LEIDSCH DAGBLAD ZWARE SLAG VOOR VS BIJ DAK TO SPINAZIE 6008? 99ct. Gestapoleider Heinrich Müller gearresteerd Gé VERHOOG BOERENKOOL JAMIN Toestand op basis bijna onhoudbaar Wapenscliip Caroline niet naar Nigerië Wilson roept kabinet in zitting bijeen Qpgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 16 NOVEMBER 1967 'No. 31434 Directeur: E. A. E. van Dishoeck hoofdredacteur: J BrouweT DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling', losse nummers ƒ0.25 Witte Singel i, LeldeD - Giro no 57055 Telefoon Directie en A dml ristra tie 25041; Redactie 21507 JIUNITIEOPSLAGPLAATS IN BRAND Noordvietnamese troepen hebben gisteren gecombineerde Amerikaanse en Zuidvietnamese strijdkrachten op de basis Dak To in het centrale hoogland van Zuid-Vietnam een beslissende ilag toegebracht. ;n bombardement van enkele dagen slaagden de Noordvietnamese rtrijdkrachten erin het grootste Amerikaanse munitiedepot van Dak To ten «sten van het vliegveld van de basis te doen ontploffen. Tienduizend granaten van alle kalibers gingen de lucht in en het jangrenzende kamp van een contin ent speciale Zuidvietnamese strijd machten samengesteld uit bergbe woners ging in vlammen op. Een verslaggever vam het Franse pssbureau AFP, die vanuit een enter getuige was van de ontplof te deelde over de telefoon mee dat de situatie hem aan Dien Bien Phoe ceed denken. Dak To ligt evenals Ken Bien Phoe in een dad omringd f. van der Gevel KAMERLID IN VERGADERING OVERLEDEN (Van onze parlementaire redactie) Het socialistische tweede-kamerlid P.van der Gevel is gisteravond piot- ding overleden tijdens een vergade- n de vaste kamercommissie IM Binnenlandse Zaken, i werd onwel tijdens een debat de aangekondigde lastenverzwa- >n voor ambtenaren. De heer fa der Gevel, die als hoofdbestuurs- de Algemene Bond van On- Mjzend Personeel nauw betrok- bij het onderwerp, verzette :ch heftig tegen de plannen van de (gering. Tijdens de replieken diende Jj een motie in. Nadat hij die had tongelezen werd hij onwel en over feed. Dc beide commissievergaderingen, Öe op dat moment in de Tweede Ka- t de gang waren, werden ge- tóorst. De liberaal Zegering Had- krs, die de vergadering van de com missie van Binnenlandse Zaken leid- 't, sprak een kort herdenkingswoord. De heer Van der Gevel, die 52 jaar i geworden, zat sedert 8 juni 1965 is de Kamer, als onderwij sspecialist tol de Partij van de Arbeid. Hij is jj Rotterdam geboren en heeft in Haag gewerkt als hoofd van een lagere school. Hij is voorzitter ge test van de Nederlandse Onderwij- hereniging. Hij woonde met zyn in Badhoevedorp. Kamer is i.v.m. het overiyden tol de heer Van der Gevel vanmor- ftn een uur later met haar werk eenheden begonnen. Voorzitter mr. Van Thiel hield voor de commissie- togader ingen, die vandaag worden gouden, een korte herdenking. Opklï WEERBERICHT arlngen Bet KNMI verwacht van heden- morgenavond: vanavond en van- ücht nog hier en daar een bui. Morgen overdag zonnige perioden en jP de meeste plaatsen droog weer. Batige tot zwakke, aan de kust aan- Jamkeljjk nog krachtige nooroweste- We wind. Ongeveer dezelfde mid- kgtemperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 17 NOVEMBER op: 8.02 uur; onder: 16.47 uur. op: 16.59 uur; onder: 9.42 uur. "oogwater te Katwyk te 3.10 en 15.22 laagwater te 11.25 en 23.40 uur. 1 nummer bestaat uit 34 pagina's door beboste heuvels van waaruit de Noordvietnamezen de basis bestoken. Het Amerikaanse geschut staat machteloos tegenover de vyandelijke mortieren die perfect gecamouflee>:d zyn en door het dichte oerwoud aan het oog van vliegtuigen worden ont trokken. In de loop van de dag werd de toestand In de basis dermate on houdbaar dat de Amerikanen ge noodzaakt waren vrouwen en kinde ren in pantserwagens het kamp uit te brengen. Traangas Door het bombardement werd ook een opslagplaats van traangas ge troffen en de aohtcrblyvende mili tairen moesten met het gasmasker op trachten orde te scheppen in de chaos. Gevreesd wordt dat de Noord- vietoamezen van de chaos in het kamp gebruik zullen maken om een grote aanval in te zetten. Welke by een gebrek aan munitie by de Ame rikanen grote kans van slagen heeft. Het offensief by Dak To was niet het enige dat Noordvietnamese Viet Cong-eenheden de afgelopen dagen inzetten. Veertig kilometer ten zuiden van Dak To werd onder dekking een commandopost van het Zuidvietnamese leger aangevallen Het kamp Due Ko bij de Cambod jaanse grens en het divisiehoofd' kwartier in Ku Tsji werden door communistische strijdkrachten be schoten. Onze correspondent uit Washing ton bericht ons naar aanleiding v de jongste gevechten in Vietnam Brouwerijkantoor boos over zware last op bier (Van Inplaats va die in 1951 al het bier nu 1 Rotterdamse correspond.) ti accijnsverlaging, aangekondigd, zal zwaarder worden belast. Het Centraal Brouwerijkantoor is byzonder verontwaardigd over de verhoging van de omzetbelasting op bier tot 14 procent „Het is een treu rige gang van zaken, waar geen zin nig mens ook maar een enkel woord voor over heeft", zei het kantoor In 1951 werd in het Benelux-rati ficatieverdrag vastgesteld dat de bieraccyns zou worden verlaagd. Aan deze door het parlement be krachtigde maatregel is nooit uit voering gegeven. Inplaats van een verlaging van de accyns tot 12 gul oen, maakte men er in 1965 21 gul den van. Tot dat ogenblik was het altyd 18 gulden geweest. Zolang de accijns nog niet verlaagd zou zyn, had men de brouwers beloofd, zou de omzetbelasting op 5 procent bly- ven staan. In weerwil van alle af spraken werd echter ook oe O.B. verhoogd tot net tussentarief van 8 procent, later 10 procent en thans 14 procent. „Elk zinnig mens zal zich aan dit vreemde geschutter ergeren. Het verhaal is byna te ongelooflijk gek om er tegêh te protesteren. Over bier maakt men zich niet druk", zei men ons. Na gevechten tussen Turken en Grieken Verhoogde spanning op Cyprus Griekse en Turkse Cyprioti sche strijdkrachten zijn giste ren slaags geraakt in het dorp Theodhoros, 64 kilometer ten zuiden van Nicosia. (Over slachtoffers is nog niets be kend. De Cypriotische regering zei dat de gevechten uitbraken toen een politie patrouille in de Turkse sector Ayios Theodhorus werd beschoten en het vuur beantwoordde. De gevechten sloegen over op het geheel Turkse buurdorp Kophinoi, aan de drukste snelweg van het eiland tussen Nicosia en Limassol. De gevechten hebben er toe geleid, dat binnen enkele uren de Turkse strijdkrachten^, in al arm toestand wer den gebracht en eenheden van de in Iskenderun gestationeerde Turkse vloot met onbekende bestemming het ruime sop kozen. De gevechten werden in de loop van de avond gestaakt. In Ankara is officieel meegedeeld, dat Grieks-Cy prische troepen de Turks-Cyprische dorpen Bogazici en Gecitkale hadden bezet. Het Turkse kabinet kwam gis teravond in spoedvergadering bijeen. Het hoofdkwartier van het VN-le- ger op Cyprus heeft geprotesteerd te gen het ontwapenen van VN-functio- narissen en tegen het aanleggen van militaire versterkingen in de onmid dellijke nabyheid van mingsposten. Amerikaans* optimisme Te midden van alle optimistische I rapporten waarmee de week in Washington begonnen werd kwam het Noordvietnamese offensief in Dak To als een slag. Gisteren im mers begon men hier aan de eerste besprekingen over de toestand in Vietnam. Ambassadeur Bunker had al op de drie televisiekanalen lang en breed over de vooruitgang gespro ken en generaal Westmooreland ver klaarde maandag op weg naar Washington dat de Vietcong en de Noord vietnamezen „een enorme klap kregen". Alleen de chefs van staven meen den dat Dak To niet op een beter moment had kunnen komen. In de komende dagen moet in Washington opnieuw worden beslist of er gepau zeerd zal worden met de bombarde menten met Kerstmis en Nieuwjaar. De militairen vreesden dat de president wel eens zou kunnen be sluiten om die pauze wat langer te laten duren nu zovele bondgenoten daarom vragen. Maar de generaals hebben al weken gewaarschuwd dat de Noord vietnamezen daardoor winst zouden boeken. Het offensief van Dak To bewijst dat de vijand alles op alles zet om sterker te staan als er inderdaad nog; voor de verkiezin gen in Amerika onderhandelingen zouden zijn over vrede in Vietnam, en een compromis in Vietnam zien zij als een schandelyke nederlaag. (Van onze Groningse correspondent) De Harlinger kustvaarder „Caroline", die met wapens op weg was naar Nigerië zal de reis naar Lagos niet voortzet ten. Dit besluit heeft de rederij Van der Schoot in overleg met Rumoer rond pond sterling Naarstig zoeken naar krediet De Britse minister-president Wilson heeft het kabinet in zitting bijeengeroepen terwijl de crisis over de financiële toe stand van Groot-Brittannië steeds ernstiger vormen aanneemt. Volgens zegslieden probeert de regering een lening van maxi maal 1.000 miljoen dollar te krijgen, om de steeds zwakker wor dende positie van het pond sterling te schragen. De onmiddel lijke reactie was alarm en kritiek in de Labour Partij van Wil- Groot-Brittannië's internationale handelspositie, die zwaar getroffen is door de Londense havenstakingen en de sluiting van het Suezkanaal, heeft de notering van het pond sterling op het laagste punt sinds jaren gebracht. Nog grotere druk? Financiële deskundigen zeggen, dat dit weekend een nog grotere druk op het pond zal ontstaan in dien houders van pondensaldi in het buitenland uit vrees voor een deva luatie op andere valuta's overscha kelen, tenzy nieuwe en grote bui tenlandse kredieten kunnen worden verkregen. Die kredieten probeert Groot-Brit tannië te verkrygen van moderne industriestaten als de Ver. Staten, Canada. Duitsland en Zwitserland De grote vraag in de wandelgan gen van het Britse Parlement is of de regering-Wilson bereid gevonden wordt de onvermydeiyke voorwaar den. aan die kredieten verbonden te aanvaarden, voorwaarden die vry- wel zeker besnoeiingen de program ma's voor sociale zekerheid vereisen. Slag voor Wilson De moeilykheden met het pond ly- ken een zware slag voor de vastbe slotenheid van Wilson om lid van de EEG te worden, tenzy zodanige internationale kredieten verkre gen kunnen worden dat een devalu atie van het pond sterling overbodig wordt. NA TIP VAN BELG IN PANAMA De voormalige Gestapoleider onder Hitier, Heinrich Müller, is vermoedelijk enige dagen geleden in de stad Panama gear resteerd, zo heeft een Westberlijnse politiefunctionaris gister avond meegedeeld. De met het onderzoek tegen Müller belaste Westberlijnse instant.Yï had van een Belg vernomen dat in de stad Panama een man verbleef die Müller moest zijn. De niet met name genoemde Belg had ook enige foto's van deze persoon meegebracht. Via het ministerie van Justitie in Bonn werd daarom om voorlopige inhech tenisneming van de betrokkene ver- Volgens de Belgische zegsman had een Belgische handschriftkundige een geschrift van de gearresteerde man vergeleken met het handschrift van Müller en vastgesteld dat beide van een en dezelfde persoon afkomstig moesten zyn. Müller was het laatst gezien op 29 april 1945 in de bunker van de „füh- rer" in West-Berlyn. In de herfst van 1963 liet de Westberlynse Justitie een graf openen waarin Müller zou zyn begraven, het bleek dat daar niet de resten van Müller maar van een an der lagen. In Panama getoond De man is in Panama aan de pers getoond. Het hoofd van de Paname se recherche, luitenant-kolonel Vai- des, verklaarde daarby dat West- DuV.sland zestig dagen tyd heeft om te bewyzen dat de arrestant, die vol gens hem weinig Spaans en Engels, maar inderdaad Duits spreekt, Mül ler is. Volgens Valdes heeft hy de man maandag persoonlyk in een restau rant in de stad Panama gearresteerd. Hy leurde daar met cosmetica, kam men, pennen en wijn. Hy had een identiteitsbewijs op naam van F. W. Keith uit Webb City in Missouri. Zyn leeftyd was 65. Müller zou thans 67 jaar zyn. De man was in 1959 Pa nama binnengekomen. De gearresteerde sprak tydens zyn confrontatie met de pers geen woord. Panamese functionarissen zeiden dat hy sprekend leek op foto's van Mül ler. Een eventuele beslissing over zyn uitlevering moet door de minister van Buitenlandse Zaken van Panama worden genomen. De officier van Justitie in München heeft bekendgemaakt dat de twee Jo den, die betrapt werden by de in- vé-eigendom. Heinrich Müller in zijn aloric- tijd. braak in de woning van de vrouw van de gezochte Gestapoleider Mül ler, zonder openbaar proces drie maanden gevangenisstraf zullen kry- gen. De officier wil dat het gerechte- hof in München een gerechtelyk be vel tot een dergelyk vonnis uitvaar digt op grond van schending van pri- kapitein De Boer geno -men. Het schip vaart nu door naar Dakar (Senegal) waar op ver dere instructies zal worden ge wacht. Het besluit werd genomen, nadat de redery de kapitein op de hoogte had laten stellen van de verwikke lingen rond de „Jozina" en van de publiciteit betreffende het wapenver- voer naar Nigerië/Biafra. Kapitein De Boer liet daarop mede namens de bemanning weten, dat men uit solidariteit met de opvarenden van de „Jozina" en uit vrees voor re presailles van de federale regering van Nigerië tegen de „Caroline" niet naar Lagos zal varen. Vragen Het socialistische tweede kamer lid ir. S. A. Posthumus heeft, in schrifteiyke vragen over de veroor deling van de opvarenden van de „Jozina", geïnformeerd naar de waarborgen die de overheid kan ver schaffen tegen „een zodanig optreden van Nederlandse reders" dat opva renden worden blootgesteld aan „ex orbitante" straffen. Hy vraagt de mi. nister van Verkeer en Waterstaat en van Buitenlandse Zaken nadere me dedelingen te doen over de wapen verscheping, in het byzonder de her komst en de bestemming van de wapens die aan boord van de „Jo zina" werden vervoerd. NDSM nam ook Van Heijst in België over De Nederlandse Dok- en Scheeps- bouwmaatschappy (NJD.S.M.) zal de Belgische vestiging van J. B. van Heyst en Zonen N.V. in Grobben- donck overnemen. Gistermiddag heb ben de curatoren in het faillissement van J. B. van Heyst, mr. M .P. Bloemsma en dr. ir. J. G. Schlinge- mann, en de directie van de NDSM in principe overeenstemming over de transactie bereikt. Volgens directeur ir. C. J. Schuit van de NDSM zal een belangryk be drag in 't overgenomen bedrijf moe ten worden gestoken, maar over de grootte daarvan wilde hy zich nog niet uitlaten. Binnenkort zullen nade re mededelingen worden gedaan, zo deelde ir. Schuit mee. Burgemeestersbenoeming De motie van de socialist Van Thyn, waarin om een stevige inspraak van de gemeenteraden by burgemeesters benoemingen werd gevraagd, is gis teravond door de vaste kamercom missie van Binnenlandse Zaken af gewezen. Alleen de Patry van de Ar beid, de P.S.P. en D '66 steunden de motie. ADVERTENTIE UW SLAGER voor uitsluitend le kwaliteit RUND-, VARKENS-, KALFS- LAMSVLEES. UW POELIER DOEZASTRAAT 41-39, TEL. 21415 Installatie burgemeester van Katwijk Katwijk heeft weer een burge meester! Tijdens een in aanwe zigheid van vele genodigden ge houden bijzondere zitting van de Katwijk.se raad heeft loco-burge meester C. van der Plas heden middag de heer A. G. Vermeulen geïnstalleerd als eerste burger van de vissers-, tuinders- en bad plaats. Om half twee vanmiddag werden de heer en mevrouw Ver meulen en hun beide zoons op de grens van de gemeente ter hoogte van de brug over de Oude Rijn in de Sandtlaan begroet door „loco" Van der Plas en gemeentesecreta ris J. C. Tieleman. Tijdens deze begroeting kwam een vriendelijk schijnend zonnetje achter het grauwgrijze wolkendek tevoor schijn. Op de tocht naar het raad huis juichten vele inwoners de nieuwe burgemeester hartelijk toe. Ook de schooljeugd liet zich niet onbetuigd. Op de hoek van de Molentuinweg en de Rijn straat stond een groepje leerlin gen van de hervormd# school aan de Narcisstraat met vlaggetjes te zwaaien. Voor een uitvoerig ver slag over de installatieplechtig heid zie pagina 17. (Foto LD/Holvast). ADVERTENTIE 7501 Afi KWALITEITS DIEPVRIES ©uc/ ©föeuwo j, Naar wij vernemen is ten j> gevolge van het overlijden J van Prof. Van der Chijs het J bestuur over het academisch jj l munt- en penningkabinet l i voorlopig opgedragen aan den heer Dr. L. J. F. Janssen, conservator bij het museum van oudheden. Donderdag l.l. heeft te i Arnhem een duel met sabel j, plaatsgehad tusschen den I luitenant V. der rijdende ar- tillerie en den baron V. B., J gewezen officier der cavale- rie. Beide partijen moeten L lichtelijk aan den arm ge- kwetst zijn. <^cSc*<^o5c*<^e5cfr<^<^^

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1