In Bonn „hearings" over de „Notstands gesetze" Minister Eban is uitstekend Arabist Drie nieuwe partijen ~fïundeshaus door 800 politiemannen bewaakt Lof voor Haitink 11a Londen PhiP concert Geboren in Kaapstadscholing in Cambridgefunctie in Cairo fflïJDAÖ 10 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze correspondent in Bonn) 'oor het eerst in de geschiedenis van het Westduitse par ient is gisteren een „hearing" gehouden, in verband met de r omstreden wetsontwerpen met het oog op de noodtoestand fotstandsgezetse). In de komende weken volgen nog drie rings, hier ook wel „offentliche Anhörungen" genoemd. de desbetreffende hearings stellen de leden van de Bonds- commissies voor Justitie en voor Binnenlandse Zaken een tal experts vragen over dit wetsontwerp, een onderwerp dat tot schier onuitputtelijk geharrewar aanleiding gegeven ft. kwamen als expert onder er felle tegenstanders van de otstandsgesetze" aan het woord, els de hoogleraren Eugen Kogon steur van een der eerste boeken er de nazi-kampen, en zelf daar renlang gevangene) en Abend- jessor Kogon, die zich jaren in )ord en geschrift met zijn mede- bders tegen dit wettencomplex feft verzet, stelde gisteren de Bag in hoeverre de geallieerden (werkelijk bereid waren hun zo- h. voorbehoudsrechten op te ten, waarmee 'zij tijdens een cri- vA; in de gang van zaken in de kunnen ingrijpen, b van de argumenten van de orstanders van het wettencom- k is, dat deze voorbehoudsrech- ji de souvereiniteit van de Bonds- publiek beperken, en dat by de btandkoming van een eigen re ling de geallieerden van deze (hten afstand zouden moeten £ter van Binnenlandse Zaken gj*|icke las op de vraag van profes- Sgg Kogon een document voor, ÖS^niit bleek dat de geallieerden het geheel niet hadden beloofd D voorbehoudsrechten automa- th op te geven. De mededeling li minister Lücke ontketende p ook terecht een storm van fbazing. oèneniend verzet inde week zullen de vakbonds- [ers Rosenberg en Brenner voor commissies van de bondsdag schijnen. De vakbonden verzet- i zich de laatste tyd meer dan i tegen de omstreden wetgeving, veroorzaken daarmee de so- hl-democraten in de grote coa- t heel wat hoofdbrekens, lositieve resultaat van de hea ls kan zyn, dat tal van de nu aarzelende afgevaardigden zich eens bedenken, voor ze hun n aan dit wettelijk monstrum en. Niet alleen de liberale op- itie zal tegen stemmen zij it een eigen wetsontwerp ter dat veel minder ver gaat ook een steeds groter wor- e groep sociaal-democraten i voor een minder regoureuze 93iing te voelen, van de meest omstreden onder van de wetgeving vormt de maamde gemeenschappelijke imissie, het noodparlement dat moeten bestaan uit 22 van de eringspartijen deel uitmakende em van de bondsdag, en 11 ver- enwoordigers van de deelstaten, i. iedere deelstaat één, met in- rip van West-Berlijn. Niet al- wordt deze1 commissie door eenvoudige tweederde meerder, in de Bondsdag benoemd, wat tot gevolg heeft dat nu al een klei ne partij als de liberale FDP niets bij de samenstelling van de com missie in te brengen heeft; ern stiger nog wordt het geacht, dat dit „noodparlement in zakformaat" al meteen na de invoering van de wet zal worden samengesteld, dus als er nog geen vuiltje aan de lucht is. Dit parlement binnen het parlement zal dan op de hoogte worden ge bracht van tal van regeringsplan nen. die te geheim zijn voor de Bondsdag en die met de uitzon deringstoestand in verband staan. Perfectionisme Het weekblad Der Spiegel noemt het noodparlement de misgeboorte van een vlijtigheddsbevlieging. (Als er een crisis is, kan het toch niet functioneren en in vredestijd scha kelt het het normale parlement gedeeltelijk uit). Om zich het werk van dit noodparlement voor te stellen, aldus Rudolph Augstein, hoofdredacteur van Der Spiegel, moet men veel Beckett en Iones- cu gelezen hebben. Hier worden loopjes met het Duitse volg geno men en wel door Biedermannen. Vast staat wel dat wie zich ook maar enigszins in de althans open baar gemaakte crisisregelingen verdiept de somberste ervaringen krijgt met de ijskoude perfectie, waarmee humaristisch-onnozele details met absolute humorloosheid in wetsregelen worden gevangen. Even perfectionistisch was gisteren de maatregel van Bondsdagvoor zitter Gerstenmaier om de omge ving van het Bondshuis door 800 politiemannen te laten afzetten. Binnefi deze ijzeren gordel mochten geen demonstraties worden gehou den. Maar de straten rond het Westduitse parlement waren even leeg als meestal de banken van de afgevaardigden, die bezig zijn de verbazang, maar niet de bewonde ring te oogsten van hun parlemen tair geregeerde buurlanden, wier instelling zij in hun onervarenheid en ijver zo gaarne nabootsen. SUCCESVOL DEBUUT: stmorelaml „ernstige slag ijand" voor vi strijd in de Zuidvietnamese len is een ernstige neder- voor de communisten, aldus le de opperbevelhebber van ïrikaanse strijdkrachten in generaal Westmoreland, in Saigon. Westmoreland was bezoek aan het strijdtoneel, rning, dat de communistische tplannen in het gebied van To ernstig gedwarsbooind zijn. zijn mening hebben de ïtnamezen door deze strijd stige pogen te herwinnen, dat de jongste Zuidvietnamese ver- sn een gevoelige knauw heeft het weekoverzicht van het .nse opperbevel is ongeveer Et van de 1894 Vietcongstrij- die de vorige week zijn gesneu- boofji omgekomen bij de gevechten Loc Ninh, 110 km ten noor- •etKfvan Saigon. Aan Amerikaanse vielen 178 soldaten en werden eins 3 gewond. Van de Zuidvietna- b sneuvelden er 160, werden oannen gewond en zyn er 60 en. Tot zaterdag j.l. te mid- »t zyn nu in Vietnam 14.444 anen gesneuveld en werden 10 gewond. Het aantal Ame- i in Vietnam bedraagt thans £.man- De anc}ere geallieerde dachten in Vietnam bedragen man- Amerikaanse schat- 23! 'an de vijandelijke sterkte bleef De Westduitse minister van Binnenlandse Zaken Lücke die de „N otstandsgesetze" verdedigde. (Van onze correspondent). In een stampvolle Royal Festival Hall heeft Bernard Haitink gis teravond met groot succes zijn debuut gemaakt als eerste dirigent en artistiek adviseur van het Londens Phïlharmonisch Orkest. Haitinks dynamischeinspirerende en beeldende dirigeer stijl, alsmede de in teressante keuze van.zijn programma ontlokte grote geestdrift. Haitink zet in Engeland de door wijlen Eduard van Beinum geves tigde traditie voort. Van Beinum vervulde kort na de oorlog dezelfde functie bij de Londen Phil" als Haitink thans. handelde en de verfrissende vertol king van Strawinsky. Haitinks concert was zeer bevredi gend door de geëigende keuze van zijn tempi, zijn nooit falend muzikaal ge voel, zijn begrip voor de persoonlijk heid en het idioom van elke compo nist, aldus de Telegraph. Visitekaartje Haitinks „visitekaartje" bestond uit Berlioz' ouverture „Benvenuto Cellini", Strawinsky's .Symfonieën voor blaasinstrumenten", Beethovens derde pianoconcert met Hans Rich- ter-Haaser als solist en Bartoks con cert voor orkest. De Londense critici prijzen Haitink unaniem, omdat by hem de muzikaliteit voor alles gaat. In het openingsstuk noemt de Times Haitink een virtuoos, in de zin dat hij het effect kreeg, dat hij wilde. Ook Strawinsky was aldus het blad, buitengewoon indrukwekkend'. Speciaal bij Bartók viel er in de di rigent veel te bewonderen voor de manier waarop hij het orkeöfc onder controle had. De Daily Telegraph zet boven de recensie: „Haitinks eerlijke start". De krant looft hem voor de gezonde wijze, waarop hij Berlioz be- Dak van loods stort in: vijf gewonden Vijf arbeiders werden gewond, van wie twee zeer ernstig, toen gistermid dag in het Noordlimburgse plaatsje Ottersum het dak van een van de drie in aanbouw zijnde champignon- loodsen naar beneden stortte. Een vijftien arbeiders waren bezig om de loods, die 120 meter lang, 60 meter breed en 60 meter hoog moest wor den. met stalen constructiedak aan te brengen. Toen een lengte van 85 meter was bereikt stortte het dak plotseling door tot nu toe onbekende oorzaak naar beneden waarbij de ar beiders in de val werden meege sleurd. Twee arbeiders, de 36-jarige C. Jacobs uit Mill en de 21-jarige T. van Dtfk uit Zeeland (N.Br.) werden zeer ernstig gewond. De ravage was zeer groot. De schade bedraagt naar schatting minstens f 300.000. Weduwe komt in bos om van kon De 61-jarige weduwe Van der Kolk- Robben uit Venray is van kou omge- gekomen. toen ze in de nacht van maandag op dinsdag in de bossen rond Oostrum in slaap is gevallen. Het drama werd woensdag door een jager uit Venray ontdekt. De weduwe ontvluchtte maandag tegen de avond in een zwaarmoedige bui haar woning in Venray. Sindsdien vernam niemand iets van haar. Dins dag verzocht de familie bij de politie opsporing van de vrouw. Vermoede lijk is ze bij haar omzwervingen door de uitgestrekte bossen verdwaald en aan de rand van een bospad gaan slapen. Sectie op haar stoffelijk over schot wees uit. dat ze maandagnacht al in die ellendige toestand moet zijn overleden. Blijvend letsel slachtoffer van poging gif moord (Van onze Groninger correspondent) Het 7-jarige jongetje, dat als derde slachtoffer van de Franeker gifmoord in het Groninger academisch zieken huis verblijft, is nu buiten levensge vaar. Het is echter niet uitgesloten, dat hij een blijvende hersenbescha diging van de vergiftiging door zyn moeder overhoudt. Weer berichten over gevechten in Rood-China Volgens berichten uit Taipei (de hoofdstad van nationalistisch-China, Formosa) zouden de gevechten tus sen aanhangers en tegenstanders van Mao de afgelopen week zijn ver hevigd. Het verkeer over land en over water naar de drie centraal gelegen steden in China, Hankou, Hanjang en Woetsjang zyn gestremd. Bjj Tsjoenking, de oorlogshoofd stad van China, in de provincie Szetsjwan zou zwaar gevochten wor den. Ook worden gevechten gemeld in Moekden, Mandsjoerye, in Kang- ting en in een groot gebied in de provincie Sjensi. Er zou vooral veel schade zyn toegebracht aan di spoorlijnen in de gevechtsgebieden. Acht maanden geëist tegen spooksch utter De officier van Justitie bij de recht bank in Rotterdam, mr. W. D. Meeter heeft acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (drie maanden), waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist tegen een 26- jarige glaszetter uit de Maasstad, die in de maanden juli en augustus van dit jaar met een luchtbuks verschei dene vrouwen verwondde. De „spookschutter", zoals hij door mr. Meeter in zyn requisitoir werd genoemd, verschool zich 's avonds in het struikgewas by het Rozênlaan- viadukt in de Maasstad en vuurde vanuit deze positie op passerende vrouwen. Deze merkwaardige en ge vaarlijke manie was bij de glaszetter ontstaan door de vele meningsver schillen die hij met zijn moeder en zuster had. Uitspraak over 2 weken. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Marco Harm Alexander, z. v. De Oude en Schalkoord, Schie dam; Bart Meinard, z. v. Noothoven van Goor en Bredit, Bussum; Frank, z. v. Plokhooij en Schut, Slikkerveer; Mariene Nicola, d. v. Engelen en Ba- rends, Amstelveen; Marijn Elisabeth, d. v. Sipkema en Bijl, Rotterdam: Aniek Evelien, d. v. Van Boetzelaer en Laport, Singapore; Boris Slaveiko. z. v. Hololtcheff en Van Booma, Am sterdam. OverledenElisabeth Catharina Haagmans. Den Haag; Hillegondus Catharinus Peters. 82 j.. Tilburg; Jan Verwiel. 32 j.. Waalwijk; Kees Jan van Minnen, 21 j., Overveen; Anto- nia Petronelia Arnoldina Reynders, 86 j., Breda; Johannes Hendrikus Marie Noot. 66 j.. Bergen; Johan Pieter Breur, 82 j., Den Haag; Hen drik Pieter van Beest, 64 j„ Rotter dam; Elizabeth Suzanna Blok, Den Haag; Maria Susanna Lugthart, 94 j., Den Haag; Wilhelm Rhaese, 91 j., Den Haag. Groot winkelbedrijf: VERZET TEGEN SLUITING OP DE ZATERDAGMIDDAG „Wij zullen ons met kracht blijven verzetten tegen elke vorm van ver plichte verkorting van onze open stellingstijden, in het bijzonder tegen verplichte sluiting op zaterdagmiddag resp. op maandag." Dit zei gistermid dag de voorzitter van de raad voor het grootwinkelbedrijf, de heer W. J. R. Dreesmann, in zyn jaarrede tij dens een ledenvergadering van de raad in het Hilton Hotel in Amster dam. De heer Dreesmann zei van me ning te zijn dat uiteraard ook de werknemers in de detailhandel een vijfdaagse werkweek dienen te heb ben en dat deze vijfdaagse werk week zodanig moet worden toege past, dat daarbij ook een redelijk aantal lange weekeinden door de werknemers worden genoten. Hier aan kan z.i. worden voldaan zonder dat hiervoor de huidige openstellings- en sluitingstijden behoeven te worden gewijzigd. Het klinkt misschien wat vreemd, opgenomen in Ben Goerions zevende maar Israels minister van Buiten landse Zaken Eban, die in de" Vere nigde Naties op welsprekende wijze de belangen van zijn land verdedigt, is een Arabist. Aan het Queen's Col lege in Cambridge studeerde hy des tijds niet alleen Hebreeuws en Per zisch, maar ook Arabisch. In de pe riode 1944/'46 was hij taaiinstructeur (o.m. yoor Arabisch) aan het „Mid dle East Arab Centre" in Jeruzalem. Hij liet zijn gedachten zo intensief over de problematiek van de ver standhoudingen tussen Israël en de Arabische landen gaan, dat hij er in 1947 een boek over liet uitgeven, getiteld: „Zionism and the Arab Dat was dus een jaar vóór de uit roeping van de staat Israël. Ook by de voorbereiding van de akten, waar mee de stichting van de nieuwe staat gepaard ging, is hij actief be trokken geweest. Hij deed dat als gedelegeerde van hét „Jewish Agen cy" by de V.N. in New York (1947-1948). En nadat het VJï.-be- sluit tot oprichting van de staat Israël tot stand gekomen was, kon hy zich gaan voorbereiden op een nieuwe functie: die van Israëlisch vertegenwoordiger bij de V.N. Die mocht hij combineren met het am bassadeurschap in Washington. Als Israëlische V.N.-vertegenwoordiger heeft hij in het voorjaar van 1957 een sleutelpositie ingenomen in de afwikkeling van de vorige militaire confrontatie met Egypte: de Suez- crisis van november '56. In 1959 ver koos hij het politieke leven van Tel Het zangeresje P. P. Arnold Aviv en Jeruzalem boven dat van en John Walker zijn even in ons j New York. Als kandidaat van de land voor kleurenopnamen voor i Mapai-partij werd hij in de „Knes- het Vara-tv-programma Fenklub. set" (parlement) gekozen en prompt Volgende week donderdag wordt het programma uitgezonden. kabinet. Na korte tijd minister zon der portefeuille te zijn geweest, kreeg hij de verantwoordelijkheid voor on derwijs, die hij behield tot Ben Goe- rion's aftreden in 1963. Onder Ben Goerions opvolger Esjkol, promoveer de Eban tot vice-premier. Toen mevr. Golda Meir in januari 1966 het minis, terschap van Buitenlandse Zaken om gezondheidsredenen neerlegde, werd Eban als vanzelfsprekend tot haar opvolger benoemd. Zwervend leven Cambridge heeft met zyn studen tikoze discussies een belangrijke rol gespeeld in Ebans vorming voor de politiek. Op 2 februari 1915 was hij in Kaapstad geboren. Hij was nog maar heel jong toen zijn vader over leed. Zijn moeder verhuisde met hem naar Londen, waar zij hertrouwde met dr. Isaac Eban. Dat Abba „Eban" heet en niet Solomon, is toe te schrijven aan de omstandigheid dat de tweede echtgenoot van zijn moeder hem als zoon aannam. In Cambridge heeft hij niet alleen ge studeerd, maar later ook zelf col lege gegeven. Portugal wijst kritiek in YN van de hand De harmonie tussen de rassen In Portugal» Afrikaanse koloniën is natuurlijk en volkomen spontaan, aldus verklaarde de Portugese afge vaardigde De Miranda gisteren in de Beheerschapscommissie van de Ver. Naties. De kritiek op Portu gal beleid wees hij als „volstrekt absurde fantasie" van de hand. Naar aanleiding van een resolutie van 52 landen verklaarde De Mi randa, dat de beschuldigingen van Portugese „gruweldaden en racis me" worden gelogenstraft door haar eigen enormiteit. In de resolutie wordt Portugal veroordeeld wegens het niet uitvoe ren van een resolutie van de Alge mene Vergadering uit december I960, waarin het land werd opge roepen zijn kolonies onafhankelijk heid te verlenen. De resolutie van Afro-Aziatische landen zou vandaag in stemming worden, gebracht. De Miranda verklaarde dat de in woners van de drie Portugese ge biedsdelen Portugese burgers zijn, die met de Europese Portugezen „geestelijke banden, gesmeed door vier eeuwen van gemeenschappelij ke geschiedenis" delen. De Maline- se afgevaardigde was van mening, dat de koloniebewoners geen Portu gezen zijn en dat nooit zullen wor den ook. „Het zijn Afrikanen, die de wapens hebben opgenomen om hun land te bevrijden." De afge vaardigde van Kenia vroeg of Por tugal bereid was e en referendum onder VH.-toezicht te houden om te bepalen of deze mensen Portu gezen willen zijn. Twee mannen, die werden be schreven als leden van de „Ango lese regering in ballingschap" be schuldigden Portugal van geweldda dige onderdrukking van vrijheidsbe wegingen en discriminatie tegen de Afrikaanse bevolking van de kolo niën. De Kiesraad heeft drie nieuwe po litieke partijen geregistreerd: de De mocraten Referendum Partij, de Praktische Politieke Party Volks front en de Nationale Volkspartij. In de registers van de Kiesraad hebben zich opnieuw laten 'inschrijven de Nieuw Democratische Partij en de Partij voor Volkswil en Referendum, welke beide partijen aan de laatst gehouden verkiezingen hebben deel genomen, De oprichter van deze laat ste partij, mr. P. Koot uit Den Haag, heeft inmiddels drie nieuwe referen dumpartijen opgericht, te weten de Referendumparty voor de Arbei ders, de Referendumpartij voor de Middenstand en de Party voor Lega lisatie Hasardspelen. De goedkeuring van de kiesraad voor deze drie nieuwe partyen zal nog deze maand worden aangevraagd. In oprichting is voorts de Egalistl- sche Beweging, die o.m. nivellering van de salarissen wenst. De strijd van de Egalistische Beweging zal in het bijzonder gaan tegen het kapita lisme, dat „een vergaarbak is van al wat slecht is: oorlog, uitbuiting, ze deloosheid, onrecht en discriminatie'. De Praktische Politieke Party Volksfront, die zal deelnemen aan de binnenkort in Helmond te houden raadsverkiezingen, ijvert voor de na tionalisatie van alle ziekenfondsen, voor een radicale opruiming van de PBO, en voor de aanstelling van een ombudsman in elke provincie. Zijn moeder die secretaresse wa* in het Londense bureau van de „Zio nistische organisatie" heeft grote in vloed op z(jn denken gehad. In 1939, in het Britse leger opgenomen, werd hij spoedig uit Engeland naar Cairo overgeplaatst, zodat hij de Egyptische hoofdstad, die nu in een niet zo verheffende zin in het nieuws is, goed kent. In 1942 werd hy aange steld als verbindingsofficier van de Britse staf bij het „Jewish Agen cy" in Jeruzalem. Hij verleende er zijn bijdrage tot de opleiding tot Joodse vrijwilligers voor opdrach ten in Palestina en in door de na zi's bezet gebied in Europa. In zijn element Nadat hij in 1946 was afgezwaaid uit het Britse leger, begon zyn po litieke loopbaan in Jeruzalem, waar hij op de politieke afdeling van het „Jewish Agency" werkzaam was on der Mosje Sjaret. Eban, gehuwd met Suzanne Ambache en vader van twee kinderen, heeft behalve „Zionism and the Arab world" nog enkele boeken geschreven: „The modern literairy movement in Egypt" (1944), .Maze of Justice" (1946). „Voice of Is raël" (1957) en „Tide of nationa lism" (1959.). Behalve een geleerde is htf dus ook een produktief schrijver. Maar men mag aannemen dat deze rustige innemende st aatsman ln zijn eigen lijke element is op de plaats waar hij zich .thans bevindt. Op de post van minister van Buitenlandse Zaken van de staat Israël. In de Newyorkse wolkenkrabber van de Verenigde Naties. Aan het politiebureau niNoord- wyk bevinden zich verscheidene ge- De Nationale Volkspartij wil een I vonden rijwielen, bromfietsen, steps nationale omroep en keert zich tegen iedere verhoging van de schadeloos stelling van kamerleden. Zij wil ver der verlaging van de defensiekosten met ten minste 70 procent en een ver laging van de inkomens van minis ters, kamerleden en hoge ambtena ren met tenminste 50 procent en kinderfietsen. Om deze ozveel mo gelijk op de bestemde plaats te bren gen. zal de politie weer een tweetal kykmiddagen houden en wel op vry- dag 17 en zaterdag 18 november tel kens van 2 tot 5 uur aan het poli tiebureau aan de Voorstraat (ingang naast het wachtlokaal van de NZH),

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7