LEIDSCH DAGBLAD In Vietnam: bestand met Kerstmis en Tet Ontslagen bij dagbladen? E—1 Chr.-radicalen willen een stembusakkoord OLGA ;r President Johnson nodigt Hanoi uit op volle zee SITUATIES STEEDS VERONTR USTENDER Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 13 NOVEMBER 1967 No, 31431 plrecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling?, losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie. «55041; Redactie 21607 Vijftig jaar Reeds meermalen hebben wij ln de afgelopen weken de aan dacht gevestigd op het gouden obileum, dat de Leidsche Vereeni- ring van Industriëelen dezer dagen gat vieren. De L.V.I. heeft van haar oprich- Ing in 1917 af een introvert leven eleid. Haar werkzaamheden speel- en zich en zeker gedurende de jrste vier decennia vrijwel uit- uitend binnenskamers af. In onze ide leggers van het stichtingsjaar ebben wij tevergeefs gezocht naar lig bericht of verslag omtrent de irichting en evenmin ontvingen wij de afgelopen halve eeuw ooit een tnodiging tot bijwoning van een arvergadering. Hoezeer men de ibliciteit schuwde men zou bij- spreken van: verafschuwde e tenslotte nog blijken uit het it, dat het jaarverslag van de secre- ris aan de leden werd toegezonden et het stringente opschrift „strikt rtrouwelijk". I»t is de grote verdienste van het huidige bestuur, dat het heeft ingezien dat een dergelijke ledigheid en een zodanig vrywil- isolement onmogelijk bevorderlijk ïen zijn voor het beeld, dat de middelde Leidenaar zich vormt van n wel en wee van de Leidse indus- en van de plaats en functie, wei die industrie temidden van de re- male gemeenschap inneemt en ver- mjs«. !en onlangs vanwege het bestuur estelde enquête heeft geleid tot in bijzonder duidelijke con- sles, waarvan het bestuur dan ook consequenties heeft aanvaard het besluit te nemen: „Het roer ggtiet om; méér openheid, méér pu- Iteit, streven naar méér goodwill het kweken van méér begrip onze mogelijkheden en moeilijk en, méér inzicht geven in het- zich in de industriële sector af- 60 Zuid-Vietnam zal met Kerstmis een 24-uurs-bestand in acht nemen en ter gelegenheid van „Tet", het Vietnamese nieuw jaar, een bestand van 48 uur. Dit heeft de Zuidvietnamese pre sident Ngoejen Van Thio zaterdag in Loc Ninh meegedeeld. President Johnson heeft zaterdag aan boord van het vlieg- dekschip „Enterprise" de Noordvietnamezen uitgenodigd voor een ontmoeting met Amerikaanse vertegenwoordigers op neu traal terrein, in volle zee, aan boord van een schip van een neu traal land bijvoorbeeld, ter bespreking van de vredesmogelijk- heden. Op zee zouden de mensen zich de uiteindelijke kleinheid van hun con flicten bewust kunnen worden, zei de Amerikaanse president, die ter gele genheid van Oudstrijdersdag, ook wel wapenstilstandsdag genoemd Iter herdenking van de wapenstil stand van 1918), dit weekeinde 'n be zoek aan militaire bases bracht in de VS bracht. De Enterprise, die in juni j.l. uit de Vietnamese wateren naar Amerika terugkeerde en begin volgend jaar weer daarheen vertrekt, voer voor de kust van Californië toen de president op het vliegdek zyn toespraak hield. 3CH r. aar onze mening getuigt het voor dit jubileum uitgestippelde feestprogramma in ernstige t van dit streven en wij willen regionaal dagblad dat ten nauw- betrokken is bij het leef- en limaat in dit gebied, een be lden bijdrage leveren door aan nummer van vandaag een spe- industrie-bijlage toe te voegen, jj prijzen ons gelukkig bur gemeester Van der Willigen bereid te hebben gevonden it schrijven van een korte in- j; de voorzitter van de jubile- vereeniging, de heer ir. A. Sit- richt in zijn beschouwing het oog mamelijk op de toekomst, terwijl Becretaris van de Kamer van iphandel en Fabrieken voor Rijn heer mr. H. A. C. Bran- agïjhorst in een o.i. voortreffelijk ar- schrijft over de plaats en de van de onderneming en de on- 286!|nemer in ons maatschappelijk Naast een artikel van de van de voorlichtingsman van I.H., de heer J. H. Bartman over itwikkeling van het openbaar in en om Leiden, bevat onze voorts een aantal interviews, met werkgevers als met werk- waarvoor wij uit elk der vijf fsgroepen, welke de vereniging I, een willekeurige keuze deden, loge deze bijlage de jubilerende 1 L.V.I. een klein stapje dichter bij brengen tot het doel, dat menteel als één van haar voor- nste taken ziet: het openbreken de publieke mening. i de eerste plaats en uitslui- [dterwille van de eigen industriële ogen, maar bijzonderlijk in sa- mg met de gemeenschapsbe- o in de gehele Leidse agglome- f* als woon- en werkgebied. morgen gesorteerde toffees -50 gram «an79 voor 65 niet duur wel heerlijk J nummer bestaat uit 14 pagina's i industrie-bijlage van 16 pa- (Van onze A'damse correspondent) Bij verscheidene dagbladen worden op de redacties en op de technische afdelingen ontslagen verwacht. Oor zaak zijn reorganisaties, die nodig zyn om moeilijkheden by de exploi tatie het hoofd te bieden. Bij "Het Vrije Volk" zou als gevolg van een herziening van het editie stelsel een overschot van veertig tot vijftig journalisten ontstaan. Voor het "Algemeen Handelsblad" en "De Tijd" wordt gevreesd, dat ztf geheel zullen verdwijnen. Het dagblad "De Tijd", uitgave van de Verenigde Ne derlandse Uitgeversbedrijven (VNU) zou kampen met een jaarlijks tekort van één miljoen gulden. Voor het "Algemeen Handelsblad" staat, gezien mededelingen van de directie van de Nederlandse Dagbladunie, waartoe ook de "Nieuwe Rotterdamse Cou rant", "Het Vaderland" en het "Al gemeen Dagblad" behoren, alleen een grotere technische samenwerking met de NRC op het programma. Ook dit blad lijdt aanzienlijke verliezen. Ongunstig De moeilijkheden zijn een gevolg van een zeer ongunstige kostenont wikkeling bij het dagbladbedrijf. De vereniging „De Nederlandse Dagblad pers" (NDP) heeft in verband hier mee de regering onlangs gevraagd om faciliteiten om lastenverzwaring op belastinggebied voor de dagbladen te voorkomen en om gunstiger regelin gen voor de post-, telex- en telefoon tarieven. Eerder heeft de NDP de re gering gevraagd de zendtijd voor tv- reclame voorlopig niet uit te breiden Bij de Federatie van Nederlandse Journalisten beschikt men niet over concrete aanwijzingen over ontsla gen op grote schaal. Wel verwacht de federatie reorganisaties. Een woordvoerder van de FNJ noemde de situatie vanmorgen "verontrustend". ADVERTENTIE WEERBERICHT Nevelig weer De Bilt verwacht "an heden- tot morgenavond: Nevelig weer met wolkenvelden, maar ook enkele plaatselijke opkla ringen. Weinig of geen neerslag en een overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets minder koude nacht, morgen ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.40 uur). 14 NOVEMBER Zon op 7.57 uur; onder: 1651 uur Maan op: 15.51 uur; onder: 4.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.34 uur en 13.52 u.; laagwater te 9.45 en 21.55 u. Vergadering De afdeling Amsterdam van de Ne derlandse Journalistenkring heeft voor 28 november een vergadering uitgeschreven, waarin men zich zal beraden over te nemen stappen. Het bestuur van de FNJ wordt voor deze vergadering uitgenodigd. Een van de mogelij kheeden waar aan gedacht wordt is een regeling waarbfj journalisten, die als gevolg van reorganisaties binnen het bedryf waar ztf werken op straat komen te staan, de voorkeur krijgen bij solli citaties bfj andere dagbladen. Dit bo ven leerlingen van de school voor de journalistiek. Gepensioneerd Zeventien Griek se marine-officieren zijn met pen sioen heengezonden, aldus het Griek se staatsblad. Voorts zijn bij decreet drie tweede-luitenants van het le ger gedegradeerd tot gewoon soldaat, wegens activiteiten, die tegen het huidige regime gericht waren. De zeventienjarige Stephanie Crane barstte in tranen uit, toen zij gisteren in Dallas, in de Ameri kaanse staat Texas, tot Miss Teenage 1968 van Amerika werd uitgeroepen. Stephanie vertegen woordigde St.-Louis in Missouri. Rechts: de winnaar van vorig jaarSandy Roberts. Johnson zei dat Hanoi de Verenig' de Staten tot vechten heeft gedwon gen, maar slechts één woord behoeft te zeggen „om ons conflict in de gol ven van de oceaan te laten verdwij nen". Hij herinnerde aan de ontmoe ting tussen president Roosevelt en Winston Churchill aan boord van de Amerikaanse kruiser Augusta in 1941, waarbij 't Atlantische Handvest werd opgesteld. Vrede in Vietnam moet volens hem gebaseerd zijn op de twee centrale en tijdloze beginselen van dat Handvest, n.l. dat er geen ge biedswijzigingen mogen plaatsvinden in strijd met de vrijelijk geuite wens van de betrokken volken, en dat alle landen het recht moeten hebben in veiligheid en vrijheid binnen hun grenzen te leven. De Amerikaanse president gaf Ha noi overigens te kennen dat het niet behoeft te denken dat de vastbeslo tenheid van de regering door te gaan met de oorlog aan het wankelen kan worden gebracht door demonstraties. In alle toespraken op zijn 10.000 ki lometer lange reis tot soldaten, die al aan de oorlog hebben deelgenomen of die op 't punt staan naar Vietnam te vertrekken, liet hij duidelijk blij ken dat de Vereniigde Staten in Viet nam zullen blijven tot een vreedzame regeling door onderhandeling is be reikt en dat niets hem van deze koers kan doen afwijken. Johnson gaf ook te kennen, te gelo ven het initiatief in de oorlog te heb ben, evenals in de politieke strijd op het thuisfront die zijn hoogtepunt zal hebben in de verkliezingen komend jaar november. Korte periode Washinton heeft nog geen com mentaar gegeven op de mededelingen van president Thioe van Zuid-Viet- nam volgens welke met de Kerst en met het Vietnamese nieuwjaar korte bestandsperioden ip acht zullen wor den genomen. Men meent dat de Verenigde Staten dergelijke perioden eveneens in acht zullen nemen, maar de hoge militairen zouden erop staan dat zij kort zijn. President Johnson heeft op geen enkele wijze gesproken over pauzes in de bombardementen op Noord-Viet- nam. Tegenover vliegers heeft hij zijn vertrouwen in de doelmatigheid van de bombardementen uitgespro ken. „Tezamen zullen wij volharden het Vietnamese luchtruim tot het to neel te maken waarover in de ge schiedenis gesproken zal worden als het toneel waar de vrijheid een nieuw leven vond en waar de vrede uiteindelijk werd gewonnen". De komende week zal Johnson in Washington met de Amerikaanse am bassadeur in Saigon, Ellsworth Bun ker, besprekingen voeren. Ingrijpende wijzigingen in de wyze van oorlogvoe ring worden echter hiervan niet ver wacht, zo meent men in ingelichte kringen. Stilte bij Dak To hoogland, is vandaag vrijwel een einde gekomen aan de strijd. Na twee weken van vrijwel ononderbro ken gevechten hadden vandaag slechts twee mortierbeschietingen van Amerikaanse stellingen bij Dak To plaats. Sinds 1 november hebben de Noord vietnamezen in de streek van Dak To 619 manschappen verloren. De Ameri kaanse verliezen bedragen 96 doden en 487 gewonden. Meer naar het noorden hebben Amerikaanse B52-bommenwerpers tweemaal een aanval uitgevoerd op het eerste front by de gedemilitari seerde zone, die Noord- en Zuid-Viet- nam van elkaar scheidt. De strato- forten bombardeerden vijandelijke troepenconcentraties op 3 km ten noorden van de Amerikaanse mari niersbasis Con Thien. President Johnson, tijdens zijn verblijf aan boord van de „Enterprise". Definitieve richting bepaald De christen-radicalen hebben dit weekeinde tijdens hun con gres in Scheveningen definitief de richting aangegeven, die de grote christelijke partijen vol gens hen moeten gaan. Het ontwerp-programma, dat een werkgroep daartoe had opge steld, is zonder ingrijpende wij zigingen overgenomen. Vooral de uitgangspunten (snelle hervorming van K.V.P., A.R. en CHU tot radicaal-vooruitstrevende party- en, en samenwerking van de her vormde partijen met andere vooruit strevende groeperingen) werden moeiteloos, met geestdrift zelfs, aan vaard. Het defenitieve programma, dat dus weinig afwykt van het ontwerp, dat begin deze maand werd gepubli ceerd. zal binnenkort officieel aan de voorzitters van de KVP, AR en CHU worden aangeboden. De aanhangers van de christen-radicalen moeten proberen in hun partijen meerderhe den voor het programma te krijgen. De resultaten van die pogingen zullen o.m. de inzet zyn van het v olgende congres, dat vóór eind mei 1968 zal worden gehouden. Daarop zal ook de beslissing moeten vallen of de radi calen via hun partijen verder gaan of niet. Niet volledig O Het programma is overigens nog lang niet volledig. Op een aantal be langrijke punten (of onderdelen daar van) is men dit weekeinde niet toege komen aan het formuleren van stand punten. Die „witte plekken" betref fen: buitenlands beleid, woningbouw, openbaar vervoer, kiesstelsel, cul tuurbeleid, regionale en lokale be stuursvormen. Bovendien moeten nog studies worden gewijd aan automati sering, de organisatie van de ambte lijke dienst en de financiering van colléctieve voorzieningen. Het con gres bracht enkele belangrijkste ver anderingen en aanvullingen aan. GELIJKE GROET VOOR! GEHELE KRIJGSMACHT (Van onze Haagse correspondent) De militairen van land-, zee- en luchtmacht zullen voortaan op de zelfde wijze gaan groeten, dat wil zeggen met de handpalm naar bene den en de top van de vingers ter hoogte van de slaap. De hand moet in het verlengde van de gestrekte onderarm worden gehouden en een hoek van 45 graden met het lichaam maken. Tegelijk met deze maatregel heeft het hoofdkwartier van de generale staf bekend gemaakt, dat het halt en front maken als eerbewijs aan officieren vervalt. Voortaan be hoeven de militairen alleen nog maar te blijven staan als zy een vaandel, een lid van het Koninklijk Huis of een militaire begrafenis tegenkomen. De groetplicht tussen militairen van ongelyke rang blyft gehandhaafd, omdat de minister deze ziet als een normaal bewüs van saamhorigheid en beleefdheid. Feijenoord morgen Tegen Arsenal wellicht op t.v. (Van onze Rotterdamse correspondent) De kans is zeer groot dat de vriendschappelijke voetbalwedstrijd Feijenoord-Arsenal, die morgenavond in het Feijenoord stadion wordt ge speeld, op de televisie komt. De KRO, die de wedstrijd zou wil len uitzenden op Nederland I en Fey- noord hebben over een en ander overeenstemming bereikt. Dat het nog niet helemaal rond was vanmor gen. lag aan het feit, dat er nog en kele duizenden staanplaatsen in het stadion niet zijn verkocht. Feijenoord stelt een „uitverkocht huis" als voor waarde. De wedstrijd tussen de leider van de eredivisie Feijenoord en de Engel se eerste dividieclub Arsenal begint om 20.15 uur en duurt tot 22 uur. Wijzigingen 1. Over het stembusakkoord, dat als onmisbaar wordt gezien voor de uitvoering van het program, wordt gezegd, dat het niet zeker is, dat het verwezenlijkt kan worden, maar dat het niettemin moet worden gepro beerd. 2. Nederland moet er naar streven, dat Fui-ipa vrtf wordt en blijft van atoomwapens. Verder moet er naar worden gestreefd om China meer bij de wereldpolitiek te betrekken. 3. De raad van commissarissen van een onderneming moet voor de helft door de aandeelhoudersvergadering en voor de andere helft door de on dernemingsraad worden gekozen. Bij wanbeleid moeten de vakbonden na overleg met de ondernemingsraad een onderzoek kunnen instellen. By vergaderingen van de ondernemings raad zal de directeur, die geen lid zal mogen zijn, aanwezig kunnen zyn om inlichtingen te geven. 4. Er moet een politiek van regio nale economische ontwikkeling wor den ingevoerd om te voorkomen, dat er een welvaartsverschil biyft tussen het westen en de rest van het land. De inkomensvorming moet centraal worden geleid om de verschillen klei ner te maken. 5. Er moet een ombudsman komen. 6. Het recht op gezondheidszorg moet in de grondwet worden vastge- ADVERTENTTE MATRASSEN ©uc/ teutvo Uit het Leidsch Dagblad van i 15 Nov 1867: Wij vernemen met genoe gen, dat het debiet in den winkel der Arbeidersvereeni- ging, sedert den 23sten Octo ber j.l. geopend, met iederen dag toeneemt en het getal le den reeds is geklommen tot 131. Het bestuur heeft thans bons van tien en van vijfen twintig cents verkrijgbaar gesteld, om aan behoeftigen te worden uitgereikt. AdvertentieSlijterij en Tapperij ,pe Schimmel". Burgsteeg. VII: 933 (thans no 9) ontvangen Amster- r damsch Beijersch Winterla- gerbier, per flesch twintig i cents. W. van Tuil

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1