Wilson gaat bezuinigen Thomassen in fel conflict met raadslid geeri fanfares bij aankomst (jtjNÏJERDAG 23 NOVEMBER 1967 WEER PORTEFEUILLEKWESTIE Door omstandigheden (onder ande re zijn vakantie) kon de burgemees ter de adviescommissie voor het ha venbedrijf pas op 5 september inlich ten en volgens hem heeft zij zich toen bij zijn standpunt neergelegd. Terug komend op de vergadering van ver leden week zei hij: „De heer Laan heeft een niet passend verwijt ge maakt. dat beter achterwege had kunnen blijven. Als hij 't er niet mee eens was had hij een motie moeten indienen. Ik leg mijn portefeuille neer als ik het vertrouwen van de raad niet meer heb". Vrederechter De heer Laan was weinig onder de Indruk. Hij zei: „Het is moeilijk op merkingen te maken, die niet stroken met de opvattingen van de burge meester". Uit de reactie van de heer Thomassen had hij geconcludeerd, deze een volgende maal weer pre cies hetzelfde zal doen. „Onder deze omstandigheden is geen gesprek mo gelijk. Ik zal mij van verdere discus- onthouden om de vergadering niet langer te beroeren", aldus de heer Laan. Zover kwam het echter niet. Na de koffie speelde de heer Fibbe de rol 1970 naar Expo in Japan (Van onze parlementaire redactie) Nederland zal meedoen aan de we reldtentoonstelling. die in 1970 in Osaka (Japan) wordt gehouden. De regering heeft besloten daarvoor van 1968 al een aanloopbedrag uit te trek ken. Premier De Jong deelde dat gis teren mee bij de behandeling van de begroting van Algemene Zaken in de vaste kamercommissie. Hij verklaar de, dat de Nederlandse instelling op de wereldtentoonstelling in Montreal dit jaar een succes is geweest. (De kosten waren geraamd op 12 min. gulden, daarvan is ruim één miljoen gulden overgebleven). Premier De Jong was niet onder de indruk gekomen van de kritiek op het Nederlandse paviljoen. Het internationale oordeel noemde hij gunstig. Verder voegde hij er aan toe. er in alle landen, die hebben meegedaan, kritiek op de eigen pa viljoens is geweest, waarbij veelal de inzendingen van andere landen ten voorbeeld werden gehouden. Voor diegenen die altijd al een onderzeeboot hebben willen bezitten ligt er een (de U-955) in Kiel. U kunt hem zo mee nemen. De U-955 is een boot uit de tweede wereldoorlog, die door de Noren op de Duitsers is buitgemaakt. Toen Duitsland echter lid werd van de NAVO werd het schip te ruggegeven. Sinds die tijd ligt de boot aan een pier in de haven van Kiel. Het enige dat de toekomstige eigenaar nodig heeft om het schip te mogen weghalen is een deskun dige bemanning van 53 koppen. Devaluatie goedgekeurd Premier Wilson van Engeland heeft gisteren in het Lager huis de aangekondigde besnoeiing van de begroting der Engel se defensie met 100 miljoen pond sterling gespecificeerd. De orders voor de vervaardiging van de uitrusting voor het leger, met inbegrip van munitie, voer tuigen en andere benodigdheden. Motie tegen regering van mevr. Gandhi In Calcutta is het gisteren tot bot singen gekomen tussen politie en me nigten betogers die protesteerden te gen de afzetting van de coalitierege ring van West-Bengalen door de gou- Er werden zeker 70 arrestaties verricht. De politie maakte gebruik traangas en bamboelatten. Een maal moest het vuur worden geo pend om betogers te verspreiden die radio-auto van de politie in brand hadden gestoken. De oppositiepartijen in het Indi sche parlement hebben een motie van wantrouwen ingediend tegen de re gering van mevrouw Indira Gandhi, uit protest tegen het afzetten door de centrale regering van de regerin gen der staten West-Bengalen en Harjana. De congrespartij van me- w Gandhi heeft een meerderheid meer dan 20 stemmen in het centrale parlement. zullen worden beperkt. Verder zal het buiten bedrijf stellen van het vliegdekschip „Victorious" be spoedigd worden. Ten derde wordt de order voor 15 grote Amerikaan se hefschroefvliegtuigen van het type „Chinook" ingetrokken en bo vendien zal het aantal marine- straaltoestellen van het type „Buccaneer" verminderd worden. Premier Wilson deelde ook nog mee, dat de Britse regering be sloten heeft af te zien van de aan leg van een steunpunt voor de Britse luchtmacht op het koraal eiland Aldabra, in de Indische oceaan. Het Engelse Lagerhuis heeft de be slissing van de Engelse regering het pond te devalueren goedge keurd. Na twee dagen van bittere parle mentaire debatten, waarin de ver wijten over en weer vlogen, kreeg de regering steun voor haar maat regelen met een meerderheid van 77 stemmen in het Huis, slechte zeven stemmen onder de hoogst haalbare meerderheid. Het algemeen bestuur van het Brits vakverbond iT.U.C.) heeft met grote meerderheid besloten de re gering te steunen in alle maatre gelen, die worden genomen ter stabilisatie van de economie, de economische expansie en het stre ven naar volledige werkgelegen heid. Fransen niet tevreden De Franse minister van Financiën Debré heeft gisteravond verklaard dat de devaluatie van het pond sterling niet voldoende is om de Franse bezwaren tegen de Britse toetreding tot de E.E.G. weg te NLF ivil niet net Flosy onderhandelen Het nationale bevrijdingsfront (NLF) heeft een voorstel van de an dere nationalistische groep, Flos.v om samen over de onafhankelijkheid van Aden te onderhandelen, afgewe- Het NLF en de Britse regering onderhandelen op het ogenblik over de definitieve machtsoverdracht waarbij Zuid-Arabië op 30 november officieel onafhankelijk wordt. Debré verklaarde één en ander tn een televisievraaggesprek en maakte hiermee waarschijnlijk wereldkundig wat de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville op de gesloten bijeenkomst van de E.E.G.-minis- ters van Buitenlandse Zaken maandag j.l. in Brussel heeft ge zegd. De uitlatingen van Debré worden tevens gezien als een aan wijzing van de opvatting, die pre sident De Gaulle op zijn halfjaar lijkse persconferentie a.s. maan dag zal verkondigen. Ook vliegende schotels achter IJzeren Gordijn De Bulgaarse krand „Troud" heeft een foto gepubliceerd van een vreemd vliegend voorwerp dat boven Sofia is gezien. In het bijbehorende artikel verklaarde Simetchiev, een geleerde van het instituut van hy drologie en meteorologie, „we aan vaarden dat het voorwerp een eigen aandrijvijing had". Simetchiev zei dat het voorwerp zich lood recht op de windrichting voortbewoog en geen storing van de radio ver oorzaakte. Burgemeester W. Thomassen Rotterdam heeft gistermiddag op nieuw - voor de tweede maal »n kor de tjjd - met zijn portefeuille geram meld! Na een emotionele woorden wisseling met het raadslid R. Laan jr. (PvdA) dreigde hij, trillend kwaadheid, zijn functie te zullen neerleggen als de gemeenteraad hem niet meer als vertrouwensman accep teert. De ruzie was kort doch hevig. Een van de fractieleden van de ARP, de beer W. Fibbe, gooide olie op de golven met zijn voorstel, de vergade- larin de beleidsnota vai burgemeester over het havenbedrijf aan de orde was - te schorsen en een (kalmerend) kopje koffie te drinken. Het effect was heilzaam. Burgemees ter Thomassen hulde zich in het boe tekleed en suggereerde, de strijdbijl enel te begraven. De raad was daarmee van harte eens- De rest i de (langdurige) vergadering had bet karakter van een „love-in. Verleden week donderdag waj kiem voor het conflict, al gelegd. De raad debatteerde urenlang over voorstel, de kosten voor de aanleg de oliegeul voor Rotterdamse rekening te nemen en de burgemees ter maakte toen een opmerking, die kwaad bloed zette. Hij liet zich ontvallen, dat hij - bui ten medeweten van de raad - minis ter Bakker i Verkeer en Waterstaat) had verzekerd, dat Rotterdam de geul wel zal betalen als het Rijk ei geen geld voor heeft. De gemeente raad was kennelijk te verbluft on daarop te reageren. Alleen de heer Laan riep verontwaardigd: ,Dat had net niet moeten doen". Vonk Gistermiddag kwam het raadslid op de zaak terug. In min of meer dekte termen zei hij, dat een directeur het havenbedrijf, ir. F. Posthuma zich teveel met beleidsaangelegen- heden bezighoudt. „Wat is de taak een directeur en wat is de taak i de beheerder van de havenpor tefeuille?", vroeg hij. Zijn opmerkingen waren als een vonk in een benzinetank. Burgemees- ster Thomassen die in deze commis sie optrad als wethouder van de ha ven, stond boos op en probeerde in een paar woorden duidelijk te maken, (lat de heer Laan het bij het verkeer de eind had. Hij vertelde, dat hij in augustus bij minister Bakker moest komen om te horen, dat de regering met ingang van 1 september geen geld meer had het werk aan de olie geul voort te zetten. „Ik heb toen ge zegd: doorgaan is de juiste politiek volgens mij", aldus de heer Thomas van vrederechter: „Wat de heer Laan heeft gezegd is zakelijk juist. Het was alleen niet taktisch. Ik be treur het, dat de burgemeester zich zo heeft laten gaan en ik hoop dat hij er nog eens over zal nadenken". Burgemeester Thomassen had dat kennelijk al gedaan. „Het is niet juist, wat ik heb gedaan. Een derge lijk incident mag niet tot 'n methode worden verheven. Het spijt me. als ik de indruk heb gewekt dat wel te zullen doen". Graf Oswald geschonden Kennedy vier jaar geleden vermoord De twee broers van president John Kennedy, die gisteren vier jaar gele den werd vermoord, begaven zich in de koude ochtendmist voor het aan breken van de dag naar zijn graf op het nationale kerkhof Arlington. Om negen uur bracht een militaire adjudant een krans van president Johnson, stond een ogenblik stil en bracht de groet. Zes erewachten bij het graf brachten eveneens tegelijk een saluut. Een werkman op de begraafplaats van Rose Hill bij Fort Worth Texas ontdekte gistermiddag, dat e granieten steen van het graf van I Harvey Oswald was verdwenen. Deze 60 kg zware grafsteen moet in voorafgegane etmaal zijn weggeno men. Volgens de politie waren geen aanwüzigingen dat ook het graf zou zijn geschonden. Overal in de VS werden gisteren kerkdiensten gehouden ter herden king van president Kennedy. Zijn we duwe en kinderen bleven zoals ge woonlijk op deze dag in hun wo ning in New York. De bouw van een monument voor president Kennedy in Dallas heeft ernstige vertraging gekregen, doordat de autoriteiten het er niet over ei zijn, of er onder het gedenkteken ondergrondse parkeerplaats moet worden aangelegd. Nederland in Wanneer Nederlandse vrijwilligers in een ontwikkelingsland aan komen, worden zij niet opgewacht door fanfares en een huldigings- comité. Hoogstens staan er enkele jeeps, die het team naar het binnenland brengen. En daar, in kleine dorpen of afgelegen nederzettingen, beginnen de vrijwilligers met hun werk. Ze doen dat met een vast doel voor ogen, en met veel geduld en vaak improviserend. Monteurs geven les in tractor-onderhoud. Vrijwilligers met een landbouwopleiding leren de mensen hoe ze de grond vrijgeviger kunnen maken. Kook- leraressen laten de vrouwen zien hoe zij uit hetzelfde voedsel méér voeding kunnen halen. Ver pleegsters en verloskundigen leiden inheemse vrouwen op, die op hun beurt deze kennis en ervaring weer overbrengen aan moeders en aanstaande moeders. Want het principe van vrijwilligershulp is eenvoudig: een vrijwilliger leidt een aantal mensen op en deze brengen door hun voorbeeld de verworven kennis en de betere werkmethoden weer over op anderen. Bij vrijwilligershulp wordt er van uitgegaan, dat de beste hulp er op gericht is hulp overbodig te maken. Wie denkt dat dit een moeizaam, omzichtig werk is heeft gelijk. Wie anderen wil helpen, moet eerst een basis van vertrouwen scheppen. Daarom moet de vrijwilliger begrip kunnen opbrengen en soepel zijn. Maar tegelijkertijd moet hij keihard kunnen doorzetten. Hij moet leiding geven, maar moet zichzelf niet zien als de grote leider. Voor mensen van 21 tot 35 jaar die een vak in theorie en praktijk beheersenbiedt het vrijwilligerswerk echter een prachtige gelegenheid. Als u de juiste instelling denkt te bezitten en bereid bent - na een grondige voorbereiding - 24 maanden naar een ontwikkelingsland te gaan dat om deze hulp heeft gevraagd, stuur dan de informa- tiestrook in een als brief gefrankeerde en velop aan de STICHTING NEDERLANDSE VRIJWILLIGERS, Bezuidenhoutseweg 153 te Den Haag, telefoon 070 - 854300. Binnen enkele dagen ontvangt u nadere inlichtingen. ¥iifnwm<tIi4ie^nnAL Ik verzoek u om nadere inlichtingen over werkzaamheden. MlIJ UFIIllIIICoIl rrtllt financiële en sociale voorzieningen van de vrijwilliger. D 1158 NAAH£ JM BEROEP ADRES VAKOPLEIDING WOONPLAATSJ GEBOORTEDATUM TELEFOONGEHUWD/ONGEH.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5