Kokos op de vloer Beleefde logeetjes DDI; DDIs TOSCA GELBE ROSE ZEEPSPON! CHEMISCi BIJ HET DE HERENMODE MAG OOK EENS Zuurkool is gezonfy THEEDOEK?# SATERDAG 11 NOVEMBER 1967 L.D.EXTRA ADVERTENTIE SPECIAAL de laatste jaren zijn er allerlei kunst vezels ontdekt en ontwikkeld. Het duizelt ons wel eens van de (nieuwe) namen. Voor kleding, voor woningtextiel, voor vloerbedekking worden die vezels in grote hoeveelheden toegepast. Het is opmerkelijk, dat de natuurlijke vezels zich temidden van die overvloed uitstekend weten te handhaven. Dat geldt bijvoorbeeld voor katoen, voor wol en ook voor kokos. Het is een ge luk, dat de kunstvezels ontdekt zijn, want het wereld- verbruik van textiel enz. neemt ieder jaar snel toe. Niet alleen omdat de wereldbevolking toeneemt, maar omdat we meer gebruiken. Ook in een land als Nederland, rela tief een „rijk" land, waar het verbruik vroeger al hoog was. Ook in Nederland is bijvoorbeeld het verbruik aan vloerbedekking de laatste decennia per hoofd van de be volking sterk toegenomen. In Engeland is op het ogem een spons te koop die, wanneer c erin knijpt, meteen zeep verstr? Midden in de spons zit namelijk buisje dat door de druk van hand wordt geopend en van? weer sluit als die druk ophot Dit buisje bevat alle ingrediëa voor wat ze in Engeland „bubt bath" noemen. De samenstelling van het mengsel is ongeveer dezelfde die van de nieuwe reinigingsmid len, die veel en luchtig schuim duceren. Als de kunstvezels niet waren ontdekt, zou het heel moeilijk geweest zijn om voldoende te produceren om aan die snel geste gen vraag te voldoen. Want de pro- duktie van natuurvezels is niet zo snel op te voeren als die van vele kunstvezels. Nu is er wél voldoende aanbod, In een groot aantal varië teiten. Zo*n van oudsher bekende vezelsoort is kokos. Speciaal in Ne derland wordt zeer veel kokos tot vloerbedekking verwerkt. India is de belangrijkste producent van ko kosgaren en 30% daarvan gaat naar Nederland. KWALITEITSMERK Dat kokos een van oudsher be kende soort vloerbedekking is be tekent niet. dat deze vloerbedekking ouderwets geworden is. Integendeel. Juist de laatste jaren heeft kokos een nieuw, eigentijds, mo dern uiterlijk gekregen. Zeven vooraanstaande Nederlandse fa brikanten hebben een gemeen schappelijk kwaliteitsmerk in gevoerd onder de naam van Sterkokos. Het assortiment kleuren en dessins is enorm uitgebreid; er zijn er nu 200. Kokos is er nu in een groot aan tal breedtenvan 67 cm tot 380 cm breed toe, zodat het nu ook algemeen gebruikt wordt als vast-tapijt, van plint tot plint. De verftechniek is sterk verbe terd. Daarbij zijn de klassieke goede eigenschappen van het materiaal bewaard gebleven. Het materiaal is sterk en geluiddempend. Het kan erg goed tegen vocht. Niet zo goed te gen grote droogte! Als in een huis de lucht te droog is voor mensen, is die lucht ook te droog voor kokos. Vlak voor fel stralende convectors dient de vloerbedekking door een los haardkleedje tegen uitdroging te worden beschermd. Dat geldt trou wens voor bijna iedere vloerbedek- king. In nieuwe, nog vochtige wo ningen kan kokos zonder bezwaar direct worden gelegd. Kleine onef fenheden in de ondervloer vangt kokos zelf op, zonder een speciale onderlaag. Mede daardoor is kokos niet duur: circa 10-12 gulden per vierkante meter. SOORTEN Als we over kokos praten komen we vanzelf op nog een paar andere soorten vloerbedekking van plant aardige vezels. Sisal bijvoorbeeld. Het bekende Jabo bestaat uit een grondweefsel van hennep, terwijl het eigenlijke loopvlak wordt ge vormd door de taaie sisalvezel. En Sico bestaat uit een ketting van kokos en een inslag van sisal. Het resultaat is een materiaal, dat fijner van structuur is dan kokos en minder glad dan sisal. Uit kokos zijn natuurlijk ook de bekende ruig- geschoren deurmatten gemaakt. Te genwoordig ook met een plastic-on derlaag en daardoor in iedere vorm verkrijgbaar en zelfs in tegels le verbaar. Tosea Crème djgcreme voor een bekoorlijke matglanzende f.uy v Tosca Cold Cream verzorgingsaème en voedjng f.1.75 Tosca Soft Cream halfvette crème, beschermend, vochtinbrengend, als onderlaag voor de make-up f.2.95 VAN HET WERELDMERK Kokos is bestand tegen ravottende kinderen. Boven: een decoratief ruitdessin, ook in kokos. Kokos vraagt weinig onderhoud. Enkele praktische wenken: matten, karpetten en lopers zo mogelijk iedere week kloppen, maar eventuele vlekken zo spoedig mogelijk met een alkalivrij schuim- reinigingsmiddel verwijderen voor het behandelen van hard- alvorens een chemisch reini gingspreparaat te gebruiken even een proef op een hoekje van de vloerbedekking of op de achterzijde van mat of loper nemen. H Romantiek ook in de bad kamer. Pastelkleurige baden met bijpassende tegels en fleurige badmatjes, handdoe ken en zo. En nu ook beeldige badstof gordijnen, veel leuker dan plastic. ET is prettig, een logée te hebben. Ze geeft je het excuus om niet al te veel tijd zoek te maken met stoffen, zui gen, boenen. En diezelfde logêe geeft nog een excuus om veel en gezellig uit te gaan. Het beetje extra drukte dat het meebrengt, neem ik graag op de koop toe; zo rustig is het anders ook niet bij ons. En juist met een vreem de over de vloer gedragen de kinderen zich correcter dan wanneer we louter onder ons zijn. Meestal zijn het vrouwen die bij ons logeren. En dan zijn ze óf heel jong, ój bepaald niet jong. De jonkies weten wel raad met zichzelf. De oudere logées weten helemaal geen raad met zichzelf; zij voelen zich Indrin gers en klaplopers. Waarom eigenlijk? Ze zijn toch uitgeno digd? Omdat we niet over een lege logeerkamer beschikken is het altijd Marian die haar kamer afstaat en zelf met bed en pop pen haar intrek neemt op een reeds door iemand anders be zette slaapkamer. Voor haar is het een grapje; de logée krijgt er dikwijls gewetenswroeging van. „Vind je het niet vervelend dat ik jouw kamertje in beslag neem?" vraagt ze onverander lijk en Marian, die de vraag vervelend vindt, knikt drama tisch van ja. Hetgeen er niet toe bijdraagt de logée op haar ge mak te stellen. Het is trouwens verbazing wekkend dat alle oudere logées voortdurend dezelfde vragen stellen. „Thea, kan ik iets voor je doen?" Dit is een regelrechte aanslag op mijn zalige excuus om tij dens haar aanwezigheid zo min mogelijk te doenOverigens zou ze raar opkijken wanneer ik on middellijk op die vraag reageer de met een emmer water en een zemelap. „Je hoeft voor mij geen druk te te maken, ik eet gewoon met de pot mee, hoor!" Weer zo'n vervelende opmerking. Met een gast in huis is het juist fijn om drukte over het eten te maken, te experimenteren met speciale toetjes en de vindingrijke huis vrouw te spelen. Ach, tantetje, gun me die pret! Onze laatste-logée-van-de- zomer maakte het helemaal bont. Zij zei: „Hoor eens. je hoeft heus niet de hele week met w rond te toeren, dat kost maar benzine. Ik neen de bus wel al9 ik ergens heen wil." „O, toe laat me," smeekte ik. „Dacht je dat ik het niet heer lijk vond om rond te rijden, het gevoel te krijgen dat ik weer met vakantie ben?" „Ja maarje hebt toch je werk." „Dat heb ik voor een week aan de kant gezet." „Ik wil beslist geen overlast aandoen je de kans geven het werk opzij te schuiven, rondtoeren in de laatste mooie dagen, op een middagterrasje genieten van de herfstzon, samen afscheid ne men van een heerlijk seizoen, samen de bossen zien verkleu ren dat noemde ze Over last"! En toenterwijl ze nog uitge breide verontschuldigingen stond te maken, met alle ge weld iets voor me wilde „doen" en al mijn goed bedoelde po gingen liet stranden op haar goede manieren en schuldgevoel, rinkelde de telefoon. „Wacht even." prevelde ik op gelucht en dook naar het toe stel. Moederlijke overpeinzing „O, mevrouw Beekman," sloeg 'n jonge stem tegen mijn oor, „vindt u het goed als ik morgen de hele dag kom?" „Ja," juichte ik, de stem her kennend. „Zou ik ook eh bij u kunnen slapen? Hier is niemand thuis en ik voel me nogal een zaam." „Natuurlijk! Kom. en maak het je gemakkelijk. Je krijgt een luchtbed! En ik ga me geweldig voor je uitsloven. Kind, ik ben zo gelukkig dat er mensen zijn die de bescheidenheid het bos hebben ingestuurd" De nu op-een-na-laatste-logée keek me verwonderd aan. „Doen de jongelui dat tegen woordig zo?" vroeg ze haperend. „Ja, de hemel zij dank. Is het niet kostelijk? Eindelijk zal ik iemand om me heen hebben die niet voortdurend iets voor me wil doen en die het gewoon vindt om verwend te worden. Want daar zijn logées voor, weet je. Om je er druk over te maken, om ze te verwennen en je er voor uit te slovenGastvrijheid is iets heerlijks, maar dan moet het wel geaccepteerd worden, anders is het een ellende." ,JDe jeugd van tegenwoordig heeft geen manieren," consta teerde de op een na laatste lo gée. Maar ik vraag me af wat be leefder is: welgemeende gast vrijheid in alle onbevangenheid accepteren, óf er voortdurend bezwaren tegen inbrengen. THEA BECKMAN Men verwijt ons wel eens dat we op deze pagina nooit aandacht besteden aan heren mode. Vrouwen zijn zeker ge ïnteresseerd in wat er te koop is op dat gebied, vooral om dat zij het vaak zijn die bij een aankoop de beslissende stem hebben, horen we dan. Omdat wij ook de kwaadsten niet zijn, maken we deze week een schuchter beginne tje. Schrik niet van dit plaat je, want omdat in de dames mode de avant-garde het in teressantst is, moeten de he ren er ook maar aan geloven. Nieuw dus dit sportkostuum van beige kamgaren twist, dessin „window-check". Een ander badkamernieinl werd getoond op de laatste 1 se zeepbeurs, namelijk een i tische puimsteen. Puimsteen i vroeger gebruikt voor de ven ring van vlekken op de huid,'| met zeep niet weg waren te k Het nieuwste stukje chemisch J teriaal heeft ongeveer de afmi gen van een stuk puimsteen. Het schijnt zo grondig te werl dat men er ook ongewenste eeltijj ming, hoornhuid en ogen mee kan verwijderen. Russische 'a Op schoenproblemeiu ils Vrouwen met grote voeten, schoenen willen kopen, worde? H de Sowjet-Unie naar de heref" deling verwezen, terwijl mai hol met kleine voeten zich met derschoentjes moeten behei^ De Prawda Wosroka („Praf van het Oosten") in Tasjkent de deze toestand, waar aan te doen schijnt, aan de De krant vertelde hoe een e je zich bijna in tranen op de dactie vervoegde met de hoe ze in vredesnaam hereof lien kon dragen. „Het leuk meisje," aldus het „met pech: ze had maat 42, De grootste damesmaat Russische winkels is 41, ste herenmaat 38. Een jonge academicus klg in een ingezonden stuk zijn proefschrift had moeten dedigen op jongensschoen» geen gezicht was bij hét spi voor deze gelegenheid nieuwe pak. Winkels, die maatschoenen ken, kunnen de vrouwen niet pen, omdat ze geen leesten ben boven maat 41. Voor ma ligt het probleem anders, even onoplosbaar. De schoen» brieken hebben kleine leesten jongensschoenen, maar volgeni voorschriften mogen ze daa geen herenmodellen maken. „Het aantal mensen met bruikelijke schoenmaten is genoeg om enige aandacht hen te besteden," besloot h(' tikel: „ze dwalen maanden door de winkels en hopen wonder." ADVERTENTIE Het luxe schuimbad tegen normale prijs De luxe van weelderig koesterend schuim. De luxe van flonkerende flacons. De luxe van diep-fonkelende tinten.En de l uxe van keus uit vier betoverende geu ren en kleuren Voor wie prijs stelt op de luxe van een individueel schuimbad is er nu Gelbe Rose. K ies uw f avor iete geur en kl eu r; het roman tische Gelbe Rose, het exquise Orchidee, het delicate Daphne, de frisheid van Citrus. Betaal toch de normale prijs. U weet 't nu: 't is Gelbe Rose. De nieuwe luxe serie individuele badpreparaten van internatio naal niveau. tube 3,90 flacons van 6.75 tot 21,50 (W)ETENSWAARD Zuurkool, een echte wintergroente, kunnen we tegenwoordig in veel variaties kopen: los uitgewogen, maar ook hygiënisch verpakt in plastic zakken. Wijnzuurkool is wel iets duur der, doch bijzonder smakelijk. Zuurkool is heel gezond, omdat het een belangrijke vita mine C-bron, rijk aan melkzuur, kalk, fosfor en ijzer is. Probeert u zuurkool eens op een andere ma nier klaar te maken. We geven u een paar voorbeelden. Crêpes Nicoles Bak v in een mooi, glad fle er j beslag dunne goudgele fl» reg Kook intussen een kalfstoi gaar en snijd het vlees in b Maak van boter, bloem en dei bouillon een gladde saus en c blokjes kalfstong in de saus. deze af met wat champignons gesmoord of uit blik) eo scheutje madeira en kruide! in elk flensje een flinke lep» deze ragoüt, rol ze op en leg ip 8 derin een ingevette vuug8n schaal. Beleg de hele vuu ®br schaal met deze opgerolde fl Wï en schenk er tot slot een wf pittige kaassaus over. Bedeln a' met een laagje geraspte ki geef de schotel in een hete een prachtige goudbruine kon Chutneysaus Rj' Maak 10 g boter bruin en z 10 g boter door. Voeg 1 lepel f?en tenpuree toe en schenk er, I rende, 1% dl dunne room b| teei roeren tot de saus goed van foes is en maak deze dan met dn 'Ha ney op smaak af. 3» foil ADVERTENTIE DE DOEK DIE DIR DROOGT^ Iffe Rauwkostsehotel van zuurkool Snijd 100 g zuurkool heel fijn. Rasp 1 appel en schenk hierop het sap van een halve citroen. Maak 1 bosje radijs schoon en snijd ze in plakjes. Meng de zuur kool met de appel en radtfs door een bekertje sour cream (1/8 liter). Zuurkoolschotel met appel en varkenslapjes Leg onderin een casserole een laag zuurkool, hierop een in schij ven gesneden appel, een lepel ge raspte oude kaas en hierop twee varkenslapjes van 100 gram (gezou ten). Op het varkenslapje komt een gehakte ui met een teentje uitge knepen knoflook (in een knoflook- persje). Hierover komt weer een laag zuurkool, schijven appel en het geheel wordt afgedekt met een laagje gerasptfe kaas. Giet vervol gens zoveel appelsap over het ge recht, dat het voor 2/3 onderstaat. Doe een deksel op de casserole en zet deze gedurende twee uur in een matig, verwarmde oven. Clubsandwich Een slablaadje, 3 plakjes uitge bakken bacon, enkele plakken to maat, 1 lepel mayonaise, een plak boeren Goudse kaas, wat mosterd. Beboter drie boterhammen. Beleg de eerste boterham met een sla blaadje. 3 plakken uitgebakken ba con, enkele plakken tomaat, 1 lepel mayonaise. Leg er de tweede boter ham op en beleg deze met een plak boeren Goudse kaas, doe er wat mosterd op. Bedek alles met de der de boterham. Snijd de sandwich schuin door of prik door het geheel een satéprikker.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 10