Grote meerderheid van christen-democraten KarelI KarelI Bestuurs- eden D'66 treden af iJijkantoor van PTT in Z.W. 582ste staatsloterij eerste klasse er is maar een 20—t Enthousiaste strijd om hoogste EHBO-eer Leids meisje aangereden Oranje-Groene Kruis verhoogt contributie GRUNNEGERLAAND VIERT JUBILEUM ANKERHORLOGE MAANDAG 20 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA Van Leidse afdeling Drie bestuursleden van de ktifdeling Leiden van D'66 heb- jen voor het lidmaatschap van ^jfeze politieke partij bedankt. -wWet zijn de heer C. A. Chorus nia|(voorzitter), mevrouw M. A. 1 Joutendijk (secretaresse) en de ils lei le4eer C. Lukey (lid), t 1 zfj Dit besluit is genomen op het con- zek res van D'66 in Helmond op grond de volgende overwegingen: 1) aar hun mening is het bestaansrecht f im D'66 vervallen, omdat op dit con- jj rts met grote meerderheid is geko- i'uit#ID voor een conservaGcve party- anb P*K>u^r' ^ie mogeiykheid van van, «trstroming van nieuwe ideeën in weg staat; 2) van de geest van tt appèl is naar hun gevoelen bin- de gelederen van D'66 steeds Ier terug te vinden. treldbuit bij nbraak in wnuziekhandel Inbrekers sjjn in het afgelopen hatiekelnde in Lelden druk aan het 30 j rt geweest. - In de nacht van vrijdag op za- dag werd de deur van een muziek- ffldel aan de Haarlemmerstraat ge- rceerd, waarna de daders er met ln n bedrag van ruim f 550, vandoor agei|3gen. Het geld was opgeborgen in metalen kistje en in een porte- rnee. De daders hebben ook twee 5a's opengebroken. In de afgelopen nacht hebben ekenden zioh toegang verschaft een werkplaats aan de Zijlstraat, de etalage aan de zijd© van de zaiiven werd een elektrische boorma- Ine met bijbehorende onderdelen waarde van f 100 weggenomen. Van een bloemenkiosk aan het kun »rd einde werd gistermiddag tussen n uur en kwart voor vijf een ruit gegooid. De daders namen een doos nu (aren uit de kiosk mee en een geld- >tje met een inhoud van niet meer n twintig cent. Van de Hoge Rijndijk verdween ie nacht van vrijdag op zaterdag crèmekleurige personenauto van Leidenaar. Het kenteken: FU -24. h Leiden Zuid-West zal eerst- igs een vast bijkantoor van de M r.T. komen. Hiertoe is het pand d" a Albert Heijn aan het Bevrijdings- aangekocht. Zoals bekend, is op Bevrijdingsplein een groot be- Jfspand geopend, waar ook een su- tmarkt is gevestigd. Hierdoor is oude supermarkt overbodig ge iden. Overmorgen zal dit pand al Tden ontruimd. DeP.T.T. zal dan jdlt dubbele winkelpand voldoende ite hebben om zoveel loketten te ïen als nodig zal zijn voor zegel- ;oop en andere postale noodzake- ïeden voor de bevolking van Lei- Zuid-West. Hierdoor wordt het igentschap bij de heer Lepelaar, eveneens gevestigd is op het Be tsplein, overbodig. Op kringvergadering K.V.P.-Leiden In de Kring Leiden van de Katholieke Volkspartij is zaterdag voorlopig het laatste woord gesproken over de partij vernieu wing. Nadat het kringbestuur reeds eerder op de laatste jaarvergadering en in het convocaat voor deze vergadering in Den Burcht zijn gezicht had laten zien, was het zaterdag de beurt aan de kringleden om mede te delen welk standpunt zij huldigen in de discussie over de partij vernieuwing c.q. tot welke van de vier stromingen in de KVP zij behoren. Enquete Dc uitslag van de ter vergadering gehouden enquête heeft geen opzien barende feiten aan het licht gebracht, want zoals ook elders in den lande, verklaarde een grote meerderheid op hetzelfde standpunt te staan als het partijbestuur in de discussies over de party vernieuwing: de christelüke in spiratie biyft in deze tijd een wense lijke basis voor de partijvorming, het moet een algemeen christeiyke basis zyn, waarby voorlopig het streven gericht dient te blijven op een hechte samenwerking met de twee nauwst verwante partijen, de A.R en CHU. De kring Leiden sprak zich zelfs byzonder duideiyk uit over de ge wenste grondslag voor de partij, want 30 van de 40 aanwezigen onderschre ven het standpunt van stroming 1 (Christen-Democraten Aalberse), ter- wyi slechts vyf aanwezigen kozen voor de opvattingen van de KVP-ra- dicalen of het Democratisch Centrum Nederland. Voor stroming 3, die in de huidige omstandigheden nog niet de wenseiykheid of de mogelykheid van een veranderde grondslag ziet. werd in de kring geen adhesie gevonden. Samenwerking By de vraag over het zoeken naar samenwerking met de andere chris- teiyke partyen lag de stemverhouding iets genuanceerder. Ook hier welis waar weer een meerderheid (28) voor het partystandpunt, dat samenwer king of een federatie wenselyk is, zo lang er nog niet een Christen-Demo cratische party is, maar er waren drie stemmen van leden, die slechts incidenteel (om de KVP toch nog de nodige bewegingsvryheid te ge ven) met AR en CHU willen samen werken. vyf KVP-radicalen willen voorts streven naar samenwerking met de christeiyke partyen. Met het voorbehoud, dat die party en zich wensen om te vormen tot radicaal- vooruitstrevende party en in christe- lyke zin. Het Democratische Centrum Ne derland, dat overigens veel kantteke ningen plaatst by streven naar sa menwerking met AR en CHU. omdat deze party en nog niet de helft van het prot, chr. deel van Nederland verwierf by de derde vraag de in stemming van vier aanwezigen. Gediscussieerd werd er zaterdag morgen ook. Vooral om het punt, waarom de vierde vraag van de en- ADVERTENTIE Maandag 20 november 1967 PRIJZEN VAN: f. 5 zijn gevallen op nummers eindigende op: 8 f. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 537 f. 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 467 f. 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 959 f. 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 672 f. 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 0802 een prijs van f. 2000 is gevallen op nummer: 064679 een prijs van f. 2000 is gevallen op nummer: 038991 een prijs van f. 2000 is gevallen op nummer: 022760 een prijs van f. 2000 is gevallen op nummer: 068385 een prijs van f. 2000 is gevallen op nummer: 054571 een prijs van f. 5000 is gevallen op nummer: 009491 de prijs van f. 20.000 is gevallen op nummer: 092389 quête zich bewoog: moet er al dan niet voor de verkiezingen ten behoeve van de duidelijkheid voor de kiezer een bepaalde voorkeur voor samen werking worden uitgesproken; of moet er een stembusakkoord, zoals de christen-radicalen die voorstaan, worden aangegaan of moeten er voor af helemaal geen afspraken worden gemaakt of accoorden gesloten? Voorkeur De radicaal drs. Aarden, lid van de Tweede Kamer, maar in Leiden aanwezig als afgevaardigde van de afdeling Voorburg, meende op grond van recente uitlatingen van drs. Schmelzer te kunnen stellen, dat het standpunt van stroming 1 (zo moge- lyk een voorkeur uitspreken) niet ge heel zuiver meer in de vraag was geformuleerd. „Het streven naar een meerderheid, zoals drs. Schmelzer dat wil en het stembusaccoord van de radicalen is theoretisch gelyk", stelde hy. Voorzitter B. P. de Kousemaeker wilde de heer Aarden toegeven, dat stroming 1 een meerderheid om te regeren nastreeft, maar van de pre sentatie van een kabinet voor de ver kiezingen (wat de radicalen beogen) is bepaald geen sprake. De beantwoording van vraag vier was tenslotte als volgt: zo mogelyk een voorkeur uitspreken 27; streven naar stembusakkoord 8; Noch voor keur uitspreken of stembusakkoord aangaan 5. „Niet om een bydrage te leveren aan een scheiding der gees ten; zoals voorzitter De Kousemae ker het noemde, werd op het enquête formulier vorts gevraagd voor welke van de vier stromingen men zou kiezen. Het resultaat van de enquête zal worden aangeboden aan de Party- raad voor de vergadering van 8 en 9 december. Met de discussies en be sluiten op deze vergadering en met de enquêteresultaten van de andere kringen zal de uitkomst en „beken tenis" van Leiden verdisconteerd worden in de basis en het program ma van de party. „Het kiezen voor het een mag niet het verwerpen van het ander zyn, minderheden moeten loyaal erkend worden en kun nen meepraten", zo besloot de heer De Kousemaeker nadat het resultaat door secretaris mr. A. Q. C. van Ruiten was medegedeeld. Dat was dan als volgt: 27 christen democraten, 6 KVP-radicalen, 1 KVP-er „oude styl", 3 aanhangers van het Democratisch Centrum Ne derland en 3 blanco. ADVERTENTIE EEN BIJZ0N0ERE KWALITEITSSENORITAS Elk sigaartje apart in cellofaan. o- Geringd met een serie sigaren bandjes „van fakkel tot gloeilamp". In dozen van 10 en in blikken van 20 en 50 stuks. ALS GESCHENKVERPAKKING 2 DOZEN VAN 10 IN LUXE ETUI. - Dat is DE LUXE v-.V voor Bij zevende lustrum afdeling Leiden Op 28 november a.s. zal het pre es 35 jaar geleden zyn, dat de af deling Leiden van de Kon. Ned. Ver eniging voor E.H.B.O. werd opgericht. In het kader van de viering van dit zevende lustrum organiseerde de ju- imcommissie onder voorzitter schap van de heer L. F. Gieles zater dagmiddag in de aula van de Louise de Coligny-HBS een massale EHBO- wedstrijd. Voor dit groots opgezette en voortreffelijk georganiseerde EHBO-evenement was de belangstel ling bijzonder groot. De afdelingen Leiderdorp, Noordwijkerhou, Voor schoten, Zoeterwoude-Meerburg, Woubrugge, Hoogmade, Sassenheim, Oegstgeest, Rijpwetering, Alphen a. d. Ryn, Stompwijk, Leiden, alsmede de Eerste Leidse EHBO-Brigade, de Leidse afdeling van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. en dc Leidse be- dryven "Het Rykszuivelstation" en de Kon. Ned. Grofsmedery hadden in totaal niet minder dan 20 wedstryd- ploegen afgevaardigd. Onder de zeer velen, die van hun belangstelling voor de verrichtingen van deze ploegen biyk gaven, be vonden zich burgemeester mr. G. C. van der Willigen .wethouder C. J. Piena en het hoofdbestuurslid, de heer W. Duyts. Het doel van deze voor Leiden unie ke wedstry'd was voornamelyk: het kweken van belangstelling voor E.HJB.O. by de jeugd. Vandaar ook, dat de door dokter J. G. Bazuin, di recteur van de G.GD. samengestel de opgaven een tamely k eenvoudig karakter droegen. Mede gezien de yver, de vaardig heid en homogeniteit, die de jeug dige ploegen (onderverdeeld in twee afdelingen van elk 10 ploegen) over het algemeen aan de dag legden, kan de opzet van het geheel alles zins geslaagd worden genoemd. Een belangryke bydrage hiertoe leverden eveneens de leden van de LOTUS- studiekring uit Den Haag, die onder leiding van de heer H. J. Stemmerik de "slachtoffers" op vakkundige wy- ze grimeerden. Het behoeft nauweiyks vermelding, dat de beide jury's, gevormd door de doktoren P. van 't Woud, J. S. Stel ling, D. J. van Dyk, J. Nooter, A. A. Verduin Lunel en J. H. J. Pilon, een allesbehalve gemakkeiyke taak had den by de beoordeling van de ge leverde prestaties en het toekennen van waarderingscyfers. Na afloop van de ruim vyf uur durende en uitermate spannende EHBO-stryd, gaf dokter H. A. Rete- rink, die de algehele leiding had dok ter Bazuin was wegens ziekte ver hinderd) een kort overzicht van de verrichte prestaties. Nadat burgemeester Van der Willi gen met het bekendmaken van de uitslagen de spanning had gebroken, reikte hy met een toepasselijk woord de pry zen aan de leiders(sters> van de winnende ploegen uit. De uitslagen waren als volgt: af deling A: 1. Leiderdorp 1, 162 pnt (beker); 2. Rypwetering, 153 pnt (beker); 3. Voorschoten 1, 145 pnt. (beker); afdeling B: 1. Alphen a. d. Ryn, 130 pnt(beker); 2. Stompwyk, 126 pnt (beker)3. Leiderdorp 2, 124 pnt (beker); Ez-ewedstrijd: 1. Alphen a. d. Ryn, 167 pnt (beker)2. Leider dorp 1, 162 pnt (beker). Leiderspryzen (standaards)1. J. Hop (Leiderdorp 1) 56 punten; 2. mevr. J. Keuzekamp-Molenaar (Lei derdorp 2), 42 pnt; 3. mevr. C. van Basselaar-Coppens (Noordwykerhout 1), 42 pnt. Met 9 punten legde Leiderdorp 1 (lei der J. Hop) eveneens beslag op de beker beschikbaar gesteld voor de ploeg, die van de meest effectieve onderlinge samenwerking blyk gaf. Tot slot ontvingen alle medewer kenden een herinneringsjubileum- vaantje. In Voorschoten Een 13-jarig meisje uit Leiden is gistermiddag omstreeks kwart voor twee aangereden door een Haagse scooterryder, toen zy met haar fiets komende van de Hofweg in Voorscho ten de Voorschoterweg overstak. Het kind kreeg diverse ontvellingen en kneuzingen. De E.H.D. zorgde voor vervoer naar h Academisch Ziekenhuis. Bestuur SSR Het bestuur van de Societas Stu- diosorum Reformatorum Lugdunen- sis is voor het jaar 1967-'68 als volgt samengesteld: L. M. van der Mey praeses, mej. F. Mudde ab-actis, A. G. Visser quaestor, R. Eikerbout vi- ce-praeses. mej. J. Verschoor asses sor I. L. J. de Jong assessor II. Na achtervolging AUTODIEF GEGREPEN Na een wilde achtervolging in de stad is in de afgelopen nacht een 20- Jarige autodief door de politie klem gereden. De Leidenaar had zich om streeks kwart voor één een wagen toegeëigend, die op de Breestraat ge parkeerd stond. Hij werd ruim een uur later in het Plantsoen gesigna leerd, waarna de politie de achtervol ging inzette. Op de Telderskade in Leiden-Zuidwest kon de autodief in de kraag worden gepakt. Acailemische examens Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor het kandidaatsexamen: Engelse taal- en letterkunde mevr. J. M. F. SnorneduPon (Voorscho ten) en mej. W. J. Reitsma (Scheve- ningen) Jubileum van A. Verhoeven In het Leidsch Dagblad van za terdag 18 november berichtten wfj, dat de heer A. Verhoeven op 1 de cember het feit zal herdenken, dat hy 40 jaar geleden in gemeente dienst trad. Wy vermeldden hierby abusievelijk, dat hy in verband met dit jubileum op 20 november zal warden gehul digd. Deze huldiging vindt echter op 30 november plaats ln de koffieka mer van het stadhuis om half vier. Daarna, om ongeveer half vyf, wordt hem een receptie aangeboden. Collecte tbc-nazorg De collecte ten bate van de Stich ting Steunfonds van de Vereniging tot Behartiging der Belangen van TJ3.C. patiënten in Nederland zal in de gemeente Leiden worden gehou den op zaterdag 25 november. Collectanten kunnen zich die dag melden: Loge gebouw Steenschuur van 's morgens 10 uur af. ADVERTENTIE van 2.90 af eenprodukt Consultatiebureaus van Langestraat naar Noord In de op vrydagavond gehouden ledenvergadering van de Prot. Christ. Vereniging voor Gezondheidszorg afd. Leiden werd een overzicht gege ven van de werkzaamheden van de afgelopen 116 jaar. Voorbereidingen werden getroffen om de consultatie bureaus, die gehouden worden in het gebouw Langestraat 67 na de opening van het gezondheidscentrum Leiden- Noord aan de Bernhardkade op dinsdag 28 november a.s. daar heen te verplaatsen. Bovendien werd het besluit genomen de benedenver dieping van het pand Kanaalstraat C. T. Toussaint 25 jaar bij Van Genei en Loos De heer C. T. Toussaint uit de Pasbeurstraat 18a te Leiden viert aamsbaainde vrijdag zijn zilveren ju bileum by Van Gend en Loos. Op 24 november 1942 trad hy in dienst van deze transportonderneming, waar hy thans aan het Leidse kantoor de functie van besteller vervult. Leidenaar wint tweede prijs bij aquariiunwedslrijd Met een verschil van slechts twee punten met de kampioen is de heer J. H. Visser uit Leiden zaterdag tweede geworden by de landelyke kampioenschappen van Nederland, georganiseerd door de Nederlandse Bond van Aquaria. De pry zen wer den zaterdag bekendgemaakt tydens de Ledenraad 1967 in het Jaarbeurs gebouw te Utrect. Met deze tweede pry's kwam de Leidse aquariumver eniging „De Natuurvriend" dus weer goed voor de dag. Kampioen werd de heer Wagmeer uit Heerlen. De heer Holst uit Leek kreeg de derde prys; de vierde prys was voor de heer Kriek uit Soest, de vyf de voor de heer Haverman (Rozendaal) en de zesde prys voor de heer De Wit uit Tilburg. „De Natuurvriend" is tydens deze ledenvergadering in Utrecht voorts actief geweest met het bespreken van nieuwe plannen voor een grote tentoonstelling in Lei den, die in 1970 zal worden gehou den. De tentoonstelling van vorig jaar in de Hortus heeft ca. 50.000 bezoe kers uit binnen- en buitenland ge trokken. V oorzittersliamer overgedragen De Leidse Groninger Vereniging „Ons Grunnegerlaand" vierde zater dagavond haar 45-jarig bestaan. De nieuwe voorzitter, de heer J. G. Fok- kema, opende de avond met een wel komstwoord in het byzonder tot de afgevaardigden van de zustervereni gingen uit Beverwyk, Delft, Dor drecht. Den Haag, Rotterdam en van de Friese Vereniging uit Leiden. In het kort vertelde hy wat uit de afge lopen jaren van het wel en wee der vereniging en gaf het woord hierna aan mevr. Vriend, wiens man van de oprichting der vereniging af 38 jaar voorzitter is geweest en dit jubileum helaas niet meer mee kan maken. Zy overhandigde de nieuwe voorzitter de nog in haar bezit zynde voorzitters hamer met enige toepasselyke woor den en wenste de vereniging alle goeds in de komende jaren. Hierna voerde de voorzitter van het Gewest Zuid-Holland het woord, wenste de jubilerende vereniging har- teiyk geluk en hoopte, dat „Ons Grunnegerlaand" nog in lengte van dagen moge „gruien en bluien". Na het zingen van „Van Lauwerszee tot Dollard tou", kwamen de „Grunne- ger Randstadspeulers" aan het woord, zy voerden op het toneelstuk „Onder ain dak" van Jan Fabricius, wat 2 dagen geleden voor de televisie was opgevoerd en onder regie stond van de heer J. Schuitema uit Delft. Het stuk is te bekend om op de inhoud nog nader in te gaan. De spelers heb ben de aanwezigen een toneelspel ge bracht, wat nog lang in de herinne ring zal blyven. Na afloop dankte de voorzitter de spelers voor alles wat ze de aanwezi gen gebracht hadden en bood de spe lers bloemen en sigaren aan. De zaalaankleding en de hele entourage was prachtig en gezellig. Met dave rend applaus werden de spelers dan ook beloond. De zaal was zo vol, dat stoelen en tafels bygezet moesten worden. De thuisblyvers kunnen spyt hebben. Het onofficiële werd onder leiding van de heer C. Dorreboom be sloten met dansen op muziek van de heren J. Meerpoel en C. Ernst. Ook het Leids kamerorkest onder leiding van de heer J Trouwee zorgde weer voor de goede stemming voor en tus sen de bedryven door. Het was ver na middernacht, toen dit gezellig samen- zyn besloten werd. 68 per 1 januari 1968 te bestemmen tot uitleenbureau voor verplegingsar- tikelen. Voor de wykverpleegsters en de leidster-docente van het kraam- centrum van het Oranje-Groene Kruis zal hier dan tevens een gele genheid zyn om spreekuur te houden. Uit het financieel verslag van de penningmeester bleek duidelyk, dat vooral gezien de styging van de sa larissen en de sociale lasten geduren de de laatste jaren, aan een tekort en derhalve aan een contributie ver hoging niet ls te ontkomen. Voorgesteld werd een verhoging van f 12 naar f 15 per jaar (hierover werd reeds overleg gepleegd met het Groene- en het Wit-Gele Kruis). Namens enkele bejaarde leden vroeg de heer C. Kuiken de Contri butieverhoging achterwege te laten voor leden boven de 65 jaar. Gezien het grote aantal (bijna 1/3 deel!) bejaarde leden bleek dit voor de ver eniging financieel niet haalbaar. Met 1 stem tegen werd tot de voorgestelde verhoging besloten, terwyl werd toe gezegd rekening te zullen houden met die bejaarden, die in byzonder moei- ïyke financiële omstandigheden ver keren en daarby geen beroep kunnen doen op de A.B.W. Door het vertrek van ds. J. M. D. v. d. Berg naar IJmuiden en het bedanken van de heer F. v. d. Laa- ken moest in twee bestuursvacatures worden voorzien. Als nieuwe bestuurs leden werd voorgesteld èn be noemd mevrouw A. Mulder-Homberg en de heer C. de Visser terwyi het bestuur werd gemachtigd uit zyn midden een voorzitter aan te wyzen. Tenslotte gaf de heer D. de Boer een uiteenzetting over de samenwer kingsplannen met 't Wit-Gele Kruis, die allereerst gericht zijn op niet- principiële activiteiten. Daarbij kwam ook het landelijk en provinciaal over leg tussen de kruisverenigingen ter sprake. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Bianca Maria. d. v. A. J. Bergers en H. M. Lips; Jacques, z. v. J. Guérln en H. J. A. Bodar; Monica Fran- clsca, d. v. J. Carton en I. de Groot; Mljke, d, v. K. van Schagen en M. S. T. Blom; Sylvia Johanna Theodora, d. v. J. Jansen en C. M. Niesthoven; Da nielle. d. v. A. C. van der Vlis en S. de Lange; Hendrikus Wilhelmus Fran- clscus Maria, z. v. H. W. Turk en M. Hoppenbrouwer; Jannetje, d. v. D. Fak kel en C. M. T. Pierlot; Alexandra Pe- tronella Gerarda, d. v. C. M. van Ha meren en C. M. G. Loos: Jacqueline Gerda, d. v. C. Schaap en J. Groen; Edwin, z. v. H. W. Meppellnk en C J. M. van Rooden. OVERLEDEN C. H. van der Meer, 52 Jr., man; G. Kiss, 66 jr., man; H. J. T. Tummers, 82 Jr., man; J. de Tombe, 80 Jr., man; A. L. L. Gathier, 82 Jr., man. (ADVERTENTIE) Zoekt U een goed voor f 30,— en 1 40,— Of het allerbeste van f 200,— en f400.-- Eterna, Certlna. Prisma, Junghans, Ewe, Anker, Roamer Citizen HORLOGERv.d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 HEEFT HET Altyd voordelig, 's Maandags gesloten. Maandag 27 nov. en 4 dec. de gehele dag geopend.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3