Naast inspanning ook grote voldoening Openbare les lector Pleket Met auto op Leidse agent in \og deze maand bouw veemarkt-sporthal Dipl omazwemmen Leidenaar (21) hoeft gevangenis nog niet in WOENSDAG 22 NOVEMBER 1907 LEIDSCfl DAGBLAD jPAQINA 3/>> ADVERTENTIE fegen Noordwij ker J [Vis jaar geëist en jaar en zes maanden ge vangenisstraf benevens twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid iste de officier van justitie bij de .Jaagse rechtbank tegen een 45- 9. t^rige sloper uit Noord wijk, die •rechtstond wegens poging tot op een hoofdagent van jolltie in Leiden. Op 21 april was de man met zijn jlo naar Rijnsburg: gegaan om te derhandelen over aankoop van een ito. Bij die gelegenheid werden flesjes bier gedronken. Daar ilgden later in Leiden nog vijf gla- p bier op. Niettemin ging de sloper (■er achter het stuur van zijn auto rten. Op de Haarlemmerweg, nabij Rijnsburgersingel beging hij een rkeersovertreding. Dit was voor een efdagent van politie aanleiding de tobestuurder een stopteken te ge- Aanvankelijk remde de man auto af, maar plotseling gaf hij 1 vol gas. [De politieman, die met zijn fiets lden op de weg stond, kon niet fg opzij springen en werd door auto geschept. Hij kwam op de irkap en viel daarna op straat, elfde nacht begaf de politie zich de woning van verdachte in Iwijk. Hij verklaarde toen dat hij maar een kennis achter het ir van de auto had gezeten, tuigen herkenden deze evenwel waarna verdachte werd gear- >rd. Voor de rechtbank gaf hij feiten wel toe, maar ontkende de eling te hebben gehad de politie- dood te rijden. ar het had gemakkelijk zo icn zijn," constateerde de offi- van justitie. „Veronderstel dat kind op de weg had gestaan, dat zeker zijn gedood." [erdachte was reeds eerder de rij oegdheid ontzegd tot 1970. Hij kon van het gebeurde vrijwel niets :r herinneren. „Ik was knap dron- gaf hij toe. tte officier wees er op, dat ver- chte tal van vonnissen heeft. Naast hierboven genoemde straf eiste de ücier ook nog f 100 boete wegens den zonder rijbewijs plus de ver- ardverklaring van de auto. Tonnis over 14 dagen. A.an een project, waarvoor de plannen negen jaar geleden $ds op tafel lagen, gaat men nog deze maand beginnen: de ww van een veemarkt-sporthal. September 1969 Dokter Brandon bij gouden jubileum „De geneeskunde is een beroep, waarbij men zich soms enorm kan moeten inspannen, maar ook momenten geeft van grote vol doening, wanneer de patiënt zijn klachten is kwijtgeraakt". Met deze woorden schetste dokter J. Brandon gistermiddag tijdens een drukbezochte receptie het beroep van de medicus. De receptie werd aaftgeboden door het bestuur van het Diaco- nessenhuis in Leiden ter gelegenheid van het 50-jarig artsen jubileum van dokter Brandon, die tevens afscheid nam van zijn praktijk en van zijn werk in het Diaconessenliuis. Dokter Brandon wordt opgevolgd door dokter J. W. van Waveren Hogervorst. Hoe groot de kring van vrienden kennissen van dokter Brandon is, bleek gisteren, toen een paar honderd kennissen, patiënten, oud-patiënten en collega's van deze huidarts door hun aanwezigheid hun medeleven met dit bijzonder jubileum toonden. Ook vele geschenken en bloemen wa ren hier een bewijs van. Ontwikkeling Het béstuur was vertegenwoordigd door de secretaris, mr. M. C. de Graaf, die in een korte toespraak stilstond bij de betekenis van een zo lange artsenpraktijk. „U heeft in deze tijd veel ontwikkelingen meege maakt", zei hij. „In de eerste plaats was dat de ontwikkeling in de me dische wetenschap, die u door studie steeds bent blijven volgen. Dan is er de ontwikkeling geweest in het Dia- conessenhuis, dat sinds u hier in 1936 kwam van een klein open ziekenhuis is uitgegroeid tot een groot zieken- is hal gereed I. en W. van Leiden hebben n.l. de N.V. Ingenieursbureau voor nwnijverheid in Leiden (I.B.B.), laagste inschrijf ster, (f 2.012.000) hoofdbestek gegund van deze aan Willem de Zwijgerlaan te bouwen X fa een principebesluit van de raad 111 augustus 1958 maakten de archi- ;en G Hamerpagt en J. de Gruy- tegenwoordig De Gruyter, Am- 8' rdam en Van der Jagt, architec- ieD, i te Arnhem, het ontwerp. In to il stelde de raad een krediet van An 900.000 gulden beschikbaar voor ms 'Qdverwerving, bouw, inrichting en 11 apassing aan de directe omgeving. Commissie van de E.E.G. ver- ADVERTENTIE) GOUDEN ARMBAND OF COLLIER voor f 70.- en t 100,- of f 300,- en f 800.- JUWELIER v d. WATER Haarlemmerstraat 181 HEEFT ZE. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Maandag 27 nov. en 4 dec. de gehele dag geopend. strekte uit het Europees Oriëntatie- en Garantiefonds voor dit project een subsidie van f 864.268. I.B.B. als hoofdaannemer gaat reeds dezer dagen op een terrein aan de Willem de Zwügerlaan met de werkzaamheden beginnen. Wanneer &eze winter en die van volgend jaar niet te veel vertraging in de bouw geven, denkt men omstreeks septem ber 1969 het bouwwerk op te leve- Herdenking 26 nov. '40 Op maandag 27 november houdt de Leidse Universiteit in de Pieterskerk haar jaarlijkse plechtige bijeenkomst ter herdenking van het protest, dat prof. mr. R. P. Cleveringa op 26 no vember 1940 liet horen tegen het ont heffen uit hun functie van prof. mr. E. M. Meijers en enkele andere Jood se hoogleraren en dat het begin be tekende van het universitaire verzet tegen de bezetter. Tijdens deze bij eenkomst, die om 16.15 uur aanvangt, zal prof. mr. H. Drion een toespraak houden over „Intellectuelen en demo cratie". Zoals gebruikelijk, zullen, georga niseerd door het Leidsch Universi- teits-Fonds en de Stichting Pro Ci- vitate, ook elders in het land alsmede in drie steden daarbuiten bijeenkom sten ter herdenking van 26 novem ber 1940 worden gehouden. Derge lijke bijeenkomsten, waaraan ver scheidene hoogleraren, leden van de wetenschappelijke staf en studenten hun medewerking verlenen, vinden op vrijdag 24 november plaats te Alk maar, Eindhoven, Laren (N.-H.) en Maastricht, op zaterdag 25' november te Arnhem, Den Bosch, Breda, Brus sel, Hengelo (O.) en Leeuwarden, op maandag 27 november te Amersfoort, Amsterdam, Assen, Dordrecht, Gouda Den Haag, Heemstede. Londen. Mid delburg, Rotterdam en Zwolle en op zaterdag 2 december te Parijs. Flatgebouw (16 verdiepingen) in Leiden Z.W. Indien de plannen van het Leidse College van B. en W. te realiseren zijn, zal langs het Bevrijdingsplein in Zuid-West een flatgebouw van zes tien verdiepingen verrijzen met ge lijkvloers een aantal winkelbedrijven. Dit vertelde ons gistermiddag de wethouder van Openbare Werken, de heer C. J. Piena, toen hij de feeste lijke opening bijwoonde van de su permarkt van Albert Heijn op het Bevrijdingsplein. De burgemeester, mr. G. C. van Willigen, die hierbij het woord voerde had zich verdiept in de geschiedenis van dit vinkelbedrijf en was daaruit te weten gekomen, dat het dit jaar precies zeventig jaar geleden was, dat de heer A. Heijn in Oostzaan „een winkeltje in grutterswaren" opende, waarmee ook voor deze supermarkt de grondslag werd gelegd. Ook de president-directeur, de heer A. Heijn, greep in zijn inleidend woord terug op de grote vlucht de supermarkt heeft een assortiment van circa 8000 artikelen welke dit concern in deze zeventig jaar heeft genomen. Indien de raad in zijn zitting van a.s. maan- dage akkoord gaat met een voorstel van B. en W. zullen de plannen snel worden uitgewerkt om ook in het Kooikwartier tot een dergelijke ves tiging over te gaan. huis met een vaste staf van specia listen. De derde ontwikkeling waar van u getuige was, is de ontwikkeling geweest die zich voltrok in de gehelia maatschappij, met grotere sociale zekerheden. Tot slot was er dan nog als gevolg van dit alles de ontwikkeling van de mens zelf en de verandering van de houding van de mens". Mr. De Graaf wees er op dat dokter Brandon, die nu 76 jaar is, met zijn 50-jarige staat van dienst, waarvan hij er 30 in dit ziekenhuis doorbracht, de oudste specialist is en ook de arts, die het langste aan dit huis was verbonden. „Het beroep van dermatoloog is ogenschijnlijk minder spectaculair dan dat van bijvoorbeeld een chirurg, maar voor de behandelde mens van niet minder groot belang". Namens het bestuur bood hij de scheidende arts een apothekerspot aan, als tastbare herinnering van de tijd dat hij in het Diaconessenhuis heeft gewerkt. He!e wereld De geneesheer-dórec öeurP. A. Coumou, gaf vervolgens een klein kijkje in het bewogen leven van dok te: Brandon. „U heeft over de hele wereld patiënten gehad en alle zee- en bevaren", zei hij. In 1917 werd dokter Brandon arts, waarna hij vrij spoedig naar het voormalig Neder- lands-Indië werd gezonden als mili tair arts bij het KNIL. In de vier ja ren, die hij toen heeft doorgebracht op Atjeh, is waarschijnlijk zijn liefde voor de dermatologie geboren, aldus dokter Coumou. In de jaren daarna heeft dokter Brandon zich gespeciali seerd, waarna hij als dermatoloog te rugkeerde naar Indonesië. Na zijn pensionering in 1936 kwam hij naar Leiden, waar hij tot het begin van de oorlog aan het Diaconessenhuis was verbonden. Op 10 mei 1940 vertrok hij met de laatste boot naar Engeland, waar hij zioh meteen weer opgaf voor de militaire geneeskundige dienst. Twee jaar heeft hij toen gevaren op het hospitaalschip de „Oranje". Daarna vertrok hij naar Australië, waar hij als waarnemend hoofd van de militaire geneeskundige dienst bleef tot eind 1945. Via het voorma lige Batavia, waar hij nog enige tijd Zuster Nel Urbanus bood dokter Brandon bij zijn afscheid en jubileum namens de verpleeg sters enkele boeken aan. (Foto LD/Holvast). vertoefde, kwam hij in 1947 weer te rug naar Leiden. „Ik geloof dat er enkele geheimen zijn, waardoor u ge durende al deze belevenissen zo jong wist te blijven", meende dokter Cou mou. „In de eerste plaats beschikt u ovey een grote mate van aanpassings vermogen, waardoor u altijd uzelf bent gebleven. Daarnaast geeft u niets om tijd. U bent nooit een slaaf van een bepaald tempo geweest, waardoor u in uw leven altijd rust vond. Bovendien was u zeer punctu eel in uw werk en in de psychologi sche behandeling van de patiënt". Zijn allerbeste wensen voor de heer eri mevrouw Brandon deed hij verge zeld gaan van een tweede apothe kerspot, die hij namens de directie en het hele personeel aanbood. Gedicht Van de zijde van de verpleegsters kwamen nog meer geschenken. Zus- tex „Nel" Urbanus een van de oud ste medewerksters van dokter Bran don en ook de zuster die het langst btf hem heeft gewerkt, bood hem na mens de verpleegsters enkele boeken aan. In de vorm van een fraai ge dicht, haalde zij enkele herinnerin- ringen op uit de tijd, dat zij met hem heeft samengewerkt. Aan het slot van de receptie dankte dokter Brandon zijn medewerkers, de directie en het bestuur voor de grote samenwerking in het zieken huis. Na een kort overzicht van zijn vele omzwervingen te hebben gege ven, kon hij aan het eind van zijn loopbaan als arts concluderen „Naast de geneeskunde zelf, was er nog een andere, prettige kant aan mijn beroep, namelijk dat het mij in staat heeft gesteld om zo veel van de wereld te zien". Het geschil D'66 Naar aanleiding van het ingezon den stuk „Het geschil D'66" in het Leidsch Dagblad van 21 november j.l., zouden wij gaarne het volgende willen opmerken: 1. Geen der ondertekenaars van ge noemd stuk was aanwezig op het D'66-congres in Helmond, zodat zij moeilijk een oordeel kunnen vellen over de gang van zaken aldaar. 2. De beschikbare tijd op het congres voor discussie over de taak van het bestuur was 20 minuten. Dit "was te kort om tot een verantwoorde me ningsvorming te geraken. De vraag stelling was bovendien ongenuan ceerd. 3. De algemene ledenvergadering van de afdeling Leiden heeft zich op 28 augustus j.l. eenstemmig achter een ontwerp partijstructuur gesteld dat gebaseerd was op een scheiding van organisatorische én politieke taken. 4. Deze scheiding van taken werd en wordt door ons van essentieel belang geacht, omdat naar onze mening dit een noodzakelijke voorwaarde is voor de ontwikkeling van nieuwe politieke concepties. 5. Uit de verwerping door het con gres van bovenstaande ideeën hebben wij de conclusie getrokken dat D'66 niet meer aan haar doelstellingen zal kunnen beantwoorden. De consequen ties hiervan hebben wij aanvaard. Met dank voor plaatsing. C. A. Chorus C. Lukey M. A. Zoutendijk-Meijs M. A. J. Oostvogel Intocht Sinterklaas Sint Nicolaas is nu ook in Leiden aangekomen. Maar gaarne zou ik als moeder van twee kleüters van 4 en 6 jaar willen weten of de Sint al leen voor de 1ste klas komt? Mijns inziens zouden toch zeker de kleuter school en de 2de klas vrij moeten hebben. En verder: waarom zeggen de agenten altijd, dat de Sint over do Breestraat naar de Stadsgehoorzaal gaat. (Dit is altijd via de Aalmarkt) En als je daar met Je kinderen aan komt, wordt er gezegd, dat de Sint door de achterdeur naar binnen is gegaan. Terwijl ze best weten, dat hij vóór om komt. En dan gaan er weer veel moeders weg zonder iets gezien te hebben. Toe heren, het is toch een feest voor de kinderen; laat dat nog zo lang mogelijk zo zijn. Ik weet dat er orde moet zijn, maar dit is te gek. Met dank voor de plaat sing. A. Kulk-Meijer Woonark Vino Santo Zoeterwoudse weg 21 Leiden. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal fiscaal recht de heer R. A. de Grave (Alblassardam) en P. E. Keekstra (Rotterdam)dootoraal Ned. recht de heer L. A. R. J. de Beaufort (Voorschoten)kandidaats notarische studierecht de heren J. Everaert (Barendreecht) en B. A. G. v. Nievelt (Rotterdam). Een groot aantal leden van „De Watervrienden" heeft weer deelge nomen aan het diplomaizwemmen. Voor het bewijs Zwemproef (diplo ma A) waren 35 kandidaten en voor het diploma Geoefend Zwemmer (di ploma B) waren 23 kandidaten aan gemeld. Geen enkele kandidaat be hoefde te worden afgewezen. De na men van de geslaagden zijn: Diploma A: Gerda Abrahams, Paul Beerenfenger, Paulina Bouwman, Adri Droogh, Maria van Dijk, Maria Elderhorst, Ans Fakkel, Elisabeth Hagen, Catharina Harteveld, Anneke den Hollander, Albert Huisman, Ma ria van Iterson, Leo Janson, Gerda Laterveer, Netty v. d. Leek, Harry Lepelaar, Tineke Lepelaar, Abraham Mader, Catharina le Mair, Peggy Metz, Henny Ondierwater, Marianne Schipper, Yvonne Ottenhof, Wim v. d. Oord, Hel een van Peet, Abraham dai Pi'ie, Liesbeth Rijnsburger, Lies- bebh van Dijk, Joanne Schilder, Ru- dolf Simons, Johanna van Soest, Jan Verdegaal, Elizabeth Witteman, Jolante v. d. Zeeuw, Alice Klom. Diploma B: Rudi Aalten, Johnny de Boer, Gidion v. d. Bom, Mariska Brussee, Thea Bijl, Albert Bijvoet, Cobie Heemskerk, Hnneke Heshu- sius, Hanneke Lepelaar, Gerry v. d. Linden, Hamnde Oostendorp, Frans Overvliet, Joke Paardekooper, Wees Ra/vensbergen, Philippina Sanders, Ben Schilder, Petrus van Veen, Rens van Veen, Barbara v. d. Veen, Frans Verdiuiin, Jacquedine Vernet, Joke Visser, Joke van Wijk. Epigrafiek en oude geschiedenis Dr. H. W. Pleket, benoemd tot lec tor in de Griekse en Latijnse epigra fiek aan de Leidse Universiteit aan vaardde gisteren zijn ambt met het uitspreken van een openbare les in het Groot Auditorium getiteld „Epi grafiek en oude geschiedenis". HERDERLIJKE STAND VAN LETDEN Nachtelijk bezoek aan zijn oude school Een 21-jarige jongeman uit Leiden kreeg opeens het verlangen om zijn oude school te bezoeken. Dat hfj daarvoor het nachtelijk uur uitkoos wijst op een onzuiver ver langen en daarmee waren de feiten ln overeenstemming. Het verlangen betrof meer het geld- doosje, dat in een klaslokaal stond dan de school zelf. Volgens verdachte had hij eerst cognac gedronken alvorens het ver langen tot bezoek aan de school bij het passeren ervan naar boven kwam. „Ik heb het geld terugbetaald", sprak hij braaf, maar daar was de les niet mee geleerd. „Wanneer de politie U niet had opgespoord, zou er van dat terugbe talen niets zfjn gekomen", meende de officier van Justitie bij de Haagse politierechter wel te mogen consta teren. De dxank bleek in 't leven van deze oud-scholier een kwade rol te spelen en daar wilde de officier toch wel een eind aan zien te maken. Verdachte is reeds eerder veroor deeld en er is nog een voorwaarde lijke gevangenisstraf. De eis luidde daarom drie maan den gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met als voor waarde geen alcoholgebruik. De rechter wilde verdachte nog een laatste kans geven en veroordeelde hem tot f 100 boete en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf en de voorwaarde een drankontwennings kuur te volgen. ADVERTENTIE O ja, even naar PRONONCE voor een B H. of STEP-IN GELOVEN NA DE DOOD VAN GOD De Vereniging van Vrijzinnig Her vormden Leiden/Oegstgeest heeft prof. dr. K. A. H. Hidding, Leids hoogleraar in de geschiedenis der godsdiensten, bereid gevonden een cursus te geven. Ditmaal zal in ver moedelijk zes avonden behandeld wox-den het boekje van ds. J. G. Ja cobs „Geloven na de dood van God". f3.000 VOOR DE KONINGSKERK De bazaar, welke is gehouden ten bate van de hervormde wijkgemeente Koningskerk, heeft een netto-bedrag van f3.000 opgebracht. In zijn rede merkte dr. Pleket op, dat de betrekkingen tussen de epi- grafici en de historici niet altijd pret tig zijn geweest. In de late Middel eeuwen verlieten de historici zich bij voorkeur op de litteraire bronnen, dat wil zeggen op de antieke schrijvers. De „antiquarii" daarentegen verza melden en bestudeerden authentieke resten van de antieke wereld, waar onder inscripties een belangrijke rol speelden. Krachtens de aard van hum materiaal schreven de antiquarii vooral over de geschiedenis van in stellingen, zeden en gewoonten: zij produceerden „antiquitates" („Alter- tümer"), zowel staatskundige als op het dagelijks leven betrekking heb bende. De historici beperkten zich, naar voorbeeld van de antieke ge schiedschrijvers, veelal tot de poli tieke geschiedenis of, liever, het na vertellen van die geschiedenis uit de antieke bronnen. Op den duur heeft het antiquarianlsme, met zijn liefde voor het kleinste, door munt, inscrip tie of relief bewaarde gegeven, het historische bedrijf doortrokken. Dit neemt niet weg, dat tot op de huidige dag verhitte discussies gevoerd wor den over de plaats van de epigi-afiek binnen de wetenschap der Oudheid. Sommigen hebben, naast een formele waardering voor de vele nieuwe ge gevens. vooral oog voor het gevaar van de epigrafische studiën: „Men stelt geen vragen meer aan het ver leden. doch past slechts nieuwe stuk jes in in de legpuzzel van het ver leden". Anderen, onder wie vooral de Franse epigrafische school, betogen, dat de epigrafiek op voet van gelijk heid met alle andere bronnen uit de Oudheid moet worden bestudeerd. De historicus wordt epigraficus, zo gauw hij een inscriptie behandelt. Hij stelt de vragen, tot welke het matex-iaal aanleiding geeft, en streeft naar een oplossing op basis van alle beschik bare gegevens, epigrafische en litte raire. De onmisbaarheid van de epi grafiek op het gebied van de sociale geschiedenis en op dat van de studie van de terminologie lijkt, aldus dr. Pleket. evident-. Met name tot de re centelijk vooral in Frankrijk gepx-o- pageerde „histoire de la mentalité" kunnen de epigrafische documenten veel bijdragen. Men kan via de op schriften doordringexi tot de opvat tingen. gevoelens en idealen van de gewone man. Een onderwerp als de maatschappelijke positie van de vrouw is zonder de studie van de tal rijke eredecreten voor vrouwen in de antieke stadstaat niet adequaat te be handelen. De epigrafische getuige nissen kunnen de historicus, evenals dat het geval was bij de schrijvers van „antiquitates"., verleiden tot ver waarlozing van de chronologie en tot de constructie van een al te statisch beeld. Het is daarom ook zeer ge wenst, dat zij in combinatie met de litteraire overlevering worden bestu- cüeerd en omgekeerd. Dit laatste wordt wel met de mond beleden door iedereen, maar nauwelijks consequent toegepast. De redenen hiervoor zijn (a) dat de epigrafiek in het oplei dingspatroon van de universiteit nau welijks present is geweest, en (b) dat de epigrafische documenten nauwe lijks in naar thema en/of streek ge ordende verzamelwerken toegankelijk zijn. Alleen al om praktische redenen moet er een epigraficus zijn, die het gebied overziet exi weet, of en, zo ja waar voor een bepaald thema rele vante epigrafische gegevens beschik baar zijn. Daarnaast zal de epigrafi cus het niet kunnen en mogen laten vanuit zijn eigen bronnenmateriaal en altijd in combinatie met de litte raire bronnen specifieke problemen aan te snijden op de hierboven ge noemde gebieden. Na afloop van de openbare les, die met de gebruikelijke toespraken werd besloten, recipieerde dr. Pleket in de ontvangstzaal van de Academie.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3