1 I Kamer verdeeld 1 lond en om de „Gruppe" Bestuur universiteit in handen managers? NIEUWE UITGAVEN niets met de politiek te maken De Gaulle 77 jaar WAT TE DOEN NA FRANS VETO OVER OPNEMING VAN ENGELAND IN E.E.G. Commissie-advies aan Acad. Raad 3ERDAG 23 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 Duitse schrijvers weren zich ren bloemen in zijn revers gestoken en zijn kleine charmante vrouw Toni met de nieuwste Leicaflex gewa pend heeft voor de zoveelste keer weer andere en nog exotischer oor hangers aan. Günter Grass' vrouw Anna danst koel en rechtop, met het economische gebruik van middelen dat de balletdanseres in haar ver- t. En dan is er Maria Augstein, choonste die men ooit zag. Een vrolijke boel wordt het overigens Daarvoor zijn er teveel belan- die ieder voor zich vanuit zijn ooghoeken onopvallend maar zonder >uden in de gaten moet houden. (Van onze correspondent te Bonn) et alle Duitse schrijvers maken deel uit van de „Gruppe naar ze zouden het kunnen als ze wilden, of in ieder geval Ie leider van de Gruppe, Hans-Werner Richter, het wilde, n uitgaande dat ze niet lid van de Gestapo, de SS, de AP of een andere onsmakelijke organisatie zijn geweest, oor zover ze niet vette nationale parolen nu nog openlijk hter de hand verkopen. Ik denk bijv. aan een jongere, Ernst (er, een van de ellendigst schrijvende Duitsers die een lezer tegen komen kan Gruppe 47 kwam onlangs voor de 20ste keer bijeen, zoals altijd \n bijna onvindbaar oord ergens ver weg, ditmaal in de „Pulver- Ie" aan het riviertje de Wiesent, in de z.g. Frankische Schweiz". M van de Gruppe is bepaalt Hans-Wemer Richter. Hij is dan klemaal alleen de Gruppe, de enige blijvende factor in ieder Hij was er allang vóór Heinrich Böll, Günter Grass, Martin tr en Ingeborg Bachmann, en nog langer vóór Uwe Johnson en lEsner. De restanten uit de begintijd worden schaars: van de 3p volle krachten geblevenen is er Wolf Drietrich Schnerre, die 1947 op de eerste bijeenkomst uit zijn werk voorlas, en een van 'ootsten: Günter Eich, die in 1948 voorlas. Staande de vergadering bedacht Richter een oplossing. HU hief de handen biddend omhoog en deed een beroep op de in de zaal op talent ja gende uitgevers. Wilden ze niet het bedrag voor een tweede prijs büeen brengen? Het ging by opbod. De eer ste uitgever ging tot 500 mark. de tweede vol concurrentiezucht gaf 1000 mark. Toen het bedrag blik semsnel tot boven de 6000 mark steeg het bedrag dat Becker ontvangen had kon Richter nog maar ternauwer nood afremmen: Tsakiridis ging met 6500 mark naar huis. Maar eerst bel de hU dolgelukkig zijn vrouw op. Daar had hU nu weer de middelen voor! Kritiek Geen vereniging Oruppe 4 is geen vereniging of - misschien wel een kliek, ook zonder naam en de entou- iou die er zyn geweest: enke- invloedrijksten die met el- toch de macht delen, zoals de van de literaire critici, Hölle- Jens. Van een Gruppe-stUl is ■en sprake. In de Pulvermühle alle stylen mogelUk. Aan de int het damesbladen-feuilleton- 5er-niveau van Siegfried Lenz, fragment van een roman voor- ir 'n schilder, die de nazi's het verboden. Had Lenz aan illder Emil Nolde gedacht? "jk kwam in de kritiek tot ui- stLenz in de bekende oorlogs- ihelary vervallen was, waar- verkelykheid heroïscher maar He schaamteloos onschuldiger voorgesteld dan ze was. En andere kant de erotische ge- ivan de roodharige, langbeni ge Rasp, die zelfs bU de door geverfde schryversbent nog Stien wist te baren. agelis Tsakiridis stemming over de prys van We, die op de ochtend van de dag uitgereikt zou worden, vie- ^Se stemmen op Renate Rasp, DM ditmaal geschon- tor de eerdere pryswinnaars, wie de Nederlandse dichter n Morrien ging naar de in leboren Jiirgen Becker, die al in Aschaffenburg voorgelezen Decker klaagt beschaafd en ge in dagboekstyl over het le- treurig is, en waarom het zo is. Hy oefent zich hierin al iaar bereikte daarin nu blyk- - hoogtepunt. tweede prijs bestaat niet, kwam er toch. Dat was ook bpiseh voor wat de Gruppe, en W leider, vader en promotor Werner Richter is. De uit het leger gedeserteerde Vagelis idis, een fantastisch uitgedos- bter met uitstaand zwart haar ketting met totems om de hd by de voorlezing veel by- togst. Ook op hem waren vele voor de prys uitgebracht, bij als tweede uit de bus De nieuwkomende Tsakiridis k' geld goed gebruiken de gearriveerde schrijvers in b"i zyn ronduit gefortuneerd l(ödien heeft hij geen pas meer, de Berlynse rechters hem het 'staatsburgerschap niet toeken- (ADVERTENTTE) Snoep ïstandig 't'n appel De animositeit tegen de Gruppe, die in Duitsland duidelijk waarneem baar is, komt voor een deel voort uit de kring van auteurs, die by Richter en zijn critici niet meer in de smaak vielen. Ze konden de kritiek niet ver dragen en werden boos, wat Richter niet aardig vindt. Of ze liepen uit zichzelf weg. Wat niet wil zeggen, dat ze na het doodsoordeel van de Gruppe niet toch nog tot rijkdom en faam als schrijver konden komen. Debutanten die duidelijk door de mand vallen, worden niet meer uit- nodigd. Wie enig talent bezit, ziet al meteen na de voorlezing een uitge ver op zich toestappen. En zijn naam wordt in de kranten genoemd. Hoewel tot de bijeenkomst van de Gruppe niet één journalist wordt toe- Adriaan Morrien en Hans- Werner Richter. gelaten, zijn nu eenmaal tal van de literatuur-voortbrengende leden te vens aan een krant verbonden en blijft de buitenwacht geen detail ge spaard. Van een waarlijk intieme kring in 1947 elkaar in de ruïnes zoekende gelijkgezinden werd de Gruppe hierdoor ook tot spektakel te gen wil en dank, staan er voor de debutanten ondanks alles toch le vensbelangen op het spel en krijgt daardoor de ongebreidelde huismacht van Richter zyn gevaarlijke en un faire kanten. Niemand zal overigens iets kwaads van Richter zeggen. Zonder hem was er geen Gruppe meer. d.w.z. een in de wereld unieke en steeds terugke rende gebeurtenis, waarbij nieuwe voortbrengselen worden voorgesteld en bekritiseerd. (Maar wat betekéht kritiek op een tekst die alleen is ge hoord, niet gelezen?) En natuurlijk zijn de critici steeds dezelfde ijveri gen, degenen die een bijzondere be gaafdheid hebben „van de lever weg' iets zinnigs te zeggen. Onvermijdelijk vormt zich daardoor toch een kliek, een school, en het hoogste woord komt van de in de eerste plaats be schouwend werkende professor in de literatuur Höllerer, de musicoloog- essayist Joachim Kaiser en twee of drie anderen. Hans-Werner Richter Hans-Werner Richter is nu een byna-zestiger. Hij werd als vissers zoon in em dorpje langs de Oostzee kust geboren. Als boekhandelaar, kwam hy aan de kost. Als soldaat van de Wehrmacht gaf hij zich by Monte Cassino aan de Amerikanen over. In Amerikaanse krijgsgevan genkampen speelt zyn eerste roman „Die Geschlagenen" (1949). Later ontstond „Sie fielen aus Gottes Hand" (1951), dat in vele talen werd ver taald en over 12 mensen en hun lot tussen 1939 en 1945 gaat. Binnen de Gruppe viel Richters' werk zelden in de smaak. Hij werd ook openiük en evenhard als dat voor de anderen gold, na lezing van zyn werk door de toehoorders afgekraakt. (Hetzelfde gold in de Pulvermühle voor Günter Grass die een paar van zyn nieuw ste gedichten voorlas) Dansfeest Zaterdagavond viert de Gruppe feest. In het boerenzaaltje met groe ne guirlanden en gekleurde lampjes als voor een dorpsbruiloft, verschijnt op het podium de beste beat-band uit de buurt. Richter heeft een bos papie- ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel Manifesten Voor de buitenlandse (Nederland se) toeschouwer is er na het drie da gen aanhoren van nieuwe literatuur (proza en poëzie), wat niet wil zeg gen „moderne" voortbrengselen meestal modernistische en onuit staanbare voortbrengselen met te leurstelling te moeten constateren hoe weinig Richters' gasten zich in hun werk „geëngageerd" hebben ge uit. Wat vele tegenstanders van de Gruppe beweren, n.L dat het een „po litieke" organisatie is, is totaal on waar. Zelfs de in het politieke leven geëngageerde Grass las enige ge dichten voor die op zyn best uitste kende cabaretteksten waren. Natuurlijk heeft de Gruppe zyn manifesten. In het verleden over de Hongaarse revolutie ('56) en „De atoombewapening van de Bundes- wehr 058). Ook over de Algerijnse oorlog ('60) en de Spiegel-affaire 062) en de dood van Bennó Ohnesor bij het bezoek van de Sjah in Berlijn (juni '67). Ditmaal in de Pulver mühle ging de woede van de Grup pe uit naar het Springer-concern („Bild", „Die Welt", etc.). Terecht ging de woede daarnaar uit, maar wellicht was het wat naïef een reso lutie aan te nemen waarbij de ve le ondertekenaars afspraken niet meer voor het Springer-concern te schrijven. Met Grass i6 Richter eens lid van de communistische partij van Duitsland ongetwijfeld de strijd baarste van de groep. Uit wat tijdens de voorlezingen te horen was, kon echter op geen enkele manier de President De Gaulle is gisteren 77 jaar geworden. Overeenkomstig zyn ens werd er in het Elysee, de ambts woning van het staatshoofd, geen aandacht aa nhet feit besteed. Het as voor de jarige een normale werk- In de ochtend zat hij de minister raad voor, 's middags werkte hij in zijn studeervertrek en 's avonds on derhield hij zich achtereenvolgens met de voornaamste leden van zyn burgerlijke en militaire huis. Europa onderweg, uitg. Europese Beweging in Nederland, Den Haag en Agon Elsevier, Amsterdam-Brussel „Ooggetuigen briengen verslag uit", luidt de ondertitel van deze reuzen pocket, die een tussenbalans geeft van twintig jaar Europese samenwerking. Een interessante samenvatting van de politieke eenwording, de toenade ring op gebieden als landbouw, be drijfsleven, vervoer, sociaal beleid, we tenschap, kapitaalverkeer, letterkun de. film, muziek en andere bescha vingsvormen. „Er is nog zeer veel te doen", zegt mr. Luns in een woord vooraf, .maar er is ook reeds veel gedaan". En hij eindigt met deze zin, die wij gaarne onderschrijven: „Terugblik en pers pectief ziedaar de kern van deze bundel opstellen die ik hiermede een ruime lezerskring toewens". Reiziger in Italië, door H. V. Mor ton, uitg. H. P. Leopold, Den Haag De schrijver, die al vele reisboeken op zijn naam heeft staan, verstaat de kunst zyn ervaringen op meeslepen de wyze te boek te stellen. Morton is een intelligent man met grote histo rische kennis. Verleden en heden, kunst en cultuur weet hij op leven dige wijze te mengen. Op zijn tocht door noord-Italië (Lombardije, Emi lia. Venetië en Toscane) zag hy Pli- nius' villa aan het Comomeer, de herinneringen aan de vioolmakers van Cremona, de spookstad Sabbio- neta, de glasblazeryen van Murano, de tuin van Boboli en proefde hij Par mezaanse kaas en ham en Etruski- sche lever van Paicenza. Vrouwelijke professoren, Engelands eerste Griek se studenten, het geheim van de Me dici, de kluizenaars van Camaldoldi, de opkomst van de geselaars, een asiel voor vogels en nog oneindig veel meer passeert hier de revue. Ny de tyd nadert waarin de vakantiereis van het volgend jaar wordt vastgesteld, mag men, als de keuze op noord- Italië valt, dit goed geïllustreerde boek niet ongelezen laten. Het streeft niet naar volledigheid, maar vestigt de aandacht op plaatsen en gebeurtenis sen, die een bezoek waard zyn. Een register van tien pagina's vergemak- keiykt het naslaan. land zo mogelijk samen met an dere E.E.G.-partners desnoods be sluiten het Brusselse overleg te ver laten en de politiek van „de lege stoel" (in de Europese ministerraad) te voeren. Het standpunt van de regering is nog niet geheel duidelijk. Minister Luns en staatssecretaris De clusie worden getrokken dat de Grup- j Koster van Buitenlandse Zaken lie- pe de „tydkritische" rol vervult, die i |fn gisteren in de Tweede Kamer haar de scheldpartijen van de zyde doorschemeren, dat de Nederlandse van rechtse groepen als de C.D.U. op taktiek in de eerste plaats zal af- de hals haalt. 1 (Van onze parlementaire redactie) In de Tweede Kamer bestaat verschil van mening over de taktiek, die moet worden gevolgd bij de poging om Groot- Brittannië in de E.E.G. op te nemen. De regeringspartijen zijn van mening, dat uit een eventueel Frans veto geen consequen ties moeten worden getrokken. De Partij van de Arbeid vindt daarentegen dat in een dergelijk geval de harde lijn moet wor den gevolgd: geen verderé uitbouw van de gemeenschap. Minister Luns wees erop. dat een Volgens de socialisten moet Neder- hangen van de opvattingen van de dergelijke conferentie met zeer veel streept om te streven naar de voor bereiding van een Europese veilig- heidsconferemtie, waar de politieke samenwerking en de ontspanning in geheel Europa besproken zal wor den. Het is de bedoeling, dat alle landen van de NAVO van het War- schau-paot en de overige Europese mogendheden aan deze conferentie zullen deelnemen. ADVERTENTIE andere pro-Britse E.E.G.-partners. „De regering", aldus staatssecretaris De Koster, „hoopt dat het niet no dig zal zyn de politiek van de lege stoel te overwegen". Moties Door dit meningsverschil geraakte de behandeling van een viertal be langrijke resoluties van het comité - Monnet gisteravond geheel op de achtergrond. In deze resolu ties, die door de kamercommis sie 'in de vorm van moties werden aanvaard, wordt ondermeer aange drongen op spoedige Britse toetre ding tot de Euromarkt, de instel ling van een Europees-Amerikaanse oommissie voor samenwerking en de vorming van een comité van over leg dat met de landen van het oost- blok besprekingen moet openen over vraagstukken van gemeenschappe lijke, economische en culturele be langen. Alle moties, die het Europese be leid van de regering moeten onder steunen werden met ruime meerder heid aangenomen. Met 2 tegen 13 stemmen heeft de commissie nog een motie van de P.SP.'er Van der Speek verworpen waarin de regering wordt gvraagd te streven naar een verdrag, dat de landen met kernwapens verplicht him kernbewapening te verminde ren'. De tegenstemmers waren van mening, d+a streeven naar zo'n ver drag de kansen op een kernakkoord zouden verminderen. Conferentie Voorts werd met algemene stem men een motie van de heren Visser (D'66) en Van der Stoel (P. v. d. A.) aanvaard, waarin de wens van de Nederlandse regering werd ander- Vagalis Tsakiridis Het bestuur van een universiteit is een taak voor een pre sidium, waarin drie managers en geen hoogleraren zitten. De faculteiten en afdelingen worden geleid door dekanen, die het algemeen college van overleg vormen, dat onder het presidium staat. Voorts komt er een universiteitsraad, een adviesorgaan voor het presidium. In deze raad zitten studenten en leden van de wetenschappelijke staf. De dekaan is uitsluitend verant woording verschuldigd aan het presidium, de hoogleraar aan de dekaan. met wetenschappelyk onderzoek. In de opzet voor een nieuwe bestuurs vormen voor universiteiten en hoge scholen zyn de functie van rector magnificus en die van de senaat af geschaft. De commissie werd in het leven geroepen op initiatief van de Academische Raad met het doel na te gaan en aan te geven hoe het be stuur van universiteiten en hoge scholen kan worden verbeterd. Volgens Utree Ills Trophonios Dit heeft de vorig jaar gevormde com missie „Zelfstandige taakvervulling van de universiteiten en hogescho len" gerapporteerd aan de Academi sche Raad naar het studentenweek blad „Trophonios" uit Utrecht weet te berichten. Volgens de commissie, die staat on der leiding van ir. A. G. Maris, die vorig jaar nog voorzitter van de Aca demische Raad was, moet eraan ge dacht worden, dat tenminste één van de leden van het presidium bekend is Overleg en verantwoording Het presidium van universiteit of hogeschool wordt by bestuursregle ment verplicht voor bepaalde geval len het algemeen college van overleg te raadplegen. Deze verplichting geldt ook ten opzichte van de univer siteitsraad, die slechts advies geeft, in principe over onderwyskwesties. De voorzitters van de faculteiten moeten goedgesalarieerde hooglera ren zyn. Ze worden benoemd door het presidium na overleg met de sec tie en een in te stellen faculteitscolle ge van overleg. De verhouding van presidium tot algemeen college van overleg is dezelfde als die van dekaan tot faculteitscollege van overleg. Dit faculteitscollege van overleg advi seert de dekanen van faculteiten. De dekanen worden voorts geadviseerd door een onderwyscommissie en een onderzoekcommissie, die adviesorga nen zyn, waarin geen studenten en wel hoogleraren en leden van de we- tenschappelyke staf zitten. De scheiding tussen het beheer enerzyds, en het onderwys en het we tenschappelyk onderzoek anderzyds, is door de commissie-Maris ook door gevoerd op het niveau van de institu ten. Beide categorieën behoren niet in dezelfde handen. Alleen in kleine instituten kan het hoofd, als hy geen volle dagtaak aan het beheer heeft, ook het ondenrijs en het onderzoek leiden, aldus de commissie-Maris. In de commissie van de Academi sche Raad zaten met ir. A. G. Maris, voorts, mr. H. Addens, dr. F. Bender. prof. dr. O. Bottema, prof. mr. J. L. H. Cluysenear en dr. C. H. Reerink. zorg moet worden voorbereid, conferentie zal in ieder geval een zeker succes moeten hebben. Uit- blyven van succes zou de situatie verergeren. De minister noemde het voorbarig om nu al met publieke voorstellen te komen, want er is nog geen begin van een ontmoeting der geesten over de grote problemen. Een van de punten, waar eerst meer overeenstemming over zal moeten bestaan, is de Duitse kwestie. Eerste-jaars studenten van de Amsterdamse Universiteit, le den van het dispuutgezelschap B.E.E.T.Shebben gisteren een ontgroeningsopdracht uitgevoerd. Onder aanvoering van St.-Nico- laas hebben zij bij de Tweede Ka mer, waar juist de commissie van Buit. Zaken vergaderde een motie ingediend luidende ,Jk, St.-Nico- laas hébbende gehoord, van het perpernootakkoord, vind dit niet zoals het hoort, en schenkt U daarom deze motie, omdat ik. erin geen brood zie, neemt hiervan al len pepemotie". Verder dan de hal kwam het gezelschap niet en de motie werd aan de portier afgege ven. Minister-president De Jong, die juist het kamergebouw bin nenkwam stond de heren echter te woord en kondigde aan zijn schoen te zullen klaarzetten. St.- Nicolaas en de overige studenten verlaten het kamergebouw. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 21