Films Moeilijke tijd voor visserij Gewone mensen in ongewoon gave film ÏEUWE UITGAVEN >araat' PRISMA Europa raakt steeds meer achter op V.S. Twee of drie dingen die ik van haar weet ISABETH BAS VROUW" JJDAO 24 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 27 zwei dmreirechts! door Amerongen, uitg. Het Wereld- Baarn Een deel van de in opgenomen artikelen is eer- gewy'zigde vorm in „Vrij Ne- verschenen. De ontertitel Bars naar het Vierde Rijk?" [oldoende. De schrijver legt de bij verontrustende verschyn- ln de Bondsrepubliek, die af- >Hjke herinneringen oproepen nazi-kliek van het Derde Rijk. nrarte woede, uitg. De Arbei- fs, Amsterdam Deze pocket serie ABC-boeken bevat ver en artikelen over het leven en ijd van de Amerikaanse negers, (houding tussen blank en zwart :elkens centraal. Tot de schry- ign dit boekje, dat byeenge- door John A. Williams, be tekende auteurs als James in, Richard Wright en Lang- iughes. sagen van de Griekse door dr. Sophie Ramondt, uit- C. A. J. v. Dishoeck, Bus- Op overzichtelijke wijze in- vertelt de schrijfster de ie verhalen uit de Griekse waardoor namen als Eros, Apollo, Poseidon, Ikaros, Oi- Antigone en zovele andere tot dag van heden levend zyn ge- Dit goed geschreven en fraai Teerde boek is een prachtig ge- voor de jeugd, die wat meer :en van de verhalen, waarin eken hun fantasie uitleefden. :t oog op oudere lezers wordt afzonderlijk hoofdstuk iets over de achtergronden en de lis van de mythen en sagen. iood van een president, door a Manchester, uitg. A. W. Bru- trecht De moord op presi- [ennedy zal nog lang in de be lling blijven. In 680 bladzijden Manchester de gebeurtenissen schokkende dagen van novem- met grote deskundigheid be- Zoals bekend genoot irbij de steun van de familie iy. Bovendien was hij waame- het onderzoek van de com- Warren en voorts had hij zijn bronnen van informatie. Een rekkende hoeveelheid mate- in dit boek samengebracht, ch interesseert voor deze ge- flkende moord en alles wat betrekking heeft gehad kan Stekend geschreven en goed de boek niet ongelezen laten. >vol zijn de situatietekeningen register van 18 pagina's. ;omie van Brittannië, door iy Sampson, uitg. Ad M. C. forum Boekerij, Den Haag rigineel boek over de Engelsen vele fascinerende instellin- bijna speelse wijze maar te- itijd met encyclopedische ken- zaken heeft Sampson dit be- Ikende volk en zijn leefwijze id. Hij had er 450 kloeke oor nodig. Aristocratie, ent, clubs, pers, kerken, uni- iten, diplomaten, lintjes, de in Londen en de bankiers, di- •en, vakbonden, vrije tijd, re- televisie het is een wille- greep uit de vele facetten, de revue passeren. Een pak- ek, dat dan ook al een Neder- navolging heeft gevonden. :ed ingelicht wil worden over ien en groepen, die in Brit- aan de touwtjes trekken, kan ter doen dan dit fraaie boek A nemen. ADVERTENTIE lichte forse bolknak dozen van 10 stuks 3BEER 'M VANAVOND NOG! Noorwegen, door H. D. Baars, uit gave Het Wereldvenster, Baarn In de verzorgde serie „Land-Volk- Cultuur" verscheen een boek over Noorwegen van de bekwame hand de directeur van het Nederland- Noord Europa Instituut, die eerder in dezelfde reeks over Denemarken schreef. In ruim 200 bladzijden tekst heeft de schrijver op knappe wijze een schets van Noorwegen gegeven. De moeilijkheid van het schryven van dit soort boeken is tweeërlei: de lezers verwachten zoveel mogelijk informatie over een zo groot moge lijk aantal facetten en dat dan bo vendien op prettig leesbare wijze, niet in een dor schema maar in vlot- leesbare trant. Die leesbaarheid en degelijke informatie zijn moeilijk te verenigen en de schrijver moet de stof volkomen beheersen, wil hij aan de hier genoemde voorwaarden kun- voldoen. De heer Baars is erin geslaagd die min of meer tegenstrij dige eisen op voortreffelijke wijze te verenigen. „Noorwegen" is een boeiend boek, dat tal van bijzonder heden bevat, die nog niet eerder ge publiceerd werden. De Duitse herder, door A. Wintzell en L. Knutson, uitg. Zomer en Keu- ning, Wageningen Een kostelijk fotoboek over de populaire Duitse herdershond, die als speelkameraad, hulp voor blinden, politiespeurder en sledetrekker terecht overal ter we reld hoog staat aangeschreven. Het boek, dat is verschenen in de serie Mijn hond in beeld" waarin eer der „De boxer" werd gepubliceerd samengesteld door de vermaarde Zweedse hondenfotograaf Wintzell; de tekst is van Leif Knutson, van de .Zweedse kennelclub". De heer G. J. A. Craanen, voorzitter van de vereni ging van fokkers van Duitse herders honden, schreef een aanbevelend woord vooraf. Erflaters der wildernis, door Sally Carrighar, uitg. Ad. M. C. Stok, Fo rum Boekerij, Den Haag De schrijfster van dit uitstekend geïllus treerde boek is een Amerikaanse biologe, die haar onderzoekingen op het gebied van instinct en gedrag van de dieren in de wildernis op boeiende wijze heeft vastgelegd. Ouderschap, agressie, seksualiteit en spel zijn de onderwerpen, die zij in dit levendige werk beschrijft en op pakkende wijze met allerlei voorbeel den schetst. Voor liefhebbers van de fauna een onmisbaar boek! Vertaler is ir. C. H. J. Maliepaard, directeur van Nederlands Faunabeheer. De slag om Europa, door John To- land, uitg. Hollandia, Baarn „Hit- Iers laatste 100 dagen" luidt de onder tiitel van dit boek, dat gebaseerd is op honderden interviews met mensen uit 21 verschillende landen, die direct bij de hier beschreven gebeurtenissen betrokken waren. Bovendien raad pleegde de schrijver een enorme hoe veelheid rapporten, staf journalen, ge heime boodschappen en persoonlijke documenten, die nog niet eerder aan de openbaarheid werden prijsgegeven. Geen wonder, dat er intussen reeds een tweede druk van dit knappe werk het licht zag. Minder als vorig jaar Aantal Britse werklozen weer gestegen In Engeland waren in november 581.599 werklozen ingeschreven 20.869 meer dan in oktober. Volgens het Britse ministerie van Arbeid blijkt uit de cijfers dat het aantal werklozen met byna 26.000 toenam daarin niet meegerekend leerlingen die de school hebben verlaten maar dat in deze periode van het jaar het aantal werklozen normaal met meer dan 30.000 stijgt. Hieruit concludeert het ministerie dat de werkloosheidstendens tot staan is gebracht. Ook gelooft men dat deze winter niet het gevreesde getal van 750.000 werklozen zal wor den bereikt, tenzij de winter zeer streng is. ADVERTENTIE mooie moderne modellen, een betrouwbaar merk! a PRISMA MET GOUDEN BAND Klassiek model. fraai bewerkte band en duidelijke wijzerplaat 385.- PRISMA MET GOUDEN BAND Elegant model, moderne strakke wijzerplaat 445.- C PRISMA Horloge van internationale allure. waterdicht, nieuw type wijzerplaat 95.- tot 229.- Uw Prisma horlogerzal u deze en andere modellen gaarne tonen •Alle Prisma's gratis verzekerd tegen verlies en diefstal .PRISMA— v. d. WATER JUWELIER - HORLOGER - HAARLEMMERSTR. 181, LEIDEN Fa. MATTH. BRINKS 8CHOOLSTRAAT 41 VOORSCHOTEN L. VAN DUYN JUWELIER PRINCESTRAAT 15 KATWIJK AAN ZEE N. BINK JUWELIER - HORLOGER HOOIGRACHT 45 - LEIDEN JUWELIER PIERROT MAARSMANSSTEEG 21 HORLOGER Telefoon 20778 Fa. MATTH. BRINKS HAARLEMMERSTRAAT 126, Prof. Kistemaker ziet toekomst somber in (Van onze correspondent) Het talenprobleem en het pro bleem van aille staatjes vermoorden ons hier in Europa. Europa kan niet wat Amerika kan. Wij raken steeds meer achter. Het beste wat wij kun nen doen is Amerikaanse bedrijven zich op grote schaal hier te laten vestigen en zo te komen tot een samenwerking in een Atlantische ge meenschap. Dit zei prof. dr. J. Kistemaker, Leids hoogleraar in de natuurkunde en directeur van het FOM-instituut voor atoom- en moleouulfysica in Amsterdam, in een inleiding over „mens en techniek" op de betondag In de gistermiddag gehouden ver gadering van het Produktschap voor Vis en Visprodukten is de begroting voor het jaar 1968, welke sluit met een tekort van f 61.100, met slechts één stem tegen goedgekeurd. Dit na delige saldo zal gedekt kunnen wor den uit de voordelige saldi van vorige jaren. Voor de behandeling werd mede deling gedaan, dat de informatiecom missie, die na de behandeling van de begroting vorig jaar is benoemd, nog niet klaar is gekomen met haar rap port, omdat dit lang geen eenvoudige materie blijkt te zijn. Zij vroeg daar om de vergadering haar nog zes maanden uitstel te willen verlenen. Uit de algemene beschouwingen, die hierna volgden, bleek dat de rede rijsector thans "n moeilijke tijd door maakt. Het gaat in de visserij bijzon der slecht. Gewezen werd voorts op de inflatie van de afgelopen jaren., op de devaluatie van het pond ster ling en andere factoren, waardoor de uitkomsten ook dit jaar weer zo zou den zijn, dat de exploitatiekosten niet meer kunnen worden goedgemaakt. Gevraagd werd dan ook de grootst mogelijke zuinigheid te willen be trachten, doch met de belofte, dat men niet overal afwijzend tegenover zal gaan staan. Voorts werd aangedrongen op ver laging van de betalingstarieven en de mindere inkomsten eventueel te com penseren door het aanspreken van de reserve. Hierop werd niet ingegaan. Wel zal in de loop van 1968 worden bezien hoe de uitkomsten over 1967 zullen zijn en of dit aanleiding zal kunnen getven de tarieven van 19C8 ailsdan nog te verlagen. 1967 van de Nederlandse Betonver- eniging in het congrescentrum RAI in de hoofdstad. „Het arbeidspotentieel in Euro pa is wanhopig versnipperd. Weten schapsmensen uit het ene land wor den in het andere land niet als ge- lijkwaardigen geaccepteerd. Binnen 25 jaar moet in Europa een tweede taal komen, niet Frans, maar En gels, dat meer en meer voertaal wordt in wetenschappelijke kringen", zei hy verder. Prof. Kistemaker noemde in dit verband Frankrijk de zere ziel van Europa. „Op dat land blokkeert de ontwikkeling, die wy zo broodnodig hebben". Als voorbeeld van de achterstand in Europa noemde prof. Kistemaker het gebied van de computers. „Wij zijn tien jaar achter. Wij doen vrij wel niets. Wij kunnen het niet. De IBM heeft de laatste paar jaar vijf miljard in research geïnvesteerd. Welk Europees bedrijf kan dit doen?" Prof. Kistemaker noemde het „om te gillen" dat „ieder Euro pees land en in Den Haag bijna ie der departement zfjn eigen commis sie voor atoomenergie heeft". Hij zei ook dat een „braindrain" naar de Verenigde Staten in de ko mende vijfentwintig jaar niet alleen onvermydelyk, maar zelfs noodzake lijk zal worden. ,De opleiding aan onze technische hogescholen en uni versiteiten is ondanks een vooruit gang de laatste jaren te primitief. Wij leiden teveel specialisten op, ter wijl juist een behoefte komt aan mensen voor de tussenliggende ter reinen"-. Verder voorzag prof. Kistemaker dat de mens over 25 jaar niet meer dan twee dagen per week zal wer ken. ADVERTENTIE C. F. van der DOES IANGE HOUTSTRAAT 9 - TEL 11.34.89 Den Haag TRIANON Een jonge man. een jonge vrouw. Ze ontmoeten sikaar en worden verliefd. Kan het simpeler? Als we het zo neerschrijven, zijn we geneigd te zeggen van niet. Het is zo voor de hand lig gend. Zo natuurlijk. Maar toch. voor een ieder is het een zeer individuele en intieme belevenis. Een gebeuren, welke het aanzien van het leven totaal kan veran deren. Gevoelens, die nieuwe il lusies en frisse moed kunnen ge ven. Daarom ervaart een ieder het als iets heel bijzonders. En dat bijzondere ervaren we weer bij Claude Lelouch, als wy zijn „Un homme et une femme" be- Lelouch gaat van dat eenvou dige gegeven uit. Een weduw naar met een zoontje en een we duwe met een dochtertje. De kinderen zitten op één school. Dat toeval brengt, man en vrouw tezamen. Heel gewone mensen met heel gewone gevoelens, die heel gewoon naar elkaar toe groeien. Meer niet. Dat is eigen lijk alles wat Lelouch in beeld brengt. Het gaat ook niet zozeer om wat hij zegt, maar om het hoe. Met vele fraaie beelden bouwt hij de bijzondere sfeer op, waa/iin de prille idylle kan ge dijen. In kleurrijke terugblikken, die bijna ongemerkt uit de wer kelijkheid overvloeien, schetst hy de achtergronden, die zijn hoofdpersonen hebben gemaakt tot wie en wat zy zyn. Men zou Lelouch voor de voe ten kunnen werpen, dat hy zich hier en daar wat breedsprakerig toont, Dat hij op zichzelf boei ende en veelal functionele scè nes teveel uitspint. Maar dat neemt niet weg, dat hij zijn hoofdpersonen (Anouk Aimée en Jean-Louis Trintignant) zeer le vensecht voor ons weet neer te zetten, dat wy kunnen geloven in hun gesprekken, uitingen, emoties en twijfels. Dat zij ons kunnen beroeren en ontroeren. De liefde is al ontelbare malen het onderwerp geweest van een film. Maar wij moeten terug gaan naar „Brief Encounter" van David Lean., willen wij ons een film kunnen herinneren, waarin de gevoelens van een man en een vrouw zo echt en ongedwongen opbloeiden als in dit terecht meermalen bekroon de produkt van de Fransman Claude Lelouch. STUDIO Twee of drie din gen die Jean-Luc Godard ons van Marina Vlady laat weten voordat hij zijn film "Deux ou trois choses que je sais d'elle" (Twee of drie dingen die ik van haar weet) laat beginnen: ze is actrice, van Russische afkomst en heeft roodachtig of lichtbruin Marina Vlady is ln Godards film Juliette Janson, eveneens van Russische afkomst, even eens met roodachtig of licht bruin haar; moeder van twee kinderen (Christopher en Solan- ge). Haar echtgenoot heet Ro bert. Het gezin woont in één van die grote flatgebouwen in het nieuwe uitbreidingsplan van Parys. Juliette is begin dertig. Zij be zit het welgevulde lichaam van de rijpe vrouw, ïykt een beetje onverschillig maar heeft een ma niakale belangstelling voor de zin van het bestaan en de rol die zij erin vervult. Robert daar entegen heeft zich bij zijn om standigheden neergelegd, vraagt niets en doet bijna niets. Het huwelyk van Juliette en Robert is, wat men wel eens heeft genoemd een modern huy welyk. Godard legt het ons al lemaal uit. Een meisje heeft een vriend die haar zwanger maakt. De vriend laat haar in de steek. Het meisje bevalt in een tehuis voor ongehuwde moeders. Om in het onderhoud van haar en haar kind te voorzien, laat ze zich prostitueren. Een aardige jon geman wordt verliefd op haar, trouwt haar en geeft haar nog een kind. Het echtpaar wordt ouder, de kinderen ook. De va der die weinig ambities heeft, kan niet meer in alle belangrijke behoeftes voorzien, er moet een auto komen, een koelkast etc. Hy adviseert zijn vrouw weer te gaan tippelen. Ze doet het. Vol gens Godard moeten er een hoop van deze vrouwen zijn, hü laat ze ons zien en Juliette is er één van. Geen perverse vrouw, ze be kent een "klant" dat sexualiteit weinig voor haar betekent. „Het liefste zou ze een ieder haar lichaam onthouden", zegt ze. Godard toont ons twee dagen uit het leven van Juliette. Twee dagen' vol sleur en zonder bete kenis. Zijn stijl past hij daarbij DR. ZJ1VAGO LIDO Ook Leiden krijgt er maar geen genoeg van. David Leans filmische visie op Boris Pasternaks bekroonde roman „Dr. Zjivago" is gisteren de ne gende week ingegaan. Ze zeggen, dat dit dr laatste wordt. De camera wordt flitsend ge bruikt, zoekend naar beweging, leven, nieuws, maar wat iedere keer terugkeert is de monoloog van Juliette, haar vriendinnen en de klanten. Aan het eind van de tweede dag waarop Godard ons mee neemt naar Juliette, vindt een vraag- en antwoordspel tussen Robert en Juliette plaats, waar in de totale teleurstelling van Juliette over haar leven tot uit drukking wordt gebracht: Robert: „Ik ben blij thuis te zyn". Juliette: „Waarom?". Ro bert: „Lekker eten!". Juliette: „Wat ga je dan doen?". R.: „In bed lezen". J.: „En wat dan", R.: „Slapen". J.: „Wat dan?". R.: „Wakker worden". J.: „Wat dan?" R.: „Werken". J.: „Wat dan?". R.: „Lekker thuis komen", J.: „Wat dan...?" J.: „Robert we zyn veranderd, In de ,chte liefde zyn minnaars één met el- baar en zichzelf tegeiyk". R.: ,Jk ben niet veranderd, ik ben alleen moe". J.i „Ik ben ver anderd". ARDENNEN OFFENSIEF CAMERA Het Ardennenof fensief uit de Tweede Wereld oorlog: een van de belangrykste gebeurtenissen voor West Euro pa uit deze eeuw. De Amerika nen hebben deze slag in 1965 verfilmd onder de titel "Battle of the bulge". Dat is helaas op de Amerikaanse manier gedaan: een paar beroemde acteurs zo als Robert Shaw, Henri Fonda en Robert Ryan en daarby veel geschiet. Dat laatste hoort na- tuuriyk in een oorlogsfilm thuis, maar de manier waarop het hier wordt gebracht is op zyn zachtst gezegd irreëel. De nonchalance van de geallieerden (we winnen toch wel, hoe lang het ook duurt!) valt tegenover de disci pline by de Duitsers wel heel sterk op. De Amerikanen won nen dan ook, niet alleen in de film, ook in werkelykheid, maar als dat op de manier is gebeurd zoals die in de film wordt ge toond, ls het een onbegrypeiyke zaak. Op zichzelf hoeft dat geen afbreuk te doen aan een film als het dan nog maar overtui gend wordt gebracht maar hier haalt het de spanning er volkomen uit. Bovendien duurt de film te lang en de camera wordt vaak te lang achter el kaar gericht op gevechten. Tot slot doet het vreemd aan Duitse officieren en soldaten in een oorlogsfilm Amerikaans te horen spreken, maar daar raakt men na enige tyd wel aan gewend. Jean-Louis Printighant en Anouk Aimée als „Een man en een vrouw". VOLBLOED WESTERN REX In de "western" Texas addio, die deze week in Rex draait, speelt Franco Nero de rol van sherriff Burt, die na eni ge tyd in een dorpje in Texas het recht te hebben verdedigd, zyn taak overdraagt aan een ander om zyn vader te wreken. Samen met zy'n jongere broer Jim reist hy naar Mexico om de moordenaar van zy n vader op te sporen en hem mee te nemen naar de Verenigde Staten, waar hy zal worden berecht. Natuur lijk ondervinden zy daarby veel tegenwerking en er wordt flink geschoten. Geholpen door een schone Mexicaanse weten zy echter .toch achter het adres van Cosco, de man die hun vader ver moord heeft, te komen. Cosco blykt een grote ranch te heb ben, van waaruit hy de bevol king terroriseert met behulp van enkele "killers", die de zware karweitjes voor hem opknappen. Het recht zegeviert tenslotte, maar op 'n andere manier dan Burt zich heeft voorgesteld. Ne ro, die onder andere ook te zien was in de film "DJango", had als onoverwinneiyke held een dankbare rol. Hy was overigens ook de enige overlevende van de hoofdrolspelers. Maar zonder doden zou het ook geen „echte western" geweest zyn. Liefheb bers van het genre knok- en 6chietfilms kunnen liet hart op halen. Aiigélique niet eindeloos LUXOR Zoals te verwach ten viel, is wegens het enorme succes "Angélique, de ontemba re" geprolongeerd. Van Michelle Mercier zal nog een laatste An- gélique-film volgen en wel "An gélique en de Sultan". Wanneer deze film in Leiden zal draaien, is nog niet bekend. Michelle Mercier, die met haar tegenspe ler ln de Angélique-films, Robert Hossein (Geoffrey de Peyrac), in Spanje op het ogenblik bezig is met een western ("Waar de piste ophoudt") zal binnenkort huwen met de voorzitter van de Franse automobielvereniging (Fédération Francaises des Sports Automobiles) Claud® Bourillot. Galerie Hans Vink In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden heeft de burge- meeste rvam Leiden, mi-. G. C. van der Willigen, gisteravond de aan de Breestraat gevestigde Galerie Hans Vink geopend. Tot en met 16 decem ber worden er werken van Ren Dool, Joop van Kralingen, Fer Hakkaart en Will Tweehuysen geëxposeerd. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 27