Sport vreselijk belangrijk' Kroontjesbal is te licht Forse boete voor spelers van Celtic Oud-voetballer W. den Toom nu minister van defensie: Van der Linden gaat weer voetballen rognoses ZATERDAGVOETBAL Jorrit Jorritsma was snelste op 3000 m. Voetbal in V.S. nu in één bond Boze driebanders in Gerrit Heesetoernooi LjDAG 10 NOVEMBER 1967 E1DSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Van i correspondent). Zijn vrouw waarschuwt al door de telefoon en herhaalt het eens in zijn bijzijn thuis, in de warm ingerichte flat aan de gse Laan van Clingendael: „Zondag van zo half vier 's mid- tgs tot zeker half negen 's avonds mag er niet gesproken wor- 3j. Eerst de uitslagen op Hilversum 1 dan dezelfde -uitslagen op flversum 2, vervolgens dezelfde uitslagen bij de nieuwsberich- [en dan tot slot nog eens NTS-sport op de televisie. En of je |u dokter Kildare op het tweede net wil zien, geen sprake van jor". )e minister van Defensie, de heer den Toom, zesenvijftig jaar oud yid je niet gedacht, hè"), lacht, mag de hele week naar die t.v. ;en, maar ik kijk naar NTS-sport". iister Den Toom, die naast zijn en maar al te graag ontspanning t in misschien wel de grootste zijn liefhebberijen: de sport. Gevaarlijk iriële zorgen. ..De landen het ijzeren gordijn lanceren kant een ontspannings met Europa en Amerika op i, wat meer, cultureel maar voeren aan de andere de bewapening op. En het wes- met: zie je wel, het valt j nog wel mee, laten we maar verminderen. Dat is zo gevaar- Ën denk nu niet meteen, dat lk oorlog zou willen, want de landen van het Warschau-pact verminderde bewapening zouden i praten, ben ik de eerste om te werken. Ik heb één oorlog ifvalsysteem voor de Olympische zeilklassen ■nmlnste één van de vijf typen de Olympische klasse zal e Olympische spelen - beginnen- ïet die van 1972 in München - een ander type vervangen moe- porden. Dit werd gisteren tijdens itting van de permanente com- de internationale zeilbond onden besloten. t afvalsysteem houdt echter niet it de klasse, die het langst op het ipische programma voorkwam, eakelijkerwijze het eerst vervan- moeten worden. Wanneer op de spelen een boottype afvalt in volgende spelen, tenmin- Is de boot nog populair is bij de weer in het programma wor- enomen. De vijf Olympische zijn de 5.5 m. Star, Draken, ig Dutchman en de Finnjollen. rder werd besloten de „definitie de amateur" meer aan de hui omstandigheden aan te passen, il een zeiler, die zijn dagelijkse ham verdient met het ontwer- of construeren van zeilboten of xdelen daarvan, of indien hij een yw ep uitoefent dat nauw verbonden til et deze bedrijfstak, zijn amateur- niet verliezen. meegemaakt, dat was meer dan vol doende. Maar vergeet niet, dat Rus land geen soldaat minder heeft. Ja, vei korte diensttijd, maar men ver geet te vertellen dat de militaire op leiding al op 15-jarige leeftijd op school begint. Ik ben zo bang dat die ontspanningspolitiek een onderdeel van hun strategie is. En wij? De NAVO, onze NAVO. wordt veel te veel gezien als een militaire alliantie in plaats van als een vredesinstru ment". Belangrijk Naast zorgen de ontspanning, de sport. „Sport is zo vreselijk belang rijk. Jonge mensen, die zich alles ont zeggen om de top te bereiken en dat in deze tijd. dat is toch enorm. Als je die mensen kan helpen is dat zeer belangrijk, voor die persoon, maar veel meer nog voor die persoon als Nederlands vertegenwoordiger. Ik heb ook altijd tegen mijn collega Klompé gezegd, dat ik graag op dat gebied wil helpen. Okker kan ik faciliteiten verlenen en toen ik nog staatssecre taris was heb ik Schenk kunnen hel pen. En kijk (minister Den Toom haalt een ansichtkaart te voorschijn), kaart van de Nederlandse volley- balploeg in Turkije, ondertekend door sergeant Valkenburg, die door mijn bemiddeling mee kon gaan. Zoiets vind ik gewoon heel fijn". De sport is minister Den Toom van af zijn vroege jeugd nooit vreemd ge weest. Naast schaatsenrijden en ten- ;n heeft hij veel en lang gevoet bald. „Als aspirant begon ik bij HRC Den Helder. Die speelde toen 2de a KNVB. nu 1ste klas. Toen ik 18 s voetbalde ik in het eerste, rechts half of spil, die in die'tijd nog aan vallend was. Op de KMA was het Velocitas, het cadetten-elftal van de KMA. Later nog veel in officierself tallen. Als commandant van de lucht- machtopleidingen in Arnhem, ik was Nu als amateur (Van c i correspondent) irip' si) ARRESTATIE NA WEENSE VOETBALREL Weense politie heeft gisteren een bouwvakarbeider gearres- I. die de afgelopen zondag tijdens interlandwedstrijd Oostenrijk tkenland het veld opkwam en een Ckse speler aanviel, politie zoekt nog naar de toe- wer, die de Hongaarse scheids- iter Gere met een bierfles ver- Ton van der Linden heeft van de KNVB toestemming gekregen om weer te gaan voetballen als amateur. Hij doet dat bij DOS 01 en komt waar schijnlijk zondag al in het veld tegen Donar uit Hilversum. Van der Lin den, die 34 jaar is, speelde in februa ri zijn laatste wedstrijd in het betaal de voetbal met DOS in Maastricht te gen MVV. Daarna nam de oud-inter nationaal afscheid, omdat hij zich li chamelijk en mentaal niet meer op gewassen voelde tegen de druk van het semi-professionalisme. Van der Linden heeft namelijk een loodgie- tersbedrijf dat tevens centrale ver warmingen aanlegt en deze drukke zaak nam hem zo zeer in beslag dat hij het bezwaarlijk vond de verplich te trainingen en concentraties van de betaalde voetballers te volgen. Van der Linden heeft echter wel weer zin om zuiver als ontspanning bij de amateurs te gaan spelen, zeker nu de doktoren geen bezwaar hebben. ADVERTENTIE KONFEKTIE NAAR MAAT VANAF f 198.— WINDSOR b^oor de nederlaag van j.l. zater- tegen De Zwervér heeft Quick de kans gemist om op één achterstand te komen op lei- Hulzen, welke tegen Zwart Wit verder kwam dan 00. Dat- Zwart Wit komt morgen naar Zuid. Beide ploegen zijn in :h opzicht van gelijke kracht. Rotterdammers zijn door wat vinniger en daar zal Boys terdege rekening mee houden. De uitslag? We iet maar op een gelijk spel. Boys speelt ook thuis en wel De Zwerver. De Kinderdijkers klopten vorige week Quick op royale wijze en het ziet er uit dat de Geelzwarten niet bij 'te zullen zijn om de winst te houden. SIZO moet naar De Hillegommers zijn voor wedstrijd favoriet, al gaat het ken niet zo vlot meer als enige SJ geleden. Leede in 2B moet naar ttvenzande; De Sassenheimers 1 het moeilijk krijgen, al staan heren een paar plaat- li lager op de ranglijst. Noordwijk zal in Werkendam heel goed voor de dag moeten komen om te win nen van Kozakken Boys. Ook hier houden we het op een gelijk spel. De derde klasse A (West I) brengt de wedstrijd BOLARC Nu de Alphenaren een inzinking door maken, is de uitslag onzeker. De andere derde klasser. RCL, moet naar JAC in Den Haag en dat zal wel een Haagse overwinning wor den. In de vierde klasse zijn Katwijk en Naaldwijk de koplopers en van zelfsprekend hopen beide ploegen, dat de ander een misstap zal doen. Voor Naaldwijk is daar weinig kans op, nu het zwakke Rouwkoop op be zoek komt. Katwijk zal in de uit wedstrijd tegen Spirit echter terde ge moeten uitkijken om niet te struikelen. Leiden verliest de uit wedstrijd tegen Be Fair en GWS kan de thuiswedstrijd tegen de Lier wel winnen. De Rijnstreek-derby KoudekerkHazerw. Boys houden we op een gelijk spel. SVOW ten slotte moet dit resultaat kunnen be halen in de uitwedstrijd tegen Lis- ser Boys. VAN DER LINDEN ontspanning „De mensen moeten echt geen wonderen van mij verwachten", ver telde hij ons. „Ik ga echt voor mijn plezier voetballen en het zal wel een paar weken duren voor ik helemaal ben ingespeeld. Ik ben wel behoorlijk in conditie, omdat ik de hele zomer heel enthousiast getennist heb. Toen het tennisseizoen was afgelopen ben ik aan zaalvoetbal gaan doen. Ik dacht aan het begin van dit jaar dat het met mijn voetballoopbaan hele maal afgelopen was, maar ik merkte dat ik die partijtjes op zondagmiddag niet kon missen. Daarom ben ik blij dat ik van nu af aan weer iedere week de wei in kan. Ik ben niet van plan om mij als solist op de voor grond te gaan spelen. Ik zie het zui ver als ontspanning". W. DEN TOOlt) toen commodore, heb ik nog eens een paar voetbalschoenen cadeau ge had". De minister, in militair tenue lui tenant-generaal, vergeet nog wat. Jn 1929, kan ook '30 geweest zijn, speelde ik in het Nederlandse jeugdelftal en ik heb nog eens aan een voorwed strijd bij de Olympische Spelen van '28 meegedaan". Met trots verhaalde herinneringen, die minister Den Toom ook nu nog vaak naar inter- Tommie Smith is tegen boycot van spelen door negers Tommie Smith, de wereldrecord houder op de 200 en 400 m, heeft zich gisteren tijdens een diner dat hem door 200 bewonderaars in Lemoore was aangeboden, uitgesproken tegen een mogelijke boycot van de Olympi sche Spelen van Mexico door Ameri kaanse negeratleten. „Ik zou er mijn rechter arm voor over hebben om een gouden medaille op de Spelen te win nen", voegde Smith aan zijn verkla ring toe. Volgens Smith zullen velen van de Amerikaanse negeratleten, die een kans maken in de Olympische ploeg te worden opgenomen, zich op 23 no vember op de universiteit van Cali- fornië beraden over het al dan niet deelnemen aan de Spelen. „Van hen zal zeker 75% zich uitspreken voor deelneming". Smith ontkende dat hij de geeste lijke vader van het boycotidee was. „Toch", aldus de veelvoudige we reldrecordhouder, „heeft het plan on miskenbare waarde. Als de negers zich uit de Amerikaanse ploeg terug trokken, zou dat meer effect hebben dan bloedige opstanden of protest- LFC OEFENT LFC zal haar vrije zondag benut ten met het spelen van een oefenwed strijd tegen de Haagse vierdeklasser GONA. De wedstrijd vangt om 12.00 uur aan. Voorts spelen de kanaries op donderdagavond 23 november een wedstrijd tegen het eerste semi-prof- elftal van RCH. land wedstrijden doet trekken. „Jam mer van Keizer. Al voordat de scheidsrechter floot, zei ik: die gaat er uit. Een menselijke reactie, maar fout. Hij had die tegenstander beter een paar keer mooi kunnen passeren, dat had die Holcer waarschijnlijk veel erger gevonden". Verafgoden Een nieuw voorbeeld van spel ver ruwing"? „Ja, dat is zeker niet over dreven. Het publiek draagt daarin zeker schuld. Ze verafgoden die men sen. Gedeeltelijk is het professio nalisme ook de schuld. Mannen als Van Heel, Bakhuys en Smit deden zoiets niet. Tegen gaan? Je moet profs goed begeleiden, een man, die met ze praat. Die psycholoog bijvoor beeld bij Ajax. En dan, een scheids rechter steunen als publiek". Ronde van Mexico René Pijnen weer beste Nederlander De Mexicaan Angel Villana heeft gisteren de zesde etappe van de Ron de van Mexico gewonnen. Villana versloeg in de eindsprint van de 200 km lange rit van Queretaro naar San Luis Potosi een kopgroepje van vier man. De Rus Zajarov bezette de tweede plaats. De bestgeplaatste Ne derlander was René Pijnen, die in een groep ex aequo als negende finishte, een minuut achter de winnaar. De uitslag: 1. Villana (Mex) 4.53.01 (met bon.), 2. Zajarov (Rusl.) 4.53.11 (met boni, 3. Salazar (Col) 5.53.21 (met boni, 4. Czarnowskl (W.-Dld) 4.53.31, De Columbiaan Pachon be hield de leiding in het algemeen klas sement. ADVERTENTIE „Club te schande gemaakt'1 Alle spelers van Celtic Glasgow, die zaterdag hebben mee gespeeld in de wedstrijd tegen Racing Buenos Aires om het of ficieuze wereldkampioenschap voor voetbalclubs, hebben van hun vereniging een boete opgelegd gekregen van 250 pond ster ling (2500 gulden). Dit deelde de voorzitter van Celtic, Bob Kelly, gisteren tijdens een pers conferentie mee. „Ik weet dat 250 pond sterling een /are boete is", aldus de heer Kel ly, „maar we kunnen er niet zonder aan voorbijgaan, dat een team. in het vorige seizoen nog geken schetst werd als een van de meest ge disciplineerde ploegen van Europa, zich ineens zo vergeet. Het is zowel de reputatie van onze club als van het gehele Britse voetbal noodzakelijk, dat dergelijk wange drag direct de kop wordt ingedrukt. Ik geef toe, dat de boete hoog is, r misschien dat onze spelers juist daardoor zullen schrikken, dat zij in het vervolg wel zullen uitkijken voor- Selectie-wedstrijd in Amsterdam Op de Amsterdamse Jaap-Eden- baan is gisteren de eerste van de reeks van vijf selectiewedstrijden ge houden voor de nationale schaats kampioenschappen. De rijders en rijdsters, die zijn gekozen in de kernploegen, behoeven zich niet via deze voorwedstrijden te kwalificeren voor de nationale kampioenschappen, die op 16 en 17 december in Heeren veen (dames) en Amsterdam (heren) worden gehouden. Bij d$ heren, die 3.000 meter reden, ging de grootste belangstelling uit naar de rijders, die aan het einde van het vorig seizoen op de racefiets zijn overgestapt of hun studie weer intensief ter hand hadden genomen. Gisteren bleek dat de wielrenners, ook na een zeer inspannend seizoen, uitstekend konden meekomen in de schaatstop. Rudi Liebrechts bijvoorbeeld werd vierde en Jan Bols zesde. Winnaar van de 3000 meter werd Jorrit Jor ritsma, die met 4.49.1 (Nederlands re cord is 4.43.7 van Ard Schenk) vierde seconden sneller was dan nummer twee, Eddie Verheyen. Wereldkam pioen Kees Verkerk werd met 4.54.0 derde. Ard Schenk was veruit de langzaamste van de leden van de kernploeg met 5.13.9. Eddy VerheiJen 4.53.1, 8. Kees Ver kerk 4.54.0, 4. Rudi Liebrechts 4.55.0, 5. Ab Krook 4.55.5, 6. Jan Bols 4.56.1. De uitslag van de 1500 m damesi 1. Carry Geyssen 2 min. 38.5, 2. Elly van de Brom 2.40.9, 3. Wil Burgmeijer (Nieuwveen) 2.41.2, 4. Rie Demming 2.42.9, 5. Ans Schut 2.44.6. Wereldkampioene Stien Kaiser ein digde op dit nummer als achtste in 2 min. 49.4 sec. ADVERTENTIE Vertrouwde sfeer van weleer nog steeds bij Hotel-Café Restaurant „SEINPOST" NOORDWIJK AAN ZEE Kon. Wilhelmina Boulevard 17 Telefoon 0171»—2515 Vrij uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte en Midget Golfbaan. Overdekte en onoverdekte terrassen. HET GEHELE JAAR GEOPEND hun club weer op een d er gel ij - te schande maken." Zoals bekend, werden er in de der de en laatste wedstrijd tussen Celtio en Racing Buenos Aires door de Pe ruaanse scheidsrechter Orioso naast twee Argentine spelers, vier Schot ten het veld uitgestuurd: Bobby Len nox, Jimmy Johnstone, John Hughes en Bertie Auld. Auld, die vlak voor het laatste fluitsignaal naar de kleed kamers werd verwezen, verliet het veld echter niet. Een paar uur nadat dit bekend was geworden deelde een woordvoerder van de Britse Voetbalbond mee dat de bond de Britse club Millwall een boete had opgelegd van 10.000 gulden in verband met een incident in een wedstrijd waarbij de scheidsrechter tegen de grond was geslagen. (Van onze correspondent) Beide voetbalbonden in Amerika gaan fusioneren. De „wilde" Natio nal Professional Soccer League en de legale United Soccer Association zul len nog voor komend weekeinde één bond vormen. Dit heeft Dick George, de president van de bij de NPSL aan gesloten Pittsburgh Phantoms, tele fonisch medegedeeld aan Theo Lase- roms, een van de Nederlandse Phan toms. Dick George vertelde dat de NPSL als het ware in de United Soc cer Association opgaat. Mocht de fu sie onverhoopt niet doorgaan, dan zal de NPSL in elk geval volgend jaar doorgaan met een nieuwe com petitie. Overigens is het niet zeker dat de Pittsburg Phantoms blijven bestaan. De kans bestaat dat de Phantoms van Pittsburg verhuizen naar Phoenix in Arizona, waar vee! belangstelling voor voetbal bestaat. Wat de Nederlandse spelers bij de Phantoms betreft. Rob de Vries (ex- Telstar) is verkocht aan Boston. Theo Laseroms, Co Prins en Bertus Hoogerman gaan in elk geval terug naar Amerika. Piet de Groot (die een knie-operatie heeft ondergaan) ls voor president Dick George nog een vraagteken. De kans bestaat dat de Phantoms hem geen nieuw contract zullen aanbieden. Er dreigt weer een conflictje in de Nederlandse biljarterij over ballen. Ditmaal gaat het echter niet over de in het verleden zo versmade ivoren bal maar over kunstballen. Het betreft de zogenaamde kroontjesbal, waarmee het donderdag in Amster dam begonnen driebandentoernooi om de Gerrit Heesebeker wordt gespeeld. „Die bal is veel te licht", is het oordeel van Hennie de Ruyter, Her man Popeyus en Jan Doggen en zij hebben aangekondigd er weinig voor te voelen om straks in Rotterdam ook in het nationale kampioenschap met deze bal te moeten spelen. „Wanneer daar die bal op de tafel komt zit het er dik in dat de meeste deelnemers degraderen", zo menen de fcopdriebanders, die inderdaad op de eerste dag van het Heesetoernooi met voor hun doen onwaardige ge middelden hebben staan spelen. Het ligt in hun voornemen de organisa toren van Rotterdam te verzoeken een andere (zwaardere) kunstbal te kiezen en daarnaast willen zij in een brief aan de technische com- Het besluit om voor het eerst het driebanderiikampioensohap niet met ivoor te spelen komt voort uit het feit, dat de KNBB heeft besloten het materiaal in nationale kam pioenschappen aan te passen het eerstvolgende internationale kampioenschap in de betreffende spelsoort. In dat geval is dat het Europees kampioenschap in Bilbao dat met kunsthallen (Super Ara- mith) zal worden gespeeld. Daarna komt er echter nog een wereldkam pioenschap in het Westduitse Duren, waai- weer ivoor zal worden ge bruikt veel van zijn aantrekkelijkheid heeft verloren, hadden overigens niet alle deelnemers onoverkomelijke last van de kunstbal. Natuurlijk paste we reldkampioen Raymond Ceulemans zich weer het snelst aan en speelde twee partijen in veertig beurten uit. Ook dit Belgische fenomeen wilde echter wel toegeven liever met een zwaardere bal te spelen. „Maar door wat dunner aan te spelen en wat meer effect te geven kom ik er ook wel", zei hij bescheiden. Uitslagen 60 90 6 0.6 Larisfc De Ruijter Van Oasterhout 60 40 De Ruyter Ceulemans Popeyus 25 40 Van Oosterhout 36 51 Sweering 0.705 50 51 (Sweering moet als hoofdklasser 50 caramboles maken). Stand na de eerste dag: 4 0.637 7 1.071 39 56 5 0.696 23 40 3 0.575 60 40 10 1.509 60 89 6 0.674j 63 89 0 0.5951 Ceulemans (B.) Larist (N.) Jansen (B.) v. Oosterhout (N.) Sweering (N.) De Ruyter <N.) Doggen (N.) Popeyus (N.) pnt. h gem. 10 1.500 0.759 0.736 0.827 0.802 ADVERTENTIE O ja, even naar PRONONCE voor 'n corselet of panty

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 21