Voordzeevisserij en de olie- en gaswinning Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! 'rol Korringa: Voorlopig niet ongerust iver de nadelige gevolgen Rudolf Hess Franco eert outl- Classici verklaren zich solidair met Griekse collegae VS hebben 200 min inwoners met vrij Bijslagregeling voor verbetering van vissersschepen Meer voorlichting civiele verdediging NEDERLAND OORZAAK VAN VERZET IN WEST IRIAN Meer garanties voor kopers van woningen JJSDAG 22 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 ADVERTENTIE (let zonder wantrouwen staat de jerlandse visserij tegenover de M naar aardolie en aardgas, die {end jaar op de Noordzee zal los- ülen. Vele belanghebbenden bij de dsscrjj voor de Nederlandse kust de olie. en gasjagers, die vanaf drijvende booreilanden in de [rdzeebodem gaan prikken, als in fers rond hun visgronden. die activiteiten, zo stelden zij voor, zullen de visvangsten be- i!d niet bevorderen. Het indruk kend operatieterrein van ruim blokken, elk van 400 m2 km ten ten en noord-westen van de Ne- jndse kustlijn van Breskens tot izÜl met een gouden „oliestrook" IJmuidon mag dan voor de eco- yt van ons land gunstige ver- jhttogen innouden,- voor de vis ile het een reservoir waar zij hun jlijks brood uithalen. [et een door de biologen gecon- teerde visstand, die in de komen- Jaren geen beste vangsten be ft, lijkt er minder behoefte te zijn meer activiteit op en in het Niet ongerust rof. dr. P. Korringa, directeur het Rijksinstituut voor Visserij- trzoek in IJmuiden, maakt zich Ier voorlopig niet zo ongerust die komende olie- en aardgas- aerij. Er van uitgaande, dat de ukken maatschappijen zich aan pelregels zullen houden, voorschriften waaraan de ex- tarnten zich te houden «hebben, jen een voldoende bescherming de visstand in, alsmede een ze- waarborg tegen verontreiniging het water. De olie- en gaswin- voor de Amerikaanse kusten an de visserij daar niet ver- ïd en er is geen reden te ver- iten, dat het hier anders zal zijn- al ongetwijfeld een streng toe- worden gehouden door de rijks- tieid, dat niemand buiten zijn tje gaat. zogenoemde seismisch onder met duizenden explosies onder dat aan de komende boringen »rafgegaan, en al maanden ach- de rug ls, gaf aanvankelijk meer voor ongerustheid voor de vis- en visstand. Maar door de nog der prettige ervaringen op het elmeer is men daar en op de rdzee bijzonder scherp gaan op- i, dat er niets zal gebeuren, rdoor nadeel aan de visstand en risserij zal worden berokkend. (rtegenwoordigers van de visse- met verregaande bevoegdheden Sen er aan boord van de vaartui- waarmee het seismisch onder- werd verricht, zorgvuldig voor akt, dat visgronden met rust den gelaten. Controle ADVERTENTIE Alléén als er Jniekaas op staat, sta Ik in voor de kwaliteit Wie kan het beter welen Onze kaasbaas is onze keurmeester en keurt de kaas voordat ze naar de winkel gaat. A I I e e n de Kaas Unie kent zo'n scherpe controle en selectie. A I I e e n de Kaas Unie garandeert u daarom leeftijd èn de kwaliteit n de kaas Uniekaas da's de beste kaas Het lozen van schadelijke afval stoffen in zee door schepen heeft overigens nog op grote schaad plaats. Het is een internationale aangelegen heid, die niet slechts van groot be lang is voor de visserij, maar in niet mindere mate voor de strandrecrea- tie. Prof. Korringa hoopt, dat er bin nen afzienbare tijd internationale re gelingen tot stand komen, opdat hier aan een einde komt. Uitvoerige voor bereidingen hiervoor zijn gaande. Dat rijksoverheid in Nederland zich bewust is van haar verantwoor delijkheid wordt wel bewezen door de strengere eisen gesteld ten aan zien van afvalstoffen, afkomstig van Duitse Industrieën, die via Rotter dam en de Noordzee op ruime af stand van de kust zullen worden ge loosd. De toestemming is voor slechts één jaar verleend en voort durend zal de samenstelling van de te lozen afvalstoffen worden gecon troleerd. Vier middelen in één tablet waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen I De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Brief gezonden naar Kollias Een aantal hoogleraren en weten- schappelijkye stafleden, zevenendertig in totaal, verbonden aan de Neder landse universiteiten, die werkzaam zijn op het gebied van de klassieke filologie, oude geschiedenis en het postklassieke Grieks, heeft een ver klaring toegezonden aan het hoofd van het huidige bewind in Grieken land, Kollias en aan de internationa le pers, waarin zij o.m. hun voorne men kenbaar maken elke actie te steunen, die tot doel heeft de slacht offers van het huidige regiem bij te staan. In dankbare erkenning voor wat de Grieken hun schonken voelen de samenstellers zich gedrongen ui ting te geven aan hun solidariteit met hen, die in Griekenland geen getuige- Gistermiddag omstreek vijf uur is de 200 miljoenste inwoner van de Verenigde Staten geboren. De tijd is vastgesteld door het Amerikaanse volkstellingsbureau aan de hand van ingewikkelde berekeningen, uitge voerd door statistici en computers. Volgens het bureau wordt er in de V.S. om de achteneenhalve seconde een kind geboren en overlijdt er om de zeventien seconden iemand. Elke minuut komt er een nieuwe immi grant maar om de drieëntwintig se conden vertrekt er iemand. Drie eeuwen hebben de Verenigde Staten erover gedaan om «en bevol king van honderd miljoen op de been te brengen, maar het kostte slechts 52 jaar om haar te verdubbelen en het zal volgens de algemene ver wachtingen niet meer dan dertig jaar duren voor ze verdrievoudigd is. Donderdag j.l. IN RUSLAND VLIEGTUIG NEERGESTORT Naar eerst gisteravond in Moskou bekend is gemaakt is enkele dagen geleden, vermoedelijk donderdag, een Iljoesjin-18 by Swerdlovsk In de Oeral neergestort. Het aantal slachtoffers werd niet genoemd. Het gerucht gaat dat er 70 a 100 mensen bij de ramp om het leven zfjn gekomen. Het toestel, dat 100 passagiers kan j vervoeren, vloog tegen een berg toen j de radar kort na de start in slecht weer uitviel. Een speciale commissie van de Sowjetrussische ministerraad I zal een onderzoek instellen. PROTEST TEGEN PERSONVRIJHEID IN GRIEKENLAND I Het bestuur van de Internationale Journalisten-Federatie heeft op een vergadering in Brussel zijn veront waardiging uitgesproken over de aan- 1 houdende schending van de persvrij- I beid in Griekenland. Ondanks beloften van de Griekse regering tijdens contacten met een afvaardiging van de internationale organisatie zijn in de afgelopen vler- en-éen-halve maand geen concrete verbeteringen in de situatie gekomen, aldus het bestuur. Het doet derhalve een beroep op de aangesloten orga nisaties om zich bij dit protest aan te sluiten en hun regeringen te verzoe ken druk op het huidige regime in Athene uit te oefenen. nis kunnen afleggen van de universe le waarden van vrijheid, waarheid en recht of daarbuiten tot politieke bal lingschap zyn gedwongen. Zij zijn te vens van mening, dat vakgenoten al die contacten met officiële instanties dienen te vermijden, welke door het regiem als uiting van loyale mede werking of sympathie zouden kunnen worden uitgelegd, zoals reeds her haaldelijk is geschied. „Wij streven ernaar zoveel mogelijk Informatie in te winnen en te verstrekken omtrent de toestand in Griekenland, in het bij zonder omtrent het lot van onze col legae en vakgenoten. Wij nemen ons voor de publieke opinie in onze eigen omgeving en daarbuiten in bovenge noemde zin te beïnvloeden, opdat de democratisch gezinde Grieken zich in hun ongelijke strijd gesteund weten door allen voor wie de menselijke waarden van de Griekse beschaving een levend erfdeel zijn", aldus de verklaring. De Leidse ondertekenaren zijn prof. dr. W. den Boer, prof. ch\ H. J. Drossaart Lulofs, prof. dr. P. J. G. A. Hendrix, dr. H. W. Pleket en dr M. A. Wes. De echtgenote van Rudolf Hess, de voormalige „plaatsvervangend Füh- rer" van Nazi-Duitsland, heeft ver- j klaardniet te verwachten dat haar man binnenkort zal worden vrijgela ten uit de Spandau-gevangenis :«i West-Berlyn. Ilse Hess zei een en ander in een vraaggesprek met een verslaggever van het tijdschrift „Der Spiegel". Zij deelde mede te hopen dat „26 jaar gevangenis genoeg is voor een man, die ondertussen de 73-jarige leeftijd infanterie-aanvallen van de Russen, heeft bereikt". Eerder deze maand deed het gerucht de ronde dat de Sowj et-Unie Hess gratie zou verlenen in verband met de 50ste verjaardag van de Russische Revolutie. oostfrontstrijder Generaal Franco heeft de hoogste mil 'taire onderscheiding voor dapper heid toegekend aan luitenant-kolonel Teodoro Palacios, die in de Tweede Wereldoorlog als kapitein bij de Spaanse „blauwe divisie" aan de zij de van de Duitsers aan het front in Rusland heeft gestreden. Palacios kreeg het grootkruis van San Fernando, omdat hij in 1941 als commandant van een compagnie bij de verdediging van Krasny Bor, tus sen Leningrad en Moskou, negen uur had standgehouden tegen hank- en fanterie-aanvallen van de Russen. Toen de compagnie zich tenslotte overgaf, waren er van de 140 mannen nog veertien over van wie elf gewond. Overleg over lasten voor ambtenaren (Van onze parlementaire redactie) Staatssecretaris Van Veen (Bin nenlandse Zaken) zal voor hij de aan gekondigde lastenverzwarenae maat regelen voor het overheidspersoneel invoert, overleg plegen met het geor ganiseerd overleg' in ambtenarenza ken. Die toezegging deed. hij gister avond in de vaste commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer. De commissie had vorige week ernstige bezwaren gemaakt tegen het voornemen van de regering om 15 miljoen gulden te besparen op voor zieningen op het gebied van de rechtspositie van ambtenaren. Onder meer wordt overwogen de speciale kindertoelage die ambtenaren krijgen, te laten verdwijnen. Na de toezegging van de staatssecretaris werd een socialistische motie over dit punt in getrokken. De staatssecretaris verklaarde, dat ook bij overplaatsing van rijksdien sten, rekening gehouden wordt met verlangens van het personeel. Een motie van de PSP, PvdA en D"66, waarin om inspraak voor de ambte naren bij verplaatsing van rijksdien sten werd gevraagd, werd na enige verwarring teruggenomen. Na lang heen-en-weer-praten kwam de com missie er achter dat in de motie het zelfde wordt gevraagd als de staats secretaris had beloofd. Naar het ministerie van Landbouw en Vissery meedeelt kan aan de ei genaar van een bedrijfsmatig voor de zee- en of kustvisserij gebezigd vaar tuig een overheidsbijdrage worden verleend ten behoeve van voorzienin gen, die het vaartuig meer geschikt (ADVERTENTIE) na iedere maaltijd.. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. maken voor een verantwoorde uit oefening van de visserij, waaronder niet een andere wijze van vissen dan tot nog toe toegepast wordt begrepen. De aanvragen m oeten betrekking I hebben op schepen tot 200 ton, waar van de kiel voor 26 mei 1965 ls ge legd en ten aanzien waarvan de voor zieningen tussen 1 januari 1967 en 31 december 1968 zijn getroffen. Een en ander blijkt uit een in de Staatscourant van gisteren gepubli ceerde ministeriële beschikking, die onlangs reeds werd aangekondigd in het antwoord van de ministers van Landbouw en Visserij en van Verkeer en Waterstaat op de schriftelijke vragen van de parlementsleden de heren Van Wijk (eerste kamer) en Van Bennekom en Egas (tweede ka mer). De bijdrageregeling voorziet in be paalde tegemoetkomingen in kosten aan bedoelde voorzieningen besteed, voor zover deze kosten groter zijn dan 7.500,-- gulden. De bijdrage kan maximaal 25.000,- gulden bedf&gen. De aanvrage dienen uiterlijk op 31 december 1968 bij de Directeur van de Vissery'en le Van de Boschstraat 4 in Den Haag te zyn ingediend. Bij toekenning van een bijdrage kunnen nadere voorwaarden worden gesteld. In het algemeen zal de ei genaar bij verkoop van het vaartuig of bij blijvende onttrekking daarvan aan de visserij binnen drie jaren na het ontvangen van de bijdrage, ver plicht zijn de tegenmoetkoming aan de overheid terug te betalen. Geen verdere bezuiniging O c? (Van onze parlementaire redactie) De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer overweegt of het mogelijk is in de commissie voor civiele verdediging deskundigen in het openbaar te ho ren. Deze deskundigen zouden dan voor en tegen de civiele verdediging en het hele probleem van afweer te gen de gevolgen van een oorlog kun nen toelichten, zodat kamerleden en publiek een beter Inzicht krijgen. Algemeen trouwens bestaat de wens, zo bleek gistermiddag in het com missiedebat, naar volledige en eerlij ke voorlichting, opdat allerlei misver standen en vooral ook weerstanden uit de weg kunnen<worden geruimd. Minister Beernink van Binnenland se Zaken, zegde deze ruimere voor lichting graag toe. Na de onlangs verschenen nieuwe brochure over de BH. zal er binnenkort een komen over nut en wezen van de civiele verdediging. Misschien dat dan ook incidenten als de ieder jaar weerke rende "rebellie" van enkele gemeente raden tegen de bij de wet voorge schreven posten voor de BH. verme den kunnen worden. In de kosten verdeling tussen rijk en gemeenten zal trouwens binnenkort enige wijzi ging komen. Een motie van drs. H. M. Frans- sen (PvdA), die de regering uitno digde om een aantal nieuwe maatre gelen in 1968 aan te houden en zo doende 7,1 miljoen gulden te bespa ren, werd met 6 tegen 3 stemmen verworpen. De meerderheid van de commissie oordeelde het, mèt de mi nister, onjuist nog verder te beknib belen op de toch reeds met vyftien- miljoen gekortwiekte begroting. Er zouden dan noodzakelijke investerin gen achterwege blijven, waardoor men de organisatie in het vlees snijdt. De regering heeft een nieuw vier ja- Reis van Harriman President Johnsons speciale afgezant, Harri man, is vertrokken voor een reis van tien dagen naar Azië en Oosteuropa. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat Harriman in Belgrado en Boekarest zal spreken over „aan gelegenheden van wederzijds belang". Andere landen die Harriman bezoekt zijn Perzië, Pakistan en Afghanistan. renplan voor de civiele verdediging opgesteld, dat zodra het is ingepast In de andere plannen, in de vaste kamercommissie ter discussie zal wor den gesteld. Een noodzetel voor de re gering in oorlogstijd is er nog niet, maar in het kader van een zevenja renplan wordt eraan gewerkt. De eerste fase van dit plan moet la 1971 voltooid zijn. Zij omvat de in richting van zeven noodzetels voor departementen en van zeventien oor logsonderkomens voor ryks- en pro vinciale diensten. In totaal zal daar mee f 17 miljoen gemoeid zijn. Er zul len 2000 ambtenaren in kunnen wer ken. Voor de bescherming van roe rende kunstschatten zijn vier over het land verspreide versterkte op bergplaatsen ingericht. iDe opperbevelhebber van het Indo nesische leger heeft Nederland de schuld gegeven van het ontstaan van de beweging voor vrije papoea's in West-Irian. Generaal Panggabean zei, „als er een „vrije papoea" organisatie is in West-Irian, moeten wij de oorzaak daarvoor zoeken bij Nederland dat koppig geweigerd heeft heel Indone sië, zoals dat op 17 augustus 1945 tot republiek werd uitgeroepen over te dragen en met veel uitvluchten en voorwendsels West-Irian tot 1963 wist te behouden". Veeziekte in Engeland van catastrofale in Zuidwolde Miss World, 1967, vorige week gekozen in Londen, ivas in het Drentse Zuidwolde. In vloeiend Frans (met een licht Spaans ac cent) heeft de kleine donkere Ma deleine Hartog Bel uit Peru ons daar verteld, dat haar vader he slist geen boer is, zoals de offi ciële publiciteit wil laten geloven. Haar vader kan beter grootgrond bezitter worden genoemd. „Heel iets anders dan een boer", stelt de 21-jarige Madeleine glimlachend Fotomodel Madeleine, sinds au gustus werkzaam in Parijswas gisteren direct uit Engeland naar Zuidwolde gekomen om de eerste bungalow van de N.V. Systeem bouw Noordelijke Architecten te openen. Door de mist verscheen Madeleine twee uur te laat in Zuidioolde, maar in het Amster damse Hiltonhotel had ze nog toel even tijd voor een aardig plaatje. Je bent fotomodel of niet Rassenonluslen in Chicago In een noordelijke wyk van Chi cago is de politie gisteren slaags geweest met enige honderden jonge negers die winkelt plunderden, rui ten ingooiden en de ordehandhavers en voorbijgangers met stenen en les sen bekogelden. In het begin van de avond waren zeker honder arres taties verricht. hoofdzakelijk tie ners en mhastens tien mensen, onder wie twee politiemensen, ge- (Van onze Haagse correspondent) Er is grote kans, dat het optreden van gebreken in nieuwe woningen in de toekomst verder zal worden be perkt. Dat zal dan het resultaat zijn van het opstellen van een register van erkende bouwondernemers, waartoe de Raad van Bouwondernemers wil j komen. Om te worden ingeschreven zal men dan moeten voldoen aan zeer strenge eisen van toelating. Woningen, die worden gebouwd door de in het re gister ingeschreven ondernemers, zullen dan tijdens de bouw geregeld door inspecteurs worden gecontro leerd op kwaliteit, waardoor reeds bij voorbaat het optreden van gebreken wordt beperkt. In de Raad van Bouwondernemers zitten samenwerkende ondernemers uit de Nederlandse aannemers en pa troonsbond, de Nederlandse bond van christelijke aannemers en bouwvak patroons bond en de Nederlandse ka tholieke aannemers en patroonsbond. De Raad stelt, dat het kopen van een eigen woning voor velen een zaak is die risico's met zich meebrengt. In de meeste gevallen is hij niet deskundig genoeg om te beoordelen of het gekochte huis belangrijke ge breken vertoont of zal gaan verto nen. Teneinde de koper tegen deze risi co's te vrijwaren worden door vele j ondernemers individueel reeds sinds jaren garanties verstrekt. Ook heb- ben de bouwondernemers vroeger reeds onderling vastgesteld, waaraan j de technische omschrijving of de te kening van de woning moet voldoen, j Eveneens werden richtlijnen opgesteld voor de tussen koper en verkoper te sluiten overeenkomst, waarmee de koper garanties werden geboden te gen na de oplevering zich voordoende gebreken. De Raad van Bouwonder nemers is echter van oordeel dat aan de kopers van woningen nog verder gaande garanties verleend moeten worden. Een dergelijk garantiesysteem wordt reeds in grote lijnen toegepast 1 in de Verenigde Staten, Canada en i Engeland. Het Engelse ministerie van Land bouw heeft gisteren bekend gemaakt dat de heersende mond en klauwzeer epidemie de zwaarste Is die Enge land ooit getroffen heeft. 71 nieuwe gevallen zijn gisteren ge meld, waarmee het totaal op 746 komt. 134.807 dieren zijn nu afge maakt om verdere uitbreiding van de epidemie te voorkomen. In 1922, be droeg dit aantal 128.000. De schadevergoeding die de rege ring zal betalen bedraagt op dit mo ment reeds 6 miljoen pond - de scha de die de boeren werkelijk geleden hebben uiteraard neg een veelvoud daarvan. In drie weken tyds is het werk van jaren volkomen te gronde gericht in de getroffen gebieden. Trieste balans vliegtuigongeluk bij Cincinnati De oil iCüJc balans van het onge luk met de Convair-880 van de Trans World Airlines (TWA), die maandag- I avond bij Cincinnati tegen «en heu vel vloog, is dat van de 82 inzit- I lenden er 66 om liet leven zijn ge komen en de overige 16 zijn ge wond. Verscheidene gewonden zijn er ernstig aan toe. Het toestel, dat een lynvlucht van Los Angelos naar Bosten maakte, verongelukte toen het eeli tussenlan- ding wilde maken by Cicinnati. Oog- getuigen hebben verklaard dat zich j een viertal explosies voordeden voor- I dat de machine enkele boomtoppen raakte en in brand vloog. Zestiende tournee Studentenorkest j Het Ned. Studenten Orkest zal op 17 januari zijn 16de tournee aanvan gen met een concert ln Bergen (N- H.). Verder zal worden opgetreden in Den Haag (18 jan.), Middelburg (19), Utrecht (22), Groningen (23), Arnhem (24), Eindhoven (25), Hen gelo (26), Buitenland (27), Rotter dam (29) en Amsterdam (30). Voor de 15de maal heeft dirigent Jan Brussen de leiding. De repetities worden eveneens voor de 15de maal in Bergen gehouden, ge durende twee aan de tournee vooraf gaande weken. Op het programma staan Variaties en thema voor het NSO (geschreven in opdracht van het Prins Bernhard fonds) door Ber- tus van Lier, het fluit-harpconcert in c. gr. T. K.V. 299 van Mozart, sol:s- I ten Ada Brussen (harp) en Paul Verhey (fluit) en de eerste symphu- nie (Frühlings) van Robert Schu mann opus 8 in bes gr. t. De baten van deze tournee zullen wederom ten goede komen aan het werk van de Stichting het Ned. Stu denten Sanatorium, studiehulp vn I gehandicapte studenten en aan de I Stichting het Universitair Asyl Fonds.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 21