TERUG Pye-warrants naar de Amsterdamse beurs? Christen- radicalen rk bkleg in interunie A MET EEN ENKEL WOORD m HAAGSJ A G E N DS MOINA a LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 NOVEMBER 1 ft Uit Rood-China binnendruppelen de berichten hebben duidelijk gemaakt, dat de onenigheid tus sen Mao Tse-toeng en zyn tegen standers ln de afgelopen maanden veel omvangrijker èn heviger is ge weest dan over het algemeen is ver moed. Wat door sommigen voor schyn werd aangezien biykt bittere werkelijkheid te zyn geweest en nog te zijn. In tal van provincies en in vele van de grootste steden is het tot bloedige botsingen gekomen, fabrie ken moesten sluiten, het werk op het land is achterop geraakt, het treinverkeer ligt op vele plaatsen stil en de verbittering heeft ernstige vor men aangenomen. Maar Mao's po fingen om, hoe dan ook, de zaken ge heel naar zijn hand te zetten lijken goeddeels mislukt. Wel heeft de oude leider hy is thans 74 jaar be reikt. dat hy door zyn felste tra wanten als een halfgod wordt ver eerd en dat het „rode boekje", waar- In zyn gedachten zyn neergelegd, als een voorwerp met magische kracht wordt beschouwd, maar de definitieve zege is hem onthouden gebleven. Wanneer men sommige commenta tors mag geloven moet het Mao's bedoeling zyn geweest de communis tische party met steun van groepen buiten die party te hervormen, om dat de arganisatie door de sterke groei van het aantal leden uit de hand was gelopen, zy moest dus nodig gezui verd worden van „revisionistische en kapitalistische smetten". En met het vage begrip „culturele revolutie" als zinspreuk heeft Mao krachtig ge steund door zyn vrouw, Tsjang Tsjing, en door het hoofd van zyn secretariaat, Tsjen Po-ta getraoht een eigen apparaat buiten en tegen de party te scheppen, een toeleg die niet geslaagd is. Twee krachten zyn eraan te pas moeten komen om ach teraf toch nog een zekere mate van stabiliteit te herwinnen: het leger, dat voor een belangryk deel geleid wordt door mannen, die, zelfs als zy geen tegenstanders van Mao zijn, toch terdege beseffen hoe gevaarlyk diens experimenten zyn; ten tweede: de ambtenaren, van wie de meesten na een periode van terreur en ver nederingen in hun oude functies zijn hersteld daar het erom ging 's lands administratieve organisatie weer soepel te doen draaien. Mao's naas te medewerkers hebben openly k moe ten toegeven, dat er rust moet ko men en dat de diensten van de af gezette functionarissen met uitzon dering van een aantal topfiguren onontbeeriyk zyn om het econo misch leven weer op gang te bren gen. Met andere woorden: de maois- ten zyn genoodzaakt een vergeiyk te treffen met hun tegenstanders. Ge- makkeiyk verloopt dat biykbaar niet, want een groot aantal jongeren heeft de teugelloze „vryheid" ge proefd en wil daar geen afstand meer van doen. Vele boeren, wier hulp by het inhalen van de schade aan de landbouw broodnodig is, trekken zich weinig van de collectieve voorschrif ten aan en verkopen hun meest ge vraagde prod uk ten tegen hogere pryzen of bewaren die voor eigen ge bruik. De grote vraag is of Mao zich definitief heeft teruggetrokken of dat hij en zyn volgelingen zich voorbe reiden op een volgende ronde. Als het laatste het geval is, zal hy toch wel begrepen hebben, dat hy niet meer met dezelfde botte byi kan hakken, maar naar middelen moet omzien, waarby vooral leger en ambtenaren in voldoende mate worden ontzien. Sinds gisteren, of eigenlijk al sedert 25 september, telt Frank rijk 50 miljoen inwoners. En het is een meisje, Sybille Lemoune ge heten, dochter van een stations chef in de buurt van Le Havre, dat dit cijfer heeft rondgemaakt. Of ze die eer ten volle verdient is natuurlijk wel de vraag. De statis tici hadden uitgemaakt, dat op 25 september van dit jaar de grens van de 50 miljoen was overschre den. De dag zijn in heel Frankrijk echter ruim 1600 zuigelingen ge boren, zodat Sybille pas bij loting als de jeugdige „Mej. 50 miljoen" uit de bus is gekomen. In die kwa liteit is ze gisteren in de bloe metjes, rammelaars en ander speelgoed gezet ter gelegenheid van een feestelijke huldiging op de Parijse tentoonstelling voor het kind.", waarbij haar ouders bovendien nog een spaarbank boekje met 50.000 franken werd overhandigd. Op het ogenblik worden besprekingen gevoerd over de intro ductie op de Amsterdamse beurs van de warrants Pye of Cam bridge. Het Philips concern heeft op de aandelen van Pye in januari j.l. een bod van 300 miljoen gulden gedaan. D: vienng van een haive eeusv Ok toberrevolutie heett an Moskou een groot aantal communisti- sviie leiders byeengebracht. En een van de belangrijkste punten van hun onderlinge besprekingen is ongetwy- feld de kwestie of een rode topcon ferentie op dit ogenblik al of niet gewenst moet heten. Al jaren lang poogt het Kremlin weer zo'n „conci lie" byeen te brengen, tot nu toe zonder resultaat. Het gaat daarby om voor de communisten belangrij ke zaken, zoals de vraag of de Sow- jetrussische opvattingen e n inzich ten juist zy'n en of, als die vraag bevestigend beantwoord zou worden, Rood-China dan niet als „ketter" ge royeerd dient te worden. Men weet dat vele communistische partyen verdeeld zyn in hun opvattingen en zich liever niet als een soort satel lieten van Moskou willen laten be handelen. Al gaat de vryheid dan niet boven alles, toch is er langza- mernand wel zoveel behoefte aan zelfstandigheid ontstaan, dat men het lastige probleem van een aantal Jeergescnillen" op de koop toeneemt. Vooral Roemenië, Noord-Vietnam en Joego-Slavië zyn lastige compagnons voor de Russen en weigeren stelsel matig Peking volledig af te vallen. En zo zyn er meer. Het gerucht gaat, dat sommige delegaties voor hun vertrek naar de feestelykheden in Moskou de voorwaarde hebben gesteld, dat zy, eenmaal in de hoofd stad van de Sowjet-Unie, niet ge dwongen zouden worden omstreden verklaringen te o nderschry ven. Maar zy zyn nu de gasten van het Kremlin en het ligt voor de hand, dat er achter de schennen langdu rig over de mogeiykheid van een we reldconferentie gesproken zal wor den. Het zou Moskou's bedoeling zyn over een paar maanden een voorbe reidende vergadering te houden, in 1968 gevolgd door het definitieve wereldcongres. Maar waarom, zo zal men vragen, is het zo nodig een be slissende „synode" byeen te roepen? Er zyn verschillende redenen. In de eerste plaats hangt dat samen met de aard van de communistische leer, die geen ruimte laat voor speling en zelfs de schyn van kettery ogenblik- keiyk aan de kaak wil stellen. Van erkenning van geiyke partyen, elk met een eigen „inbreng" zoals in de democratische wereld is geen sprake: het Kremlin is de top van een pyramide en heeft het laatste woord. Concurrerende opvattingen, zoals door Peking ter tafel gebracht, dienen zo snel mogelyk als dwaalleer aan de kaak te worden gesteld. Het zelfde geldt voor de vrymoedigheid De reorganisatie van Pye met hulp van Philips is zeer noodzakelijk bleken, zo blykt thans uit het jaar verslag. De bedrijfs- en andere ver liezen als gevolg van herwaardering van voorraden en andere activa belo pen over het boekjaar per 31 maart 1967 ongeveer 40 miljoen gulden. De ze verliezen vallen echter buiten de resultaten van het Philipsconcern. Het streven is er thans op gericht om van Pye een bedryf te maken, dat over vier jaar een jaaromzet bereikt van 4Va miljard gulden. Het ziet er dan ook maar uit, zom eent men in welingelichte kringen, dat Pye bin nenkort weer met winst gaat werken. Thans reeds is haar balans naar de goede kant dorogeslagen. Uitgaande van deze ontwikkeling en van het feit, dat de basis is gelegd voor een sanering van het. Engelse bedryf, mag gesteld worden, dat de cijfers van Pye niet zullen leiden tot een Verzoening tussen China en Cambod ja Prins Norodom Sihanoek van Cam bodja heeft zich met Rood-China ver zoend. De prins maakte gisteren be kend, dat premier Tsjoe En-lai hem twee boodschappen had gezonden met de mededeling dat de regering en het volk van China vrienden van Cambodja willen biyven. Norodom Sihanoek had dit gebaar gewaardeerd en de verzoening aanvaard. De ver houding tussen Cambodja en China is enige tijd gespannen geweest, o.m. omdat de Cambodjaanse rege ring enkele Chinezen uit het land had gewezen in verband met ondermij nende activiteit. In China 17 terechtstellingen Het Chinese leger heeft deze week in Po On, tussen Kantong en Hong kong, zeventien tegenstanders van Mao Tse-Toeng in het openbaar t e- rechtgesteld, aldus een reiziger, die gisteren uit Rood-China in Hongkong arriveerde. Zij behoorden tot onge veer 200 personen, die een protestby- eenkomst hadden gehouden tegen de voedseldistribtuie. Hij zei dat zy spandoeken tegen Mao meevoerden en dat zyn een pop die op Mao leek, in brand hadden gestoken. „Hun werd verteld tegen een muur te gaan staan. Hun handen en voeten werden vastgebonden en zij werden ook ge blinddoekt", aldus de reiziger. Kort daarop knalden de schoten. van de Roemenen, die het hebben be staan goede betrekkingen met West- Duitsland aan te knopen, een han- delwyze, die strijdig is met de in zichten van het Kremlin. En wie weet wat er nog meer aan afwykin- gen groeiende is. Zolang er nog een kans is dat alles „recht te trekken", zal Moskou niet aarzelen die moge- lykheid uit te buiten en de eenheid tegenover de „andersdenkenden" triomfantelyk uit te stallen. beïnvloeding van het resultaat van Philips over 1967. Volgens het be stuur van Pye kan de toekomst met vertrouwen tegemoet worden gezien. Haar activiteiten liggen op het ge bied van de telecommunicatie (waar in een aanzienlyk verlies werd gele den). Radio en televisie, huishoude- lyke artikelen en in de kleinhandel, want Pye exploiteert in Engeland enige honderden winkels. Haar over zeese belangen liggen vooral in Aus tralië en Nieuw-Zeeland. Vervolg van pag. 1 Kiesstelsel De radicalen willen het kiesstel sel meer richten op de vorming van parlementaire meerderheden. Zy noemen daarvoor twee mogelyk- heden: (a) opheffing van de be staande ïystenbinding tussen de kieskringen waardoor een soort meervoudig districtenstelsel ont staat of (b) een tweede ronde by de kamerverkiezingen. Deze tweede ronde zou dan moeten gaan tussen de twee grootste groeperingen uit de eerste ronde. De winnaar van de tweede ronde zou als toegift zo veel zetsels moeten krygen als no dig is voor het vormen van een werkbare meerderheid. Democratisering van het be- dryfsleven willen de radicalen be reiken door vergroting van de in spraak van de werknemers op de samenstelling van de bedryfslei- ding en uitbreiding van de bevoegd heden van de ondernemingsraad. Verder wordt aanbevolen de raad van commissarissen voor de helft door de werknemers te laten kie zen. Ook dient er een onderne mingskamer te worden ingesteld, die op verzoek van een onderne mingsraad onderzoekingen naar wantoestanden of wanbeleid in een bedryf zal kunnen verrichten. Collectief De radicalen vinden het onjuist dat collectieve voorzieningen, zoals ver keer en parkeermogeiykheden als mede recreatieruimten, door de over heid gratis of beneden de kostprys worden aangeboden; zy bepleiten daarom een financiering door de ge bruikers van deze voorzieningen. Dit kan gebeuren door de invoering van een „profyt-belasting", die even groot is als het genoten profyt. Onder het hoofdstuk buitenlands beleid bepleiten de samenstellers van het ontwerp-programma een actieve buitenlandse politiek. Nederland, zo vinden zy, loopt achter by de meeste andere Westeuropese landen en de bevordering van contacten met Oost- Europa. De Nederlandse politiek bui ten Europa zal zich „niet steeds au tomatisch moeten opstellen aan de zyde van de gevestigde belangen". Ontwikkelingshulp Ten aanzien van de ontwikkelings hulp bepleit de werkgroep de instel ling van een supranationaal orgaan binnen overleg tussen gevende en ontvangende landen zal moeten plaatsvinden. Voorlopig is de VU. hiervoor het geschiktst. Nederland moet zyn ontwikkelingshulp niet koppelen aan een bepaald percen tage van het nationaal inkomen, maar aan de structurele groei van het nationale inkomen. De voorstellen die samen het karak ter hebben van een uitgebreid party- programma zullen volgende week vry- dag en zaterdag worden besproken op het congres, dat de christen-radi calen in Scheveningen zullen houden. KVP: bezwaren Voorzitter Aalberse en fractievoor zitter Schmelzer van de KVP. heb ben in een commentaar „zeer ern stige bezwaren" gemaakt tegen het program, dat zy op tal van punten onduidelyk vinden, zy missen een duidelyke bevordering van het parti culier initiatief. Ook hebben zy be zwaren tegen de paragrafen over het buitenlands beleid. Kortom zy vinden, dat deze aanpak zelfmoord o termijn is voor een echte sohristeUjk - geïnspireer- volkspartij, de kiezer uiteindebjk dwingt naar een twee-partyenstelsel, dat strij dig is met de werkeiyke situatie in ons land, de taak en bevoegdheid van de volksvertegenwoordiging uitholt, ln hoge mate afhangt van de omvorming van andere partyen en dus onzeker is. Een ontydig stembusakkoord kan bovendien de politieke stabiliteit in ons land nog verder bedreigen, me nen de heren Aalberse en Schmelzer. PvdA: bijdrage De socialistische fractievoorzitter Den Uyl was iets positiever, al her kende hy in de gezindheid van het programma de Party van de Arbeid zelf. Ei- waren echter ook wel ver schillen en enkele ondoordachte pun ten. „Zo vind ik het idee van een kernkabinet nogal ruiken naar pad- vindersromantiek", aldus de heer Den Uyl, die als geheel het programma echter een waardevolle en reële by- drage voor de totstandkoming van een progressieve concentratie vond. ZATERDAG Galerie V. d. Vlist (Botermarkt 3) Opening tentoonstelling grafiek Sees- vlag. 8.30 uur nam. ZONDAG Oude Rijn 5: Pinkstergemeente. Spr dhr. \V. R. Meijer. 2 uur nam. Rijnlands Lyceum (M. M. Tromp- laan)Gemeente voor oorspronkelijk christendom. Spr. evang. N. v. d. Brug> ge. 7.30 uur nam. Steenschuur 6Kerk van Jezvis Christus van de heiligen der laatste dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 Evang. J. Zijlstra 10 uur MAANDAG Stadhuis: Gemeenteraad. 7.30 uur Stadsgehoorzaal: Feestavond 40-Ja- rig bestaan St. Bonaventura-lyceum. 8 Zaal Maria Gijzensteeg Ledenverga dering „De Natuurvriend". Spreker H, W. E. van Bruggen over „Bloei en voortplanting van tropische water- en moerasplanten. 8 uur nam. DINSDAG Ambachtsschool: VOLA Filmavond o.a. over N.T.S. en aardgas 8 uur nam Schouwburg: K en O. Haagse Come, die „Zo is het (of zo lijkt het). 8 uu: Petra-kerk. N.C.V.B. afd. Noord. Spr. ds. Bos over „Het hedendaagse huma nisme" 8 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7- ADVERTENTIE ^•noNAA,^ BHLeg GG- M/V, T *6 - ,4' A'>,. :^TlONAAE BELEG lNT£*SN rt.v* Internationale Beleggings Unie „Interunie", Postbus 617. Den Haag Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Ten Post G. A. Zuidam te Nieuweroord; te Varsseveld A. Sjollema te Vriezen veen: te Dinx- perlo (2e pred. pl.) (toez.) J. Bou- terse te Vlaardingen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Rotterdam (vac. A. Troost studentenpred.) drs. H. Steendam te Wageningen; naar Boskoop (vac. G. Vesseur) H. Dyk- stra te Wormerveer. BINNENLAND Roemers geïnstalleerd Drs. D. Roemers is gistermiddag onder gro te belangstelling geinstalleerd als burgemeester van Vlissingen. Onder anderen de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. van Thiel. en de voorzit ter van het NVV, de heer Kloos, woonden deze buitengewone Vlissing- se gemeenteraadsvergadering bij. Rapport geluidshinder De direc tie van de NV Luchthaven Schiphol heeft gisteren het in haar opdracht door het particuliere ingenieursbu reau Peutz opgestelde rapport over de geluidshinder vrijgegeven. De be- langrykste conclusie van dit rapport Is, dat voor de gebieden in het ver lengde van de start- en landingsba nen van Schiphol slechts lichte tot matige geluidshinder te verwachten valt. De adviescommissie geluidshin- heeft de conclusies van het rapport- Peutz, zo is inmiddels bekend ge worden, in mei van dit jaar in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat te optimistisch en daar door volstrekt onhoudbaar genoemd. Deel Van Heyst verkocht De coöperatieve Haagse slagerscentrale heeft een gedeelte van het complex de failliete radiatorenfabriek Van Heyst gekocht. De koop betreft de voormalige stampery van Van Heyst in Den Haag. De overeenkomst zal donderdag 9 september aan de le- ledenvergadering van de slagerscen trale ter goedkeuring worden voorge legd. De bijna 450 leden tellende coöperatie zal in het pand. dat 3300 vierkante meter groot is, waarschyn- ïyk een zelfbedieningsgrossierderij in levensmiddelen vestigen. Weer op vrye voeten Een uit voerder van het technische bureau uit Den Haag, die verdachte is in de pypleidingfraude in West-Brabant, is gistermiddag door de officier van ju stitie in Breda vrijgelaten. De man heeft zeven dagen in bewaring geze ten en werd daarna nog veertien da gen gevangen gehouden. Deze termyn was gisteren verstreken en de Justi tie achtte geen termen aanwezig hem nog langer vast te houden. Alle drie verdachten ln deze fraudezaak be vinden zich thans op vrije voeten. Het onderzoek van de Rykspolitie is nog in volle gang en het zal zeker nog enele maanden duren voor de zaak rond is. Smokkelaar gegrepen Bij een snelle achtervolgingsactie zyn doua neambtenaren uit. Axel (Oost-Zeeuws Vlaanderen) er ln geslaagd in Terho le de botersmokkelaar uit Sas Gent te grijpen, zyn metgezel zag kans te ontkomen, maar werd later ook gepakt. De smokkelaars werden by een patrouille van enkele douane ambtenaren van de centrale post in Axel opgemerkt. In de auto van de mannen bevond zich ongeveer 1000 kg boter, alsmede rookpotten en een grote party kraaiepoten. Waakvlam gashaard Naar schat ting één op de tien in Nederland ver kochte gashaarden kunnen hinderiy- ke storingen geven, omdat de toevoer naar de waakvlam verstopt kan ra ken. Het keuringsinstituut voor gas- verwarmlngstoestellen wil dan ook de keuringseisen wyzigen, waardoor die gebrek niet meer kan voorkomen. De gastoevoer naar de waakvlam kan verstopt raken door schilvers van de oxydehuid, die zich vormt in in de koperen leiding naar de waak vlam. De Geveg-keuringsommissie wil nu de montage van koperen lei ding verbieden. De leiding zal van aluminium of van messing moeten zyn. BUITENLAND Miljoen gevraagd De Sowjet- Unie heeft Israël verzocht, de één miljoen dollar te betalen, die het schuldig is voor de aankoop van Rus sisch land in de heilige stad, zo deelde het Israëlisch ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren mee. De regering heeft geweigerd, maar een woordvoerder van het departement zei, dat er nog geen beslissing was genomen. Ongeregeldheden In Winston- Salem in de Amerikaanse staat Noord-Carolina is gisteren een avond klok van 22 uur tot 5 uur in de och tend ingesteld nadat donderdag by rassenongeregeldheden ln de neger- wyk 47 mensen gewond werden en voor meer dan 100.000 dollar schade werd aangericht. Er werden 51 ar restaties verricht. De negerwyk is omsingeld door 800 nationale gardis ten en honderden politiemannen houden zich gereed om in te grypen als zich weer moeiiykheden voordoen. Massale afslachting Byna dui zend stuks Brits vee is gedood in verband met een epidemie van mond en klauwzeer. De ziekte woedt in een ryk landbouwgebied tussen Birming ham en Liverpool en breidt zich nog steeds uit. Van ambteiyke zyde is gezegd, dat zy veroorzaakt zou kun nen zyn door trekvogels. Brits zeeman vrijgelaten De Britse zeeman Weatherly is gister avond uit Russische gevangenschap ontslagen na 9M> maand van zyn achttien maanden dwangarbeid te hebben uitgezeten. By buitengewoon regeringsdecreet werd hy in vryheid gesteld en aan de Britse autoriteiten overgedragen op een vliegveld by Moskou. Benzineprijzen verlaagd Drie van de grootste olie- en benzine- maatschappyen in West-Dultsland hebben bekend gemaakt dat zy hun benzinepryzen drastisch zullen ver lagen. De pryzen waren naar aan leiding van de spanningen in het Midden-Oosten gestegen. A.s. maan dag zullen de pryzen gemiddeld 5 tot 6 pfennig per liter lager worden. Wateroverlast in Italië Florence is doorweekt van de regen en Vene tië staat gedeeltelyk blank, terwyihet water in de rivieren stygt en voor het weekeinde meer regen wordt voorspeld. Beide kunststeden, die vorig jaar op 4 november het slacht offer werden van rampzalige over stromingen, lopen geen direct, gevaar. Op het San Marcoplein in Venetië staat niettemin 1,15 meter water, ter- wyi de zuideiyke sirocco-winden het tywater opzwepen. Venetianen en toeristen staken het plein over op een smal plankier op palen, met pa raplu's in de hand geklemd. Bosbranden bedwongen Brand weerlieden hebben de bosbranden van Zuid-Californië nu geheel onder controle, maar waarschuwen de bur gerij waakzaam te blyven. „Nog één Santa Ana en het is met ons ge daan", zei een functionaris. De Santa Ana is de hete woestynwind, die ieder najaar over de kurkdroge bossen van Zuid-Californië blaast. De wind, die soms een snelheid van 120 km per uur bereikt, speelde een grote rol bij de bosbranden van de afgelopen week waarby 65.000 hectaren plat brand den en vyf personen omkwamen. De schade wordt geschat op 10 miljoen dollar. Schütz blyft streven De nieuwe burgemeester van Ber- ïyn, Schütz, heeft gisteren aan de Oostduitse vice-premier Abusch ver zocht een bevoegde autoriteit aan te wyzen om met hem te onderhande len over de vraagstukken van de ver deelde stad. Schütz zou voornameiyk de mogeiykheden willen bespreken van een nieuwe overeenkomst die Westberiyners in staat kan stellen hun familie in het communistische deel van de stad met Kerstmis te be zoeken. Meer dan een jaar geleden strandde de kwestie van de bezoek- pasjes op de Oostduitse eis, dat het bestuur van West-Beriyn eerst nor male betrekkingen met Oost-Duits- land zou aanknopen. Kerk en Wereld in teken van toekomst „De toekomst" is het thema van de dies van Kerk en Wereld in Driebergen, die óp 18 november zal worden gevierd in het Grote Bos te Doorn. Van drie kanten zal het on derwerp worden belicht: wijsgerig, mediisch Prof. dr. mr. C. A. van Peursen, hoogleraar in de wysbegeerte te Leiden, zal onder de titel „Het ken nen van de toekomst" ingaan op de vraag of het werkelijk mogelijk is nu al iets van de toekomst te ken nen. Prof. dr. P. J. Thung, hoogle raar in de betrekkingen tussen de natuurwetenschappen en de genees kunde, eveneens te Leiden, zal on der het thema „De toekomst van het kennen" ingaan op de invloed van de vaak overrompelende ont wikkelingen in de exacte weten schappen op het menseiyk bestaan. Dr. A. Th. van Leeuwen, directeur van Kerk en Wereld, plaatst ten slotte kanttekeningen bij de twee lezingen. Priester veroordeeld Pater Ivan Petric (29) is veroor deeld tot drie maanden gevangenis straf voorwaardeiyk met een proef- tyd van twee jaar omdat hy de oor log in Vietnam een rechtvaardige oorlog heeft genoemd. De priester verklaarde in zijn pa rochie in juli „aan de andere kant van de grens inKarinthië Oosten- ryk) hebben we een stryder begra ven, die in Vietnam voor een heilige en rechtvaardige zaak is gevallen". Hy doelde op Janez Zupan, die in zyn parochie geboren was, emigreer de en voor de Verenigde Staten als piloot naar Vietnam ging, waar hy sneuvelde. Zyn lichaam werd naar Europa gebracht en in Oostenryk begraven. Pater Petric leidde de begrafenis in Oostenryk omdat geen vergunning werd gegeven om het lichaam naar Joegoslavië te brengen. De officier van justitie betoogde, dat pater Petric artikel 311 van het Joegoslavisch wetboek van strafrecht, had overtreden door misbruik te maken van kerk en religie voor po litieke doeleinden. WOENSDAG Luth. Kerk: Bazaar t.b.v. res tie kerk 10-12 uur voorm. en 7-10 uur nam. e Lakenhal: Opening Tentoon$n. „Fabrieken Kieken". 8 uur namdt Stadhuis (trouwkamer)Spr£r sociale raadsvrouw 4-6 uur nairu»j; Oegstgeest. Gemeentecentrui^j DONDERDAG *5 Schouwburg: Lustrum uifoJO: Lelclsch Studententoneel „Calii 8.15 uur nam. f Waaggebouw: Jaarverg. Ver. ta bestrijding. 4 uur nam. 'V Bevrijdingskerk (bovenzaal)w B. afd. Z. W. „Het dove en sief rende kind". 8 uur nam. J VRIJDAG StadsgehoorzaalFeestavond neelsver. Fascon. 8 uur nam. ig Rudolf Stelnerschool (Langebr^C Spr. dokter L. F. C. Mees over ,le gevaar en zijn diepere achtergm., 8.15 uur nam. r® Kagerstraat 1Afscheldsrecepi^ A. Bolhuis 4-6 uur nam. 'j.( Kloksteeg 19: Lelds zoldercabsf' uur nam. BIOSCOPEN Studio „Een liefde voor tw??* ken", 18 laar. Dagelijks 2.30, 7 e> uur. Zondags 2.30, 4.45, 7 en 9.lik Trianon „Mijn prinses", lfil Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. sfcj Rex „The happening", 14, Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. T, 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lklo „Dokter ZJivago", Ir? Dagelijks 2.15 en 7.30 uur. Luxor „Angelique, de wet*17 Versailles", 18 Jaar. Dagelijks jee en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, a 9.15 uur Camera „Chappaq.ua", 18_p. Dagelijks 2.30. 7 en 9.15 uur. 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur Wassenaar Astra: vrij., 8,, zon 7. 9.15 uur: „Zeventien" ae Zon. 2.30 uur: „Bloed aan de plfUï TENTOONSTELLINGEN J. jei Acad. Hlst. Museum „Oubleu canda". Van maandag t.e.m. 10 uur voorm.1 uur nam» ei— 'i tot 5 uur nam. (T. e. m. 10 n ber). Lakenhal: Tentoonstelling „f en lezen". Werkd. 104 uur; dags 14 uur (tot 10 december). De Lakenhal: Dag. 104 uur: 1-4 uur. LakenhalTentoonstelling deryen van Lucia Steinbach. 1 10-4 uur; zond. 1-4 uur (tot vember) Legermuseum Pesthulslaan) Rijksmuseum voor Volkenk (Steenstraat 1): dag. 1017 u.; dags 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenk Tentoonstelling Collectie Lechne Japanse Kunst Werkd. 10 uur tot 5 uur nam.; zondags 15 uui Ryksmuseum voor de geschil der natuurwetenschappenDag. ïr. zond 1-4 uur Rijnlandflat: Hulshoudshow Bureau Zuid-West. 10—12 uur en 2-5 en 8-10 uur nam. november). vond- en nachtdienst der apotl Geopend voor spoedeisende gei >otheek van Driesum, Mare ll1 2Ö406. Apotheek R. van Breest Smalle te Leiderdorp en Apotheek Voorsc zijn de gehele week geopend. Tot zaterdagochtend 10 uur 1 plege men de eigen huisarts, d i, tot zondagnacht 24 uur de do telefoon 22222. w Swaziland wordt onafhankelijk Engeland zal Swaziland, zyn laatste protectoraat in Afrika, op 6 septem ber 1968 onafhankelykheid verlenen. Het aan delfstoffen rijke Swaziland is een klein bergachtig gebied met een oppervlakte van 17.000 vierkante km, dat ingeklemd ligt tussen Zuid- Afrika en de Portugese kolonie Mo zambique. Er wonen 300.000 mensen. Vliegtuig neergestort Een Bra ziliaans passagiersvliegtuig is giste ren op een berghelling neergestort. Alle 25 inzittenden zyn gedood. Het toestel van de Sadia- maatschappy vertrok uit Sao Paulo naar Curitibia in Panama. Toen het niet arriveerde, werden reddingsvlieg tuigen uitgezonden die de wrakstuk ken op een berg by Pico de Marom- bi tussen Curitibia en de havenstad Paranagua aantroffen. di< jor (Van donderdag november, woensdag 8 november II?. ZATERDAG 4 NOVEMBER. Kon. Schouwburg, 20.15 uur:i se Comedie: „Van de brug af g( Circustheater. 19.30 uur: Nede se Operastichting: „Der Rosenka' Diligentla, 14.15 uur: Tone» Arena: „Het laatste loverbos"; uür; Daniël Wayenberg, piano Ardito-kwintet. Paviljoentheater, 20.15 uur: De we Komedie: „Het treurig lied vl triest café". PoppentheatersGuldo van 14.30 uur: „Het ijzeren hek i vuurrode vis"; Frank Kooman, uur: „De dieren van Sultan Hi Oude kerk. 20.15 uur: Het Rtjm tie Bachkoor. ZONDAG 5 NOVEMBER. R Kon. Schouwburg, 14.00 uur: I f Comedie: „Helder zien ln het di4j 20.15 uur: Haagse Comedie: „ZoVJj (of zo lijkt het)". Diligentla. 14.30 uur: Werner Paviljoentheater. 20.15 uur: De we Komedie: „Het treurig lied v triest café". PoppentheatersGuldo van 14.30 uur: „Het yzeren hek vuurrode vis"; Frank Kooman, uur: „Het zonnekacheltje". Restaurant „Den Hout", 15.0Ï J4 Atichtlng Haagse Leken Opera. mL De Wagenschuur. 13.30 uur: Marionettentheater; „Suuske ka". A A MAANDAG 6 NOVEMBER. NOVEMBER. Circustheater, 19.30 uur: Neder' Operastichting: „Der Rosenkaval Diligentla, 20.15 uur: Mark rèse Fourneau, plano. WOENSDAG 8 NOVEMBER, Kon. Schouwburg. 20.15 uur:fl| Rotterdams Toneel: „Hamlet". Circustheater, 20.00 uur: Nedf se Operastichting: „Madame I fly". Diligentla, 20.00 uur: Kor Zangschool Kurzaal, 20.15 uur: Het Resi' Orkest. Poppentheaters: Guldo van! 14.30 uur: „De verdwenen pr_ Frank Kooman, 14.30 uur: nekacheltje".

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2