SLUIT OOSTERKERK Rennies Explosieven gestolen Mode in mineur Voor tekort reeds 25.000 bijeen Nieuwe wegen Hogere investeringen leiden tot nivelleren inkomensverdeling r Vrijdag 10 november iö67 LEIDSCH DAGBLAD pagina ft NTVOLKING VAN LEIDSE BINNENSTAD naJ advertentie Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel helpen direct! Vergadering in de Leidse Waag Zeer bemoedigend en een klein beetje teleurstellend is voor kerkvoogden van de Leidse Hervormde gemeente het resultaat de j.l. zondag in alle hervormde kerken gehouden inzame- waarvan de gelden bestemd zijn om het tekort (f60.000) óver het jaar 1967 te dekken, spi Zeer bemoedigend omdat 925 gemeenteleden in totaal een be- ^drag van f 25.300 bijeenbrachten. Een klein beetje teleurstellend omdat slechts 925 van de circa 6.000 kerkelijk meelevende leden 7 Jeze zondag de daad bij het woord voegden. oF J Zondag weer neti -i Tjjsen inzameling Vermoedelijk is het slechte n-, kerkbezoek dit in verhand met et slechte weer hiervan de Qg<jorzaafc. Bij normale weersom- Undigheden gaan 's zondags m. 3.000 hervormden naar de idatyrk, j.l. zondag waren dit er 'M|echts 1.600. Deze teleurstelling |an echter voor kerkvoogden in jen grote vreugde worden omge- indien de 5.000 „achterblij ft. m" het voorbeeld ook in geld ïns-L van de 925 volgen. Teneinde hen daartoe ln de gele- 'ieid te stellen wordt ook a.s. zon- wederom een inzameling in al- hervormde kerken gehouden. In op deze zondag aansluitende week len de niet in de kerken afgege- formulieren thuis by de gemeen- worden afgehaald. Eerst hopen kerkvoogden de eind ig op te maken. Is nog steeds zo geweest, dat actie ook een re-actie opwekt, ook bij deze actie. De oproep kerkvoogden om na de diensten zondag 29 oktober suggesties te waardoor de financiële resul- En[ten in de toekomst een beter uit- it bieden, is niet onbeantwoord lieven. Vele suggesties, zowel rifteiyk als mondeling, zyn bin- Oosterkerk uiïT\jdens dit contact met kerkvoog- si is uitvoerig gesproken over de aanjtvolking van de binnenstad een an iidelijk verschynsel en het te- ^gjftopende kerkbezoek aan de j ufedskerken". Dit met uitzondering in de Marekerk waar in de regel ilktjed gekerkt wordt. Nu na de res- ecljliratie ook de Hooglandse Kerk een gaat krygen, wens- t imen ook deze kerk buiten de dis- 3 plsie te laten. Voor de Oosterkerk |t het echter geheel anders. Stern- ging op om deze kerk in de ite toekomst af te stoten. t/mi%wezen werd naar het voorbeeld, de Geref. Kerk heeft gegeven het sluiten van de Hooigracht en de kerk aan de Oude Vest, 'oor kerken aan de rand van stad werden gebouwd. Een sugges ted welke overigens niet nieuw is. let is ons bekend, dat kerksluiting i de Oosterkerk een punt van be rt uitmaakt van de Centrale Ker en het College van kerkvoog- Zou hieraan eventueel gevolg len gegeven, dan wordt overwo- om het orgel van deze kerk over brengen naar de Vredeskerk aan 1 Burggravenlaan. 2 evïf M h«on ek, I brei Pieterskerk Leidse Universiteit heeft al ge- belangstelling voor het lemen van de Pieterskerk. I in de naoorlogse jaren heb- u'Jn hier zeer vele universitaire plech- (ADVERTENTIE) Zoekt U moderne of klassieke modellen. GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Ook met briljant. j; JUWELIER v. d. WATER j HEEFT ZE. Haarlemmerstraat 181 zeer grote keuze. Op het gra veren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. '8 Maandags gesloten. Maandag 27 nov. en 4 dec. de gehele dag geopend tigheden plaats gevonden, mede verband met het feit dat het Groot Auditorium al lang niet meer groot genoeg is als gevolg van de enorme groei van de universitaire gemeen schap. Aanvankeiyk heeft men gedacht aan de bouw van een Auditorium Maximum, doch de kosten hiervan zyn te hoog, vooral ook gezien de zeer hoge investeringseisen voor on derzoek en onderwys zelf, die slechts mondjesmaat ingewilligd kunnen worden. De mogelykheid is niet uit gesloten, dat de Pieterskerk metter- tyd in eigendom zal overgaan naar de Universiteit, die dan permanent de beschikking over dit gebouw zou kunnen hebben, waarby dan de mo- geiykheid biyft bestaan voor kerk diensten. De Universiteit zou in dit geval een representatief centrum hebben voor de viering van het vier de eeuwfeest in 1975, wanneer dui zenden buitenlandse gasten ontvan gen moeten worden. „Slapende leden" Een ander punt, waarover gedis cussieerd werd, vormden de „slapen de leden", waarvan de hervormde gemeente in Leiden er circa 15.000 telt. Leden, die nog wel als her vormd ingeschreven staan, doch na genoeg geen binding meer hebben met hun kerk en zich daarvoor ook niet financieel interesseren. De sug gestie werd gedaan om deze leden b.v. tien gulden per jaar aan ad ministratiekosten in rekening te brengen. Met lede ogen zien kerkvoogden ook het permanente vertrek van ker- keiyk meelevenden naar randge meenten aan, met als gevolg een teruglopen van de kerkelyke finan ciën (vrywillige bydragen). Eerst wijkcentrum in Zuid-West Voor wat de kerkbouw in Zuid- West betreft, vroegen velen eerst de aandacht te richten op de bouw van een wykcentrum en dan in een later stadium een kerk te bouwen. In opdracht van Gemeentewerken zyn deze maand herbestratingswerk- zaamheden aan de gang aan Stille Ryn, Mariënpoelstraat, Lammen- schansweg (ventweg tussen Zoeter- woudseweg en Tomatenstraat)Bach- straat, Verdistraat en Tomatenstraat. Nieuwe wegen in aanleg zyn weste- ïyk deel Willem de Zwygerlaan, Oegstgeesterweg, Beethovenlaan, Scarlattistraat, Paganinistraat, wan delpaden Schubertlaan en Lange- gracht. Begonnen wordt met het aanleggen van Griegstraat en Smétanastraat. In het Leidse Volkshuis viel, eveneens gistermiddag, een 73-jarige inwoonster van deze stad van de stenen trap. zy liep daarby een armfractuur op. De E.H.D. zorgde ook in dit geval voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. De huidige gang van zaken: op zondag worden de hervormde kerk diensten in de gereformeerde Bevry- dingskerk gehouden, ware voorlo pig te continueren. Weer anderen waren van oordeel, dat een wyk centrum in Zuid-West die capaci teit moet hebben, dat daarin ook kerkdiensten kunnen worden gehou den. et is ons bekend, dat kerk voogden thans deze mogelykheden onderzoeken. Algemeen was wel de gedachte, dat aan 't jeugdwerk geen beletselen in de weg mogen worden gelegd. Dit moet zo mogelyk nog worden uitge- Haagse IT66 wil: Meer uitwisseling Ned. musea Men dient te streven naar een veel vuldige uitwisseling van kunstwerken tussen de Nederlandse musea onder ling. Dit is een van de conclusies, waartoe de Haagse afdeling van D'66 komt in een brief aan de Haagse ge meenteraad. Zij meent voorts, dat men zich in ons land moet beperken in het aan schaffen van kunstwerken ter com pletering van bestaande verzame lingen die elders in ons land reeds zyn vertegenwoordigd. Op deze wyze kunnen gelden worden be spaard. Daarvoor kunnen dan wer ken worden aangeschaft van en op drachten gegeven worden aan Haag se kunstenaars. Voorts concludeert D'66, dat de particuliere aanschaf van kunstwer ken kan worden gestimuleerd door goedkope tentoonstellingsruimten be schikbaar te stellen aan Haagse kun stenaars. Ook verzoekt zy de moge lykheid na te gaan werk van Haagse kunstenaars uit het gemeentelijke be zit tydelyk aan particulieren te ver huren. In Leidse vuurwerkfabriek De mogelijkheid bestaat dat er op het ogenblik in Leiden let terlijk met vuur wordt gespeeld. Bij een inbraak in Kats vuurwerkfabriek zijn namelijk enkele dozen met vuurwerk ontvreemd, waarvan het gebruik zeer gevaarlijk kan zijn. Zo behoren tot de inbrekersbuit de be ruchte „kanonslagen", waarmee doorgaans grote stukken de lucht in worden geschoten. Ondeskundig gebruik van dit explosieve materiaal kan ernstige ongelukken tot gevolg hebben. De vrees voor ongelukken is gegrond omdat het hier zeer waarschijnlijk jongenswerk be treft. De inbraak in de vuurwerkfabriek moet gisteravond zijn ge pleegd. In de kring van Hervormd Leiden wordt overwogen om de Oosterkerk te sluiten. (Foto L.D./Holvast) bouwd. Tenslotte werd ook gevraagd om meer voorlichting over de finan- ciën en om meer contact over deze I werkfonds 1967/1968. zaken. Vereniging tot ijsbestrijding nog) onmisbaai De Vereniging tot IJsbestryding kwam in Leiden in jaarvergadering byeen. De vergadering werd ditmaal gehouden ln het Waaggebouw, onder leiding van de vorig jaar benoemde voorzitter, de heer G. Nolles. By de opening van de vergadering werden enkele minuten stilte in acht geno men ter nagdachtenis aan wyien de voormalige voorzitter, de heer J. J. Epskamp. Hierna werd tot behandeling van de agenda overgegaan, die geen by- eondere punten vermeldde. Blykens het jaaroverzicht kwamen er in de afgelopen jaren geen noemenswaar dige vorstperioden noch sneeuwval voor en kenmerkte de winter 1966/ 1967 zich als één van de zachtste win ters van de laatste eeuw. De vereni ging behoefde dan ook niet tot actie te komen. Het vorig jaar genomen besluit om alleen dan contributiegelden te hef fen als de vereniging tot een ysbre- kersactie zou moeten overgaan, viel voor de leden dus wel gunstig uit. Ook voor het komende jaar werd eenzelfde besluit genomen. De ontvangsten en uitgaven over het boekjaar 1966/1967 ontliepen el kaar daardoor niet veel, respectieve- lyk f 205,76 en f 207,09 zodat ook het saldo van vorig jaar weinig ver andering onderging, zynde f 6518,26 tegenover f 6516,93 aan het einde van het boekjaar. De aftredende en zich herkiesbaar gestelde commissarissen /bestuurs leden de heren Th. Wiersma en G. Th. Middelraad werden zonder tegen stemmen ln het bestuur herkozen, terwyi de heren P. v.d. Poel en L. P. Groenewegen zitting namen in de kascommissie. Algemeen was men van mening, dat de vereniging nog lang niet ge mist kan worden, zeker niet voor de industrieën, en men drong er op aan te trachten van die zyde meer belangstelliing te wekken. Tenslotte werd besloten tot instelling van het Prof. dr. J. Pen sprak voor K. en O. De inkomensverdeling is een on derwerp. dat al van oudsher aanlei ding heeft gegeven tot vele emoties. Mede daardoor zyn door de diverse economen hierover uiteenlopende theorieën opgesteld. Over deze theo rieën sprak prof. dr. J. Pen gister avond in het Snouck Hurgronjehuis voor de leden van K. en O. Prpfjgpn, die hoogleraar is aan de faculteit der economische wetenschappen te Groningen, publiceerde in 1956 een preadvies over de wyze waarop de aanwas van het nationale inkomen zou moeten worden verdeeld. Aan de hand van een grafiekje toonde hy eerst hoe de inkomensver deling momenteel is. Uit deze gra fiek bleek dat' de bovenste laag van de bevolking (1 tien procent van het nationale inkomen heeft en de laagste 10 van de bevolking by- voorbeeld 3 k 4 Ook in de bovenste 10 van de be volking stygt de curve onevenredig snel. Hiermee sprak hy de stelling tegen dat de inkomens wel ongeiyk moeten zyn, omdat nu eenmaal ie der mens anders is. Wanneer men de mensen nameiyk onderverdeelt naar hun eigenschappen, in het byzonder naar inkomenverwervende eigen schappen, dan ziet men dat deze nor maal zyn verdeeld. Ingaande op de redenen van de ongelykheid in de inkomensverdeling, noemde hy hier voor enkele punten op, te weten de ongelykheid ln de vermogensverde ling, de organisatie van de maat- schappy, waarin een deel der inko mens is gebaseerd op winst, en de verdeling van de winsten van naam loze vennootschappen. De verdeling van de inkomens ont wikkelt zich thans in die zin dat er een vervlakking van de verdelings curve optreedt. Dit zou o.a. komen doordat het aandeel van de arbeid in de produktie steeds biykt toe te ne men naarmate er meer kapitaal in wordt gestopt. Hierby doen zich twee feiten voor. In de eerste plaats houdt dit in dat de looninflatie het aandeel van de arbeid in het nationaal inko men doet toenemen (een stelling, die 'bv. door Solow wordt gehanteerd) en bovendien biykt hieruit dat naarma te er meer kapitaal in de maatschap- py wordt gebracht, het aandeel van de kapitalisten in het nationaal in komen afneemt. Bovendien verklaar de prof. Pen de nivellering van de curve, die de Inkomstenverdeling weergeeft, mede- uit het minder schaars worden van lnkomensverwer- vende eigenschappen, zoals byvoor- beeld kapitaal en scholing. Nog even ging prof. Pen in op de scholing als medebepalende factor voor de inkomensverdeling. Indien de maatschappy zich verder ontwikkelt in de richting van een maatschappy, waarin het voor ieder mogelyk is om iedere willekurige opleiding te volgen, zouden arme mensen hun lage inko men aan hun eigen gebrek aan ca paciteit te wyten hebben. Nu nog, zo zei prof. Pen, kan men zich erop beroepen de kans niet te hebben ge had om zich te ontwikkelen, omdat een eventuele studie niet kon wor den bekostigd. Deze "troost" voor een lager inkomen, zou wegvallen als ie dereen in elk opzicht gelyke kansen zou hebben. Eentonig Mogelijk was dit wat Leiden betreft inderdaad het geval, maar men kon zich by het zien van deze show toch moeilyk voorstellen, dat de voorkeur van de Leidse dames uitsluitend zou uitgaan naar bruine wollen jurkjes met een oranje garnering. Hoewel moet worden toegegeven dat ter af wisseling ook een oranje jurkje werd getoond met een bruine garnering. De afwisseling werd uitsluitend ge zocht in de strikjes, stikseltjes en ceintuurte. De grote ritssluitingen, die een jaar geleden al door de Am sterdamse modehuizen werden ver werkt in hun kleding, zag men nu ook terug in de mode van de Leidse confectie-zaken. Vlotter was men met ceintuurs en gespen, die nu in de confectiekleding werden toegepast. De rokken waren over het algemeen kort. De donkerbruine jurkjes en veel anders zag men voor de pauze niet werden wat opgevrolykt met een wit boordje en witte manchetten, of met epauletten op de schouders. Meer afwisseling was er op het ge bied van mantels. Naalst enkele bont mantels, variërend van konynenbont tot nerts, waren er ook een paar leu ke wollen jasjes in verschillen de kleuren. Ook de modellen waren gevarieerd. Behalve de traditionele mantels met ceintuurs, waren er ook klokkende modellen te bewonderen met een wyd vallend rugpand. En dan waren er nog twee leuke capes in rood en zwart met epaulettes en 'n opstaand kraagje. Het was eohter verwonderlyk, dat de gehele show was afgestemd op de jonge vrouw, terwyl het publiek voornameiyk be stond uit iets oudere dames. Japon nen in grotere maten dan 42 werden niet getoond. Cocktail Indien de Leidse dames er naar de mening van de samenstellers van de ze show overdag allemaal vry uni form en somber uit zouden moeten zien. dan mogen zy zich toch uitle ven als er gelegenheid is om cocktail of avondtoilet te dragen. De uit- gaainsklediling was gevarieerd «n kleurryk. Het cocktailjurkje op de foto is een model van Mary Quant. (Toto LD/Holvaat), PRISMA prisma hijna en PRISMA gouden herenhorloges PIERROT Juwelier hoiToger Maarsmansteeg 21 Leiden - Tel. 20778 Een 22-jarige metaalbewerker uit Rynsburg viel gistermiddag ty- dens werkzaamheden in een druk* kerij aan de Leidse Pieterskerkkoor» steeg door twee ramen, toen de alu- minium trap, waarop hy stond plot» selling weggleed. De Rijnsburger, die bezig was met het aanleggen van een leiding voor de centrale verwar ming, kreeg snij wonden aan beide handen. Hy moest door de E.H.D. naar het Academisoh Ziekenhui* worden overgebracht. Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteeg) is het adres van juwelier-horloger v. d. Water waar u voor de a.s. feestdagen een waardevol en blijvend geschenk kunt kopen. Wij handhaven onze 30-jarige traditie. Ruime keuze - aparte modellen - de beste merken - prima vakservtee altijd voordelig. Met de modeshow, die gistermiddag en -avond door de Leid* sche Vereeniging van Industrieëlen is georganiseerd ter gele genheid van het 50-jarig bestaan, werd beoogd een overzicht te 1 geven van wat er op dit ogenblik aan actuele damesmode in Leiden te koop is. De medewerking van twaalf Leidse mode huizen moest er voor garant staan, dat inderdaad zou worden getoond wat er thans op modegebied aan de hand is.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3