Duizend gulden Ted reven musiceren van liet Ned. Kamerorkest |oke Vermeulen was perfect in Badings Oók nog 'n voorschot op uw girorekening? nü31/2%renteen..tot krediet Algemene Bank Nederland OMADO (EWELDIG NIEUWS! HOMOGEEN PLEYELKW ARTET IN HET „GROENE KERKJE" kunst kAleioosQgop GESLAAGD CONCERT IN NIEUWKOOP Ja! Op een rente-girorekening Missie OAE in Nigerië r0ENSDAG 22 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD "ooiikunstconcert onder Zinman Een middag en avond van gedreven, tenslotte zelfs magistraal usiceren. Die werden ons geschonken op het eerste Toonkunstconcert dit seizoen. Het Ned. Kamerorkest heeft zich zowel in binnen- als buiten lid een hoge reputatie weten op te bouwen en daarvan, dit- aal onder leiding van de punctueel en sierlijk dirigerende ivid Zinman, duidelijk blijk gegeven. scipline, accuratesse en verfijning zijn de kenmerkende ei- nschappen van dit hoogstaande ensemble, dat in een veel- dig repertoire constant weet te boeien. 's Middags speelde het voor de jongeren in een stampvolle iiderkerk, welke 's avonds helaas te matig bezet was. Want ooit een kamerorkest aandacht verdient dan is het dit, zoals onder Zinmans fascinerende invloed staat. was. Met. enorme stuwkracht heeft Zinman zijn ensemble hier tot grote hoogte weten op te voeren en daarby de velerlei orkestrale nuancerings- mogelijkheden tot zelfs in het sub tielste toe men denke aan het unieke walstrekje! uitgebuit. Men zou zich de realisable ervan niet ge- inspireerder en expressiever hebben kunnen denken. Zoals in de aanvang gezegdeen magistraal besluit, dat dit uit 1939 daterende meesterwerkje op onver getelijke wijze heeft voorgetoverd. Waarvoor dank, zowel aan de mee slepende en bezielende Zinman, als aan het orkest, dat zijn intenties bril. jant volgde, in een uitzonderlijke toonspraak. De uitbundige bijvalsbetuigingen bewezen hoe diep men er door ge grepen was! Het Ned. Kamerorkest zal voor de 37ste maal een tournee door het bui tenland maken. Dit keer gaat 't voor het eerst naar Portugal, waar tussen 23 en 29 november 4 concerten zullen worden gegeven, 3 in Lissabon en 1 in Oporto. De concerten staan onder leiding van David Zinman. H. ADVERTENTIE Onze kantoren lichten u graag verder in. gs als introductie het veel- loemde Divertimento van het 16- ge wonderkind Mozart, dat door stralende, jeugdige blijmoedig- i, zijn tederheid en zjjn overrom- ;nde vaart in al zyn luchtigheid doorzichtigheid nog steeds de har- beweegt. totaal anders van aard is het uit daterende Concerto in Ré van awinsky. met zijn markant bewo- ritmiek en het beweeglijk-over- npelend Rondo, waarin de puntige kjes voor de contrabas voor de no- ADVERTENTIE )e precieze Tornado ïrsonenweegschalen nu in prijs verlaagd Tornado personenweegschaal telt u héél precies hoeveel u egt Eén blik op de sterk ver- Kende lens en u weet: moet er •af,of mag er wat bij? Voortaan ill u al een echte Tornado Salter egschaal voor f 24,95 «en nu ook nog grotere keus door nieuwe types! tUWI Modern model. Voorzien verende kunststof bekleding. Ht, geel of blauw f 29,95 IUW! Zelfde model voorzien van 'dvat. Blauwe bekledingi met wit 'dvat of zwarte bekleding met ift handvat f 32,95 aige verrassingen zorgen. De vanouds verwarmende, melodieuze Serenade van Tsjaikowsky, waarin de zoet vloeiende wals volgt op de diep- klankrijke, koraalachtige inzet, was het besluit van deze bijzonder bevat telijke middag, die de jeugd gecon centreerd deed meeleven. De avond gaf zo mogelijk nog meer auditieve verrukking. De lange tijd vergeten Pieter Hel- lendaal op 1 april 1721 te Rotter dam geboren overleden te Cam bridge op 19 april 1799 komt te genwoordig, naar volle verdienste, weer meer en meer tot leven. Een vruchtbaar man, deze Hellen- daal, die, al moge hij dan sterk on der invloed van Handel gestaan heb ben. toch in zyn Concerti grossi zo veel eigendommelijks heeft gepres teerd. dat men hem daarvoor gerust ere-palm mag reiken. Zyn Con certo Grosso op. 3 no 2 excelleert speciaal door die heerlijke dans Bo- rea. waarmee het zangrijke werk be sluit. Die zangrijkheid is door het Ned. Kamerorkest op de weldadigst denkbare wijze in het heerlijkste licht gesteld. Een onverwachte ervaring wat het moderne genre betreft: inplaats van de Symfonie voor strijkorkest van Badings, diens aan de solo-altiste van het orkest Joke Vermeulen In 1965 opgedragen verbijsterend moeilijk alt vioolconcert. Daarin heeft zij zich een ware meesteresse betoond. Twaalftoonstemming wisselt in het eerste deel met zijn dominerende mysterieus donkere inzet af met een - endertigtoonstemming in minimale intervalnuanceringen, het in driede lige vorm gehouden Adagio geeft de soliste al evenzeer alle gelegenheid het prachtige alttimbre te demon- tips? Vraag uw winkelier om de ■"«'oiaer "Hartewensen"- 01 schrijf aan "'Jojomadohuls. afdeling K.. Dordrecht. Dirigent David Zinman met rechts de altvioliste Joke Vermeu len. (Foto L.D./Holvast). streren en het flitsende, polymetri- sche Allegro molto is zodanig ge schreven. dat de geheel uit het hoofd spelendesoliste er de meest gecompliceerde technieken met fan tastische vaart glorieus in kan uit vieren. Het knap geconstrueerde werk oogstte ruime bijval, wellicht toch nog het meest voor de soliste, wier voldragen toon en moeiteloze speel- trant, ondanks alle gecompliceerde opgaven, de grootste bewondering af dwongen. In volstrekte eenheid werd zij door het orkest perfect begeleid. Allen tezamen volvoerden hier een kunststuk van de hoogste orde. Na een herhaling van het 's mid dags uitgevoerde Divertimento van Mozart het suggestieve Divertimento van Béla Bartok, veelvuldig door trokken van het Hongaarse, liever ge zegd Slavische volksdansidioom, zij het omgezet in moderne zin, gelijk het, dit genie op het lijf geschreven KUNSTMARKT IN VOORSCHOTEN In het historisohe Ambachtshuis in Voorschoten wordt op 1, 2 en 3 december een kunstmarkt gehouden. Het initiatief werd door kunstenaars genomen. Werken zullen te zien en te koop zijn van: Rob Blote, A. M. de Bruyn—Verbeme, J. N. Gerritsen, H. H. Kamerlingh Onnes, H. C. de Korte. Margret de Korte, J. Mul- wer, Hugo Post. Willem Schrofer, Chris-Paul Stapels, J. Thijssen- Uitgenodigd door de Oegstgeester afdeling van K. en O., con certeerde het Pleyel-kwartet in het Groene Kerkje. Deze kwar- tetnaam is nieuw, de leden zijn echter oude bekenden, want zij heten Jolle de Wit, Willem Noske, José Stordiau en Victor Bouguenon (fluit, viool, alt, cello), die allen eerste lessenaars bezetten van het Residentie Orkest. In 1966 is het kwartet pu bliekelijk verschenen, maar de speelwijze is zo homogeen, ver fijnd en op eensgeestes denken afgestemd, dat de indruk ge vestigd wordt van een al jaren bestaande ensemble-ervaring. Met hun Viotti, Friedemanm Bach, Blöte. Julie van WattingenVan Pleyel, Mozart leken zy een voor- Vlierden en Anne Wesfcgeest, allen j keur te bezitten voor de zonnige uit Voorschoten. Bodies en Marijn zijde in het panorama der muzieK. Eschauzier uit Wassenaar, Thérèse I Aan de gekozen kwartetnaam is het van Etten en Fer Hakkaart uit Lei- viermanschap verplicht, het prak- den en Anneke N'euwenihuisSchui- tisoh braakliggende oeuvre van de Oostenrijker Pleyel, die op zeker ogenblik de lier aan de wilgen hing en in Parijs pianofrabikant werd te gaan verbreiden. Mozart prees Pleyel. Baanbreker is deze aller minst. Mocht er dan ook geen oor spronkelijkheid zijn in zijn Quatuar Concertant in F, indien muziek, die alleen om het nobel spel bedreven wordt, en ook de wetten van smaak en geestelijke distinctie onderhoudt, zilië teruggekeerd. Zijn optreden is I dan is zij welkom. Zo staat het met Succes voor Jan Wijn in Brazilië 250.000 bezoekers bij Jeroen Boseh De Jeroen Bosch-tentoonstelling in Den Bosch, die gisteren de 250.000ste bezoeker mocht verwelkomen, krijgt, dankzij het éclatante financiële suc ces, waarschijnlijk een vervolg in de vorm van een expositie van actuele kunst, die min of meer een antwoord moet geven op de vraag waarom de werken van Bosch zo zijn aangesla gen. De oud-directeur van het Am sterdams Stedelijk Museum, jhr. Sandberg, heeft hiertoe besprekingen gevoerd met de tentoonstellingscom missaris mr. T. Frenken. De Luxemburgse student Ferdinand Riesz, die de 250.000ste bezoeker was. kreeg een standaardwerk van Jeroen Bosch aangeboden. een verrassend evenement gewor den, dat met grote geestdrift door het publiek werd begroet, getuige de recent* "s in dagbladen. deze „Quatuor Concertant". ROMEINSE BEELDEN IN NOLA GEVONDEN Arbeiders hebben by graafwerk zaamheden voor een bouwproject aan de zoom van Nola, 22 km ten zuiden van Napels, twee oude Romeinse marmeren standbeelden gevonden. Aan het ene ontbreekt het hoofd, aan het andere een hand. In de nabijheid van de vindplaats ligt een oud Romeins amphitheater. Volgens deskundigen kunnen de beelden uit de eerste eeuw van de christelijke jaartelling dateren. In het jaar 14 van genoemde Jaartelling is te Nola Keizer Augus tus gestorven. Een soortgelijke figuur, animerend en spontaan, fijntjes en galant, is T T I Viotti. een door de lichtstad aange- le Janelro trad-Jan Wijn op trolcfcen Italiaan, - stad die zelf, in de dolle lust voor opera en bal met het Orquestra Sinfonica Brasi- leira Met het tweede pianoconcert let nauweiijks lets „p fcamermuziek- van Saint Saens ontketende hg stor- j gebied ton voortbrengen. Daarin men van enthousiasme. Hg werd ze- hield het pieyel-ensemble z'n hoor- ven keer teruggeroepen om een toe- ders vaat, Beargpelijk, want fluit gift te geven. Ook gef hg een recital piUE strijktrio was in de 18de eeuw in Rio de Janeiro. Hij speelde er so- modeverschijnsel, naten van Liszt en Bartök. Op zijn Viotti werd accompagnateux van toernee gaf Jan Wijn voorts een wel- Marie Antoinette, wist naar Londen dadigheidsconcert in Campina Gran- de dans om de guillotine te ont- de voor een kinderziekenhuis met springen, maar belandde later weer crèche, uitbreidingen van een zieken- in Parijs als directeur der opera, huis, dat door een Nederlandse arts 1 Ook bij Viotti vinden we stippellij- werd gesticht. 1 nen naar Mozart. Een aanwijzing „agitato e fuoco" ontlokte ons een glimlach: zoiets mag in een salon maar mondjesmaat. Mozart compareerde in het Kwar tet in D (Köohel 285), een kostelijk toondicht met diivertimento-karak- ter. Mozart heel en half kwam ons verder tegemoet in een driestemmige Fuga in f van Friedemann Bach voor de drie strijkers door Mozart bewerkt en door hem van een Ada gio voorzien (K.V. 404a). Er bestaan er zo zes. Na een vertraging van twee maan den zal de missie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) die een einde moet maken aan de bur geroorlog in Nigerië vandaag naar Lagos reizen. Hoofd van de missie is de 75 jaar I oude keizer Haile Selassie van Ethio- Mozart moest het verdragen, dat Pië- In de missie hebben verder zit- tussen Pleyel en hem in Robert Her- tin? luitenant-generaal Ankrah van pener kwam te staen met een Kwar- Ghana en de presidenten Diori van tet anno 1967, opgedragen aan het NiSer en Ahydo van Kameroen. Pleyel-kwartet. Een soort muziek- ZÜ zullen morgen een gesprek heb- historische „happening". De fluit, I ben m6t het Nigeriaanse staatshoofd daarin gebruikt, bleek van langer I generaal-majoor Gowon. In totaal formaat en de klank verwees dan zullen de besprekingen ter beëindi- Heppener kunnen de Bartok-kwar tetten voor de geest gezweefd heb ging van de vijf maanden oude oor log met Biafra twee dagen duren. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat de missie ook met vertegenwoordigers i van Biafra zal spreken. PURITEINS TIJDPERK KOMENDF Het tijd-perk waarin wij leven en ..waarin alles kan" zal misschien spoedig geheel voorbij zijn, aldus de auteur en hoogleraar aan de Colombia universiteit Jacques Barzun. „Ik kan het natuurlijk niet voorspellen, maar er is een redelijke kans dat er een sterke puriteinse stroming zal ontstaan. Deze tijd heeft serveersters met i einde als er geen beperkingen blote boezems in nachtclubs ge- meer gelden dan is er niets moer bracht, suikerzoete lief destaf reien over om te mokken, om tegen te over seks in films, schuttingtaai in trappen", goedverkochte boeken en discussies over seks in klaslokalen. Maar in dit ,Het ziet er naar uit dat we maar stadium brengt een en ander meer niet kunnen voortgaan steeds meer ellende dan tevredenheid. toe te staan Er zou niets meer over- „Vrijheid is niet meer leuk; het blyven Dit is een byd van grote is leuk als het komt bij het begin l verandering en hernieuwing", zo be- van een bevrijding maar tegen het sloot Barzun. Collectie van Italiaanse gen m museum Met ingang van 2 december zal in het Rijksprentenkabinet van het Rijksmuseum in Amsterdam een zeer bijzondere ver zameling Italiaanse tekeningen te bezichtigen zijn. Deze col lectie is afkomstig uit het museum in Rijssel, welke met die van het Louvre in Parijs tot de rijkste collectie Italiaanse teke ningen ter wereld mag worden gerekend. De tekeningen wer den van pl.m. 19701824 in Italië bijeengebracht door de Rijs- selse schilder Wicar, die toen uit de beste Italiaanse verzame lingen heeft kunnen kopen. Bekend zyn de Rafael-tekeningen. Veertien hiervan zullen in Amster dam te zien zyn. Het zijn voorstu dies voor beroemde schilderijen, zo als de Madonna van de Hertog van Terranuova te Berlijn, de Madonna Alba te Washington, de Madonna Aldobrandini en de Madonna met de parel in Madrid. Vrijwel niet bekend zijn de overige tekeningen, zoals die van Michelangelo. Titiaan en Vero nese. tynse, Sienese en Lombardijse mees ters. Dan volgen de meesters van de hoogrenaissance en het manierisme. De schakeringen in de 17de eeuw zullen te volgen zijn door de aanwe zigheid van Bolognese en Romeinse tekeningen. Tenslotte vindt men ook een overzicht van de 18de eeuw met minder bekende decoratieschilders uit Florence en een aardige groep van Venetiaanse tekeningen, waar van twee prachtige Guardi's het hoogtepunt vormen. In totaal zullen 43 kunstenaars tegenwoordigd zijn. In de serie Kerkconcerten, welke de orgelcommissie van de geref. kerk in Nieuwkoop organiseert, werd gisteravond een concert gegeven, waaraan medewerking werd verleend door de Chr. Oratoriumvereniging „Hosanna" uit Alphen aan den Rijn onder leiding van de bekwame dirigent Barend Schuurman, met aan het orgel de de heer G. de Bruyn, en de violiste mevr. D. van der HarstJoustra uit Nieuwkoop. Organist De Bruijn opende meti terts van J. S. Baoh, waarbij diens j de vertolking van Pastorale F Gr. I grote kwaliteiten en die van het nieuwe orgel bijzonder tot uitdruk king kwamen. Het koor zong hierna zeer zuiver een viertal zettingen uit het Weihnahtsliederbuch van de 16de eeuwse componist C. Freundt. Mevrouw Van der Harst speelde daarna briljant „Chaconne" van Vitali, die in de 17de eeuw leefde, knap begeleid door de heer De Bruyn. Het koor beëindigde zijn optreden ,JIosanna" uit Alphen met diri gent Barend Schuurman. Foto Leidsch Dagblad) met een drietal composities van U. Stern, M. Praetorius en H. Schiiiz, die aller bewondering afdwongen Het concert werd besloten met het ..Capriccio" van L. Clerambaull en een „Fuga" van D. Buxtehude. Het was een genotvolle avond.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9