Turkije tevreden met Grieks gebaar Basis voor definitieve partij structuur D"66 Voor liet meisje dat alle platen van de Monkees heeft en elk Jaar naar de Mattheus gaat: de Bijenkorf Hofleverancier van St. Nicolaas Grivas terug naar Athene Rijexamen eindigt in berm SLEUTELTJES LKTDSCH DAGBLAD MAANDAG 20 NOVEMBER 168) (Van onze correspondent in Istanboel) Generaal Grivas, de Griekse bevelhebber van de Cypriotische strijdkrachten, heeft bevel gekregen naar Athene terug te ke ren. Van Griekse zijde wordt vernomen, dat het militaire be wind hem heeft teruggeroepen voor dringend overleg over de manier om de spanning tussen de NATO-leden Turkije en Grie kenland te verminderen. In Turkye heerst voldoening dat, door wat hier wordt genoemd een „ultimatum zonder tijdslimiet", de Griekse bevelhebber Grivas is terug geroepen van Cyprus. De meesten ge loven niet dat hij zich spoedig weer op het eiland zal vertonen, hij zou dan een soort Griekse Denktasj wor den, die gedwongen is in ballingschap in Turkije te leven. Er is een merk waardig coïncidentie tussen wat de beide extreme leiders de laatste we ken is overkomen. Denktasj landde op eigen houtje op Cyprus, werd gepakt en op trans port terug gesteld naar Turkije. Daar heeft hij nu mede als gevolg van de komische aspecten van zijn avontuur iets van zijn leidersaureool verloren. Grivas ging vorige Week woensdag op eigen houtje tot de aanval op de twee. dorpen over en daar dit tot de drempel van oorlog leidde, moest Athene hem terugroepen. Ook hij heeft nu iets van zijn aureool verlo ren. Griekenland is blij met de ver zwakking van Denktasj en Turkije is blü met de verzwakking van Grivas. Makarios dat is de Cyprische president Maka rios. Het lijkt wel of deze figuur uit elke crisis die zich voordoet ver sterkt te voorschijn komt. Binnen acht dagen is hij de twee nationalis tische fanatici kwijtgeraakt die het meest gebeten waren op zijn positie als leider van een onafhankelijk Cy prus. Maar natuurlijk moet ook Ma karios oppassen, hij is niet onkwets baar. Hier in Turkije hebben militairen het zoet van een afgedwongen over winning in de mond gekregen. Einde lijk hebben ze eens iets bereikt en nu zullen ze het liefst even willen door stoten na Grivas ook Makarios die als kerkelijke figuur toch altijd veel gehater is. Ze weten dat het Griekse militaire apparaat door massale zui veringen moet zijn verzwakt, dat de Griekse junta als het erop aan komt beeft voor een krachtmeting ook al zou die het politieke voordeel hebben dat de hele Griekse bevolking zich achter haar zou stellen. Militairen Het zal de Turkse regering moeite kosten de militairen in te tomen. eMt Makarios gaan onderhandelen, waar daags voor woensdag sprake van was, is voorlopig onmogelijk voor de Marktberichten j CONGRES IN HELMOND LEIDEN. 20 nov. Groenteveiling. Aardappelen 4, Andijvie 14-93, Snijbo nen 1.87-3.01, Kroten 11-12, Boeren kool 24-33, Rode kool 4-15, Groene kool 15-27, Prei 16-53, Spinazie 1.22- Spruiten A 56-65, B 53-60, Toma- A 7,-, B 7,10, C 6,- CC 3,50, Wit- .25-1.68, alles per 100 kg. Bloem kool 37-81, Knolselderij 14-24, Sla 8- 19 alles per 100 stuks. Uien 2-18, per 100 bos. KATWIJK AAN DEN RIJN, 18 no- 2,80-5,00; A2 2,60-5,00; B-< 5,60; BI 3,50-5.50; B2 2.40-3,00; andij vie 31-69; boerenkool 26-28; groene kool 27; knolselderie 20-25; rode kool 6-18; sla (per stuk) 12-17. Aanvoer ")7.000 kg. Clingendaal 30-35, Anne Mary 44-58, Indianapolis 20-24. Diplomaat 20-35, Bor Anjers Carrv Sim 12-14, Crowly Sim 13-15, Rode'Sim 15-17, Dusty Sim 14- 16 Witte Sim 16-18, Keefers 15-17, 15, Gerbera 18-31 Troschirysaavten Rose Chrysant Lyona 35-50, Indianapolis ÏOO-IIO, Sy- biel 85-100, Carolien 50-65, Colinda 125-135, Roodkapje 85-100, Sensation 75-90, Oranje Wonder 80-100. Narcis sen: Early Glorie 85-125, Irissen 200- 280, Freesia's: Golden Yellow 85-185, White Swan 175-265 per bos. BARNEVELD, 20 nov. Vette kal- del redelijk. Prljzi 3e kwal. 3.10- GRIVAS Turkse regering. Deze mogelijkheid heeft Grivas inderdaad getorpedeerd. Maar Makarios zou van zijn kant goede wil kunnen tonen door bespre kingen te beginnen .met de Turken op Cyprus en wel in het bijzonder met de meer matige leider dr. Koetsjoek. kening moeten houden. Voorlopig zul len de Turkse studenten hier zich wel weer beperken tot het verbranden van zijn beeltenis op de grote demon stratie a.s. woensdag. De Griekse ge- meente in Istanboel had een onbe haaglijk weekend. Velen sloten hun zaken en lieten hun kinderen niet naar school gaan. Zondag bleven kele kerken gesloten. Voor de nederi ge stoep van 't patriarchaat werd krans gelegd met de woorden stichter van alles we krijgen je vermijdelijk", maar de politie be waakt de voornaamste Griekse ge bouwen en ook de consulaten var Rusland. Engeland en de V.S. zoals gewoonlijk zijn het de laatste w naar de meeste Woede uitgaat. (Van onze parlementaire redactie) De politieke partij Democraten '66 heeft zaterdag tijdens een in Hel mond gehouden congres de basis ge legd voor een definitieve partijstruc tuur. Hoofdzaken van deze nieuwe structuur zijn de volledige toeganke lijkheid van ledenvergaderingen voor niet-leden en de instelling van een .Sample" (of panel) om de opinie 'an de partijleden over belangrijke politieke vraagstukken te toetsen. Tijdens het congres bleek de oppo sitie tegen de partijlijn zeer gering. Moties, waarin werd gezegd, dat het partijbestuur in een sfeer van ge heimzinnigheid het congres had voor bereid en waarin de partijleiding werd beschuldigd van het willen ne- van overhaaste beslissingen, werden met zeer grote meerderheid verworpen. De meest verstrekkende motie tegen het beleid van het partij bestuur kreeg slechts acht procent de stemmen. Een iets minder vergaande motie behaalde 15 procent van de stemmen. Achter fractie Het was de eerste maal sinds het oprichtingscongres 1966, dat de Democraten '66 in gres bijeenkwamen. In politieke krin gen leefde de verwachting, dat de po litieke opstelling van de tweede- merfractie bij een groot deel van partij ongenoegen zou hebben ver zaakt. Tijdens het Helmondse congres bleek daarvan echter maar heel wei nig, zodat men mag de overgrote meerderheid partij het eens is met de politieke ac tiviteiten van de tweede-kamerfrac tie. Het besluit om ook niet leden van de partij toe te laten tot alle leden vergaderingen en andere bijeenkom sten van de partij behaalde een roya le meerderheid. Ongeveer 84 procent de ruim 700 congresgangers bleek er voor, 8 procent tegen. Inge volge dit besluit zullen niet-partijle- den binnenkort kunnen deelnemen de politieke discussies in D '66. Zü hebben op deze bijeenkomsten de zelfde rechten als de partijleden, be halve het stemrecht. „Sample" Met de Invoering van het „Sample" begint D '66 iets nieuws in de Neder landse politiek. Het „sample" zou worden samengesteld uit 100 tot 200 partijleden en zal bijeenkomen op verzoek van het partij bestuur en/of de fractie. Het is speciaal bedoeld om zijn mening te geven over die po litieke vraagstukken, die wegens tijd gebrek niet kunnen worden uitgesteld tot de bijeenroeping van de algemene ledenvergadering. De omvang het „sample" is zo gekozen dai opinies slechts weinig kunnen afwij ken van de opinies binnen een partij als geheel. Over de vraag of de uit spraken van het „sample" bindend moeten zijn, bestond verdeeldheid. Daarom werd besloten de beslissing hierover uit te stellen tot het volgen de congres, dat volgend voorjaar bij eenkomt en dat zijn definitieve goed keuring moet geven aan de statuten en het huishoudelijke reglement de partij. Met ruime meerderheid (5 tegen 14 procent) besloot het congres dat de algemene ledenvergadering moet beslissen over de voorwaarden wj op D '66 eventueel regeringspartij kunnen worden. Een ordevoorstel van fractieleider Van Mierlo om de be. slissing over dit vraagstuk uit te stel- len tot het volgende congres werd met een kleine meerderheid verwor pen. Mr. Van Mierlo was van mening dat de ledenvergadering beter zou kunnen beslissen als het onderwerp eerst nader zou zijn bestudeerd door de reglementen-commissie van de partij. In een latere verklaring liet Van Mierlo er geen twijfel over D '66 met een program minimum-eisen de volgende ver- kiezingen zal ingaan en niet zijn eisen zal stellen in geheim overleg na af- loop van de verkiezingen. Op de Oosteindseweg op de grens van Sassenheim en Warmond raakte een inwoonster van Noorden tijdens haar rijexamen met de door haar bestuurde personenauto in de berm, De examinator trachtte door :berk remmen erger te voorkomen, maar daarin slaagde hij niet, omdat een achteropkomende personenauto (be stuurd door een Sassenheimer) te- gen de wagen botste. De leswagen schoot door de heg en werd van achter zo zwaar beschadigd, da moest worden weggesleept. De teropkomende auto werd aan de zijde eveneens flink bschadigd. is niet bekend of de dame ges is voor haar rijexamen. IVrsoneel gevraagd Leerling kap: gevr. Da kapster i meskapsalon „Tiny", Medusa straat 8, tel. 24417. Na 6 u. Hartmanstraat 16. Tel. 23476. H Cemsto heeft plaats voor mnl. en vrl. schoonm. pers. Aanmelden: Di. en vr. tussen 46 ""uur nam. Papengracht 7A. B Voor spoedige Indiensttre ding is in ons bedrijf plaats voor flinke jongeman 1618 jaar: voor verrichten van div. magazijnwerkzaamheden. Aan melden dagelijks tussen half 5 en half 6. N.V. Leidse Glashan- del, Fa W. v. Dam Co., Oude Singel 174—182, Leiden. Bijverdienste. Bijkantoor Eva en Televizler Den Haag vraagt voor direct actieve wederverko pers (sters) voor Leiden en om streken. Tel. aanmelden bij kantoor Den Haag, Laan van Meerdervoort 157, tel. 070- 392450. B Gevr. winkeljuffrouw in moderne slagerij. 5-daagse werkweek. Aanm. aan de zaak T. van Boheemen, Janvossen- steeg 47. tel. 21286 of Dorpsstr 39. Öegstgeest, tel. 51937. Gevr. in.zaak van luxe en huish. art. zelfst. verkoopster 5-daagse - :rkweek. Fa. Ram, Zeemanlaan 39. Aanm. lastlngschuldeD vragen enz wordeD serieus verzorgd vanaf f 10 - per maand Tel 41255 H Rustige student zoekt ka- VC OOIM-llillltt- ■lungc-tiutlrii n Te koop huis aan de Lage Rijndijk 90E, leeg te aanvaar den, pr. f 3250. Te bevragen 's avonds van 8 tot 10 uur. Aangeboden per 1 december incl. gas, wa ter en licht Vrije vestiging. Op de Hoge Rijndijk 2-kamerflat te huur. gestoffeerd, parketvloeren, bad, boiler, ijskast, gaskomfoor, c. v. Te aanvaarden plm. half maart. Prijs f 325,- p.m. A. v. d. Pouw Kraan, Hoge Rijndijk 276. Leiden. Tel. 22433. 19 Vrije vestiging. Op de Hoge Rijndijk 2-kamerfHt te huur, gestoffeerd, parketvloeren, bad. boller, Ijskast, gaskomfoor, c. v. Te aanvaarden plm. half maart. Prijs f 325,- p.m. A. v. d. Pouw Kr lan, Hoge Rijndijk 276. Leiden Tel. 22433. B Vrije vestiging. Op de Hoge Rijndijk 4-kamerflat te huur, gestoffeerd, parketvloeren, bad, boiler, ijskast, gaskomfoor. Pouw Kraan. Hoge Rijndijk boiler, ijskast, gaskomfoor. irden plm. hi.lfn" Rijndijk 4-kamerflat te huur, gestoffeerd, parketvloeren, bad, boller. Ijskast, gaskomfoor, c.v. Te aanvaarden pli.i. half maart Prijs f 390,— p. mnd. A. v. d Pouw Kraan. Hog Rijndijk 276 boller, ijskast gaskomfoor. Te aanvaarden plm. ha'f mr Leiden. Tel. 01710-22433. O Emailleerset: oventje en alle benodigdheden voor eerste werkstukjes 49. Voorgestanste modellen^ 0.35-6.95 Emailleerpoeder in vele kleuren p. potje 1.75 Afd. Speelgoed Narcis, viooltjes of rozen voor gezellig-romantische correspondentie per pakje Van 15 1.55 Afd. Schrijfwaren Multicolor- zuiver wol. Wanten 14.95 Baret 14.95 Haarband 6.95 Afd. Handschoenen Alle ^tekens varH de dierenriem. Om zelf te borduren. Set van 3 st. 6.95 Afd. Handwerken Afgewerkt met <- kant—actuele tentlijn 18.75 Afd. Lingerie Go-Go horlogebandje met belletjes 5.95 Afd. Uurwerken Méér dan 20 demonstraties in de grote SL Nicolaas speelgoedafdeling. Afd. Boeken Naturel grenen. Veel mogelijkheden, maten op elkaar afgestemd 14.95 - 42.95 per element Afd. Meubelen Al deze artikelen zijn ook bijeengebracht in een cadeaustand op de 1e etage.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6