eel bedenkingen tegen plan „Rijn en Gouwe" Lezen is ^7 G.S. BEANTWOORDEN VRAGEN VAN PROVINCIALE STATEN Dollar in gedrang NESTOR MARTIN Waarom doet u het dan niet vaker? ^•RIJDAG 24 NOVEMBER 1667 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 0 provinciale Staten behandelen streekplan; ianmiddag stemming over moties en plan streeki- n „Ryn en Gouwe" de finish niet zonder slag of Naast waardering voor het ie werkstuk, waren er toch ook bedenkingen. Dat bleek giste- vandaag tijdens de behande- door Provinciale Staten in de {aderzaal van de Eerste Kamer het Binnenhof in Den Haag. Niet :der dan zeventien statenleden hen het plan tijdens deze open- statenzitting „doorgelicht" en zestien en vandaag één gedeputeerden vanmorgen te- elf uur gelegenheid tot beant- rding kregen. Het zag er rond middaguur naar uit, dat in de van de middag de statenleden voor of tegen zullen kunnen la- aar voor het zover was moest nog worden gestemd over amen- enten of moties. Zij waren gis- reeds ingediend en hadden de ende strekking Aan de streekplanstukken een rt toe te voegen, waarop zo con- mogelijk wordt aangegeven de groen-elementen, die de re- tie-elementen met elkaar zullen inden, moeten komen. De richtlijn „agrarisch bedrijf" het gebied tussen de geprojec- ie weg Waddinxveen-Zoetermeer ie provinciale weg no. 22 te ver- jen door de richtlijn „agrarisch jjf met uitsluitir" van met be ssen uil >efende tuin- Binnen twee jaar na heden de ming van een verkeers- en ver splan bij de Staten te bevorde- en de daaruit voortvloeiende wfj- gen in dit streekplan bij de en aanhangig te maken. Kleine kernen H. H. Tonkes (PSP) wees er ie middagzitting op het L.D. :htte gisteren reeds uitvoerig de debatten in de ochtendzit- dat ruime aandacht moet ien geschonken aan de kleine ojeeteerde kernen, grote kern Alphen aan den zei hij, ligt niet gunstig voor zogenaamde groene hart. Het tngebied noemde de heer Ton- moeilijke materie en daar- itelde hij de vraag, waarvoor ttpnemen van dit gebied in het dient. Hij zou er graag con- t over worden ingelicht. WD-er J. J. Kruysheeir in- eerde welke maatregelen G.S. nemen om de luchtveront- iging tegen te gaan en hoe of college wil trachten het verschil irjjs tussen gas en olie voor de arming van de kassen denkt te leren. Ook vroeg de heer Kruijs- aandacht voor de wegenaanleg et verbeteren en verbreden van sande wegen. aanzien van het omleidings- al bij Bodegraven wees hij er- 3at altijd de indruk was gewekt, financiering voor rekening provincie zou komen. Hij be- het, dat de stedelijke be ing in Alphen aan den Ryn vrij ?an de spoorlijn is geprojec- ADVERTENTIE PASSEND IN ELK INTERIEUR INEELGASRADIATOR aorsteenafvoer; 72.5 cm hoog, cm breed, 13 cm diep. 135.601 - netto capaciteit kcal/u f249.- 13 136.6011 - netto capaciteit >koal/u 353.. bij uw installateur, of gas- Mjf, of vraag inlichtingen bij koopkantoor voor Nederland Nell Stutterheim N.V. Postbus 1143 - Den Haag 283 'kt nze toonzalen: «DEINDE 29, hk. Heulstraat 's-GRAVENHAGE. hterdags geopend van 8.30 uur tot 17.30 uur. Verkeer De heer J. Sonneveld (VVD) merk te op, dat er talloze nieuwe ver keersverbindingen in het streekplan zijn opgenomen, maar of ze er in derdaad zullen komen weet niemand. Ook hij besprak het kassengebied en de luchtverontreiniging, waarbij hij stelde, dat zijn fractie meent, dat verontdieping van de Nieuwe Waterweg niet voldoende is voor de ontzilting van het water in de pro vincie. De C.H.-woordvoerder Ir! N. BuiJ- sert had moeite het streekplan te aanvaarden als ten aanzien van een aantal punten geen duidelijke toe zeggingen worden gedaan. Hy ver zocht G.S. de situering van het ste delijk gebied nader uit te werken, ruime aandacht te schenken aan het verkeer, aangezien het streek plan wordt doorsneden door vele verkeersaders, die 't landschap veel aan agrische. en recreatieve waarde zullen doen inboeten, en uitvoerige inlichtingen te verstrekken over het uitstellen van het graven van het omleidingskamaal bij Bodegraven. Heel veel is er onzeker in het streekplan, zei de heer J. Vink (AR). In verband met het in het plan op genomen kassengebied vroeg hij of de vaste commissie van de staten ook een inbreng heeft. Voorts deed hy een beroep op het college van G.S. beter kaartenmateriaal te ver strekken. Aarlan derveen De heer J. de Geus (CH) vroeg aandacht voor de onder Alphen be horende dorpen Aarlanderveen en Zwammerdam om daar woning bouw mogelijk te maken. Hij noem de het niet gunstig, dat in Aarlan derveen gedurende 22 jaar slechts 66 woningen zyn gebouwd. Dat komt, zei hy, omdat niet gerekend is op woonforensen. In die kleine kernen, waar allerlei voorzieningen zyn, is het goed wonen. Daarom is het on ze taak ze in stand te houden en te zorgen voor de leefbaarheid. Voorts informeerde de heer De Geus of het juist is, dat G.S. een plan van de gemeente Alphen aan den Ryn om 36 bungalows te bou wen ln de Coupépolder hebben af gewezen. Ook stelde hy vast, niet gelukkig te zyn met het grote kas sengebied in het „groene hart", want dat hart wordt door die kassen ge weld aan gedaan. Hoewel hy met die kassen dus niet zo gelukkig was stelde de heer De Geus nadrukke- lyk dat er zeker Iets moet worden gedaan voor de agrarische bevol king in het gebied van het streek plan. De heer A. Snoek (Boerenparty) sprak uitvoerig over de verzilting van het binnenwater, hetgeen een gevaar vormt voor de tuinbouw, en over de luchtverontreiniging door de olieverwarming in de kassen. „Laten we lief zyn voor elkaar", zei de SGP-er G. Vlasblom, die daar- by in verband met de vele be zwaren en vraagtekens doelde op het nog eens rustig bezien van het streekplan, om daarna eventueel met een nieuw by gewerkt plan te komen, zodat er geen brokken worden ge maakt. Hy adviseerde zo nodig een inbreng te vragen van de by het plan betrokken gemeentebestu ren. zyn fractiegenoot W. F. Mulek- huijse hield vervolgens een zeer uit voerig pleidooi en belichtte daarin vooral de agrarische aspecten. De agrariërs worden ernstig in hun han- bedrljfsvoering benadeeld Bevoegdheden De heer F. v.d. Graaf (VVD) in formeerde wat de afbakening van de bevoegdheden van provinciale en ge deputeerde staten is met betrekking tot het streekplan en besprak ook het agrarische gebied, waarbij hu zich afvroeg of dit gebied zonder bebouwing nog wel te handhaven is. Als laatste spreker kreeg de heer J. Emmens (P. v.d. A.) het woord. Hij plaatste enige kritische opmer kingen ten aanzien van de in het plan opgenomen agrarische aspecten en de luchtverontreiniging. Het over schakelen op verwarming door aard gas noemde hy niet eenvoudig. Ook schonk dit statenlid nog aandacht aan de verzilting van het water. Nadat in de hedenmorgen om tien uur begonnen zitting als laatste de heer W. J. Haarman (Boerenparty) nog enige vragen had gesteld over het agrarisch bestemmingsgebied en de kassenbouw, waarvoor 1500 ha is regen gedeputeerden de sprekers van ant woord te dienen. ADVERTENTIE Temptation De cocktail „Temptation" won in 1954 de Eerste Prys op het Nationaal Cocktail Concours. Als U een extra lekkere cocktail wilt proeven, moet U „Temptation" eens proberen. a2 glas Pimpelt j ens likeur, 1/4 glas Cognac Gautier en 1/4 glas Citroen sap of Lemon Squash. Goed schud den of roeren. Elke goed-gesorteerde shjter heeft niet alleen hele en halve flessen, maar ook maatjesflesjes Pimpeltjes Likeur en Cognac Gautier. Voor heel weinig geld geniet U van een ver maarde cocktail. Streekplan Rijn en Gouwe De door 8 landen gevormde goud- pool, waaruit Frankryk zich in juni j.l. heeft teruggetrokken, moest op nieuw zyn reserves aanspreken om het benodigde goud te leveren voor de kopers. Een gezaghebbende han delaar in edele metalen verklaarde hierover „zelfs de Amerikaanse goudvoorraad kan niet voor onbe paalde tyd standhouden by een der- geiyke vraag." De rush op het goud levert een dubbele bedreiging op voor de dol lar ten eerste, omdat deze munt eenheid op goud ls gebaseerd en ten In een uitvoerig betoog heeft ge deputeerde mr. H. van Riel van ochtend tydens een zitting van Prov. Staten in de vergaderzaal van de Tweede Kamer op het Binnenhof in Den Haag geantwoord op het dogr de Statenleden gestelde vragen ten aan zien van het streekplan „Rijn en Gouwe". Als belangrykste punt stelde hy, dat ten aanzien van de nieuwe rijks wegen die in de toekomst het streekplan zullen doorkruisen nog geen definitieve plannen by het RUk zyn. Er ls geen sprake van, dat het definitieve rykswegenplan voor het streekplangebied binnen zeer korte tyd openbaar wordt gemaakt. Het is zelfs zeer twijfelachtig of er nog binnen de tijd van dit streekplan, dus voor 1980, mee kan worden be gonnen. Mr. Van Riel stelde dat het geplan de bungalowpark in de Coupepolder in Alphen aan den Ryn niet past in de planologie. Gedeputeerde dr. R. J. Eysink be toogde dat over het rykswegenplan in feite nog niets bekend is. Er zal eventueel een heroriëntering moeten plaatsvinden ten aanzien van het streekplan, als het rykswegenplan be kend is. G.S. zullen zeker in de toe komst hun b ezwaren tegen het ryks wegenplan kenbaar maken. In ver band met het feit, dat het Ryk zich heeft teruggetrokken om te partici peren in de kosten van de aanleg van het omleidingskanaal by Bodegraven zei dr. Eysink, dat de suggestie van aanleg van dit kanaal destyds wel degeiyk is uitgegaan van het Ryk met het oog op de onhoudbare verkeers situatie in het centrum van Bodegra ven. De provincie werd toen verzocht de studie ter hand te nemen. Daarby bleek, dat ook de sluis in de Ryn niet deugde. Het was direct duideiyk, dat deze kosten van aanleg niet zou kun nen worden betaald. De provincie zo zei hy. is van mening dat de drempel in de Nieuwe Waterweg en het om leidingskanaal er moet komen in ver band met de zoutwatervoorziening. Mr. Van Riel betoogde vervolgens dat het plan in de eerste plaats een begrenzlngsmogelijkheid blijft voor de kleine kernen. Het niet uitgroeien van de kleine kernen betekent be slist niet ze te laten uitsterven. By byvoorbeeld vestiging van een arts in de gemeente kan men volledig re kenen op de medewerking van GB. Het gaat er niet om, om gemeenten zoals by voorbeeld Aarlanderveen uit te laten drogen, maar het punt van belang is de ruimten niet te laten gebruiken voor andere objecten in deze kernen. De vestiging van fo rensen in die kernen wil het col lege tegengaan. Dus wel uitbreiden, maar niet in yitempo. Om Gouda als grote kern te laten prefereren boven Alphen aan den Rijn voelt het college niets, omdat zij ieder voor hun eigen omgeving een taak heb ben. Verder merkte mr. Van Riel nog op, dat Alphen met zijn zeer actieve gemeentebestuur in staat was vroeg- tydiger te gaan bouwen omdat ze Daarom is het ook aangewezen als eerder reeds bouwrijke grond hadden forensen gemeente van importan tie, waar zich veel mensen uit Den Haag en Rotterdam zullen gaan ves tigen. G.S. hebben by de samen stelling van dit streekplan er dan ook rekening mee gehouden door het industriegebied iets kleiner te hou den. feet college, aldus mr. Van Riel, zal aandacht schenken aan woningbouw voor alle groeperingen in de kleine kernen en stemt er be slist niet mee in Gouda te laten groeien als grote kern en Alphen, Bodegraven en Woerden kleiner te houden. Over de tuinbouw werd gezegd, dat aandacht zou worden geschonken aan het gevaar van de luchtverontreiniging en aan de fase sering. De 1800 h.a. tuinbouwgrond zyn toegezegd en dit zullen we vol houden. Uitstel betekent echter beslist geen afstel, want dit kanaal blyft op de streekplankaart staan. Door de uit spraak van het Ryk zyn we in de mist gevaren. Dit is zeer betreurens waardig voor Bodegraven. Onze toe zegging, zo vervolgde dr. Eysink, een oplossing te zoeken voor de onhoud bare verkeerssituatie in Bodegra ven. blyft gestand. Een andere op lossing dan een omleidingskanaal is niet mogeiyk. Spoedig zullen we het overleg met de gemeente voortzetten om tot een aanvaardbaar te komen. Een flinke baby. In Burgers Dierenpark in Arnhem is een gi raffe geboren, een diertje van 1,85 meter hoog. De moeder is he laas bij de geboorte overleden en het personeel van de dierentuin zet nu haren op snaren om de jonggeborene met biest in leven te houden. Directeur Van Hooft (links) komt menigmaal kijken hoe het er mee staat. Wilde vlucht in het goud Een wilde vlucht in goudaankopen heeft gisteren op de Westeuropese goud- en zilvermarkten twijfel doen rijzen aan het vermogen van de Amerikaanse dollar om aan deze aanval het hoofd te kunnen bieden. Op de markten in Londen, Parijs en Zurich werden record verkopen geboekt. De kopers beschouwen goud als het enige stabiele bastion in de financiële branding die is ontstaan door de devaluatie van het Britse pond sterling. Schoenman weer terug Tribunaal wil Amerikaanse deserteurs in Moskou horen Het .Jtussel-tribunaal" tegen de Amerikaanse Vietnam-politiek, dat sinds maandag in Roskilde by Ko penhagen byeen is, wil graag de vier Amerikaanse deserteurs horen die enkele dagen geleden voor de Russische televisie de oorlog voe ring van de Verenigde Staten ver oordeelden. Men zou eventueel ook tevreden zyn met een bandopname van hun uitlatingen, zo werd gis teren op de zitting van het tribu naal bekend. De bewuste Amerikanen, die vorige maand in Japan van het Ameri kaanse vliegdekschip „Intrepid" de- deserteerden, spraken gisteren stu denten van de Moskouse universi teit toe en ontvingen na afloop bloemen, aldus Tass. De 19-jarige Richard Bailey beschuldigde Ame rika van uitvoering van een mas sale slachting in Vietnam en ont kende dat de Sowjet-Unie enige druk op hem en zyn drie metge zellen had uitgeoefend om verkla ringen in die zin af te leggen. De Amerikaanse ambassade in Mos kou heeft de Russische autoriteiten toestemming gevraagd voor een onderhoud tussen de Amerikaanse consul en de vier matrozen, maar nog geen antwoord ontvangen. Schoenman Zweden heeft gisteravond Ralph Schoenman, de secretaris van de Britse filosoof Bertrand Russell, niet naar Nederland terug kunnen sturen. Even nadat hy aan boord van het vliegtuig naar Kopen hagen was gezet, vanwaar hij naar Schiphol zou doorreizen, werd een anoniem telefoontje ontvangen dat er een bom aan boord was. Schoenman en de 63 andere pas sagiers moesten uitstappen en het vliegtuig werd grondig doorzocht maar er werd niets gevonden. Het toestel vertrok met drie uur ver traging, maar Schoenman bleef achter omdat hy naar men veron derstelde toch in Kopenhagen de aansluiting zou missen. Dat bleek achteraf niet het geval te zyn ge weest omdat het toestel dat daar voor Amsterdam gereed stond door de mist werd opgehouden. Schoenman, die in Denemarken het Russell-tribunaal over Vietnam wil bywonen maar nergens wortd toegelaten omdat hy niet in het bezit is van een paspoort, reist al dagen op en neer tussen diverse Europese luchthavens. UJk. tweede als gvolg van haar koppe ling aan het pond sterling als valu ta." Tenminste 50*^ van het goud dat in de goud-pool wordt onttrokken, afkomstig van Fort Knox. Onze Paryse correspondent meldt: De Parijse beurs heeft voor de goudhandel gisteren het eigen re cord van de laatste weken geslagen. Terwyi er in Parijs gewoonlijk per dag niet meer dan 3 a 400 kilo goud verkocht wordt, ging gisteren voor ruim het tienvoudige gewicht ten bedrage van meer dan 30 miljoen Franse francs van dit edel meiaal im andere handen over. Hoewel het verband tussen deze massale goudtransacties en de vele devaluaties van de laatste week moeiiyk zyn te weerleggen, ontkent men in Franse regeringskringen ten stelligste dat achter deze Parijse „goldrush" een officieuze of officiële speculatie met betrekking tot de toe komst van de dollar schuil zou gaan. „Gaulfinger," zoals generaal De Gaulle met een toespeling op James Bonds „Goldfinger" door de Ameri kanen wordt aangeduid, hoeft men, zo verzekert men in Parys, stellig op het Elysee niet te zoeken. Fran se deskundigen zien trouwens ook wel in, dat voor een eventueel offen sief vanuit Parijs op de dollar, wei nig overwinningskansen zouden zyn weggelegd. Volgens Paryse beurskringen tou het meeste goud de laatste dagen zyn gekocht voor rekening van Amerikaanse speculanten omdat deze handel ln hun eigen land door de wet wordt verboden. ADVERTENTIE BROQUES B R EE STRAAT 165-167- LEIDEN Katangezen toch terug naar Kongo Gisteren is een groep van 115 voormalige Katangese soldaten, die met de huurling Jean Schramme hadden deelgenomen aan gevechten in Kisangani en Boekavoe, naar Kongo teruggekeerd. Zy bevinden zich in M'Bandaka (het voormalige Coquilhatville)800 kilometer ten noordoosten van Kin- sjasa. Radio Kinsjasa zei dat de mannen daar tot een normaal leven kunnen terugkeren. Met Schramme waren 900 Katangese soldaten, tesa- men met 1.626 vrouwen en kindaren naar Roeanda gevlucht. Radio Kinsjasa heeft een amnes- In het Amsterdamse Hilton- hotel is gisteren de „Top-Five Prijs" 1966 overhandigd aan de vice-voorzitter van de Europese Commissie, dr. S. L. Mansholt. De gouden medaille werd hem over handigd door minister Lardinois (rechts) in aanwezigheid van o.a. mevrouw Mansholt. Een combi natie van vijf bladen reikt deze prijs jaarlijks uit aan iemand, die belangrijk werk voor de Europese eenheid verricht. ADVERTENTIE Robert Kennedy Situatie in Vietnam voor VS moeilijker Robert Kennedy is van mening dat de situatie in Vietnam moeiiy- ker is geworden dan een half jaar geleden. Volgens hem moeten de Ame rikanen trachten bij het bereiken van een oplossing door onderhande lingen van de Vietnamese kwestie de zelfde verbeeldingskracht en initia tief te tonen als op het slagveld. Kennedy verklaarde dit vandaag in een vraaggesprek voor het Franse commerciële station Radio Luxem burg. Ook sprak hy zich uit voor rechtstreekse onderhandelingen tus sen de Amerikanen en het nationale bevry dingsf ront. De Amerikaanse senator Chamber lain heeft in het Noordatlantisch parlement Amerika's bondgenoten verweten nogal wat goederen te ver schepen naar Noord-Vietnam. Hy gaf de volgende cyfers: in 1964 arriveer den 401 schepen uit de niet-commu- nlstische wereld in Noordvietnamesa havens, waarvan er 283 de vlag voer den van NAVO-landen. In 1965 wa ren die cyfers respectievelyk 256 en 201 en in 1966 74 en 58. De Amerikanen hebben in de week van 12 tot 18 november dus nog voor de zware strijd in de omgeving van Dak To in Zuid-Vietnam 225 man verloren. Voorts werden 1.256 Amerikanen gewond, van wie 747 in een hospitaal moesten worden behan deld, aldus een Amerikaanse militaire woordvoerder. By Dak To verloren de Amerikanen 246 man en werden er 80 gewond. Het aantal gesneuvelde Amerika nen in Vietnam sinds 1 januari 1961 is hiermee op 14.848 gekomen, het aantal gewonden op 93.227, van wie 49.312 in het hospitaal werden opge nomen, achthonderd acht en veer tig Amerikanen staan geboek als ver mist of als gevangengenomen. Aan Noordvietnamese zyde zijn volgens Amerikaanse gegevens vorige week 1.287 militairen gesneuveld, aan Zuid- vietnamese zyde 269. tie aangekondigd voor zeven politie ke gevangenen, onder wie de vroe gere minister van Buitenlandse Za ken Ka mi ta toe, wiens vier medebe- klaagden in het openbaar zyn opge hangen. Onder de vrygelatenen be vinden zich vroegere medestanders van Tsjombe en mensen, die be trokken waren by de opstand in 1966 van de Katangese gendarmes.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9