KYP weer in last Nasoetion uit kritiek op nieuw bewind 'n Ford Corsair „RIJNLAND" N.Y. Welshmen willen afscheiding van Groot-Brittanië Afvalstoffen zullen visserij niet deren Corruptie onder generaals 18 NOVEMBER 1907 LEIDSCH DAGBLAD PAUiNA 17 parlementaire redactie) ff as het weer een moei- De benoeming van het serlid mr. "Fons" Bae- irgemeester van Maas- niet het plezier opgele- tn ervan had verwacht. I nieuwe systeem-Beer- jt Maastrichtse gemeen- rroeg zijn zegje mogen jspraak" heet dat. De maakten van hun goordkuil en vroegen om lische deskundige. Daar- ie zitten wachten hoe 't wens zou vervullen. er benoemd werd: geen deskundige, wel de om- at Baeten, die in 1965 age tydbom onder het srijnen legde. De grote g, die na deze benoe mt verre zuiden tot in doorklonk, maakt één duidelijk: het systeem- heeft immense nadelen, i moet straks een raad die nu al heeft gezegd in hem te zien. manieren tun je op twee manieren burgemeester ko- enoemen zonder dat de ir zich mee bemoeit, of jen door de gemeente- de tussenweg "in- ilevert de grootste moei- :o. Dat is deze week ge sar eerder ook al toen «mink van de Vlissing- verzoek kreeg de socia- id-staatssecretaris Wes- burgemeester te benoe- die niet wilde, mocht ;rs de vacature komen net als mr. Baeten een ie keus. irsteeg, tweede-kamerlid [VP, is ongetwijfeld een an. Hij ziet er uit als ieer gekomen barkeeper san met het lot van de Dat eerste is niet be- ■aar het tweede wel. Het hem tot "radicaal", icaal". Vorige week zater- de radicalen in Scheve congres gehouden, dat in leek voor een politieke Een van de onderwer- zU vurig over praatten, otwikkelingshulp. Neder- veel en veel meer over iben voor de arme lan- keek strak, bleek en streng toe, toen Mommersteeg over de ontwik kelingshulp het woord kreeg. Er lag een socialistisch voorstel om bijna honderdmiljoen meer uit te trekken. Dat was misschien wat erg veel, maar Mommersteeg zou een wat minder grote verhoging kun nen voorstellen. De socialisten zou- doen hadden de radicalen de laken te doen. Toevallig lerdag in de tweede-ka- ssie voor Buitenlandse Nederlandse ontwikke- besproken. Woordvoerder W was de radicaal Mom- Het één met het ander zou men zeggen, dat jorden wel iets zou door- m het Scheveningse ra- Maar wie dat denkt, ver- 't politiek een mistig be at men ziet is slechts de kelykheid misschien er. Mommersteeg is wel naar htf is ook KVP-er. ibjjna alle andere KVP- als de dood voor fractie- hmeizer, de grote broer labinet-De Jong, dat nu en verhoging van ont- ihulp wil. Schmelzer zelf den hem wel steunen. Maar de heer Schmelzer had de radicaal uitste kend geïnstrueerd. Mommersteeg was zo mak als een lammetje. Hij at uit het handje van de regering. Minister Udink deed geen enkele concessie maar de KVP-radicaal hoorde er allerlei toezeggingen in. Hij signaleerde een kordate aan pak en bleek geheel gerustgesteld. Nee. voor de motie zou hij niet stemmen. En een eigen motie zou hij niet indienen. Nog eerder dan verwacht werd, bleek het radicalisme van de heer Mom mersteeg niets anders te zijn dan de grondtrek van de KVP-politiek: "a" zeggen en "b" doen. Tenminste één collega-radicaal was het er niet mee eens: drs. Aarden, dis de zelfde avond nog een verklaring publiceerde over de teleurstellen de houding van zijn fractie. Hij bleek het Scheveningse radicalisme op het Haagse Binnenhof niet te zijn vergeten. onjuiste werkverdeling zijn als de kamerleden het vertalen van him ingewikkelde taal zouden over laten aan de parlementaire pers. De kamerleden hielden zich er aan. Maar minister Witteveen niet. On ze voormalige hoogleraar hield een college over de internationale geld- schepping, dat meer dan een half uur duurde. Het was een uitstekend college, maar er is weinig van in de kranten gekomen. U weet nu hoe dat komt. De CH-afgevaardigde Tolman vertel de deze week, dat veel jonge boeren een armoedige toekomst hebben. Daarom kunnen ze moeilijk een bruid vinden. Wat vindt de minis ter van een huwelijksbureau van het ministerie van Landbouw? De minister grinnikte. De liberale ir. Tuynman riep: „Ach, ze moeten meer uit vrijen gaan". En de socia list Van der Ploeg een man met sterke jeudgherinneringen aan zwoele zomeravonden zei: „Ach, alle strohopen worden opgeruimd". Commissies Onze klachten over de openbare com missievergaderingen hebben enig succes gehad. De PSP-er Lank- horst, die donderdagavond voorzit ter was van de commissie van Fi nanciën, zei aan het begin van de vergadering, dat hij de dagblad kritiek had gelezen. Hij bleek het er wel mee eens te zijn: de kamer leden moesten korter en duidelijker spreken. Want, zei hij, het zou een Staking bij Franse spoorwegen Het onder communistische leiding staande Franse Verbond van Vakver enigingen heeft 'n staking tot im dagochtend 5 uur, voor spoorwegper soneel uitgeroepen, ter ondersteuning van een eis tot hogere lonen en bete re arbeidsvoorwaarden. De, niet- communistische vakverenigingen ne men niet aan de staking deel. Van de staldngsgroep van het onder communistische leiding staande vakverbond ondervindt vooral het verkeer in de Parijse voorsteden hin der. De Franse regering heeft mili taire vrachtwagens ingezet voor ver voer van forensen naar en van de Pa rijse binnenstad. Ook het spoorweg verkeer iin het gebied van andere gro te steden in Frankrijk heeft van staking te lijden. Meer orders voor de industrie Blijkens de conjunctuurtest van het CBS over oktober is de order-ont vangst voor het geheel van de indu strie, zowel uit binnenland als uit bui tenland, in omvang toegenomen. De arbeidersbezetting bleef deze maand op vrijwel onveranderd ni veau. De gemiddelde dagproduktle bij de in het onderzoek betrokken on dernemingen bleef ook deze maand vrijwel ongewijzigd. De orderontvangst nam voor het geheel van de industrie, zowel uit het binnenland als uit het buitenland, in omvang toe. De beoordeling van de orderontvangst luidde evenals vo rige maand bij 70% der onderne mingen normaal, bij 5% groot en bij 25% klein. ADVERTENTIE IS NIE7T ZOMAAR EEN AUTO.. KLASSE. COMFORT, ECONOMIE Wij bewijzen U dat vrijblijvend. AUTOMOBIELBEDRIJF Bom in Cardiff De deuren van de "Tempel der Vrede" in Cordiff, waar gisteren be sprekingen zouden beginnen over de installatie van prins Charles tot prins van Wales, zjjn in alle vroegte door een bomaanslag uit hun scharnieren gelicht. Niemand liep bU de ontplof fing verwondingen op. In de "Tempel", een vergaderzaal in het centrum van de stad zou Lord Snowdon de besprekingen openen met regeringsvertegenwoordigers over de festiviteiten, die met de installaties in 1969 gepaard zullen gaan. De politie heeft geen idee wie de bom kan hebben geplaatst. Nationa listen in Wales hebben echter laten weten de feestelijkheden te zullen sa boteren als onderdeel van. hun cam pagne voor zelfbestuur. De 19-jarige Britse troonopvolger zal 1 januari 1969 in het Caernar von-kasteel formeel worden „voorge steld" aan het volk van Wales. De festiviteiten zullen drie maanden duren. De afvalstoffen, die Duitse indu strieën voor de Nederlandse kust in de Noordzee gaan lozen, zullen de visserij niet deren. Integendeel zit er voor die bedrijfstak een verbete ring in, zo deelt het ministerie van Landbouw en Visserij mede. De zwavelzuren waar het hier om gaat, komen nu nog via de Rijn in het IJsselmeer en in onze kustwate ren. Via het kustwater dringt het verontreinigde water door tot Den Helder en zelfs in de Waddenzee heeft men er sporen van gevonden. Het moet daar via de Noordzee ge komen zijn, niet via het IJsselmeer, omdat het IJsselmeerwater een sterk reinigend vermogen heeft. Nu de zuren hun reis van onze oostgrens tot tien mijl uit onze kust niet meer maken, betekent dat een verbetering. Het verdunde zwavel zuur, d£.t voortaan door schepen ge loosd zal worden, heeft geen scha delijke gevolgen, zo verzekert het ministerie. Het zeewater kan resul taten vormen, die ook van nature al in zee voorkomen. Alleen van het ook vrijkomende ijzer zou men wat last kunnen hebben. Daarom is voor geschreven, dat de lozing tenminste tien mijl uit de kust moet geschie den. Op die afstand bevindt zich de trog, die in de Noordzee van Het Kanaal naar het noorden loopt. IJzer kan wel een gunstig effekt hebben op de groei van bepaalde planktondiertjes, waarmee vissen zich voeden. Bij New York heeft men op dat punt reeds goede erva ringen opgedaan. Het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater zal controleren of het lozen inderdaad op de voorge schreven afstand van de kust ge schiedt. Aan boord worden de ver dunde zuren eerst nog verder ver dund met zeewater, daarna worden ze geloosd in het schroefwater, zo dat ze snel nogmaals verdund wor den. De voorzitter van het Indonesische Volkscongres, generaal Nasoetion, heeft bedekte kritiek geleverd op het in gebreke blijven van de regering wat het nemen van maatregelen aan gaat tegen generaals, die verdacht worden van corruptie. Generaal Nasoetion, die geruime tijd gezwegen heeft, heeft ook het parlement scherp veroordeeld, dat te traag zou vorderen bij het verwe zenlijken van de denkbeelden van de krachten der „nieuwe orde". In een boodschap ter gelegenheid van het jaarfeest van het korps ma riniers, dringt Nasoetion er bij de regering-Soeharto op aan een onder zoek in te stellen naar de bronnen van inkomsten van militaire leiders. Hij eist ook speciale controle van staatsorganen opdat een eind wordt gemaakt aan corruptie, smokkel en wanbeheer van hoge officieren van de strijdkrachten. Parlement Sprekend over het parlement te genover een delegatie van het „Kap- pi-actiefront" van scholieren, zei Nasoetion, dat de generatie van 1966, die hij de actieve anti-Soekarno- krachten noemt, nog niet de juiste plaats gekregen heeft in het parle ment. Nasoetion vindt, dat het par lement op het ogenblik niet een weer spiegeling is van de werkelijke maat schappelijke structuur in het land en hij is dan ook voorstander van wijzi gingen in de samenstelling. Enkele dagen eerder heeft Kappl ingrijpende veranderingen geëist in de samenstelling van het parlement en reservering van een dérde van de zetels voor de actiefronten. In de afgelopen weken zijn in Oost- Borneo meer dan 150 mensen aan pokken gestorven. De epidemie begon midden-oktober. Een naar Oost-Bor- neo gezonden medische ploeg zal een massale inenting uitvoeren. Vijfduizend inwoners van Baubau in zuid-Celebes ztfn vorige week door een hevige brand dakloos geworden. De helft van Baubau werd in de as gelegd Over slachtoffers zijn nog geen gegevens bekendgemaakt. 40 miljoen - order voor Philips De nationale Iraanse oliemaat schappij - Nioc - heeft in Teheran 'n order getekend met Philips' Telecom municatie Industrie voor de levering van 'n reusachtige straalzenderketen in Perzië. Over 2800 km, een af stand van Amsterdam naar Tripoli - zullen 68 straalzenderstations worden opgesteld voor de onderlinge tele foonverbindingen tussen de rijke Per zische olievelden en voor het over brengen van gegevens voor de be- drjjfsbewaking (telesupervisie) der oliepijpleiding. Dit is de vierde belangrijke order die Philips met de nieuwe getransis- oriseerde straalverbindingsappara- tuur in korte tijd heeft gekregen. Met deze order is een bedrag van ruim 40 miljoen gulden gemoeid. PTI heeft deze order in felle con currentie met de grote elektronische industrieën in de wereld gekregen. In het ministerie van Buiten landse Zaken zijn gisteren twee verdragen ondertekend tussen Nederland en Groot-Brittannië en Noord-Ierland. Het waren een aanvullend verdrag betreffende rechtsgedingen en een verdrag betreffende wederkerige erken ning en tenuitvoerlegging van vonnissen in burgerlijke zaken. Op de foto tijdens de onderte kening v.l.n.r. Lord G ar di- n e r, Lord High Cancellor of Great-Britain, ambassadeur S i r Peter G ar ran, staatssecreta ris H. J. de K o st er en de minis ter van Justitie mr. C. H. F. P o - Z a k. Paus laat Sint Pietersplein schoonmaken Het St.-Pietersplein wordt in op dracht van Paus Paulus schoonge maakt ter viering van het 300-jarige bestaan van het plein, dat is ont worpen door Bernini. De arbeiders, die dit werk uitvoe ren zijn reeds twee maanden bezig met de 284 zuilen die het plein om sluiten. Zodra zij gereed zijn met de zuilen zullen zij het dak van de zui lengangen alsmede de 164 beelden van heiligen en martelaren onder handen nemen. Het werk moet vol gend jaar gereed zijn. Record-aantal afgemaakt vee in Engeland Bijna 83.000 stuks vee is in Enge land afgemaakt tijdens de huidige epidemie van mond- en klauwzeer. Dit getal Is het hoogste sinds veertig jaar. Ook d eepidemie zelf bereidt zich nog steeds uit. Tijdens de- laatste grote epidemie, in 1952, bedroeg 't aantal afgemaak te dieren in totaal 75.000. ADVERTENTIE iderden automobilisten gaven in de afgelopen weken hun mening.... x>nclusie: is wat zij concludeerden: iet u-d ugasopdeplank, i - m t een Daf ^dankzij zijnvin- *5 pk. Acceleratie ischvan 0-50 6 seconden. fer ander moet ja volautomati- Wranelling extra t Bij DAF44 is de «He een Inge- 'Pluspunt Garantie Een vol jaar garantie,on geacht het aantal kilo meters en bovendien een netwerk van 1500 dealers in heel Europa wat 'n zekerheid! Degelijk Je ziet 't aan alles, die degelijkheid. Kijk bij voorbeeld eensnaardie pertekte lak. Zo'n wagen blijft als nieuw, en de roestvrij stalen bumpers en wieldoppen ook. Veilig En door het geweldige uitzicht én door het feit dat je dankzij deVario- matic niet wordt afge leid, kun je je helemaal concentreren op het verkeer. Sportief Geen wonder dat DAF zó succesvol is in rallies en races. Dankzij de Variomatic is de over brenging in elke situatie automatisch optimaal. Dat betekent scherper rijden, hogere gemid delden. Zorgeloos Géén water, géén anti vries, géén doorsmeren, zorgenvrij - alleen maar lekker rijden. Overtuigd Een ritje door Amster dam in 't spitsuur heeft mij ervan overtuigd dat er inderdaad geen pienterder pookje ter wereld is. Ruimte Je zitlekkereomfortabel in 'n ruim interieur. En die enorme kofferruimte Is ook zo prettig, daar kan letterlijk alles in. Zuinig Lage aanschaf- en on derhoudskosten. Min der benzineverbruik, wegenbelasting en ver zekeringskosten. En niet te vergeten geen smeerpunten dus niet steeds dat doorsmeren! heeft alles plus - plus het pienterste pook]e ter wereld - automatic/variomatic test -*m - zelf U kunt pas over de DAF praten als u er in gereden hebt. Wij nodigen u «ilt dat te doen. Bel de DAF-dealer in uw omgevingen maak een afspraak voor een uitvoerige, vrijblijvende, „test-'m-zelf rit". Indien u deze coupon Invult, sturen wij u nadere informatie. •stuur mij zonder enige verplichting In formatie over DAF 44, DAF 33, DAF be stelwagen, DAF pick-up (onderstrepen wat u wenst) Naam:„T. Straat: ras Gnaüü's OMSTREKEN: GEBRS. VAN ULDEN VERDAMSTRAAT 6 TELEFOON 23041 Officieel DAF-idealer voor Katwijk, Valkenburg, Noordwijk, Noordwijkerhout Voorhout, Sassenheim en De Zilk Herenstr. 5456, Voorhout AUTO FOREHOLTE N.V. Kon. Wilhelminastraat 16, Katwijk, teL 01718—4299 Officieel DAF-dealer voor VOORSCHOTEN en ZOETERWOUDEi GARAGE VLIETWIJK Gerard Douplantsoen 22, Voorschoten Telefoon 01717—4455

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17