3,48% rente-rekening bij de postgiro* W ennerströms medeplichtigen Tegen pseudo-arts een jaar geëist p£D niet gevonden NIEUWE UITGAVEN bij alle bekende postgiro-voordelen nu nog een nieuwe service, de 1.500.000 rekeninghouders maken al een voordelig gebruik van de postgiro. De postgiro is een vertrouwd begrip voor alle Nederlanders. CONTROLEUR BIJ G.A.K. „HU KAN HET TOCH NIET LATEN Dronken kleuter klom in koelkast POSTCHEQUE- EN GIRODIENST fOENSDAG 22 NOVEMBER 3957 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze Amsterdamse correspondent) Een 34-jarige assistent-accountant uit Den Haag had een goed betaalde haan in Rotterdam. Maar hij was niet tevreden met zijn bestaan. Af en toe bekroop hem een onweerstaanbare drang om zich tit te geven voor arts. Hij had visitekaartjes met daarop achter zijn mm de aanduiding zenuioarts. Bij een speciale kleermaker had hij ten uniform van een luitenant-kolonel bij de Koninklijke Lucht macht laten maken. Eind augustus werd hij door surveillerende iraatagenten in Den Haag aangehouden, omdat hij reed in een iuto met een aesculaapteken op de voorruit. Rotterdam, terwijl hij tegelijkertijd een dergelijke functie uitoefende bij het Sociaal Fonds Bouwnijverheid Gisteren stond hij terecht voor de rechtbank in Amsterdam, waar hy zich moest verantwoorden voor op lichting van het G.A.K. en voor het dragen van het uniform van luite- namt-kolonel-arts bij de Luchtmacht. Onomwonden gaf verdachte het tenlaste gelegde toe. „Ik wil graag anders, maar ik kan niet", snikte hij. Met deze aanhouding kwam een Sntastische Köpenickade aan het jcht. Sinds ongeveer twee maanden deek verdachte als controlerend ge- seesheer te werken bij het Gemeen- chappelijk Administratiekantoor in lerfR (Van onze correspondent in Stockholm) Zwaar bewaakt in zijn cel in „Langholmen-gevangenis" in Stockholm brengt de Zweedse spion-overste Stig Wennerström zijn tijd door net schaken (met een zorgvul- uitgezochte partner) en het vertalen van Duitse detec tives in het Zweeds voor een weekblad. Overste Wennerström, die onder leer luchtmacht-attaché was op de Iweedse ambassade te Washington Moskou voor hg in 1963 werd intmaskerd als Sowjetrussisch1- ;n tot levenslange strafarbeid terd veroordeeld, baart de Zweedse reiligheidsdienst nog steeds zorgen. Hij weigert namelijk de namen te jmen van de mensen in de Zweed- diplomatieke en defensieve krin- ren die hij de Russen als eventuele jpvolgers heeft aangewezen. is overste Grudemark van de Zweedse BVD. die dit korte tyd ge iden verklaarde toen hy een me- van verdienste in ontvangst siocht nemen voor zijn ontmaskering ïan Wenneerström als spion. Overste irademark verklaarde ervan over- aigd te zyn dat de opvolgers van Wennerström reeds werkzaam wa- en zei hiervoor bewijzen te heb- Eveneens. zo zei hij, was men x»g steeds niet volledig op de hoog- van alle staatsgeheimen die Wen- arström tijdens zijn lange spionnen- arrière aan de Sowjets had gele- „Viggeii" Onder meer is de ontwikkeling van hypermoderne revolutionaire rhtvliegtuig „Viggen" gedeelte- vertraagd door de werkzaamhe- van de spion-overste. Bepaalde wanderingen zijn noodzakelijk ge- jjJJ, leest aan het vuurleidingssysteem ien aantal elektronische onderde- heeft men moeten vervangen, extra de secretaris van de Russische ;ijdelS mbassade in Stockholm, Farafonow, r *n man van „James Bond-formaat" J°4l n de Russische geheime dienst 3, li KGB) tegenwoordig werkzaam op Sowjet-ambassade in Helsinki, Pjlerdwenen de zo gul door Wenner- 'röm verstrekte gegevens naar Rus- and. Faranow was de officiële con- actman van Wennerström en moest 'et land snel verlaten toen de af- het licht kwam in 1963. Met welke belangrijke Zweden hij ïgenwoordig contact heeft, probeert noeste vlijt te ontdekken. ^Intussen speelt overste Wennerström zijn cel schaak. Hij beklaagt zich ;r het feit dat hem werd gewei- [erd schaak te spelen met de meest xuchtc uitbreker in Zweden, die in ietzelfde cellenblok zijn kwartier ïft moeten opslaan. Over zijn op- merii'olgers in deze speciale branche wei- [ert hy steevast mededelingen te toen, alle regelmatige verhoren 'aaraan hij nu nog steeds wordt «derworpen ten spijt. De driejarige Paul O'Neill vomd een l&lve fles whiskey van zijn ouders w dronk die leeg. Dat bekwam he mniet zo goed. Hij koop in de koelkast en verloor het bewustzijn. Hij werd gevonden voor hij scha- '1^ d'lljke gevolgen van zijn zwelgerij ondervond. Sollicitatie Hij reageerde op een advertentie in een medisch tijdschrift. Tijdens een mondelinge toelichting op zijn sollicitatie vertelde hij, dat hij in 1956 met goed gevolg het artsexamen had afgelegd aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. Daarna was hij naar de Ver enigde Staten gegaan, waar hij zich in de sociale psychiatrie en psycho therapie had bekwaamd. Hij gaf voor kort voor de solli citatie naar ons land te zyn terugge keerd. Als referentie gaf hy iemand in Delft op, die hy op 'n conferentie had ontmoet en tegenover wie hij zich als collega had uitgegeven. Hy kreeg de baan, die hem ruim f2.200 bruto per maand op zou gaan le veren. In juni werd hy opgeleid en in juli en augustus oefende hij zijn functie uit. Op de vraag zyn art sendiploma mee te nemen, zei hij el ke keer, dat hij dat zou doen, maar het gebeurde nooit. Controle W ennerstr Het werk van verdachte hield het controleren in van door het GAK op geroepen mensen, die zich ziek had den gemeld. Rechtbankpresident mr. B. van der Waerden: tegenover som migen hebt u gedaan alsof u ze on derzocht. U hebt hen zich gedeel telijk laten ontkleden, de pols gevoeld en andere plaatsen van het lichaam bevoeld"? Verdachte: „Ja". De president van de rechtbank noemde het bijzonder ernstig dat ver dachte tegen patiënten gezegd heeft maar weer aan het werk te gaan, zonder iets van hen te weten. „Dit had tot grote ongelukken kunnen lei den. U kunt dat niet bekijken", zei htf. Verdachte reageerde hierop met: „Er zijn controleurs, die precies het zelfde zeggen en er zyn controleurs, die als een arts er niet is op zijn stoel gaan zitten. In Delft is er een Ame rikaan geweest, die had ook geen be voegdheden of diploma's. Daar is geen zaak van gemaakt". Zoveelste keer De officier van Justitie, mr. J. H. Bergsma, zei in zijn requisitor, dat dit de zoveelste keer was dat de ver dachte voor soortgelijke feiten te recht stond en dat te vrezen valt dat het niet de laatste keer zou zijn. „Hy kan geen weerstand bieden aan de drang, die hij af en toe krijgt om zich voor meer uit te geven dan hij is. Hy krijgt, omdat hij teleurge steld is in het leven, de drang een uniform aan te trekken en zich voor arts uit te geven. Daarbij negeert hy de consequenties. Hy is al twee keer ter beschikking van de regering ge steld, maar dat heeft bijzonder wei nig uitgewerkt". Mr. Bergsma eiste een jaar gevan genisstraf met aftrek, voorwaarde lijke ter beschikking stelling van de regering en onder toezicht stelling. De verdediger, mr. C. Constandse, zei: „Verdachte doet het niet om het geld. HÜ doet het omdat hij niet an ders kan. Van strafbare oplichting is hier, moreel zeker, geen sprake. Ge vangenisstraf wordt in dit geval een soort vergelding, die niet op zijn plaats is. Wat we lop zyn plaats is, is deernis". De rechtbank doet over 14 dagen uitspraak. den. Een degelijk tennisboekje, in helde re, zy het soms wat te zakelijke styl geschreven. De auteur bespreekt in het kort vele, zo niet alle facetten van het tennisspel: de service, de re turn, de dropshot, de lob, de jeugd- leiding, sportiviteit, de wedstrijd enz. Omdat dit werkje voornamelijk op de jeugd is afgestemd geeft hij tevens een uitgewerkt aantal lesvoorbeelden. Marré doet het allemaal bekwaam, met kennis van zaken. Ontegenzeg gelijk. Maar het is zo weinig speels geschreven dat het door hem zo boeiend gevonden tennis een wat loodzware indruk gaat maken. Vele onderwerpen die hij aanroert kun nen ook niet anders dan strikt zake lijk worden behandeld maar op an dere punten had hy het geheel kun nen opfleuren. Dan maar iets min der lesvoorbeelden. Wat hy bijv. zegt- over wedstrijdspel en sportiviteit is nogal simpeltjes. Wanneer hij op merkt: "Spanning heeft zowel op de spelcomposities als op de prestaties een nadelige invloed" dan is hij op zijn zachtst gezegd weinig genuan ceerd in zijn oordeel. Tal van spelers komen juist tot hun beste prestaties onder druk. Het is een zaak die puin persoonlijk ligt en derhalve niet zo eenvoudig kan worden afgedaan. Ook over sportiviteit schryft hy nogal stijfjes. Waarom niet wat voorbeeld jes uit de toernooi-praktijk? Nog maals: een goed degelijk instructie boek (met over het algemeen matig fotomateriaal) maar het had wel wat fleuriger, zwieriger gekund. "In en uit de verdediging", door Daan Schrijvers; 'De Schakelspeler" door Bennie Muller; "Samenspel" door Klaas Nuninga onder redactie van Herman Kuiphof. Uitgegeven door N.V. Meander/Leiden. Drie kleine boekjes van en over bekende voetbalspelers en de plaats die zy in hun elftal bezetten. Het is aardige, niet te diep gravende lees stof. Enkele citaatjes: Bennie Muller: "Betere grensrech ters. Dat is mün wens voor Sinter klaas" en "Goede ploegen smoezen veel in het veld". Klaas Nuninga: "Ajax heeft 250.000 gulden voor me neergeteld. Dat is een hoop geld. Mede daardoor heb ik een slecht eerste seizoen gehad, er zyn er maar weinig die zich niets van zulke bedragen aantrekken en yskoud hun party blyven meeblazen. Ik geloof dat Israël zo'n yskouwe is. Maar ik niet". Daan Schrijvers: "De prikkel om te willen winnen moet los staan van de grootte van de premie". Schaatsjaarboek 1967/1968, door Jan Kleine, uitgave van n.v. Druk kerij Dico, Amsterdam. Wie by de Olympische Winterspe len 1968 goed gedocumenteerd by het tv-toestel wil plaatsnemen, vindt in het Schaatsjaarboek alles wat hy we ten wil: uitslagen van Europese- en wereldkampioenschappen, punten klassementen, winnaars van vorige Olympische Spelen enz. Een handig documentatie-werkje. ADVERTENTIE mm De nieuwe service: U kunt nu zonder meer1 een 3,48 rente-rekening openen naast de gewone postgiro-rekening, met hetzelfde nummer. Op die rente-rekening kunt u heel gemakkelijk bij- en afschrijven. Een eenvoudige manier om girogeld rentegevend te maken. Alle particuliere rekeninghouders krijgen binnenkort persoonlijk bericht over deze nieuwe service. Even eenvoudig: rente tot 5Vi% toe Wanneer u een bepaald bedrag voorlopig niet nodig hebt, dan kunt u al even eenvoudig bij- of afschrijven op een van de speciale beleggingsrekeningen van 4/2%, 5% of 5/2%. Uw geld is niet geblokkeerd Over de voorwaarden krijgen particuliere, rekeninghouders nader bericht. Andere postgiro-voordelen Eenvoud. Niets is gemakkelijker dan het invullen van de blauwe postgirokaart. Met één zo'n snel en simpel ingevulde kaart kunt u elk gewenst bedrag overschrijven of' contant betalen. Rechtstreeks gemakkelijk betalingsverkeer met 1.000.000 particulieren 500.000 winkels en bedrijven. Snel en efficiënt. (Elk jaar komen er nog zo'n 200.000 rekeninghouders bij.) Overal betalen. Met de vertrouwde blauwe girokaart kunt u tegenwoordig bijna overal betalen. Overal opnemen. U kunt contant geld opnemen bij elk van de 2250 postkantoren en -agentschappen, overal in Nederland (ook na 3 uur 's middags!). De particuliere rekeninghouder krijgt n.l. 2 kascheques, elk voor max. f500.-. Na inwisseling ontvangt ueen nieuwe cheque thuis. U zit dus nooit zonder. Boekhoud-gemak: De snelle dagafrekeningen van de postgiro zijn uitvoerig gespecificeerd: naast het bedrag worden ook gironummer en naam van de begunstigde vermeld. Zo heeft u een duidelijk overzicht van alle inkomsten en uitgaven. Geen kosten voor porti, giro-enveloppen, over schrijvingen, kascheques en stortingen op eigen rekening. *in samenwerking met de Rijkspostspaarbank het grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd Het rode boekje van Mao Tse- Toeng, uitgave A. W. Bruna, Utrecht Ofschoon de spanningen in Rood- China wat verminderd schynen en de rode gardisten van hogerhand is gelast weer naar school en fabriek te gaan, blyft Mao's befaamde „Ro de boekje" de onaantastbare hand leiding voor de „culturele revolutie". Als pocket verscheen het in de se rie „Zwarte Beertjes" in een des kundige vertaling van de Leidse sino loog C. Schepel. Wie wil weten wat de miljoenen van Rood-China be weegt. mag dit boekje van 150 (klei ne) bladzyden niet ongelezen laten. Russische revolutie en vredesver- wachtingen, door dr. Th. H. J. Stoe- linga, uitg. Van Dishoeck, Bussum. Enige maanden geleden promoveer de de heer Stoelinga in Utrecht op proefschrift, waarin een onder zoek werd ingesteld naar de publi- katies in de Nederlandse pers van maart 1917 tot maart 1918 ten aan zien van de Russische revolutie en de daarmee verbonden vredesver- wachtingen uit die - dagen. Het be treft hier het eerste grote weten schappelijke pers-onderzoek, dat in Nederland is verricht en biedt een boeiend panorama van het oordeel van dag- en weekbladen van zeer uiteenlopende richtingen, ten dele nog bestaand, ten dele door allerlei omstandigehden van het toneel ver dwenen. Belangwekkende vragen als: zag de Nederlandse pers uit die dagen de betekenis van wat er zich in Rusland afspeelde, waren de Ne derlandse bladen op de hand van de Centralen (Duitsland c.s.) of pro- Entente (Engeland, Amerika, Frank rijk), worden hier uitvoerig belicht. De lezer krygt niet alleen een goede indruk van de standpunten der ver schillende bladen, maar ziet terloops de zeer belangrijke gebeurtenissen uit die bewogen tyd aan zich voorby- trekken. Deze interessante uitgave verscheen als nummer 1 in de Fi bula-reeks van historische proef schriften. door Martlen J. G. de Jong. Een kerfje op de revolver. Verha lenbundel. Klein Frontnieuws, door Dick Wal- da. Uitg.: A. W. Sijthoff. Leiden. In ballingschap, door L. Welskopf- werelden, door L. Wels- het opperhoofd" zopf-Henrich. Deel Ültg.: Hollandia. Baarn, De oude sprookjes, verzameld en ver taald naar de oorspronkelijke teksten door J. Riemens-Reurslag. Uitg.: Hol landia. Baarn. De zegelring, door F. Durbridge. Een vrouw zit altijd hoog te paard, door P. Cheyney. Zwarte Beertjes. Uit geverijA. W. Bruna en Zoon Utrecht. Hel Batikboek. door E. Muhling. Mozaïek zelf leggen, door E. Ar- vois. Deze deeltje in de Nederlandse bewerking van W. Zweers. verschenen in de Topserie. een nieuwe reeks op het gebied van handenarbeid en kunst nijverheid. Uitg.: Zomer en Keuning, door Bryan Magee. Maar mijn kind Alpha-boeken. Ui very N.V.S.H., Den gevorderden, door h. zijn ook mensen, „Zo kwamen we tot de auto" door Alexander Spoerl, uitgegeven by N.V. Gebj\ Zomer en Keuxiings in Wapeningen. In deze dagen voor het feest ^van St. Nicolaas en Kerstmis worden ve le zaken onder de aandacht gebracht als „het ideale geschenk." Natuur- lyk is dat relatief. Wat de een leuk vindt, heeft voor de ander geen be tekenis. Zo moet men beslist hart voor een auto hebben om dit vry iy- vige boek op zyn waarde te kunnen schatten. Maar voor wie oog en ge voel heeft voor de automobiel, voor al in zyn eerste jaren, is dit werk van de schrijver, die met „Uw vriend de auto" en „Geen angst voor pech onderweg" bekendheid verwierf, een byzonder prettig bezit. In dertien hoofdstukken, zeer rijk geïllustreerd, kan men kennis nemen van de jong ste jaren van de auto. De gehele ont wikkeling wordt in woord en beeld (183 foto's en tekeningen) gevolgd. Spoerl heeft dat op aantrekkelyke wyze beschreven met gevoel voor humor. Voor autoliefhebbers inder daad een erg leuk geschenk. „Een kerfje op de revolver", een verhalenbundel, verschenen bij A, W. Sythoff's Uitgeversmaatechappij N.V. in Leiden. Nummer 45 van de 18de jaargang van het tweemaandelykse tydschrift „Contour" bevat twaalf korte verha len van veelal nog jonge auteurs. Het nummer bewyst weer eens. dat de vertelkunst in Nederland nog steeds levend is en voldoende variatie heeft te bieden. Hoewel enkele verhalen zyn gebouwd op hetzelfde gegeven (de relatie ouders-kind) is er ook vol doende plaats ingeruimd voor ande re onderwerpen. En soms zyn de ver tellingen ook geheel gebaseerd op fantasie, onwerkelyk en onwezeniyk, maar al evenzeer boeiend. Natuur- lyk reiken niet alle verhalen tot de zelfde hoogte, maar als algemene indruk kan men toch wel stellen, dat ook hier weer een bundel op niveau wordt gepresenteerd. Een verryking van de Nederlandse vertelkunst. „Filmen >n en om ons huis" door Hans L. Koekoek, verschenen als Amstel hobbypaperback by L. J. Veen's Uitgeversmaatschappij N.V. in Amsterdam. De moderne techniek maakt het de beginnende filmer wel gemakke- ïyk. Man behoeft nauwelyks over enige technische kennis te beschik ken om een simpel filmpje te kun nen schieten. Nou ja, een filmpje is het meestal niet, het zyn wat be wegende plaatjes, binnen of buiten genomen. En dan komt vrywel al- tyd het punt. dat de eerst zo ent housiaste beginneling niet meer zo gelukkig is met- zyn eigen maaksel. Hy wil meer. hy uil wat beters. Dan kan een eenvoudige handleiding als Hans Koekoek heeft geschreven uit komst brengen. Hy leidt zyn lezer door het toch wel ingewikkelde dool hof van filmische mogelykheden, waarby hy ditmaal de nadruk heeft gelegd op het filmen in en om het huis. Het boekje kan de vreugde van de beginnende filmer danig vergro ten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7