alve eeuw Leidsche er. van Industrieelen De mens in het bedrijf Vrije tijd in de pubertijd Nieuwe kinderzegels Feest van industrie VRIJ REDELIJKE MARKT MET PRIJSHOUDEND VERLOOP Qouden ^feestweek FABRIEKEN KIEKEN Leidse veemarkt R, 1ÏATERDAG 4 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 e Leidsche Vereeniging van Industrieëlen, die volgende week iam^ar g°uc^en feestweek begint, timmert thans meer aan de weg spr^n in haar vijftigjarig verleden. In talrijke contacten met de ^oxameentelijke overheid, de universiteit, de Kamer van Koop- tr"fcndel en Fabrieken voor Rijnland en het bedrijfsleven in zijn e -ijdste vorm is het de vereniging duidelijk geworden, dat er ïgrip bestaat voor de problemen, waarmee zij vrijwel dagelijks uitvordt geconfronteerd. nd Dankbaar voor deze belangstel- ig, waarvan de resultaten zich eds gaan aftekenen, is een ju- er ieumprogramma „van de pers" )X%X(\komen, waaruit blijkt, dat ook jeugd, de scholen, de echtge noten van deemployés der be- jjven (modeshow) en de Leidse ca \iateurfotografen in dit gouden tle est delen. L" De vereniging, die op 14 novem- 1917 werd opgericht, trok direct (da een groot aantal leden (bedrij- 7wA) aan. Het waren er ruim vijftig, 9. lik aantal thans is opgelopen tot if in de tachtig. Ondernemingen, die %n een naam in het Leidse pro- Stieproces hebben hoog te hou- en ook ver buiten de stads- en idsgrenzen grote bekendheid ge- j/ten. Opgericht onder leiding van heer D. Jaeger, hebben talrijke weJrzitters in de loop van deze hal- ks leeuw „het roer in handen gehad". 4-45,, al weer enkele jaren berust het >rzitterschap in handen van ir. A. ir12Pen' directeur van Wernink's Be- i- en Aannemingsmij n-v. ^..8ïet secretariaat van de vereniging e pirustte vanaf de oprichting bij mr. J. J. Trapman. In 1954 werd hi) jevolgd door mr. Ph. J. de Ruy- blcu de Wildt. ADVERTENTIE i* w Bootz Iur Jonge genever sd° is Extra Zacht Wie „jong" drinkt zal van die müde smaak dubbel kun* Snen genieten. Alléén Jonge Bootz heeft dat extra zachte, 'n Goede borrel, die uw vrouw ook graag mag. -S BOOTZ jonge genever - extra zacht er" Me fles f 10,15 UW goede keus Woningbouw Sinds de oprichting hield de ver eniging zich in de eerste plaats be zig met het gemeenschappelijk bepa len van arbeidsvoorwaarden. Toen na de Tweede Wereldoorlog de arbeids voorwaarden in de industrie niet meer per streek, doch landelijk en branchegewijs werden geregeld, kwam het accent vooral te liggen op de bevordering van de woningbouw. In 1960 werd gestart met een adop tieprogramma voor scholen. Advie zen werden gegeven voor cursussen en voor het nijverheidsonderwijs. Sinds 1963 is de vereniging met vijf leden vertegenwoordigd in de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland. Bij de opening van het nieuwe gebouw waarin de Kamer is gehuisvest werd een pas sende gevelversiering aangeboden (1965). Jaarlijks zijn er enkele ledenbij eenkomsten, waarbij veelal een le zing wordt gehouden door een gast spreker. De laatste bijeenkomst vond op 10 oktober plaats in de sociëteit „Het Vennemeer" te Oud-Ade. Ge sproken werd toen door de heer G. de Jong, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaan land over de samenwerking die in de Zaanstreek bestaat tussen overheid en bedrijfsleven. In 1966 gaf, zoals bekend, de thans jubilerende vereniging, op dracht tot het houden van een public relations studie die resulteerde in het rapport „De Leidse Industrie". Spreekbuis Dit jaar is de vereniging begonnen met het uitgeven van het maandbul- letin „Industrie Rijnland", dat in een oplage van omstreeks 2.000 exem plaren aan een geselecteerde groep personen zowel binnen als buiten de Leidse agglomeratie wordt toegezon den. In dit maandbulletin wor den voor de industrie en voor de ge meenschap actuele zaken besproken. Tevens wordt een overzicht gegeven van de belangrijkste gebeurtenissen in de bedrijven en vinden besprekin gen van bedrijven plaats. De vereni ging beschikt in het bulletin over een spreekbuis om haar mening uit te dragen. Het gebied waarin de vereniging werkzaam is wordt omsloten door de bollenstreek, de streek rond Al phen aan den Rijn, de Haagse agglo meratie en de Noordzee. Tenslotte dient nog vermeld te worden, dat de vereniging in dit jubileumjaar f 50.000,- bijeen bracht voor de bouw van een Sporthal in Leiden. Op dinsdag begint in ons land en ook in Leiden de ver koop van de kinderpostzegels 1967. Vijf weken nadat de school jeugd voor het goede doel aan de bel heeft getrokken, gaan de kleine actievelingen weer op pad, ditmaal om de bestellingen uit te voeren en af te rekenen. Verkoop in Leiden begint dinsdag Verzamelaars kunnen met ingang van dinsdag de complete serie kopen: behalve de 12-cents met toeslag, de. 15-cents en de 20-centszegel uit de envelopjes van de jongens en meisjes óók de 25-cent met een dubbeltje toe slag en de 45-cent met 20 cent toe slag. verrijst weer het bekende kraampje, Daar trachten de dames van de plaat- Daar trachten de dames van de plaat selijke comité's er zijn er ruim driehonderd nadat de vele hon derdduizenden jeugdige medewerker- tjes tussen Vaals en de Lauwerszee hun slag hebben geslagen, het vorig jaar bereikte totaal van 4,7 miljoen gulden op te stoten naar de vijf mil joen. In veertig jaarlijkse acties heeft het Nederlandse volk bijna 45 mil joen bijeengebracht. Herv. kerkvoogdij (Leiden) wacht af Voor de kerkvoogdij van de Leidse hervormde gemeente wordt het morgen een spannende dag. Zal het lukken het geraamde tekort voor dit jaar (f60.000) in één slag weg te werken? In de kerkdiensten van morgen zal hervormd Leiden daarop een antwoord geven. J.O.V.D. DOET NIET MEE Geachte redactie, Naar aanleiding van hetgeen zich donderdagavond j.l. in het Leids Jongerenparlement heeft afgespeeld, delen wij U het volgende mee. Het L.J.P. werd de organisatie op gedragen van de jaarlijkse zitting van het Zuidhollandse Jongerenpar lement op 11 november a.s. te Lei den. De J.O.V.D. en de Arjos werden bereid gevonden een nota Ontwik kelingshulp op te stellen namens het L.J.P. Ondanks desertie van de Arjos enige maanden geleden en het ont breken van ook maar de minste medewerking van de fracties van het L.J.P., o.a. bij fractie-leidersvergade ringen, heeft de J.O.V.D. deze nota vervaardigd en het L.J.P. ter open bare behandeling aangeboden. Wij koesteren de ijdele hoop dat donderdag j.l. het L.J.P. op con structieve wijze zou hebben bijgedra gen ter completering van genoemde nota. Helaas meenden enige fracties zich te buiten te moeten gaan aan het uitleven van rancunes, gebaseerd op politieke en persoonlijke grondslag, waarbij van enige verantwoordelijk heidsbesef voor het slagen van de zitting van het L.J.P. geen sprake Bovenstaande heeft ertoe geleid, dat de J.O.V.D. niet namens de overige leden van het L. J. P. in het Zuidhollands Jongerenparlement wenst op te treden en derhalve haar nota intrekt. Tevens hopen wij dat het bestuur van het L.JP. zijn consequenties zal trekken. Met dank voor plaatsing, namens de J.O.V.D.-afd. Leiden, H. van der Veen. H. G. Meppelink, Flanorpad 2A, L.B. Dat is een indrukwekkend bedrag, vooral wanneer men bedenkt dat de ze miljoenen vergaard zijn met de verkoop van postzegels en wenskaar ten waarbij het zelden gaat om forse bedragen. Voor de verzorging, de lichamelij ke en de geestelijke gezondheid van het kwetsbare kind, de kleine gehan dicapten, de kleuters met groei- en opvoedingsproblemen, de polio- en astmapatiëntjes, kortom, voor al de kinderen die wij willen helpen een beetje blij en gelukkig te worden, is nog steeds geld nodig, véél geld. Daarom ook in 1967 postzegels voor het kind en kaarten voor het kind. Er is weer een nieuwe ronde begon- Vanaf 7 november kunt u terecht van 9—5 uur en verder iedere dag (behalve Zaterdag) van 10—4 uur in de hal van het postkantoor Gere- straat, en op verschillende adressen in de stad, kenbaar door een raam biljet. Het jubileumprogramma f Woensdag 8 november: ope- j ning in „De Lakenhal" van foto- tentoonstelling, met prijsuitrei- king bekroonde foto's 7.30 uur Donderdag 9 november: uit- f reiking van een viertal plaquet tes als wisselprijs voor de jaar lijkse schoolzwemwedstrijden. Aan deze wedstrijden namen circa 20 lagere- en middelbar© scholen deel. Donderdag 9 november: mo deshows in Stadsgehoorzaal, met medewerking van 12 Leid se modehuizen, waarbij een overzicht wordt gegeven van hetgeen er op het ogenblik aan actuele damesmode in Leiden te koop is. Voor employés der be drijven 3 uur nam., voor geno digden 8.15 uur nam. Zaterdag 11 november: de Leidse Jeugd Actie, die jaarlijks op 5 mei wandel- en bromfiets- puzzeltochten voor de Leidse schooljeugd houdt, organiseert ditmaal tochten langs een aan tal bedrijven, die daartoe hun medewerking hebben toegezegd. De wandelaars zijn verdeeld J over twee verschillende routes, het gaat hierbij om kinderen f van 8 t/m 15 jaar, die via hun school voor deelname zijn uitge- f nodigd. De deelnemers ontvangen een boekje waarin de routebeschrij- ving. Bij ieder bedrijf moeten t zij een eenvoudige vraag beant- woorden, waarna zij het be- f drijfsstempel in hun boekje ont- vangen. Na afloop ontvangen f zij een herinneringsmedaille. Tijdens de tocht worden door verscheidene bedrijven attrac ties aangeboden. De bromfiet sers volgen weer een andere route. Ook zij ontvangen na juiste beantwoording van een vraag een bedrijfsstempel in hun boekje. Start tussen 1.30 en 2.30 uur nam. bij Royal Type writer Company aan de Roose- veltstraat. Zaterdag 11 november: feest- f avond voor de leden in het Pa- lace-hotel in Noordwijk aan i Zee. f Dinsdag 14 november: indus- f triemiddag 2 uur nam. in „De f Lakenhal", gevolgd door een re- f ceptie 4.30 tot 6 uur nam. Voor i* plaatselijke en landelijke auto riteiten zullen korte inleidingen worden gehouden over het on derwerp „Industrie en samenle ving". Sprekers zijn: dr. R. Eysink, lid van Ged. Staten van Z.-Holland, prof. dr. W. Brand, hoogleraar aan de Leidse Uni- versiteit en ir. W. Bakker, lid van de Raad van Bestuur van de Kon. Ned. Hoogovens. Nog voor de gouden jubileumweek van de Leidsche Ver eeniging van Industrieëlen wordt geopend, is de uitslag van de door deze vereniging georganiseerde fotowedstrijd „Fabrieken kieken" reeds bekend. Hoofdprijs ging naar F. A. Eradus In totaal werden 230 foto's inge zonden. Er waren ruim 40 verschil lende inzenders; 22 bedrijven wer den gefotografeerd. De meeste foto's werden gemaakt by de Kon. Ned. Grofsmederij, de Kon. van Kempen en Begeer, N.V. Elmi Wernink's Be ton en Aanneming Mij. en N.V. Elec- tra v/h Brandt. De jury, bestaande uit de heren J. Schraa, voorzitter, F. Cool, G. L. van den Berg, N. van der Hoog en E. A. E. van Dishoeck was het er over eens, dat gezien de betrekkelijk korte termijn, waarop de foto's moesten worden ingezonden, de hoeveelheid inzendingen enorm was meegevallen. De kwaliteit werd ver boven gemid deld peil geoordeeld. In het algemeen hadden de inzenders de opdracht goed begrepen. Vooral demens in het bedrijf bleek een dankbaar foto grafisch object. verscheidene goed ge- series. Hieruit bleek wel. Ondanks het slechte weer met afwisselende regenbuien was het gisteren toch een vrij redelijke markt. De aanvoeren waren in de meeste sectoren goed en meer dan vorige week, maar voor de tijd van het jaar toch nog niet overstelpend. Vleeshaiulel liad slechte week Het is dan ook voornamelijk hier aan te danken, dat de handel niet tegenviel en over het geheel geno men een rustig tot redelijk en prijs houdend verloop had. Vette lamme ren en schapen bleven stug duur en ook de vette koeien bleven voor de beste soorten goed aan de prys. In de handel van gebruiksvee komt nog niet veel schot en de be langstelling voor vare koeien is erg terughoudend. De varkens deden het weer iets beter, terwijl de vette kalveren lager noteerden. De totaal aanvoer bedroeg 3463 dieren. Gebruiksvee In deze afdeling een even ruimere aanvoer dan vori ge week. De melk is duur, waardoor de animo voor melkvee ook weer be ter. Volwaardige melkkoeien bleven dan ook duur en goed prijshou dend maar de handel hield het nog b(j rustig. Voor vare koeien bleef de handel zeer kalm tot gedrukt, on danks een korte aanvoer, waaronder geen topkwaliteiten. Door het natte weer zyn de veehouders tot stallen overgegaan en hebben weinig ruimte over voor aanvulling, waardoor er maar weinig vraag is. De prijzen voor de midden- en mindere soorten lie pen dan ook iets terug. Notering: melk- en kalfkoeien van f 925 tot f 1225 en f 1550, vare koeien van f 500 tot f 900 en f 1225. Jongvee De aanvoer in deze af deling bestond slechts uit een 20-tal graskalveren en enkele fokstiertjes. By een geringe belangstelling bleef de handel kalm. Notering: graskalveren van f250 tot f350 en f440. Vette koeien De aanvoer van slachtrunderen was vrijwel gelijk aan die van de vorige week. Evenals te Leiden hebben ook andere markten voor de tijd van het jaar nog geen overvoerde markten te zien gegeven, hetgeen de ontwikkeling van de han del in slachtvee ten gunste kwam. In de afgelopen week ging het in de vleeshandel slecht en was er naar verhouding weinig vleesverbruik. Een direct aanwijsbare oorzaak is er niet, maar is het niet denkbeeldig dat de stijgende kosten van levensonder houd consumptie-beperkend werken? Onder deze omstandigheden heeft een „eindmarkt" dikwijls het voor deel, dat men by een krappe voor raad nog wel aanvulling nodig heeft. Mede wel daardoor had de handel nog een matig tot redely k verloop en bleven de kwaliteitsvleesdie- ren duur en goed prijshoudend .De minder courante dieren waren ech ter gedrukt in prijs en noteerden iets lager. Notering per kg geslacht gewicht: vette koeien van f3.30 tot f3.90 en f 4.50, slachtstieren van f 4 tot f 4.50, worstkoeien van f 3 tot f 3.30. Vette kalveren: In deze afdeling een korte aanvoer, waaronder enkele beste kwaliteiten. De export is min der en het kalfsvlees voor de binnen landse consumptie te duur. B(j een matige vraag verliep de handel daar door slepend, terwijl de prijzen als overal elders iets daalden- Notering per kg levend gewicht: van f3.30 tot f3.50 en f3.85 een en kele topkwaliteit boven notering tot f3.90. Wolvee De wolvee-afdeling gaf een beste aanvoer te zien, niet te groot en ook niet te krap. Aanvan kelijk was de handel wel terughou dend vanwege de prijzen, maar vraag en afname voor het buitenland niet minder. De handel in vette lamme ren en schapen had daardoor een stug duur verloop, maar was om streeks 9.00 uur toch alles verkocht. Door de goede prijzen van de vette lammeren was er ook weer meer vraag naar fokschapen, die bij een krap aanbod willig en stijver in prijs verhandeld werden. Notering: vette schapen van f100 tot f120 en 135, vette lammeren van f 115 tot f140 en f165, topkwalitei ten boven notering tot plm. f 170, fokschapen van f125 tot f145 en f165. Varkens Bjj een goede was er wegens de lichte prijsverho ging van de slachtvarkens ook weer iets meer animo voor de fok- en mesterij. Hoewel de biggen iets lager noteerden, bleven de magere varkens en fokdieren prijshoudend bij een re delijke handel. Notering: drachtige zeugen van f 325 tot f 375 en f 450, schrammen van f 80 tot f 95 en f 105, biggen van f 55 tot f 60 en f 65. Over het algemeen was ook de han del in slachtvarkens weer iets beter en liepen de prijzen iets op. Hier in het westen des lands echter kwam de verwachte prijsverhoging er niet he lemaal uit. Het aanbod hier viel mee en bleek ruim voldoende te zijn tegenover de vraag, terwijl vooral ook de export- handel als gevolg van de verhoogde prijzen weer stroever ging. Prijzen per kg levend gewicht: lichte slachtvarkens van plm. f 2.15 tot f 2.20, lichte slachtzeugen van plm. f 1.60 tot f 1.65 en f 1.68. Mr. G.C.v. d. Willigen geen voorzitter meer Mr. G. C. van der Willigen, burge meester van Leiden, die sinds 1961 voorzitter is van het Nederlands In stituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting, is als zodanig af getreden. Zijn tweede ambtstermijn van drie jaar was verstreken en daarna was geen herbenoeming mogelijk. Het bestuur van het Instituut heeft in zyn plaats tot voorzitter benoemd Mr. B. L. A. van Zwieten, burgemees ter van Cuyk en lid van het dagelijk se bestuur van het Instituut. De heer van Zwieten is per 1 november j.l. in functie getreden. M. H. NOTEBOOM OVERLEDEN Op de leeftijd van 72 jaar is giste ren overleden de heer M. H. Note- boom, een in Leidse woningbouwkrin- gen bekende figuur. De heer Note- boom, die tot aan zijn pensionering in dienst van de afdeling Gemeente werken was, was ruim dertig' jaar dat de inzenders zich zeer bewust en met enthousiasme op het onderwerp hebben geworpen. Bij tal van foto's was sprake van een uitstekende visie bij een niet altijd even groot tech nisch vermogen. De hoofdprijs (f750) werd gewon - n endoor F. A. Eradus, Jul. v. Stol- berghof 61 te Leiden (Ver. Touw- fabr.). Deze foto is volgens de jury duidelijk de man in zijn werk, tech nisch subliem en goed van opbouw. Eerste prijs categorie „De mens in het bedrijf": J. Stoppels. Tomaten*» straat 45 Leiden (Kon. Begeer): 2de prijs: K. C. van Ark, Ch. de Bour» bonhof 16, Leiden (Electra); 3de prys: J. Versteeg v. d. Brandelerka» de 30 Leiden (Elmi); 1ste prijs cate gorie .Het Bedrijf". R. Sirfgerling, dr. Vlaanderenlaan 29, Koudekerk a/ d Rijn (Ver. Touwfabr), 2de prijs: M. T. Wijsman, Pr. Margrietstraat 23 Koudekerk a/d Rijn (Mach. fabr. den Helder) 3de prijs: Adriane van Dommelen, Zuidwerflaan 7 Den Haag (Wernink). De betekenis van de vrije-tijdsbesteding voor de opgroei van jeugdigen, was het onderwerp, waarover drs. Th. R. M. Willem- se gisteravond in de Lidwinaschool te Leiden een lezing hield voor een gezelschap van medewerkers aan verschillende ver enigingen en instellingen op maatschappelijk gebied, personeel van kindertehuizen en gezinsvoogden. OP STRAAT, IN DANCINGS EN KOFFIEHUIZEN Drs. Willemse kon hierbij putten uit zijn ervaring aan het Rijksinter- naat, het zgn. Lloyd Hotel in Am sterdam en bij het studiecentrum voor de behandelingsmethoden in de jeugdjaren aan de Leidse Universi teit. Hy beperkte zich tot de vrije tijdsbesteding van de puber, hierbij ingaande op de structuur van de vrijetijdsbesteding en de opgroei van jeugdigen. Hoewel het ouderlijk huis een so cialiserende werking heeft, waar op gedane ervaringen kunnen worden verteld, rekende hij de tijd, die thuis wordt doorgebracht niet tot de vrije tijd: „men moet op bepaalde tijden thuiskomen, eten, om zo laat mag men niet meer praten omdat de te levisie aanstaat". De vrijetijdsbesteding, waarover drs. Willemse sprak, speelt zich dus voornamelijk buitenshuis af. Hierbij verdeelde hij de tijdsbesteding onder in tijd, doorgebracht op straat in dancings en in koffiehuizen. Hij noemde het een misvatting, voort komende uit de verouderde denk wijze dat iedereen zo nodig creatief moet zijn, dat de jongelui, die op straat rondhangen, zich zouden lo pen te vervelen. Zij zijn bezig met dagdromen en fantasieën en kunnen zo innerlijk heel creatief bezig zijn. „Er is een fundamenteel verschil tussen wat de puber beleeft en voelt, en wat anderen denken dat hij be leeft en voelt", aldus drs. Willemse. In de tijd van het volwassen worden leert men zich aan te passen bij de maatschappij, om te gaan met an deren en om te gaan met zichzelf. Wat dit laatste betreft stipte spre ker nog in het kort het gebruik van verdovende middelen aan. die som migen nodig hebben om tot een con frontatie met zichzelf te komen. Hij vroeg zich in dit verband af of de huidige wettelijke maatregelen niet erg overhaast zijn genomen. Ook het verblijf in een dancing kan voor de opvoeding van belang zijn, omdat voorzitter van de Woningbouwvereni ging „Ons Doel", in welke kwaliteit hU zich heeft ingezet voor de woning - wetbouw. Zyn verdiensten op dit ter rein werden indertijd beloond met de ere-medaille (in zilver) verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling van het stof felijk overschot zal a.s. woensdag middag om twee uur plaats vinden op de begraafplaats „Rhijnhof". daar op anonieme, niets verplich tende wijze kan worden geëxperi menteerd. Men kan zich uitleven, zonder de mogelijkheid zich in een hoekje terug te trekken. Met de toename van de vrije tyd, o.a. door de invoering van de vijf daagse werkweek, heeft een ver schuiving in de puberteit plaats ge had van het gesocialiseerd worden naar het individu-warden. Hij wil zich steeds anders opstellen en ex perimenteren, hij is nog onaf. Drs. Willemse stond voorts stil bij de plaats, die het tieneridool hierbij inneemt. Men projecteert zijn eigen wensdromen op iemand anders en schept hierdoor afstand tussen de wens en de realisering ervan en gaat zyn eigen mogelijkheden en beperkt heden zien. Na deze lezing ontspon zich een korte discussie. Voor de aanvang van de lezing maakte de voorzitter, nu-. J. A. Nota enige veranderingen in het bestuur bekend. Afgetreden waren mej. W. Th. A. Laken en mr. J. Zwanenburg en benoemd werden mevrouw G. Renaud en mej. C. J. M. H. Smo- renburg. ADVERTENTIE HASSELMAN TT) IT PANDER Maar dan ook goed modern Internationaal. Meubelen om modern mee te leven. Ruimtelijk, comfortabel en i stijlvol. Kom kennis maken met onze kollektie 2k

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3