In Leidse Vogelenwijk staat een nieuwe bijzondere school Rennies Zwangerschap is OPdracht Canal',Wajda's visie op moed dagejijks'ngoede t portie vlees vlees eten is veimtwoora eten Bron van vreugde voor het gehandicapte kind Met bad nog in aanbouw Promoties DONDERDAG 16 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD In een bosrijke uithoek van de Leidse Vogelenwijk staat een bijzondere school. De deuren van de klaslokalen en de gangen zijn breder dan nor maal, de vloeren zijn verre van glad en bovendien drempelvrij gemaakt, het meublilair is niet gelijkvormig en het onderwijs zo individueel als mogelijk is. Het gebouw bezit enerzijds een grote mate van intimiteit en geborgenheid en beschikt anderzijds over veel licht en ruimte. Een heel bijzondere school dus. Een school waarvan bouw en inrichting geheel zijn afgestemd op en aangepast aan het gehandicapte kind. Het is de nieu we Mytylschool aan de Blauwe Vogel weg, die vanochtend na een lange periode van voorbereiding officieel in gebruik kon worden genomen. De officiële opening werd verricht door prof. dr. P. Muntendam, rector- magnificus van de Leidse Universiteit en oud-directeur-generaal van de Volksgezondheid. Hoewel de school haar deuren al in augustus voor de leerlingen openstelde het L.D. wijdde er destijds ruimschoots aandacht aan zoas de dag van vandaag belangrijk genoeg om te worden opgetekend in de annalen van het bijzondere onderwijs in Leiden. Vooral mej. J. M. Hilarius, die als hoofd van de school veel heeft bijgedragen tot de verwezenlij- hing van de bouwplannen, had re den om enthousiast te zijn over de bereikte resultaten. Definitief is er nu afscheid genomen van het oude gebouw aan de Zuid singel, waar het Leidse Mytyl- onderwijs sinds 1952 onderdak heeft gehad. Het particuliere ini tiatief van toen is in de loop der jaren uitgegroeid tot een alge meen besef van verantwoordelijk heid bij de gemeentelijke over heid. In augustus 1965 verleende de Leidse gemeenteraad een bouwkrediet van ruim 2\'2 mil joen gulden en in februari 1966 sloeg burgemeester G. C. van der Willigen de eerste „officiële" paal. Klimaat De gemeentelijke Mytylschool is er om lichamelijk gehandicapte kin deren van alle gezindten in de leef tijd van zes tot twintig jaar, voor wie plaatsing op een gewone school niet mogelijk of wenselijk is, zo goed mogelijk op te vangen en onderwijs te geven. Getracht wordt voor ieder kind het juiste klimaat te scheppen, zodat hei. ontvankelijk is voor het persoonlijk afgestemde onderwijs. Ook de mate waarin men voorziet in medische en para-me dische begeleiding van het onderwijs, opvoeding en ontspanning, hangt van de behoeften en mogelijkhe- van ieder kind afzonderlijk. Een toelatingscommissie, bestaande uit het hoofd van de school, een reva- lidatie-arts, een schoolarts en een psycholoog, beoordeelt of het zin heeft een kind tot de school toe te laten. De veelomvattende taak van de school vereist een uitgebreide staf van medewerkers. Voor elke klas van ten hoogste vijftien leerlingen zijn een onderwij - (es) en een assistente (kinder verzorgster) aanwezig. Voorts zijn heilgymnasten, een logopedist (spraakleraar) en een gymnastiekle- rares vast aan de school verbonden, die allen ter zyde worden gestaan door een aantal assistentes met het diploma kinderverzorging. Dit vaste team werkt dagelijks nauw samen, omdat de werkterreinen elkaar tel kens raken. (ADVERTENTIE) ZAANSE. EN SCHIPPERTJESKLOKKEN. Diverse ANTIEKE STIJLKLOKKEN, moderne SCHOORSTEEN- EN WANDKLOKKEN JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 ALTIJD VOORDELIG 's Maandags gesloten. Maandag 27 nov. en 4 dec. de gehele dag geopend Contact Eenmaal per week komen school arts, psycholoog en revalidatie-arts op school. Vrijdag kunnen de leer lingen naar de tandarts. Vraagt de gezondheid van een kind speciale maatregelen, dan wordt de huisarts van het gezin op de hoogte gesteld. Er is uiteraard een veelvuldig con tact tussen de school en het gezin. Het vervoer van en naar school de leerlingen komen niet alleen uit Leiden wordt door de gemeente geregeld. De schooltijden zijn van ne- uur tot kwart over drie met een lunchpauze van vijf kwartier, de va kantieperioden lopen gelijk met die andere openbare scholen. De school heeft een vruchtbare samen werking met de nabijgelegen Anna- kliniek, het revalidatiecentrum van het Rotterdams Zeehospitium in Kat wijk, het Academisch Ziekenhuis (kindergeneeskunde), het Psycholo gisch Instituut van de Leidse Uni versiteit. de Leidse Mytylstichting en de Stichting Leidse Werkplaatsen. Het nieuwe schoolgebouw, dat on der supervisie van de Leidse stads architect ir. Th. K. J. Koch is neer gezet door de aannemingsmaatschap pij Gebr. Van Heeswük, bestaat uit twee achter elkaar gelgeen vleugels, evenwijdig aan de Blauwe Vogelweg. Deze zijn in het midden verbonden door een van veel glas voorziene gang, die dank zjj de begonia's- van de Plantsoenendienst onmiddellijk na de ingebruikneming door personeel en leerlingen „Begonialaan" is ge noemd. In de vleugel langs de weg vindt men naast de hoofdingang en de daarmee verbonden ontvangsthal, de kamers van schoolhoofd, arts, logopedist en heilgymnasten. Voor het gebouw staande ziet men uiterst links de grote therapieruimte en ui terst rechts de gymnastiekzaal. In de andere vleugel zijn zes gelijke lokalen met eigen garderobes en toi letten. In vier lokalen is tussen klas en gang een vitrine geplaatst, waar in de resultaten van de handenar beid kunnen worden opgesteld. De nieuwe Mytylschool aan de Blauwe Vogelweg in de Leidse Vogelenwijk. (Foto LD/Holvast) der gunstig weer van de buitenlucht te genieten. Tussen beide vleugels ligt de speelplaats, die door de „Be gonialaan" in gelyke delen is ver deeld. Deze speelplaats is voorzien van een zandbak, een vijvertje en een aantal praathoekjes met tafel- tableaux, waarop in kunstglazuur Maeterlincks sprookje van de Blau we Vogel is uitgebeeld. De decora tieve vooorzieningen in de nieuwe school staan op naam van de Ams terdamse kunstenaar Th. Dobbel- Rest nog te vermelden, dat er op het schoolterrein aan de Blauwe Vo gelweg nog hard wordt gewerkt aan de bouw van een instructiebad, waar de gemeenteraad in mei van dit jaar een extra krediet van enkele De nieuwe Leidse Mytylschool is vanochtend onder grote belang stelling geopend. Deze officiële ingebruikneming ging gepaard met serie toespraken en met de aanbieding van vele geschenken. Er waren ivoorden van lof en dankbaarheid en er waren ook massa's bloemen als een kleur rijke uiting van sympathie voor het mytylwerk. Het was. zoals de burgemeester van Leiden, mr C. v. d. Willigen, zei, een grote dag voor het onderwijs in het alge meen en dat aan het gehandi capte kind in het bijzonder. Alle aandacht richtte zich bij deze ge legenheid op mejuffrouw J. Hilarius en al haar medewerkers- (sters), die zich elke dag opnieuw inspannen voor dit gehandicapte kind. Er werd ook een rondgang gemaakt door het nieuwe school gebouw onder leiding van ir. Th. K. J. Koch, de stadsarchitect die bij de totstandkoming van dit ge bouw puzzels heeft moeten oplos sen, moeilijker dan de moeilijkste kryptogrammen. Prof. dr. P. Mun. tendam opende de school door het luiden van de bel, waarvan de foto een beeld geeft. (Foto L.D./Holvast) ADVERTENTIE Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direct! Een interieur opname van de vanochtend Leidse Mytylschool. SUPERMARKT A.H. NU OOK IN KOOI geest opende en dit binnenkort ook ln Leiden Z.W. zal doen, gaat nu ook in het Leidse Kooikwartier tot bouw van een supermarkt over. Albert Heijn N.V. te Zaandam heeft verzocht van de gemeente gron den te mogen kopen, gelegen nabij de Kooilaan, respectievelijk groot onge veer 863 m2 en ongeveer 850 m2. B. en W. stellen de raad voor om tot deze verkoop over te gaan. De heer J. A. Kempeneers te Lei den, heeft verzocht van de gemeen te te mogen kopen het perceel bouw terrein, gelegen nabij de Vondellaan in het bestemmingsplan „Leiden- Morskwartier", groot 4300 vierkante meter. Het terrein is bestemd voor de vestigiong van bedrijven en kan toren. In de vergadering van 22 mei 111, besloot de raad aan de firma 3, Kromhout en Zn., alhier te verkopen een aan de Rooseveltstraat gelegen perceel grond, zulks voor de bouw van een bananenstokerij c.a. Ten behoeve van het maken van een toegangspad tot deze stoker^, met de bouw waarvan inmiddels een aanvang is gemaakt, heeft de firma thans verzocht van de gemeente te mogen kopen de aan de zuidzijde van het perceel aan de Rooseveltstraat gelegen strook grond. tonnen beschikbaar stelde. Het bad krijgt een afmeting van 5 x 1214 meter, het water een constante tem peratuur van 32 graden Celsilus. Een beweegbare vloer tenslotte moet el ke gewenste diepte van 10 tot 170 centimeter mogelijk maken. Het ligt in de bedoeling om behalve de leer lingen van de Mytylschool zo veel mogelijk andere b.l.o.-kinderen en dit lichamelijk gehandicapten speciale bad te laten profiteren. Het Mytylbad is, zoals een door het Bu reau Voorlichting van het Leidse Stadhuis uitgegeven brochure zegt, de kroon op het werk van de bouw meester en een grote voldoening voor allen die zich voor de totstand koming van de nieuwe school hebben ingezet. Prof. Muntendam bij opening Mytylschool Het aantal Mytylscholen in ons land is sinds de op richting (in 1947) van de eerste dagschool voor lichamelijk gebrekkige kin deren in Amsterdam toe genomen tot bijna dertig. Het ziet er naar uit dat de vraag naar plaatsing op deze scholen voorlopig gro ter zal worden, in de eerste plaats door de groei van de bevolking en de toenemen de mogelijkheden om jonge gehandicapte kinderen in leven te houden. Deze verwachting werd vanochtend bij de officiële opening van de nieuwe Leidse mytylschool aan de Blauwe Vogellaan uitge sproken door prof. dr. P. Muntendam. De rector-magnificus van de Leidse Universiteit (tevens oud directeur-generaal van de Volks gezondheid) was voorts van oor deel. dat het aantal kinderen met kinderverlamming als leer lingen van een Mytylschool in de toekomst minimaal zal zijn. Ver wacht moet echter worden, dat het aantal verkeersslachtoffer- tjes als kandidaten voor deze school NIET zal afnemen. Over de prognose met betrekking tot de spastische verlammingen durfde prof. Muntendam geen oordeel te vellen. Wel kan men volgens hem door verbetering van verloskundige hulp trachten een vermindering van het aan tal geboorteletsels te krijgen. Anderzijds staat het allerminst vast, dat in de naaste toekomst een doelmatige strijd aangebon den kan worden tegen de ver schillende virussen, die hersen ontsteking kunnen veroorzaken. En wat hebben wij in deze, zo vroeg prof. Muntendam zich af, te verwachten van het gebruik van medicamenten en het roken van sigaretten in de zwanger schap. Bekend is, dat zij bevor derend kunnen werken op het ontstaan van aangeboren ge breken. Hier is naar de mening van prof. Muntendam de pre ventie al heel gemakkelijk toe te passen, namelijk door de moeder zelf als zij haar verantwoorde lijkheid kent, en begrijpt, dat zwangerschap niet alleen een dracht is, maar ook een opdracht betekent. Prof. Muntendam meende dit geluid te moeten la ten horen als „tegengif" tegen over de wijze van voorlichting over geslachtelijk verkeer en zwangerschap, waarvan sommige organisaties zich menen te moe ten bedienen. Prof. Muntendam eindigde zijn openingsrede met een woord van lof aan het adres van mejuf frouw Hilarius, die haar taak als hoofd van de school met zo veel enthousiasme en liefde vervult. Terrassen Aan weerszijden van de „Begonia laan" zijn twee met gasstralers te verwarmen overdekte terrassen ter grootte van een lokaal. Deze bieden de kinderen, die in wagentjes zitten en zich niet of nauwelijks kunnen l bewegen, gelegenheid ook bij min- N.Z.H. neemt afscheid van directeur De heer N. Hortensius houdt, in verband met zijn aftreden als direc teur van de Noord-Zuia-Hollandse Vervoer Maatschappij N.V., op dins dag 19 december van 3 tot 5.30 uur een afscheidsreceptie in Restaurant „Dreefzicht", Fonteinlaan l in Haarlem. Tijdens deze receptie is tevens gelegenheid om kennis te maken met de nieuwe directeur, mr. J. P. A. van Ballegoijen de Jong. Expositie Kurt Löb Vrijdagavond 24 november om kwart over acht wordt door drs. H. Redeker in 't museum de Lakenhal een expositie geopend van boekver zorging, grafiek en tekeningen van Kurt Löb. Première voor Nederland in Camera Elk land heeft wel een gebeurtenis, waarin het verzet van zijn inwo ners tegenover de Duitse agressor in de Tweede Wereldoorlog ver- symboliseert wordt. Engeland heeft zijn „Battle of Britain," Rus land de val van Stalingrad, Ne derland zjjn februaristaking en Polen zijn opstand in Warschau. Een film over een dergelijke natio nale verzetsdaad, waaraan het volk hi al zijn geledingen deelnam, vormt een dankbaar onderwerp. Talloos zijn dan ook de „versla gen" over de heldenmoed in en om Stalingrad en in de luchtslag boven Engeland. Dezelfde helden moed vinden we terug in de hon derden oorlogsfilms over de ver richtingen van de geallieerde mi litairen aan de fronten in Azië, Afrika en Europa. Een andere kijk op deze helden-1 moed geeft ons Andrezj Wajda in zijn film „Canal," die gisteren in het kader van de Poolse filmweek van het Leidsch Akademisch Kunstcentrum in Camera zijn Ne derlandse première beleefde. Wajda behoort tot die Poolse re gisseurs, die de oorlog in hun geestelijke bagage meevoeren. Het ligt voor de hand dat hij daar in zijn werk mee tracht af te reke nen. „Canal" is Wajda's eerste belangrijke werkstuk. De film kreeg de Zilveren Palm in Cannes en op het festival van Moskou de Gouden Medaille. Wat Wajda's „Canal" verdienstelijk maakt, is het tot him ware pro porties terugbrengen van oorlogs helden. Wajda's personen zijn in de eerste plaats mensen en in het geheel geen vechtersbazen. Het is geen geringe verdienste voor een regisseur van achter het „IJzeren Gordijn" (waar de oorlog nog vaak fungeert als uitgangspunt van de propaganda tegen „fascis ten"), dat hij er in is geslaagd „helden zonder glorie" van vlees en bloed te creeëren. „Canal" is Wajda's verhaal over de Opstand in Warschau. Het hopelo ze verzet van de bevolking van de Poolse hoofdstad tegen de Duitse vijand. Wajda laat ons een groep van deze verzetslieden zien. Ver zetslieden, die als mens verschil len, niet in moed. Hun verzet heeft weinig zin en de hopeloos heid ervan toont Wajda ons in een wilde vlucht in het „Canal," de riolen van Warschau. Daar tussen donker en licht, tussen mens en rat, krijgen zij een ge daante zonder enige franje en zien we wie zij werkelijk zijn. Slechts enkelen worden na beproeving in deze onderwereld door Wajda niet te licht bevonden en kunnen de Elyseische velden van het dag licht betreden. „Canal" is dan ook geen vrolijk verhaal. Wajda's boodschap is verpakt in keiharde beelden, de oorlogsfilm eigen. Veel close ups geven een direct beeld van de emoties van zijn personen. Helaas aarzelt Wajda vaak om zijn onderwerp los te laten, wat „Canal" hier en daar langdradig maakt. Aan de Leidse Universiteit promo veerde cum laude de heer F. R. J, Knetsch, lerrar aan het Christelijk Lyceum te Delft tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift, getiteld "Pierre Jurieu. theoloog en politikus der Refuge Promotor was prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Subsidie werd verleend door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (Z.W.O.). De heer Knetsch werd ge boren te Leiden en woont thans in Den Haag. De heer D. J. Lankamp promoveer de tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld "The fibre composition of the Pendunculus Ce rebri (Crus Cerebri) in Man". Pro- motor was prof. dr. W. J. C. Ver haart. De heer Lankamp werd gebo- Uitgeest en woont thans te De heer P. H. W. Mey, wetenschap pelijk ambtenaar by het Geologisch- en Mineralogisch Instituut van de universiteit, promoveerde tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen op een proefschrift, getiteld 'The Geology of the Upper Ribar- gorzana and Baliera Valleys, Cen tral Pyrenees, Spain". Promotor was prof. dr. L. U. de Sitter. ADVERTENTIE En waarom? Omdat de eiwitten In vlees eersteklas bouwstoffen voor het menselijk lichaam zijn. Omdat vlees goed is voor de lijn. En vanzelfsprekend, omdat u met vlees zo veel verrukkelijke culinaire mogelijkheden hebt. Déarom

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3