EIDSCH DAGBLAD ouden bevreesd voor ranse dollar - aanval Valse munterij in Kerkrade Waarnemer naar Griekse processen Geen herstel van vertrouwen INIG WIND TWEESPALT K. V.P. DUURT VOORT bannelingen naar nederland? Callaghan op plaats van Brown @ue/ teuwo Uericht 1 maart 1860 WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 No. 31439 Ifecteur: E. A. E. van Dishoeck joofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal» ƒ449 per maand (bö vooruitbetaling!losse nummers ƒ0,25 Witte Singel l, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 [n het Lagerhuis maakte minister-president Harold Wilson itermiddag duidelijk, dat Groot-Brittannië blijft streven naar illedig lidmaatschap van de Euro-markt. De devaluatie en de idere gebeurtenissen van de afgelopen dagen hebben niet leid tot wijziging van de Britse politiek op dat punt. Andere (langrijke ontwikkelingen op het gebied van financiën en economie waren: Aan het einde van de eerste Londense beursdag sinds de de valuatie had het pond nog niet het verwachte herstel gehaald. De aandelenhandel ivas levendig, maar bleek gisteravond toch niet het sluitingspeïl van vorige week te hebben gehaald. Londen maakt zich enige zorgen over Franse pressie op de dollar, op dit moment in feite de enige harde reservemunt. Goudprijs en dollarpositie kwesties van de goudprijs en dollarpositie hangen samen. Na dagen van ongebruikelijk ora- tjke goudaankopen en geruch- n Pary's, gelooft de Londense Ci- it Generaal De Gaulle een wel- rogen aanval op de dollar heeft et. Nu het pond is gedevalueerd, dollar immers de belangrijkste irpaal voor het ideaal van de ;e president: een terugkeer naar jure goudstandaard. Voor de Brit- Is dit een zorgwekkende ontwik- Als de berichten juist zijn en Franse campagne ook slaagt, vrijwel alle valuta mèt de dol- devalueren. Het voordeel, dat itten zich met hun eigen deva- van 14.3% hebben verworven, idan ogenblikkelijk verloren gaan. jezien de devaluatie en de harde j dietbeperkingen slechts noodmaat- len waren bedoeld om een snpauze te winnen en op zich- Igeen oplossingen inhouden voor chronische Engelse economische is, zou de Labour-regering bij een gelijke ontwikkeling weer in acute filijkheden worden gestort. politieke moeilijkheden aan het isfront heeft Wilson voorlopig Iwongen. De vergadering van de ialistische Lagerhuisfractie be- H Üjde, dat de diepgeschokte par ilederen zich hadden gesloten, irigens is er geen sprake van her- Tan vertrouwen in Wilson en zijn Het is eenvoudig zo, dat het natief de tragedie van 1931 I het geleerd onaanvaardbaar jttemin blijft het de vraag, hoe de schijneenheid kan duren, als laai blijkt, dat het met devalua- en kredietbeperkingen gekochte jt niet kan worden benut voor doelmatige aanpak van de fun- itele economische en sociale lemen. Met name bestaat er lenlijke bezorgdheid over de en prijspolitiek, die Wilson op- ff wil overlaten aan de vrijwil- 'seutlo-Homerus tukte Een taalfout van afzichtelijk jrmaat heeft onze hoofredactie Sisteravond ettelijke telefoontjes 1 daarna een slapeloze nacht czorgd. i Een onzer redacteuren (eind- tarnen h.b-s.!) bestond het om 'c i een onbewaakt ogenblik te i ijven dat de mist het fliegveld Schiphol dicht lag plaats van legde. De correctie bleef in gebreke eze enormiteit te verbeteren. Wij kunnen slechts in alle lieemoed het hoofd buigen en - pllig niet als excuus! zeer 'ifloops opmerken dat zelfs Ho- öerus wel eens een tukje maak- 1 WEERBERICHT e Bilt verwacht van heden- tot mavond: droog weer met over algemeen veel bewolking. Weinig in het zuiden van het land Oder koud, overigens weinig ver- in temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur) 23 NOVEMBER 11 op: 8.12 uur; onder: 16.40 uur. 2.03 uur; onder: 13.41 '•Hoogwater te Katwijk te 6.45 en uur; laagwater te 2.29 en 14.50 >t nummer bestaat alt 24 pagina's lige medewerking van vakbonden en industrie. Tot dusver heeft die vrij willigheid nooit gewerkt. Onmiddel lijk na de devaluatie bevestigden de twee grootste vakbonden hun on verbiddelijke verzet tegen de loon- en prijspolitiek van de regering. Bovendien hebben Londense ha venarbeiders besloten hun wilde sta king, die de economie al vele miljoe nen heeft gekost, voort te zetten. M. er zijn op dit moment nog geen aanwijzingen, dat de natie op rede lijke wijze gehoor zal geven aan de oproep van de minister-president om door gezamenlijke krachtsinspanning de economie uit de modder te trek ken. ..Mini-pond" Dezelfde twijfels moeten verant woordelijk zijn voor het feit, dat het „mini-pond" gisteren geen spectacu lair succes was. De verwachte stro men geld uit het buitenland blijven uit. Het buitenland wacht kennelijk even rustig af hoe de Britse situatie zich nu ontwikkelt. Een Londense barikier zei: „je kunt verloren ver trouwen nu eenmaal niet van de ene dag op de andere terugwinnen". Htf gaf toe dat in beurstermen geen sprake was van een „bemoedigende start". Dezelfde bankier deelde de achterdocht van de liberale leider, Jeremy Thorpe, over een mogelijk voortijdig uitlekken van het devalua tie-nieuws op het continent. Dit zou verklaren, waarom in de dagen voor de officiële aankondiging miljarden de schrale Britse reserves moes ten worden opgeofferd om een ogen blikkelijk faillissement te voorkomen. „Het trotse Albion" De kwestie van Groot-Brittannië en de EEG kwam aan de orde tijdens het vragenuurtje in het Lagerhuis. Minister-president Wilson meende, dat Groot-Brittannië nu in een veel betere positie is om de aanpassing wegens lidmaatschap van de EEG op te vangen. Hij voegde eraan toe: „Be paalde mensen, die het pond een ris kante last vonden, zullen nu mis schien van gedachten veranderen". Hij acht het dus niet uitgesloten, dat generaal De Gaulle zijn verzet tegen het Britse lidmaatschap zal opgeven. Hoewel formele uitlatingen van Pa rijs nog geen beloften inhouden, is het in ieder geval een geruststellend feit, dat de Britten zelf nog steeds het lidmaatschap wensen. Wilsons theatrale woorden over een eenzaam maar trots Albion, dat voortaan Groot-Brittannsë op de eerste plaats zal stellen, hadden namelijk aanlei ding gegeven tot bange vermoedens. (Van onze parlementaire redactie) Een tweede gesprek tussen de lei ding van de KVP en een delegatie van KVP-radicalen heeft geen toena dering teweeg gebracht. Dit is gis teravond in Den Haag meegedeeld, nadat het gesprek tussen het dage lijks KVP-bestuur en de radicalen was afgelopen. Men heeft geen nadere afspraak gemaakt en de verwachting is dan ook, dat de kwestie nu aan de or de zal komen op de partijraad van de KVP op 8 en 9 december. Het komend weekeinde gaat het dagelijks bestuur van de KVP onder leiding van mr. Aalberse deze vergadering voorbereiden. Het staat wel vast, dat ook de tweede-kamerfractie van de KVP binnenkort zal spreken over de bij eenkomst van de partijraad. Met na me zal daarbij opnieuw de positie van de radicalen onder de loep wor den genomen. Vorige week heeft ra dicaal drs. Aarden zich publiekelijk uitgesproken tegen het beleid van de fractie inzake de te verlenen hulp aan ontwikkelingslanden. Dit week einde liep een andere katholiek ra dicaal, mr. Van Doom. demonstra tief weg bij een vergadering van de kringraad Utrecht van de KVP, omdat hij het niet eens was met de wijze waarop de afvaardiging voor de partijraad werd samengesteld. Het overleg in de KVP, dat vrijdag plaats zal hebben wordt een vervolg genoemd op het fractieberaad, dat deze zomer in Berg en Dal is gehou den. Verwacht wordt dat met name het optreden van drs. J. M. Aarden aan de orde zal komen. De radicale drs. Aarden heeft zich het misnoegen van de fractie op de hals gehaald over de wijze, waarop hij in het de bat over de ontwikkelingshulp onver wachts dwars is gaan liggen. Hij gaf toen zonder enig overleg met zijn fractiegenoten een verklaring uit waarin hij de KVP in gebreke stelde, omdat de fractie geen motie had in gediend tot verhoging van de ontwik kelingshulp met 45 miljoen gulden. Ook het televisie-interview, dat hij (Van onze Roermondse correspondent) Bij een inval in een Kerk- raadse flatwoning heeft de po litie bij toeval de grootste valse munterij uit de Nederlandse criminele geschiedenis ontdekt. In een slaapkamer van het flatje (acht hoog) vond de po litie voor een kapitaal van twee miljoen gulden vers gedrukte bankbiljetten van 100 gulden. In een andere kamer stond de pers en lagen tientallen clichés, nummer blokjes e.d. verspreid over vloer en tafels. De bewoners, een anderhalf jaar geleden in Kerkrade neergestre ken Belg (37) en zijn 24-jarige Duit se vrouw, zijn gearresteerd. De poli tie hield de flat al enige tyd op het oog in verband met een onderzoek naar de herkomst van pornografisch drukwerk. Er is nog geen geld uitge- Tip De Kerkraadse politie kreeg on langs een tip van een Zuidlimburg se papierleverancier over de druk kersactiviteit in de woning van de Belg. Men veronderstelde, dat de Belg in zijn woning pornografische ge schriften drukte. Maandag deed de politie een inval. Bijna alle vertrek ken in de woning bleken als „be drijfsruimte" dienst te doen. Buren hebben zelden iets van de drukkerij gemerkt. De onderburen hoorden wel vaak lawaai maar meenden daarin het klokken van de centrale verwar ming te herkennen. Bende De politie van Kerkrade is ervan overtuigd, dat dit de eerste produktie van de clandestiene gelddrukkerij is. Wel is de politie er ook van over tuigd, dat een bende medeplichtigen gereed stond om het valse geld in Ne derland en Duitsland aan de man te „Wij hebben de indruk dat de ver spreiding nog net in de kiem kon worden gesmoord", zei hoofdinspec teur G. Munten gisteren. De bankbiljetten die bij de Kerk radenaar zijn gevonden zijn allemaal gedateerd: 2 februari 1953. Ze dragen in series verschillende nummers. Ze zijn slordig gesneden, de voorkant is geler dan bij normale biljetten en de figuratie in de ondergrond wijkt voor-al op de achterkant van de bil jetten sterk af. Bij tien willekeurige personen probeerde de Kerkraadse politie gisteren een vals biljet als echt uit te geven. Slechts één van hen, een fotograaf, had onmiddellijk in de gaten, dat er met het geld iets niet in orde was. Vervolg op pagina 2 zondag in Monitor weggaf, waarbij de indruk werd gewekt alsof drs. Aarden het vertrouwen in fractieleider drs. Schmelzer wilde opzeggen, is niet overal even goed ontvangen. Toen Tore Doerdjew uit de Russische provincie Turkmenië enige tijd geleden zat te vissen aan de rivier de Gardjoe, landde deze enorme gier naast hem. Tore slaagde erin een jas over de vogel te werpen en nam hem mee naar huis. De gier is nu zover afgericht ADVERTENTIE dat hij uit de hand van zijn mees. I hoe groot de spanwijdte van het ter eet. Op de foto laat Tore zien I dier is. Staatssecretaris De Koster van Buitenlandse Zaken zal met mi nister Polak van Justitie overleg gen of het mogelijk is de 2500 Griekse politieke gevangenen, die met verbanning worden bedreigt, in Nederland op te nemen. Nederland, aldus de staatssecreta ris gisteravond in de tweede-kamer commissie voor Buitenlandse Zaken, heeft bij herhaling aangedrongen op vrijlating van deze gevangenen. De suggestie uit de commissie om de processen tegen deze politieke gevan genen door een waarnemer te laten bijwonen, noemde de staatssecretaris een goede gedachte. De regering is van mening, dat het Rode Kruis zich het lot van de gevangenen in Grie kenland dient aan te trekken. Neder land zal daartoe stappen onder nemen bü het Rode Kruis. Nederland beperkt zich in zijn houding tegenover Griekenland tot het strikte juridische minimum, al dus de staatssecretaris, in antwoord op vragen uit de commissie. Er wor den geen nieuwe verplichtingen aan gegaan bestaande verplichtingen wor den wel nagekomen. Nederland acht een internationaal isolement van Griekenland, b.v. door uitstoting uit de N.A.V.O. ongewenst. Ook de E.E.G. doet tegenover Grie- Waarnemers in Londen menen dat James Callaghan de huidige minis ter van Financiën in Engeland zal aftreden. De algeme ne verwachting is dat hu binnen een paar maanden premier Wilson zal laten weten dat hij graag de huidige minister van Buitenlandse Zaken G. Brown zou willen opvol gen. Een hoge partijfunctionaris merkte op dat Callaghan op het ogenblik hoog in de partij staat aangeschre ven. De premier is hem veel verschuldigd. In het kabinet kan hy elke functie krügen die hij am bieert. Hy heeft dikwyls zyn vrien den verteld dat hy graag minister van Buitenlandse Zaken zou wor den". Het is bekend dat Wilson reeds enige tyd overweegt Brown een andere functie te geven. Daarmee gehoor gevend aan de veel gehoorde eis dat een minister van Buitenlandse Zaken wordt benoemd wiens per- sooniyk gedrag in overeenstemming is met de waardigheid van dat ambt. kenland niet meer dan juridisch ver plicht is. Gevolg hiervan is onder meer, dat de besprekingen over de uitbouw van de Griekse associatie met de Euromarkt, sinds april van dit jaar stilliggen en dat het laatste deel van een Europese lening aan Griekenland is geblokkeerd. Wapens Voor het jaar 1968 is geen N.A.V.O. -programma voor wapenleveran ties aan Griekenland opgesteld. Ame rika, de voornaamste wapenleveran cier, heeft de leveranties voor het jaar 1967 direct na de Griekse staatsgreep geschorst. Minister Luns gaf als zyn mening, dat dit Ameri kaanse standpunt een sterk politiek drukmiddel is. Amerika, aldus mr. Luns, hééft achter de schermen veel meer druk op de Griekse regering uitgeoefend dan naar buiten is ge bleken. Sommige landen leveren nu nog wapens aan Griekenland. Een deel van de commissie wilde, dat de Nederlandse ^regering deze landen gaat vragen de leveranties te sta ken. Minister Luns wees er echter op, dat deze leveranties niet van waarde zyn by het onderdrukken van eventuele opstanden. De motie van de P.S.P.-er Van der Spek, waarin de wens van een deel van de Kamer was neergelegd, kreeg daarna in de commissie alleen de steun van de P.v.d-A., D'66 en de P.SP. ADVERTENTIE Foto- en filmkado's foto-film Jon Wolfslag n.v. Breestraat 123 - Haarlemmerstr. 102 ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RUN 49 Aan den heer W. P. Wol- i ters is, nadat hij Harlingen reeds verlaten en met Leiden j verwisseld had, als blijk van i achting en als een aanden- - ken aan zijn verblijf aldaar, door een honderdtal tngeze- tenen een geschenk vereerd, bestaande uit twee massief 1 zilveren presenteer-trommel tjes. Bericht Ten gevolge der 1 vergrooting van het Leidsche i Dagblad is met lste Decem ber a.s. de Prijs dezer Cou rant: Voor Leiden per maanden f3.00. Franco per post f3.85. Afzonderlijke Nommers fO.10.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1