Kruiswoordraadsel graferen is spelen met licht 1 1 Kom er ACHT-er GEKLEURDE GLAASJES ALS FILTER Telefoon om mee te nemen ZATERDAG 11 NOVEMBER 19 61 LX) .EXTRA Ook een camera heeft wel eens een glaasje op. Des ondanks blijft de camera nuchter. Vaak ziet het toestel de wereld nog veel beter. Al lemaal hebben we wel eens gehoord van een filter. In ne gen van de tien gevallen gaat het dan om het geelfilter. Vraag de foto-amateur waar voor dat filter dient, dan zegt hij: „Voor de wolken". In principe heeft hij gelijk. Een filter kan de weergave van de hemel met wolken verbe teren. Een filter doet meer. We zullen u hieronder iets vertellen over zijn werking. Alles wat we hier bespreken geldt alleen voor zwartwit films. Filters voor kleurenfilm bestaan wel, maar die behandelen we later in een apart hoofdstuk. De filters bespro- afdruk. Het gevolg is te begrijpen: de afdruk vertoont op die plaats vaak een lichte plek. De laatste ja ren heeft men daaraan veel ge dokterd. De kleurenweergave (in grijstinten!) werd verbeterd. Toch blijft het blauw vaak te licht op de foto. Vooral bij zonnig weer is het goed merkbaar. De blauwe lucht komt er op uw kiekje uit te zien als een kaal, wit vlak. Gerou tineerde amateurs spreken van „een blikken lucht". Ook het menselijk oog kan er last van hebben. In dat geval zetten we een zonnebril op. Opeens is de hemel aangenamer om te zien. Ook de wolken komen, als we door een zonnebril kijken, beter uit. Datzelfde gebeurt als we de ca mera een zonnebril opzetten. Een geelfilter onderdrukt het blauw. Dat is gemakkelijk te zien als we het filter eens tegen het oog houden en naar de lucht kyken. Opeens is de hemel anders. Wat is er aan de hand? Wel. de hemel die zo'n overvloed van blauw licht naar ons toestraalt, wordt door het gele filter van een goed stuk van dat blauwe licht beroofd. Nu krijgen de wolken hun kans en zij springen er beter uit. Op de film is het effect nog be ter merkbaar. Daar de witte wolken op de film ongeveer net zo zwart werden als de omringende hemel, kwam er op ons afdrukje niets van Nu we het toch over die belich tingstijd hebben nog dit: als we een filter van groen, geel of blauw glas op de lens plaatsen, halen we een stuk licht weg. We moeten dan het diafragma wat verder open zetten. Hoeveel? Dat wordt bij elk filter vermeld in een tabel, welke tabel u by de verpakking vindt. Het gewo ne geelfilter vraagt overigens nau welijks enige aanpassing. Wanner u een film van 17 DIN in de camera hebt en u belicht normaal met bijv. f:11 bij 1/100 seconde op een zon nige dag aan het strand, dan kunt u met een geelfilter volstaan met bijv. f:9 bij 1/100 seconde, dus tus sen f:11 en f:8 in. Sterkere filters als oranje of rood, vragen een krachtiger aanpassing. Belichtingstijd De sterkte van het filter be paalt de weergave op de afbeel ding. De hierbij geplaatste foto van een Hollandse violen toont een opname geheel zonder fil ter. Onderstaande molenfoto is genomen met een oranje filter. Ook de Hollandse wolkenlucht wordt hierdoor zichtbaar. Soms moet u wel 3 x of 4 x ruimer belichten. Daarom is het verstan dig om bij zulke filters een wat ge voeliger film te nemen, byv. een van 21-24 DIN. U hebt dan wat Koop een goed filter Het beste filter is het type met een coating. Die bezitten net zo'n klein (blauw of geel) laagje als uw moderne lens. Dat is een kwali teitsmerkje. Die coating zorgt er voor dat uw lens en filter meer licht doorlaten. Ook geven ze een briljanter beeld. Uw fotohandelaar kan u precies vêrtellen welke fil ter voor uw camera het beste is. Reinig uw filters van tijd tot tijd met een lensdoekje of een stukje zijdepapier. Berg ze op in een han dig filter tas je. Uw filter houdt een deel van het licht tegen. Hierdoor kunnen we de weergave van de film verbeteren. Even resumeren Een filter maakt de eigen kleur lichter en de tegenovergestelde tint donkerder. Door het afsnijden van een deel van het licht moeten we de be lichting aanpassen. In Amerika is een telefoon gemaakt, wel ke men met zich mee kan dragen en waar op men onderweg gewoon nummer kan draaien om daarmee te telefoneren. Ook kan men er gesprekken op ontvangen. In tegenstelling tot de walkie-talkie is deze telefoon een draadloos toestel dat op een batterij werkt. Het apparaat is met de conventionele telefoon verbonden door een telefoonnet via een radioverbinding. Er zijn met het toestel proeven genomen op beperkte afstanden. Op de foto ziet men een ingenieur van de Bell Telephone in New Yersey (V.S.) bezig met het testen van een model. Andere filters Behalve het geelfilter bestaat er nog een aantal, o.a. het oranjefil ter. Dit onderdrukt blauw nog meer. Het zal de hemel vrij donkergrijs maken. De menselijke huid, bloe men, parasols, stenen huizen, enz. zullen lichter worden weergegeven op uw foto. Het roodfilter is dan in deze groep het zwaarste kanon. Het maakt uw wolkenlucht drama tisch op het onweersachtige af. Lichtspel De zojuist genoemde drie filters behoren tot de warme tinten. Denkt u maar aan vuur. De vlammen zijn geel, oranje of rood. Deze filters we ren dus alles wat koud is (bijv. ijs- blauw). Er zyn ook blauwfilters. Die houden de warme stralen tegen. Al le rode, gele- of oranjetinten wor den nu juist weer donkerder grijs op uw afdruk. Dat kan zijn nut hebben. Want fotograferen is spe len met licht. Als u een mistop- name maakt, kunt u het'misteffect onderdrukken of versterken. Met een geelfilter vermindert u het misteffect, met een blauwfilter wordt de mist „dikker". Denkt u maar even aan gele mistlampen die de mist doorboren. Nu nog iets over een filter dat tussen koud en warm in staat: het groenfilter. De werking is wat neutraler. Bij land schapsfoto's grijpen oude fotorotten graag naar dit filtertje. Het maakt weiden en bossen wat milder en lichter van tint. Ook de hemel doet het fijn met een groen-filter. Zonnebrand Als u 's zomers op het strand komt of u bent 's winters aan het skiën, merkt uw huid dat meteen. Die wordt nl. bruin. Dat komt door de werking van ultraviolette stra len, die een opeenhoping van huid pigment aan de oppervlakte veroor zaken. Uw film merkt het ook. Aan het zomerse strand en in de winterse bergen reageert de film met een vaak overdreven zwarting. De pig- mentering van uw film noemen we dan overbelichting. Vooral de hemel wordt op het negatief lekker zwart, het afdrukje blikkerig. Nu is een geelfilter aan het strand vaak vol doende om die ultraviolette stralen uit de camera te houden. In het gebergte helpt dat weinig meer. Die straling is dan te sterk. Daarvoor gebruiken we een speciaal filter. Het is het ultravioletfilter. Neem een kleurloos type. Dat ziet er uit als gewoon glas. Het verlengt de belichtingstijd niet. HORIZONTAAL: 1. plaats in Zuid-Holland 6. gesneden steen 11. drank 14. gereedschap 15. stiftje van een rijgsnoer 16. ontkenning 17. geloof 18- traag 20. zwaardvis 21. sportartikel 22. europeaan 24. rivier in Nederland 26. betaalmiddel 28. overal 30. groot feest 32. land in Europa 35. vleessoort 38. rustteken 39. kasteel in Friesland 41. as van kribben 43. aanwijzend voornaamwoord 44. voorzetsel 45. soort paard 48. vervoermiddel 50. voorzetsel 51. omroepvereniging 53. afkeer 55. iemand van adel 57. rivier in Rusland 59. met grote moeite gepaard gaan de 62. praal 64. verhoging 65. slag 68. insekt 70. slimme streek 72. laagte 73. huisdier 75- vrouw van Jacob 77. nevel 79. titel 80. tijdrekening 81. plaats in Drente 83. broer van Mozes 85. tussenzetsel 86. maat 87. grote stok VERTICAAL: 1. maand 2. bediende 3. oudste 4. onderricht 5. overlevering 6. bloedwei 7. familielid 8. vervoersonderneming 9. ■telwoord 10. landbouwwerktuig 11. vernietiging 12. steen .13. vreemde munt 19. zuivelprodukt 23. god van het vuur 25. venster 27. godin 29. hoofddeksel 31. drinkgerei 33. zoogdier 34. land 36. proef 37. vaartuig 39. schoonmaakartikel 40. soort schaatsen 42. inval 46. gek 47. voordeel 49. soort spel 52. vogel 54. stop 56. vrouw 58. drank 60. familielid 61. 63. meelachtig 66- gevleugelde termiet 67. 69. eveneens 71. rijgsnoer 73. betaalplaats 74. soort papegaai 76. zangeres 78. kleedje 82. water in Friesland 84. goud (Fr.) terecht. De lucht is wit, de wolken ook en dan zien we niets meer. Met een geelfilter drukken we echter de hemel weg; daardoor wordt die lucht op het negatief minder zwart, laat meer licht door bij afdrukken en zo ontstaat een grijze tint. De wolken echter geven door hun reflectie wel een zwarting op het negatief, met als gevolg: fraaie weergave van de wolken. Geelfilter Hoewel de wolkenkwestie het meest tot de verbeelding spreekt, kan het geelfilter veel meer. Veel tinten in de natuur bezitten een hoeveelheid blauw. Denk maar eens aan donkergroene bomen, aan ce ders, enz. Het geelfilter drukt die tinten iets terug en daardoor ,ogen' ze op de afdruk beter. Maar ook wit wordt frisser als u een geelfil ter gebruikt. De witte was aan de lyn bijv. tegen een blauwe wolken lucht, knalt er letterlijk uit. Gele paardebloemen in een weide doen het beter met een geelfilter op uw foto. U gaat misschien merken dat de werking van dit filter deze is: Het maakt de eigen kleur lichter, dus alles wat geel, geelachtig of wit is. Het maakt de tegenovergestelde Een deel van de woorden moet van achteren naar voren worden ingevuld. Welke woorden dit zijn is niet aangegeven, U moet dit zelf uitzoeken. Kom er ACHT-er 1. Stuur in auto is smaller 2. Slot van tas van Schot 3. Neus van taxichauffeur 4. Mond van man rechts 5. Schoen van Schot 6. Vlinder 7. Koffer van Schot 8. Steen minder rechts kleuren donker. Blauw is nl. het te genovergestelde van geel. Groen is een kleur, samengesteld uit geel en blauw. Ook groene tinten zullen dus wat lichter worden. Standfoto's worden óók al beter met het geelfilter. Het zand wordt wat lichter, de mensen en de zee komen goed uit. Oplossingen onder het motto „Kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur vm. in het bezit te zijn van de redactie. Wit te Singel 1 in Leiden. Onder de goe de oplossingen stellen wij een eer ste prijs van f 5.- en twee prijzen van f 2.50 beschikbaar waarnaar al leen abonnees kunnen mededingen- OPLOSSING VAN VORIGE OPGAVE De eerste prys van f5,- werd toegekend aan mevr. A. W. Over- vliet, Burggravenlaan 157 in Lei den, de twee prijzen van f 2,50 aan mevr. F. S. de Heer-Sijtsma, Hoog- landsekerkgracht 20 in Leiden en aan mevr. B. van Zernikelaan 11, in Voorschoten prijzen worden de winnaressen gezonden. Kunt u de acht afwijkingen in de belde bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt u elders in dit nummer. ken in dit artikel, dienen uitslui tend gebruikt te worden voor zwart wit films. „Zonnebrir De beginner heeft op zijn verlang lijstje bovenaan staan „Een geel filter". Waarom? Dat is een nadere uiteenzetting waard. Uw zwartwit- film geeft alle kleuren weer in een bepaalde grijstint. De ene kleur heeft meer effect dan de andere. Blauw bijv. is een tint die nogal nadrukkelijk op de film werkt. Met nadrukkelijk bedoelen we dat deze tint een forse zwarting op het ne gatief veroorzaakt. We hebben ge leerd dat veel zwart op het nega tief weinig licht doorlaat voor de

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 12