Duizend gulden Super-blikopener voor brandkasten LEONIDEN: wellicht een grandioos hemels kijkspel Senaat voorlezen •mwm, Oók nog 'n voorschot op uw girorekening? krediet Algemene Bank Nederland NIEUWE UITGAVEN In de nacht van 16 op 17 november {estaiiten an komeet pm Zweedse delegatie bezoekt Portugal MATRASSEN LEDIKANTEN Ja! Op een rente-girorekening nü31/2%rente en... tot (Van een onzer redacteuren). Misschien zal in de nacht van donderdag 16 op vrijdag 17 ovember een imposant hemels kijkspel te bewonderen zijn: de sterren-regen" die naar het sterrenbeeld Leeuw de naam Leo- iden heeft gekregen. Niet ten onrechte begint dit verhaal met het woord „mis- [hien". Wy beloven U niets, maar de kans bestaat, dat die lacht de „sterren" uit de lucht schijnen te vallen met een equentie van wellicht zelfs honderden per minuut. Wanneer U dan ook nog weet, dat U bij iedere vallende ster en wens kunt doen die volgens het bijgeloof geheid in vervul ing gaat, dan mag U zich eigenlijk deze kans niet laten ontgaan. 11 zou maar één procent van een wensen-regen werkelijkheid [orden Afgezien daarvan overigens: het eventuele schouwspel is oeiend genoeg om er een uurtje nachtrust aan op te offeren. WOENSDAG 15 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD uit in e en jaar dat men het verwacht te, om eerste 33, 66 of 99 jaar later weer terug te keren. Hier spreekt de invloed van de reuze-planeten edn woordje mee. Het is mogelijk dat die invloed van de reuzen-planeten een culair schouwspel nadat vorig jaar een heel kort voorproefje daarvan te genieten is geweest. Vermoedelijk maakt men kort na middernacht de beste kans iets van de befaamde Leoniden te zien. Jam mer is, dat de maan dan juist vol is, zodat vele zwakke lichtsporen verlo ren zullen gaan in de heldere nacht hemel, waardoor het hemelse kijk spel wel iets van zijn glorie zal in boeten. Niettemin is het schouwspel het kjjken waard wanneer het zich inderdaad zou voordoen. Wat over het algemeen vallende trren worden genoemd zijn hele- la! geen sterren. Het zijn meestal „i el kleine materiedeeltjes, ongeveer "groot als een kleine zandkorrel, idoor de ruimte voortrazen met telheden van tientallen of zelfs hon- ird kilometer per seconde. Wanneer de aarse atmosfeer treffen ver- randen zij door de grote wrijvings- itte. Daarbij laten zij op ongeveer tnderd kilometer hoogte een spoor in lichtende stukgeslagen luchtdeel- )es achter. Talloze van dergelijke deeltjes larven ogenschijnlijk zonder sy- eem door de ruimte en „vallende srren" kunnen derhalve ieder ogen- 3398 !k verschijnen. Er zijn echter ook groepen van die ■feitjes die vrü nauwkeurig bekende om de zon beschrijven. Men «ft deze zwermen in relatie kun- 1 inbrengen met kometen, die ook in met liptische banen om de zon wentelen. Kometen zijn waarschijnlijk min of leer los samenhangende brokjes ma le, samengekit door verschillende Horten tot ijs afgekoelde gassen. Hun nvang is niet groot, maar hun aan- Vermoedelijk dwalen zij in ele miljoenen of zelfs miljarden door os zonnestelsel. Slechts wanneer zij ede buurt van de zon komen, onder Kivloed van de zonnewarmte een deel in het ijs tot gas ontdooit en zich m staart vormt, die evenals de ko- f gaat oplichten, kan een ko- «et worden waargenomen. Van ver- Ie kometen is de baan bekend, jj S N hun periodieke herverschij- ;l(f! kan worden voorspeld. De om- «ptijden van de kometen kunnen Ier sterk variëren. Hoofdzwerm Men heeft uit vele aanwijzingen "nnen opmaken dat in banen van ometen, die frequent in de buurt van zon komen, waarschijnlijk als ge- c'g van de geleidelijke ontbinding Weriedeeltjes voorkomen. Deze zijn meestal over de gehele gerekte elliptische komeetbaan doch veelal vindt men in i ook een sterkere concentra- waar veel van dat komeet-afval opgehoopt. Nauwkeurig is niet te voorspellen, wanneer de aarde door de hoofd zwerm trekt, doordat de reuze-plane ten Jupiter, Saturnus en Uranus voor wijzigingen in de baan kunnen zorgen zo zelfs dat de aarde af en toe de hoofdzwerm mist. Er is echter een goede kans, dat de aarde in de nacht van 16 op 17 november a.s. door deze hoofdzwerm heen trekt waardoor wij (Bij ontbrè- ken van bewolking) een zondvloed ADVERTENTIE PELIKAANSTRAAT 25 KOREV AARSTRAAT 17 Een schets van de hanen van de aarde tot en met Uranus en de haan van de Leoniden. Eerstge noemde hanen zijn getekend als liggen zij in een plat vlak. In wer kelijkheid maken zij kleine hoe ken met elkaar. Vanzelfsprekend zijn deze planeet- en Leoniden- hanen niet de dichte vlakken zo als in de tekening, doch dit is voor de duidelijkheid zo aangegeven. van vallende sterren zullen kunnen waarnemen. Deze stroom vallende sterren heet de Leoniden naar het sterrenbeeld van waaruit de lichtsporen schijnen te komen. Dat isechter maar schijn baar. De lichtsporen zijn alle even wijdig, allemaal in de richting vanhet zeer ver verwijderde sterrenbeeld Leeuw. Dat tij naar alle richtingen uit een centraal punt lijken te schie ten is ene pespectivisch gezichtsbe drog, evenaijls het aan de horizon schijnbaar naar elkaar toelopen van evenwijdige rijen bomen. In ver verleden bekend Het meest bekend uit de geschre ven historie was de Leoniden-sterren- regen in november 1833, toen naar schatting 5000 vallende sterren per uur werden waargenomen. Een heel klein groepje waarnemers zag vorig jaar in het noorden van Amerika tij dens het passeren van de Leoniden- baan gedurende zeer korte tijd een sterrenregen van maar liefst 30 per seconde. Er is echter reden om aan te nemen, dat dit toch nog niet de hoofdmacht van de meteorieten- zwerm wast< maar dat die hoofd macht dit jaar gepasseerd wordt. Nogmaals echter: er zijn zovele on zekere factoren in het spel, dat niets met zekerheid voorspeld kan worden. De Leoniden-sterrenregen is uit oude kronieken terug te vinden tot in het jaar 934. Vrijwel altijd is een opval lend fraaie sterrenregen bij het krui sen van de Leonidenbaan een veel voud van 33 jaren na de vorige, maar er waren ook wel eens afwij kingen van één of twee jaar, en dik wijls ook bleef het hemelverschijnsel (Van onze parlementaire redactie) De eerste-kamerleden willen hun redevoeringen blijven voorlezen. Een voorstel van de anti-revolutionair Al- gra om in het nieuwe reglement van orde, dat gisteren is aangenomen, beperkt voorleesverbod op te nemen, kreeg geen schijn van kans. Het stuit te op zoveel verzet namelijk op dat van KVP, PvdA, PSP, VVD en CHU dat de heer Algra het weer introk. Het was de bedoeling van de heer Algra om via "een zwak amendement met een pedagogische strekking" (hij vroeg alleen toespraken als regel niet voor te lezen) de debatten in de Se naat levendiger en minder vervelend en vermoeiend te maken. Vrijwel de hele Senaat keerde zich ertegen. Men noemde het reglement van orde "niet het aangewezen stuk om pedagogie te bedrijven" en vond invoering van een voorleesverbod al was het nog zo zwak een onaanvaardbare be perking van de vrijheid van de leden. Ook in de Tweede Kamer, die vo rig jaar een nieuw reglement van or de kreeg, is destijds een voorstel om een voorleesverbod in te voeren, ver worpen. Tot voorzitter Een amendement van de PSP-er Van Wijk haalde het evenmin. Hij vroeg de verplichting voor sprekers te schrappen om zich tot de voorzitter te wenden. In de meeste Europese par lementen richten de sprekers zich di rect tot de afgevaardigden of tot de minister, zo betoogde hij, en dat is logisch. De Eerste Kamer was het er niet mee eens. De heer Algra vond het zelfs een poging om de klok eeu wen terug te draaien. In de tijd van de Bataafse Republiek, zei hij, richt ten de afgevaardigden zich recht streeks tot hun collega's met de aan hef: "Bataven!". Hij zag geen voor delen in het voorstel. Vooral in ru moerige vergaderingen, als er scher pe aanvallen op politieke tegenstan ders of bewindslieden worden gedaan, is het beter dat men zich wendt tot de voorzitter. „Dat maakt de kritiek veel minder persoonlijk". De KVP-er Thurlings bracht nog in het midden dat er "iets stijlvols" verloren zou gaan, terwijl er niets zou worden ge wonnen. Het voorstel werd met handopste ken verworpen. Alleen de beide PSP- ers steunden het. V eranderingen Het nieuwe reglement werd zodoen de zonder belangrijke veranderingen aanvaard. De belangrijkste verande ringen, die het reglement teweeg brengt, zijn: 1) De begrotingen worden voortaan Ln commissies, gegroepeerd naar de partementen, voorbereid. Tot nog toe gebeurde dat deels in de afdelingen, deel schriftelijk. 2) Er wordt een college van senio ren (fractievoorzitters) ingevoerd, dat betrokken wordt bij de leiding van de Kamer. Het college zal geen stemrecht hebben. Adviseert het evenwel eenstemmig, dan moet de voorzitter het advies opvolgen. 3) Er zullen twee plaatsvervangen de voorzitters worden gekozen. Na tuurgebietlen Voor het overige heeft de Eerste Kamer gistermiddag de natuurbe schermingswet aangenomen met 55 tegen 8 stemmen. De wet maakt het mogelijk, dat belangrijke natuurge bieden en zeldzame planten en dieren wofden beschermd. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk kan bij de wet natuurmo numenten aanwijzen, waardoor een beheer mogelijk wordt, dat op het natuurbehoud van de betrokken ter reinen is gericht. Ondanks het feit dat de Beheer- schapscommissie van de Verenigde Naties enkele dagen gelden een re solutie aannam, waarin Portugal werd veroordeeld omdat het wei gert onafhankelijkheid te verlenen aan zijn Afrikaanse gebieden, be zoekt momenteel een Zweedse han delsdelegatie Portugal. Doel van het bezoek is het onderzoe ken van de uitbreidingsmogelijkhe den voor Zweedse industrieën en de export naar dit land. Bij de stem ming in de Verenigde Naties kreeg dezer dagen een boycot-resolutie 80 stemmen voor, 8 tegen en 15 ont houdingen. Zweden hoorde bij de laatste groep, ondanks het feit dat men in vroegere officiële uitlatin gen het regime Salazar heeft be kritiseerd van regeringswege. In het raam van de EVA, waarvan beide landen lid zijn, is de Zweedse industrie nu bezig zijn investeringen in Portugal uit te breiden. Voorna melijk richt men hier zijn aan dacht op de staalindustrie, maar ook op confectiegebied heeft Zwe den grote interesse in samenwer king met Portugal. De Zweedse pers oefent scherpe kri tiek uit op de tweeslachtige hou ding van de regering. ADVERTENTIE Grote keuze - Lage prijzen. HAARLEMMERSTRAAT 111 ADVERTENTIE Onze kantoren lichten u graag verder in. Thermische brandstaaf: machtig wapen in handen onderwereld De onderwereld heeft sinds kort een machtig wapen in handen: de thermische brandstaaf. Inbrekers kunnen er even gemakkelijk een kluis mee doorsnijden als boter met een warm mes. In Nederland zijn al le politieposten gewaarschuwd, na dat er 80 van deze staven zijn ont vreemd uit het bedrijf van de Rotter damse fabriek Christiaanse, die ze drie jaar geleden op de markt bracht. Zeer vermoedelijk is zo'n apparaat, dat slechts 260 gulden kost, het afge lopen weekeinde gebruikt tijdens de roof in Londen. Inbrekers haalden tien miljoen gulden uit de kluis van het hoofdkantoor van de Engelse verbruikscoöperatie, nadat een 60 cm dikke deur was geforceerd. Hoewel gangsters ln Engeland al eerder klui zen en brandkasten met dit apparaat openden, is de Nederlandse onder wereld nog niet in de aanval gegaan. De politie houdt er echter sterk reke ning mee, dat dit binnenkort ge- Voor de bouw De thermische brandstaaf werd in Duitsland voor de bouwwereld ont wikkeld. De heer W. Christiaanse, di recteur van het gelijknamige aanne- mersbadrij f in Rotterdambegon ongeveer drie jaar geleden de pro- duktievan een verbeterde brand staaf. Sindsdien heeft hij er tiendui zenden van op de markt gebracht. Vooral de Amerikaanse en Engelse aannemers hadden veel belangstel ling voor het apparaat, waarmee men gemakkelijk gaten in zware beton constructies en stalen platen kan bo ren. De allernieuwste brandstaaf, die binnenkort uitkomt, gaat in 1 min. 10 sec. door een 40 om dikke muur. Spionage Spionage-boeken behoeven nauwe lijks een aanbeveling: groot is het aantal liefhebbers van deze lectuur, die vaak verrassend en bijna altijd opwindend lis. In de serie „Kramers pockets van formaat" van de Haag se uitgever W. van Hoeve versche nen: George Blake, door E. H. Cookrid- ge. De schrijver, zelf voormalig ge heim agent, kende Blake lange tijd persoonlijk. Waarom ging Blake, eens leider in het Nederlands ver zet tegen de Duitsers en vervolgens bij de inlichtingendienst van de En gelse marine, n a zijn gevangenne ming in Korea voor de Russen wer ken toen hij vertrouwd expert voor Russische zaken van de Engelse ge heime dienst was geworden? Cook- ridge geeft een interessante analyse, die de moeite van het lezen waard In dezelfde serie, eveneens bij W. van Hoeve, verscheen Spion contra spionnen, door A. W. Sansom, hoofd van de Engelse veiligheidsdienst in Cairo, die belangwekkende bijzon derheden van zijn ervaringen onthult zoals de vangst van Rommels mees terspion Eppler. Een boeiend boek, dat niet alleen Sansoms gevaarlijke avonturen beschrijft, maar ook de politieke en militaire situatie, waar mee de schrijver te maken had, op knappe wijze ontleedt. Was Zwitserland in de Tweede wereldoorlog werkelijk neutraal? Die vraag wordt opgeworpen in De oorlog werd gewonnen in Zwitser land. van de hand van Pierre Accoce en Pierre Quet, uiitg. A. W. Bruna, Utrecht. Onder de codenaam „Lucy" verkreeg een zekere Rudolf Roess- ler in Zwitserland buitengewoon snel inlichtingen van het Duitse opperbe vel in Berlijn, die even snel werden doorgegeven naar Zwitserse belang stellenden en naar Moskou. Een sensationeel boek. dat de felle strijd tussen de spionagediensten op Zw sers grondgebied in een onthullend' licht plaatst. Eveneens een Bruna-boek Is Noël Behn's De infiltranten, een verta ling van „The Kremlin letter," dat in Amerika terecht opgang heeft ge maakt als een van de origineelste spionage-itihrillers van de laatste ja ren. Hier dus geen feiten, maar een geromantiseerd verhaal over zes Amerikaanse spionnen, die zich in Moskou vestigen om een c ompro- mitterende brief uit handen van een topfunctionaris van het Kremlin te krijgen. Knap geschreven, vol span ning en harde taferelen, die de 'wer kelijkheid overtreffen. Modern medisch advies, door dr. O. M. de Vaal. Uitg.: Wetenschap pelijke Uitgeverij, Amsterdam. Als je begrijpt wat ik bedoel, door Marten Toonder. Uitg.: De Bezige Bij, Amsterdam. De Borgerlyke Tafel, door S. Blankaart. 2e druk. Uitg.: Hollan- dia, Baarn. De De dochter, door Top Naeff. 5e druk. Salamanders. Uitg.: Em. Que- rido, Amsterdam. En altijd zal het zomer zijn, door H. F. Rey. Uitg.: A. J. Luitingh, Laren, De politie die om geen honden wakker te maken aanvan kelijk had gezwegen over de vinding, kwam in staat van alarm, toen inbre kers in de nacht van vrijdag 27 op za terdag 26 oktober 80 thermische brandstoven ontvreemden uit het be drijf van de heer W. Christiaanse in Rotterdam. Ook in Hilversum wer den elf van deze staven gestolen. Al le posten in Nederland werden nog dezelfde dag gewaarschuwd. Daarbij werd men verzocht onmiddellijk mel ding te maken van sporen die zouden kunnen wijzen op het gebruik van dergelijke brandstoven bij een kluis- inbraak. Demonstratie Anderhalf jaar geleden had de po litie reeds een bezoek gebracht aan de heer Christiaanse, die toen een demonstratie moest geven. De rijks ambtenaren stonden versteld van de resultaten. Het apparaat dat een hit te ontwikkelt van 2500 graden Celsius, deed beton en graniet smelten als sneeuw voor de zon. „Zet mij voor welke bank dan ook neer, en binnen een half uur zit ik in de kluis", zegt de heer Christiaanse, die nu ver plicht is de namen van de kopers te registreren. Tot dusver is het in Ne derland nog goed gegaan. De Rot terdamse fabrikant is er evenwel van overtuigd dat de thermische brand staaf het wapen is geweest, waarmee de inbrekers het Londense kantoor hebben aangevallen. „Ik heb nog nooit eerder gehoord dat ze een kluis met een 60 cm dikke stalen deur heb ben opengemaakt. Met zo'n staaf heeft het ongeveer 50 sec. geduurd. Hij gaat door het staal als door wa ter" Waardeloos Volgens de directeur van de Alge mene Bank Nederland in Groningen mr. H. Minerhout zou de firma Lips druk bezig zijn stalen platen te ont wikkelen, die een temperatuur van 2500 graden kunnen doorstaan. Tevens Zo zag de brandkast in Londen er uit na de behandeling door de inbrekers deze week. Dertig cen timeter dik was de deur. Ze sne den er doorheen als koek met een thermische brandstaaf. had hij gehoord dat men ln Engeland beton tracht te construeren dat een aanmerkelijk hogere smelt graad heeft dan het beton, waarvan nu de bruggen en viaducten en de kluizen worden gemaakt. Voor hem stond één ding vast: alle oude kluizen zijn waardeloos geworden. Het is nu een spel van kat en muis. De inbreker behoeft op het ogen blik beslist geen vakman te zijn om zich geluidloos een weg te branden naar het hart van de bank. Zonder lawaai, trillingen of stof boort hij in de kortst mogelijke tijd een gat van 3 cm doorsnede in de massieve wand, die vroeger onneembaar leek, en er worden telkens nieuwere re cords gevestigd. Aanvankelijk had men ruim 3 min. nodig om door een halve meter dikke wand heen te ko men. Later smolt de thermische brandstaaf in ongeveer 2 min. een opening in een muur van 40 cm dikte. Het nieuwste record is 1 min. en 10 sec. Holle buis De brandstaaf bestaat uit een holle buis, waarin zich elf metaaldraden bevinden. Aan de ene kant wordt de staaf verbit en aan de andere zijde voert men zuurstof onder een druk van 6 atmosfeer aan. Bij de verbran ding van de metaaldraden komt er zoveel hitte vrij, dat graniet, beton en staal smelten als een ijsje op een zo merse dag. Er ontstaat wel rook, maar die is niet giftig. Bij het boren van een gat ln een muur van een hal ve meter, wordt twee meter staaf ge bruikt. Die is echter gemakkelijk door de Inbrekers mee te nemen, om dat men ze zonder te breken dubbel kan vouwen. Intussen wacht de Nederlandse po litie gespannen af waar de eerste slag valt.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 25