Verkeer en sport trekken sterk de aandacht Than ks-gi ving in Pieterskerk B. en W. spoorbaan Morsweg tot N.S.: Haagweg» omhoog Nieuw maandblad voor busreizigers Promotie Bewoner brengt zelf brandgevaar in huis DONDERDAG 23 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDSE RAAD VRAAGT, COLLEGE ANTWOORDT 29 tf. (i) Voor de Leidse raad en het college van B. en W. is de schriftelijke behandeling van de begroting voor het jaar 1968 achter de rug. Wacht nog de openbare behandeling, welke op 7 december begint. In een lijvig dossier: het algemeen verslag met de daarop corresponderende Memorie van Antwoord, zijn 298 vragen ge steld, waarop van de zijde van B. en W. een antwoord wordt gegeven. Tijdens de openbare behandeling zal blijken of de raad akkoord kan gaan met de zienswijze van het college. hek vóór de Maarsmanssteeg komt B. en W. niet verantwoord voor. om dat dit het oversteken naast het ze brapad in dé hand zou werken. Het College voelt er niet voor om het Levendaal als voorrangsweg aan te wijzen. B. en W. wensen hier te volstaan met voorrangskruisingen. Aan de hand van een rapport van de commandant van de brandweer beraden B. en W. zich over het tref fen van eventuele maatregelen by het vervoer van gevaarlijke stoffen door het centrum van de stad. De weinig bevredigende ver keerssituatie op de Morsweg en de Haagweg vormde voor het col lege van B. en W. aanleiding om zich tot de directie van de N.S. te wenden met het verzoek om de Spoorbaan LeidenUtrecht om hoog te brengen. Voorts is er een suggestie uit de raad om voor een gedeelte van de Morsweg tijdens de spitsuren een stopverbod in te stellen. (Foto LD/Holvast stellen ran een plan voor de bouw instructiebad bij de sport- - - ('c Boshuizerlaan. Nieuw zwembad installaties, toegansgpaden, hekwer ken enz. zijn aangebracht. De daar aan verbonden kosten zijn zeer hoog. Zeker onder de huidige omstandig heden aclften B. en W. het niet ver antwoord de raad een voorstel inza ke de volledige afbouw van het theater te doen. Wel beraadt het college zich nog over de mogelij kheid het openluchttheater door middel van een aantal eenvoudige voorzieningen geschikt te maken voor kindervoor stellingen, uitvoeringen van muziek verenigingen, voorstellingen van volksdansgroepen enz. „De Zijl" Schoolzwemmen Plaquettes uitgereikt „Wisselprijs schoolzwemmen aan geboden door de Leddsche Vereeni- ging van Industrieëlen ter gelegen heid van haar 50-jarig bestaan op 14 november 1967". Zo luidt de tekst van de inscriptie op dte vier plaquet tes, die gisteren aan de winnende scholen werden uitgereikt. De uitrei king geschiedde door een delegatie uit het bestuur en de jubileumcom missie van de L.V.I., bestaande uit ir. A. Sitsen. R. Sloos en D. W Joekes. Ook de heer P. Leenheer, gemeentelijk inspecteur voor d'e Li chamelijke Opvoeding maakte deel uit van het gezelschap, dat achter eenvolgens werd ontvangen door de heren J. A. W. Floor, hoofd van de Maria-Ulo aan de Pobgieterlaan, Th. van der Veen van de Prof. Telders- school aan de Telderskade, D. Cos- see van de Hammarskjöldschool aan de Jchan Wagenaarlaan en ir. W. F. Engels van de U.T.S. aan de Dic- perDoellaan. De plaquettes f20 x 30 cm.) zijn bij de N.V. Koninklijke Begeer in Voorschoten uit córomandelhout ver vaardigd. De letters L.V.I. en de Inscriptieplaat zijn van verzilverd brons. (De schook7wemwedstrijden zijn zo als bekend in de afgelopen herfst vakantie gehouden - Red.). Drie weken voor Leidenaar (26) die smokkelwaar in ADVERTENTTE Nog een kopie thee. buurvrouw? De visite voelt zich thuis op dat eindeloze bankstel en die magnifieke vloerbedekking. Logisch, dat je je een beetie uitslooft voor je familie en je kennissen. De mensen van H tilshoff hebben een kritisch oog voor het interieur dat past bij U en bij Uw portemonnaie. Ze zijn begrijpend en behulpzaam. Later bekent U aan Uw nieuwsgierige gasten: wij zijn gelukkig... naar Hulshof!gegaan. Ze zijn gelukkig... naar Hulshoffgegaan. Den Haag: Spul/bock Kalvermarkt. Rjfsmjk: fr de Bogaard, leiden: Nieuwe Rijn/hoek Hartesteèg. Interieurbouwers Aan de hand van een advies van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft de Sportstichting een jujJq VCFVOCrtlc Stopverbod gedeelte Morsiveg? Een aantal vragen is echter Jet meer actueel. In de tijd, ivel- ke er ligt tussen het opmaken en liet verschijnen van dit tussen tijdse „rapport", is aan enkele wensen van de raad reeds uit voering gegeven. In de komende dagen zullen wij .in dit "vraag- en antwoordenspel" aandacht schenken. Uit een groot aantal vragen blijkt, dat de raad o.m. zeer geïnteresseerd is voor het verkeer. Ook het College is dit, ge willige de toezegging, dat nog dit jaar of anders in het begin van 1968 de nota zal bereiken over "ver keerszaken in de binnenstad". Voor uitlopend op deze nota, waarin B. en W. ook hun standpunt zullen uiteen zetten inzake het verkeer in de Haar lemmerstraat, zet het College in deze A. uiteen, dat het op dit mo ment nog niet voelt voor een alge heel parkeerverbod voor het Rapen- Aan een suggestie uit de raad tijdens spitsuren een stopverbod In te stellen op de Morsweg circa 200 meter voorbij de Morspoort tot aan de spoorwegovergang) zullen B. en W. niet voorbij gaan. Voor de Zoeterwoudsesingel wordt overwogen ook op deze singel een stopverbod langs het water in te stellen. De dienst van gemeentewerken, zo ■zen wij verder in dit verslag, be- ;id een plan voor om tot verbetering in ,de verkeerssituatie bij de over steekplaats tussen de Hoogstraat en de Maarsmanssteeg te geraken, waar bij ook een geringe verbreding van zebrapad zal worden voorge steld. Verwijdering van het geleide- ADVERTENTIE FRIESE STAART- EN STOELTJESKLOKKEN, ZAANSE. EN SCHIPPERTJESKLOKKEN. Diverse ANTIEKE ST1JLKLOKKEN, moderne SCHOORSTEEN- EN WANDKLOKKEN JUWELIER v d. WATER Haarlemmerstraat 181 ALTIJD VOORDELIG. 5 gesloten. Maandag 27 nov. en 4 dec, de gehele dag geopend. Omhoog; Nu zeker niet vóór 1972 zal wor den overgegaan tot het aanbrengen van automatische halve overwegbo men bij de spoorwegovergangen in de Morsweg en de Haagweg, heeft het College aan de directie van de N.S. verzocht een plan met kos ten berekening te ontwerpen, dat voorziet in het omhoog brengen van de spoorbaan. Bij de reconstructie van het Stationsplein zal waar moge lijk en noodzakelijk rekening worden gehouden met de belangen van het openbaar vervoer. Onder andere zal een aantal parkeerplaatsen voor re servebussen nabij het Plesmanvia- duet worden aangelegd en zullen de halte-facilieiten op de Stationsweg belangrijk worden verbeterd. De ervaring van de politie is, dat ondanks veelvuldige acties met be trekking tot het verwijderen van (brom) fietsen bij het WSL-gebouw en het Station, het aantal overtre dingen niet waarneembaar afneemt. Deze acties worden zo lang als nodig is voortgezet. Groot tekort aan velden Naast het verkeer neemt ook al tijd de sportparagraaf veel ruimte in dit verslag in. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat er een tekort is aan 15 voetbalvelden, 9 korfbalveldcn. 2 hockeyvelden, 15 tennisbanen, 1 handbalveld, 8 school sportvelden en 1 honkbalveld. Voorts bestaat behoefte aan een atletiek baan van 400 meter lengte. In aanleg zijn thans 4 voetbalvel den aan de Voorschoterweg en de schoolsporbterreinen a. d. Boshudzer- laan en de Brahmslaan. Binnenkort wordt begonnen met de aanleg van het schoolsportveld in het Houtkwar tier. Op toewijzing van de nodige fi nancieringsmiddelen wacht de aan leg van 2 voetbal- en 2 korfbalvel- den in de Kikkerpolder. Onderzocht wordt nog welke vel den in het Morskwartier een plaats zullen kunnen vinden. Omtrent het tijdstip, waarop de raad de hiervoor bedoelde plannen kan tegemoet zien kunnen B. en W. in dit stadium nog geen voorspelling doen. Aan de bouw van de sporthal aan de Boshuizerlaan hebben B.en W. de hoogste prioriteit gegeven. Inmiddels hebben B. en W. de ze kerheid, dat goedkeuring van het des betreffende raasdbesluit zeer spoedig kan worden tegemoetgezien. Aan de Dienst van Gemeentewer ken is opdracht verleend tot het op- programma opgesteld leg van een nieuw zwembad De Zijl, in welk programma tevens een in structiebad voor het noordelijk stadsgedeelte H opgenomen. Over het programma van eisen voor het gecombineerde open en overdekte bad in de Pesthuispolder heeft de V.N.G. eveneens advies uit gebracht. Dit advies is ter beoorde ling aan de Sportstichting voorge- Roeieentrum Na de demping van de Trekvliet zal het botenhuis van de Vrouwelijke Studenten Roeivereniging „De Vliet' gee" verbinding met open water meer hebben. Aangezien ook de accommodatie van andere roeiverenigingen te wen sen overlaat, wordt de bouw van een roeieentrum, waarin enkele ver enigingen onderdak kunnen vinden, wenselijk geacht. Over een mogelijke plaats nabij de Haagweg aan het toekomstige ko,naal ter plaatse van de Korte Vliet wordt overleg gepleegd met de gemeente Voorschoten. Voorts wordt gewerrft aan een de finitieve verdeling van de beschik bare ligplaatsen in de voormalige De aanleg van een eenvoudige polderijsbaan wordt door het college wenselijk geacht. Deze zal vermoe delijk kunnen worden geprojecteerd in het recreatiegebied „Vlietpark." Enige vergroting van het ijsbaantje aan de Rijndijk wordt overwogen. De besprekingen inzake de bouw van 3 clubhuizen in Leiden-zuidwest, waarvan 2 te stichten in samenwer king met en op het terrein van speeltuinverenigingen, zijn nog gaand. Wanneer deze 3 projecten tot stand zijn gebracht is in de ac commodatie voor het jeugdzorgwerk voorshands in voldoende mate voor- Een terrein aan de Eduard van Beinumstraat. grenzende aan de in aanbouw zijnde openbare u.l.o - school, is gereserveerd voor een wijkvoorziening, waarin mogelijk ook het jeugdzorgwerk betrokken zal zijn. Reclame Het teleurstellende resultaat van de reclame-exploitatie op de sport complexen is te wijten aan het feit, dat de bedrijven slechts belangstel ling voor deze wijze van reclamevoe ring hebben op die sportcomplexen, waar een grote toeloop van publiek tfe verwachten is. De gebruikelijke aan tallen bezoekers op de complexen waar amateursport wordt bedreven, zoals in Leiden, zijn voor de bedrij ven nauwelijks interessant. Openluchttheater Het openluchttheater is deze zo mer niet gebruikt. Werkelijk intensief gebruik van het openluchttheater i s slechts mo gelijk nadat het theater is voltooid, d.w.z. wanneer de nodige accommo datie voor toeschouwers en spelers, Een 26-jarige veedrijver uit Leiden had zich voor de Haagse Economi sche politierechter te verantwoorden wegens overtreding van de algemene wet op douane- en accijnzen. In zjjn auto werd nX een partij van 19.000 ongebandarolleerde sigaret ten aangetroffen, die van smokkel af komstig waren. Volgens verdachte had hij de partij gehaald in opdracht van zijn baas, een veevervoerder. Hij wist wel dat de sigaretten van smokkel afkomstig waren. Zijn auto, die hij voor f3150 had gekocht, was met de sigaretten in be slag genomen. De officier van Justitie weer erop, dat verdachte reeds eerder voor an dere feiten terecht heeft gestaan. De eis luidde drie weken gevangenisstraf met verbeurd verklaring van de si garetten en de auto. De verdediger, mr. E. Hadema, zette uiteen, dat verdachte voor de eerste maal terecht moest staan voor een dergelijk feit en nu wel een stevige waarschuwing heeft gehad. Op ver zoek van zijn werkgever had htf het „handeltje" meegenomen. Verdachte vroeg zijn auto terug, maar de rechter ging daar niet op in en veroordeelde overeenkomstig de eis van de officier. Academische examens Aan de Leidse Universiteit slaag dien voor de volgende doctoraalexa mens: Ned. recht mevr. B. L. M. TimmermansKoch (Luxemburg Duitse taai- en letterkunde de heer W. J. van Oosten 's-Gra-venzande) geschiedenis mej. H. W. A M. Weer denburg (Haarlem). Herdenking van Pilgriiufathers Vandaag wordt niet alleen in de Verenigde Staten maar overal ter wereld waar zich Amerikanen be vinden de traditionele Thanksgiving- day gevierd. Dit is een herdenking van de eerste dankdienst van de Filgrimfathers na de eerste goede oogst in de Nieuwe Wereld in het begin van de zeventiende eeuw. Deze Thankgivingday wordt in Nederland altijd gevierd in Leiden, waar de Pilgrim fathers lange tijd vertoefden voordat zij via Engeland in de Mayflower naar Amerika uit weken. Him voorman, Robinson, die Twente komt naar Leiden De Twentse WV's hebben een pri meurtje uitgedacht om ruimere be kendheid te geven aan de toeristische attracties, die Twente in overvloed te bieden heeft. Een speciaal ingerichte autobus bemand met drie VVV-direc teuren en zeven informatrices zal als een rijdend propagandakantoor een tocht door Nederland beginnen om het binnenlandse toerisme naar Overijssel te stimuleren. Aan de balie midden in de bus kunnen belangstellenden alle in formaties verkrijgen over de moge lijkheden, die de vakantiegangers ge boden warden. „Twente heeft nog ruimte genoeg", zou het motto van deze actie kunnen zijn. De campagne is het gevolg van een uitgebreid onderzoek, dat deze zomer onder de toeristen in Overijssel is in gesteld en waaruit bleek, dat verre weg de meeste vakantiegangers in Twente uit de randstad kwamen. Zuid-Holland is dan ook de provin cie, waar de eerste propaganda-tocht begint. Op 1 en 2 december staat de autobus in Leiden bij het VW-kan toor. De directeur binnenland van de ANW, drs. C- H. L. Smits, toont zich zeer enthousiast over het initiatief van de Twentse VW's. „Ik geloof dat Twente ermee in de roos schiet. Het is bijzonder nuttig om op deze manier te vertelllen wat er in het eigen land te zien is". De heer Smits vindt het een aanmoediging voor andere VW's. „Het is een nieuw wapen in bet arsenaal voor de aanmoediging van het binnenlands toerisme". Busreizigers in Leiden en omge ving kunnen voortaan tijdens de rit hun leeshonger kosteloos stillen. Een aantal grote streekvervoer- ondernemingen heeft namelijk een nieuw maandblad voor busreizigers uitgegeven, dat onder de naam „Rit" onder de ogen van ruim acht mil joen passagiers zal komen. Het blad wordt in de bussen, die het streek vervoer in Noord-Holland, Zuid-Hol land, Utrecht en delen van Gelder land en Zeeland verzorgen, opgehan gen. Het eerste nummer is zojuist verschenen. De bedoeling van „Rit" is om de reizigers naast verstrooiing en in formatie over hun vervoer ook voor lichting te geven over de problemen en doelstellingen van het openbaar streekvervoer in westelijk Nederland Een andere belangrijke reden van de streekvervoerondernemingen recht hebben op een eigen stem. >>PEen stem, die hun belangen ver dedigt, die hun verlangens naar vo ren kan brengen, en ook suggesties kan doen om aldus een positieve bij drage te leveren tot de discussies over de vele vraagstukken die met het moderne vervoer en verkeer sa menhangen". „Rit" wordt opgehangen in de autobussen van Citosa, Maarse en Kroon, Naco, NBM, NZHVM, RTM, WSM en de N.V. Van Gog. In het eerste nummer wordt onder de titel „De acht van de Randstad" aan dacht geschonken aan de acht groot ste streekvervoerondernemingen die het initiatief tot de uitgave van het nieuwe maandblad hebben genomen. Voorts bevat het een interview met de heer C. C. Steensma, directeur van het Nederlands Congresgebouw. Vaak wordt er dan niet op gelet om de verschijning van een speciaal bus- dat in Den Haae in aanbouw is. Hef gangen en trappen voldoende vrij blad, is .volgens de redactie in haar is niet de bednenrnrr dat de busreizi- van obstakels te houden, om als voor de grote oversteek overleed, ligt in de Pieterskerk begraven en in de buitenmuur vindt (men een gedenk steen die herinnert aan het verblijf van de Pilgrim fa/thers in de Sleutel stad, het leiderschap en de dood van De bijeenkomsten in de Pieters kerk wei-den niet alleen bijgewoond door talloze in Nederland verblijven de Amerikanen, maar ook wel door belangstellende Nederlanders. Dit was ook hedenochtend weer het, geval met de dienst, die was ge organiseerd onder auspiciën van de United States Educational Founda tion in the Netherlands, de zoge naamde Fulbright Foundation. Ambassadeur William R. Tyler van de Verenigde Staten las tijdens deze dienst de traditionele proclamatie gewezen wordt op het ontstaan van de V.S., het leven Wn de Pilgrim Fathers, de zegeningen van welvaart en vrijheid, die 1 David P, can Protestant Church In Den Haag. De muzikale omlijsting werd op het orgel verzorgd In voorgaande jaren volgde na de dienst een traditionele maaltijd in Leiden, waarbij kalkoen de hoofd schotel vormt. Ditmaal verzamelde men zich voor deze maaltijd in Tres long in Hillegom. N J. Zimmerman neemt afscheid van chr. lyceum De heer N. J. Zimmerman zal don derdag 30 november afscheid nemen als rector van het Christelijk Lyceum aan de Schubertlaan te Leiden, in verband met zijn vertrek naar Delft. Het bestuur van de Vereniging voor christelijk middelbaar- en voorbe reidend onderwijs in Leiden biedt de scheidende rector op donderdag scheidsreceptie aan. Deze receptie zal worden gehouden in de kantine van het ohr. lyceum Dr. W. A. Visser 't Hooft, Kagerstraat 1 in Leiden. Aan de Leidse Universiteit promo» veerde de heer J. van den Assem tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen op een proef schrift, getiteld „Territory in the three-spin ed stickleback Gasteros- teus aculeatus L". Promotor was prof. dr. J. J. A_ van Iersel. De heer Van den Assem werd geboren in Rot terdam en woont thans in Leiden. Voorts promoveerde de heer M. M, Davis tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proef schrift, getiteld „A 1417-MHz search for radio sources having a flux ex cess ait short wavelengths". Promo- tor was prof. da-. H. C. van de Hulst. De heer Davis werd geboren in Ge neva, New Yoric, U.S.A., en woont Mej. N. Boer in Leiden te ge slaagd voor het verpleegstersexamen (zwarte kruis). Weinig interesse voor boeiende uiteenzetting .Leiden is een oude stad^ Vooral de binnenstad is oud, rot, voos en naar." Tot deze kernachtige uitspraak kwam de heer S. W. Hagedoorn, comman dant van de Leidse Brandweer gis teravond tijdens een lezing over de brandveiligheid in Leiden. Hij hield deze lezing op een bijeenkomst, die was georganiseerd door de Leidse Middenstandscentrale In restaurant van der Heijden. Opvallend was de geringe belang stelling voor dit onderwerp, dat ge zien het aantal keren dat de Leidse brandweer per etmaal moet uitruk ken, toch belangrijk genoeg ls om een avondje bij stil te staan. De heer Hagedoorn wees er op dat ook de nieuwe gebouwen en bedrijfs panden, zoals bij het Bevrijdingsplein en bij het Vijf Meiplein, dienen te voldoen aan bepaalde eisen van brandveiligheid. Voor de controle hiervan is een speciale commissie in gesteld. „De nieuwe gebouwen zijn over het algemeen opgetrokken uit onbrandbaar materiaal. Het zijn ech ter de bewoners zelf, die het brand gevaar in huis brengen". Als voor beeld hiervan noemde de heer Hage doorn het gevaar van elektrische kacheltjes en peuken, die in prulle- manden terecht komen. Hierdoor ont staan vaak kleine brandjes. Ook het verbouwen op eigen houtje, zonder gemeentelijke vergunning en de daar aan verbonden controle op de brand veiligheid, is niet zonder gevaar. schuilgelegenheid, verlichtings- I inleiding, dat de miljoenen reizigers het maandblad I vluchtgangen te dienen. Nog stond de brandweercommmandant stil bij de nieuwe verordening tot voorkoming van brand, die pas door de gemeenteraad is aangenomen en die met enthousiasme door G.S. is ontvangen. „Deze samenleving met industrieën en chemische stoffen eist een optimale brandveiligheid", aldus de heer Hagedoorn. Hierin heeft de brandweer dus een preventieve taak in het geven van voorlichting. De heer Hagedoorn wees voorts op het gevaar van de combinatie van brand bare stoffen, een hoge temperatuur en zuurstof. Nog even stond hij stil bij de brand bij 1' Innovation, waar in verband met de Amerikaanse week overal crêpepapieren versiering was aangebracht en de belangrijkste stands op de bovenste verdieping stonden, waardoor de klanten het hele gebouw door moesten. Met klem waarschuwde hy tegen het soort ver kooptechnieken, waarmee de veilig heid niet is gediend. Na een korte pauze werden enkela films vertoond over de brandveilig heid. Een discussie besloot deze avond. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Anna Cornelia, d. Jan, z. v. W. L. Hengeveld Antvellnk; Ilse Anette Diana, d. v. A. Grootveld en E. J. van de Luiitgaar- den; Marije Elisabeth, d. v. C. G. de Kruiff en H. J. J. M. Jansen; Linda Elisabeth, d. v. J. G. van der Born en E. J. Roosendaal; Ilse Johanna Maria, d. v. H. M. van der Hoeven en A. M. Klijmeij; Anette Margaretha, d. v. G. B. Schmidt en E. F. de Jonge. OVERLEDEN J. H Maas, 79 Jr., man; H. Ros. 73 B. Soede, 23 Jr., dochter; A. Geuke, 75 Jr.. echtgenote van J. J. Houps; R. J Haasteren, 61 Jr, r

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3