LEIDSCH DAGBLAD E 'ond sterling bezwijkt na en wanhopige strijd... Stormloop op speelgoedstud Twee doden en een gewonde in Katwijk 9E BESLISSING IS GEVALLEN. an f 10.08 naar f8.64 J bevonden Kolendampvergiftiging Boermci gekozen JAMIN Westduitse journalist in Aden vermoord Citroën Kind ligt ruim drie kwartier op straat Kongo eist vergoeding van schade ©ud ëföeuwö Jpgoricht 1 maart 1860 MAANDAG 20 NOVEMBER 1967 No. 31437 acteur: E. A. E. van Dlshoeck ofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (btf vooruitbetaling:?, loose nummers ƒ0,25 Witte StngeJ l. Lelden Giro no 67085 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21607 I Groot-Brittannië is bezweken in de wanhoopsstrijd om de onomie en de betalingsbalans in het goede spoor te brengen, iterdagavond is aangekondigd, dat de koers van het pond of riing ten opzichte van de dollar met 14,3% is gedevalueerd. Ujkoers is nu 2,40 dollar tegen 2,80, welk peil de laatste >t de moed der wanhoop werd verdedigd. Ten opzichte van de Jden is het pond gedevalueerd van 10,08 tot 8,64. Dit be- ient dat onze export naar Engeland veel moeilijker wordt, ng >ar dat het in 1968 voordelig zal zijn om een vakantie in igg 'eland te gaan doorbrengen, out lort nadat de Britse devaluatie bekend was geworden hebben ook 'and, Denemarken, Spanje en Brits Guyana aangekondigd, dat zij i betaalmiddel omlaag hebben gébracht. Spanje en Israël zijn nog la' verder doorgeslagen en hébben het Israëlische pond met 16,6% evalueerd, zodat de Israëliërs en Spanjaarden hun importen nog !en, vier moeten gaan betalen dan de Britten, Denen en Ieren. Je beslissing over de devaluatie van het pond sterling is reeds derdagavond in de ministerraad genomen, doch er moest eerst Umming van het Internationale Monetaire Fonds worden ver- men. Aan de toestemming waren enkele voorwaarden verbonden, ten doel hébben dat de Britse economie zo gauw mogelijk in lie banen komt. ilki mt9 ibei iscontoverhoging iet placht procent 5-" urvoor was het noodzakelijk het dele discontotarief drastisch l' |g. ogen. Nadat het in de afgelopen ta al tweemaal met een Vt co opgetrokken van 5 'A tot 6% ne1ran 6 tot 6Vi is het nu met slag met VA% opgetrokken Daarmee heeft Engeland hoogste discontotarief dat in is voorgekomen, publiek zad de drastische be- jsbeperking des te meer erva- door de tegelijkertijd uitgevaar- 1.7 kredietbeperkende maatrege waarbij die op de hum-koop van auto's wel de meest Ingrijpende is. De overheidsuitgaven zullen onver wijld met 300 miljcen pond sterling worden vemvnaerd, door defensie •ooi I *vee leeuiven ?de f tem F staa m ven. de lijst van gevonden voor van de Amsterdamse poll staan sinds gisteren twee ioen. De dieren werden ge ien in een bestelwagen, die ^i^eerd stond voor een bank- iuw op de Herengracht in hei mm van de stad. Een omwo- le, die de auto af en toe zag igen, waarschuiode de politie, ■politieman, die een luik van iuéo wilde openen, werd be- 'i door een naar buiten slaan- Wauw van één van de leeu- ien. Hij liet 't luik onmiddel- weer vallen en bracht met lie collega's de auto naar het [Wil 'ibureau van politie. De auto Ë5* niet helemaal in orde. De m en de handrem werkten leravgnd meldde de eigena- i van de leeuwen zich op één de politiebureaus. Het was de irfpe Thea Kruiswegt uit iem. Zij was in gezelschap de 21-jarige Oostenrijkse leur Alwin Burghart uit Zij vertelden, dat zij met de 'era van plan waren te gaan den in een Amsterdamse f club, maar nog onderdak hun dieren zochten. Omdat nog niet hadden en in ver- met de slechte toestand van ■men niet met de auto f en vertrekken, moesten de en voorlopig nog op het bu- blljven. ADVERTENTIE WEERBERICHT Lichte vorst |Bilt verwacht van heden- tot havond: vannacht en morgen- d lichte vorst en op vele plaat- 1st. Morgen overdag zonnig 1 behoudens plaatselijk aanhou- Tffcist. Zwakke wind. Over het i weinig verandering in tem- (Opgemaakt om 11.40 uur). 21 NOVEMBER 8.09 uur; onder: 16.42 uur. 5op: 19.27 uur: onder: 12.41 uur. fater in Katwijk te 5.24 en 17.37 'aagwater te 1.15 en 12.27 uur. 'lommer bestaat alt 20 pagina's met 100 miljoen pond te beknotten, hetgeen in de eerste plaats betrek king zal hebben op de uitgaven voor de in Duitsland gelegerde troepen. Verzwaring voor bedrijfsleven Het bedrijfsleven krijgt ook een deel van de last te dragen in de vorm van een verzwaring van de winstbelasting, waardoor 80 miljoen pond per jaar meer aan de schat kist moet worden afgedragen. Bij het Internationaal Monetaire Ponds is een verzoek ingediend om een krediet beschikbaar te stellen van 1,4 miljard dolar. Dit verzoek is, naar uit Washington wordt gemeld, in welwillende overweging genomen. Het Internationale Monetaire Fonds heeft daarop de z.g. „rijke landen", waart-oe ook Nederland behoort, vei- zocht een steentje bij te dragen. De ministers van Financiën zijn samen met de presidenten van de Centrale Banken van de E.E.G.-landen gister avond in het Departement van Fi nanciën in Parijs bijeengekomen teneinde met minister Debré over1 het Britse verzoek te spreken en te vens de achtergrond van de nieuwe situatie onder de loep te nemen. De Westduitse minister van Financiën, Strauss, verklaarde, na afloop vau het geesprek, dat alle zes E.E.G.-lan den zullen bijdragen aan de lening. Hij zei dat de Westduitse bijdrage 200 miljoen dolar zal bedragen. Geen devaluatie van ons'land Ook Hongkong heeft besloten het Britse voorbeeld te volgen, doch Zuid-Afrika. Ceylon, Australië, Nw- Zeeland en Noorwegen beraden zich op de maatregelen die zij moeten nemen. Wat de Noren betreft is meegedeeld dat zo er tot devaluatie wordt besloten slechts van een be- beperkt percentage sprake zal zijn. Vele landen, met name Nederland, hebben aangekondigd dat er geen sprake van devaluatie zal zijn, zodat er ereen devaluatiegolf zal komen als in 1949 het geval was. toen het pond met 25 ten oozichte van de dol lar in waarde achteruit ging. Vervolg op pagina 2 Voor honderden guldens gestolen (Van onze A'damse correspondent) banen, miniatuur spoorbanen, pop- pen, bouwdozen en duizenden an dere attractieve artikelen volgestouw Premier Wilson De speelgoedtentoonstelling Speel- goedstadR.A.I. in Amsterdam is dit weekeinde bijna onder de voet gelo pen door een overweldigend bezoek. Vooral gisteren trok de met autorace- In Katwijk zijn gisteren twee personen om het leven geko men door kolendampvergifti ging. Het zijn de 22-jarige Je roen den Hollander uit de Mei doornstraat en de 77-jarige Cornelia Durieux-Haasnoot uit de Kaninefatenstraat. De 21 jarige echtgenote van de heer Den Hollander werd in levens gevaarlijke toestand overge bracht naar het beademings centrum van het Rotterdamse Zeehospitium in Katwijk, van waar zij gisteravond is getrans porteerd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Haar toestand is iets verbeterd. Gistermiddag om 13.50 uur kreeg de Katwijkse politie via buren de mel ding van kolendampvergiftiging bin nen. In het pand Meidoornstraat 10a aangekomen werd de heer Den Hol- Directeur FAO De Nederlander A. H. Boerma Is vandaag gekozen tot directeur-gene raal van de voedsel- en landbouwor ganisatie (FAO) van de Verenigde Naties. Hp versloeg H. Santa Cruz van Chili bij de derde stemming. lander (machinist ter koopvaardij) levenloos in zijn pijama op een stoel in de kamer aangetroffen. Zijn echt genote, die in de slaapkamer vertoef de, vertoonde nog tekenen van leven, De kolenhaard, die in de kamer brandde was geheel gevuld. Deze aan de onderzijde geheel en van bo ven bijna geheel afgesloten. Vermoe delijk konden de giftige gassen ten gevolge vain de windstilte niet worden afgevoerd. De schoorsteen bleek ln orde te zijn. Vannacht om kwart voor een werd mevr. Durieux dood in haar woning, Kaninefatenstraat 2, aangetroffen. De oorzaak is eveneens kolendamp vergiftiging. ADVERTENTIE voor ADVERTENTIE foto- en filmkado's foto-film Jan Wolfslag n.v. Breestraat 123 - Haarlemmerstr. 102 de zuidhal veel bezoek van buiten Amsterdam. De 15.000 personen, die gisteren de kassa's passeerden, ble ven veel langer dan verwacht was in het gebouw, waardoor er overal op stoppingen ontstonden. In de drukte werd voor honderden guldens aan speelgoed gestolen. Gistermiddag ontstond in de omge ving van het RA.I.-gebouw een ver keerschaos door het samenvallen van verschillende grote evenementen in het tentoonstellingscomplex. Want behalve de 15.000 bezoekers van speelgoedstad trok de hondententoon stelling in de Europahal van de R.A.I. 13.000 mensen en de ijsshow „Holi day on Ice" met Sjoukje Dijkstra in de oosthal meer dan 8000. Zaterdagmiddag was de speelgoed tentoonstelling het doel van de an derhalve kilometer lange feestelijke optocht waarmee Sint Nicolaas zijn Intocht hield in de hoofdstad. Dit traditionele evenement, dat zich in een prachtig herfstweer afspeelde bracht enige honderdduizenden men sen op de been met als gevolg, dat de politie op sommige plaatsen de rijweg nauwelijks kon vrijhouden. Het tram_ en busverkeer was lange tijd volkomen ontwricht en tussen twee en drie uur was het stadsverkeer in oost-west-richting onmogelijk. De spectaculaire stoet, waaraan 600 personen deelnamen en die onder uit 10 grote praalwagens en 12 mu ziekkorpsen bestond reeds tenslotte de westhal van het RA.I.-gebouw binnen, waar voor 1200 kinderen uit tehuizen een feest was georganiseerd, Het Nationale Bevrijdingsfront, NLF, heeft gisteren zes A rabieren gear resteerd in verband met de moord op de Westduitse televisiecommentator Waltor Mechtel. Mechtel werd zater dag doodgeschoten toen hij het hoofd postkantoor in Centraal Aden uit kwam, waar hy een brief naar zijn vrouw had gepost. Hij was pas een maand getrouwd. ADVERTENTIE Deze foto iverd zaterdag in Am sterdam geschoten. Maar hij had ook in Medemblik of Den Haag kunnen ivorden gemaakt. Of in de andere plaatsen, waar de Sint die dag werd begroet. Of in de steden en dorpen, waar hij de ko mende dagen nog zal worden ver welkomd, zoals morgen in Leiden. De ontmoeting van de Goedhei- Indisch lid van VN-commissie Vietnam gedood Het Oostduitse persbureau adn meldt uit Hanoi, dat bij een Ameri kaanse luchtaanval op Hanoi een lid van de Internationale Controle Com missie in Vietnam om het leven is ge komen. Volgens het persbureau be treft het de Indiër Mangal Tsjand. De 78ste internationale hon dententoonstelling „Winner 1967" van de Kon. Ned. Kennelclub „Cy- nophilia" in de RAI werd gisteren gewonnen door de fox terrier „Weltona has it". De Engelse ter rier was de beste hond van de show uit meer dan 1350 inzendin gen. ligman met de jeugd is weer in volle gang. Het heerlijk avondje staat te komen Geschokt vertrouwen WAT allang werd gevreesd, is een feit: het Britse pond sterling is door de knieën gegaan. Dit is een hoogst ernstig feit. Er blijkt uit dat de Engelsen onvoldoende met de tijd zijn meegegaan in de internatio nale strijd om het bestaan. De export positie was te zwak door de binnen landse loon- en prijsbeweging terwijl de geringe vermeerdering van de &r- beidsproduktiviteit de achterstand steeds groter maakte. Nederland be hoeft ditmaal niet, als in 1949, in het kielzog mee te varen. De gulden, die destijds nog een zacht eitje was, heeft dankzij het krachtige monetaire be leid een heel wat sterkere basis ge kregen. WAT kunnen de gevolgen voor ons land zijn? Sommige sec toren van het bedrijfsleven zullen in hun belangen geschaad wor den door de concurrentie v£\n Britse industrieën, hetgeen met name geldt voor onze scheepsbouw, die zich pas begint te herstellen. Ook voor de landbouw zijn nadelen te verwachten door de verbetering van de Deense concurrentiepositie. Onze strokarton industrie bijvoorbeeld moet maar zien hoe zjj voortaan haar produkten op de Britse markt kwijt kan. VOOR premier Wilson is de de valuatie een ernstige neder laag. Achteraf bezien zou het misschien beter zijn geweest als hij in 1964 de stap had durven wagen. Het ergste feit is echter wel dat interna tionaal het vertrouwen in de stabili teit van de wisselkoersen voorgoed is geschokt. Het Internationale Mone taire Fonds heeft als hoeder over het internationale geldwezen gefaald, om dat het te weinig macht bezit om een land te dwingen in een oed econo misch spoor te lopen. GESCHOKT vertrouwen is in de financiële wereld het ergste wat er kan gebeuren, want al les draait daar om het vertrouwen. In de toekomst zal elk Labour-kabi- net dat een conservatief beleid aflost, begroet worden met een internatio nale aanval op het pond sterling. Daarbij zal uitgegaan worden van de gedachte van wat driemaal geschied de zal nog weieens kunnen gebeuren. Het is namelijk voor de derde maal onder een Labourkabinet dat het pond moet worden gedevalueerd, ook al kan het Labour niet helemaal wor den aangerekend dat de zaak scheef ging. Hoe men het cok keert, de deva luatie van het pond sterling is een trieste zaak. Zy toont aan hoezeer een land moet streven naar economisch evenwicht om te voorkomen dat het vertrouwen wordt ondermijnd. ARTSEN WEIGEREN HULP Van onze Rotterdamse correspondent In Vlaardingen is men zeer verontwaardigd over de hou ding van enkele plaatselijke huisartsen, die geen hulp wil den verlenen aan een door een personenauto aangereden kleu ter. Het meisje bleef als gevolg hiervan met een gebroken been en een bloedende hoofd wond ruim drie kwartier op straat liggen. Door huurlingen aangericht De blanke huurlingen in Roeanda zullen niet geëvacueerd worden als zjj of de landen vanwaar ztf afkomstig zijn niet eerst de Kongolese regering de schade hebben vergoed die zjj in oost-Kongo hebben aangericht. Dit is gisteren in Kinsjasa meege deeld door secretaris-generaal Diallo Telli van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid. De Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, aldus Telli, is bereid schade vergoeding te aanvaarden van de huurlingen zelf of van „particuliere organisaties die misschien zullen wor den opgericht om hun belangen te behartigen". Libië heeft vliegtuigen die huurlin gen vervoeren of deze willen opha len verboden van zijn luchtruim ge bruik te maken. Het deed dit in ant woord op een verzoek van president Moboetoe van Kongo en van de Or ganisatie van Afrikaanse Eenheid. Zaterdagmiddag liep de 4-jarige Joke Niessing al spelend tussen twee geparkeerde auto's de rijbaan op en werd gegrepen door een passerende personenwagen. Omwonenden waar schuwden direct de politie en de GG en GD, omdat het kind hevig bloe dend op straat bleef liggen. Tien mi nuten na de melding arriveerde de politie, die echter weigerde zelf maar iets te doen om het bloeden te stel pen. Toen de GG en GD uitbleef riep men de hulp in van een op zeer kor te afstand wonende arts, die ver klaarde geen dienst te hebben. Ook een andere arts weigerde te assiste- verwees naar de dienstdoende De zo lang wegblijvende ambulan ce was te wijten aan de enkelvoudige bezetting in het weekeinde en men was juist afwezig voor een ander ver keersongeval. De dienst kampt met een aantal vacatures. De verontwaardigde vader heeft een gemeenteraadslid in de arm ge nomen, die nu vragen heeft gesteld aan het college van B. en W. Hij overweegt een advocaat ln de arm te nemen. Gisteren heeft het jaar- feest der vereeniging het Me- talen Kruis, 2de Sectie af- deling Leyden, plaatsgehad. De leden en de géintroduceer- den werden in eene zeer net- te en smaakvol gedecoreerde zaal in het Hotel Rijnland ontvangen, waar natuurlijk i gedurende het feest menigen toast werd uitgebracht op Z M. den koning als bescherm- i heer. (Advertentie) Melk te koop van 30 a 40 koeien bij 1 J. de Graaf aan Spanjaards- brug.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1