Nogmaals beroep van dr. Klapwijk op kijker- Europees parlement wil voortvarender wetenschapsbeleid Ook NCRV hield een politiek onderzoek Foto's van zon in ultraviolet licht DINSDAG 28 NOVEMBER 1967 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Vijf jaar geledenHET DORP (Van onze Haagse correspondent) Dokter A. Klapwijk heeft gisteravond via de televisie (tweede net) opnieuw een be roep gedaan op het Nederland se volk een financiële bijdrage te geven voor Het Dorp, waar voor vandaag precies vijf jaar geleden de marathon-televisie uitzending werd beëindigd. Het ligt. »n de bedoeling een insti tuut op te richten in de onmiddellijke omgeving van Het Dorp en de Johan- nastichting in Arnhem om artsen en technici te laten samenwerken aan ontwikkeling van adaptatievoorzienin gen voor gehandicapten. Ook wil men hier beginnen met 'n eenvoudige opzet van een afdeling documentatie, voor lichting voor gehandicapten bulten Het Dorp en eenvoudig onderzoek, in samenwerking met o.m. T.N.O. en V.L.G. Gelukkig „Alleen al voor de exploitatie zal men moeten beginnen met tenminste drie ton, terwijl een investering van één tot twee miljoen nodig za lzijn. Niet alleen voor de 400 bewoners van Het Dorp, dat eind 1969 vol zal zijn (thans wonen er reeds 108 gehandi capten) doch ook voor de gehandicap ten in geheel Nederland zal dit van grote betekenis zijn. Te velen weten nog niet wat de technische hulpmid delen zijn, waarmee zij als gehandi capten een optimale kans hebben zo gelukkig mogelijk te leven", aldus dokter Klapwijk tijdens een perscon ferentie in Den Haag. Mogelijkheden „Voor de gehandicapten kunnen de adaptatieve voorzieningen, die soms verbazend eenvoudig zijn een belang rijk deel van hum geluk zijn. Zelfs voor de zwaarst gehandicapten, die nog slechts over de geringste spier- functies beschikken kan men moge lijkheden scheppen ze een vrijwel zelf standig leven te laten leiden", meen de dokter Klapwijk. Hij stelde zich voor, dat deze voorzieningen in Het Dorp, waar men beschikt over een beschuttende werkplaats gemaakt rouden kunnen worden door de bewo ners. Van de 400 mensen, die Het ADVERTENTIE ..en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten Dorp zullen gaan bevolken, zal 75 staat zijn enigerlei werk te doen. Als arbeidstherapie en als mogelijke inkomstenbron zou dit heilzaam kun- zijn voor de gehandicapten in Ne derland, die van deze kennis, het on derzoek en de voorlichting zullen kun ne profiteren. Miert zegt tot nu toe in Nederland te gauw van een gehandi capte, dat hij niet kan werken, zo meende hij. Over de werktijden inde werkplaats, die 42uur is, zei hij: de Idieregelingen zijn afgestemd op het landelijke gemiddelde. In Het Dorp werken voornamelijk zeer zwaar gehandicapten, voor wie het werken vermoeiender en inspannen der is. Wij hanteren dan ook een individuele arbeidsverkorting. Vrienden En tenslotte over het realiseren van het nieuw op te richten instituut, waarvoor terrein van Het Dorp voor twee jaar is gereserveerd: „De Stich ting Vrienden van Het Dorp heeft thans een kleine 30.000 leden, die een minimum van f 5 per jaar betalen. Dit aantal zou verdubbeld moeten worden (giro 11.23.000). Behalve het Nederlandse volk bedanken voor wat het reeds heeft gedaan, geloof ik, dat het zinvol is ook te wijzen op de nood zaak van continuïteit in financiële steun, om de gehandicapten werkelijk van dienst te zijn", zo zei dr. Klap wijk. Ministerraad te bescheiden in „catalogus" Het Europees parlement meent dat het besluit van de ministerraad 31 oktober, inzake een weten schapsbeleid van de zes, niet ver ge noeg gaat. In een resolutie die giste- werd aangenomen spreekt het zich uit voor het in voorrang ont plooien van initiatieven in de topsec- toren van wetenschap en techniek, namelijk fysica van de hogere ener gieën kernenergie (met name isotopenscheiding iruimte-onderzoek, luchtvaarttechniek, elektronische re kenmachines, moleculaire biologie en thermo nucleaire energiebronnen. In het raadsbesluit waren slechts voorgesteldinformatietechniek en telecommunicatie, ontwikkeling van nieuwe middelen van vervoer, ocea nografie. ijzer- en staalindustrie, schadelijke effecten van water en luchtverontreiniging, en meteorolo gie. Het lid van de Europese commis sie Heil wig, merkte op dat de raad zichzelf ook bewust is van de vrij beperkte „catalogus" van terreinen die op de raadsvergadering van 31 oktober uit de bus is gekomen. Hij waarschuwde er echter voor niet al le krachtsinspanning te concentreren op de topsectoren van wetenschap en techniek, omdat dan het gevaar weer dreigt dat de klassieke Europese re- searchgebieden verwaarloosd warden. Over de institutionalisering van het beleid was het parlement in zijn re solutie minder duidelijk. Enerzijds kende het grote waarde toe aan de onlangs op parlementair niveau ge houden eerste besprekingen met Brit se deskundigen waar de mogelijkhe den werden besproken voor een bun deling van de krachten van de Euro- (Van onze parlmeenitaire redactie) Een christen-radikale partij ge steld dat die op het ogenblik bestond zou onder gunstige omstandighe den de grootste of één van de groot ste partijen zijn. Dat heeft een en quête uitgewezen, die het Ned. Insti tuut voor Publieke Opinie (N.I.P.O.) in opdracht van de N.C.R.V. heeft in gesteld naar het stemgedrag van de Nederlandse kiezer. Het NI.P.O. heeft de enquête ge houden kort nadat de christen-radi- kalen hun programma vaststelden op een congres in Scheveningen. De uit slagen zijn daarom actueler dan de resultaten van de zondagavond be kendgemaakte K.R.O.-enquête (die door het Bureau Veldkamp is inge steld), maar anderzijds sterk door dit congres beïnvloed. Het N.IP.O. heeft de verkiezing van het afgelopen voorjaar minder goed weten te voor spellen dan Bureau Veldkamp. Ook in dit nieuwe onderzoek komt D'66 wederom sterk uit de bus, maar minder goed dan in de KRO-enquet- te van zondagavond. De chr.-radi- kalen zouden een stuk van de winst van D'66 in de wacht hebben ge sleept. Met name K.VP.-kiezers, die bij wijze van protest op D'66 hebben gestemd, zouden nu hun heil bij de christen-radikalen willen zoeken. Ook de P.v.d.A. zou opnieuw een veer hebben moeten laten ten gunste van de christen-radikalen. De resultaten van de enquête komen vrijdagavond uitvoerig aan de orde in een uitzen ding van de N.CR.V.-actuailiteiten- rubriek „Hier en nu". Hoewel zij uit elkaar zijn ge gaan, vergezelde de in het vak vergrijsde filmacteur Cary Grant dezer dagen zijn vrouw Dyan Cannon naar de bioscoop. Nu eens niet om een film te zien waarin routinier Grant de hoofd rol speelde, maar om te kijken naar „The go-day mistress", waarin voor Dyan een grote rol was weggelegd. pese gemeenschappen en van Groot- Brittan nië. Anderzijds echter wordt in de reso lutie de overtuiging uitgesproken dat overgang naar een stadium van da den het optreden vereist van instel lingen met passende bevoegdheden, met de nodige machtsmiddelen en met financiële autonomie. Dit kan tenderen naar uitsluitend een samen werking tussen de zes. In het Haagse museum voor het onderwijs is gisteren een tentoon stelling geopenddie is geiuijd aan ADVERTENTIE Quick Up...'t is goed. Ko drinkt 't. Ook tv-versic Nog steeds onrust van Dagboek Anne Frank Van „Het dagboek van Anne Prank", waarvan de toneel- en film- e reeds lange tijd bekend heid genieten, is nu een televisiestuk gemaakt. In Amerika werd het stuk zondag avond voor het eerst op de televisie gebracht. De jonge actrice Diana Da- vila debuteerde in het stuk in de titelrol. Zij maakte van Anne Frank voor- I een levendig, vrolijk wezentje. Dit i tegenstelling tot de meer ingeto gen opvatting in de film en het to neelstuk. Het stuk werd door David Suss- kind op de televisie gebracht voor de omroepmaatschappij A.B.C. De nadruk in het stuk valt vooral op de reacties van een gezin en de vrienden van het gezin op het ge dwongen verblijf op een zoldertje om aan de nazi's te ontkomen. De ouders van Anne werden voor treffelijk vertolkt door Max van Sydow en Lilly Palmer. Het andere echtpaar werd gespeeld door Theo dore Bickei en Viveca Lindfors. Misschien was het, omdat het ver haal zo bekend Is, maar het viel niet makkelijk in de onwaarschijnlijk vrolijke kleine optimist van de actrice Diana Davila de gevoeligheid te herkennen van de werkelijke schrijfster van „Het dagboek". in Calcutta De hoofdstad van de Indische deel staat West-Bengalen, Calcutta, was gisteren verlamd door een algemene staking. Op verschillende punten in de stad werd weer gevochten tussen de politie en betogers, die protesteer den tegen het afzetten van de links- gerichte Westbengaalse regering door het centrale bewind. De politie maak te gebruik van traangas. Zondag zijn bij onlusten in Cal cutta meer dan 250 gewonden geval len. Er werden winkels geplunderd en in brand gestoken. Tot dusver zijn vijfhonderd personen gearresteerd, onder wie een voormalig tisch minister en vijf leiders linkse groeperingen. DUITSE DANK VOOR LUNS Een woordvoerder van het West- Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft minister Luns gisteren zijn dank betuigd, omdat de minister tijdens het overleg dat hij van 13 tot 18 november in Praag heeft gevoerd met de Tsjechoslowaakse leiders, de politiek van vrede en ontspanning van de Westduitse regering heeft ver dedigd. Minister Luns, aldus de woordvoer der. heeft de politiek van de West- Duitse regering tegenover de Oost- Europese landen toen open en con structief gendemd, en gezegd dat die politiek kan leiden tot ontspanning en het waarborgen van de vrede. het leven van wijlen John F. Kennedy. De opening werd ver richt door wethouder drs. H. J. Wilzen van Onderwijs en Kunst zaken. De Leidse hoogleraar prof. dr. J. W. Schulte Nordholt (links) hield een voordracht over de persoon en de betekenis van pre sident Kennedy. Chinese opstand neergeslagen op Oost-Borneo De ruggegraat van de tisch-Chinese „volksguerrillamacht Sarawak" op het eiland Borneo is gebroken, zo heeft de militaire bevelhebber van Oost-Borneo, briga de-generaal Witono, verklaard. Sinds de guerrillastrijders in Juli van dit jaar een aanval onderna men op het vliegveld Singkawang is het leger aan een grootscheepse campagne bezig. De omvang van het vijandelijke leger werd op een 2.000 man geschat, de meesten zou den Chinezen zijn, die ten tijde van de confrontatie met Maleisië door de gewezen vice-premier Soebandrio naar de grens met Noord-Borneo ren gezonden. B.20 i Pipo de clown The Lucy show Koning klant Journaal en weerbericht Achter het nieuws Duo Salomon-Stroo 9.10 uur Hadimassa; show 9.50 uur Ruimtelijke ordening 10.25 uur Sextant (N.V.S.H.) 10.35 uur Laatste nieuws 10.40 uur De bezetting 11.40 uur Sluiting NEDERLAND 2 10.00 i 10.30 1 10.35 i NTS Pipo de clown Nieuws Dag dinsdag Van gewest tot gewest Tweeduuster: „To serve r Journaal en weerbericht Dubbelspion (kleur) Eidofoor De eenentwintigste eeuw Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1: Mrs. Miniver nog ijzersterk De film Mrs. Miniver zagen wij voor de tweede keer. De eerste keer was precies 20 jaar geleden in 1947 dus toen rij in ons land in première ging. Zij bleef vele maanden in een theater in Amsterdam draaien. Wij herinnerden ons Mrs. Mi niver als een geweldig epos van het burgerlijk verzet tegen de Duitsers, hier en daar welis waar wat aan de sentimentele kant, maar dat mocht dan ook wel na vjjf jaar oorlog. Het kernpunt van de film was de in drukwekkende reddingstocht van honderden plezierbootjes naar Duinkerken waar het op gejaagde Engelse leger door de Duitsers op het strand was vastgezet, een historisch gebeu ren dat over 300 jaar eenzelfde ereplaats in de geschiedenis zal innemen als het paard van Troje, de taxi's van de Marne en het turfschip van Breda. Welnu, u heeft het gisteren zelf kunnen constateren, ons geheugen had ons bedrogen, die tocht naar Duinkerken was wel iswaar een belangrijk punt in de film, maar van het epos zelf kregen we niets te zien en achteraf is dat ook wel be grijpelijk. De film werd immers in 1942 gemaakt, ergens in Amerika (het is een Ameri kaanse film met Amerikaanse spelers en een Amerikaanse re gisseur) en de tijd was er niet naar om landingen met hon derden bootjes in beeld te bren gen. In velerlei opzicht was Mrs. Miniver immers een propa ganda-film. Mrs. Miniver bleek nog steeds een ijzersterke film te zjjn, met steeds de juiste re actie op het juiste moment. Of had u er, tegen het eind in de kerk, ook maar een moment aan getwijfeld dat Vin op een gegeven ogenblik naast de oude lady zou gaan staan om haar tot steun te zijn bij het ver lies van hun beider Teresa Wright? William Wyler maak te vier jaar na mrs. Miniver een nog grotere bestseller, „de bes te jaren van ons leven" en met „Roman Holiday" sloeg hij in 1953 opnieuw goed raak. „Ben Hur" mocht er in 1956 ook nog rijn. maar daarna is hij er niet meer aan te pas gekomen: hij schijnt zijn tijd voorgoed te hebben uitgediend Tot na congressen Overleg groep van achttien opgeschort (Van onze parlementaire redactie) Het overleg tussen de KVP. de ARP en de CHU in de zogenaamde groep van 18 is opgeschort tot 5 januari. De gespreksgroep, die gis- tei'en in de Tweede Kamer vergader de, heeft dat besloten. Men wil pas verder gaan met het overleg als de balans kan worden opgemaakt van de congressen die de KVP en de CHU de komende weken zullen hou den. De ARP heeft ruim een maand geleden al een congres gehouden. Het gesprek, dat de bedoeling heeft tot samenwerking tussen de grote christelijke partijen te komen ging gisteren over vredespolitiek en ont wikkelingshulp. Over de grote lün zjjn de delegaties het eens geworden. De werkgroep, die het onderwerp heeft voorbereid moet het nader uit werken, zodat het in januari defini tief besproken kan worden. De „18" zijn het in de loop van hun overleg, dat al zeven maanden gaande is, over een paar punten eens geworden. Er zijn gezamenlijke standpunten over het christelijke Uit gangspunt, over inkomens- en vermo gensverdeling en in grote trekken over de plaats van het overheids gezag in de moderne samenleving. Opnieuw aanklacht tegen Wiesenthal van Rajakowitsch Het juridisch gevecht om Simon Wiesen thals boek "Doch die Mörder leben" duurt voort. Naar de uitgeve rij Drömer-Knaur, die het boek op de Duitse markt heeft gebracht, in München meedeelde heeft de voor malige vertegenwoordiger van Adolf Eichmann in Nederland, Erich Raja kowitsch, nu in München een aan klacht wegens smaad ingediend te gen uitgever Willy Dromer, de procu ratiehoudster van de uitgeverij, Ma ria Hönigschmied, en Simon Wiesen thal. Orgelconcert: balletmuz. 19.00 Tref- cabaretprogr. 21.05 Giudltta. ope- de financiering "2.30 Nws. 22.40 KRO: 18.00 Licht ensemble en solis- en: volksmuz. 18.20 Uitz. van de Com- tijd. 20.00 Klass. en mod. doorgepraat. 23.30 Lledjesprogr. 23.55- 24.00 Nws. WOENSDAG 29 NOVEMBER Hilversum 1. 402 m. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymna stiek. 7.20 Soc. strljdl. 7.23 Lichte gr.- ADVERTENTIE Maak het 5 DECEMBER gezellig geef iets moois van PRONONCE VOLLEDIG BEELD VAN CORONA De zon is gezien zoals nooit tevo ren en als gevolg hiervan zullen de theorieën van de mens over haar ontstaan en ontwikkeling wellicht moeten worden herzien. Het nieuwe beeld is geleverd door een satelliet, die opnamen maakt in golflengten van het ultraviolette licht, dat niet tot de aarde door dringt, omdat de atmosfeer dit be let. De foto's geven de astronomen voor het eerst een volledig beeld van de corona of binnenste atmos feer van de zon over de gehele op pervlakte van de zonneschijf en niet alleen maar aan de rand van de schijf, zoals mogelijk is op foto': van zonsverduisteringen. De foto's zijn genomen via een in gewikkelde spectrometer, die is ver vaardigd in het observatorium var Harvard College en op 18 oktober ii het om de aarde draaiende zonne- observatorium OSO-IV de ruimte is ingezonden. De astronomen van Harvard ver wachten, dat him bestudering van de foto's wijziging zal brengen in de theorie betreffende de temperaturen en de chemische elementen, aanwe zig op verschillende hoogten in de atmosfeer van de zon. Dit zal ver volgens wijziging brengen in de op vattingen over het ontstaan en de evolutie van de zon en overeenkom stige sterren. Sinds op 24 oktober zijn energie voorziening is ingeschakeld heeft de OSO elke dag ongeveer 150 foto's uitgezonden. nuz. (7.30-7.35 Van de vo< iverzicht. VPRO: 7.55 gr). 9.35 Water- adl gr muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 standen. 9.40 Schoolradio. rije Stem". Gelders ork. tig. 17.02 Oude liedjes. 17.20 Voor dn Jeugd. Hilversum 2. 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende (gr.). 7.30 .35 Stereo: Lichte gr.muz. 9.16 Volks- ïuziek uit de Sowjet Unie (dl. 1). 9.45 Voor de kleuters. 10.00 Klass. gr.muz. 10.30 Sphinx: progr. voor de vrouw, 11.00 Nws. 11.02 Piekuur: amuse- mentsprogr. 11.50 Act. KRO: 12,0(1 Van twaalf tot twee: gevar. program- Philh. orkest van Los Angeles (d)t mod. muz. 15.00 In 't zilver, progr. voor oudere luisteraars. 16.00 Nws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Kinderkoor (gr.), 17.15 Cabaretprogr. 17.30 Stereo: Lichte gr.muz. 17.50 Overheidsvoorlt Hoe gaan we? Een progr. over verkeer, vervoer en vooruitzien. Prestatie: Rob NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte 10.00 Nws. 10.02 Meiq I langspeelplaten. NRU Nws. 11.02 Opei My fair Lady. AVRO: 13.00 Nederlandse artiesten. 15.00 Nws. 15.02 Arbeidsvitaminen (gr). Zingende bougie: platenprogramma voor automobilisten. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NCRV: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.55 Pipo de clown. 19.00 Jour- 19.32 Panoramiek. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. NTS: 20.20 Uitz. van de Communistische Partij van Neder land. 20.30 Uitz. Stichting Socutera. 20.35 De terugkeer van Frank James (The return of Frank James), speel film. Keuring: 14 Jr. 22.05 Konzert met repetitie: Repetitie van de Berliner Philharmoniker: klass. muz. 22.45 Jn. 22.50-23.05 Openbaar Kunstbezit. Nederland II NTS: 18.55 Pipo de clown. 19.00 Jn. NCRV: 19.03 Geen beter leven dan buitenleven. TV-feullleton. 19.28 Vldoc - Vidocq in Bicetre. TV-feullleton. (Franse TV-serie). NTS: 20.00 Journ.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5