1 1 I Echtpaar Van Vollenhoven maakte 'tLoo leefbaar Aden wordt vanavond zelfstandig OENSDAG 29 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD het". Mr. Pieter van Vollen hoven zwaait een deur open, die uitkomt op een lange koude, don kere gang. Granieten vloer, wit be tegelde muren, somber geschilderde deuren. „Net een ouderwets zieken huis of een kostschool", zegt hy en wijst dan vol trots naar de ruimte aan de andere kant van de deur. Daar hebben de tegels plaatsge maakt voor een zachtgetinte warme wandbekleding en is de stenen verdwenen onder een dik goudbruin tapyt. van de heer des huizes is be- ijk. Want paleis 't Loo mag ;n indrukwekkend bouwwerk iet zijn grote sombere ruim- i de duidelijke afwezigheid ,n modern comfort, lijkt het nu et bepaald de ideale woning voor een pasgetrouwd stel. Maar Prinses Margriet en haar man zijn erin ge- agd, dat deel van het paleis, dat in gebruik hebben genomen wer- iijk bewoonbaar te maken en in richten op een manier die karak teristiek is voor hun leeftijd en smaak. Geschenken het „appartement" zijn heel veel geschenken te vinden, die de Prin- i de heer Van Vollènhoven bij huwelijk hebben gekregen. Vandaar, dat zij nu alles zo lang- jamerhand op de juiste plaats en staat de fotopers uit nodigden voor een bezoek. Het ma an de reportage is een tijd rovende zaak, maar het echtpaar Van Vollenhoven werkt er enthou- tan mee. Prinses Margriet (of „Margaretha" zoals haar man haar wel noemt) verdwijnt enkele keren om iets anders aan te trekken voor de verschillende plaatjes. Aan de ontvangkamer grenzen de werkkamers van de Prinses en haar man. Ze zijn zo klein, dat de foto grafen er om de beurt, staande in deuropening, hun plaatsjes moeten maken. In iedere werkkamer ligt een van de twee kniielkussens die zijn gebruikt bij de kerkelijke hu welijksinzegening. Maar dat is dan ook vrijwel de enige overeenkomst. In de kamer van de Prinses zyn wel veel tijdschriften te vinden, maar byna geen boeken, in de kamer van haar echtgenoot staan er des te Bibliotheek kregen, in de bibliotheek, die het echtpaar ook gebruikt om platen te draaien (klassiek en jazz), naar de kleurentelevisie te kijken of wat te lezen bij do witte Zeister Hernhut terkachel. De zitkamer van het echtpaar Van Vollenhoven heeft veel weg van een soort schatkamer, want hij is voor het grootste deel ingericht met cadeaus. Het risico van veel ge schenken is natuurlijk, dat ze op zichzelf wel mooi kunnen zijn, maar daarom nog niet by elkaar hoeven te passen. Maar dat valt in dit geval erg mee. De gevers hebben óf allemaal vrijwel dezelfde smaak gehad, óf ze waren bijzonder goed op de hoogte van de voorkeur van het bruidspaar. De schommelstoel bij de open haard. Het favoriete plaatsje van de heer des huizes in paleis t Loo. Keuken De eetkamer is via verbonden met de kleine, maar van alle gemakken afwasmachine, grill, koelkast voorziene keuken. De keuken, met zijn rode plavuizen, blank geschuurde stoelen en tafel, olielamp en gebloemd aardewerk, is het domein van mejuffrouw Harm- ke Wittevee (24) uit Loenerveen. Zeven jaar geleden kwam ze als keukenmeisje in dienst van het ko- Premielening Ned. Roode Kr nis Het Ned. Roode Kruis gaat over litgifte van een VA% 30-jarige remielening 1967 groot nominaal rie miljoen gulden in stukken van 100 nominaal. Koers van uitgifte rordt 100%. Blijkens het prospectus lordt de emissie betiteld als: „Ju- ïleumlening 1967, wegens het 100- bestaan van het Ned. Roode [ruis." Datum van inschrijving wordt 8 december, datum van toting dinsdag 19 december. Offi- le beursnotering zal worden aan- ..'raagd. De aflossing begint op 1 Member 1968; de lening is geba- op een rentevoet van 5%. totaal komen tijdens de gehele toptijd de volgende voornaamste remies ter beschikking: 7 van 100.000, 4 van f 50.000, 25 van 25.000, 1 van f 20.000, 29 van 10.000 en 24 van f5.000. Doel van de premielening: Vernacht dat de opbrengst an deze lening het mogelijk zal öaken in nog ruimere mate dan toorheen aan de verzoeken om hulp (fhoor te geven. Het Roode Kruis 'erwacht dat de inkomsten ruim toldoende zullen zijn om de dienst kr lening te verzekeren.. Deze premielening beoogt meer speciaal: uitbreiding van taken op medisch-sociaal gebied, consolidatie van bankkrediet van 3 a 5 ton, li quide maken van geinvesteerde be dragen, overbrugging totdat gelden uit vruohtkapitalen vrijkomen (te schatten op f 1% min.). ADVERTENTIE Snoep verstandig veet 'n appel Over kindernamen Franse moeder wil uitspraak Internationaal Gerechtshof Mevrouw Mireille Le Goarnic is voornemens zich tot het internatio nale gerechtshof in Den Haag te wenden om de Franse regering te dwingen de namen van zes van haar kinderen officieel te erkennen. De kinderen heten Adraboran (11), Maiwen (10), Gwendal (9). Diwe- zah (7), Sklerijenn (6) en Brann (4), allemaal namen uit de Bretonse fol klore. Officieel bestaat het zestal niet. Fransen worden over het algemeen naar heiligen genoemd en andere na men stuiten op verzet van de ambte naren van de burgerlij kde stand. Er kenning van namen is van belang voor kinderbijslag, onderwijs en of ficiële registratie. Kamer niet voor Kerstmis klaar met begrotingen (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer slaagt er niet in de begrotingen voor de kerstdagen af te handelen. Ondanks een loodzware agenda voor de komende drie weken, zullen de debatten over de begrotin gen pas op 6 en 7 februari van het volgende jaar worden beëindigd. Voor die dagen staan Buitenlandse Zaken en ontwikkelingshulp op de agenda. Op 1 januari zullen geen openbare vergaderingen worden gehouden. Op aandrang van mr. Van Mier- lo (D'66) wil de Kamer op 20 of 21 december vergaderen over de wereld handelsconferentie, die in februari In New Delhi wordt gehouden. Volgens D'66 dient de Nederlandse delegatie voor deze conferentie, waar de handel tussen de rijke en de arme landen wordt geregeld, te worden geleid door meester Udink voor Ontwikkelings hulp. De democraten vinden dat het karaketer van de conferentie dan be ter weergegeven wordt dan wanneer mr. De Block, minister van Economi sche Zaken, de delegatie aanvoert. Minister Udink heeft zich in de vaste kamercommissie voor ontwik kelingshulp bereid verklaard het pro bleem tegelijk met de agenda van de conferentie met de Kamer te bespre ken. De kwestie kan niet bij de begro ting van Buitenlandse Zaken en Ont wikkelingshulp worden afgewerkt, omdat de conferentie op 6 en 7 fe bruari al een week aan de gang zal zijn. ninklijk huis en inmiddels is ze ge promoveerd tot kokkin van Prinses Margriet. Prinses Margriet schenkt nog maar eens kokend water op de theepot. Voor de allerlaatste foto, drie uur na de eerste Prinses Margriet neemt met haar kokkin in de keuken het menu nog eens door. Tenminste zo lijkt het. Het plaatje werd al leen maar geschoten om het knusse keukentje eens goed te la ten zien. President Mba overleden President Leon Mba van de repu bliek Gabon is gisteren in zijn am bassade te Parijs overleden nadat hij enkele minuten tevoren op weg daar heen onwel was geworden. Mba (65) werd tot president van de gewezen Franse kolonie gekozen in 1960, het jaar dat de republiek on afhankelijk werd. Hij werd sinds augustus 1966 be handeld in het Claude-Bernard zie kenhuis in Parijs. Het ziekenhuis wilde geen bijzonderheden geven over Mba's kwaal of de behandeling die hij onderging. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel De Chileen Fernando Riera, trainer van Benfica, heeft zijn ont slag bij de Portugese club ingediend naar aanleiding van de schorsing die Simoes door het clubbestuur is opgelegd. Riera verwijt het bestuur hem niet in de strafmaatregel je gens Simoes gekend te hebben. Men beschouwt de ontslagaanvrage van Riera niet als een verrassing, daar het al lange tijd niet boterde tus sen hem en het bestuur. Voiksrepubliek Zuid - Jemen" De nieuwe „Volksrepubliek Zuid-Jemen" wordt vanavond om 12 uur officieel een feit. Dit is meegedeeld door iemand van de delegatie van het Nationale Bevrijdingsfront (NLF), die in Genève met Engeland heeft onderhandeld over de onafhanke lijkheid van Zuid-Arabië. De delegatie keert vandaag naar huis terug. Engeland heeft 128 jaar de scepter gezwaaid over de anderhalf miljoen Arabieren in het onvruchtbare, berg achtige gebied. De macht in de nieuwe onafhan kelijke "Volksrepubliek Zuid-Jemen" komt in handen van het Nationale Bevrijdingsfront, dat de strijd om de hegemonie met de andere onafhan kelijkheidsbeweging "Flosy" inzijn voordeel heeft beslecht. Aan de geboorte van de nieuwe staat is een tijdperk van bloedige strijd voorafgegaan. Nog in het afge lopen jaar vielen 398 doden onder de Arabische bevolking en 57 onder de in Aden gestationeerde Britse mili tairen. Elders in Zuid-Arabië verloren de Britten bij aanslagen en gevech ten 76 man. Een vloot van 25 schepen zal de ongeveer 2000 militairen die nog in Aden zijn naar Engeland re patriëren. Manschappen van het 8500 man tellende Zuidarabische leger hebben inmiddels het toezicht op or- e en rust van de Britten overgeno- Niet formeel Onze correspondent in Londen gaf vanochtend het volgende commentaar op de onafhankelijkheid van de voor malige Zuidarabische federatie: In Aden overhandigt Engeland, na ier jaar terrorisme te hebben weer staan, de souvereiniteit niet formeel r er is sprake van een politiek Duinkerken dat met technische pre- ie door de Britse vloot, vol glorie trots als van ouds, wordt uitge voerd. Er liggen om Engelands eer te redden 25 oorlogsschepen en een vliegdekschip bij wijze van machts vertoon voor de kust. Om het vacuum op te vullen zal het NLF dat even eens moet improviseren, bepaalde mi nisteries overnemen tot er een rege ring zal zijn gevormd. Het NLF heeft beloofd na Engelands vertrek geen terreurdaden meer te begaan, maar Flosy" heeft aangekondigd, dat het genadeloos zal optreden tegen Britse handels- en andere belangen in Aden en Zuid-Arabië. ADVERTENTIE Prins Philip maakte film In Londen is gisteravond de pre mière gegeven van een kleurenfilm over de Galapagos-eilanden, waar voor Prins Philip het commentaar heeft geschreven en uitgesproken. Deze documtaire behandelt het leven van de dieren op de in de grote oceaan gelegen archipel, die bij Ecuador behoort. TUNNEL ONDER SINT BERNHARD De verbinding met Italië voor het wegverkeer door het oosten van Zwitserland zal vrijdag 1 december belangrijk worden verbeterd door de officiële opening van de Sint Bern- hardtunnel in het kanton Graubuen- den. Hiermee wordt Bellinzona, de hoofdstad van Ticino, gemakkelijker bereikbaar voor automobilisten die via Graubuenden naar Italië of Ita liaanssprekend Zwitsersland willen. De tunnel vervangt de 2065 meter hoge pas over de Sint Bernhard, zo dat men zich deze bochtige en smal le route die bovendien 'n groot deel van het jaar door sneeuw geblok keerd is, in het vervolg kan bespa ren. ten. Overal staan bossen chry santen en rozen, die ze zelf heeft geschikt in de „pantry", die zich met een ouderwets, voornamelijk uit een groot marmeren blad be staand. fonteintje bijzonder goed voor dit werkje leent. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel Europese lening voor kerncentrale in Duitsland De Europese Investeringsbank heeft een lening van 22 miljoen gul den toegestaan voor de bouw van kerncentrale te Darme in Ne- der-Saksen, die een elektrisch ver mogen van 250 M W zal krijgen. Het is de eerste lening die de Europese Investeringsbank verstrekt )r een kernenergieproject. De nieu- centrale, zal een totale investe ring van zeker 240 miljoen vergen. Verspreiding kernwapens De V.S. en de Sowjet-Unie overwe gen belangrijke amendementen op hun gemeenschappelijke ontwerp-ver- drag om een eind aan de versprei ding van kernwapens te maken. Volgens zegslieden is het waar schijnlijk dat het gewijzigde ontwerp binnen een paar dagen aan de ontwa peningsconferentie zal worden voor gelegd. Het zou rekening houden met de voornaamste bezwaren tegen het oude ontwerp n.l.: De ontwape ningsverlichtingen van de kernmo- gendheden; Vreedzame kernont ploffingen; Veiligheidsgaranties voor niet-nucleaire landen. Argentinië schiet Biafra meldt op Chileeus schip successen Vliegtuigen van de Argentijnse ma rine hebben gisteren waarschuwings schoten gelost omdat een Chileense kanonneerboot de Baai van Ushuaia op 3.000 kilometer ten zuiden van Buenos Aires was binnen gevaren en niet wilde weggaan. Een woordvoerder van het Argen tijnse ministerie van Buitenlandse Zaken, die dit bekendmaakte, sprak van een "ernstig" incident. In Argen tijnse diplomatieke kringen meent men dat het hier gaat om een nieuwe demonstratie van Chileense kant, waarmee de Chileense regering dui delijk wil laten uitkomen dat de over eenkomsten van 1881 naar haar me ning Argentinië geen enkel recht ge ven op het omstreden gebied. De „Stem van Biafra" meldt, dat een nieuwe poging van federale Ni- geriaanse troepen om Onitsja te ver overen op een totale mislukking is uitgelopen. Drie van de vijf schepen, beladen met troepen en materieel, die de Ni ger probeerden over te steken, werden tot zinken gebracht. Een vierde lan dingsvaartuig werd in brand gescho ten, terwijl het vijfde schip, dat even eens getroffen was, wist te ontkomen. Meer dan 300 federalen zouden zfjn gesneuveld bij het derde offensief te gen Onitsja. De drie aanvallen op Onitsja, waarvan de eerste twee maanden geleden plaats vond, hebben volgens de „Stem van Biafra" de fe deralen in het geheel meer dan 2.000 - Bootz Jonge genever is Extra Zacht Wie „jong" drinkt zal van die milde smaak dubbel kun nen genieten. Alléén Jonge Bootz heeft dat extra zachte, 'n Goede borrel, die uw vrouw ook graag mag. BOOTZ jonge genever - extra hele fles f 10,15

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7