de beste tabak is N 0 RTD N tabak NDRTONFMJII Christelijk volksdeel mag in Indonesië geen paria worden -rijp, vitaal, HIJ EN ZIJ (erken en toerisme 25 NORTON Mindszenty stelt voorwaarden Bouw van superdok begonnen jllJDAG 10 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD J Het Is dit jaar 15 jaar geleden S at de Ned. Herv. Kerk activiteiten fe (egon te ontplooien in de recreatie- sctor. De stichting recreatiecentra ugl yi de N. H. Kerk heeft nu acht re- leatóecentra, die samen per jaar on- >veer een miljoen overnachtingen itqi |£®n' 3e accoimnodatie en de personeels- setting van de centra zyn aange- ist aan het streven, een bijdrage te veren aan de vakantie- en weekein- erecreatie. Waar mogelijk hebben mee I centra speciale recreatiezalen, |ort- en speelvelden, kampvuurkui- n, openluchttheaters en dergelijke. verigens staat het de gasten natuur- |k vrij, al of niet gebruik te maken n de mogelijkheden op het gebied in sport en spel, dans, film, forum 1 toneel-expressie werk, natuurex- '0 rsies, kampvuren of de zondagse erkdienst. Iedereen is welkom in de oentra. aar schatting behoort maar onge ler de helft van de gasten „op een andere manier" tot de NJH. Kerk. 965 In „Het grote bos" zijn al enkele 196pren doop- en huwelijk-diensten ge- luden. Men beschikt er ook over ac- immodatie voor een rooms-kath. 63 icliaristieviering. Van 29 januari tot en met 2 febr. 1 in Driebergen een conferentie ;5/1. n Europese kerken (die bijna alle et-rooms katholieke kerken van Eu- pa omvat) bijeenkomen om te spre- fo over „Kerken en toerisme". >•0001 "«I Dispensatie voor emengd huwelijk König, aartsbisschop van heeft gisteren op 'n perscon- aitie in de Oostenrijkse hoofdstad dat het Oostenrijkse epis- t met de episcopaten van West- Zwitserland, Frankrijk, erland en de Scandinavische lan- h probeert tot een gemeenschappe- jc standpunt te komen in de kwestie li de dispensatie van de door de Kerk voorgeschreven verplich- waaraan de r.-k. en de niet-r. ;ner moeten voldoen willen zij E gemengd huwelijk sluiten. kwestie in genoemde lan- b op verschillende wijze zou worden zou dit volgens kardinaal tot meningsverschillen en ver- eid kunnen leiden. vraagstuk van het gemengde is op de bisschoppensynode IVaticaanstad uitvoerig behandeld, [grond van de aanbevelingen die de heeft gedaan, valt te ver- dat de bisschoppenconferen- n de diverse landen verstrekkende heden op dit punt zaïl krij- naal König maakte voorts i dat de R.-K. Kerk en de Pro- kex-ken in Oostenrijk, West en Zwitserland op het ïblik proberen tot een gemeen- ielijke Duitse tekst van het e Vader" te komen. OECUMENE IN IET ONDERWIJS n het Betuwse dorp Varik hebben voorstanders van het bijzonder en openbaar onderwijs elkaar de nd gereikt en samengewerkt om komen tot het stichten van een rklassige lagere school, die thans M' alle kinderen van de dorpen rik-Heesselt bezocht zal worden. tot voor kort waren er drie scho- nl. twee openbare en een rooms- holieke school in deze gemeente, ca. 1200 inwoners. Het in stand iden van deze scholen waarvan twee aan vervanging toe waren, 5 geen eenvoudige zaak. De ge- ente stond in Gelderland het genoteerd wat de kosten per rling betreft. Men begreep dat dit niet langer kon doorgaan en in le overeenstemming werd beslo- de rooms-katholieke school en openbare school in Heesselt op te fen. Hiervoor in de plaats kwam vierklassige school, die de naam >eg van Burgemerster Westerbeek Eerten, de burgemeester, die in nenwerking van velen aan de rea ding van dit ideaal leiding gaf. i Athenagoras in Londen athenagoras van' Constantinopel, oecumenisch patriarch van de thodoxe Kerk. is gisteren voor een 'oei; Groot-Brittannië aangeko- n. Hij werd op het vliegveld van den begroet door de aartsbisschop Canterbury, dr. Michaël Ramsey is de eerste maal, dat de pa- woh van Constantinopel officieel Anglicaanse Kerk in Engeland soekt. Athenagoras is in de afgelo- weken naar een aantal Europese ofdsteden gereisd waar hij met •keiyice leiders besprekingen over christelijke eenheid voerde. ADVERTENTIE De succesvolle introduktie van NORTON bij het Nederlandse publiek, heeft er toe geleid, dat ook vele rokers van filtersigaretten vragen naar dit merk van ongekende kwaliteit. Daarom is er na... met dezelfde unieke tabakken, hetzelfde rijpe aroma en met het modernste fib Kardinaal König van Oostenrijk heeft er donderdag op gezin speeld dat de moeilijkheden van kardinaal Mindszenty nauw samenhangen met de weigering van de Hongaarse kerkvorst zijn zelf opgelegde verbanning niet dan op zijn eigen voorwaar den te willen beëindigen. Kardinaal König zei op een pers conferentie dat hij te allen tijde be reid was de Hongaarse kardinaal in de Amerikaanse ambassade in Boe- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Wanneperveen M. Hylkema te Willemstad (N-B). Aangenomen het beroep der gen. synode tot zend. pred. op Timor en Zuid-Belu E. Durkstra te Almelo naar Nieuwendijk (N-B) J. Jellema, dir. van het jongensinternaat „Scha penduinen" te Aerdenhout. Bedankt voor Dussen Drs. C. G. Baart te Nieuwpoort voor Wer kendam (vac. A. de Bruijn) E. Kem penaar te Wouburgge. GEREF. KERKEN Bedankt voor Luttelgeest-Kuinre J. Goldschmeding te Dussen. GEREF KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Kralingseveer-Krim- pen aan de IJssel H. J. Venhuizen te Noordbergum. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Waardenburg P. Blok Dirksland en D. Hakkenberg te Dordrecht. Beroepen te Ryssen (2e pred. pl.) J. C. Weststra/te te MeliSkerk, die bedankte voor Leiden. ADVERTENTIE Pak 'n Jumbo-spel, meer dan 100 voor jong en oud Dit zou er op wijzen dat het Vati- caan de beslissing aan kardinaal Mindszenty overlaat of hij een com promisvoorstel dat de Hongaarse re gering hem zou hebben gedaan wenst te accepteren of niet. Volgens dit voorstel zou hij toestemming krijgen het land te verlaten ondanks zijn veroordeling tot levenslange gevan genisstraf door een communistisch gerechtshof. Volgens niet bevestigde berichten zou de grootste moeilijkheid zijn dat kardinaal Mindszenty niet wenst af te treden als aartsbisschop van Eszter- gom, hoewel hij de leeftijd daartoe heeft. Hij werd n.l. in maart 75 jaar. De Hongaarse regering' zou hem op de een of andere manier willen re habiliteren om zo zijn vertrek te ver gemakkelijken, op voorwaarde dat hij aftreedt als aartsbisschop. Vage mededeling over gesprek van Smith en Thompson Premier Smith van Rhodesië en de Engelse minister van Gemene- bestzaiken, Hlhomson, hebben twee dagen lang in Salisbury, langdurig gesproken over de gespannen ver- lloop van het overleg' in commu niqué uitgegeven, waarin wordt ge zegd dat beide partijen zich „nader zullen bezinnen op de besproken kwesties, waaronder de geschilpun ten die zij nauwkeurig hebben af gebakend". Uit de verklaring valt niet op te maken of de onderhandelingen tus sen beide landen voortgezet zullen worden. Sommige waarnemers.zien in de vage taal van het comuniqué een teken dat er maar weinig vorde ringen zijn gemaakt op de weg naar een betere verstandhouding. Verolme wacht besluit van regering niet af Scheepsbouwer C. Verolme wacht niet op de beslissing of hij krediet garantie krijgt voor de gigantische uitbreiding van zijn werf op Rozen burg. Het Haagse aannemingsbe drijf Dirk Verstoep is dezer dagen begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van de helling waarop schepen tot 900.000 ton kunnen worden gecon strueerd- De uitslag van het onder zoek naar de subsidie-aanvrage van Verolme en van de combinatie van vier werven (Wilton Feijenoord, de Rotterdamse Droogdok Maatschap pij, de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouwmaatschappij en de Kon. Maatschappij „De Schelde"), die een mammoetwerf op Euro poort willen bouwen, wordt in de cember verwacht. Het Verolmecon- cem heeft geen tijd om het besluit af te wachten, omdat het al in 1969 de eerste van drie 240.000 ton me tende Esso-tankers moet afleveren. De nieuwe helling wordt 250 me ter lang en 80 meter breed. Er wordt een bokkraan overheen ge bouwd met een hijsvexmogen van 800 ton en een hijshoogte van 71 m:tsr. Het Haagse aannemingsbe drijf heeft tot nu toe alle dokken en werven voor Verolme gebouwd. De heer Vei'olme maakt op het ogen blik een reis door de Verenigde Staten en Zuid-Amerika- In de cember komt hy terug. ADVERTENTIE In de echte „Hij en Zy" longdrink moet kex-senbi'andewyn De Kuyper warden gebmikt. Wij radexi U aan hierop goed te letten. In een noxmaal drinkglas een flinke scheut Kersen- brandewijn De Kuyper. Bijvullen met tonic. Voor een extx-a-koele „Hij en Zij" enige stukjes ys toevoegen. Wordt Indonesië een moslimse staat? Blijft Indonesië een staat met volledige godsdienstvrijheid zoals zijn grondwet dat voorschrijft of wordt Indonesië een moslimse staat zoals vele islamieten wensen? Groeiend contact tussen r.k. en protestanten Deze in Indonesië altijd sluime rende vraag is ineens acuut ge- ivorden door het ernstige incident te Makassar waar een ivoedende volksmenigte in bijna alle protes tantse en roomskatholieke kerken en in enkele pastorieën vernielin gen aanrichtte. Dit incident staat overigens niet op zichzelfer zijn het laatste jaar ook kleinere inci denten geweest o.a. in Atjeh ivaar het bouwen van een kerk werd verboden. President Soekarno is altijd de gro te pleitbezorger geweest van de volle dige godsdienstvrijheid. Toen drie jaar geleden de Grote Vergadering van de Raad van Kerken op zijn aandrang niet in Makassar maar in Djakarta bijeen kwam, was dat om dat Soekarno in de hoofdstad de lei ders der kerken toe wilde spreken om voor de ogen van de hele wereld te laten zien hoe groot belang de rege ring ook aan het christelijke volks deel hechtte. De regering van generaal Soeharto heeft na de gebeurtenissen in Ma kassar opgeroepen tot toleratie, groot moedigheid en oprechtheid; zij schijnt meer geneigd tot overleg en overreding, een proces dat zich uiter aard aan de openbaarheid onttrekt, dan tot spectaculaire maatregelen en bestraffing van de schuldigen. Enkele moslimse leiders en groepen hebben zich zeer duidelijk van de Ma- kassar-affaix-e gedistancieerd. Maar hoe zal de houding van de christenen zyn? Zij lijkt beheerst, men beseft hoe belangrijk het Is elke provocatie te vermyden. Het is van het grootste belang, dat de christe nen in gebieden waar zij een meer derheid vormen, zich niet tot enige tegen-actie laten verleiden. Daarbij lopen zy echter gevaar te Vluchten" in een gesloten religieuze gemeen schap die zich afzijdig houdt van het nationale en maatschappelijke leven. De leiders in de Raad van Kerken zien dit gevaar. Zij zijn er op be dacht dat het christelijke volksdeel in Indonesië geen paria mag worden. Daarom hebben zij na de gebeur tenissen in Makassar in een bood schap de christenen opgeroepen tot dienst aan de natie en tot steun aan de regering bij het vestigen van een rechtvaardige orde. Door de situatie is het groeiende contact tussen protestanten en r.-ka- tholieken versterkt. Hoe het contact wordt met de islamitische leiders is nog een open vraag. Zullen de mu ren omhoog gaan of zullen de protes tanten en r.-katholieken in gezamen lijk overleg tot meer geestelijke aan raking met de islam kunnen komen? Zo is door een ernstig incident de godsdienstkwestie en daarmee samen hangend de staatsideologie in een kri tiek stadium gekomen. Naast de zwa re economische problemen, de werk loosheid, volgend jaar zullen 8000 doc torandi werkloos, zijn, de criminali teit, de politieke onduidelijkheid (nog steeds moet het leger het politieke vacuüm opvullen) en het Chinezen- probleem is nu een nieuw probleem, de vraag naar de godsdienstvrijheid, op de voorgrond gekomen, of liever, dit oude probleem is opeens acuut geworden. In deze situatie leven de kerken in Indonesië. Het aantal christenen is gegroeid tot acht miljoen, sommi gen spreken al van tien miljoen! De oecumenische samenwerking met de „fundamentalistische" groepen, de adventisten en andere secten neemt weinig toe, die met de pinksterkerken vordert, die met de R.-K. Kerk staat voor de dexir. Op de grote driejaarlijkse vergade ring van de Raad van Kerken, die in deze dagen in Makassar gehouden wordt de regering heeft ondanks wat daar vier weken geleden gebeur de, geen reden gezien het reeds lang van te voren vastgestelde samenko men in Makassar te verbieden wordt een voorstel besproken om een "oecumenische synode" te vormen. Dit is niet bedoeld als een eenheids- kex*k met één kerkorde, belijdenis en liturgie, maar wordt gezien als een tussenfase om de eenheid tenslotte te bereiken. In deze oecumenische syno de wil men de geestelijke verbonden heid der kerken vorm geven. De or ganisatorische eeixheid moet dan la ter volgen. Het geheel lykt wat vaag. Het zal er op aan komen wat men werkelijk wil. Groepsvorming of ge tuigenis en dienst? Een gesloten ge meenschap of open naar het volk? Het thema van de vergadering wijst op het laatste "Zie, Ik maak alle din gen nieuw" met als onderthema: Ver nieuwing van Mens, Kerk en Maat schappij

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5