Mavom-Leiden naar Alphen Openbare les dr. H. Derksen Geanimeerde receptie besloot gouden feest Nieuwe fabriek begin 1969 in gebruik Leidse wegpiraat liet liever verstek gaan Belangrijke vondsten in het Jordaandal Middeleeuwen waren niet „donker" WOENSDAG 15 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD TEN De in Leiden gevestigde N.V. „MAVOM'' heeft de plan nen gereed voor haar nieuwe fabriek en kantoor die volgend jaar zullen worden gebouwd in Alphen aan den Rijn op een terrein van 5000 m2 dat is ge legen aan de nieuw geprojec teerde weg LeidenAlphen. Door de a.s. verplaatsing; van het gehele Leidse bedrijf naar Alphen, worden de verbindingen met het oos ten, noorden en zuiden van het land gunstiger dan zij in Leiden waren. Het ontwerp is van de Voorscho- tense architect D. T. van Manen. Er is ln de raampartij van de fa- brieksgevel een origineel gebruik ge maakt van de M die de Mavom sinds enige tijd in haar publiciteit voert ter onderstreping van het begrip Ma- rom-Metaalverzorging. Deze raam partij ln combinatie met de M die rond de schoorsteen op het dak van het kantoorgebouw is geprojecteerd, verhoogt de herkenningswaarde van het gebouw als zodanig. Het fabrieksoppervlak bedraagt 1300 m2 met de mogelijkheid tot ver dubbeling daarvan. De hal is gedacht in een construc tie van stalen kolommen en houten overkapping. De gevelbekleding be staat uit gelakte aluminium profie len. Dit geschiedt o.m. omdat de Ma vom zich bij de keuze van de bouw materialen oriënteert op de prod uk- ten van haar uitgebreide kring afne mers in de metaalverwerkende indus trie. Het kantoorgebouw, waarvan een belangrijk deel bezet wordt door het controle- en beproevingslaboratorium Is apart van de fabriek geprojec- en daarmee verbonden door middel van een gang. De N.V. „MAVOM" is in 1938 in Schiedam haar activiteiten op het ge- van de chemische oppervlakte behandeling van metalen begonnen. De groei van de Nederlandse me taalindustrie, zowel als de toenemen de belangstelling voor alles dat met metaalverzorging te maken heeft, zo els het ontvetten, beitsen e.d. heeft gestadige uitbreiding van de Ma vom bevorderd, in welke groei dit nieuwe fabriekspand een belangrijke tase is. Bij het ontwerp is terdege rekening in de Verenigde Staten wordt ge- gehouden met efficiëncy bij de fabri cage, opslag en expeditie en voorts wordt een royale plaats ingeruimd voor het laboratorium, waarin 3 func ties zich onderscheiden, n.l. de con trole op producten en grondstoffen, voorts de proefbehandelingen en kwaliteitscontrole ten behoeve van de afnemers en tenslotte de research. Ondanks het feit dat de Mavom een licentiebedrijf is, en dus profiteert van de research die op grote schaal „Stenen" geleend Hij had alleen maar stenen willen lenen en niet stelen, zei de straat - maker die gisteren voor de Haagse politierechter moest verschijnen. Hij was voor een firma bezig in Leiden straatwerk uit te voeren maar had geen stenen genoeg. Toen haalde hij op een bouwwerk 100 stenen weg. Dat werd echter door bouwvakar beiders gezien en er volgde aan gifte bij de politie. „Wij voeren altijd straatwerken uit en ik zou later andere stenen hebben teruggebracht", verklaarde verdachte. Volgens getuigen had verdachte gezegd dat hij toestemming had van de uitvoerder, maar die wist van niets. De officier van Justitie consta teerde dam ook dat het verhaal niet klopte en eiste f 80 boete. De rech ter veroordeelde tot f 60 boete. pleegd door Amchem Products Inc. en de International Chemical Compa ny, wordt een niet te verwaarlozen eigen researchprogramma bijgehou den, dat gericht is op specifiek Ne derlandse omstandigheden. Het In het bedrjjf van de Mavom zijn nomenteel omstreeks 25 personen werkzaam- Feestavond voor Leidse bejaai'den De leden van de Algemene Bond van Bejaarden, afdeling Leiden, hebben maandagavond in „Den Burcht" volop genoten van een ge varieerd programma, dat werd aan geboden door de Stichting Ontspan ning voor Gehandicapten in De Bilt. De voorzittet, de heer H. de Graaf, verwelkomde in zijn openingswoord Veroordeeld tot 2 weken Het voertuig waarmee een losar- beider uit Leiden had gereden moest worden gerangschikt onder de rij den- wrakken. Er mankeerde van al en nog wat aan en bovendien er geen verzekering. Na een aanrijding te hebben veroorzaakt, reed de man bovendien door en bij laagse politierechter liet hij ver stek gaan. Omdat hij reeds eerder wegens verkeersdelicten is veroor deeld eiste de officier f 100,- boete voor het onverzekerd zijn en voor het doorrijden na een aanrijding twee weken gevangenisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs. De rechter veroordeelde tot f 100,- boete, twee weken gevangenisstraf es maanden intrekking vann het rijbewijs. Dr. H. J. Franken voor „Oudheden" In de maanden februari en maart 1967 heeft een Nederlands team onder leiding van dr. H. J. Franken voor de vijfde maal opgravingen ver richt op de ruineheuvel Deir Alia in het Jordaandal (Jordanië). De Elektrische verschijnselen in het levend organisme Dr. H. E. Derksen, benoemd tot ge woon lector aan de Leidse Universi teit in de fysiologische fysica, aan vaardde deze functie gistermiddag officieel met het uitspreken van een (ADVERTENTIE) GOUDEN ARMBAND OF COLLIER voor f 70.- en f 100,- of f 300,- en f800.- JUWELIER v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 HEEFT ZE. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG 's Maandags gesloten. Maandag 27 nov. en 4 dec. de gehele dag geopend openbare les in het Groot Auditori um onder de titel „Electrische ver schijnselen in het levend organis- Zijn min of meer historische over zicht besloot dr. Derksen met enkele opmerkingen over de moderne fysio logie. De fysiologie van de elemen taire processen grenst aan de mo leculaire biologie. Deze nieuwe tak van wetenschap, vrij plotseling en op weinig orthodoxe wijze ontstaan, is stellig een van de meest revolutio naire ontwikkelingen in de biologie en wordt zelfs door velen gezien als de tweede fundamentele doorbraak in de natuurwetenschappen in het algemeen na de formulering van de quantummechanica door Schrödin- ger, Heisenberg en Dirac omstreeks 1925. Te weinig realiseert men zich overigens dat de kosten van de nood zakelijke apparatuur ten behoeve van het onderzoek in deze nieuwe richting zeer hoog zijn. Zelfs wan neer zo verantwoord mogelijk met de middelen wordt omgesprongen moe ten de kosten van een wetenschap pelijke publicatie, die uiteindelijk een onderzoek moet bekronen, worden uitgedrukt in tientallen gul dens per letter. De moeilijkheid voor fysiologisch-fysisch onderzoek is voorts, dat de onderzoeker zich in moet werken op twee zeer verschil lende disciplines, de natuurkunde en de medische wetenschap. Dit kan vrijwel alleen wanneer de fysioloog in een jarenlange postdoctorale stu die vertrouwd tracht te raken met voor hem uiterst lastige zaken uit de wiskunde, de fysica en de chemie. Voor degenen die is gelukt voelde spreker groot respect temeer omdat zij de keuze hebben moeten maken tussen de sociaal en financieel vrij hoog gewaardeerde carrière van cli nicus en het zogenaamde „blijven hangen op een laboratorium". Nadat dr. Derksen zijn openbare les met de gebruikelijke toespraken had besloten, recipieerde hij in de ontvangstzaal van de Academie. Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek in Den Haag bekostigde opnieuw de; expeditie. Dr. Franken sprak over deze op gravingen in het Leids Academiege bouw in het kader van de najaars lezingen van het Rijksmuseum van Oudheden. Dit seizoen heeft vooral bekend heid gekregen door de vondst van een grote tekst, geschreven op een kalkwand. Ofschoon de vondst van teksten in Palestina altijd tot de be langrijke archeologische resulta ten gerekend kan worden, is de vondst van een heiligdom date rend uit de vijfde eeuw voor Chr. (Perzische tijd) op zich zelf al een belangrijk resultaat. Met deze vondst is het vermoeden bevestigd, dat teil Deir Alia is opgebouwd als tempel berg, waarop een reeks elkaar in tijd opvolgende tempels hebben ge staan. die tesamen een periode van meer dan duizend jaren hebben be slaan. In deze tijd werd het heiligdom vele malen verwoest en herbouwd. Ten minste drie van deze verwoes tingen werden veroorzaakt door een aardbeving. Hierbij is ook te rekenen de verwoesting van het Perzische heiligdom. Het heiligdom ontstond in het be gin van de late Bronstijd, in de zes tiende eeuw voor Chr. Daarbij ont wikkelde zich een eigen schrift, dat nog niet met zekerheid gelezen kan worden. Dit jaar werd een ander on bekend schrift ontdekt, op klei ge schreven, dat vermoedelijk dateert uit de vroege Ijzertijd. Ten slotte zijn overvloedige sporen van het ge bruik van Aramees schrift gevon den in de Perzische tempel. Dit schrift is aangetroffen op kalk, steen en aardewerk. De geschiedenis van dit heiligdom kan nog niet volledig geschreven worden, maar de betekenis is onmis kenbaar. Het bestond voordat het volk Israël in Kanaan tot een een heid groeide en leidde tot na de ballingschap een van Jeruzalem on afhankelijk bestaan. Dit blijkt niet alleen uit het schrift, maar ook uit de culturele gegevens, die tot nu toe aan het licht zijn gekomen. Bazaar Koningskerk De Leidse herv. wjjkgem. „Konings kerk" houdt vrijdag een verkoop middag- en avond in het wijkcen trum van de „Koningskerk", gelegen aan de Willem de Zwijgerlaan, hoek Koningstraat. De netto-opbrengst komt ten goe de aan het wijkwerk van deze wijk- gemeente. in het bijzonder de voorzitter van het rayonbestuur, de heer P. Veer en diens echtgenote en de afdelings besturen van Noordwijk en Alphen aan de Rijn. Hierna was het woord aan het gezelschap „Club 500." Het programma, dat op charmante wijze werd gepresenteerd door mevrouw Loes Hiemstra, bevatte niet alleen muziek en zang, maar ook een op treden van een goochelaar en clowns. Eén van de hoogtepunten was het optreden van de zangeres Annie Cherie, die eerst optrad met een serie Indische liedjes en vervol gens een potpourrie van Weense melodieën zong. De feestavond duur de tot omstreeks middernacht. Grondwet van kracht De Vene zolaanse regering heeft gisteren de grondwettelijke rechter, die in maart werden ingetrokken toen het land leed onder een golf van Castro-ter- reur, in ere hersteld. De grondwet is met alle daaraan verbonden ga ranties voor de burgers onmiddellij weer van kracht geworden. ADVERTENTIE Serge Ligier voor de Franse kring In het Leidse academiegebouw sprak werden zichtbaar gemaakt: katho de heer Serge Ligier over "L'age d*Or des Jongleurs", op uitnodiging van het "Centre Culturel francais de Ley- de". De voordracht werd ingeleid met beeld en klank van een filmpje, waarop voor de 13de (de bedoelde gouden) eeuw karakteristieke zaken Van Leidsche Ver. van Industrieëlen Met een druk bezochte en zeer geanimeerde receptie is gis termiddag in „De Lakenhal" de gouden feestviering van de Leid sche Vereeniging in Industrieëlen besloten. Tal van burgemeesters, vertegenwoordigers uit de in dustriële wereld en uit de kring van de overheid boden deze mid dag hun gelukwensen aan. Op de bovenste foto doet dit de secreta ris van de Kamer van koophan del en Fabrieken voor Rijnland, mr. H. A. C. Branderhorst. Ver der staan op de foto (v.l.n.r.) de voorzitter van de jubilerende ver eniging, ir. A. Sitsen, de secreta ris, mr. P. J. de Ruijter de Wildt. en ir. O. Schreuders, penning meester. Een grote verrassing was het deze middag voor het bestuur toen de burgemeester bekend maakte, dat het college van B. en W. had besloten om de jubileren de vereniging de gouden ere penning van de stad Leiden toe te kennen. Na de uitreiking (zie fo to) dankte de voorzitter voor deze vriendelijke geste. (Foto LD/Holvast) dralen, burchten, riddertoernooien, de bisschopsfiguur, gebrandschilderde glazen, een kruisgang ln een klooster, miniaturen. Een en ander onder be geleiding van liturgische koorzang. Serge Ligier denkt de woorden 'jongleur" en "Joueur" tot op dezelf de bron te mogen terugbrengen en niet al teveel verschil te moeten zien tussen hen en de hedendaagse "co- médien". Jongleurs waren rondtrek kende kunstenaars of kuntenmakers. Met het begrip "Jongleur" is tevens het begrip „artiste" geïntroduceerd, de artiest die zijn handigheid ver* kocht van mimespeler, marionetten speler, acrobaat, goochelaar, kwak zalver, danser. Het lyrisch kunste naarschap, voor zover zij meer bete kenden dan rijmelaars, was maar der functies, waartoe zij be waren. Aanvankelijk laag geklasseerd, is hun aanzien later soms hoog geste gen en sommigen zijn bij edelen in vaste dienst. Zij zijn ook te beschou wen als de uitvoerende musici, die de teksten en melodieën van de trouba dours vertolken. Er zijn er geweest, die alleen in dat laatste hun levens beroep vonden of die zich uitsluitend hielden aan voorstellingen met reli gieuze strekking of van mysteriespe len. Serge Ldgier. die over toneelspelers gaven blijkt te beschikken heeft gesteund door band en luidspreker lang stilgestaan bij de "one man show" in fragmentarische voorstel lingen v. Aucassin et Nlcoletta, Tris tan et Yeeult, Le Jeu de Robin et de Marion en enkele prachtige speci mina van zelfstandige muziek doen horen. Een eigenaardigheid van som mige teksten is de opvolging van een deel vers en een deel proza. In een macht details tredend, heeft Serge Ligier het milieu getypeerd, waarin de Jongleurs gedacht moeten worden en heeft hij de evolutie van deze eeuw in Frankrijk geschetst) bv. op 't stuk van architectuur, ste denbouw, kerkenbouw, het hospitaal wezen, de universiteit van Parijs, de militaire ondernemingen, de kruis tochten, de verbreiding van de Franse taal in Europa, de geestelijke ontwik keling van de vrouwen, de opbloei van de literatuur. Hij wees erop, hoe onreëel het is, van de "donkere" mid deleeuwen te gewagen: "we waren even beschaafd". Als gebruikelijk was het ds. Cha- rensol, die de gast-spreker voorstelde en tenslotte dankte voor zijn onder houdende lezing. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: kandidaats wiskunde en natuurweten schappen de heren A. van Selms (Leiden)B. M. Balk (Leiden)J. F. Feenstra (Leiden); A. R. Stotijn (Rijswijk); C. Jongeneel (Leiden); J. W. E. van Dijk (Leiden); mej. J. G. M. Hesslng (Leiden); de he ren Th. Vreugendenhil (Loosduinen) D. Knetsch (Leiden); H. J. Bos (Lelden) en mej. C. A.v.d. Kley (Leiderdorp). doctoraal wiskunde de heer H. Kieft (Leiden). doctoraal geologie de heer R. O. Fe- lius (Lelden).

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3