LEIDSCH DAGBLAD Moeder en vijf kinderen vinden dood in vuurzee De Gaulle tegen Engeland in EEG Roofmoord op alleenwonende molenaar (71) JAMIN Treedt McNamara af? Opgericht 1 maart i860 DINSDAG 28 NOVEMBER 1967 No. 31444 pirecteur: E. A. E. van DIshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leldeü - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 NA EXPLOSIE OLIEKACHElLV wonen. De woning was ouderwets, maar goed onderhouden, brandweercommandant Huisman die vanmorgen met zijn mannen de trieste taak had de verkoolde resten van de slachtoffers te bergen, meen de te kunnen constateren, dat de brand inderdaad was ontstaan door een explosie in de oliekachel. Deze zou plaats hebben gehad, juist onder 't zold'eroppervlakte waar de meeste kinderslaapkamers waren. Twee meisjes sliepen beneden, de overige familieleden op de bovenver dieping, welke alleen via een smalle trap bereikbaar is. Vermoedelijk is het feit, dat zeventien mensen alleen via een smalle trap in veiligheid moesten trachten te komen, de oor zaak ervan dat niet allen zich heb ben kunnen redden. (Van onze Haagse correspondent) De 47-jarige mevrouw M. Schaafsmade Haas en vijf van haar zeventien kinderen zijn vannacht omgekomen tij dens een zeer felle brand in hun woning aan de Oudedij.k bij Aardswoud. in de kop van Noord-Holland. De omgeko men kinderen zijn de meisjes Gerda en Juliana, resp. 3 en 4 jaar, en de zoons Siem (13), Goldrush thans beëindigd Er schijnt, althans voorlopig, een einde te zijn gekomen aan de Europese goldrush. De han del in goud zowel in Londen als in Zürich wordt thans nor maal genoemd. De verminderde belangstel ling voor goud schijnt een rechtstreeks gevolg te zijn van de gisteren door de Goudclub In Frankfort bekendgemaakte vastberadenheid om de goud prijs op 35 dollar per ounce te (handhaven. Tot deze club be- ahoren: België, Groot-Brittan- nië, West-Duitsland, Italië, Ne derland, Zwitserland en de V.S. Op de Londense effecten beurs zijn verder de koersen van aandelen in goudmijnen gezakt. De grootste daling was 25 shilling. WEERBERICHT Enkele buien De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond aanvankelijk zwaar be- r wolkt met tijdelijk regen, later ver spreide opklaringen maar ook enkele buien. Matige tot krachtige wind, ruimend van zuidwest naar west tot noordwest. Dezelfde temperaturen >f iets hogere. (opgemaakt om 11.40 uur) 29 november 1967 Zon op: 08.22 uur, onder: 16.34 uur, maan op: 05.13 uur, onder: 15.07 uur. P0^ Hoogwater te Katwijk te 0.44 en 13.05 uur, laagwater te 9.00 en 21.14 uur. bestaat alt 24 pagina's Rink (17), die bij een rijwiel- fabriek in Nieuwe Niedorp werkte, en de op een na oud ste zoon Ouke (24), die in de wegenbouw was. De vader, die havenwerker in Amsterdam is, is met zijn overge bleven kinderen tijdelijk onder gebracht bij buren en in een dichtbijstaand leeg motel. In de loop van de ochtend is het gezin van nieuwe kleren voorzien. De meesten van de ge redden waren in onderbroek of hemd naar buiten gevlucht, na een korte explosie, die vermoede lijk door een te fel brandende oliekachel is veroorzaakt. Alarm Een toevallig passerende vracht- autochauffeur sloeg omstreeks half één alarm en wekte een veehouder, die op ongeveer 40 meter afstand van de vuurzee woont. De vrü snel ter plaatse zijnde Hoogwouder brandweer kon tegen de enorme vuurzee overi gens weinig uitrichten, ondanks de zes stralen water, die reeds na 12 mi nuten in de brandende woning wer den gespoten. In de enorme chaos was het in eerste instantie moeilijk te controle ren, welke kinderen wél en welke niet waren gered. Toen bleek, dat nog een viertal kinderen in de brandende woning aanwezig moest zijn, vloog de moeder het huis binnen en werd direct gevolgd door de 13-jarige Siem, die altijd met zijn moeder optrok. Beiden vonden de dood in de vlam men. De heer Schaafsma wist men te overmeesteren, omdat ook die de Particuliere ziektekosten verzekering ivordt duurder (Van onze Haagse correspondent) Bij het ministerie van Economische Zaken zijn verzoeken binnengekomen van vrijwel alle ziektekostenverzeke raars in Nederland om de tarieven voor particuliere verzekeringen te mogen verhogen. De premiestijgin gen, die de verzekeraars wensen va riëren van tien tot dertig procent. De meeste verhogingen zouden begin volgend jaar moeten ingaan. Het mi nisterie bekijkt thans in hoeverre de voorgestelde verhogingen passen in het prijsbeleid. In Den Haag wordt voorts aange nomen, dat ziekenfondspremies voor bejaarden per 1 januari verhogingen zullen ondergaan. Bij een inkomen tot f4990 gaat de premie van f2,72 naar f3,18 per week. Bij een inko men tot f 5950 stijgt de premie van f5,44 naar f6,36.-. Bij een jaarinko men tot f6640 wordt de premie, die nu f 8.16 is f 9,54. Zoals eerder gemeld, wordt ver wacht, dat de premie voor het vrij willig ziekenfonds voor niet-bejaar- den met een gulden per gezinslid om hoog gaat. De ruine van de woning in Aardsiooud (N.-H.) na de brand, waarbij een moeder en vijf kin deren de dood vonden. vlammenzee in wilde, toen hij merkte dat zijn vrouw niet terugkeerde. Het gezin woonde sinds vijf jaar in deze woning, die leeg kwam toen het watergemaal buiten werking werd gesteld en de machinist elders ging Toestand rond Cyprus blijft nog gespannen De toestand rond Cyprus is op het ogenblik uiterst gespan nen. Ondanks uitlatingen van president Makarios van Cy prus dat er „geen oorlog zal komen", vrezen waarnemers, dat Turkije alsnog met de wa pens een oplossing zal force ren. Vanmorgen werden 24 kilo meter van de noordkust van Cyprus acht oorlogsschepen waargenomen. Volgens de Cy prische regering voer het ge observeerde smaldeel in wes telijke richting. Men kon niet zeggen of het Turkse schepen waren. Ook een VN-waarne- mer verklaarde dat een aantal schepen door VN-waarne- mingsposten waren gesigna leerd. Eerder op de dag vlogen Turkse straaljagers ruim twintig minuten boven Cyprus. De Turkse oorlogsschepen die sinds verleden week voor een mogelijke landing op Cyprus in de havenstad Mersin lagen te wachten zijn van morgen met onbekende bestemming vertrokken. Tevoren waren de offi cieren, die walverlof hadden, opge roepen zich onmiddellijk aan boord van hun schepen te begeven. De Amerikaanse bemiddelaar in het conflict, Vance, is vanmorgen teruggevlogen. Vance die de hele nacht gewacht heeft op het einde van een twaalf uur durende zitting van het Turkse kabinet heeft vol gens bronnen in Ankara van de Turkse regering een aanbod meege kregen voor de regeling van het con flict. Het Turkse aanbod ziet er volgens de zegslieden als volgt uit: Griekenland stemt in met de te rugtrekking van alle troepen die het boven het toegestane contingent op Cyprus heeft. Het eerste bataljon zal binnen een week teruggetrokken moeten worden: De aanvaarding van de oplossing voor Cyprus zal eerst door Grieken land en vervolgens (vier uur later) door Turkije worden bekendge maakt: Turkije zal het dreigement om Cyprus binnen te vallen terugnemen. De slachtoffers van de Griekse aanval op de twee Turks-Cyprioti sche dorpen op 15 november jl. zul len een schadeloosstelling krijgen. Bij een ontploffing van een kneed- bom in Kitena op noord-Cyprus zijn vannacht twee Grieks-Cypriotische politiemannen gewond geraakt. ISRAEL SCHULD AAN CRISIS MIDDEN-OOSTEN (Van onze correspondent in Parijs) Op zijn zestiende halfjaarlijkse persconferentie sinds hij in 1958 aan de macht is gekomen heeft president De Gaulle giste ren in de grote receptiezaal van het Elysee in Parijs de EEG- deur voor Engeland met een tweede grendel afgesloten. „On danks de veranderingen die zijn gebeurd is Groot-Brittannie", aldus De Gaulle, „nog steeds niet klaar om tot de Europese Ge meenschappelijke markt toe te treden. Frankrijk zal dan ook niet onderhandelen over de Britse aanvrage voor het lidmaat schap. Onderhandelen zou leiden tot vernietiging van de Euro pese Gemeenschap". Over het Midden-Oosten zei De Gaulle dat een oplossing van de crisis daar onmogelijk lis zolang één van de vier grote naties de ver foeilijke oorlog in Vietnam voortzet. De Gaulle stelde de Israëlische ex pansionistische tendenzen verant woordelijk voor de oorlog mi het Midden-Oosten. Israël had de slui ting van de golf van Akaba ge bruikt als voorwendsel om de oor log in juni te beginnen. Quebec Niet alleen echter door de deur, waardoor Engeland het Europese vasteland hoopte te bereiken met een tweede grendel af te sluiten, heeft De Gaulle weer een hoge dosis emoties, decepties en verontwaardi gingen opgewekt, maar de figuur van de Franse staatsman heeft be halve in Londen en de vijf andere EEG-hoofdsteden en Den Haag in het bijzonder zijn laatste spo ren goodwill (zeker ook in Montreal) verloren, doordat hij zich, nu nog wat demonstratiever uitsprak voor een vrij Quebec, dat hij de afgelo pen zomer reeds als trots beeld had opgeroepen. Van die reis naar Canada, die men intussen al bijna weer ver ten was, gaf de generaal een gnui vend verslag, dat culmineerde in een herhaling van de slogan „leve het vrije Quebec." Hij sprak gedu rende niet minder dan 25 minuten over de lotsverbondenheid tussen De Gaulle opnieuw „non" tegen Engeland Onmogelijk Van actueler en veel wijder be lang was natuurlijk niettemin het hoofdstuk, dat De Gaulle aan Enge land besteedde. De voorstanders van Engelands toetreden tot de Euro- markt maakten zich in zijn ogen aan mythevorming, utopieën en halfzachte dromen schuldig en de uitzonderlijke haast, die Londen achter zijn demarges had gezet, had den achteraf, zo preciseerde hij, een verklaring gevonden iln de devalua tie van het pond. De president beschreef de verhou ding tussen Engeland en het Euro pese continent als een drama. Hij beriep zich op het rapport van de Europese Commissie van Brusse' om een hele reeks van onoverbrug bare tegenstrijdigheden te signale ren, die een opname van Engeland in de huidige EEG onmogelijk maakten. Voor hem zou de aansluiting van het Verenigde Koninkrijk onont koombaar tot de explosie van de Euromarkt moeten leiden, daarom zag hij alleen maar heil in een as sociatie of in een overeenkomst in de geest van de Kennedy-ronde, waarbij dan een vijftiental Europese landen op de basis van vrij handels verkeer zouden moeten samenwer ken. Na frn het voorbijgaan ook nog eens de noodzaak van een terug keer tot de gouden standaard te hebben onderstreept, besloot De Gaulle zijn betoog met een wat me lancholieke blik 'in de toekomst, wanneer hij van het Franse toneel zou zijn verdwenen. Hij verklaarde, tegen beter weten in, te geloven dat de Fransen het nieuwe regime met de huidige politieke bezetting nu wel definitief hadden aanvaard, terwijl op het Gaullistisch congres 'in Rijs- sel afgelopen weekeinde de nodige disposities voor een aflossing van de wacht waren getroffen. Zie voor de reacties op de uitla tingen van De Gaulle ook pagina 2. De oud-ministers mr. B. Bies heuvel, prof. mr. P. J. Verdam en mr. J. M. Th. Cals tonen belang stelling voor het programma van de christen-radicalen, dat kort tevoren al aan de voorzitters van de KVP, CHU en ARP zoas aange boden. De foto werd gemaakt bven voor de vergadering van de groep van 18" begon. Van betrouwbare zijde in Wash- ington is gisteravond vernomen dat de Amerikaanse regering de offi cieuze procedure voor de kandida tuur van de Amerikaanse minister van Defensie, Robert McNamara, voor de functie van president van de Wereldbank de vorige week heeft ingeleid. De Amerikaanse regering heeft McNamara dus nog niet offi cieel kandidaat gesteld voor deze functie. In zijn huisje aan de rand van het Overijselse Olst in zondagavond vermoedelijk omstreeks twaalf uur, de 71-jarige alleenwonende mole naar Allard Boks door een roof moordenaar om het leven gebracht. De bejaarde een astwat eenzel vige man werd gisteren dood aangetroffen door zijn knecht, de 30-jarige Adriaan Slingerland, Het slachtoffer had niet alleen duide lijk waarneembare hoofdwonden, maar ook zijn lever was ernstig be schadigd door trappen of slagen. Op de plaats van de moord zijn zo veel sporen gevonden, dat de politie van mening is een aantal uitste kende aanknopingspunten voor het onderzoek te hebben. Allard Boks woonde reeds jarenlang an zijn huisje aan de oude molen aan de IJsseldijk in Olst. Hij was een wat stugge man, die met zijn omgeving nauwelijks contact had. Zijn huishoudster zorgde voor hem. Vorige week is zij overleden en be graven. Haar dood was een grote klap voor de molenaar. Heel Olst wist, dat de heer Boks er warmpjes by zat, In het verleden was er in zijn woning reeds ver scheidene keren ingebroken en dat maakte hem voorzichtig. Enkele ja ren geleden opende hij een bankre kening. Van die tijd af had hij nooH veel geld in huis, hoewel vaak het tegendeel werd verondersteld. Vervolg op pagina 2 Goederentrein uit de rails (Van onze Venlose correspondent) Vanmorgen tegen vier uur is een wachtende rangeerlocomotief in het centrum van Venlo door een passe rende goederentrein uit de rails ge worpen en vervolgens enkele meters naar beneden gestort. De locomotief bleef hangen op een betonnen muur. Bij het ongeval werden drie spoor- mannen gewond, doch geen van hen hoefde in het ziekenhuis te worden opgenomen. Het gebeurde vlak bij het drukste verkeerspunt van Venlo, waar op dat moment juist geen ver keer op de weg was. Livingston Mer chant, de Amerikaanse vertegen woordiger in de raad van commissa rissen vam de bank, had op een niet officiële bijeenkomst van de 20 bankcommissarissen de naam van McNamara genoemd als eventuele opvolger van de huidige president George Wood, wiens ambtstermijn officieel op 1 januari afloopt maar die maximaal nog een jaar zal aan blijven, binnen welke termijn een opvolger gevonden moet worden. Knipselprijsvraag De telling van de inzendingen op onze Sint-Nicoiaas-adverten- tieknipselprjjsvraag heeft uitge wezen, dat 1782 oplossingen zjjn binnengekomen. Wü hopen de uitslag aan het einde van deze week bekend te kunnen maken en zullen ervoor zorgen dat de prijswinnaars ty- dig vóór Sinterklaas in het bezit van hun waardebonnen zyn. ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 30 November 1867: Gisteravond heeft er in de Leidsche Saaijet fabriek in c Verwerstraat een zeer treurig ongeluk plaats gehad. i Een jongen van 12 jaren is, vermoedelijk al spelende, ver- ward geraakt in een loshan- ide pees, waardoor hij om de as der machine werd. ge- i slingerd en in weinige oogen- i blikken den dood vond. Dinsdag l.l. is in de pa rochiekerk van de H. Augus- 1 tinus te Amsterdam met groote plechtigheid een lijk- dienst gevierd voor de ge- sneuvelde pauselijke zouaven.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1