y Ere-doctoraat Moskou voor prof. Minnaert Namendie je nooit vergeet Voor verdiensten als mens en astronoom Gouden platen Waar filmers het van moeten hebben? Van visie, vakmanschap en... Drum! U weet wel: Drum van Douwe Egberts. Half zwaar - heel lekker! MAANDAG 20 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA S vandaag (Van een onzer redacteuren) In de Russische ambassade in Den Haag, waar vorig jaar een onderscheiding werd verleend aan de ^eidse sterrekundige prof. Oort. werd vrijdag aan diens Utrechtse emeritus-collega prof. dr. Minnaert het eredoctoraat van de Universiteit van Moskou verleend. De uitreiking geschiedde door de Russische ambassadeur in ons land, Vladimir S. Lavrow, in tegenwoordig heid van vele collegae, medewerkers en vrienden van de ere- doctorandus en dr. J. Hulsker, die het departement van Cul tuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk vertegenwoordigde. dering, vandaag is het heel gewoon. Jonge Nederlandse geleerden leren thans Russisch en in tal van biblio theken staan thans Russische wer ken. Ook maakte sprekr gewag van de vele persoonlijke relaties, die hij met Russische geleerden onderhoudt. Tevens wees hij erop, dat sinds drie drie - jaar Nederlandse amateur astronomen Russische centra bezoe ken. Ook maakte spreker gewag van baar te zijn. De Nederlandse geleer de eindigde zijn in het Engels ge houden toespraak in het Russisch. Na de overhandiging van het di ploma tooonde prof. Minnaert de aanwezigen een legpenning met de beeltenis van de stichter van de Moskouse universiteit en merkte nog op deze by zyn laatste bezoek aan Rusland te hebben gekregen. y Vriendschap bevorderd In zijn toespraak herinnerde de Russische ambassadeur aan de stich- in de universiteit van Moskou in 1775 door Michail Lomonosov, die tevens een prominent geleerde en dichter was. Deze universiteit is niet alleen de oudste in de Sowjet-Unie Sinds het ontstaan ervan hebben de meest beroemde geleerden aan deze 'ersiteit hun opleiding ontvangen, hebben er gewerkt of werken er nog, aldus de ambassadeur. Hij merkte verder op dat het ere doctoraat aan dr. Minnaert werd lerleend als een erkenning van zijn diepgaande wetenschappelijk onderzoek op het gebied van de as tronomie. Spreker herinnerde aan de eerste, latere en jongste Russische ruimtvaartsuccessen en wees erop, dat de astronomie een belangrijke rol speelt in de ontwikkeling van het ruimte-onderzoek. Hij noemde het een voorrecht het diploma uit te reiken aan een geleerde, die zijn leven heeft gewijd aan de astrono mie en niet alleen als wetenschaps mens werkt, maar ook iemand is, die vriendschap en begrip tussen de mensen bevordert. Prof. Minnaert wees op de sterke banden, die speciaal op het gebied van de astronomie bestaan tussen Russische en Nederlandse geleerden, die eikaars ideeën ontwikkelen. Hij herinnerde eraan, dat hij in 1952 voor het eerst met Russische col lega's kennismaakte, hetgeen een be gin was van de latere uitwisseling van gegevens. Was vijftien jaar ge leden een reis van westerse geleer den naar Rusland nog een uitzon- N.V. Phonogram, de grammofoon platenmaatschappij van Philips, gaat donderdagmiddag niet minder dan elf gouden platen uitreiken. Zoals be kend wordt zo'n onderscheiding door de platenwereld uitgereikt als er in ons land 100.000 exemplaren van een klein plaatje of 25.000 langspeelpla ten zijn verkocht. Wim Sonneveld mag een gouden plaat in ontvangst nemen voor zijn „Avond met Wim Sonneveld". Ramses Shaffy heeft „Sammy" naar eremetaal gezongen. Boudewijn de Groot en Lennaert Nij'gh hebben met de langspeler „Voor de overlevenden" de gouden mylpaal bereikt en tenslotte komen er zes per sonen in aanmerking voor zo'n be geerde plaat wegens hun aandeel in de langspeelplaat „Ja zuster, neen zuster": Annie M. G. Schmidt, Harry Bannink, Hetty Blok, Leen Jonge- waard, Carla Lipp, Piet Hendriks en Dick Swidde. Vanavond: Jean Louis Pisuisse Taboe doorbreken Achter het Nieuws over zelfmoord VARA's actualiteitenrubriek wijdt op maandag 20 november gedurende 40 minuten aandacht aan de proble matiek rond zelfmoord en zelfmoord pogingen in Nederland. Na een ad vertentie die enkele weken geleden in een aantal dagbladen verscheen, zijn er bij de VARA ongeveer tachtig brieven ontvangen, waarvan er na lezin 10 bruikbaar waren. Een aantal brieven was afkomstig van mei die behoefte voelden hun ellende af te reageren, een ander aantal mensen een voorwaarde voor de uitzending, herkenbaar in beeld te verschijnen, een voorwaarde voor de uieznding. De samenstellers hebben met dit do cumentaire programma de bedoeling het taboe „niet over praten" te door breken en door de mensen met de rug r de camera te filmen zou aan de instandhouding van dit taboe slechts worden meegewerkt. Uit de brieven zyn tenslotte vier personen overgeble ven die zonder schroom achteraf over hun zelfmoordpogingen kunnen praten. De samenstellers hopen met deze uitzending te bereiken dat dit grote probleem als zodanig wordt aan vaard, dat er openlijker over wordt gepraat en dat het de naar schatting tienduizend met zelfmoordplannen rondlopende Nederlanders duidelijk wordt dat zij met hun eenzaamheid, allerbelangrijkste reden waarom nensen tot hun wanhoopsdaad ko- niet alleen zitten. Samenstelling produktie: Joke van Bommel en Bas Roodnat. De KRO-televisie zendt vanavond onder de titel „Namen die je nooit vergeet" de eerste aflevering uit van een reeks van vier programma's, die zijn gewijd aan personen die on verbrekelijk zijn verbonden aan het Nederlands cabaret zoals Eduard Ja cobs, Jean Louis Pissuisse, Koos Speenhof en Louis Davids. Deze pro gramma's worden gepresenteerd door Wim lbo. De eerste uitzending, waaraan wordt meegewerkt door oa. Ramses Shaffy, Paul van Vliet, Liselore Ger ritsen. Adèle Bloemendaal, Martine Bijl, Gerard Cox, Paul Deen, René Franck. Frans Halsema. Fie Carel- sen. Lola Cornero. Paul Collin. Fred Eibers. Jenny Pisuisse. Jack Pisuis se en Tholen en Van Lier, is gewijd aan Jean Louis Pisuisse. Jean Louis Pisuisse werd op 7 sep tember 1880 in Vlissingen geboren. Begin april 1900 vertrok de jonge Pi suisse naar Amsterdam, waar hij als volontair bij een krant ging werken. In 1903 werkte hij als buitenlands cor respondent van 't Algemeen Handels blad in Londen. Tijdens zijn verblijf daar kwam hij in contact met enke le Engelse aristocraten die verkleed op drukke punten in de stad concer teerden voor een liefdadig doel. Toen hij in 1906 in Nederland was terugge keerd besloten Pisuisse en Max Blok zijl als Italiaanse straatjongens iets dergelijks te proberen. Hun optreden werd een groot succes. Pisuisse en Blokzijl besloten in 1907 een wereld reis te maken. Op 30 april werd in het toenmalige Soerabaja het cabaret „De Kattebel" in het leven geroepen, waarin behal ve Pisuisse en Blokzijl o.a. Mien Ver meulen en Fie Carelsen optraden advertentie In 1914 kwam door het uitbreken in de eerste wereldoorlog een einde an de samenwerking tussen Pisuisse ti Blokzijl, omdat laatstgenoemde werd gemobiliseerd. Opvolger van Blokzijl werd Jan Hemsing tot 1924. toen Hemsing overleed. Een jaar la ter maakte Pisuisse met Jenny Gilli- mas, die later zijn echtgenote zou worden en Henk Stuurop een tournee door Nederlands Oost Indië. In 1927 keerde het cabaretgezelschap in Ne derland terug. In hetzelfde jaar werd Pisuisse op zaterdagavond 26 novem ber op het Rembrandtplein door Tjakko Kuiper vermoord. OEN TOOIN VOOR AVRO-TV Op zaterdag 23 december zal de AVRO-televisie via Nederland 1 van 20.20 tot 22.30 uur een integrale uit zending verzorgen van Toon Her mans' One Man Show, waarvoor de opnamen eerder dit jaar in het cir custheater in Scheveningen werden gemaakt. De regie is in handen van Jef de Groot. Officier eist Acht maanden in zaak- Ohnesorg" Acht maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar heeft de officier van Justi tie gisteren geëist in het proces te West-Berlijn tegen de 39-jarige re chercheur Kurras, die tijdens de be togingen tegen de Sjah van Perzië op 2 juni in dat stadsdeel een do delijk schot afvuurde op de student Benno Ohnesorg. De aanklager acht te dood door schuld bewezen. Benno Ohnesorg, 26 jaar. was tij dens een demonstratie voor de Duit se opera in West-Berlijn bij een handgemeen neergeschoten. Zijn dood en het harde optreden van de politie tegen de betogers leidden in direct tot het aftreden van burge meester Albertz. Drum 1 Een pittige mélange van 17 soorten tabak. Lang gerijpt, kundig gemengd en vers verpakt in de handige pouch, f 125 dans. beeldende kunst en len van de wereld. 22.30 l 22.55 Stereo- Profiel 3.55-24.00 Nws. NCRV: 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instr. sext. 18.20 Uitz. van D'66. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.45 Act. 19.00 Op de man af, praatje. 19.05 Geeste lijke liederen. 19.30 Stereo: Metropole -orkest en solistmbé* 19.50 Stereo: Lichte de pauze: 21.00-21.30 Over de grens: klankbeeld over de Belgische stad Lier) 22.15 Literama: kroniek over boeken, schrijvers en toneel. 22.30 Nws. 2.40 Avondoverdenking. 22.50 Mozart, schrijver van muz. en brieven, klank beeld. 23.30 Zoeken naar woorden, in terview. 23.55-24.00 Nws. op. 7 nr. 2. Anklange op. 7 nr. 3. Die- (37 min.), Allegro ma non troppp, An dante, ma moderato, Scherzo (Allegro molto) e trio (Animato), Rondo (Po- co Allegretto e grazioso), Yehudi Me- nuhln. Robert Masters, viool; Cecil A- ronowitz. Ernst Wallfisch, altviool; Maurice Gendron, Derek Simpson, cel lo. III. Negen liederen op. 32 (21 min.). Wie rafft' ich mich auf. Nicht mehr zu dir zu gehen, Ich schleich umher betrubt, Der Strom, der neben tauschte, Bitteres zu sagen denkst du. So steh'n wir, ich und meine Weide. Wie bist du meine Königin, Dietrich Fischer Dieskau. bariton; Gerald Moo- IV. Quintet in b kl. t. op. 115 voor NEDERLAND 1 VARA 6.55 uur Pipo de Clown 7.00 uur Nieuws 7-07 uur Kenmerk; kerkelijke actualiteiten 7.32 uur Geheim agent 86 (kleur) 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Per seconde wijzer 9.00 uur De Forsyte sage 9.50 uur Achter het nieuws 10.30 uur Studievoorlichting 10.35 uur Laatste nieuws 10.40 uur Sluiting NEDERLAND 2 KRO 6.55 uur Pipo de Clown 7.00 uur Nieuws 7.03 uur Hollywood place; amusement 7.45 uur De leek aan het woord 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur De verloofden; tv-serie 8.50 uur Namen die je nooit vergeet; beroemde cabaretiers - Gamma; wetenschappelijk journaal Laatste nieuws Sluiting 9.40 i 10.15 1 10.20 i UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 6.30 t en gióteren Hoogtepunt Dorus en de kinderen Het T.V.-programma bewoog zich zaterdag ln stijgende lijn. Eerst was er 's middags het ijzersterke nummer met Sinter klaas, een langgerekte reclame spot voor circus Boltini, waar bij de goedheiligman (alias Pa- litas Pas) Medemblik werd bin- nengetoverd. Een en ander in kleur, maar die was van matige kwaliteit. Het programma be gon slecht, met onnatuurlijke kinderpraat. Later, in het program ma „Klokke vier", kwamen de kinderen beter los, toen aller lei vragen over Sinterklaas^ aan hen werden gesteld. Het absolu te hoogtepunt echter bereikte Tom Manders 's avonds, in het programma „Bij Dorus op schoot", het simpelste program ma dat zich denken laat, al moet je je daarin niet vergis sen. In de eerste plaats weet Dorus op weergaloze wijze met die kinderen om te sprin gen (bijna zonder iets te zeggen of te doen) en in de tweede plaats had de regisseur met zijn drie cameramannen feilloos de juiste shots gemaakt. Het slot met het meisje dat geheel los gezongen van deze wereld (nau welijks) improviseerde op de woorden „Poesie mauw" was een onvergetelijke belevenis en werd terecht gistermiddag door „Monitor" heruitgezon den. Sinds Wim Sonneveld in de stoel bij „Mies-en-scène" zat zijn er niet zoveel tranen met tuiten gelachen! Maar ook wat daarvóór zat (twee kleine kin dertjes die een anti-Vitesse-lied zongen waarin „Keeper" op „so demieter" rijmde) zou al een heruitzending waard zijn ge weest. Achter het nieuws In ieder geval zonk al het maakwerk van de volwassenen er "by in het niet. zelfs „Een zekere Jozefien", dat op zich zelf erg aardig was. .Achter het nieuws" was min of meer op de satirische toer en dan is er alle reden je hart vast te houden. De begrafenis van een auto was ongepast, de KVP-sage was van een ongekende meligheid, de pa rodie op Vietnamcorresponden- te Hennie Schoute was slecht, want grotendeels ongemotiveerd, alleen de interviewtjes over de 50 te verdwijnen urinoirs in Amsterdam hadden iets aardigs. Het programma werd tenslotte gered door de dorpschroni- :eur Sies van Denderen, even mverstoorbaar en onomstotelijk als het „Poesie mauw"-meisje, en op zy'n manier even roerenet Hij heette een ontdekking te zyn van het .Achter het nieuws"-team. Dat zal dan ge weest zyn in wylen het pro gramma „Uit Bellevue" ,araw- in hij ook al eens is opgetre den. „Gulden schot" Op de andere kant zat za terdag „Het gulden schot", met Cees de Lange inplaats van de gesjeesde Jacques van Kollen burg naast de „échte" Cees. Het zou allemaal best aardig en te pruimen zyn geweest als Cees en Cees elkaar niet als twee droogkomieken op sterk water moppen waren gaan staan vertellen. Dat hoeft niet, daar vrdagt het programma toch niet om. Het is gewoon een kwestie van met mensen omgaan, en dat kunnen ze al lebei opperbest. Dus waarom zouden zy het daarby niet la ten? „Hier en nu" Gisteren overtrof de T.V. on ze stoutste verwachtingen. Eerst werd in Monitor dr. Holtrop ge ïnterviewd, daarna kregen we in het NTS-journaal Wilson en minister Witteveen te zien. In een extra-uitzending van „Hier en nu" werd prof. De Roos ge ïnterviewd en in AVRO's Tele- vizier tenslotte mocht prof. Goedhart vertellen wat we van de devaluatie van het pond mo gen denken. „Kent u myn vrouw?" met Nel Koppen en Wim van den Brink bleek nu meer dan de eerste keer gebaseerd te zyn op de copieerlust des dagelyksen levens, en was daarom iets vlak ker dan toen wy het tot de bestseller van het komende sei zoen uitriepen. In de studenten tweekamp werd Utrecht door Groningen verslagen. Op de an dere zender projecteerde Roelof Kiers weer een van zyn por tretten, dit keer van architect André de Jong, die Emmen hielp opbouwen. Een gedreven man, die volop praatte over zyn werk, zonder daarby het zenith van duidelykheid altyd te kunnen aanhoren. Als je on ze grootste bouwmeesters hoort praten (Bakema, Van den Broek. De Jong) kryg je wel eens de indruk dat zy met veel eenthousiasme over abstracte kunst spreken. Ensemble. (Emmanuel Hurwltz. Ivor McMahon, viool; Cecil AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Stereo: Lichte gr .muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8 10 8.20 Stereo: Lichte i 30 okt. Jl.)9.35 Water- AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursber. 12.00 Stereo: Planorecital: mod. muz. 12.27 Med. muz. 12.27 Med voor land- en tuin bouw. 12.30 Overheidsvoorl uitzen ding voor de landbouw. 12.40 Sport- Rostrum of composers: interna- »rip, muzikale lezing. 16.00 Nws. 16.02 17.30 Lichte grmuz. Hilversum 2. 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo; klass. grjnuz. 7, Act. 7.45 "-B liederen. 7.45 Stereo: Volksmuz - Jiddische .00 Nws. 8.10 NCRV-lied 8.15 Gewijde muz. (gr). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. 9.15 Balletmuz. (gT.). 9.30 Schoolradio. 10.00 Theologische Etherleergang. 10.35 Stereo: Klass. ka- mermuz. (opn.). 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. KRO: 12.00 Van twaalf tot Journaal. tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.40 Act.) Revue op de Klink-Klaar Aansluitend Geen Ja. geen nee. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Zorro: progr. voor tieners. 13.00 Nws. 13.02 Ekspres: gevar. platenprogr. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.02 Er-Jëe-Em-Drie. 16.00 Nws. 16.02-18.00 Mix: licht platenprogram- Journaal. AVRO: 19.07 Danny Kaye Televlzier." Morele Herbewapening: ken dan je denkt!: gesprekken NTS: 22.30 Journaal. 22.35-23.35 De Bezet ting ter discussie. Nederland II NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Jn. 19.03 Kees Brusse presenteert. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 De 2le eeuw: De diepste diepten: Het diepzee- onderzoek. 20.00 Journaal. NTS: 20.20 In kleur: Dubbelspion: De zaak van uit binnen- en buitenland. De positie „o« -jt-Europa. 22.00 rer: Vreemdeling onder de TV-film. NTS: 22.30-22.36

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5