de beste tabak is N D RTD N tabak NORTON OAE doet beroep op Biafra Overschot huisartsen in 1972? - rijp, vitaal, J echt... Vitale functie van ondernemer krijgt te weinig aandacht Oproer in Calcutta GESTREEPTE FLANELLEN LAKENS 12.25 r VRIJDAG 24 NOVEMBER, 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Het comité van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid heeft een beroep gedaan op Biafra zijn af scheiding van Nlgerië te herroe pen. Het comité heeft verder bekend gemaakt, dat het Ghanese staats hoofd luitenant-generaal Ankrah, zich met de Biafraanse leiders in verbinding zal stellen om te pogen tot een vredelievende oplossing te komen. Een en ander Is bekendgemaakt in een communiqué, dat is uitgege ven na besprekingen in Lagos tus sen vier Afrikaanse leiders met Kei zer Haile Selassie van Ebhiophië aan het hoofd en de Nigeriaanse heer ser generaal-majoor Go won. Het comité van de OAE dat streeft naar het tot stand brengen van vre de in Nigerië werd door de OAE gevormd nadat de afscheiding van Biafra ,op 30 mei, tot een burger oorlog in Nigerië had geleid. Radio-Biafra heeft, een regerings verklaring aanhalend, gezegd, dat Biafra slechts wil onderhandelen over vrede met Nigerië op voet van gelijkheid, d.w.z. dat beide onderhan delen als twee soevereine staten. De Biafraanse militaire autoritei ten hebben meegedeeld dat bij Oron een Nigeriaans schip dat troepen en voorraden vervoerde, tot zinken is gebracht. In dat gebied zijn volgens hen nu al tien schepen van de fe derale regering vernietigd. Debray niet naar Cuba uitgewisseld De Fransman Régis Debray en de Argentijn Ciro Bustos, vorige week wegens deelneming aan de guerrilla in Bolivia veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf, zullen hun straf in Bolivia uitzitten en niet wor den uitgewisseld tegen gevangenen in Cuba. Dit heeft de Boliviaanse president Barrientos verklaard. ADVERTENTIE Gezien de grote aantallen studenten die in de komende jaren htm arts examen zullen afleggen, moet voor 1972 en de daarop volgende periode een overschto aan huisartsen worden verwacht. Dit heeft prof. R. Komstra van het Instituut voor Sociale Geneeskunde van de Rijksuniversiteit in Utrecht verklaard. Prof. Komstra volgt al vyftien jaar het verloop van het stu denten en artsenbestand in Neder land «i op grond van het door hem verzamelde cijfermateriaal is hij tot de conclusie gekomen dat het hui dige tekort aan huisartsen maar een tijdelijke zaak is. .Volgens hem moet men dan ook heel goed weten wat men doet, als men thans onder invloed van dit - voorbijgaande - tekort een achtste medische faculteit in het leven wil roepen. „Heel kras gezegd", aldus prof. Hornstra, „zou het betekenen dat men aan de krappe markt van nu kader onttrekt om artsen op te lei den, van wie de plaatsbaarheid in de toekomst op z'n minst dubieus is". Daar komt nog bij, dat de overheid nu al niet genoeg geld beschikbaar kan stellen om de bestaande facultei ten te financieren. Prof. Hornstra is voorstander van de invoering van een numerus clau- sus. „Door afwijzing van de numerus clausus door de volksvertegenwoordi ging", zo zei hij, „worden de medi sche faculteiten overspoeld met stu denten van wie de maatschappelijke toekomst helemaal niet zeker is: er bestaat alle reden voor de volksver tegenwoordiging om zich hier nog eens op te bezinnen". NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering NORTONheeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak, de tabak voor Norton NORTON - rijp, vitaal, echt Koop een pakje. Probeer er een, juist, dat is Norton! NORTON p,ain filter 1.50 De «uccesvoDe Introduktie van NORTON bij het Nederlandse publiek, heeft er toe geleid, dat ook vele rokers van filtersigaretten vragen naar dit merk van ongekende kwaliteit. Daarom is er nn met dezelfde unieke tabakken, hetzelfde rijpe aroma en met het modernste filter Auto reed in op wachtenden bij bushalte In het Westduitse plaatsje Ennepe- tal (district Ennepe-Ruhr( is een 23- jarige automobilist op een groepje mensen ingereden dait bij een bus halte stond te wachten. Vijf van hen. onder wie een moeder met twee kin deren, kwamen om het leven. Drie personen, onder wie de automobilist, werden iwaar gewond. Naar de politie meedeelde was de bestuurder van de ongelukswagen de macht over heit stuur kwijtgeraakt nadat hij tegen een geparkeerde auto was gereden. Men heeft bij hem een bloedproef genomen, waarvan het re sultaat volgens de politie nog niet bekend is. ADVERTENTIE IR. M. C. DE JONG Wanneer we kennis nemen van het geen in het algemeen wordt gesteld over de ontwikkeling van onze natio nale economie, dan valt het op hoe weinig aandacht wordt besteed aan de vitale functie, die de ondernemer hierin vervult. Hoe weinig rekening wordt gehouden met de belangrijke taak die hem is toegewezen in onze maatschappij. Aldus ir. M. C. de Jong. algemeen voorzitter van de federatie metaal- en elektrotechnische industrie (F.M. E.) gistermiddag in de algemene le denbijeenkomst van deze federatie in gebouw Orpheus in Apeldoorn. Het is z.i. niet te ontkennen, dat een goed fuctioneren van de ondei-ne- ming een eerste vereiste is voor ver betering van onze totale economie, een taak voor de ondernemer dus. Perspectieven Een economische groei is noodza kelijk voor het bevredigen van de wensen naar een stijgende welvaart. Om de onderneming in staat te stel len haar bijdrage te leveren in die groei, is een eerste vereiste, dat in behoorlijk tempo kan worden geïn vesteerd. Dat kan pas als de onder nemer voldoende perspectieven ziet. Winst is een onmisbare voorwaar de voor de continuïteit en de groei der onderneming, schept de mogelijkheid van zelf-financiering en is ook een voorwaarde voor aantrekken van ka pitaal. In de laatste jaren Is helaas echter een duidelijke afneming van de winsten te constateren, aldus de heer De Jong. „Wanneer we ons ver antwoordelijk weten voor een goed. renderende onderneming, dan dienen we ons af te vragen wat onzerzijds voor de verhoging van winsten en winstperspectieven kan worden ge daan en wat wij in deze van anderen mogen verwachten", zo zei hij. Bij een analyse moet er van uitge gaan worden dftt de metaal- en elek trotechnische industrie de omvang rijkste industrietak van ons land Is met een dienovereenkomstige belang- Weinig besef Nog dikwijls ontbreekt in brede la gen der bevolking, maar ook bij on dernemers, het industrieel denken. Zo leeft in ons land nog te weinig het besef, dat het voor een bloeiende en krachtige industrie die moet exporte ren. Zolang in andere industrieel ont- nen op een goede thuismarkt. Men is nog maar al te gemakkelijk geneigd het buitenlandse produkt te prefere ren. Zolang in andere industrieel ont wikkelde landen aan de nationale in dustrie voorkeur en steun wordt ge geven, kunnen we ons nog niet per mitteren al te internationaal te den- zo zei ir. De Jong. Opi en ooff Ir. De Jong merkte nog op, dat er goede ervaringen zijn opgedaan met het langlopende contract in de me taalindustrie. Toch vroeg hy zich af, of er over de gehele periode genomen bij de geprogrammeerde loonkosten stijgingen wel voldoende rekening is gehouden met de gewenste ontwikke ling van de onderneming. „Wij verwachten van de vakvereni gingen, wanneer we volgend jaar over een nieuw contract praten dat ze een open oog zullen hebben voor de noodzaak om de rentabiliteit van onze bedrijven te verbeteren, omdat dit een onmisbare voorwaarde is voor het verzekeren der continuïteit en van de groei van de werkgelegenheid in onze bedrijfstakken. Wel realise ren we ons dat een groei-economie met gestadig toenemende welvaart gepaard zal gaan met een stijgende loonvoet. Een bedrijf dat hiermee op wat langere termijn niet in de pas kan blijven is gedoemd te verdwij- In de hoofdstad van West-Benga len heerst een chaotische toestand en wordt sinds twee dagen gevoch ten tussen de politie en oproerige, brandstichtende en plunderende me nigten. De onlusten zyn ontstaan naar aanleiding van het wegzenden van de Westbengaalse regering. Tot dusver zijn vier doden geval len en 150 gewonden. Meer dan 900 mensen zijn gearresteerd, onder wie de minister van Justitie in de weg gezonden regering. Ook legereenhe den zijn in de stad van 7 miljoen mensen ingezet. De commissaris van politie heeft gezegd, dat de on lusten een grotere omvang hebben aangenomen en nog voortduren. ADVERTENTIE SINT vervuld hartewensen PRACHT KWALITEIT 175—240 NATUURLIJK BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 MIDZA Tweute kandidaat Dagboek Guevara achtste medische faculteit Naast demografische en econo mische kenmerken blijken indica ties inzake urbaniteit-sterke city, rijk cultuurleven, volwaardig onder wijs en gevarieerde sportvoorzienin- gen in Enschede-Hengelo zeer gun stig voor vestiging van de achtste medische faculteit. Inzake wonen en recreatie bezit Enschede-Hengelo zeer gewilde kwaliteiten. Tot deze conclusie komt de belangengemeen schap Twente-Oost-Gelderland in het vandaag uitgekomen rapport „Twen te kandidaat." In dit rapport wor den de maatschappelijke aspecten belicht bij lokalisering van de acht ste medische faculteit. Samenstel lers van „Twente kandidaat" zijn drs. J. G. M. Ham, sociograaf van de gemeente Enschede en de heer A. J. M. van der Klaauw, eveneens werkzaam in Enschedese gemeente dienst. Grensconflict Guatemala en Bri ts Honduras President kampeert op betwist eiland In Belize, de hoofdstad van de Britse kolonie Brits Honduras, ts enige opschudding ontstaan over het bericht, dat ongeveer 30 burgers van Guatemala, onder wie naar verluidt ook president Julio Cesar Mendez Montenegro, op een eiland voor de kust hun tenten hebben opgeslagen. Guatemala doet aanspraken gelden op Honduras, maar Engeland, dat voorbereidingen treft om de kolonie onafhankelijkheid te verlenen erkent deze aanspraken niet. Het hoofd van de immigratiedienst in Belize is in middels naar het bewuste eiland Hunting Cay. vertrokken om de Gua temalteekse kampeerders aan te zeg gen, dat zij direct moeten vertrek ken. wordt aangeboden De Boliviaanse regering heeft de strijdkrachten toestemming gegeven het dagboek van de genseuvelde Er nesto „Che" Guevara aan de meest biedende te verkopen. Uitgevers heb ben al grote bedragen geboden. ADVERTENTIE Schrijft U eens met de nieuwe ilblikan De nieuwe Sblikan heeft een grote, veerkrachtige 14 karaats gouden pen Voch: U boe sierlijk en licht deze gouden pen over het papier glijdt - hoe persoonlijk Uw handschrift wordt - hoe fijn het is om met de verjongde Pclikan te schrijven. Laat U zich dc nieuwe Pclikan eens tonen en beleef ook eens die nf Pelikan inkrpatronen - voor goéde mkt.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5