4 ZWAN verwent nederland! Keuring van draver- hengsten in Hilversum Jaarling-dravers in Hilversum gekeurd Verloofde Beatrice zonder paspoort 't Is van Zwan - eet u smakelijk! DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN Na de draver jeugd van dinsdag werden woensdag in Hilversum in de Expo-hal de draverfokh engs ten ge keurd, voor goed- of afkeuring voor de dekdienst 1968, eventueel voor een periode van drie jaar: 1968-1970. Opvallend was ook nu de grote be langstelling voor de keuring, terwijl toch de hengsten niet in kwaliteits volgorde werden geplaatst. Maar er waren enkele nieuwelingen en de in teresse gaat ook uit naar de vroeger wel goedgekeurden en hun prasta- ties van die van hun telgen. Welke laatste meetellen bij de goed- of afkeuring der vadcrdieren. De hengsten waren verdeeld in twee afdelingen: Amerikaans en Frans-Amerikaans gefokten. Waar voor dit onderscheid nog gemaakt wordt is ons niet duidelijk. Het doet weinig ter zaike of het Amerikanen. Fransen, Russen (Orlof-dravers) of Friezen ("die wel gedoodverfd wor den als die stamvaders der Orlofs) of wat dajn ook zijn, als ze maar hard kunnen lopen! En dat kunnen ze, getuige de gegevens in de cata logus. Eerst werden de Amerikaans ge fokte hengsten gekeurd. Getoond werden drie ouderen, die nog in een driejaarlijkse goedkeuringsperiode verkeren. Hierbij was de 19-jarige bruine in Duitsland gefokte Dunst, die in 1967 in Hoofddorp ter dek king stond, eig. B. Bolwijn te An- jum; de 15-jarige, in Zweden gefokte bruine Enterprise, van J. de Waal te Amsterdam e.a. en de 24-jarige Scotch Fez van J. A. Schoonder- woerd te De Bilt. Enterprise was daags tevoren met 12 jaarlingen zes de der stamvaders (één eerste prijs en twee tweeden).. Twee ouderen werden weer voor een periode van drie jaar goedge keurd: de 22-jarige Mac Kinley van P. D. Dijkhuis te Hilversum en de 21-Jarige Notekraker S van T. J. de Graaf te Hilversum, resp. gefokt in Friesland en Groningen. Dan volgden 21 d'ie weer voor een jaar goedgekeurd werden. Hier bij waren de beide vaders die de vo rige dag met hun 26 telgen ver op de voorgrond waren gekomen: de 12-jarige bruine Zweed Pompe Trick- san, van W. H. Geersen te Naarden e.a.' (5 eerste en 4 tweede prijzen) en de 12-j. Amerikaan Nathan Ha nover van C. P. Geerlings te Noord- wijkerhout, wiens jaarlingen 4 eer ste en 5 tweede prijzen veroverden. Twee goede vaderpaarden. Nog niet lang genoeg in ons land om voor 3 jaar goedgekeurd te worden. In '67 stonden ze resp. in Andijk en Hoofddorp. No. 3 der vaderdieren van dinsdag de 7-j. Amerikaan Mr. Way, die in '67 in Leddschendam dekte, werd ook voor één jaar goed gekeurd (16 jaarlingen, geen eerste, 3 tweede prijzen). Verder werden o.m. voor 1 jaar goedgekeurd de 8-j. bruine Neder lander Axki tHollandia van H. v. d. Pol te Heemstede en R. P. Schoon- heim te Wassenaar: de 3-j. vorig jaar geïmpoteerde Amerikaan Flo- risam van H. J. Pasman te Leider- derdorp. J. Zuiderduin te Leidschen- dum e.a.; de 11-j. Amerikaan Laven der Heather van S. v. d. Oord sr. te Lijnden; de 20-j. Friese Over Again, die in '67 in Hillegom stond; de 19-j. Peter Spencer, gefokt door E. G. in 't Veen te Voorburg en de 11-j. Amerikaan Pioneer, van S. v. d. Oord sr. te Haarlemmermeer. Van de Frans-Amerikaanse fok- richjting werd getoond de in de drie jarige periode verkerende 20-j. Dou ble Six M, die in '67 in Leidsohen- daan dekte. Geen werd voor drie jaar goedgekeurd. Van de voor één jaar weer goedgekeurden noemen we in de eerste plaats de 16-jarige we reldkampioen Hairos n, Franse van A. Voordouw te Oegstgeest. Verder waren o.a. goed voor 1968: de 12-j. Franse vos l'Espoir B, van J. J. Glimmerveen te Wassenaar: de 11-j. Franse vos Marseille, van R. P. Schoonheim te Wassenaar; de 9-j. Franse bruine Olivier B id. van J. J. Glimmerveen en dé voor het eerst gekeurden: de 6-j. bruine Cap tain Double K, f.e. A. Kasbergen, medeeig. G. A. H. Kasbergen, belde te Oudewater en de 3-j. bruine, in Brabant gefokte Fernandel van A. J. C. Harmsen jr. te Leiden en H. J. Pasman te Leiderdorp (maximaal 12 te dekken). In deze afdeling vielen nogal af keuringen: o.a. de 16-j. Franse Har- ley, van J. v. Dooyeweerd te Hoofd dorp werd niet weer goedgekeurd. Daags tevoren was hij met 17 en ters no. 4 der vaderdieren (2 tweede prijzen. Nog werd voor één jaar goedge keurd de niet in de catalogus ver melde 7-j. Barry Williams van G. A. Koning te Voorschoten, gefokt in Noord-Holland. Belgische artsen gaan weer staken In België Is vandaag een kracht proef tussen een deel van de artsen stand en de regering l>egonnen. De grootste van de drie Belgische artsen organisaties, de Federatie-Henrard, heeft een staking van onbepaalde duur uitgeroepen tegen nieuwe wet ten op de uitoefening der genees kunde. De staking begon in de afdeling Luik-Luxemburg van de Federatie- Henrard en zal morgen worden uitge breid tot de afdelingen Antwerpen, oost- en west-Vlaanderen, Limburg en Brabant. In beschouwingen van de Belgische pers over de staking is er op gewe zen. dat het enthousiasme om te sta ken niet groot is, zelfs niet in Luik dat een bolwerk van de Federatie- Henrard is. Japan krijgt van VS eilanden terug Japan krijgt de Boiüineilanden te rug, die in de Tweede Wereldoorlog door Amerikaanse mariniers werden bezet. Ook zullen stappen worden on dernomen om te komen tot terug gave door de Verenigde Staten van de Rioe-Kioe-eilandengroep, waar zich op het eiland Okinawa een be langrijk Amerikaans militair steun punt bevindt. President Johnson en de Japanse minister-president Sato hebben dit ln een gezamenlijke verklaring bekend gemaakt. Premier Sato is voor of ficiële besprekingen in Washington. Weer ploeg voor Kees Pellenaars? ..Er is in ons land maar één insti tuut dat in belangrijke mate kan hel pen het dopingsprobleem op te los sen en dat instituut heet Sportcom- missie van de KNWU". Dit zegt Kees Pellenaars. die gisteren een uitno diging ontving om met de voltallige Sportcommissie over dit kwaad in de wielersport van gedachten te wisse len. Een uitnodiging waarop Pelle naars al heel lang heeft gewacht. De bijeenkomst zal plaatsvinden vol gende week vrijdag op het Uniebu reau in Den Haag. onder voorzitter schap van de nieuwe praeses. de heer W. van Steenbergen. Pellenaars hoopt, dat behalve het dopingvraagstuk ook nog andere kwesties voor afhandeling ter tafel zullen komen. („Ik heb van de KNWU nog altijd een behoorlijk bedrag te vorderen voor het race-materia al dat ik beschikbaar heb gesteld voor de renners van de Nederlandse Tour- ploeg"). Maar een oplossing van het dopings-vraagstuk staat in de bespre king wel voorop. „Als daar een rege ling voor wordt getroffen dan kan ik serieus aan het werk gaan om weer een ploeg te gaan formeren. Ik heb daarvoor een schriftelijk aanbod ge kregen van een zeer belangrijke spon sor." Op het ogenblik blijkt men in sponsorkringen nog zeer huiverig te zjjn geld in een wielerploeg te ste ken omdat dopingstraffen voor ren ners alleen maar ten nadele van de betrokken sponsor uitvallen en der halve negatieve reclame voor hem zijn. WIELRENNEN René Pijnen nu op vierde plaats De Mexicaan Agustin Juarez heeft gisteren de elfde etappe van de Ron de van Mexico gewonnen. Hij legde de 216 km van Guadalajara naar Za- mora af in 5 uur 21 min. 40 sec. De Hongaar Antol Meggerdi werd in 5.22.05 tweede en de Mexicaan Heri- berto Diaz in 5.22.15 derde. De vierde plaats was voor de Italiaan Giuseppe Scopel in 5.22.25. Een groep van tien renners werd in dezelfde tijd ex aequo als vijfde geklasseerd. Hier van maakten René Pijnen en de dra ger van de leiderstrui, de Colum bian Alvaro Pachon deel uit. Joop Zi -emelk werd 70ste op 3% minuut. chon behoudt de eerste plaats. p -i staat op de vierde plaats in de algemene rangschikking. Meer dan 200 jaarlingen, hengsten, ruinen en merriën, waren aangege ven voor de show in de Expo-hal in Hilversum. Niet veel van dit aantal liet verstek gaan, zodat een kleine 200 jonge rossinanten hun kunnen in stap en draf ten baste gaven. Naast deze verrichtingen, hield de jury rekening met de algemene bouw van de (jonge) dieren en met hun afstamming. Bij de primering wordt een vrij strenge maatstaf aangelegd om vooral bij de hengsten geen onge motiveerd optimisme bij de eigena ren op te wekken. Men kan dan ook wel zeggen, dat zij die een eerste premie ontvingen, goed waren. Maar ook deze eerste premie is geen waar borg voor later: het is wel een goede aanwijzing. Naar de leeftijd werden de enters ingedeeld in drie rubrieken; voor hengsten en merriën apart, zodat allen in zes afdelingen werden on dergebracht. Begonnen werd met het keuren van de oudste merriën. waar van 6 een eerste, 7 een tweede en 8 een derde premie verwierven. Drie werden eervol vermeld. Bij de 6 eer ste premies waren drie dochters van Nathan Hanover: IA, IC en ID. Met Pompe Trickson leverde deze Nathan de meeste deelnemende enters, na melijk ieder 26. Op de derde plaats kwam Mr. Way met 18. De vierde plaats was voor Harley met 17 en de vijfde plaats voor Germano met 16 telgen. IA werd de bruine Heya Hanover, fokker/eigenaar G. A. van der Weert uit Hilversum; 2B de bruine Helma. V. Mr. Way. van J. Goedendorp uit Den Haag en gefokt door C. W. de Jong en J. Oltshoom uit Stompwijk. Een derde premie was voor Hera, V. Harley, van Gebr. v. d. Willigen uit Asch, gefokt door W. L. v. d. Gugten en H. P. den Haan uit Rijnsburg. De oudste hengsten (2+11+6) tel den als IA de bruine Hyde Park B. V. Pompe Trickson. f/e. W. A. Boom gaard uit Naarden. Een 3de prijs was voor o.a, de bruinbles Hanover Ca- valjos. V. Nathan Hanover; van B. A. v. d. Bar uit Schiedam, gefokt door C. P. Geerlings uit Noordwijkerhout en J. v. Dooyewaard uit Hoofddorp en voor de bruine Herold. V. Harley, f/a. mevr. M. G. VerbonBlanke- steijn uit Nieuw Loosdracht. De middengroep der merries (4+5 +7+3) telde als IA de zwarte Hard Jewel. V. Nicias Grandchamp. f/e. C. N. Rood uit Wassenaar. Een 2de pre mie was o.a. voor de vos Hermina Tiïx. V. Harley, f/e. T. P. de Geus. mede-eig. mevr. W. de GeusVan Steaalduinen uit Leidschendam. In de middengroep der hengsten werd geen eerste premie toegekend, wel zes tweede en acht derde premies, terwijl er 12 eervolle vermeldingen waren. Bovenaan drie telgen van Na than Hanover: de lichtbruine ruin Harold Signal, f/e. H. Houtman uit Beemster; 1B de vosbles hengst Has san. f/e. J. van Exter uit Noordwijk. Een derde prijs was voor de bruine hengst Hannibal. V. Nathan Hanover, van G. A. v. d. Berg, gefokt door J. Berg. beiden uit Noordwijk i Zee. de Eervol vermeld werden bruine ruin Hephaistos. v. Iniopile. van M. F. v. Stijn uit Warmond; de voshengst Herwouter Trix. v. Germa no, bles van J. de Geus, gefokt door T. P. de Geus, beiden uit Leidschen dam en de voshengst Honda DW v. Nathan Hanover, van J. T. v. d. We reld uit Sassenheim, gefokt door C. J. v. d. Burg uit Hillegom. De jongste merries 1 5+7+7) telden als goede eerste de bruine Halla Hollandia. V. Pompe Trickson, Limburgse uit de stal A. Voordouw uit Oegstgeest en W. H. Geersen uit Naarden. Een 2de pr. was o.a. voor de lichtbruine Hilda O.. V. Double Six M. uit Huins. gefokt door C. W. de Jong en J. L. Oudshoorn uit Stompwijk. Een 3de prijs was o.a. voor de bruine Horma, V. Double Six M., f/e. P. Oudijk, uit Waddinxveen, en eerv. verm. werden o.a. de bruin- bles Hernanda Leron, V. Mr. Way, f/e. P. A. E. van Riet uit Leiderdorp. De jongste hengsten tenslotte (1 4+5+5) werden aangevoerd door vier telgen van Pompe Trickson, van welke 1ste pr. kreeg de bruine hengst Harim Buitenzorg, f/e. G.'Snetselaar uit Venlo. Een 2de pr. was o.a. voor de bruine hengst Hubertus, V. Olivier, f/e. P. v. d. Breggen uit Waddinx veen. Derde prijzen o.a. voor de bruin- bles High Hollandia, V. Pompe Tr„ uit stal A. Voordouw. Oegstgeest en W. H. Geersen uiiit Naa/rden, eag. G. Suets'ellaar uit Vento en de vos hengst Handy Mac. V. Mac Kinley van J. H. Loose uit Voorschoten, eerv. verm. de bruine ruin Harry Scotch Fer. f/e. J. J. Duijndam, Al phen aan den Rijn. Uit de allereersten werd als kam pioen aangewezen de in maart. 1966 geboren Heya Hanover, f/e. G. A. v. d. Wurf uit Hilversum en tot re serve kampioene de in mei 1966 ge boren Hard Jewel, f/e. C. N. Rood uit Wassenaar, de enige telg van Ni cias Grandchamp. De belangstelling was de gehele dag bijzonder groot. De verloofde van Prinses Maria Beatrice van Savoie, Maurizio Arena, heeft gisteravond op bevel van de Justitie zijn paspoort aan de politie moeten afgeven. Arena was nauwelijks een kwartier in zy"n woning te Casalpalocco. 20 kilometer ten zuidwesten van Rome. teruggekeerd toen twee politieman nen in burger zijn paspoort kwamen halen. Hij kan nu niet meer naar het buitenland reizen om met de prinses te huwen. De bekendste privé-speurder van Italië heeft bekendgemaakt dat ex- koning Umberto hem opgedi-agen heeft uit te zoeken of de acteur zijn dochter, prinses Maria Beatrice, uit liefde of om haaT geld wil trouwen. De detective Ponzi. die zich spe cialiseert in echtscheidingszaken deel de mee dat hij al enkele dagen met de zaak bezig is. Tegenstanders van De Gaulle maken kans op amnestie De Franse regering heeft gisteren onder voorzitterschap van president De Gaulle een wetsontwerp goedge keurd, dat voorziet in amnestie voor degenen, die zich actief hebben ver zet tegen het verlenen van onafhan kelijkheid aan Algerië in 1962. Het parlement zal het ontwerp deze maand nog behandelen. De maatregel heeft volgens de minister van Voorlichting, Gorse, betrekking op 274 personen, van wie er 62 nog gevangen zitten. Honderd- vijftig, van wie tien in de gevange nis, komen voor automatische am nestie in aanmerking. Voor de ove rige 124 gevallen zijn afzonderlijke amnestiedecreten van president De Gaulle nodig. Tot deze groep beho ren degenen, die zich aan moord hebben schuldig gemaakt en de lei ders van het verzet tegen de rege- ringspolitiek inzake Algerië. Dus: zonder kruiden U moet - morgen of, als 't kan, vandaag al - een Zwan Rookworst vragen. Die Zwan Rookworst moet u dan eens proeven. Heel zorgvuldig proeven. Keurend proeven... Dat kruidige... dat typische, pittig gerookte waarvan alléén Zwanenberg het geheim kent... dat milde en fijne in die Zwan Rook worst... Dat kostelijke recept kan alleen maar worden toegepast als men het beste (mals en sappig) vlees heeft. En dat proeft u nu in Zwan Rookworst. Zó mals en zó sappig... zó water tandend verleidelijk... Nü bij uw winkelier! ZWANENBERG

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7