DAGBLAD Economie aan de k beterende hand' TT wordt NV Neger-burgemeesters in Cleveland en Gary Engelands EEG- lidinaatschap in nieuwe fase? AMIN R. DE BLOCK: „VOORZICHTIG BELEID GEBODEN" Gunstige cijfers Huister Bakker; i Plastic 1 woningen Interessante verkiezingen in de Verenigde Staten Bredere opzet van overleg met Engeland ©ud ©ïtezimo (pgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 8 NOVEMBER 1967 No. 31427 cteur: E. A. E. van Dishoeck fdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling!, losse nummers ƒ0,25 Witte Slnge) 1. LeldeD - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redactie). ïinister De Block van Economische Zaken ziet geen reden al te groot pessimisme". Volgens de minister is er sprake een zekere opwaartse tendens in de economie. Hij bleek heil te verwachten van een opleving in de conjunctuur in st-Duitsland. Hij verwacht een exportstijging naar dit land vier tot zes procent. e 'bewindsman voegde er echter aan toe, dat de -positie van de illngsbalans aantoont, dat we er nog niet zijn. Zij zal dit jaar lers geen overschot vertonen van 500 miljoen gulden, maar van fits 100 miljoen. Darom wil mr. De Block de economische situatie weer niet al te rooskleurig zien. „Een voorzichtig beleid is gebo- merkte hij op. lopen tot zeven procent. De prijsstij ging, die werd geschat op 4 procent, is beperkt gebleven tot 3,2 procent. Het investeringsvolume in de bedrij ven Is uitgelopen tot drie procent. Minister De Block gaf deze cijfers in de tweede-kamercommissie voor Economische Zaken. Natuurlijk kwam daar ook het werkloosheids probleem aan de orde. Gemeenten, die niet alsindustriekern zijn aange wezen, zullen volgend jaar eveneens voor stimuleringsmaatregelen in aan- i nieuwe ramingen, die hij voor lopende jaar verstrekte, waren ongunstig. De uitvoer eerder und op vier procent Is opge- (Van onze jarlementaire redactie) mister Bakker van Ver- en Waterstaat wil van de T. een naamloze vennoot- ip maken. Hij denkt het be- een soortgelijke status toe |e Staatsmijnen. In de vaste lercommissie voor Verkeer iVaterstaat deelde hij giste- mee, dat hij werkt aan een m [ontwerp waarin de kwes- wordt geregeld. Daarbij er naar gestreefd om de us van het personeel onge- te laten, bedrijf krijgt daartoe toegang Ie kapitaalmarkt, waardoor een I financieel beleid, los van het tingsbeleid van het rijk, moge- [ordt. De directie zal daartoe de |e vrijheid van handelen moeten pn, aldus minister Bakker. P.T.T. voorziet in het lopende voor 95 procent ln eigen finan- jiniddelen. Het verband met de [ting van Verkeer en Waterstaat niet zo sterk meer. mA minister deelde mee, dat er ADVERTENTIE goed auto-onderhoud ADVERTENTIE WEERBERICHT erdt Nachtvorst Bilt verwacht van heden- tot .enavond droog weer met weinig king en in de nacht en ochtend p mistbanken. Zwakke, in hoofd- oostelijke wind. Op uitgebreide fl nachtvorst. Ongeveer dezelf- jtódagtemperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.40 uur.) El 9 NOVEMBER. |°p: 7.48 uur; onder: 16.59 uur. Np: 14.57 uur; onder: 00.00 uur. /0^Water te Katwijk te 8-38 en 21.14 laagwater te 4.11 en 16.43 uur. half december een interimrapport zal verschijnen van het bureau, dat een onderzoek instel tnaar de doelma tigheid bij de PTT. In april '68 Is het eindrapper tover het postbedrijf te verwachten. Gratis Intussen is er kans, dat girokaar ten en girocheques binnenkort gratis zullen worden. De minister wilde al thans het voorstel van de heren Lankhorst (P.S.P.) en Aantjes (A.R.) daartoe „in zeer ernstige overweging" nemen. Zij drongen er op aan, dat de giro alle diensten gratis zou ver richten, ondermeer met het oog op de concurrentie van particuliere ban ken. De minister zei, dat de giro zo aantrekkelijk mogelijk moet worden gemaakt. Hij verklaarde, dat er tot nog toe niets te merken is geweest van de omstandigheid, dat particulie re banken rente gevèn op de girosaldi van hun klanten. Zowel de toeloop van nieuwe abonnees als de hoogte van de saldi worden er niet door be- invloed. merking kunnen komen, mits zij met grote werkloosheid te kampen heb ben. De minister zei, dat hij in bij zondere gevallen bereid is tot finan ciële hulp voor de vestiging van een belangrijke fabriek. ff Vrijdag 17 november zullen in 'tj Stadskanaal de eerste plastic as woningen in Nederland in ge- i bruik worden gesteld. Dit zal g 1 geschieden door de presidente is van de „Nederlandse Vereniging^ van Huisvrouwen", mevr. drs. J. O MullerVan der Wielen uity Voorburg. 'O De plastic woningen zijn een y blokje van vier. Het is een ex- periment van de vier noorde- P lijke architecten te weten J. van 6 der Sluis uit Gorredijk, N. R Groefsema uit Zuidhorn, B. T. 'S. Kleinenberg uit Musselkanaal t <5 en D. A. Ernaar uit Winsum. Deze werkgroep is na enkele ja- 5 <5 ren plannen uitwerken en testen S T van materialen tot de overtui- V w ging gekomen dat plastic kan ra worden toegepast in de woning- y T bouw. In Stadskanaal staat «g thans het bewijs. De woningen ra bevatten een ruime woonkamer, S t' een grote eetkeuken en vier S 4a slaapkamers. De bouw is vanaf ra de grond gebeurd met geprefa- briceerde fundamenten van be- 38 ton. Hierop staat een staalcon- ra structie waartegen panelen van x plastic zijn geplaatst. De ven- H sterruiten zijn ook geplaatst in ra plastic kozijnen. Bij het uitvoeren van een re paratie aan de waterleiding onder de keukenvloer in een woning aan de Apeldoornse Sprengenweg werd een grote hoeveelheid munitie ge- vonden. De familie heeft geruime tijd boven een arsenaal gewoond zonder hier iets van te weten. Het vermoeden bestaat, dat in de eva. cuatietijd van de familie in 1942 de Duitsers dit gevaarlijke mate riaal daar hebben verstopt. Totaal 2600 geweer granaten en stengun- pcitronen, een handgranaateen stengun en een bajonet. Uitvoerig ging de commissie in op de voorbeelden, die België biedt voor de vestiging van buitenlandse bedrij ven. Minister De Block wees erop dat de gemeenten in België in het doen van aanbiedingen meer speelruimte hebben dan de Nederlandse gemeen ten. Ook is de vennootschapsbelas ting in België voordeliger. Het is niet zo, dat het ministerie van Economi sche Zaken te lang wacht met het nemen van een beslissing op een aanvraag van een buitenlands bedrijf. Bovendien geeft ook Nederland op het ogenblik enorme faciliteiten. Het probleem zal worden besproken op de eerstvolgende regeringsconfe rentie van de Benelux-landen, waar voor de eerste voorbereidingsbijeen komst aan het eind van deze maand wordt gehouden. lommer bestaat uit 20 pagina's Twee negers hebben gisteren bij Amerikaanse verkiezingen de strijd gewonnen om de bur gemeesterszetels in twee be langrijke steden: de Democraat Carl B. Stokes won in Cleve land (Ohio) van de Republi kein Seth C. Taft en de Demo craat Richard G. Hatcher, eveneens een neger, won in Gary (Indiana) van de Repu blikein Joseph Radigin. In bei de gevallen waren de meerder heden gering. De Republikein Louis B. Nunn veroverde het gouverneurschap van Kentucky op zijn Democratische te genstander Henry Ward na een campagne, waarin hy betoogde, dat een Republikeinse stem een stem was waarmee president Johnson en diens VietnampoHtiek werd afgewe zen. Nunn is de eerste Republikein, die sinds een kwart eeuw tot gou verneur van Kentucky is gekozen. De Democraat John Bell Williams heeft de verkiezingsstrijd om de gou verneurspost van Mississippi gewon nen der Republikeinen Ruben Philips Williams is voorstander van handha ving der segregatie. In Boston werd mevr. Louise Hicks, eveneens voor standster van de segregatie (schel ding van blank en zwart op de scho len), verslagen in de strijd om de burgemeesterspost. Winnaar werd de (Democratische) staatssecretaris van Massachusetts, Kevin White (100.828 tegen 90.775). White had in zfjn campagne fel geageerd tegen „haat en fanatisme" van blanke zij de. In Virginia werd voor het eerst sinds de burgeroorlog een neger ge kozen tot lid van de wetgevende ver gadering van deze staat. Deze neger de chirurg dr. W. Ferguson Reid, een Democraat, die de steun geniet van alle fracties in de partij. Hij heeft vooral veel stemmen gekregen in Richmond, waar de negerbevol king een kleine meerderheid heeft. De landelijke voorzitter van de Re publikeinse partij, Ray C. Bliss, noemde de verkiezingsuitslagen een nieuwe overwinning voor de Republi keinse partij. „De in 1966 begonnen groei van de Republikeinen zet zich voort", aldus Bliss. De landelijke voorzitter van de Democratische par tij, John M. Bayley, kon in de uit slagen geen landelijke tendens ont dekken. Hij zei, dat de verkiezings strijd zich voornamelijk concentreer de op plaatselijke kandidaten en plaatselijke kwesties. het eerste opinie-onderzoek over de oorlog ln een grote Amerikaanse stad. Toen de uitslagen van 1.000 van de 1.341 stembureaus ontvangen waren, hadden 96.140 kiezers zich te gen en 55.051 voor terugtrekking uit gesproken. De kiezers werd de volgende vraag voorgelegd: „Dient het de politiek van de in woners van de stad en district San Francisco te zijn een onmiddellijk bestand en terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam te eisen opdat het Vietnamese volk zijn eigen problemen kan regelen?" teld, dat het niet verkeerd was hun mening over Vietnam te uiten, maar dat zulks geen wijziging van de bui tenlandse politiek ten gevolge eou hebben. De voorstanders van het ini tiatief motiveerden hun actie met de verklaring, dat alle pogingen om de regering te Washington op de hoogte te brengen van de twijfels over en de regelrechte oppositie tegen deze oorlog door een „overweldigende meerderheid van de bevolking" niet door de regering zijn opgemerkt. Het lage viaduct in de Lower Downs Road in Londen was voor de verkeersautoriteiten een voort durende bron van zorgen. Hoewel men er reeds borden en waar schuwing slichten geplaatst had bleven te hoge vrachtwagens te gen het viaduct rijden. Een hel dere geest heeft nu een nieuw idee toegepast, n.l. een touw over de weg met daaraan een aantal bel len, die, als ze geraakt worden een oorverdovend lawaai produ- GUERRILLA OP BORNEO Ongeveer zestig leden van een com munistische guerrillagroep zijn bij ge vechten op west-Borneo vorige week donderdag gedood, heeft het Indone sische persbureau Antara meegedeeld. Dat gebeurde bij de rivier Sebahoe bij het dorp Sedjawah. Van verliezen aan militaire zijde werd geen mel ding gemaakt. Nederlaag voor vredesvoorstel Een vredesvoorstel, dat een onmiddellijk bestand en terugtrek king van de Amerikaanse troepen uit Vietnam wil, heeft gisteren bij de gemeenteraadsverkiezingen van San Francisco geen enkele kans gekregen. Het initiatief van San Francisco was Europese Beweging De Europese Beweging in Neder land, die gelooft dat het overleg over de toetreding van Engeland tot de Europese Gemeenschap de komende weken in een complete impasse zal geraken, heeft de regering gevraagd het initiatief te nemen voor een ver breding van dat overleg. Niet alleen zou moeten worden gesproken over uitbreiding van de gemeenschap, maar ook over omvorming van de NAVO (waarby wordt gedacht aan Kennedy's „Atlantische deelgenoot schap"), over het defensievraagstuk en over het verbeteren van de be trekkingen met Oost-Europa. In een memorandum, opgesteld door een commissie onder leiding van oud-minister Bogaers, wordt de re gering verzocht toch akkoord te gaan met het onlangs door minister Luns van de hand gewezen topgesprek van de zes. Zo mogelijk als Benelux-ini- tiatief zou bij die gelegenheid moe ten worden voorgesteld om samen met Engeland suggesties uit te wer ken voor een grotere politieke een heid in West-Europa wat betreft eer der genoemde vraagstukken. Tegen geparkeerde wagen gereden: twee doden Een grote personenauto is van nacht in Puttershoek achter op een stilstaandee vrachtauto gereden. Van de drie op de voorbank zittende jon gens werden er twee gedood. Het wa ren de uit Limbricht afkomstige W H van Dt.ursen en de uit Overveen afkomstige C. J. van Minnen, beiden 20 jaar oud. De derde jongeman werd ernstig gewond overgebracht naar een ziekenhuis. De vrachtwagen was blijkens on derzoek van de politie goed gepar keerd en eveneens goed verlicht. (Van onze correspondent in Parijs). Engelands toetreding tot de EEG schijnt een nieuwe fase te zijn ingegaan, gezien de uitlatingen van de Britse EEG-onder- handelaar Lord Chalfont, de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Muiville en de vader van de Europese gedachte graaf Coudenhove-Kalergi. Lord Chalfont verklaarde gisteren voor een gehoor van zijn studenten dat Engeland voor zijn toetreding eerst zijn economie radicaal moest saneren, waarmee hy één van de Franse stellingen de zijne leek te i ken. In Parijs protesteerde Couve Murville tegen verwijten uit de Frans Nationale Vergadering als zou Franse regering principieel gekant zijn tegen de aansluiting van Enge land. De minister zei dat er geen her haling mag komen van de onderhan delingen tussen 1961—1963 toen Enge land voor het eerste het lidmaat schap van de EEG aanvroeg. Couve de Murville zag op het be langrijkste punt voor Frankrijk, de landbouwpolitiek enkele belangrijke bezwaren zoals de suikerovereen komst van het Gemenebest. Maar Frankrijk had in principe geen be zwaar tegen de Britse kandidatuur, omdat „wij er van overtuigd zjjn dat cie toekomst van Engeland met Eu ropa verbonden is',' aldus Couve de Murville. In Tokio verklaarde gisteren de va der van de Europese gedachte de Belgische graaf Coudenhove-Kalergi dat president De Gaulle van Frank rijk niet meer volkomen gekant is te gen het Britse lidmaatschap van de EEG. Coudenhove-Kalergi verklaar- dat de houding van De Gaulle sinds 1963 belangrijk is gewijzigd. Premier Wilson heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard dat Enge land niets voelt voor een associatie met de EEG en alleen het volledige wenst. De Belgische premier Van Den Boeynants zal met zijn minister van Buitenlandse Zaken Harmei van 13-15 november een be zoek aan Londen brengen. De Britse regering heeft de Belgische minis ters uitgenodigd voor besprekingen over Engelands toetreding tot de EEG. Als het waar is wat de Amerikaansche bladen schrijven, dan zal in den ge meenteraad te Washington eerstdaags de proef genomen worden met eene stemmachi- ne. Ieder heeft voor zich 2 knoppen. Als hij aan den een trekt, springt aan eene kast een cijfer te voorschijn onder „Voor" en als hij aan den anderen trekt onder „Tegen". Wij vernemen dat met Mei a.s. van hier zullen ver trekken de tirailleur-kom- pagnieën van het 4de reg. inf. naar Haarlem, benevens 3 batterijen van het reg. veldartillerie naar 's Hage.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1