GALOP IS VOOR KENNERS Tallozen huldigden Henk Geirnaert zeer hartelijk RITMEESTER „Litteris Zaclitj es Sacrum" in met deuren" Grote genegenheid van vele zijden Nixon het liefst als president Ned. schooljeugd kan niet zingen Vrouw (80) verbrand Compliment voor de jongere generatie NU VOLOP haandag zo november 19bt IBTD8CH DAGBLAD PAPIN A „U werd door uw vader al vroeg achter de vodden gezeten' had wethouder S. Sannes, voorzitter van het bestuur der Stichting „Leidse Muziekschool", gelezen in een artikel in ons blad over de jubilerende directeur van deze school, de heer Henk Geirnaert. „Ook het bestuur zit u wel eens achter de vodden", zo vervolgde hij zijn toespraak tot de jubilaris, die 40 jaar aan de school is verbonden, waarvan 20 als directeur. „U bent wel eens lastig voor het bestuur, maar u vindt dat het be stuur ook wel eens lastig is". Desondanks gewaagde de heer Sannes van een steeds harmonieuze samenwerking. „Wanneer men ziet hoe het leerlingental onder uw directoraat groeide van 250 tot 2500, dan heeft u héél wat bereikt, hoewel er vele moei lijkheden moesten worden overwonnen. Wij zijn erg tevreden over uw directeurschap", aldus wethouder Sannes, die er voorts wees, dat alle problemen steeds bevredigend zijn opgelost. wyl de heer Stevens een persoonlijk f geschenk aanbood. Het College van ■n W uitte bij monde van wet- I houder Sannes nog zijn grote waar dering door middel van een fraai bloemstuk en een extra-maand sala- Dit waren enige van de vele lof- iüngen, die directeur Geirnaert za- erdagmiddag mocht incasseren tij- sens de drukbezochte receptie in de ancertzaal van de Muziekschool Rapenburg, waar hij en zijn Khtgenote de gelukwensen van hon- lerden in ontvangst namen. Onder anbieding van geschenken voerden oorts oa.. het woord de heer Henk iuurman namens de Ver. van lera- der school, Marianne van Lee- ten namens de leerlingen, de mede- lirecteur de heer Loek Stevens en Vlam, als voorzitter van de toude Leidse Maatschappij voor toonkunst (met zangvereniging), literend uit 1834, waaruit de huidi ge gemeentelijke Muziekschool voortgekomen. Ook wees hij, na een historisch overzicht, op het belangrijke moeilijke werk, dat door de heer Geirnaert is verricht en waardoor zoveel meer waardering voor de ziek is ontstaan. Hij eerde de heer Geirnaert als een der „baanbre kers' speciaal wat betreft goed on derwijs.' aan de jeugd. De maat schappij heeft daarvoor bijzonder veel respect." aldus dr. Vlam, die ook het door de heer Geirnaert ver richte belangrijke werk voor jeugdconcerten releveerde. Allen hadden zich ingespannen de heer Geirnaert te Burgemeester Van der Willigen en diens echtgenote wensen de heer en mevrouw Geirnaert ge luk. (Foto LD/Holvast) wel met een filmcamera en projec tor, alsmede de vele daarvoor beno digde onderdelen, waartoe elke cate gorie het zijne had bijgedragen, ter- ris. Bloemstukken waren er overigens in groten getale, alsmede fraaie deaus van velerlei zijden. Diep onder de indruk van de hem betoonde sympathie sprak de heer Geirnaert een humoristisch dank woord, zowel tot het College W., het bestuur van de Muziek school, de leraren als de leerlingen, alsmede dr. C. Vlam, waarin hij spe ciaal ook betrok mevrouw M. Tee baalHulsbergen de zorgen, zonder moeilijk had kunnen volbrengen, de secretaresse mej. Questroo en zijn collega de heer Stevens. „De finale is nu begonnen." zo zei de heer Geirnaert, ..moge ook deze in grote terts eindigen!" Tot de vele aanwezigen behoorden burgemeester mr. C. G. van der Willigen, de wethouders C. J. Piena en mevr. N. A. de Haan-Groen, als mede de oud-voorzitter van de Maat schappij voor Toonkunst en oud-wet houder ir. J. J G. Van Hoek, ter wijl tevens afgevaardigden uit de gemeenten in de omgeving, waar de school haar afdelingen heeft, aanwe- zig Nog lange tijd bleven de vele wezigen onder het genot van verversing bijeen, waarbij duidelijk tot uittn gkwam welk een groot ge negenheid men de jubilerende direc teur allerwegen hartelijk toedraagt. Een opinie-onderzoek van Associa ted Press heeft uitgewezen dat de ge delegeerden naar de Republikein se Nationale Conventie in 1968 Nixon de meeste kansen geven op het pre sidentschap terwijl de Califomische goeverneur Reagan hoogstwaar schijnlijk tot vice-president zal wor den gekozen. De overgrote meerderheid van afgevaardigden naar de bijeenkomst hebben zich voor het team Nixon- Reagan uitgesproken. Reagan werd door republikeinen in alle 50 staten beschouwd als de beste vice-president. Van de republikeinen die de schriftelijke vragen van Associated Press h adden ontvangen, heeft 44 al haar goe- procent gereageerd. Van hen, die ant- woordden, verwachtte 42 procent ii wederom tot afgevaardigde te worden gekozen. De voornaamste vragen en de ant woorden hierop waren: Wie zoudt t de republikeinse presidentskandi daat willen zien? Nixon 46 procent. Rockefeller 20 procent, Reagan 19 procent, Romney 7 procent, anderen 8 procent. Wie is volgens u de sterkste k&ndi- Nixon 45 procent, Rockefeller 24 procent, Reagan 22 procent, Romney 6 procent, anderen 3 procent. Welke combinatie (presidentvice- president) beschouwt u als de sterkste? Nixon-Reagan 40 procent, Rocke- feller-Reagan 29 procent. Wel inpompen van kennis expressie op achtergrond Nog geen 15% van de kwekelingen wordt in staat geacht de muzikale vorming van de leerlingen van de lagere scholen ter hand te nemen. Dit zei de heer Charles Delnooz, rijksinspecteur van het Lager Onderwijs, zaterdag op een congres van de Stichting Centraal beraad amateuristische muziekbeoefening in Utrecht Door nog niet bekende oorzaak is gistermiddag de bijna 80-jarige vr. E. Lethmann in haar woning Haarlem door brand om het le- gekomen. Vast staat, dat zjj een stoel heeft gezeten en er af is gevallen. Haar gedeeltelijk ver koolde lichaam lag op de grond, toen de brandweer het vuur had geblust .Bij de komst van de brandweer stohd de achterkamer in lichterlaaie. Het stoffelijk overschot is naar de Mariastichting in Haarlem overge bracht, waar sectie werd verricht. Er zjjn geen sporen van misdrijf gevonden. Hij klaagde over de slechte muziek- didaktiek bij het onderwijs. Als voor naamste bron van ellende noemde hij het rationalisme bij het onderwijs, waardoor van de scholen instituten worden gemaakt waar het intellec tualisme hoogtij viert. Er wordt een overdreven aandacht besteed aan het inpompen van kennis, maar aan ex pressie wordt weinig of niets gedaan. Ook het muziekonderwijs is in de greep van het intellectualisme. Te veel wordt volgens de heer Delnooz het muziekonderwijs theoretisch be naderd. Muzikale aanlegkwaliteiten worden op de kweekschool niet ont wikkeld. Men gaat er zonder meer in uit dat iedere kwekeling in staat muziekonderwijs te geven. Aan specialisering van begaafde kwekelingen wordt niets gedaan. Het resultaat is dat de scholieren niet kunnen zingen. „Ze brengen geluiden voort", vindt de heer Delnooz. Op korte termjjn acht hij verbetering mogelijk als de schoolbesturen beslui ten het muziekonderwijs in handen te geven van die leerkrachten die het aankunnen en die via bijscholings cursussen op het goede spoor wor den gezet. Voorts dient by het benoe mingsbeleid rekening te worden ge houden met de vakbekwaamheid om muziekonderwijs te geven. Op langere termijn zal men zich moeten bezinnen op de didaktiek van het muziekonderwijs. Een onafhan- De heer W. W. Jonkman, Zaandam schreef ons: „Midden in de polder en geen reparatiespullen bij me. Maar Finilec plakte en pompte a la minuut. kelijk Instituut zou zich met de re search op dit terrein moeten gaan bezighouden. Een eigentijds reper toire van liederen is voorts gewenst. Het oude volkslied zegt de jeugd niets meer. De methode van muziekonder wijs moet de ongeren voorts tot be zieling brengen. Dit betekent volgens de heer Delnooz dat het onderwijs met levende muziek moet worden ge geven. kunst laleiöoscQQP Koni ngi ii zag Y erma H.M. de Koningin heeft zaterdag avond in gezelschap van jonkvrouwe C. B. Röell de voorspelling v „Yerma" door de Haagse Comedie de Koninklijke Schouwburg in Den Haag bijgewoond. Een scène uit Zachtjes met de deuren". V.l.n.r.: Cecile Manders, Annie Beerbaum, Kees Nix en 1 v. d. Wijngaard. Foto LD/Holvast) Galop: een Ritmeester van onmiskenbaar ras. Galop - een sigaar voor mannen die zuiver ras kunnen herkennen g voor g De Kon. Ver. Litteris Sacrum diende haar grote schare dona teurs een lichte, samakelijke en pikante hors d'oeuvre op in de vorm van „Zachtjes met de deuren" (Les pon tes claqent), blijspel in drie bedrijven van Michel Fernand, waarvan Alfred Pleiter een vlot lopende vertaling leverde. Met beminnelijke humor belicht hij het probleem van de opvoeding van de moderne jeugd in het gezin van de tot de bemiddelde middenstand be horende André, de vader, en Alice, de moeder van twee welgeschapen doch ters Daniële en Pinky, en één stam houder, Frangois, alle drie om en na- Na de voetbalwedstrijd Volen- dam-Ado op 1 oktober j.l. ging ik op de brommer terug naar Zaandam. In de polder De Pur- mer begaf mijn band het met een luid gesis. Daar sta je dan in de kale vlakte op zondag. Dus dan maar lopen. Nog 20 km. naar Zaandam. Laat er nou een auto stoppen met een dame die belangstellend vroeg wat er aan de hand was. Dat legde ik haar uit. Toen stapte ze uit met iets wat op een bus haarlak leek. Ik stond vreemd te kijken toen na enige manipulaties de band weer hard was. Finilec mijnheer. Plakt en pompt a la minuut. U begrijpt dat ik mij meteen zo'n brommer bus heb aangeschaft. O ja, de band is nu nóg op spanning:' Finilec is nu ook verkrijgbaar in een leuke cadeau verpakking. Een aardig geschenk voor St. Nicolaas of Kerstmis. Finilec is een product van Aero- chemie N.V., Van Hallstraat 167, Amsterdam. VERKRIJGBAAR by de huwbare leeftijd. Als we ver der uit de doeken doen dat ze er alle drie nogal genuanceerde begrippen a houden die ze niet onder stoe len of banken steken, waarby Da niële een extatisch verlangen naar het moederschap aan de dag legt om haar leven een doel te geven, dan be grijpt u dat een handige auteur als Fernand, die blijk geeft de mogelijk heden die het toneel biedt door door te kennen, geen moeite heeft het publiek een avond te boeien te amuseren. Het is alleen jammer, dat hij zijn kruit in het 1ste en bedrijf zó royaal heeft verschoten, dat hy in het 3de niet meer tot climax kan komen. Met name de originele vondst de „verhouding" van Oma met „oude heer", veroorzaakt in het bedrijf een explosie van hilariteit die niet meer te overtreffen is. Om het verrassende element voor de komen de opvoeringen op woensdag en terdag a.s. te bewaren, moeten wy het hierby laten. De regisseur Bram Harteveld, die een forse greep in Litteris rest moest doen, we zagen nl. vier onbe kende gezichten, wist desondanks de vereiste homogeniteit te bereiken, waarmee we hèm èn de Litteris-jeugd kunnen complimenteren. Hy zorgde tevens voor een, na een aarzelende inzet, nogal een voorkomend schynsel bij 'n première, voor een vlot tempo, waaraan hy de dynamiek wel eens opofferde. Overgaande tot de bespreking der rollen, het programma volgende: Bob Hageman, de vader, de succes volle zakenman, die zyn gezin prak tisch alleen aan tafel voltallig om zich heen kan zien en er dan ook op staat dat het daar punctueel verschynt en zich overeenkomstig zijn wens ge draagt waartoe hy 'n welhaast hope loze stryd voert, verwyt elke neder laag aan zyn vrouw, zy, in doorlo pend contact met de kinderen, heeft hen slecht opgevoed. De auteur legt hem een gunstige tekst in de mond. van hy zich met zelfverzekerde durf en vaardigheid bediende. Hy be- eegt zich gemakkelyk. soms wat druk, maar schoot niettemin met uitbeelding praktisch in de roos. Annie Beerbaum-Meyer. de moeder, die de wezenlyke problemen van haar kinderen niet onderkent en dus ook absoluut geen invloed op hun gedra gingen heeft, was qua verschyning aanvaardbaar en gemakkelyk beweging. Zy trof de juiste toon in de dagelykse conversatie, maar raakte in de emotionele scènes soms in de theatrale zone. Dominique, de oudste dochter werd door Bet v. d. Wijngaard-d. Vries raak getroffen als het meisje met filmster allures, omringd door talloze aanbid ders. Kees Nix had ais Frangois niet de status van student in de medicy- nen maar met het hart uitgaande naar zyn hobby: trompettist van een band. had wèl de allure, maar nog niet v oldoende technische ervaring voor het volledig uitbeelden van deze rol. Cecile Meinders speelde de rol van de extatische Daniële, de jongste dochter en kweet zich opvallend goed van deze moeilyke opgave. Vooral in haar belangryke scène met haar broer Frangois. die ze met eeriyke innige bewogenheid speelde, betoon de zy zich een apnwinst voor Litteris. Het vriendinnetje van Frangois, Pin ky vond in Stanneke Balt een ver tolkster die zich volkomen by het team aanpaste. De in het biyspel spectaculaire vondst van de auteur van Oma, die hele nachten kaartende met „de oude heer" doorbracht, vormde, door de onbevangen en argeloze, laconieke weergave van Rosien Hasselbach- Gaykema een aangename verrassing! Annet Pieters-van der Staak gaf op de haar eigen vrymoedige wyze een in dit ongebonden huishouden onvermydelyk brutaal dienstmeisje te zien. Sjoerd de Mik als George, de be wonderaar v^n Daniële gaf aan deze rol alle facetten van de verlegen, on beholpen, dood-fataoenlyke aanbid der. Voor het decor tekenen Hans van den Wyngaard en Bob Hageman. Het stuk vond een in alle opzich ten geslaagd onthaal by het publiek, dat de spelers langdurig toejuichte. Hel een bewijs dat een goed blijspei, goed gebracht, nog algemeen wordt gewaardeerd. B. H* Veertig jaar bij Muziekschool Republikeinen zien advertentie

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7