Gezondheidscentrum in Leiden-Noord geopend Bollenstreekcorso begint in Haarlem Criteriumprohlernen in personeelstests 55<* Nieuwe informaties overldokbekercultuiir Fietsen van de straat WOENSDAG 29 NOVEMBER 1967 SAMENWERKING j OVERHEID EN j PARTICULIEREN Het nieuwe gezondheidscentrum in Leiden-Noord, waarover wij zaterdag al uitvoerig schreven, is gistermiddag officieel geopend door de heer P. Sta verman, directeur-arts van de Pro vinciale Raad voor de Volksgezond heid in Zuid-Holland. Er wordt in Nederland al veel gedaan op het ge bied van zuigelingen- en kleuterzorg. Dokter Staverman kon dan ook trots zjjn op het lage aantal van gevallen van zuigelingensterfte in Nederland. In zijn toespraak vroeg de heer Staverman zich echter af of de men sen hier wel zo gezond zijn. Hy wees hierbij o.a. op het groot aantal afkeu ringen voor militaire dienst en het vele arbeidsverzuim doorziekte. Sa menwerking tussen ovex-heid en par ticulieren particulier initiatief vond hij van groot belang, ook bij de gezondheidszoi'g was zijns inziens hier gewenst. Hij riep op tot coördi natie tussen ziekenhuisdirecties en kruisverenigingen, zoals bij de tot standkoming van 't gezondheidscen trum in Leiden is betoond. De Leidse hoogleraar in de kindergeneeskunde, prof. dr. G. H. M. Veeneklaas. voor zitter van de commissie van overleg inzake inentingen welke commissie zich tevens bezig hield met de kin- derhygiëne, ging vervolgens in op de betekenis van de gezondheidszorg en het aandeel hierin van een gezond heidscentrum. Hij bepleitte in zijn toespraak voor de toekomst o.a. inenting door gerou tineerde verpleegsters en liet zelfs zijn gedachten even gaan over een inentingsmachine. Hierbij zou naar zijn mening een universitaire bijdra ge vanzelfsprekend ztfn. De stadsarchitect van Leiden, ir. Koch, die van dit gebouw de archi tect was, gaf een beknopte toelich ting op het project. Hij herinnerde er aan dat op 26 oktober 1966 de eerste steen is gelegd. Hij wees op de ver schillende mogelijkheden van de za len. Zo kan de wachtkamer ook voor massadoorlichting worden gebruikt. Namens de gezamenlijke kruisverenii- gingen, die in het gebouw zullen huisvesten, sprak de heer Doeven zijn vreugde uit over de totstandkoming van dit gebouw, dat „voor pleegsters een ideale omgeving zal zijn om in te mogen wei-ken". „Dti is het eerste gebouw in Leiden dat speciaal met het oog op de kruis verenigingen (en dus doelmatig) gebouwd". Vervolgens bood de heer M. Weima namens de hoofden van diensten bedrijven in de gemeente Leiden de G. G. en G. D. zijn gelukwens aan met dit gebouw. Tot slot sprak dokter J. G. Bazuin, directeur van de G.G. en G.D, en als zodanig beheerder van dit over de unieke wijze waarop het zondheddscenbrum tot stand is ge men. Hij herinnerde aan het verleden van de Leidse gezondhe niet zo best was. „Voorheen had de Universiteit weinig bemoeienis met de sociale geneeskunde". Het ver heugde hem dat nu met de Universi teit waardevolle betrekkingen be staan. Hij sprak de wens uit dat in de toekomst medische adviseurs ook bij de planologie zullen worden be trokken. Tot slot dankte hij allen, die die totstandkoming van dit bouw hebben bijgedragen. ADVERTENTIE GOUDEN ARMBAND OF COLLIER voor f 70,- en f 100,- of f 300,- en f800.- JUWELIER v d. WATER Haarlemmerstraat 181 HEEFT ZE. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG. Maandag 4 december d© gehele dag geopend. Het nieuwe gezondheidscen trum ziet er van binnen gezellig uit en is zeer doelmatig ingericht. Links ziet men de boxenkamer, waar zuigelingen en kleuters kunnen worden uitgekleed en ge wassen in het midden is wasbak en een commode uit stuk gebouwd en rechts de wachtkamer, met een ivandschil- dering, voorstellende de groei in de natuur. Links-voor het in- schijvingsbureau van de verpleeg ster, die vanaf die plaats alle za len kan overzien. (Foto LD/Holvast) Openbare les dr. De Wolff Dr. Ch. J. de Wolff, benoemd tot gewoon lector in de bedryfspsycholo- xan de Leidse Universiteit, aan vaardde gisteren zyn ambt met het uitspreken van een openbare les, ge titeld1 „Het criteriumprobleem". In zyn rede merkte dr. De Wolff op, dat voor het opbouwen van een goede personeelsselectie het nodig is testprestaties te vergelijken met pres taties in de functie. Psychologen zoe ken al geruime tijd naar goede maat staven voor praktijkprestaties. Meest al maakt men gebruik van beoorde lingen door chefs. Daar blijken ech- n veel gevallen bezwaren aan te kleven. De prestaties, die iemand levert, zijn niet alleen afhankelijk van zijn begaafdheid. Ook andere factoren zijn van invloed, zoals de opleiding, nen heeft gehad, ervaring, de or ganisatie waarin men werkt, de om standigheden waaronder men werkt, het gereedschap en materiaal, enz. Al deze invloeden maken het moeilijk te onderscheiden waaraan verschillen in prestaties moeten worden toege schreven. Levert iemand een minder goede prestatie wegens gebrek aan capaciteiten? Of is zijn opleiding on voldoende, zijn de omstandigheden ongunstig? De praktijkmaatstaven, als personeelsbeoordelingen, maken vaak op dit punt onvoldoende onder scheid. Voor een betere benadering is een drieledige aanpak nodig. Eerst is een betere definiëring nodig van de eisen, die in een functie worden gesteld. Meestal zijn die onvol doende scherp omschreven. Zij dienen te worden afgeleid uit de eisen, die worden gesteld aan het totaal waar van de functie deel uitmaakt. De de finiëring kan het beste geschieden in de fase, waarin de organisatie wordt opgebouwd. De volgende stap is heit zoeken naar goede praktijkmaat 1 ven. In vele gevallen zal men die niet op de werkplek vinden. De De Wolff pleitte voor het maken van speciale praktijktest. Zodoende moet het gelijk zijn bovengenoemde andere invloeden onder controle te houden. De laatste stap is het met test voor- spellen van praktijkprestaties. Daar- LEIDSCH DAGBLAD DIPLOMATEN BEZOCHTEN UNIVERSITEIT Ongeveer zestig diplomatieke ver tegenwoordigers van twintig landen hebben gisteren een bezoek gebracht de Leidse Universiteit. Nadat het gezelschap door de secretaris van de senaat, prof. dr. L. Kukenheim, ns het Universiteitsbestuur wel kom was geheten, verdeelden de be zoekers zich in twee groepen, waar- ién een college van prof. dr. W. Brand over ontwikkelingseconomie bijwoonde en de andere het Kamer- llngh Onnes-Laboratorium bezich tigde. In de middaguren werd een be zoek gebracht aan het Rijksmuseum xor Volkenkunde. NSR-rapport vormingswerk De Nederlandse Studenten Raad heeft een nota uitgebracht over het vraagstuk van het vormingswerk aan universiteiten en hogescholen. In de- nota wordt gewezen op de nood zaak van en gepleit voor de oprich ting van een algemeen landelijk cen trum voor documentatie en coördi natie bij het studenten-vormings werk. ,Niet alleen op plaatselijk, doch ook op landelijk niveau verdient het aan beveling het vormingswerk te stimu leren en te coördineren", aldus dit rapport. Het op te richten centrum zou zich bezig moeten houden met o.m. het verschaffen van materiaal en literatuur voor gespreksgroepen, lezingen en conferenties, met 't or ganiseren van conferenties en/of stu diedagen en het academische vor mingswerk moeten begeleiden. In het rapport van de NSR wordt er met nadruk op gewezen, dat het op te richten landelijke en algemeen vice-verlenend centrum contacten onderhoudt en ervaringen, uitwisselt met de bestaande vormingscentra, volkshogescholen en andere op het gebied van de vorming werkzame in stituten. In de nota wordt een beroep gedaan op de financiële medewerking m de overheid voor het realiseren in de terzake bestaande plannen. Gouden paar in de Soenibastraal Het was gisteren op de kop af vijf- g jaar geleden dat de heer K. Kuy- venhoven en (toen nog) mej. G. Kriek ln het Leidse Stadhuis kwamen tekenen. Zij trouwden op 12 december 1917. Uit dit huwelijk werden twee s en twee dochters geboren, op hun beurt hun ouders weer kleinkinderen schonken. De heer rouw Kuyvenhoven hebben voorts nog zes achterkleinkinderen. Het gou den echtpaar, dat nu al ruim dertig jaar in de Soernbastraat (no. 83) woont, is nog zeer actief. De heer Kuyvenhoven (74 jaar) knutselt nog veel. Zijn 67-jarige echtgenote breit graag. De heer Kuyvenhoven heeft 43 jaar lang bij de Stedelijke Liohtfabriek gewerkt als machinist, waar hij drie jaar voor zijn pensione ring voor veertig jaar trouwe dienst werd onderscheiden met de bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. DR. CH. J. DE WOLFF bij is het juister elke eis apart voorspellen. Tot slot wees dr. De Wolff op de afstemmingsmogelijkhe- den en -moeilijkheden van selectie en onderwijs. Na afloop van de openbare les, die met de gebruikelijke toespraken werd besloten, recipieerde dr. Wolff in de ontvangstzaal van Academie. Het Bollenstreekcorso, dat zoals het LD reeds berichtte zaterdag 27 april wordt gehouden, begint dit jaar niet aan de War- ADVERTENTIE monderdam in Sassenheim, maar in Haarlem. Om tien uur wordt vertrokken van de Nassaulaan bij het Kenaupark en daarna gaat het naar de Grote Markt. In Ben- nebroek wordt de grote rustpauze gehouden en daarna gaat het via Hillegom en Lisse naar de War- monderdam, waar de kop van de bloemenstoet om ongeveer vijf uur hoopt te arriveren. Tijdens een gisteravond in het Hillegom- se Treslong gehouden bijeenkomst met de aspirant-deelnemers wer den de tekeningen van corso- generaal Jos van Driel getoond en uitgekozen. De heer M. Zandber gen uit Sassenheim vertoonde fraaie kleurendia's van corso's Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het memi-artsenexamen mevr. H. M. Duparc-v. d. Hal (Lei den), mej. C. F. Teekens (Spijkenis- se) en de heer T. A. Donkerbroek (Den Haag) en voor het artsenexa men de heren Ch. J. van Boxtel (Am stelveen) en P. H. Dijkstra (Leiden) „Waarom zou je een cent méér uitgeven dan nodig is? Up is up" Ik heb 6 merken geproefd. De ver schillen zijn belachelijk klein. En als ik nou moest kiezen? Dan zette ik Quick Up bij de 2 lekkerste! Dat is niet zó gek; ik weet waar Quick Up vandaan komt. tijdelijk t bij 2 flessen t ;io ct voordeel i 't is goed. Ko drinkt 't. Senaat Catena >e senaat van de studenten ver- Catena is voor het lopende academische jaar als volgt samen gesteld: R. Hijmans praeses, Nacy P. Broodkoorn ab-actas, H. H. v£ der Neut quaestor,, D. Poot asse sar I en J. L. Mol assessor H. Bromfietser gewond bij aanrijding Op het kruispunt Thorbeokestraat- Wasstraat in Leiden botsten gister middag omstreeks kwart over twee een personenauto en een bromfiets tegen elkaar. De bramfietser, een 62-jarige Leidenaar, zou geen voor rang aan de automobilist hebben verleend. Hij kreeg een hersenschud ding en moest door die E.H.D. naar het Dia-conessenhuis worden overge bracht. Ambtenaren willen 2 pet. plus f. 285.- (Van onze Haagse correspondent) Naar wij nader uit de kring der organisaties van overheidspersoneel vernemen, bestaat er binnen deze or ganisaties een sterke stroming die voor de ambtenaren per 1 januari een salarisverhoging wil van 2 pro cent, plus een vast bedrag van f 285,- Dit vaste bedrag moet die nen om de verschillen in beloning tussen hoger en lager overheidsper soneel niet door uitsluitend procen tuele verhogingen nog verder uit el kaar te laten groeien. De organisaties zullen hun voord stellen volgende week dinsdag met het ministerie van binnenlandse ken bespreken. Op de lijst van langens staan ook weer een aanpas sing van het vakantiegeld gezinsgrootte en een compensatie voor het gebrek aan winstdeling. Een salarisverhoging van 2 procent plus f 285,- zou volgens ruwe bere keningen neerkomen op een verho ging van 4 procent over het totaal van de Leiden en Noordwijk in radio programma n een regionaal programma zeldt de Ned. Radio Unie a.s. maandagmid dag tussen half vier en tien voor half zes over Hilversum H enkele reportages uit onder de titel „Zoek licht op Nederland". Deze uitzen ding zal voor een deel gewijd zyn aan Leiden en omgeving. Onder meer wordt aandacht geschonken aan het Leidse Wiegewaai-cabaret. aan Kats vuurwerkfabriek en aan het laboratorium voor ruimtetech nologie in Noordwijk. EREPENNING UNIVERSITEIT PROE. PRICE Tijdens het gisteren gehouden jaar lijkse diner van de faculteit der ge neeskunde van de Leidse Universiteit heeft mevr. prof. dr. Dorothy Price uit handen van de rector magnificus, prof. dr. P. Muntendam, de Univer siteitspenning ontvangen, haar toege kend uit erkentelijkheid voor haar verdiensten voor de universiteit. Bij de plechtigheid waren onder anderen aanwezig de president-curator, dr. E. H. Roering, de medische curator, dr. J. Goedbloed, en de secretaris van de universiteit, mr. N. F. Hofstee. Prof. dr. Dorothy Price, oud-hoog leraar aan de Universiteit van Chi cago, heeft dit jaar als eerste de in 1966 ingestelde Boerhaaveleerstoel be zet en in de functie van buitenge woon hoogleraar onderwijs gegeven in de experimentele histologie en en docrinologie, in het bijzonder met be trekking tot de embryologie van di voortplantingsorganen Drs. I jouwe Kooijmans voorOudheden' Na een tweede opgravingscampag- ne in de zomer van dit jaar is de op graving van de nederzetting van de late klokbekercultuur beëindigd. Nu verschillende laboratooriumonderzoe- tevens de voorlopige resultaten van kingen bekend zyn, is het mogelijk een samenvatting van de resultaten te geven. Het opgravingsterrein is gelegen op een zandrug, een rivier- loop uit oa. 2000 v. Chr. In een periode, waarin aan beide zijden van de rug het terrein onder water stond, gedurende de zgn. „Car- dium"-transgressie is een overloop geul over deze rug ontstaan, welke de toenmalige mensen hebben opge zocht, om zich te vestigen. Twee maal achtereen heeft er een huis (boerderij) ges baan met een ovaal grondplan van respectabele afmetin gen (16x6 m). Deze huisplattegronden zijn van bijzonder belang, daar het de eerste zijn uit deze periode die in ons land zijn gevonden. Ook bulten ons land zijn ze nog nauwelijks be kend. Beenderen uit de geul tezamen met het pollenonderzoek van het veen De Leidse politie heeft gistermiddag negentien fietsen en twee bromfietsen van de straat geveegd. De fietsen stonden her en dei- in de stad op plaatsen waar dat verboden is en in enkele gevallen niet op slot. De tweewielers zijn naar het politiebureau gebracht. de geul is opgevuld, leer den, dat de bewoners zowel aan ak- keiibouw (o.m. tarwe) als aan vee teelt deden. Het rund nam een over- heei-sende plaats in, bij hun veesta pel. Ook de visserij moet belangrijk zijn geweest, hetgeen in dit landschap dat op de huidige Biesbosch heeft leken, geen verwondering wekt. Het meest spectaculair was vondst van drie graven met goed geconserveerde skeletten: een gen van 16 jaar, een volwassen en een meisje van 1%. De beide kinderen hadden als btfgift en ker mee gekregen, de man benen vishaakjes en en hak van hertenge wei. Voorts werd een compleet ske let van een rund aangetroffen. Bij het ingebi-uik nemen van deze plaats, is het rund waarschijnlijk als offer begraven. Radiocai-bondateringen sluiten goed aan op de reeds bekende cij fers uit deze periode: 18001700 voor Chr. Recordproduktie H.V.A.-Ethiopia De directie van de Verenigde H.V.A.-maatschappijen N.V. deelt mede, dat in de op 23 november 1967 te Addis Abeba gehouden deelhoudersvergadering van ITVA- Ethiopia besloten is over het per ultimo augustus j.L geëindigde boek jaar 1966/67 een dividend uit te ke ren van Edls 7,20 per aandeel Edls 60. (conform boekjaar 1965/66). Uit hoofde van haar aandelenbe- t in „HVA-Ethiopia" zal de Vere nigde HVA-maatschappijen NV dien overeenkomstig aan dividend ontvan- ;n een bedrag van ca f 6.850.000,- De record - produktie van de i igne 1966/67 kon worden gereali seerd, mede dank zij zeer gunstige klimatologische omstandigheden die bevorderlijk waren voor een hoog suikergehalte van het riet. Onder nox-male omstandigheden zal HVA- Ethiopia" gemiddeld op een jaarlijk- produktie van 70.000 ton mogen rekenen. Het is thans nog te vroeg meer definitieve produktiever- wachting voor de zojuist aangevan gen campagne 1967/68 te noemen. TIEN PTT-ERS SCHONDEN BRIEFGEHEIM uit binnen- en buitenland. De op bouw van Lenteparade geschiedt de hallen van de HBG in Lisse. Daar zullen de praalwagens iddags en 's avonds kunnen ivorden bewonderd. De foto brengt een van de ontwerpen in beeld. PESCHAR IN REKENKAMER (Van onze parlementaire redactie) Drs. Peschar, de financiële des- undige van de socialistische twee de-kamerfractie, is als eerste op de voordracht geplaatst voor het lid maatschap van de Algemene Reken kamer. De Tweede Kamer, die gisteren 'er de voordracht stemde, giaf hem (van de 116 aanwezigen» stern- Er is een vacature in de Algeme- 5 Rekenkamer ontstaan door het aftreden van de voorzitter. Zodra de heer Peschar zijn lidmaatschap aanvaard zal hebben, zullen de le den onderling uitmaken wie de func- an voorzitter zal vervullen. Het ligt wel in de verwachting dat de heer Peschar hiervoor uitverkoren zal worden. De-huidige secretaris (geen lid) in de Rekenkamer, de' heer J. Boom, kwam als tweede op de voor dracht. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marjolein Frederlka Maria, d, M. van dr Apottltoa I Laaf en J Marljt en 'aria Gysberta. d. v. F. A. de J. Planje; Martin, z. v. C. M. Vermeer; Ilse d. v. R» A. Holswllder; Wendellen Mathilde, d. v. P. R, Francois en M» Mark, z. v. J. A. Wenneker ett M. H. Barends; Olaf Gustaaf Arno, e. v. H. J. A. Jacobs en I. C. Bakker; Caroline Geraldine, d. v. J. H. Ro* denburg en H. A. M. Hoogervorst; Pe* A. W. M. Helling; Brian Kristian, v. J. E. Wennberg en A. Schaaf; Richard, z. v. H. van Polanen en J, H. Meijer A. van d nenburg. GETROUWD X. Vondeling en M. de Krul». OVERLEDEN Butter, 61 jr.. Jong. 65 jr., G. J. K. Noordhuls, 81 Jr., i der Mei). 61 jr., ma 80 jr., echtgenote va W. Barfüss, 63 jr.. ADVERTENTIE (Van Zwolse correspondent) De vondsten vai geven niet alleen informaties over cultuur, welke een Molenaarsgraaf eer veel nieuwe de klokbefker- grote spreiding heeft (Spanje, Schotland, Tsjechoslowakije), maar ook voor de geologische geschiedenis van West Nederland zijn nieuwe gegevens ver kregen. Over dit onderwei-p hield drs. L. P. Louwe Kooijmans een voordracht in de serie najaarslezingen van het Rijksmuseum van Oudheden in het Academiegebouw. Tien leden van het uniform dra gende personeel van het postkantoor in Hengelo hebben bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan schen ding van het briefgeheim. Zij open den aan de post toevertrouwde sloten stukken. De reden is nog niet komen vast te staan. Veimoedelijk is het een kwestie van nieuwsgierig heid geweest. Naar nu tot nu toe is gebleken wordt niets vermist. De schending van het briefgeheim kwam aan het licht door klachten van ontvangers. Enekle dagen gele den stelde de opsporingsdienst van de P.T.T. in samenwerking met de gemeentepolitie van Hengelo een onderzoek in, dat leidde tot verden king van genoemde tien beambten. Zij zullen gerechtelijk worden ver volgd. Op schending van het briefgeheim staat een straf van ten hoogste an derhalf jaar. In afwachting daarvan zijn door de directeur-generaal van de posterijen disciplinaire maatrege len aangekondigd. Welke dat zijn is nog niet bekend. Uurtje vrij? Brei! met Scheepjes Crylor. Adorable! Wie oog heeft voor echte mode breit met Scheepjes Crylor. Goed wasbaar, blijft als nieuw. Vraag het patroon bij in winkelier of e

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3