ROND CYPRUS AL 7 JAAR SPANNING Sterkte Griekse en Turkse leger Door strijd tussen Griekse en Turkse bewoners Bronchi letten Devaluatie pond MET EEN ENKEL WOORD ,eidóe gencla HAAGSE AG E N DA LEIDSCn DAGBLAD DONDERDAG 23 NOVEMBER Ito Vervolg van pag. 1 De geschiedenis van Cyprus, dat nog slechts zeven jaar on afhankelijk is, toont een beeld van spanning, conflicten en strijd. Een situatie als die van nu, waarin Griekenland en Tur kije onder wapengekletter weer eens ruzie om Cyprus hebben, deed zich al vaker voor. Het gaat daarbij onveranderlijk om het verlangen van de Griekse Cyprioten hun staat bij Grieken land te voegen, een streven dat zij Enosis noemen. De Turkse bewoners, die slechts 20 procent van de bevolking vormen, verzetten zich hier echter uit alle macht tegen en worden daar in door Turkije gesteund. Cyprus kreeg 16 augustus 1960, na 82 jaar Brits bestuur, zijn zwaar be vochten onafhankelijkheid. Hieraan ging een bloedige verzetsstrijd door de „Eoka"-beweging onder Grivas vooraf. Drie landen die bU de kwes- tle-Cyprus waren betrokken, Turkije, Griekenland en Engeland garandeer den de onafhankelijkheid van de nieu we staat. Bepaald werd dat Cyprus zich niet met een ander land mocht verbinden en er werden garanties ge steld voor het onbelemmerd voortbe staan van de beide bevolkingsgroe pen: de Griekse Cyprioten, die een meerderheid vormen en de veel zwak kere Turkse Cyprioten. Ter bescherming van hun belangen werden Turkse en Griekse militaire contingenten op het eiland gestatio neerd. De Grieks-Cyprische aartsbis schop Makarios werd president en de Turks-Cyprioot Kücük vice-president. De vrede duurde echter niet lang, want in 1961 kwam het al tot een con flict toen Makarios de scheiding vulde opheffen door gemengd Turks-Griek se militaire eenheden te creëren. De Turken, die vreesden tegenover de Griekse overmacht het onderspit te zullen delven, kwamen in verzet en vice-president Kücück sprak over het voorstel zijn veto uit. In 1962 trachtte Makarios in Athe ne gehoor te vinden voor zijn streven tot aansluiting. Griekenland wilde zijn NAVO-partner Turkije echter niet tegen zich in het harnas Jagen en reageerde koel. De Cyprische presi dent toonde zich daar nogal gebelgd over en verklaarde na zijn terugkeer dat de akkoorden inzake Cyprus geen definitieve status van het eiland in hielden. Meer steun kreeg de baardige aartsbisschop van de Griekse pers, die zijn stellingen verdedigde. Op Cy prus wekten bomaanslagen op Turkse moskeeën en het vermoorden van twee Turkse Journalisten de nodige beroering. In Ankara reageerde men met protestbetogingen. Geen aansluiting In november 1962 scheen een ont spanning op komst toen Makarios het onverwachte besluit nam naar Ankara te gaan. Zijn besprekingen verliepen daar volgens officiële ver klaringen in een „hartelijke sfeer". Hoewel geen overeenkomst uit de bus kwam, heette de atmosfeer te zijn ge zuiverd. Het Jaar daarop (1963) laaide de strijd evenwel weer op toen Makarios de garantiemogendheden - Engeland. Griekenland en Turkije voorstelde de onder auspiciën van deze landen tot stand gekomen grondwet te herzien. De president en zijn Griekse minister wilden af van de gescheiden - meer derheidsbesluiten in het parlement en de scheiding van de gemeenteraden in de grote steden. Eind 1963 kwam het tot gevechten op grote schaal tussen Griekse en Turkse Cyprioten. Turkije bracht zijn strijdkrachten in staat van paraatheid en gevechtsvliegtuigen verschenen boven Nicosia als waarschuwing dat Turkije niet zou aarzelen in te grijpen wanneer de veiligheid van de Turken op het eiland in gevaar kwam. Grie kenland antwoordde hierop door even eens zijn strijdkrachten in gereed heid te brengen. Na diplomatiek over leg verklaarden Engeland, Grieken land en Turkljë dat zU de Cyprische regering behulpzaam wilden zijn bij het herstel van de orde: met goed keuring van Makarios en Kiicjtück werd besloten een Brits contingent naar Cyprus te zenden. Grieks-Turks- Britse eenheden, onder commando van een Britse generaal, stelden een „groene zone" in om de vechtende partijen van elkaar te houden en er werd een bestand gesloten. Vredesmacht 1964 zette in met een moord op drie Grieks-Cyprische monniken, hetgeen de spanning weer deed oplaaien. In februari braken felle gevechten uit in Limasso! en in maart besloot de Vei ligheidsraad een vredesmacht te zen den, voorlopig voor drie maanden. Dit bestand is steeds verlengd, het laatst met een half jaar in Juli 1967, zodat de aanwezigheid van VN-troe- pen tot 26 december gewaarborgd is. Botsingen deden zich echter nog on ophoudelijk voor, zodat op 13 maart 1964 Turkije waarschuwt dat het zal ingrijpen wanneer de gevechten niet ophouden. Twee dagen later verschenen de eerste leden van de VN-vredesmacht op Cyprus. Het leger bestaat uit <?n- geveer 7.000 militairen, afkomstig uit Engeland, Canada, Finland, Zweden en Ierland. Toen Makarios in augustus van dat jaar de aflossing van het Turkse contingent bemoeilijkte bombardeer den Turkse vliegtuigen de havenstad Polis, terwijl Grieks-Cyprische troe- President Makarios pen aanvallen deden op het overwe gend door Turken bewoonde noord westelijke deel van het eiland. Na een beroep van de Veiligheidsraad werd (wederom) een bestand gesloten en bereikte men' overeenstemming over de aflossing. Inmiddels was Grivas, voormalig leider van de Grieks-Cy prische verzetsbeweging Eoka, tot be velhebber van de Grieks-Cyprische strijdkrachten benoemd. De rust duurde niet lang want al spoedig hoorde men weer van bestandsschen dingen. In 1965 besloot het Grieks-Cypri sche Huis van Afgevaardigden de rechtspositie van de Turks-Cyprische vice-president KüQück en de drie Turks-Cyprische ministers in het ka binet niet meer te erkennen, omdat zij al geruime tijd de vergaderingen niet meer bijwoonden. Zij waren trouwens al door Grie ken vervangen. De post van vice-pre sident bleef vacant. Ook de Turks- Cyprische leden van het Huis van Afgevaardigden hadden zich al jaren niet meer in het parlement la ten zien. Zij hielden eigen bijeen komsten met hun ministers. Nadat 1966 betrekkelijk rustig was verlopen deden zich in 1967 verschei dene incidenten voor, die tot een cli max kwamen toen vorige week woensdag JI. de Grieks-Cyprische nationale garde de Turks-Cyprische dorpen Ayios Theodoros en Koplinou binnendrongen. Dit leidde tot felle gevechten met de bevolking. Turkije reageerde heftig met het in staat van paraatheid brengen van zijn strijd krachten. Griekenland toonde, dat het in de huidige omstandigheden geen conflict met de NAVO-bondge- noot wenste en liet matigende gelui den horen. Vereniging van verontrusten in Geref. Kerken De Vereniging van Verontrusten te Hilversum heeft in samenwerking met de Vereniging van Verontrusten te Harderwijk in Amersfoort een vergadering gehouden. Besloten werd, gezien de omstandigheden, welke zich in de Geref. Kerken ont wikkelen, tot oprichting van een lan delijke vereniging over te gaan. Deze vereniging wil, naast en in samenwerking met de Persvereni ging „Waarheid eri Eenheid," bin nen het kader van de Geref. Ker ken, opkomen voor de onverzwakte erkenning van de waarheid der heili ge schrift en voor handhaving van de Drie Formulieren van Enigheid, als uitdrukking van het gerefor meerd belijden. Het streven naar een nieuwe scheuring binnen de Geref. Kerken behoort beslist niet tot de doelstel ling van de vereniging. Het secreta riaat van de vereniging is in handen van de heer H. Schellevis, Egel straat 15 te Hilversum. ADVERTENTIE Hoestdrank in j-qbletvorm.95cf- De Griekse strijdkrachten omvatten 158.000 man op een bevolking van 8.700.000 mensen. Dit blijkt uit het jaaroverzicht 1967-1968 van het „Institute for Strategie Studies" te Londen, een niet-officiële instel ling van militaire en burgerlijke deskundigen. Griekenland heeft voorts 175.000 geoefende reservis ten en para-militaire eenheden be staande uit 23.000 man gendarme rie en 50.000 man nationale garde (die 's zondags oefenen). Het Griekse leger bestaat uit 118.000 man die zijn verdeeld over elf in- fanterie-divisies in drie korpsen, één pantserdivisie (met „Patton"- tanks) en één commando-brigade. Er zijn twee bataljons met „Ho- nest-John"-raketten voor opper vlakte doelen en één bataljon met luchtdoelraketten van het type „Hawk". De artillerie-eenheden zijn uitgerust met 105mm, 155mm en 203mm houwitsers. Ook be schikt het leger nog over de lichte „Chaffee"-tank. De sterkte van de vloot bedraagt 17.000 man. Er zijn acht torpedo- bootjagers, vier onderzeebootjagers drie onderzeeboten, 13 patrouille schepen en zes snelboten. Voorts vijf troepentransportschepen, ne gen tankladingsschepen, zes mid delzware landingsvaartuigen, een aantal kunstmijnenvegers en an dere schepen. De Griekse luchtmacht bestaat uit 23.000 man uitgerust met 250 ge vechtsvliegtuigen. Tot deze eenhe den behoren twee eskaders Jacht bommenwerpers van het type „Starfighter" (zoals Ook bij de Ne derlandse luchtmacht in gebruik), „Thunderstreaks", en twee eska ders F-5a-toestellen voor onder schepping van tegenstanders. Er zijn voorts verkenningseenheden, transporteskaders en hef schroef- vliegtuigen. Een eskader Jacht bommenwerpers omvat 18 toestel len. De luchtmacht heeft één ba taljon luchtdoelraketten met „Ni- k-AJax" en „Nike-Hercules"- raketten. De sterkte van de Turkse strijdkrach ten omvat op een bevolking van 32 miljoen zielen, 480.000 man, name lijk. 390.000 man landstrijdkrachten, 37.000 man bij de vloot en 53.000 bij de luchtmacht. De para-militaire organisaties omvatten: gendarme rie 63.000 man en nationale garde 20.000 man. Léger en luchtmacht hebben resp. 500.000 en 70.000 geoefende reser visten. Het Turkse leger (390.000 man) heeft dertien infanterie-divisies, waarvan één gemechaniseerd, één pantser divisie met „Patton"-tanks, drie pantserbrigades, 3 gepantserde ca- valerie-regimenten, drie onafhan kelijke infanterie-brigades. Voorts zijn er twee parachutisten bataljons en— evenals bij de Griekse strijd krachten „Honest John"-raket- ten voor gronddoelen en 105, 155 en 203 mm houwitzers. De vloot is uitgerust met acht torpe doboot jagers, 10 onderzeeboten, 15 escorteschepen, ondersteunings vaartuigen, mijnenvegers en -leg gers en andere schepen. De Turkse luchtmacht heeft de be schikking over 450 gevechtsvlieg tuigen, namelijk acht onderschep pingseskaders, twee eskaders „Starfighter" jachtbommenwerpers, 10 eskaders jachtbommenwerpers F 5-a en fl-00 („Super Sabre"), drie verkenningseskaders en 4 transportgroepen. De luchtmacht heeft voorts twee bataljons bat terijen) Nike-luchtdoelraketten. Tegenslag voor hijbelvoorziening In de Wereldbond van bijbelgenoot schappen is grote bezorgdheid ont staan door de devaluatie van het En gelse pond, die de toegezegde bijdrage van het Brits- en Buitenlands Bijbel genootschap aan de wereldbegrotmg belangrijk in waarde heeft doen da len, zo deelt t Nederlandsch bijbelge nootschap mee. Reeds voor de lopen de begroting 1967—1968 heeft deze vermindering directe gevolgen. Het deel, dat door het Britse, het Schotse, het Nieuw-Zeelandse en het Deense bijbelgenootschap wordt betaald voor het werk elders, wordt in waarde 350.000 gulden lager dan verwacht mocht worden. Voor de komende jaren zal de door werking van de devaluatie deze jaar lijkse bijdrage zelfs verder nadelig beïnvloeden, zodat de totale achter uitgang op ruim een half miljoen gul den is te stellen. Volgen meer landen het voorbeeld van Groot-Brittannië, dan ziet het er naar uit, dat de in komsten voor de wereldbegroting nog sterker zullen verminderen. Dit is een zeer ernstige tegenslag voor de gezamenlijke bijbelgenoot schappen, die de ramingen hadden opgesteld van hetgeen minimaal be nodigd is om de voortgang van de bij belverspreiding over de gehele wereld te kunnen garanderen. Deze wereld begroting omvat subsidies aan de nog Jonge en kleine bijbelgenootschappen in die landen, waar de behoefte aan bijbels en bijbelgedeelten juist het grootste zijn. Voor hun arbeid zijn ze ten zeerste aangewezen op deze steun. De wereldbijvelvoorzlening, die reeds achter is bij de snelle bevolkingstoe name, loopt hierdoor gevaar verder achterop te geraken, aldus het NBG. BINNENLAND Geen gedenkmunten Minister Witteveen van Financiën voelt er niet voor om gedenkmunten in te voeren. In de vaste kamercommissie voor Fi nanciën deelde hij gisteren mede, dat de ervaringen met gedenkmunten in andere landen niet gunstig zijn. Over de vraag of er munten van f 5,- en f 10.- moeten komen wordt in het department van Financiën nog gestudeerd. Voorlichting overheid De over heid wil minder geheimzinnig gaan doen. In de ministerraad wordt een nota over de overheidsvoorlichting bestudeerd, waarin voorstellen wor den gedaan voor een democratische voorlichting. Premier De Jong verklaarde giste ren in de kamercommissie van Fi nanciën, dat de overheid te gauw de neiging heeft iets geheim te noemen. De burgers moeten zoveel mogelijk openheid hebben, zei hij. Aanranders aangehouden De Zeister politie heeft gisteren in Den Haag een 33-jarige chauffeur uit Maarssen bij Utrecht, alsmede in Utrecht een 37-jarige man aangehou den. De beide mannen hebben in Zeist bekend de vorige week donder dag een 24-jarige Haagse vrouw, die vanaf de bushalte bij Hotel Oud Lon den naar het conferentieoord Woud- schoten wandelde, in een auto t ben gesleept en vervolgens ln het Zeisterbos te hebben aangerand. De danig toegetakelde Jonge vrouw heeft direct na dit gebeuren aangifte ge daan bij de Zeister politie. Elndexamenregellngen Volgens een onlangs uitgevaardigd Koninklijk Besluit wordt de geldingsduur van de tijdelijke eindexamenregelingen van de gymnasia en hogere burgerscholen a en b na 1 Januari 1967 verlengd. Te vens wordt bij bovengenoemde school typen alsmede bij mms- en handels dagscholen een verlengd examen mo gelijk gemaakt. Dit verlengd examen kan worden gezien als een beperkte herkansingsmogelijkheld. Bejaarde man verbrand De 91- jarige heer W. F. Nlbourg ln Zwolle is gisteren door verbranding om het leven gekomen. De kleding van de man, die in het r Jc. bejaardencentrum woonde, moet door een sigaar, die hij rookte, ln brand zijn geraakt. Het drama werd opgemerkt, toen de vlammen buiten zichtbaar werden. Het slachtoffer overleed na aankomst in het ziekenhuis. Kolendampvergiftiging De 85-ja- rige C. Vreugdenhil werd in zijn wo ning aan de Spieringweg in Haarlem- mermeer levenloos op het bed aange troffen. Hij bleek aan kolendampver giftiging te zijn overleden. De man woonde alleen. Jozina niet in gebruik Een woordvoerder van de Nigeriaanse marine heeft de berichten tegenge sproken, dat het 500 ton metende Ne derlandse vrachtschip „Jozina", dat negen dagen geleden door Nigeria werd opgebracht, bewapend is voor gebruik in de federale strijd tegen het afgescheiden Biafra. Hij zei dat het schip, waarvan de bemanning tot tien jaar werd veroor deeld en vervolgens uitgewezen we gens poging tot wapensmokkel voor Biafra, bij marinebasis in Lagos ligt. Het schip is niet gebruikt bij acties, en voor zover de woordoerder wist bestonden er geen plannen dit te doen. BUITENLAND Indonesië koopt tarwe ln VS De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Malik en de Ameri kaanse ambassadeur in Indonesië, Green, hebben een overeenkomst on dertekend waardoor de Verenigde Staten 15.000 ton tarwe extra zul len leveren aan Indonesië. Indonesië dat een voedseltekort heeft, zal bin nen 40 jaar 1.553.000 betealen voor de tarwe, waarbij een rente is vastge steld van 2 procent voor de eerste 10 jaar en van 2% procent over de resterende 30 jaar. Minimum-snelheid op Belgische autowegen Op de Belgische auto wegen zal in de eerste helft van vol gend Jaar een minimum-snelheid van 70 kilometer per uur worden in gevoerd. Aan autobussen en zware vrachtwagens wordt eem maximum snelheid van 90 kilometer per uur opgelegd, zo heeft de Belgische mi nister van Verkeer, Bertrand, in de senaat medegedeeld. In alle stede lijke agglomeraties in België zal een snelheidsbeperking van 60 kilometer per uur gaan gelden. De minister deelde voorts mede, dat in de eer ste acht maanden van dit Jaar in België 144.039 verkeersongevallen zijn geregistreerd, waarbij ter plaatse 858 doden, 11.259 zwaar gewonden en 49,587 licht gewonden vielen. Joden vragen politiebescherming Meer dan 700 vertoornde joden zijn gisteren naar het stadhuis van New York getrokken, waar de democra tische staatssenator Paul E. Book- son verklaarde dat „deze stad een jungle begint te worden". De joden eisten meer politiebe scherming na de móórd op een jood se binnenhuisarchitect door twee bandieten maandag. Meer dan 100 politiemannen ver sperden hen de toegang tot het stad huis. West- en Oost-Duitsland De Westberlljnse burgemeester Schlitz heeft nieuwe stappen voor nauwer contact tussen West- en Oost-Duits- land bekendgemaakt. In een vraag gesprek met een Berlijns blad zei hij dat de Westduitse ministers voor Pos terijen en Verkeer onlangs aan hun Oostduitse ambtenoten hebben ge schreven. Zij hadden voorgesteld dat Oost- en Westduitse vertegenwoordi gers oude problemen tussen de twee delen zouden gaan bespreken. Mond- en klauwzeer Ierland heeft met ingang van gisteren de he le invoer van motorvoertuigen uit Groot-Brittannië verboden in ver band met épidemie van mond en klauwzeer als gevolg waarvan reeds 142.452 beesten in Groot-Brit tannië afgemaakt moesten worden. Ierse auto's die in Groot-Brittannië zijn mogen zo lang het verbod duurt niet terugkeren. Toeristen en zaken lieden mogen geen wagens mee naar Ierland nemen. Belastingontduiking in Italië De Italianen hebben in de eerste negen maanden van dit jaar een aantoon baar bedrag van ongeveer 118 mil joen gulden aan belasting ontdoken. Dat is meer dan in het hele voor gaande jaar, aldus het ministerie van financiën. Haargroeimiddel Ralph Mox- ham uit Ipswich in Engeland strijkt zich vergenoegd over zijn weelderige haardos als hij terugdenkt aan de tijd dat hij zo glad was als een bil jartbal en aan de moeite die hij zich getroostte om daaraan een einde te maken. Ralph (57) ontdekte zijn ei gen haargroeimiddel, een bepaalde soort kunstmest, bij toeval. Tijdens experimenten met de kunstmest, proefde Ralph een lepeltje en wie schetst zijn verbazing (en zijn vreug de) toen er weer haargroei op zijn hoofd ontstond. Sedertdien strooit Ralph elke morgen wat van het mid del op zijn lepel pap. En geen haar op zijn hoofd die eraan denkt dat ooit nog na te laten. De zes en de devaluatie De Bel gische minister- president Vanden- boeynants heeft in de Belgsche se naatscommissie van Financiën mee gedeeld. dat de zes EEG-landen heb ben besloten voor nieuwjaar geen ex tra beschermende maatregelen te treffen om het hoofd te bieden aan de wijzigingen in de concurrentiever houdingen door de devaluatie van het pond sterling. Noodweer in Californië Het re genfront, dat Californië sinds zondag geteisterd heeft, trekt in oostelijke richting weg. De materiële schade, die het heeft aangericht bedraagt miljoenen dollars. Het aantal doden is reeds gestegen tot 22. In 30 jaar is ln zuid-Californië in enkele dagen niet zoveel regen gevallen als thans. In Los Angeles viel bijna 200 mm. VAN HE1JST N.V- DOORGELICHi De ring van bedrijfsadviseurs in Nijmegen heeft het faillerende bedrijf van J. B. van Heijst en Zonen N.V. in Den Haag doorgelicht. B. en W. van Den Haag gave voor dit onder zoek de opdracht. Volgens de gemeente wordt in het rapport onder meer gesteld, dat het bedrijf zich niet alleen leent voor de fabricage van radiatoren en stalen ramen, maar bovendien vooy allerlei andere produkten. In totaal zou dan nog, inclusief te verhuren kantoor ruimte, voor iets minder dan 400 man werk gevonden kunnen worden. ANMB-bestuurder M. Pit zei in een radio-intervieu te denken aan de con tainerindustrie, die naar hij had ver nomen voor de eerste tien jaar vol or ders zit. Met de machines van Van Heijst valt naar zijn mening voor deze in dustrie goed te produceren. Hij was er voorts van overtuigd, dat verschei dene personeelsleden, die bij Van Heijst werden ontslagen naar het be drijf zullen teruggaan als weer in het bedrijf geproduceerd gaat worden. DONDERDAG over toegepas- Gymnaslum Oudervereniging. Spr. mej. drs. H. v. d. Vliet, over de Mam moetwet. 8 uur nam. Middelweg 28. Ver. Vrljz. Hervorm den. Cursus prof. dr. K. A. H. Hid- dlng over „Geloven na de dood van God". 8 uur nam. Rest. Van der Heijden: Ver. voor Pedagogiek. Spr. mej. C. J. van Reenen over „Jeugd en literatuur", 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Meesterserle K en O., Residentie-orkesit o.l.v. Willem van Otterloo (plano). 8 Old Dutch N.R.V. Dia-avond over Noorwegen 8 uur nam. Den Burcht: Prijsuitreiking bloem- bakkenactle „Geef uw gevel een cor sage". 7.45 uur nam. VRIJDAG Rest. Van der Heijden. Fllmöhow Poto-oiné J. Wolfslag. 8.15 uur nam. Leiderdorp, (Dorpshuis)K. en O.-le- zlng Jan. 8 uur nam. St. Antonius Clubhuis: Receptie E.H.B.O. 5-6.30 uur nam.: feestavond 8 uur nam. Zomerzorg: V.V.D. Sp r.dhr. H. Wie gel over „De V.V.D. staat open voor partijvernieuwing 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (Foyer): N.C.ReisV. Bert Brugmans Marionettentheater m. „Im welssen Rössll", 8 uur nam. Oude Vest 13: Evangelisatie Chrls- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rijn land". Spr. mevrouw A. Gondrexon- Ives Browne. 8 uur nam. ZATERDAG Boshuis Achterhoflaan 74: CJV Jong Leiden. Vaardigheidswedstrij den. 8 uur nam. SchouwburgKon. Ver. „Lltteris Sacrum met „Zachtjes met de deu ren". 8 uur nam. Vestestraat 40: Micro-theater „De herbergierster". 8 uur nam. ZONDAG Gerecht 10. Soefl-beweging Univer sele eredienst. Spr. dhr. C. W. van Glls over „Het geheim van het leven". 11 uur voorm. Oude Rijn 5: Pinkstergemeente. Spr. de heer F. A. L. Poeteray. 2 uur nam. Rijnlands Lyceum (M. H. Tromp- laain 1): Gemeentevoor oorspronke lijk christendom. Spr. evang. N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. Stadsgehoorzaal: Concert alg. Ned. Unie van Muziekverenigingen. 1 en 7 Steen-schuur 6: Kerk vaai Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Spr. de hr. Diender. 10.30 uur roorm. MAANDAG Stadhuis Gemeenteraad 7.30 uur na middag. Vestestraat 40: Micro-Theater „De herbergiereter". 8 uur nam. Nleuw-Minerva: Expogé Spr. mr. dr. P. G. Knibbe over Nieuw Guinea en de Stille Zuidzee, 8 uur nam. DINSDAG Konlngskerk: Ledenverg. Ned. Chris ten Vrouwenbond, afd. Leiden-Noord, 8 uur nam. Petrajkerk (bijzaal)N.C.V.B. afd. Noord. Huishoudelijke vergadering 8 uur nam. SchouwburgToneelgroep Timdeler met „En toen kwam dokter Frost". 8 Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7- Unlversitelt: Lezing Rijksmuseum v. Oudheden Spr. drs J. P. Louwe KooiJ- mans over de nederzettingen en graven van de late Klokbekercultuur te Mole naarsgraaf. 8 uur nam. WOENSDAG Schouwburg: K en O toneelgroep Centrum speelt „De blunderaar". 8 uur nam. Rapenburg 61: K en O-lezlng drs. J. Kalisvaart „Voorkoming van vroeg tijdige veroudering". 8 uur nam. Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur sociale raadsvrouw. 4-6 txxir nam. Stadsgehoorzaal 'foyer): K. en O. Causerie Niels Halbertsma over Mexico en Guatemala. 8 uur nam. BIOSCOPEN Camera „Battle of the bulge", 14 J. Dag. 2 en 8 uur; Zond. 2. 5 en 8 uur. Lldo „Dokter ZJlvago", 14 J. Dag. 2.15 en 7.30 uur. Luxor „Ontembare Angelique", 18 J. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Texas addlo", 18 J. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Twee of drie dingen die ik van haar weet 18 J. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 Zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 xiur. Wassenaar, Astra vrij. zat. en zond. 7.30 uur: „Cleopatra", 14 J. Zon dag. 2.30 uur: „Sneeuwwitje", a.l. TENTOONSTELLINGEN Galerie Walenkamp (Nleuwsteeg 11) Tentoonstelling van tekeningen van Ronald Tolman, geopend dagelijks be halve zondag en maandag 2-6 uur na middag (tot 8 december). Galerie V. d. Vlist (Botermarkt 3) Tentoonstelling schilderijen. An Blesot Dinsdag t/m zaterdag 10 uur voorm - 6 uur nam.; bovendien vrijdagavond 8 -10 uur (tot nadere aankondiging). Galerie Hans Vink (Breestraat 119): Tentoonstelling over toegepaste kunst. Geopend dinsdag t/m zaterdag 9 uur voorm. - 6 uur nam (t/m 16 decem ber). I Lakenhal: Tentoonstelling „Spelen en lezen". Werkd. 104 uur; 'szon- dags 14 uur (tot 10 december) De Lakenhal: Dag. 104 uur: zond. I 1-4 uur. ADVERTENTIE Legermuseum (Pesthuislaan): uitzondering van zaterdag van 10-4 u (zondag 1-5 uur). Ryksmuseum voor VoLkenkutd., (Steenstraat 1): dag. 1017 u.: dags 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde Tentoonstelling Collectie Lechner ttl' Japanse Kunst Werkd. 10 uur voonn tot 5 uur nam.; zondags 15 uur Rijksmuseum voor de geschiede™, der natuurwetenschappen: Dae in] uur, zond. 1-4 uur. Avond- en nachtdienst der apotheken. Geopend voor spoedeisende gevallen, apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9 t#i' 24807. B M1 Apotheek R. van Breest Smallenbur. te Leiderdorp en Apotheek Voorscho. ten zijn de gehele week geopend. Tot zaterdagochtend 10 uur plege men de eigen hulsarts, daaini tot zondagnacht 24 uur da dokten, telefoon 22222, (Van donderdag 23 november t/m. woensdag 29 november) DONDERDAG 23 NOVEMBER Diligentla, 20.15 uur: Elly Amen#, sopraan m.m.v. Norman Shetler, piaiJ Gemeentemuseum, 20.15 uur: Ann» Bljlsma, vioolcello en Gérard v BUb nlanr» 4,1 Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Ha«. idle: „Van de brug af geelïn» 0_ntia. 20.0O uurr»A \r+r. Diligentla, 20.00 uur: De Vewafil langers. Kurzaal, 20.15 uur: Het Chr. fed. dentle Mannenkoor. ZATERDAG 25 NOVEMBER Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Hmi. se Comedle: „Helder zien ln het dos. ker". Diligentla, 14.15 uur: Toneel® Arena: „Ploeft"; 20.15 uur; Maxi leur. Kurzaal, 20.15 uur: Het Concert» bouworkest m.m.v. Daniel Wayenbei plano. Paviljoentheater, 20.15 uur- Nieuwe Komedie: „Kat ln de zak". Poppentheater Frank Koomu 14.30 uur: „Mimi, de wonderkat; 301 uur: „De Nachtegaal van de Keli»r sc en „Muzikaal Poppencabaret". ZONDAG 26 NOVEMBER Kon. Schouwburg, 14.00 uur: Haan Oomedie: „Helder zien ln het donker' 20.15 uur: Haagse Comedle: „Yerm»' Circustheater. 13.30 uur: De Nedn landse Operastichting; „11 Trovatore' Diligentla, 14.30 uur: Martha Art» rich, piano; 20.15 uur: Max Taille® Poppentheaters: Guldo van Detj 14.30 uur: „Koning vip en de kast' Frank Kooman, 14.30 uur: „Mimi 1 wx. vdetfkajt". Den Hout, 15 uur: Opera-conoert, MAANDAG 27 NOVEMBER Kon Schouwburg, 20.15 uur: Ton#; |roep Ensemble: „Kaviaar of «peghel DINSDAG 28 NOVEMBER Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Toneei n' groep Centrum: „Alleen op vrlldu1 kt MSfeSlano20 15 UUI: -TrtcorvV,Dl„«O o» Ann Bw WOENSDAG 29 NOVEMBER Kon. Schouwburg, 20.13 uuri Niet Rotterdams Toneel: „De Leeuwerik" Diligentla, 20.15 uur: Nel Oosthoi „De Heiligen" en „De bekentenis". Joseph's Place, 22.30 uur; Ann B® ton met Combo. Kurzaal, 20.15 uur: Het Residentie Orkest. Poppentheater Frank Kooman 141 uur: „Sophonynus, het wyze konijn" HAAGSE BIOSCOPEN Apollo: De gewetenloze plunderu van Mexico, 18 J. Asta: Myn naam la Pecox, 18 J. Bijou: Blow-up, 18 J. CameraDaar komen de Rus* daar komen ze aan, a.l. Cineac: Laurel en Hardy ln wonds land, a.l.; 's avonds: Moderne! de. 18 j. Oiity: Zeven maal vrouw, 18 J. Corso: The lady kuilers, 14 J. Du Midi: OJ, oj, oj, 18 J. Euro Cinema: Sound of muslo, Flora: De karate killers, 18 J 'iollywc J Hollywood: De wraak van DJango, Odeon: De getemde feeks, 14 J. Olympia: The double man, 14 J. Je leeft maar twee keer, MTar Rex: De twaalf veroordeelden, 14 Roxy: Jerry Land, de splonnenjagti 18 Jaar. 1 Seinpost: De verzamelaar, 18 J. Studio de luxe: Dokter ZJlvago, 14 Studio 2000: A man for all seasool 14 J. Thai la: Primitief London, 18 J. De Ultkyk: Made In U.S.A. 18 J. West-end: Samen uit, samen thu!l alle leeftyden. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nor) Ypenburg Vllsetngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zuid-Limburg Helsinki Stockholm Kopenhagen Aberdeen Londen Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zürlch Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Barcelona Madrid Mallorca Lissabon geh. bew. motregen geh. bew. onbew. motregen geh. bew. motregen onbewolkt onbew. zw. bew. onbew. zw. bew. onbewolkt onbewolkt geh. bew. onbewolkt geh. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. 7 .1 0 -1 0 7 -2 0

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2