresteerd, die ervan verdacht worden betrokken te zijn geweest by de moord op Jo den in het door de nazi's bezette Po len. Gisteren werd de 54-jarige onder luitenant Karl Popp gearresteerd in Wenen. De drie anderen, allen poli tiemannen, werden vorige week in gerekend. De Oostenrykse autoritei ten waren van hun activiteiten gedu rende de oorlog op de hoogte gesteld door het Wesbduitse bureau voor on derzoek naar oorlogsmisdaden in Ludwigsburg. In Hannover is het proces begon nen tegen twee voormalige SS'ers die worden beschuldigd van moord op 1400 geesteiyk gestoorden. De twee verdachten, de 68-jarige Kurt Eimann en de 72-jarige Georg Ebracht, zouden de opdracht tot het doden Ier patiënten in 1939 in Dan zig hebben gegeven. Tevens staan zy terecht wegens moord op 12 Poolse gevangenen die eerst gedwongen waren de graven voor de gedode patiënten te delven. ADVERTENTIE De Pelikan collectie vindt U natuurlijk in Uw SPECIAALZAAK BREESTRAAT 145 LEIDEN TELEFOON 23211

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9