Vrouwen van overal DDD 12 Ervaringen met dieren GELBE ROSE Amerika Denemarken Frankrijk VOOR DOUCHE OF BAD THEEDOEK???? DE DOEK DIE DIRECT Tussen herfst en winter Engeland ZATERDAG 18 NOVEMBER 1967 L.D.EXTRAI Een Amerikaanse schreef onlangs aan een damesblad: „Ieder een hakt tegenwoordig op de vrouwen alsof wij wezens waren, die er eigenlijk niet behoorden te zijn. Wy worden ervan be schuldigd, dat wij onszelf vertroetelen, onze mannen op de kop zitten en onze kinderen bederven. Maar wij zijn vast niet helemaal slecht. We moeten ook een paar goede eigenschappen hebben. Waarom vertelt iemand ons voor de verandering niet eens wat hij sympathiek aan ons vindt? En Hal Boyle antwoordde (tot troost van alle vrouwen) Vrouwen moeten beslist een paar goede eigenschappen hebben, anders zouden ze er niet in zijn geslaagd, sinds het paradijs de oog- Een knap Deens meisje is een van de in deze wereld nog over gebleven bolwerken van de man binnengedrongenzij wil schoorsteenveegster worden. De slanke en aantrekkelijke 16-jarige Anne Nielsen lijkt op die meisjes in de eerste rij van een revueballet, die haar benen zo onwaarschijnlijk hoog de lucht in weten te gooien, maar zij brengt haar herfstvakantie door op Deense daken om een van de oudste en meest gerespecteerde beroepen in dit Scandinavische land te leren. Als leerling-schoorsteenveger Anne een hoge hoed vol- appel van de man te blijven. Maar wat de ene man aantrekkelijk vindt, maakt de ander misschien misselijk. Niettemin wil ik, op gevaar af in bepaalde kringen als een ver rader te worden beschouwd, een paar dingen opsommen, die ik in de vrouwen aantrekkelijk vind: De meeste vrouwen vegen het stof niet meer onder de meubelen, omdat ze tegenwoordig stofzuigers hebben. Enkelen zijn leuk om achter te lopen en naar te kijken, als je niets belangrijkers aan je hoofd hebt. Ze mogen misschien klagen over kleine kleinigheden, maar ze zijn hard als graniet onder echte tegenslagen. Als er een grote leugen nodig is om een maatschappelijke situatie te redden, kunnen zij er een vertellen zonder met de ogen te knip peren. Alleen al door de manier, waarop ze een bal werpen kunnen ze een man een enorm superioriteitsgevoel geven. Het is verbazingwekkend, hoeveel dingen ze tegelijk kunnen koken en hoe ze erin slagen, alles tegelijk klaar te krijgen. Als je een vrouw meeneemt naar een restaurant, kan ze je goede raad geven over het eten van bepaalde nagerechten met een vork of een lepel. Als je kind een lopende neus krijgt, zal je vrouw die in de regel schoon vegen. Het is eenvoudig onmogelijk haar in het verrichten van dergelijke kleine karweitjes te overtreffen. Een huiselijke man wordt verbitterd en geeft zich over aan zelf beklag over zijn huiselijkheid, maar een huiselijke vrouw is er altijd van overtuigd, dat ze iets moois heeft en dat is waar. Naarmate een man door ervaring wijzer wordt, gaat hij zijn instincten wantrouwen. Dat doet een vrouw zelden. Zij behoudt een blind vertrouwen in haar instinctieve wijsheid, die zij intuïtie noemt en er doen zich in het leven gevallen voor, waarin deze gave van de natuur een betere gids is dan wat de ervaring heeft geleerd. Ze zijn geneigd tot vergevensgezindheid. Ongeacht hoe misselijk een man een vrouw heeft behandeld, als zij van hem houdt kan hij haar boosheid doen versmelten tot tederheid door haar te ver rassen met een handvol bloemen of zelfs een minkjas. Vrouwen bezitten een aangeboren adel, bevalligheid en zelf respect. Uitsluitend de normen, die zij stellen en waaraan zij vast houden, verhinderen, dat onze beschaving, hoe triest die ook is, degenereert tot de ergst denkbare wildernis. Het leven is bovenal een beproeving van de moed in moeilijke omstandigheden. Mannen bezwijken of gooien het op een akkoordje onder langdurige beproevingen, welke vrouwen ongeschokt met rustige dapperheid doorstaan. Tenslotte: Er is niets heerlijkers dan als je thuis komt aan de andere kant van de met kaarsen verlichte eettafel een stralende, hartelijke en opgewekte vrouw te zien. En dat was het dan. Dit zijn een paar van de dingen, die mannen in vrouwen sym pathiek vinden. gens een traditie, die aan het. einde van de 18de eeuw is binnen gedrongen uit Duitsland en zich tot genoegen van de toeristen heeft gehandhaafd. Er zijn in Denemarken 200 schoorsteenvegers en die dragen alle maal hoge hoeden. Pogingen om het beroep een moderner hoofd tooi te doen aanvaarden worden officieel 'ongaarne gezien en toen enkele nieuwlichters een paar jaar geleden him hoge hoeden aan de kapstok hingen: gaven de oudgedienden in het beroep hun prompt te verstaan dat dit zo maar niet ging. Zelfs een tekort aan hoge hoeden, dat tien jaar geleden in het land heerste heeft het oude gebruik niet om het leven kunnen bren gen. Er werd in het land een oproep gedaan om hoeden voor de schoorsteenvegers en de Denen haalden deze relikwieën uit defti ger dagen van hun zolders en stuurden ze aan hun plaatselijke schoorsteenvegers. Tegenwoordig zijn er weer hoge hoeden genoeg in Denemarken. „Het is vreemd maar waar", zei Anne. „Ik heb altijd schoor steenveger willen worden, maar vraag me niet waarom. Mijn ouders voelen er niet veel voor. maar het is het enige beroep, waar ik echt zin in heb. Misschien zit dat in mijn aard. Als klein meisje klom ik al graag in hoge bomen". Je moet inderdaad wel goed kunnen klimmen, om in Denemarken schoorsteenveger te zijn. De schoorstenen warden van boven naar beneden geveegd door middel van een met een gewicht verzwaarde bezem van ijzerdraad, die aan een touw omlaag wordt gelaten. Een van de tien mèester-schoorsteenvegers van Kopenhagen is de 82- jarige Carl Wendel. Hij heeft sinds 1898 stedelijke schoorstenen ge veegd, maar de laatste vijf jaar is hij zelf niet meer op een dak ge weest. „Het spijt me, te moeten zeggen dat dit een uitstervend beroep is", zei hij tot een journalist. „Toen ik een jongeman was, klommen we zelf in de schoorstenen naar boven. Dat gebeurt nu niet veel meer. En dan is er die centrale en zelfs gemeentelijke verwarming (vele Deense woningen worden via een buizennet rechtstreeks door de gemeente verwarmd) zodat er minder schoorstenen zijn". Tot de eerste Deense schoorsteenvegers behoorden de officiële assistenten van de beul. „Zij moesten al het vuile werk doen", ver telde Carl, die een erkend autoriteit is inzake de geschiedenis van zyn beroep. „Maar waarom in de tweede helft van de 20ste eeuw nog altijd hoge hoeden?" „Dat", zei Carl, „is zuivel1 traditie". Anne Nielsen is vrijwilligster in een schema, dat het Deense schoolkind mogelijk maakt, verschillende beroepen te proberen al vorens tot een keuze te besluiten. „Ik heb van elke minuut hiervan genoten", zei Anne, „maar de baas heeft me gezegd, dat ik mijn haar zal moeten laten knippen, als ik ermee doorga. Het kan me niet schelen, kort haar te hebben en ik ben nooit bang geweest voor vuil worden". Een moeder van twaalf kinde ren heeft een brief geschreven aan mevrouw De Gaulle waar in ze dreigt haar ontslag te zul len nemen en haar kinderen over te dragen aan de overheid, als de regering weigert haar te hel pen. Mevrouw Rougier schreef dat ze haar verzoek tot ontslag als ingewilligd zou beschouwen als haar lange lijst van klachten niet wordt aanvaard. Ze deelde mee: u kunt komen om de kinderen op te halen en de verantwoording voor ze over te nemen. Ik zal me laten in schrijven bij het plaatselijke ar beidsbureau. Een afschrift van de brief werd gepubliceerd door France- Soir. Een zegsman van de presi dentiële residentie kon niet zeg gen of mevrouw De Gaulle de brief had gelezen. Mevrouw Rougier, die ge trouwd is met een machine bankwerker met een inkomen van 1250 franken p. maand (on geveer 900 gulden), vertelde een verslaggever van France Soir aan het eind van haar Latijn te zijn gekomen. Zij en haar man, samen met de twaalf kinderen, variërend in leeftijd van 3% tot 17 jaar, wonen in een vierkamerwoning. Het is een gemeentewoning zon der speelplaats voor de kinde ren. De kinderen moeten op straat spelen en in de straat waar ze spelen zijn in de afge lopen twee weken drie ongeluk ken gebeurd, schrijft mevrouw Rougier. Dit is een van de klachten. Het lijstje van mevrouw Rou gier bevat er nog tien. Zij noemde o.a.: stopzetten van hulp aan moeders, lachwekken de verhoging van kinderbijslag, weigering van een lening om een breimachine te kunnen ko pen, lerarentekort aan de mid delbare school van een van haar kinderen en enorme stijging kosten levensonderhoud. De brief was ondertekend met: „een uitgeputte moeder". De man van mevrouw Rou gier zegt dat ze „wonderen ver richt" met de weinige middelen die haar ten dienste staan. Be halve het salaris van meneer Rougier ontvangt het gezin maandelijks 1660 franken (bijna 1200 gulden) regeringsbijstand (o.a. kinderbijslag). De Rougiers zeggen echter dat dit niet voldoende is. „We leven bijna alleen van rijst, aardap pels en macaroni. Eén keer per maand eten we vlees. Het ma ken van kleren voor de twaalf kinderen is ook geen lolletje, met een breimachine die nog van voor de eerste wereldoorlog da teert". aldus mevrouw Rougier. In haar brief maakt ze duide lijk waarom ze „ontslag" denkt te nemen. „Als moeder van twaalf kin deren beschouw ik mezelf te recht in dienst van de staat. Ik doe dienst als verpleegster, on derwijzeres, keukenmeid, kokkin en wasvrouw". Enkele van haar eisen zijn: het weer instellen van staats hulp aan moeders, een groter huis, bijdrage in de kosten voor gas, elektriciteit en kinderschoe nen, rentevrije lening om zes bedden te kopen, zes dekens en een breimachine en twee weken vakantie voor de moeder. Mevrouw Rougier besluit met te zeggen niet tot een politieke partij te behoren. Mensen die van dieren houden hebben de onuitstaanbare ge woonte om die dieren allerlei menselijke beweegredenen toe te kennen. Ik weet dat dat niet juist is en doe mijn best mij da gelijks voor te houden, dat die ren dieren zijn en geen men sen. En dat ze denken, handelen, reageren als dieren: instinctief, onverklaarbaar dikwijls, en puur natuurlijk. Maar soms is het moeilijk. Want vooral huisdieren kunnen dingen doen die je met verba zing vervullen Nozem had ons flink gefopt. Ondanks strenge beivaking in de kritieke dagen had ze blijkbaar kans gezien een afspraakje te maken met een besnorde prins en de gevolgen bleven niet uit. Vertwijfeld riepen we haar ter verantwoording„Waarom ivord je zo dik, Poes? Moest je ons dat nu aandoen? Zo eenzaam ben je niet met twee zusters en een hond om je heen Nozem spinde zacht en gaf kopjes. Ze sprong in het door geefluik, een meter boven de grond en draaide er rond. Het was duidelijk: de kraamkamer diende daar te worden inge richt; veilig voor het hondje. Ze kreeg haar zin plus een mooie doos. Toen bracht ze, luid miau wend en doodzenuwachtig, een tweeling ter wereld. Gelukkig zijn het er maar ADVERTENTIE Het luxe schuimbad tegen normale prijs De luxe van weelderig koesterend schuim. De luxe van flonkerende flacons. De luxe van diep-fonkelende tinten. En de luxe van keus uit vier betoverende geuren en kleuren. Voor wie prijs stelt op de luxe van een individueel schuimbad is er nu Gelbe Rose. Kies uw favoriete geuren kleur: het roman tische Gelbe Rose, het exquise Orchidee, hetdelicate Daphne,de frisheid van Citrus. Betaal toch de normale prijs. U weet 't nu: 't is Gelbe Rose. De nieuwe luxe serie individuele badpreparaten van internatio naal niveau. tube 3,95 flacons van 6,75 tot 21,50 tivee", zeiden we opgeivekt tot elkaar. „Daar zullen we wel een tehuis voor kunnen vinden. Kun jij zien of het jongetjes of meis jes zijn?" Het was van alles wat. Na drie weken begon het grut pogingen te doen over de omheining van de doos te klimmen. Dit ivas in tussen van het doorgeefluik ver plaatst naar een warm hoekje van de woonkamer, want het hondje had de nieuwkomers al geaccepteerd, de beide tantes trokken zich er weinig van aan. Behalve Mimi. Zij had de ge woonte aangenomen haar zuster Nozem hooghartig voorbij te lo pen en fel te blazen tegen de doos met indringers Maar ach, ivat gebeurde er nu toch? Nozem werd broodmager, at niet meer, dronk niet meer, liet haar kinderen in de steek en zocht een rustig hoekje om ongestoord ziek te zijnDe twee ling klauterde met veel gepiep uit de doos, ging op zoek naar moeder, maar die kon het niet meer hebben en keek treurig naar ons op. Hoe moest dat nu? „Ze lijden honger", zei ik ge schrokken. We grepen de baby's in hun nekvel en zetten ze voor een bakje warme melk-met-wa- ter; ze vielen er uitgehongerd in. Letterlijk, want drinken moesten ze nog leren en ze ver loren voortdurend hun even wicht. „Je moet je kinderen beter schoon houden, Nozem", spraken we ernstig tot de zieke moeder poes. „Eten kunnen we hen wel geven, maar voor de hygiëne moet je zelf zorgen". Nozem zuchtte, sloot wanhopig de ogen en verroerde zich niet. Toen geschiedde het wonder. Mimi, die tot dat moment niets van de tweeling had willen we ten, nam de taak van de zieke moeder over. Plotseling. Ze in stalleerde zich in de doos, hield de baby's warm en schoon, ver gezelde hen bezorgd bij hun ont dekkingstochten door het huis, kortom: ze ontlastte haar uitge telde zuster. Het enige wat ze niet kon doen was de hummel tjes voeden dat scheen haar oprecht te spijten. „Snap je dat nou?" vroegen we elkaar. „Eerst was Mimi één bonk afkeer en opeens ivordt ze de lieve tante die zich om de ver- ivaarloosde stakkers bekommert. Waarom doet ze dat? Is haar moederinstinct ontwaakt? Maar de eerste drie weken haatte ze de kraamdoos en liep er in een wijde boog omheen, nu is ze er eensklaps niet meer uit te slaan. Zou ze soms begrepen hebben dat Nozem het alleen niet meer aankon?" We wisten het niet. Mimi ver troetelde het kroostNozem kreeg volop tijd en gelegenheid zich van haar inzinking te her stellen. Poezenkinderen groeien ont- kreeg volop tijd en gelegenheid zaglijk hard. Na vijf weken zijn het donzige balletjes kattekwaad die hun spieren oefenen met klimmen, stoeien, alles aanval len, zich verstoppen, op de on verwachtste momenten te voor schijn springen, die een eigen willetje bezitten en door niets en niemand van hun standpunt zijn af te brengen. Kroost dat het uiterste aan geduld, zorgzaam heid en ivaakzaamheid van de moeder vergt, en de verzwakte Nozem kon dat nog altijd niet opbrengen. Mimi bleef geestdrif tig haar plicht doen en paste op. Het waren ook haar kinderen geworden. Samen bemoederden de katten de poesjes, samen hielden ze ze schoon en warm. samen begeleidden ze het grut op onderzoekingstochten en zij aan zij keken ze toe hoe wij pro beerden de avonturiers zindelijk te maken. En nog altijd vragen we ons af ivaarom deed Mimi dat? Uit medeleven? Omdat ze de impas- ADVERTENTIE se begreep en het besluit nam haar afkeer te overwinnen en de zieke zuster bij te staan? Of wa ren er andere factoren in het spel, instincten, geurtjes We weten het niet. We zullen er nooit achter komen. Dit zijn ge heimzinnigheden die voor ons mensen eeuwig onontsloten blij ven. Hoe dan ook, het was een kostelijke ervaring. Vele ménsen kunnen er een voorbeeld aan nemen. THEA BECKMAN. (W) ETEN S WAARD De temperatuur in deze overgangsweken van herfst naar winter geeft ons al een voorproef je van wat ons te wachten staat en langzamer hand verschijnt er een andere en steviger kost op onze tafel. De middelbare school voor meis jes in Manorside, Finchley, Londen heeft officieel make up lessen aan het rooster toege voegd. Het hoofd van de school, mej. H. A. Hillen zegt dat deze lessen zijn bedoeld voor meisjes vanaf zestien jaar: „De school is een voor bereiding voor haar latere leven, voor een baan of voor het huwe lijk. Tot die voorbereiding moet ook worden gerekend dat de meis jes leren te zorgen voor een goed en beschaafd uiterlijk", aldus juf frouw Hillen. Op de foto een make up les in de zesde klas. Wij geven u als „keukenhulp" een weekmenu voor de komende tijd: Hongaarse zuurkool, aardap pelpuree, chocoladepudding met va nillesaus. Groentesoep, saucijsjes, kool raap met peterseliesaus, aardappe len. Lever, bieten, gebakken aard appelen - muesli. Gebakken vis, spruitjes, aard appelen - broodschoteltje. Spiegelei, gemengde rauwkost- sla, aardappelen - pannekoek. Gebakken plak boterhamworst jagerskool, aardappelen gebakken grutjes met stroopsaus. Macaroni of spaghetti met ge hakt en tomaten - fruitkoffie. Daarbij tekenen we aan: De zuurkoolschotel uit het zondagsmenu is een stoofschotel, waarin zowel de groente als het vlees gesmoord worden. Paprikapoeder, tomatenpuree en karwijzaadjes geven er het Hon gaarse tintje aan. Breng eens wat variatie in de standaardsausendie bij winter groenten worden gegeven. Wat vers gesneden frisgroene peterselie doet het bij de koolraap bijzonder goed! Muesli is een Zwitserse specia liteit met wereldvermaardheid. Met ons recept maakt u het extra vlug klaar. Het broodschoteltje is een toe vluchtsoord voor boterhammen die in de loop van de week niet op het bord en in de maag terecht zijn gekomen. Op deze manier is het een economische en smakelijke restverwerking. Weet u het nog? Ook in deze tyd is een rauwkostsla van winter groenten niet te versmaden! Sma kelijke combinaties zijn: witlof en biet; kool, wortel en biet óf sa vooiekool en selderijknol. Een gefruit en daarna ge stoofd mengsel van uien en witte- kool noemen we jagerskool. Gebakken grutjes zijn het waard om weer eens in het volle keukenlicht te zetten. Een makkelijk klaar te maken macaroni- of spaghettischotel sluit dit menu af. De recepten zijn bedoeld voor vier personen. Hongaarse zuurkool' 300 g mager varkensvlees, 1< zuurkool, 50 g boter of margarii 1 ui, plm. 2 eetlepels tomaten| ree, plm 1 theelepel paprika» der, enkele karwijzaadjes. De ui fijnsnipperen én in de van de boter of margarine lich bruin fruiten. De rest van de bot of margarine toevoegen en heet ten worden. Het vlees zouten, bakken. De zuurkool, tomatei ree, paprikapoeder en karwija jes toevoegen en alles plm. 20 nuten laten stoven. Het vlees hid na in kleine blokjes snijden, aJli goed door elkaar mengen en enkele minuten verwarmen. Het gerecht op smaak afraak! ra/< die Gebakken grutjes stroopsaus 3/4 1 melk of karnemelk, 150j^wcl (IV2 kopje) boekweitegrutten, zout, 50 g boter of margarine, De melk of karnemelk aan kook brengen, grutten en de kokende melk of karnemi strooien en af en toe roeren. De pap plm. 10 minuten zachlj Jij laten doorkoken, zodat een dlH brij ontstaat. Deze brij overscM ken in een schaal of op 2 borden en laten afkoelen. De grutten in punten snijden, dfl bloem wentelen en in de hete' ter of margarine vlug a ten mooi bruin bakken. De gebakken grutten geven 1 B 8 suiker of stroop of met een sel van stroop en boter of mal rine of een stroopsaus. Voor de stroopsaus: 30 g W of margarine, 30 g bloem, melk, 1/4 potje (125 g) (zout). De boter of margarine smel# de bloem erdoor roeren en de melk by gedeelten toevoegen, 10 saus goed door laten koken óf melk binden met bloem, een I* minuten laten koken en de of margarine erdoor roeren. De s» iets af laten koelen en de stW (met wat zout) door de saus nx gen. De saus mag hiervoor niet' kend heet zijn, omdat de melk» ders kans heeft te schiften dooi stroop. De saus warm geven W' gebakken grutjes. Tin ike J hg leei blw

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 14