Sjostakowitsj' „Eerste" in gespannen verklanking BAREND SCHUURMAN OPGETOGEN JEUGD EEN OPGETOGEN JEUGD ZAG „DOKTER, OH DOKTER" LEIDS KAMERKOOR SUBLIEM BAREND SCHUURMAN ONDER £1990 Daniël Wayenberg verrast in Chopin Slechts één dag VRIJDAG 24 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Mocht het enerzijds op het tweede concert der K. en O.- meesterserie, verzorgd door Van Otterloo en het Residentie Orkest, een diepe teleurstelling zijn dat de aangekondigde ver maarde cellist Leonard Rose verstek moest laten gaan, ander zijds werd dit ruimschoots vergoed door het optreden van de fameuze pianist Daniël Wayenberg, die in het eerste piano concert van Chopin zijn internationale naam en faam volkomen wist te bevestigen. Stads jaren behoort hij tot de pianis tische superklasse. Zijn forse massie- aanpak ingesteld op grote za- wordt in de lyrische passages afgewisseld door de subtielste en te derste nuanceringen, waarmee hij zich als een waardig leerling betoont van Marguériite Long, bij wie Wayen- oja. zijn opleiding ontving. Vele malen hoorden wij hem reeds en steeds betoont hij zich een pianist, wiens feilloze greep, wonderdadig klankrijk toucher, geprononceerde muzikaliteit en totale inleving tot de wereld van Chopin, waarin de vir tuositeit volledig in dienst staat van bet kunstwerk, opnieuw het gehoor tot ademloos luisteren dwingen. Wayenbergs verrassend zuiver leidde tot een spontaan applaus, te meer ook omdat het orkest hem tot in finesse en in alle homogeniteit volgde in dit concert, dat speciaal in de Verrukkelijke Romance zijn intie me en verstillende climax vlnidt. Het was merkwaardig weer een geconfronteerd te worden met de eerste Symfonie van de ontzaglik vruchtbare Russische componist Sjo- stakiwitsj, daterend uit 1925 en schreven op 19-jarige leeftijd „ter voltooiing van zijn conservatorium- studies". Zij stamt uit de tijd. toen geen „hoge machten" of de Praw- da hem op de vingers tikten en hij zich nog niet naar de richtlijnen i de partij op de „vox populi" behoef de in te stellen: men denke in dit verband aan zijn Stalingrad- of Le ningradsymfonieën. RESIDENTIE ORKEST VOOR K&O: Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteegis het adres van juwelier-horloger v. d. Water, waar u voor de a.s. feestdagen een waardevol en blijvend geschenk kunt kopen. Wij handhaven onze 30-jarige traditie. Ruime keuze - aparte model len - de beste merken - prima vakservice - altijd voordelig. ESSAY PRIJS '67 VOOR H. DRION De Essayprijs 1967 van de gemeen te Amsterdam is toegekend aan H. Drion, voor zijn dit jaar verschenen bundel „Het conservatieve hart". B. en W. van Amsterdam hebben hier toe besloten op advies van de door hen ingestelde jury, bestaande uit de heren H. van den Bergh, R. Bloem en K. L. Poll. Een scène uit ,J)okter, oh dok ter". Van l. n. r. Bob de Leeuw, Paul Römer en Wim Burkink. (Foto LDHolvast) In Bodegraven j VS bereiden zich KOSMOS-192 Hier is geen sprake van zijn veel gesmade, beruchte breedsprakigheid en hoewel er genoeg invloeden van laat-romantische Russische of wes terse componisten zijn aan te wijzen, het doet niet af aan een doorbre kend „eigen" geluid, dat hem na derhand in Rusland noodlottig is geworden. Want toen moest hij, als te veel „verburgerlijkt" gaan schrijven voor de „massa". Al wordt men in het eerste Allegro sterk herinnerd aan Moussorgski's „Tableuax d'une exposition" dit neemt niet weg, dat er naast bana liteiten toch ook biologerend, expres sieve en explosieve passages zijn, ver hevigd door piano- slagwerk en pau- keneffecten waaronder een suggestief aanzwellende roffel, welke naar de opzwepende finale leidt. Gezwollenheid is zeker aanwezig in dit contrastrijke, wat onsamenhan gende geheel, met daartussen in een diep melancholisch Largo, in sterke tegenstelling tot het spirituele, door zichtige en van jeugdige levensblij heid sprekende aanvangs- Allegretto Die tegenstelling tussen spattende le vensdronkenheid en weemoedige ster- is bij Sjostakowitsj ln veel sterker naar vo ren gekomen: men denke aan zijn .Vijfde". Intussen heeft Van Otterloo van dit alles een plastische bezield-lyri- sche verklanking gegeven, in grote -erbondenheid met een componist, lie, ondanks bezwaren, het merk teken van het genie in zich droeg. Betreurenswaardig, dat Sjostakowitsj naderhand zijn „eigen" weg niet eer is kunnen gaan Van Otterloo en het met geloof waardige overtuigingskracht spelen de orkest mochten na afloop een ova tionele hulde incasseren, wat deze grootse, demonisch-gespannen ver klanking dan ook zeker verdiend had, evenals de solotrekjes van concert meester Noske wiens fraaie toon de aandacht trok. Sigarettenroof 2 Vz jaar (Van onze Bredase correspondent) De Bredase rechtbank heeft de daders, medeplichtigen en helers in de opzienbarende sigarettenroof op 17 augustus in Zundert gepleegd ver oordeeld. Twee mannen stalen een trekleer met oplegger van de Lexington siga- rettenfabrieken uit Luxemburg en roofden uit de oplegger 5 miljoen si garetten, welke werden opgeslagen en garage ben een bungalow in Rijsbergen. Bij de afzet van de siga retten in Tilburg en Breda kwam de politie de bende op het spoor. De nen, die de diefstal hadden ge pleegd, werden ieder tot twee Jaar 6 maanden gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De eis was drie jaar gevangenisstraf. man, die voor de opslagruimte had gezorgd, kreeg één jaar gevan genisstraf met aftrek. De eis tegen hem was 1% jaar. De eigenaar van de opslagplaats werd veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek. :is was 1 jaar. Zijn vrouw werd esproken van heling. Een heler uit Tilburg kreeg f 750 boete en twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Een heler uit Goirle f 500 boete en twee maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Voorstelling Vestzaktheater In Katwijkse Trinnifatorkerks Zuiverst klassieke gestalte Aan het laatste concert voor 1967 van het Comité „Pro Or- gano et Musica", in de Katwijkse Triumfatorkerk, heeft het Leids Kamerkoor medewerking gegeven. Dit voor Katwijk nieuwe koor, dat regelmatig in de Rotterdamse Laurenskerk zingt, en de jeugdige Barend Schuurman als dirigent heeft na het overlijden van Willem Mizée, is vooral bekend door zijn Johannes Passion-uitvoeringen. Als orgel-solist is Jan Welmers opgetreden. Dit koor van louter goed zittende stemmen zong a cappella. Toch heb ben organist en koor elkaar op een treffende wijze aangevuld. Het sublie me vierdelige koormotet „Warum ist das Licht gegeben dem Mllhseligen" werd opgevolgd door de serene Brahms-koraalvoorspelen „Herzlich tot mioh verlangen" en „Sohmücke dich, o liebe Seele". Maar wat nog veel nauwer aaneensloot waren het koormotet „Wachet auf" (over de drie verzen) van Hugo Distier en de uiteraard ook driedelige orgel-Partita over „Wachet auf, ruft uns die Stim- Deze beide Distiers, boordevol wel bespraaktheid en frisse en vitale kracht, zijn meesterstukken en zowel koor als organist hebben het eigen aandeel meesterlijk verklankt. Voor het koor betekende het zingen ervain het realiseren van een der zwaarste opgaven, waarvan men door de letter lijk zeldzame techniek nauwelijks iets merkt. Mede rekening gehouden met de verdere koorwerken, Haec Dies Palestrina en het madrigaal „Die mit Tranen s&en" van Joh. Schein, die bijna een eeuw vóór Bach geboren werd vielen op als bijzondere ken merken van dit 22 man sterke ei evenwichtg ingedeelde Leidse Kamer, koor: het zo bewonderenswaardig ii geleidelijkheid kunnen laten opkomen van de stemmen met alle verlangde nuanceverdieping, het veelvoud gradaties binnen de begrenzing één enkele sterktegraad, het tastbaar aftekenen van de registerlijnen, de zuivere zang, het vermogen elke nature aangewezen kleuring aa: brengen, het inbedden van de klank kracht, de kapitale discipline, wend baarheid en beweeglijkheid. Kortom: de zuiverst klassieke ge stalte. Deze is Schuurman's enige be kommernis. Zo'n koor is zo zeldzaam aan te treffen als een verfijnd homo geen kamerorkest, waarin het actief eensgeestes denken even belangrijk noodzakelijk ls als het eensgericht overmeesteren van een partituurbeeld. Motetten verlangen heilige schoon heid. In een kathedraal geplaatst, zoi deze ook gehoord zijn. Het L.K.K. be. zit geen enkele bijklank van verza melde zangers. De vier registers, die zich veelvuldig in 6 en 8 stemmigheid hadden te splitsen, stonden als de vier solisten van een kwartet. We hielden de organist Jan Wel mers op de achtergrond. Het is zijn eigen wil. Hij ontdekte dit koor ei bemiddelde de komst naar de Trium fatorkerk. Hij vertolkte behalve Brahms en Distier nog Buxterhudc' Preludium en Fuga in g, drie Bach- koraalvoorspelen (Heiden Heiland, Vom Himmel hoch, Dulci Jubilo) de Fuga sopra Magnificat: vier Bach- juwelen. Voor de goede orde zij medegedeeld, dat het koor zich ditmaal aan de kant der donkere stemmen enige fou ten permitteerde. Zij zijn maar a teurs! V. „De auteur ontleende zijn inspira tie aan Plautus, Molière, Cervantes en Rabelais, 't Is inderdaad 'n vro lijke comedie geworden rond de vrek Trufaldo die, om de bruidschat te besparen, zijn aoohter wil uithuwen aan de onbetekenende Capitano, die hem zelfs 1000 gouden dukaten zal schenken. Dat dit plannetje mislukt, tot grote pret van het jeugdige pu bliek, is om in stijl te blijven, een .conditio si ne qua non". Van de spelers noemen we met ere Wim Burkunk, die tevens de regie voerde en in stijl de knecht èn de Gilurdo bracht, Willy de Ruyter als de levendige en innemende dienst meid, en de zeker niet op haiar mond je gevallen Beb de Leeuw als de buurvrouw: In een wat traag tempo leverde Paul Römer een aanvaard bare oude vrek. De jeugd had dan ook uitbundig plezier, had uiteraard geen erg in de paar wel zeer zwakke plekken in de bezetting en ging na de bloemen en- het enthousiaste applaus, opgetogen huiswaarts. B.H. Concert,, Rhijnse Saugliers" Bijna 300 liefhebars hebben in de Hervormde Dorpskerk aan de Oude Markt te Bodegraven genoten van een concert dat het Chr. Man nenkoor „Die Rhijnse Sanghers" gaf in samenwerking met het „West- Nederlands Symphonie-orkest" on der leiding van Sam Swaap. Precies om acht uur werd met veel enthou siasme de „Ambrosianischer Lobge- sang" ingezet, waarbij het orkest en de organist Leen Ramp voor een gepaste begeleiding zorgden. op onlusten voor Het Pentagon stuurt speciale leger- ploegen naar vele plaatsen ln Ame rika om de voorzorgsmaatregelen van staten en steden tegen onlusten te coördineren. Het doel hiervan vs, het inzetten van federale troepen bij de bedrading van een oproer zo veel mo gelijk te vermijden. Een woordvoerder van het Penta gon bevestigde een bericht dat de ploegen uitgebreide gegevens verza melen over tientallen steden waar een kans op ernstige rassenonlusten De Sowjet-Unie heeft opnieuw een weersatelMet in de Kosmosserie ge» lanceerd, zo is gisteren officieel be kend gemaakt- Van deze Kosmos, de 192ste, zijn al leen wat algemeenheden gemeld doch de baan toont aan dat het gaat om het verzamelen van meteorologische gegevens. De voorlaatste lancering van een Kosmossatelliet was op 21 november ADVERTENTIE O ja, even naar PRONONCE voor Pantykousen - Nylons kunstmarkt geopend. Sint Nioo- laas ontbrak vanzelfsprekend niethij kreeg van Jasperina een hartelijke zoen. voor jongens en meisjes In „Zachtkens en teder roept Jezus de Zijnen" toonde de tenor T. J. Gaastra zich een waardig solist. Na „In nomine Jesu" kreeg het or kest de gelegenheid zijn vaardig spel te laten horen in „Eine kleine Nachtmuziek". Het is moeilijk te tellen hoevele malen Sam Swaap Mozarts werken in Bodegraven al heeft laten spelen. Nog werd een werkje van Johan Christian Bach levendig en sprankelend gepresen teerd, terwijl bij de vertolking van Mozart een zekere routine niet te ontkennen viel. Tevoren had het koor nog gezongen Avondlied", „Nimmer Nacht" en de negro-spiri- tual „I want to be a christian". Het viel de zangers niet helemaal mee om bij deze negro-spiritual de juiste sfeer te vinden. Van veel enthou siasme en oefening getuigden „Gloria" en een ode van Herman de Wolf. Het concert werd besloten met samenzang. Ds R. v. d. Berg, Geref. predikant had in zijn ope ningswoord terecht gesproken van een culturele manifestatie. Het was van ,Die Rhijnse Sanghers" beslist een bijzonder gelukkige gedachte om het „West-Nederlands Symphonie Orkest" uit te nodigen. Bodegraven is erg arm aan goede muziekuitvoe ringen. Dat het dankzij het initiatief van het koor mogelijk was voor de tweede maal binnen een Jaar het or kest hier te kunnen beluisteren heeft velen veel genoegen gedaan. Jasperina de Jong heeft gister middag in het gebouw van de Haagse Kunstkring de jaarlijkse Zware wintertruien in zuiver scheerwol In 14verschillendekleuren en dessins, met ronde of opstaande boord of col. Van 6 tot 15 jaar,alleen ditv<eekend Z5t8Q kl.st. p.mt. Grootste maat, maat 164 3*OT 19.7S Zolang de voorraad strekt Geen telefonischeof schriftelijke orders.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 19