f 1969 Wisselbeker voor mooiste bloembak Ontsluiting niet voor Merenwijk Afvoer rioolwater straks naar zee Dienstbetoon Groene Kruis breidt zich uit Slechts één dag HEREN- PYJAMAJASJE 6.95 Kind leest voor zijn plezier VRIJDAG 24 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Leidse raad vraagt, College antwoordt. Een belangrijke paragraaf in de Memorie van Antwoord sn ook straks bij de openbare behandeling is die, waarin B. en W. van Leiden hun visie geven over de volkshuisvesting en de bouwnijverheid. Met de ontsluiting van de Merenwijk (Broek- en Simontjespolder) een wijk, die bij de grenswijziging in juli 1966 van Oegstgeest naar Leiden overging, wil het, zo delen B. en W. mee, nog niet zo erg vlotten. Er zijn verschei dene oorzaken, die er toe leiden, dat met het in exploitatie brengen van deze wijk waarschijnlijk niet vóór 1969 kan worden begonnen. ADVERTENTIE In de eerste plaats is het tot nu toe niet mogelijk gebleken alle in dit ge bied gelegen gronden langs minnelij ke weg in eigendom te verkrijgen. In verband hiermede was het noodzake lijk tot onteigening over te gaan. Aangezien het onteigeningsbesluit inmiddels de Koninklijke goedkeuring beeft verkregen, zal in de loop van 1968 over alle aldaar gelegen perce len kunnen worden beschikt. Daarnaast is het bijzonder moeilijk een, ook voor Ged. Staten aanvaard bare verhouding tot stand te brengen tussen de aan het plan te stellen ste- debouwkundige eisen en de finan- cieel-economische aspecten. In het bestemmingsplan Merenwijk il een aantal bejaardenwoningen worden geprojecteerd. Het ligt in de bedoeling deze woningen in de on middellijke nabijheid van te stichten bejaardencentra te bouwen. Niet afremmen en W. kunnen de opvatting van raadslid niet delen, dat het aan beveling zou verdienen het voorbe reiden van nieuwe werken voor 1968 te matigen. de gemeente tot uitvoering moeten komen, alleen op grond van het feit, dat door een tot nu toe on voldoende toemeting van financie ringsmiddelen door de centrale over heid thans meer dan 65 miljoen gul den aan werken niet tot uitvoering kunnen komen. Daarbij is tevens van belang, dat de diverse diensten in het bijzonder voor een belangrijk deel hun werkzaamheden op de toekomst gericht moeten houden, hetgeen de voortgaande goedkeuring van diver se nieuwe werken door de raad nood takel ijk maakt. Een stopzetting van het ontwerpen en aan de raad voor leggen van nieuwe plannen wijzen en W. derhalve met beslistheid af. Daarbij komt nog, dat 65 miljoen gulden wel een flink bedrag is, maar dat het in het licht van de jaarlijkse investeringsactiviteiten toch nog een betrekkelijke geringe betekenis heeft. Naar aanleiding van initiatieven ui het rijk en de provincie zijn stu- ies gaande omtrent de toekomstige ifvoer van het rioolwater uit ver schillende gebieden in het zuidelijk in de Randstad Holland, waar bij alle belanghebbenden waaron der ook het Hoogheemraadschap van Rijnland en de gemeenten zijn be- okken. Voor wat het gebied van Leiden en omgeving betreft, vindt thans op ba it de uitgebrachte rapporten overleg plaats tussen het Hoogheem raadschap van Rijnland en de ge meenten Leiden, Oegstgeest, Rijns burg, Valkenburg en Katwijk om te geraken tot een gemeenschappelijk reeleidingproject. Daarbij wordt uitgegaan van de wenselijkheid om de afvoer van het rioolwater uit het gebied van Oegst- jn de Leidse universiteitswijk alsnog te betrekken bij een reeds ten behoeve van de gemeenten Katwijk, Afvalwater Rijnsburg en Valkenburg opgesteld project voor de afvoer van het af valwater uit die gemeenten naar zee, hetwelk omstreeks 1970 gereed zou moeten zijn. De afvoer naar zee van het afval water uit het overige gebied van de Leidse agglomeratie zou omstreeks n feit moeten zijn. Wel plannen restauratieplan is gereed voor het St. Caecilia- gasthuiscomplex te weten voor proveniershuisjes (bestem ming kunstenaarswoningen) b- het v.m. stadsmagazijn (bestem ming muziekzaal) Voor de rest van het complex, t.w.: het gebouw met de Boerhaaveza- len (besteming tentoonstellingsruim te, mogelyk te combineren met een medisc h - historisch museum) d. de v.m. b.l.o.-school Caeciliastraat amateur toneelcen trum), zijn restauratieplannen in voorbereiding. Geen plannen Nog geen restauratieplannen zijn aanwezig voor: 1. Lokhorststraat 16 t/m 22. Het pand no. 16 (Latijnse School) was opgenomen in het schetsplan cultureel centrum annex gebouw voor Reuvens. Bij het opstel - dat plan was ervan uitge gaan, dat de panden no. 18 t/m 22 zouden kunnen worden afgebroken. Zoals bekend is daarvoor echter geen toestemming verkregen. 2. de Zijlpoort (bestemd voor kun- stenaarswoning met atelier) 3. de Morspoort (bestemd voor ver enigingslokaal) x>r huisvesting voor kunstenaars); 4. het Mierennesthofje (bestemd Dor huisvesting van kunstenaars) 5. Langebrug 9 (eveneens bestemd x>r huisvesting van kunstenaars) 6. Hooigracht 69 (bestemd voor voorlichtingscentrum van de stich ting huishoudelijke- en gezinsvoor lichting); 7. Breestraat 24 (bestemd voor kan toor). Nog geen bestemming hebben: 1. het Herenlogement "De Burcht' 2. de muurtoren Oostenrijk (thans i gebruik als opslagplaats vooc plantsoenendienst) De hoogste prioriteit hebben het St. Caeciliagasthuis-complex en Zyl- en Morspoort. Het pand Nieuwe Mare 15 is het enige aan de gemeente in eigendom toebehorende gebouw, dat niet op de monumentenlijst voorkomt en nog geen bestemming heeft gekregen. De Stichting Leidse Studentenhuisvesting wenst over te gaan tot verwerving ADVERTENTIE in dit gebouw ten behoeve van de lisvesting van studenten. Bouwen in 1968 Naar aanleiding van een uit de raad gestelde vraag: hoeveel wonin gen het College in 1968 denkt te bouwen, antwoordt het College, dat van de 193 en 216 woningwetwonin gen, welke thans in het Morskwartier worden gebouwd, een belangrijk aan tal ten laste van het contingent 1968 zal komen. Ongeveer 45 woningwet woningen kunnen nog worden ge bouwd op een terrein in de Meer burgerpolder, nabij de Besjeslaan. Voorts zullen nog circa 100 van deze woningen in het Morskwartier wor den gebouwd, mits de daarvoor nodi ge terreinen tijdig in handen van de gemeente komen. Voorts kunnen op enkele terreinen (Boerhaavelaan, Morskwartier, Zuid- West) nog enige honderden woningen in de sector van de premiebouw en de ongesubsidieerde bouw worden ge bouwd. MET DE N.R.V. NAAR NOORWEGEN Noorwegen is een fascinerend land. Het is ook een land waar toeristen bij uitstek een rustige vakantie kun nen doorbrengen. Tot deze conclusie moeten de talrijke N.R.V.-ers uit Leiden wel zyn gekomen na de dia lezing, welke de heer J. Nuyens gis teravond op uitnodiging van de afde ling Leiden van de Ned. Reisvere- niging hield in café-restaurant „In den Vergulden Turk". De heer Nuyens, een bekend Noorwegenken- naam zijn vele tochtgenoten op een reis door dit prachtige land, met zijn stille fjorden, machti ge bergketens, uitgestrekte bossen, ongerepte meren en typische haven steden. Bijzonder interessant was ook de „excursie" door Oslo, een stad met vele bezienswaardigheden. De voorzitter, de heer A. Valken- burgh, sprak een inleidend woord, waarin hy een overzicht gaf van de vele verenigingsactiviteiten in het komende winter- en zomerseizoen. Aandacht vroeg de heer Valken- burgh ook voor de receptie van de heer M. Blitz op zaterdag 9 decem ber 's middags van 3 tot 4.30 uur in restaurant Van der Heijden. De heer Blitz, die Jarenlang zitting had in het afdelingsbestuur en daar grote activiteiten ontwikkelde, is onlangs op grond van statutaire bepalingen afgetreden in verband met het be reiken van de 70-jarige leeftijd. Geef uw gevel een corsage VERHOGING VAN CONTRIBUTIE De voorzitter memoreerde het overlijden van de eerste secretaris, heer H. W. Zeilstra. en deelde mede. dat in diens plaats uit de zit tende bestuursleden is gekozen de heer P. P. de Koning. Uit het verslag van de secretaris stippen wij aan, dat de gemeente in een aanvang maakte met de bouw van een gezondheidscentrum in noord, in welk stadsdeel al jaren lang naar een goed geoutilleerd bu- werd uitgezien. Ook de kruis verenigingen zullen in dit centrum een onderdak vinden voor een con- sulatiebureau. De vereniging heeft thans 10 wijk verpleegsters in dienst. Zij brachten ?n bijna 25.000 verpleegbezoeken. Op 8 punten in de stad zijn con sultatiebureaus gevestigd, waarin wekelijks één of meer zittingen wor den gehouden. Het ledental steeg u>et 104 tot 10.167. De exploitatie-rekening over 1966 5 een nadelig saldo aan van f4.600. Ondanks ruime steun van de over heid, moet de vereniging nog een be langrijk bedrag uit eigen middelen dekken. Daar het tekort, mede door uitbreiding van het dienstbetoon, in de komende jaren nog verder zal stijgen, waren maatregelen tot ver sterking van de eigen inkomsten noodzakelijk. Verhoging van de con tributie van f 12 tot f 15 bleek prak tisch het enige middel om tot een sluitende rekening te komen. Een daartoe strekkend voorstel werd door de vergadering met algemene stem- ïen aanvaard. Tevoren had de vergadering haar goedkeuring gehecht aan de ver slagen van secretaris en penning meester. Enkele belangrijke schenkingen, zowel in geld als in goederen, kwa- i ten goede aan het uitleen bureau van verpleegartikelen. In het afgelopen jaar heeft dat bureau ruim 4.000 maal één of meer verpleegarti kelen uitgereikt. ADVERTENTTE In de zomermaanden is onder het motto „Geef uw gevel een corsage'' in Leiden een grote bloembakken wedstrijd gehouden, waaraan ditmaal zowel particulieren, zakenlieden, hofjes (col lectief) als straatgroepjes (collectief) hebben deelgenomen. Mede dank zij de propaganda-aetie van een commissie, gevormd door bestuursleden van de samenwerkende organisaties, t.w. de Leidse Bloemisten Patroonsvereniging en de Leidse afdeling van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, is de „bloembakkenwedstrijd-1967'' een groot succes geworden. Het aantal deelnemers was aanmerkelijke groter dan vorig jaar. GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Constant - Love - Anjer Desiree - Martinshof. Ook met briljant. JUWELIER v.d. WATER HEEFT ZE. Haarlemmerstraat 181 zeer grote keuze. Op het gra veren kimt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. 's Maandags gesloten. Maandag 27 nov. en 4 dec. de gehele dag geopend. Expositie Japanse Volkskunst Dinsdag 12 december wordt in h« Rijksmuseum voor Volkenkunde de expositie Japanse volkskunst ge opend door Zijne Excellentie Torao Ushiroku, ambassadeur van Japan. Deze tentoonstelling, welke tot 12 maart voor het publiek toegankelijk zal zijn, vormt de grootste overzicht expositie van Japanse Volkskunst, welke tot nu toe in Europa is ge houden. Uit Engeland Grote order voor Leidse Electrolasch De N.V. Nederlandsche Electrolasch Maatschappij in Leiden heeft op dracht gekregen voor levering en montage van een complete pekelin- dampinstallatie voor de zoutfabriek, welke de British Salt Ltd. zal bou wen in Middlewich bij Manchester. De omvang van deze order be loopt enkele miljoenen guldens. De N.V. Electrolasch makt deel uit de Hollandse Constructie Groep N.V., (HCG) in Leiden, welke onlangs combinatie gevormd heeft met de AEG in Frankfurt, onder de „Aecon", voor het maken var gemeenschappelijke offerte vo> bouw van de eerste commerciële kernenergiecentrale in Nederland. Bij de. uitwerking van de aanbie ding zal de Nederlandse industrie zo veel mogelijk ingeschakeld worden. De jury, bestaande uit de heren J. C. van Leeuwen, J. van Leeuwen, J. Velzel, M. J. Esseveld, J. Verwijck. J. J. Maandag (allen hoveniers), J. Kriest, H. Sanderman en J. H. Smit (leden Kon. Mij.) had het dan ook niet gemakkelijk bij de taak om en kele honderden bloembakken te keu ren en de beschikbaar gestelde wis selbeker alsmede vele andere prijzen (bekers, standaards en siervazen) toe te kennen. Tijdens een bijeenkomst in „Den Burcht", heeft burgemeester Van der ADVERTENTIE ALLE MATEN NATUURLIJK BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA Willigen gisteravond de prijzen uitge reikt. Alvorens tot de prijsuitreiking over te gaan, complimenteerde de burge meester de organisaties en de com missie voor het initiatief en de ge voerde acties, waardoor vele Leide- naars werden gestimuleerd hun bal kons en gevels met bloembakken te versieren in navolging van het bui tenland „Velen hebben hierdoor ondervon den hoeveel extra levensvreugde zelfgekweekte bloemenpracht kan ge ven", aldus de burgemeester. Na de prijsuitreiking sprak de heer J. C. van Leeuwen er zyn vreugde over uit. dat in verhouding tot de twee voorafgaande jaren niet alleen het aantal deelnemers aanmerkelijk toenam, maar ook de kwaliteit de „gevelcoraages" duidelijk beter Hij wees erop, dat het de bedoeling van de actie-commissie is om te ko men tot een onderlinge „bloembak- kenwedstrijd" tussen .straten en woonwijken. In dit kader is volgens de spreker de medewerking van een veel bredere kring nodig. Hij deed hiervoor een beroep op het gemeen tebestuur, de Leidse V.V.V., de mid denstandsorganisaties, de horecabe drijven en de organisaties, die zich bezig houden met de verhoging van de aantrekkelijkheid van Leiden. Na de pauze vertoonde de heer Steenhardt Carré de films „Uw tuin, Uw hobby", „De taal der bloemen" en „Leven met bloemen", die hij te vens van commentaar voorzag. De uitslag van de bloembakken wedstrijd-1967 luidt als volgt: afde ling particulieren: le pr. (wisselbe ker), W. A. L. Dekker, Boerhaave laan 98; 2de pr. J. M. Lepoeter, Bak- kersteeg la; 3e pr. Chr. Velthuizen, Pieter Bothstraat 20; 4e pr. J. Kam penaar, P. de la Courtstraat 70; 5e pr. N. van Leeuwen, Cobetstraat 5; 6e pr. T. Beeuwkes, Cobetstraat 21; 7e pr. J. Verhey van Wijk, Burggra- venlaan 11; 8e pr. J. G. Begeer, Verl. Bloemistenlaan 45. Burgemeester G. C. van der Willigen reikte de wisselbeker de mooiste bloembak bij par ticulieren uit aan de heer W. A. L. Dekker. (Foto LD/Holvast) Afdeling bedrijven: 1ste pr. Hotel „Minerva", Vrouwensteeg 11; 2e pr. „Imenexco", Hoge Rijndijk 25; 3e pr. winkel Van Gijsen, Haarlemmerstr. 33; 4e pr. herenmodezaak „Klaas- sens" Breestraat 112. Afdeling hofjes: le pr. Stichting Groenhoven, Witte Rozenstraat; 2e pr. St. Annahof, Middelstegracht; 3e pr. Meersmanshof, Oude Vest. Afdeling groepen: le pr. groep P. J. Blokstraat 14 tm. 34; eervolle ver melding Rijnlandflat, Bachstraat. Voorlichtingsavond Leids Gymnasium Mammoetwet in praktijk Voor de oudervereniging van Leids Gymnasium sprak gisteravond mej. drs. H. van der Vliet, inspectri- ce VHMO, over de mammoetwet, verband met het spoedige inwerking treden van deze wet was dit onder werp uitgekozen. De wet beoogt een onderwijsver nieuwing waarbij één van de belang rijkste punten is: de doorstroming. De verschillende schooltypen behan delen dan per vak dezelfde stof uit dezelfde leerboeken maar in verschil lend tempo, zodat het veel makkelij ker zal worden om van het schooltype naar het andere ove: gaan. Voor de leeftijdsgroep van 1218 jaar (voortgezet onderwijs) wordt het huidige middelbaar onderwijs vangen door: a. een opleiding voor hoger onderwijs op gymnasium, lyceum fn athenaeum de laatste in plaats van de tegenwoor dige H.B.S. HAVO. MAVO. LAVO, ongeveer overeenkomend resp. met de huidige MMS. MULO en VGLO. Na de tweede wereldoorlog Is alge meen de behoefte ontstaan het kind na de lagere school te observeren in een brugklas, teneinde beter te kun nen uitmaken welke opleiding het grootste studierendement zal geven. In augustus 1968 zal ook op het Leids Gymnasium met een brugklas begon nen worden. Naast de brugklas, een soort deter- mineerklas dus, ls een belangrijke verandering dat het aantal eindexa menvakken gereduceerd wordt tot 75 verplichte- en 2 keuzevakken, teneinde door vermindering van het aantal vakken te komen tot 'n betere verwerking van het geleerde. Na deze uiteenzetting volgde een zeer geanimeerde discussie. Mej. Van Reenen voor „Pedagogiek" Er zyn ouders die hun kinderen niet graag weggedoken zien achter een boek. Ze vinden lezen namelyk het verprutsen van tijd. Er zyn ook ouders, die hun kin deren wel willen laten lezen mits de nuttigheidsfactor in het boek niet ontbreekt. En dat terwijl het kind meestal voor zyn plezier leest en zelden om er wat van te leren. De tendens gaat daarom steeds meer in de richting van het kinderboek, waarin de nuttigheidsfactor wordt gecombineerd met de factor gezell'g- heid. Een boek met gekleurde il lustraties bijvoorbeeld zal gretiger ter hand worden genomen dan een boek zonder mooie plaatjes. Deze woorden kwamen uit de mond van mejuffrouw C. J. van Reenen, die gisteravond voor de Leidse Ver eniging van Pedagogiek een lezing hield over „Jeugd en literatuur". Mejuffrouw Van Reenen wijdde op deze in restaurant Van der Heijden gehouden avond veel aandacht aan de leesbehoeften van de jeugd die over het algemeen een grote ver scheidenheid vertonen. Kinderen vragen in de bibliotheek dikwijls om huilboeken (stiefmoeder- en wees- huisverhalen)maar de voorkeur gaat ook uit naar boeken, waarin veel hel dendaden voorkomen. Jongens vooral zijn dol op detective- en indianen-1 verhalen. Boeken over de oorlog wor den eveneens veel gelezen. Wat dit laatste betreft waarschuwde mejuf frouw Van Reenen voor verhalen met een valse oorlogsromantiekDat sprookjes zo veel gevraagd zijn ls vol gens mejuffrouw van Reenen niet 2» verwonderlijk, want van sprookjes gaat een wensvervullende werking uit. Meisjes lezen bij voorkeur ge zellige gezinsverhalen en met de jon gens kunnen zij vaak behoefte heb ben aan „gekke" verhalen, de zoge naamde lachboeken. Mejuffrouw Van Reenen achtte het van groot belang, dat ouders de tijd nemen om met de kinderen de inhoud van een boek te bespreken. Daardoor kan er later, wanneer het kind op de middelbare school komt en boeken van Wolkers en Campert ln handen krijgt, veel worden opgevangen, zo was de me ning van mejuffrouw Van Reenen. Negerkomiek in hongerstaking De Amerikaanse negerartiest Dlck Gregory is begonnen met een hon gerstaking uit protest tegen de oor log in Vietnam en het beleid van de Amerikaanse regering ln deze kwestie. Hij is van plan tot Kerst mis niet te eten, maar alleen ge- dis te 11 eer d water te gebruiken. 11! 69." Vlotte langharige carcoats enwii jassen met raglanen ingezette m n.-, yó.-, yó.-. j 14<r.-, I55T-, yó.-, yr.-, yr.-, nu met 40 tot 80 gulden voordeel. Serie, 59.75 Serie2 09.75 Setie 3 75 Serie 4 75 Morgenochtend 9 uur begint de I verkoop Geen telefonische of f schriftelijke orders.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3