JAN VAN HILLO: iebrek aan voorlichting over Europese zaken Üi West-Duitsland zoekt op grote schaal naar gevluchte misdadigers Verhuurbedrijf werkt met gestolen auto's HfSDAO 1 NOVEMBER 195T LETOSCH DAGBLAB PAGINA S NEDERLAND 1 - TROS 6.55 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.07 uur Rick de kikker; tekenfilm 7.12 uur Louis en Rob van Dyk 7.23 uur Mister Terrific; film (kleur) 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Reis naar de bodem van de oceaan 9.10 uur Vrij worstelen 9.30 uur In. met Joan Haanappel en Dick Harris 10.20 uur De mens op weg 10.40 uur Laatste nieuws 10.45 uur Sluiting NEDERLAND 2 - NTS 6.55 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.03 uur Dag dinsdag 7.10 uur Van gewest tot gewest 7.30 uur De eenentwintigste eeuw 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Dubbelspion (kleur) 9.10 uur Echo van de revolutie? 10.00 uur Tweeduuster 10.30 uur Laatste nieuws 10.35 uur Sluiting Echt en net' eeht Voor de slechtbedeelden onder U die nog steeds geen kleuren - t.v. hebben (de raming van het aantal te verkopen toestellen schijnt in een half jaar al na een maand overschreden te zijn) kan het nuttig zijn te weten dat Dlno, de Saurus van die naam in de „Flintstones", paars van kleur is. De kleine 10.000 kleu- renbezitters mochten gisteren trouwens niet mopperen, want op Nederland-II kregen ze een tekenfilm van vijf kwartier in kleur voorgezet, bovendien een satire van het zuiverste water, en dat is op zichzelf al een aparte vermelding waard. In •Animal Farm' trekt Orwell de schrijver van het bekende boek '1984', een parallel met een dic tatoriale staat, en dat was toe vallig hetzelfde onderwerp dat de KRO op Ned.-I behandelde. Wie gisteren „50 Jaar Russi sche revolutie" zag, constateerde wat een werk verzet moest wor den voor deze twee uur durende documentaire van de KRO. De Engels-Russische co-productie waarin de „Tien dagen die de wereld schokten" werden gere construeerd, moeten een gigan tisch werk zijn geweest blijkens de dankbetuiging aan zeker 20 instituten e.d., die hun mede werking eraan hadden verleend. Schijn en werkelijkheid, dat wil zeggen latere filmreconstructies (wij herkenden o.a. het een en ander van Eisenstein, o.a. okto ber) en autentiek journaal opnamen, wisselden elkaar rit misch af. zodat het op den duur nauwelijks meer was uit te ma ken wat écht was en wat 'net echt'. Bij elkaar gaf één en an der echter een getrouw beeld van de toenmalige werkelijkheid, en daar ging het tenslotte om. Het huidige Rusland Het tweede deel van deze KRO-uitzending bestond uiteen reportage uit het huidige Rus land. voornamelijk bestaande uit interviews met sleutelfiguren, zoals een generaal (Lapogin), een toneelregisseur (Varnachof- ski), een filmregisseur (Alexan- drov), een componist (Katcha- turian) en een metropoliet (Ni- kodim). Het is moeilijk in Rusland juist die mensen te pakken te krijgen die je in eer ste instantie wil hebben. Deze 'officiële' personen, die misschien niet eens in de eerste plaats volgens de officiële partijlijn praten omdat zij bang zijn daar van af te wijken, maar omdat zij tegenover buitenlanders toch altijd het binnenlandse stand punt innemen dat zij in eigen kring wellicht zouden aanvallen (Katchaturian was daar een mooi voorbeeld van), zeggen zelden de hele waarheid, altijd de halve, maar de andere helft kim je er meestal wel by denken. Bovendien kun je die wel be vroeden als je een aantal jongens en meisjes op een middelbare school hoort vertellen wat de revolutie heeft betekend, en die geen van allen in hun formule ring uitrijzen boven het gebrui kelijke Komsomolskaja-Prawda- Jargon. Toch doe Je de Russen onrecht als je alleen op deze of ficiële uitingen afgaat. - Trefpunt: de discussierubriek tuele zaken. 19.30 Nws. 19.35 Lichte orkeotmuz. 20.00 Hou je aan Je woord: literair spel met taal en woord, 20.40 Oude gr.platen 21.20 Jazz-Spectrum. 22.00 Gonkl: satirisch progr. 22.30 Nws. 22.40 Act. NRU22.55 Muz. van deze eeuw (opn). 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 in. KRO: 18.00 Stereo: Metropole-ork. amusementsmuz. 18.20 Uitz. van de Boeren Partij. 18.30 Nws. 18.45 Act. 19.05 Licht ensemble en sollslten. 19.40 Conctllepostbus. 19.45 Zoekend geloven. Godsdienstige vorming in deze tijd. 20.00 Klass. kamermuz. (gr.). 20.15 Radio Philh. Orkest en solist (opn.): klass. 21.30 Rusland nu, lezing. 21.45 Gitaar-recital: klas6. en mod. muz. 22.00 Kunst: cult, progr. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 De zingende kerk: korte beschouwing over schoon heid en interpretatie van het Grego riaans. 23.00 Context: magazine waar- In op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Zin in liedjes: liedjesprogr. 23.55 -24.00 Nws. VOOR WOENSDAG 8 NOVEMBER Hilversum 1. 402 m. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym. 7.20 Soc. strijdl. 7.23 Lichte grmuz. (7,30-7.35 Van de voorpag.). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.20 Lichte gr.muz. (8.30-8.35 Van Zagreb (opn.): klass. en mod. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte grmuz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vr. 11.40 Stereo: Pianorecital: klass, muz. 12 00 Fragmenten uit de West Side Story (gr). 12.22 Voor het platteland. 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Promenade-orkest: amusements- 13.00 Nws. 13.10 Act. en kalen- 13.25 Stereo: Londens Sym fonie-orkest: balletmuz. 13.45 Gespro ken portret 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Alt en plano: mod. liederen. 15.20 Radio kamerorkest: klass. muz. 16.00 Nws. 16.02 Operettemuz. (gr) 16.50 Dansorkest en solisten. 17.20 Voor de Jeugd. Hilversum 2. 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Pianorecital (gr.).: klass. muz. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Residen tie-orkest (gr): mod. dansen. 8.00 Nws. TROS: 8.10 Lichte gr.muz. en praatje. 8.30 Nws. 8.32 Act. 8.36 Lichte gr.muz. 9.15 Volksmuz. uit Turkije. 9 45 Voor de kleuters. 10.00 Radio Kamer orkest .en solist: klass. muz. 10.30 Sphinx: progr. voor de vr. 11.00 Nws. 11.02 Piek-uur: amusementsprogr. 11.50 Act. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (12.23 Voor de land bouw; 12.27 Med. voor land- en tuin bouw.; 12.30 Nws.; 12.40 Act.; 13.15 Ondernemend: nws. en commentaren). NCRV: Stereo: Weens Philh. orkest en 6olist (gr): klass. muz. 15.00 Nathan en Elisabeth, hoorspel. 15.45 Stereo: Lichte orkestmuz. 16.00 Nws. 16.02 Voor de Jeugd. 17.00 Stereo: Volksmuz. uit Joegoslavië (gr 17.15 Stereo: Recht op en neer, cabaretprogr 17.30 Stereo: Licht instr. ensemble. 17.50 Overheids- voorl.: Mens en samenleving. Drs. C. Langedijk van de afd. Onderzoek en Planning van het ministerie van C.R.M. spreekt over Gezinsverzorging, NCRV: 9.00 News. 9.02 Lichte vocale muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Mengel mu ze: nieuwe langspeelplaten NRU. 1100 Nws. 11.02 Operetteklanken. 11.30 Grenzenloos: muz. uit alle windstre ken. (12.00 Nws.). 12 30 Musical-frag menten. AVRO: 13.00 Nws. 13 02 Act. 13.05 Vrolijk platenprogr 14 00 Nws. 14.02 Muzlek-Boetiek: gevar. muz.pro- gr. van Nederlandse artiesten. 15.00 Nws. 1502 Arbeidsvitaminen. 16.00 Nws 16.02 Verzoekplaten voor de Jeugd. 17.00 Nws. 17.02 Act 17 05-18.00 Gevar. platenprogr. voor automobilis ten. VOOR WOENSDAG 8 NOVEMBER. Nederland I KRO: 17.00-17.35 Voor de kinde ren. NTS: 18.55 Plpo de Clown 19.00 Journaal. NTS: 19.07 In kleur: Schat- elland. vervolgverhaal voor de leugd. 19.32 Panoramlek: panorama van het wereldgebeuren. NTS: 20 00 Journaal en weeroverz. NTS: 20.20 Uitz van D'66 20.30 Uitz. Stichting Socutera 20 35 Mexico rooit het wel 1. Filmiep. van de voorbereidingen voor de Olym pische Spelen 1968 in Mexlco-Cltv. 21.00 David en Lisa. speelfilm (keu ring 18 Jaar) 22.30-22.35 Journaal. Nederland II NTS: 18.55 Plpo de Clown 19.00 Journaal. KRO: 19.03 Piste, varlété- progr. 19.48 Zon in de schoorsteen, Sinterklaasactie voor de zieken NTS' 20.00 Journaal. KRO: 20.20 De ver loofden, TV-feuilleton. 20 50 Bossa No va do Brasil. folklore uit. Brazllë. 21 35 -p kunst, ku 2.25 Journaal. n onze rtv-medewerkster) toekomst van Europa is 'thema van twaalf docu- faires die de NCRV-tv ons irende de wintermaanden •zet. Drie uitzendingen zijn chter de rug, negen staan og op het programma. De jrwerpen die nog komen technocratie-democratie, zen, onderwijs, weten- p, wonen, vrije tijd, arbeid pekomst van Europa. Alle ramma's worden gepresen- l door Jan van Hillo en van Vliet. Bredere visie a ambitieuze aanpak", zegt Jan jillo er zelf van. Is de bedoeling van een der monster-reeks? willen aantonen dat veel za- fearmee we in ons land te ma- lebben hun oorsprong vinden j feit dat de integratie van Eu- jteeds meer gaat ingrijpen in standen hier te lande. We wil- c laten zien dat er op sommi- jnten helemaal geen sprake Is van nationale problemen, at de zaken slechts in inter val verband bekeken kunnen Ji. Met deze serie beogen we de 9 een wat bredere visie te ge- ,>>p het Europees beleid als staat het volgens Van Hillo die Europese integratie? J het gebied van de landbouw '■^migratie is het Europees be- bal Aalberse - Bogaers op tv ^genavond van 22.25 tot 23.25 ^ler via Nederland-1 een extra *3f|unt-uitzending van de KRO. jmenvatting en een gedeelte- Jrecte uitzendingen worden dan M van het debat dat op dat jt in Eindhoven wordt ge- |fj| tussen mr. P. J. M. Aalber- ^Ipjrs. P. C. M. Bogaers. Onder- i de Katholieke Volks Partij. m jommentaar wordt verzorgd HIP Langebent. yiieopdracht tv Pk minister van Cultuur, Re 's en Maatschappelijk Werk v^n prof. dr. P. J. A. ter Hoe- '^Rotterdam opdracht verleend henstelling van een publika- •:*ferin de resultaten zijn opge- een door de NTS aan het instituut van de Econo- in Rotterdam in ter verkrijging van in het verband tussen en politieke B( 1u tweeduizend schooljon- 2L fcoos producent John Woolf jarige Mark Lester uit East chl Surrey, voor de rol van in de film naar Dickens' ir Twist". Andere schooljon- hig spelen als weeskinderen in ti. Om hen geen lessen te la a|ïrzuimen is er in de studio laslokaal ingericht, loaar de mli&ijzers de acteurs" gewoon i Jnnen geven. JAN VAN HILLO integratie leid een ver doorgevoerde zaak. De gevolgen ervan zien wfj dagelijks onder ogen: de werkloosheid, het samengaan van grote bedrijven, de wegenaanleg, de melk- en graanprij zen. Andere punten geven weer gro te moeilijkheden. De praktische pro blemen lost men namelijk sneller op dan de ideëele. Voornamelijk in het sociale vlak komt men lasting naar elkaar toe. Dat is een zaak die wy de mensen nu duidelijk trachten te ma ken. Daarmee willen we bewerkstel ligen dat men zich niet steeds kwaad maakt over het belang van zaken die niet een typisch Nederland se aangelegenheid zijn, maar duide lijk een onderdeel van de Europese integratie. Technocraten Vandaar ook dat het onderwerp van de volgende uitzending is: tech nocratie-democratie. Immers, de be slissingen worden genomen door de technocraten. De volksvertegenwoor diging van ons land bijvoorbeeld heeft daar weinig in te zeggen, hoe wel die beslissingen toch bindend zyn voor Nederland. Ik zal niet zeg gen dat deze serie een brok amuse ment is, Integendeel: zy eist bijzon der veel van de kijkers. Maar dat we dit toch doen, komt doordat wij vinden dat er over de Europese aan gelegenheden een groot gebrek aan voorlichting is, zeker op de tv". Ongeveer 50.000 politieagenten en gemeenteambtenaren konden dit weekcdnde niet achter hun televisie toestel doorbrengen: ze zaten op be vel van hun chefs achter 48.000 die ven, inbrekers en moordenaars aan, die ondanks eerder speurwerk niet gevonden konden worden. In alle deelstaten van de bondsrepubliek worden de bevolkingsregisters uitge kamd, d.w.z. ten dele met behulp van computers in enkele minuten „doorgebladerd". Het afgelopen jaar kon van de bij na 2 miljoe, begane misdaden nau welijks de helft worden opgelost en deskundigen rekenen op een stij ging van de criminaliteit in dit jaar. Steeds meer is tot groot ongenoe gen van de politie het type van .reizende misdadiger" in zwang gekomen. Vorig jaar werden byv. op de kop af 75.593 reizende boeven ge registreerd, die er de voorkeur aan geven hun „beroep" buiten hun eigen woonplaats uit te oefenen. In Noordrijnland-Westfalen begon de actie al vorige week donderdag, andere deelstaten één of twee da gen later. Maar Noordrijnland-West falen staat met 16 miljoen inwoners aan de bevolkingstop, en minister van B. en W. Heino willen geen raadsstukken in. de krant (Van onze Zwolse correspondent) Burgemeester en wethouders van de Overijselse gemeente Heino heb ben besloten voortaan de pers niet meer vooraf in te lichten over de voorstellen, die in de openbare raadsvergadering zullen worden be handeld. De journalisten zullen nog wel zoals gebruikelijk in kennis wor den gesteld van het aanvangstijd- stip van de vergaderingen en van de agenda, die aan de orde komt. De raadsvoorstellen en de toelichtingen op worden echter niet meer toe gezonden. Wel kunnnen de verslag gevers deze op de dag van de verga dering in het gemeentehuis afhalen. Het college wil door deze maatregel voorkomendat reeds enige tijd voordat de raad bijeen komt de voor stellen in de dagbladen worden ge publiceerd. Het besluit is, aldus de motivering van B. en W. van Heino, ingegeven door „de slechte ervarin gen, die zy n opgedaan met publikaties over de plannen tot verharding van de Paalweg In Heino, waardoor de bewoners zijn gekomen tot het schryven van requesten aan de raad". Voorgesteld werd toen op deze weg éénrichtingsverkeer in te stellen. Verscheidene bewoners, die daardoor gedwongen zouden worden dagelijks enkele kilometers om te rijden, trachtten door brieven aan de raad Invloed uit te oefenen op de besluitvorming. Bovendien werd de zitting, waarin het voorstel aan de orde kwam, bijzonder rumoerig door de aanwezigheid van een groot aan tal bezoekers op de publieke tribune. B. en W. hebben het besluit geno men buiten medeweten van de raad. De vier fractieleiders spraken zich gevraagd om commentaar una niem uit tegen niet-verstrekken van raadsstukken aan de pers en acht ten dit in strijd met de democratie en de vrijheid van meningsuiting. In een brief aan college en raad heb ben de betrokken raadsverslaggevers krachtig protest aangetekend tegen het standpunt van het college. Justitie Weyer was bang dat hij an ders niet met zyn werk klaar zou komen. Wat de collega's van Weyer in de andere deelstaten en het ministerie van Justitie in Bonn helemaal niet konden waarderen was, dat de minister van Düsseldorf vóór het begin van de actie een perscon ferentie gaf en bij die gelegenheid alles over de grootscheepse actie uit de doeken deed De persconferentie wordt dan ook al als een „catastrofe" beschouwd en insiders voorspellen dat tal van boe ven gemakkehjik hun koffers hebben kunnen pakken om een tijdje ln het Zwarte Woud onder te duiken. Een andere handicap was, dat er blijkbaar geen personeel genoeg is om, tegelijkertijd met de zoekactie in de gemeentearchieven ook de grensover gangen, de stations en de luchtha vens te controleren. Ook hotels en café's blijven in het algemeen van politiebezoek verschoond. Desondanks toonde de balans zon dag al aan dat ln Düsseldorf 193 al lang gezochte misdadigers konden worden opgespeurd, doordat ze dood eenvoudig met naam en adres in het bevolkingsregister bleken te staan. In totaal zyn zeker al 500 personen ge arresteerd. De organisatoren reke nen evenwel op een buit van 10.000 wetsovertreders. Af cent-commandant generaal Von Kielmansegg heeft in Bruns- sum de eerste volledig internatio nale school in Europa officieel ge opend. Op 15 september iverd de school al voor een gedeelte in ge bruik genomen. Het complex omvat 59 lesloka len, 2 bibliotheken, 2 sporthallen, een eetzaal/aula. en kantoren voor de 56 man sterke onderwijs- staf. In de school ivord aan 492 Amerikaanse. 307 Engelse158 Ca nadese en 99 Duitse kinderen kleuter-, lager-, nijverheids- en middelbaar onderwijs gegeven. Nederlandse en Belgische kinde ren volgen onderwijs aan Lim burgse scholen. Bij aankomst in de Afcenl-school gisteren icerd generaal Von Kielmansegg toege zongen door een internationaal kinderkoortje (foto). (Van onze Hilversumse correspondent) Door een vrij toevallige omstandig heid is een grote autozwendel in Baarn aan het licht gekomen. Een autoverhuurinrichting blijkt het laat ste jaar voor een belangrijk deel te zijn geëxploiteerd met gestolen au to's. Tot dusver zijn reeds tien ge stolen wagens achterhaald, maar de politie vermoedt, dat nog een dertig tal van diefstal afkomstige wagens te voorschijn zal komen. De zaak kwam aan het rollen, toen enkele weken geleden een van de ver- huurinrichting afkomstige wagen bij een aanrijding betrokken raakte. De politie verrichtte een technisch on derzoek en ontdekte daarbij, dat car rosserie en chassis, hoewel voorzien van hetzelfde nummer, niet bij elkaar hoorden. Het onderzoek werd toen voortge zet via een aantal cliënten van de verhuurinrichtang. Op deze wijze kwam men nog vier gestolen auto's op 't spoor. Het vooronderzoek heeft zich zelfs tot in België uitgestrekt. Inmiddels staat nu al vast. dat tien auto's zyn gestolen. De 37-jarige au toverhuurder en zijn 23-jarige com pagnon gingen zeer ingenieus te werk. Bij handelaren kocht men auto's op. alleen voor het kentekenbewijs met bijbehorend bewijs en de nog in goe de staat verkerend chassis. Vervol gens werd eenzelfde merk auto (meestal Volkswagen) gestólen, waar van de carrosserie werd geplaatst op het chassis van de opgekochte auto. Vervolgens werd de omgebouwde car rosserie van hetzelfde nummer voor zien als het Chassis en kon de auto zonder dat er een haan naar kraaide, worden verhuurd of verkocht. Aanvankelijk ontkenden bedde man nen, doch inmiddels hebben zij de diefstallen toegegeven. Vandaag zou den zy aan de officier van Justitie worden voorgeleid. Op verschillende manieren is te vens met kentekens geknoeid. Ver moedelijk zijn er gevallen van belas tingontduiking, terwijl aangenomen kan worden dat ook verzekerings maatschappijen zijn benadeeld. Rita Pavone, het Italiaanse i Reno, heeft ook een rol gekregen, tieneridoolspeelt de hoofdrol in Op de foto Rita Pavone, als Duits een film over de tweede wereld- officier aan het hoofd van een oorlog. Haar verloofde, Teddy I colonne soldaten. Sportieve aktieve mensen hebben graag King bij de hand. Want King pepermunt geeft in 'n wip

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5