Helse verschrikkingen in de Duitse nazi-processen Drukte van jewelste op Sinterklaasmarkt MATRASSEN LEDIKANTEN Loop der Bevolking te Leiden Igypte zal arring steunen Hardleerse schurken en duivels-sluwe leugenaars piNSDAG 28 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD GEVESTIGD In de week van 16 t/m 22 november. W. F de Vos en fam., constructie-te kenaar, Merelstr. 17; T. Gijsman en fam., takelmachinist, Levendaal 151; L. L. Noya-Sanders en fam., de Genestet- straat 85a; J. H. J. Hardeman en fam.. Loridanshof 6; D. C. W. Rademaker en fam., kok, Vrouwenweg 1; B. C. F. Ras en fam., medisch analist, Morslaan 9; J. J. Berends en fam., vertegenwoordi ger, Donizettiln. 9; N. van Ruiven en iam., straatmaker, ab. ws. ligg. Korte Vliet; W. M. Westerling en fam., hof meester, Schubertlaan 112; J. Baarda en fam., rijksambtenaar, Scarlattistr. 5; E. B. Fomalont en fam., astronoom, Mozartstr. 69; A. F van Olphen en fam., Oude Rijn 50; P. G. Kooijman en fam., timmerman, de Wetstr. 14; J. de Bruijn, Middelstegracht 20^ J. Schro- In het oude Waaggebouw in tiden is het een drukte van je welste. In deze historische omge- Ing wordt namelijk voor de der- e achtereenvolgende maal Sin- trklaasmarkt gehouden. De iarktkooplieden zullen er tot 5 ecember, elke dag van 's och- mds negen uur tot 's avonds ne en uur, hun waar kwijt probe- 7i te raken. Het assortiment at moet gezegd is groot ge- oeg om het koopgrage publiek in eze donkere maar feestelijke da- en in alle opzichten tevreden te tellen. Hoewel, het is moeilijk bij léze verscheidenheid een keuze- doen. In elk geval is het in de verdekte en sfeervolle markthal lezierig toeven. Deze derde Sin- irklaasmarkt is gistermiddao fficieel door wethouder P. S. larmsen geopend. De Leidse wet- iouder merkte bij deze gelegen- op, dat het marktprobleem •ze stad voor het gemeente- èstuur p"n zaak van bijzondere ora is. ..We doen al het mogelijk" m te komen tot een oplossing van dit vraagstukaldus de wei houder. De heer Harmsen sprak, voordat hij het lint doorknipte, tevens over de verhouding mid denstandwarenmarkt. Hij vond dat de middenstand en de ambu lante handel eikaars aanvulling moeten zijn en niet eikaars con currenten. De wethouder werd na deze opening iri de Waag rond geleid door de voorzitter van de afdeling Leiden van a i Centrale Vereniging voor de Ambulante HandelJapieStikkelorum. De ze liet niet na om in het openbaar hulde te brengen aan zijn secre taris, de heer H. H. Zonderop, die aan de totstandkoming van deze derde Sint Nicolaasmarkt bijzon der veel heeft bijgedragen. (Foto's LD/Holvast) J. P. Bekker, Oude Rijn 5; W. Back- huijs, Hogewoerd 29; C. van Delsen, Roodborststr. 54; M. A. J Sanders, huishoudster. Obrechtstr. 49; C. Beijer, Hogewoerd 120; R. N. W. Hauer, Ra penburg 117a; F. J. Gosses, Nieuwe Rijn 22a; B. J. Boer, Hogewoerd 87; C. M. de Vos, Flanorpad 2; M. J. van der Linde, Morsweg 34; J. van der Werf. Hogewoerd 191; M. I. Pleterse, Nieuwe Rijn 12; K. Meijer. Boerhaa- velaan 252; A Carretero del Pino, grondwerker, Nieuwe Beestenmarkt 8; S. Gotz, Haarlemmerstr83; W. J. M. de Vries, Burggravenlaan 203; N. C. Bakker, Kagerstr. 16; H. B. M. de Bont Lorentzkade 16a; C. M. J. Devilee, Ko- ninginnelaan 57; C. M. Koolmans, Plantsoen l; R. F. R. Dezentje, Kai- serstr. 38; G. T. M. Verkleij, spelleid- ster, Rijnsburgerweg 10; E. Chang-van Egmond, ab ws t/'o Utr. Jaagpad 22; H. Yetis. arbeider betonfabr. Decima- straat 8a; G. J. Dijkhuis, Breestraat 123a; L. Beijer, Rijnsburgerweg 28; W. A. Stroink, Bernhardstr. 20; R. A. Arendsen de Wolff, Apothekërsdijk P. L. M. Kerkhof, Burggravenln. 115; M. Moens, Thorbeckestr. 48; N. F. F. X. Neuwahl, Hoge Rijkdijk 330; E. R. W. Qulst. Dlefsteeg 19; J. S. Huijgen, Garenmarkt 25; W. F. Panman, Piet Paaltjenspad 2; K. J. Kremer, Fr. van Mierisstr. 1; M, L. Vernooij, onderwij zeres, Thorbeckestr. 66; N. Z. N Z. E. L„ metaalbewerker, Boerhaavelaan 96; A. A. G. Lamb, Flanorpad 6; L. van den Berg-van Straaten, Papengracht 5; A. Krielaart, mil., Noordeinde 2a; R. de Bree, Flanorpad 6; K. H. Go, Nieuwe Rijn 12; M. de Groot, Rijn en Schlekade 103; J. Nolten, Flanorpad 6; A. P. Wegerif, Piet Paaltjenspad 8; J. van Zoest-den Oudsten, Fruinlaan 18; P. H. Cramer, Burgsteeg 1; E. M. Heybroek, de Ritterstr. 7; M. Vlasman, Vliet 50; A. A. Kaersenhout, bankem ployé, Beethovenlaan 253; A. J. Mig gels, verpleegster, Roodborststr. 2; P. W. Geuke, de Genestetstr. 28; L. van de Velde, Oude Singel 162; A. C. Loo- per, militair, Noordeinde 2a; J. J. A. G. M. Bolten, Herengracht 58; J. M. Cohen Tervaert, Franchimontln. 39; D W. Panneman, militair, Noordelnde 2a; W. T. Lamboo, techn. tekenaar. Herman Gorterstr. 12; A. B. Uyldert, Hogewoerd 88a; J. T. Vermeulen, mil., W. M. J. Straatman, Witte Singel 97, A. Dakhouch, grondwerker, Doezastr. 34; M. L. Beetsma, Nieuwe Rijn 12; M. J. A. Vermolen, Breestr. 130a; J. J Hofman, Klikspaanweg 7; J. J. M. Saas, de Sltterlaan 125; C. J. Senten. Nieuwe Rijn 46; R. G. Brinks, Breestr. 159a; R. Brons, Korte Mare 22; S. Greijdanus, Rijn en Schiekade 24; H. van der Steen, Nieuwe Rijn 88; H. Pan der, Breestr. 14; P. H. M. Schefler, Langebrug 53; K. H. Diephuis, Breestr. 121a; D. Erdbrink, Oude Vest 35; A. J. Ellens, Druivestr. 41; R. J. Goedbloed, Lljsterstr. 5; C. M. Giezen, schoenher steller, Mareslngel 67; S. N. Bakker, Prlnsessekade 1; M. B. L. M. Vroom, Duyvendakstr. 14; E. Hoencamp, Wol- steeg 2; A. J. van Boven, Merelstr. 26; OO. E. J. Webster. Rijn en Schiekade 104; W. A. M. van Rijn, Herengracht 43; C. ten Broek, Zuidsingel 12; F. M. Cliné, de Meij van Streefk. str. 34; K. A. Flikkert, Rijn en Schiekade 110; L. C. Maters, Herengracht 74; A. van der Bilt, Middelstegracht 20; V. M. H. Dingjan, Schelpenkade 44; A. T. von Oven, Hogewoerd 87; G. B. Hof. Mid delstegracht 20; C. M. van Benthem, K. S. Yuen, Morsweg 332; A. G. t44; Stationsweg 29a; J. Joosten, Hooigracht 44; A. G. L. I. „De Bollenstreek'', Jan v. Dijk Mint cycle-cross De veldrijders van „De Bollen streek" en „Sassenheim en." hebben zaterdagmiddag op het duinparcours bij Noordwijkerhout weer met elkaar strijd geleverd in een cycle-cross. De uitslag: 1. J. van Dijk (B), de 18 km. in 44.32; 2. H. Zuiderduin (op wiellengte)D. H. Steekers (B) in 46.44; 4. M. Tjoelker (B) in 47.55; 5. H. Groenewoud (B) in 50.27; 6. J. de Zwart (S. en O.) in 51.09. Er wa ren elf deelnemers. Uitslag aspiranten: 1. R. van Trigt (B), de 8 km. in 19.05; 2. G. Doffer- hoff (B) in 19.22; 3. P. v. d. Berg (B) in 19.33. Favoriet Piet Drost had met pech af te rekenen en reikte met 24.03 niet verder dan de vierde plaats. By de jeugdklassers was P. Grimbergen (B) na twee ronden sneller dan Th. van Ruiten (S. en O.) VERTROKKEN IJ. de Boer en fam., Corn. Schuyt- laan 90, Alphen a. d. Rijn, Parelstr. 27; W. J. Blikman en lam., Os en Paardenln. 7, Hazerswoude, Jac. Marls- str 10; N. Kienjet en fam., Joubertstr. 9, Breda, Gilbert v. Zlnnlkstr. 82; C J. de Ruig en fam., Utrechtse Veer 19, Beverwijk, Laan v. Blols 105; F. Kof- fijberg en fam., Haagweg 248, Vleuten -De Meern, Valkenierslaan 11; H. Pe ter en fam Seringenstr. 59a, Haar lem, Saenredamstr. 69; J. Wlefferinig en iam„ Coreilisir. 31, Oegstgeest, Rid- derspoorln. 6; H. M. Vermond en fam., Rijnsburgersingel la, Alphen a/d Rijn, Veldbloemweg 31; F. F. F. Vries en fam., Witte Singel 27, Amsterdam, Be verwij kstr. 59; A. van der Beek en fa milie, Bloemistenln. 41, Breda, Willem v. Heesstr. 14; J. P. de Kost en fam., Boshuizerkade 1, Koudekerk a. d. Rijn, Burgem. Verheulln. 31; G. J. Elsgeest en lam Hogewoerd 4, Leiderdorp Hoofdstr. 156, P. S. Cival en fam., Pieter de la Courtstr. 5, Breda, Gil bert v. Zinnikstr. 74; R. T. J. Hen- drlckx en fam, Lange Mare 64. Alphen a d Rijn, Diamantstr. 270; A. R. de Rood't en fam., aHrtman'str. 12, Kat wijk, Boulevard 17, J. Hup-Karssen, Pioenstraat 38, Elburg, Ledige Stede 6; F. J. van der Beek, Zoeterwoudsesln- gel 39, Zoeterwoude, Nassaustr. 66; A. H. J van der Zijde, Haagweg 13, Hoorn V 'helminalaan 2a; G. Jansen en fam., hage, Reitzstir. 72; R. Dippel Haag- h;..„e, Reiizstr. 72; R. Dippel, Haag weg 52, Doorn, J. Steenln. 2; E, M. Kwadljk, Klikspaanweg 39, Rotterdam Haringvliet 54; G. A. Oudenaarden, Leeuwerikstr. 31, Oegstgeest, Kenne- dyln 184; C. C M. Jansen-Voskuil, Leemansstr. 27, "s-Gravenhage, Reltz- straat 72; H. M. Stuijt, Levendaal 95a, Haarlem, Vijverln. 1; P. M. Wesse- lingh-Voskuil, van 't Hoffstr. 42a, Zoe terwoude, Rijnstraat 21; M. E. du Pon. Kanaalweg 126, Noordwijk. Karei weg 264, Het aantal inwoners van Voor -hut bedroeg op 1 januari 1967, 5773. Doormanstr. 9; E. Bakker-van Kuijk, Bankastr. 22, Zwljndrecht, Vlnkpl. 74; J. M. Ahsman, Kennedyln. 27, De Rijp, Rechtestr. 91; Y. Helda, da Costastr. 13, Bussum, Plaggeweg 22; S. Platteel, Franchimontln. 10, Waddinxveen, P. C. Hooftstr. 9; L. C. Verhorst-Grutzer, Nieuwsteeg 35, Leiderdorp, Laan v. Ouderzorg 119; P. Hartevelti Lange- gracht 143, Katwijk, Overrijn 7; D. Ver- heij van Wijk, Burggravenln. 11, Ne derlandse Antillen; E. Martini, Cobetstr 58, Italië; C. Loux-ens, Thorbeckestraat 56, Amsterdam, Europaplein 3 I; H. J. van Brussel, Zoeterwoud'sesdngile 86, Voorburg, Park Vronestein 14; H. W. W. Biegstraten, Hansenstraat Noordwijk, Zwarteweg 20; J. M. Schouten, Surlnamestr. 142, Ridder kerk, Tokkensstr. 49; H. A. J. van de: Tuin, Willem de Zwijgerln. 217, Noord wijk, Wilhelminastr. 15; P. J. van der Tang, Houtlaan 55, Noordwijkerhout, Herenweg 184; A. J. Verhorst, Rapen burg 58, Leiderdorp, Laan van Ouder zorg 119; B. C. van Helden, Verdlstr. 83, Hilversum, Noodweg 37; L, Hoogen- dOarn-Naut<a, Cobetstr. 13, Schoonho ven, Sint Eloystr. 67; M. B. M. Choalri, Doezastr. 34, Marokko; J. M. Sepers, Thorbeckestr. 11, Voorburg, Laan van Haagvldet 29; A. H. de Weerd, Ant. Duyckln. 8, Woubrugge, ab t/o Frede- rikskade 2; T. Dekker, Hoge Rijndijk 316, Monster, Madeweg 52; E. Y. Vast binder, Stieltjesstr. 2, Eindhoven, Ha- verdriesweg 8; T. Dolstra, Noordeinde 2a, Den Helder, Het Nieuwe Diep 5; A. Hansen, Noordelnde 2a, Den Hel der, Het Nieuwe Diep 5; J. de Nijs, Kooistr. 6, Rotterdam, Brederodestraat 83a; A. de Roodt-Ausma, Konlnglnne- laan 32, Katwijk, Boulevard 17; C. H. M. Hoeks, Meerburgerstr. 11, Utrecht, Oud Wulvenln. 49; P, Schol ten, Groenhovenstr. 18, Rotterdam, Mans- dalestr. 98; N. C. Teunlssen, Jan van Goyenkade 23, Arnhem, Apeldoornse- Bennecke opvolger Von liielmansegg Westduitse functionarissen hebben [isteren geen commentaar willen ge- Ten op een bericht in de „Frankfur ter Allgemeine", waarin werd gezegd dit de Bondsregering de 54-jarige oitenant-kolonel en en en en aitenant-generaal Jiirgen Bennecke leeft uitgekozen voor de functie van N'AVO-bevelhebber in Midden- Europa. Een woordvoerder van het minis- irie van Defensie zei dat men nog oende was nieuwe kandidaten te ilecteren nadat, luitenant-generaal ez zich op 3 november terug- in verband met de bezwaren Nederland tegen zijn oorlogsver- Generaal Schnez zou gene- Von Kielmannsegg opvolgen, volgend jaar maart zijn NAVO- ïtie neerlegt. De „Frankfurter Allgemeine" meid- lat de NAVO in het afgelopen :einde officieel van Bonris keuze de hoogte was gesteld. Volgens blad zou men ditmaal geen be ren van de NAVO-partners ver lachten. Dt Egyptische regering heeft de se- ifetaris-generaal der Verenigde Na ties, Thant, er officieel van in kennis Meld dat zij bereid is samen te wer- tien met de vertegenwoordiger van de folkerneorganisatie in het Midden- losten, Jarring. Jarring begon gisteren in New Eork besprekingen ter voorbereiding tan zijn taak als bemiddelaar tussen Egypte en Israël. Hij vertrekt waar- Khü'nlijk einde dezeweek naar het Midden-Oosten. Premier Levi Esjkol van Is- tël heeft in het Israëlische parle ment meegedeeld dat de Sowjetrussi- stihe regering na de oorlog van juni h het Midden-Oosten Joden in de 8owjet-Unie geen toestemming meer leeft om naar Israël te emigreren. I'OOI e oorlog werd die toestemming [Phter ook maar „druppelsgewijs" ge pen, aldus premier Esjkol. RI1NSBURG S. DE MOOIJ VERONGELUKT De heer S. de Mooij uit de Irissen- •toaat is bij een verkeersongeluk bij Wuustwezel in België omgekomen; toi werd na een aanrijding uit de «ito geslingerd en was op slag dood. jet slachtoffer was op weg naar "ankrijk met personeelsleden van *n aannemingsmaatschappijwaar- v'j in dienst was. (Van onze correspondent in Bonn) Toen eind vorig jaar het Sobibor-proces in Hagen ten einde liep, werd een opinie peiling verricht om na te gaan wat de bevolking over dit oorlogsmisdadigersproces wist te vertellen. Hoewel de zittin gen meer dan een jaar in be slag genomen hadden en de kranten er doorlopend over hadden bericht, kon zo goed als niemand van de ge vraag den een bevredigend antwoord geven. Sommigen dachten dat Sobibor wel een nieuw was middel kon zijn Op 26 oktober van het vorig- jaar begon in Stuttgart een nieuw proces. Dit Lemberg-proces is nog steeds niet afgelopen, en hoewel de uit spraak op afgelopen september was gesteld, zal het nu zeker nog tot in 1968 voortduren. De Stuttgarter Zei- tung is het enige dagblad, dat ge trouw van alle zittingen een verslag heeft afgedrukt. De Lemberg-affaire wordt „het vergeten proces" ge noemd. Maar ook het Sobibor-proces werd ai zo gedoopt. Het ziet er naar uit dat alle lopende en nog komende processen „vergeten processen" zul len zyn. Tot na 1975 zullen nog nieu we processen worden aangevangen, aldus het Centrale Instituut in Lud- wigsburg, dat de eerste onderzoekin gen verricht en de zaken dan verder geleidt naar de betreffende openbare ministeries. In Darmstadt begon begin oktober het Babij Jar-proces. In een groeve bij Babij Jar, niet ver van de hoofd stad van de Oekraine Kiew, werden op 29 en 30 september 1941 33.771 Jo den door de S.S. neergeschoten. Tot het complex behoort ook de kinder moord van Bjelaja Zerkow. Het gaat om 90 kinderen, van zuigelingen tot zevenjjarigen, die aanvankelijk van de slachting waren overgebleven. Ze wa ren in een barak samengebracht, waar ze zonder voedsel en verzor ging waren. Ondanks pogingen van een geestelijke van de Wehrmacht werden de kinderen door hetzelfde „Sonderkommando 4a" van de „Ein- satzgruppe C" ook vermoord. Bij het begin van een ander proces, op maandag 2 oktober, betrad de aangeklaagde Leopold Windisch de rechtzaal onder het uitroepen van de woorden: „Is hier misschien toeval lig nog een volkermoordenaar in de zaal?" Windisch wordt ervan be schuldigd meegewerkt te hebben aan de moord op 12.800 Joden in Wit- Roetenië. Ook zou hij in Lida bevel hebben gegeven tot de „Ausrottung" van 86 zigeuners. Het vooronderzoek duurde drie jaar Elkaar zwart maken De gang van zaken bij al deze pro cessen is veelal dezelfde. De vriende lijke president van de gezworenen rechtbank „boort" onvermoeibaar en is af en toe oprecht geschokt bij wat hij hoort,. Wat bij de buitenlandse toe hoorder in de zaal dan de reactie op wekt: waar was deze president dan voor en in de oorlog en weet hij" ook al niets van bijv. de „Kristallnacht"? Dan zijn er de gezworenen: brave handwerkslieden, een of meer lagere ambtenaren - zo zien ze er tenminste uit - en een huisvrouw. Ze vertrekken geen spier van hun gezichten en zit ten daar, soms een jaar lang of lan ger. Links en rechts van de rechtbank tronen de beklaagden op amfithea- tersgewijs aflopende banken. Bij hun binnentreden en de daarop volgende verwarring onderscheidt men de meesten niet van hun advocaten, van de mensen in de zaal. Wanneer de toeschouwer met bevrediging een misdadigerstype denkt te hebben ont dekt, blijkt het de griffier te zijn of een ander officieel personage. Onder de beklaagden zijn er altijd een paar die zich misdragen door onder het horen van de getuigen te lachen, ver ongelijkte gezichten te trekken, of an dere ontoelaatbare gezichten. Ze vinden aan elkaar steun, maar proberen ook elkaar zwart te maken. Meestal wenden ze voor een geheugen te hebben als een zeef, zodat bijvoor beeld in het Auschwitzproces een aangeklaagde apotheker niet meer wist of hy met Kerstmis bij het aan komen van de treinen met Joodse slachtoffers was geweest of thuis: voor een Duitser een absoluut onge loofwaardige geheugenstoornis. De tactiek van de beklaagden is of te be weren dat zij op het voor hen gevaar lijke moment niet in het kamp waren, öf te verklaren dat zy met zekerheid weten dat S.S.-kameraad X of Y de schanddaad heeft begaan. Het is dan altijd zeker dat X of Y al jaren dood is. Tragische getuigen Het meest trieste hoofdstuk, en het aangrijpendste, vormen de getuigen. Ze komen uit de Verenigde Staten, Israël, Polen, een heel enkele woont in Duitsland. Ze zijn oud, in de war van de verre reis, en zenuwachtig. Meestal zijn ze ook eenvoudig van geest. Al deze factoren hebben tot ge volg dat ze op het moment dat het er op aan komt niet begrijpen wat de bedoeling van de vragen van de pre sident is, en wat de draagwijdte van hun antwoord kan zijn. Hun geheu genverlies is vaak even opzienbarend als dat van de beklaagden. Deze processen worden dan ook - naarmate het moment van het ge beurde verder weg komt te liggen - steeds meer een theater van de men selijke ontoereikendheid, een van de feiten losgemaakte staalkaart van de gruwelijkste van 's mensen listen en lagen, ook met betrekking tot de hardleerse schurken, hun kwasi-listige leugenspel en hun kwasi-oprechte on- sohuild-bekennen. Al deze dingen wa ren ook weer by het Lemberg-proces te observeren. De feiten, hoe gruwe lijk ook, doen in dit verband weinig ter zake: tussen 1941 en 1944 werden de Joden uit het district Lemberg „ausgerottet". Het gaat om de dood van 139.329 Joodse slachtoffers. Vo rig jaar oktober begonnen de zittin gen. Er zijn nog 15 beklaagden over, van wie er negen kort na het begin van het proces - na aanvankelijke invrij heidstelling - opnieuw werden gear resteerd. Het gaat niet alleen om een beraamde moord. De beklaagden hebben hun slachtoffers zonder op dracht doodgeslagen, ondersteboven aan een boom gehangen, met prik keldraad vastgebonden en alleen zout water te drinken gegeven .Ze hebben een om brood smekend jong meisje neergeknald, baby's uit het raam van de bevallingszaal op vrachtwagens Beestachtig Een uit Amerika overgekomen vrouwelijke getuige, één van de 149 opgeroepen getuigen, moet haar beulen herkennen, die van links i rechts op haar neerkijken. Ze raakt in verwarring en zegt maai- wat. De beklaagden grijnzen tevreden. Dan vertelt de getuige het verhaal van de twee mannen, die aan de boom vast gebonden stonden. Waar stond de boom, vraagt de redhter. Di vrouw wordt een plattegrond voor gehouden, ook haar beul moet ko men kijken. Hij ademt bijna in haar hals. Ze bedenkt zich dan dat twee bomen waren. Ook weet ze niet meer of de mannen met prikkeldraad of met gewoon draad waren vas bonden. „Weet u dat werkelijk niet meer?" vraagt de bijzitter. De vrouw aarzelt nog meer. Ze weet ook niet meer of er een wacht voor de poort stond. De tweede vrouwelijke getuige komt uit Polen. Ze spreekt uitslui tend Pools en de tolk komt in actie. Maar de vrouw blijft maar doorpra ten en de tolk krijgt geen kans, on danks herhaalde interventie van de president van de rechtbank, die steeds kribbiger wordt. „Hoe kwam u in het kamp?" De vrouw was by een razzia gevlucht. Haar ouders, zuster, man en kind waren opgehaald. Gek van verdriet zwierf ze vier dagen rond. Ze ver stopte zich onder aardappelloof. Nie mand wilde haar te eten geven. Toen meldde ze zich. Het verhaal duurt te lang en de rechter dommelt in. Als ze over het kamp begint schiet hij overeind. Daar begint zijn taak weer. De vrouw vertelt gezien te hebben hoe een jon gen door een van de beklaagden uit zijn barak werd gehaald, en toen werd geslagen dat ze het gezicht moest afwenden. Later zag ze het slachtoffer in een plas bloed liggen de jongen bewoog niet meer. De ad vocaat van de beklaagde staat op en vraagt kwasi-slim: als u het hoofd had afgewend, hoe wist u dan dat de jongen onbeweeglijk in een plas bloed lag? Maar de vrouw is slimmer dan de advocaat, uit naïviteit. Ze raakt niet meer onder de indruk van het haar voortdurend ingeprate gevoel van onzekerheid. Natuurlijk was het men selijk, dat ze later weer gekeken had. Ze slaat haar handen voor haar ogen en zwijgt. De advocaat een inge beelde „mooie jongen" uit de provin cie gaat weer zitten. De derde getuige die dag is een man. Hij ratelt aan één stuk door, maar ails de rechter op een bepaal de S.S.-actie komt, stokt hij plotse ling en barst in tranen uiit. De zit ting wordt geschorst. De beklaagden ïen onderonsjes, lacherig en van zichzelf overtuigd. Bewezen Zo slepen de processen zich einde loos voort. De tenslotte uitgesproken straffen verwekken meestal opzien door hun mildheid. Maar waren de aangevoerde beschuldigingen dan ook volgens de strenge rechtsregels daadwerkelijk bewezen? Het hoofd van de politieke afdeling van de Stuttgarter Zeitung, die van alie meer dan 100 zittingsdagen van het Lemberg-proces een verslag in zijn krant liet afdrukken, is er heilig van overtuigd dat zo goed als nie mand de verslagen leest. Hij krijgt over het onderwerp dan ook geen in gezonden brieven. De berechting van de oorlogsmisdadigers is voor de Duitsers een dood probleem. Maar de rechtbanken weigeren de toegang tot de betreffende documenten en stukken, die zij vaak in jarenlange moeizame arbeid bij elkaar hebben gegaard en die daarom van grote his torische betekenis zijn. Wanneer de Duitse kranten over de processen niet meer berichten, is daarmee de enige bron voor het pu bliek en het nageslacht opgedroogd. Inderdaad voltrekken de meeste oor- logsmisdadigersprocessen zich de laatste jaren onder een absoluut stil zwijgen van pers en publiek. De ge tuigen komen en gaan en raken steeds meer in verwarring. De be klaagden liegen er maar op los en weten steeds zekerder dat ze er met een paar schrammen vanaf komen. Verdedigers als de befaamde dr. Aschenauer bewegen zich steeds ze kerder van zichzelf tot in de donker ste uithoeken van Hitiers vernieti- tigingsapparaat door de rechtzalen. De euthanasie-arts Bohne, na jaren lang zoeken in Zuid-Amerika gevon den en beschuldigd van medeplich tigheid aan de moord op 15.000 gees teszieken, zal binnenkort waarschijn lijk wegens „ouderdomszwakte" niet meer voor zyn rechters hoeven te verschijnen.. I Leidse kantonrechter LEIDS MEISJE MOCHT NA HET FEESTJE AUTO BESTUREN Voor een 23-jarige verkoopster en een even jeugdige vertegenwoordiger, beiden uit Leiden, werd gisteren bij vonnis van de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, de celdeur min of meer op een kier gezet. Hoewel bei den verstek lieten gaan, kreeg deze gevoegde zaak een openbare behan deling. Hieruit bleek, dat de verkoopster en de vertegenwoordiger met de auto van laatstgenoemde en in gezelschap van een vriend en vriendin, een avondje „op stap" waren geweest, waarbij alcoholhoudende drankjes de stemming extra verhoogden. Hoewel de verkoopster geen rijbewijs bezat mocht zy van de vertegenwoordiger op weg naar huis de auto „besturen". Op de Beeklaan in Noordwijk stuurde zy de auto de wegberm en vervolgens een voortuin in. De politie ontdekte tevens, dat de vertegenwoordiger zijn auto niet tegen W.A. verzekerd had. „Een nare zaak", zei de officier, mr. J. A. J. v. d. Bruggen, in zijn requi sitoir, „temeer omdat het gebruik van alcohol een voorname rol speelde". Gezien het gevaar, dat de verkoop ster had veroorzaakt eiste hij tegen haar één week voorwaardelijke hech- tenisstraf met een proeftijd van 2 jaar, alsmede twee geldboeten van f 100 subs 40 dagen. Tegen de andere verdachte luidde zijn eis eveneens één week voorwaardelijke hechtenisstraf met een proeftijd van 2 jaar en een geldboete van f 150 subs 30 dagen. De kantonrechter vonniste de vrou welijke verdachte geheel conform. Aan de tegen de vertegenwoordiger geëiste straf voegde hij bovendien nog de voorwaardelijke intrekking van diens rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar toe. Hij bezat geen auto en ook geen enkele rijervaring. Om toch auto te kunnen rijden stal hij er een. Op het kruispunt Gooweg/ Mortelstra at in Noordwijk speelde zijn onervarenheid hem parten. In de bocht trapte hy namelijk op het gas- in plaats van op het rempedaal. De wagen vloog uit de bocht, reed tegen een lan taarnpaal en belandde vervolgens in een tuin. „U zult zich straks ook voor het Haagse gerechtshof moeten verant woorden wegens diefstal van een auto en U heeft U zelf dus enorm veel narigheid bezorgd", zei de kan tonrechter tot de verdachte, een 21- jarige typograaf uit Den Haag. Deze knikte slechts. Tot zijn verdediging had hij niets aan te voeren. „Een levensgevaarlijke manoeuvre, die door een lantaarnpaal werd ge stuit, maar evengoed dood en verderf had kunnen zaaien onder de voorbij gangers", merkte de officier in zijn requisitoir op. Hij eiste een onvoor waardelijke intrekking van verdach- tes rijbewijs voor de tijd van 6 maan den, alsmede een geldboete van f 100 subs 20 dagen. De rechter vonniste conform Evenals destijds tegen de politie, moest een 21-jarige tuinder uit Rijnsburg tegenover de kantonrech ter toegeven dat hij niet geheel nuch ter was, toen hij op een avond in au gustus met zijn auto huiswaarts keerde. Op de Oegstgeesterweg reed hij volgens getuigen met onverant woordelijke hoge snelheid, door een bocht, verloor de macht over het stuur, reed tegen een tuinhek en sloeg vervolgens in een nabij gelegen tuin met auto en al over de kop. De totale schade was niet gering. Omdat achteraf bleek, dat één van de voorbanden van zijn auto „spiegel glad" was, kreeg de jeugdige tuinder nog een extra proces-verbaal. „Ik reed niet hard" sprak verdach te de getuigen tegen. De werkelijke oorzaak van het ongeluk kan hij ove rigens niet noemen. De gladde band had hy juist door een nieuwe willen vervangen. „Wel toevallig", repli ceerde de rechter hierop. „Zoiets behoeft iemand, die nor maal rijdt en geen alcohol op heeft, niet te overkomen", merkte de offi cier op. Mede gezien het. feit. dat verdachte ondanks zijn 19 jaar al tweemaal werd veroordeeld wegens verkeersovertreding, kwam de of ficier tot de conclusie, dat verdachte niet achter het stuur van een auto op de weg thuishoorde. Hij eiste daarom naast twee geldboeten van f 150 en f 50 (gladde band) subs, 40 dagen een onvoorwaardelijke ontzeg ging van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. De kantonrechter vonniste met twee geldboeten van f100 en f 50 subs 30 dagen en dp gevraagde onvoor- waardeliike ontzegging der rijbe voegdheid. SMS-Kinheim 0-0 S.M.S.Kinheim 00. In deze wat eenzijdige wedstrijd heeft de S.MB aanval het laten afweten. Hoewel de thuisclub een groot veld- overwicht had, kon dit niet worden uitgebuit. Het grootste obstakel vorm de de soms uit acht man bestaande Velzense defensie, die er op uit waf zo min mogelijk treffers toe te staan. Keer op keer liep het SMS quintet hierop vast. Na rust hetzelf de spelbeeld. Een aanvallend SMS, dat echter niet bij machte was de Klnheimse defensie te overmeesteren. ADVERTENTIE Grote keuze - Lage prijzen. HAARLEMMERSTRAAT 111

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15