LEIDSCH DAGBLAD SCHNEZ BEDANKT Vernieuwing nodig Sluizencomplex in Volkerak E1U1BOOT PAUS JAMIN Druk van bovenaf GEOPEREERD Bekende uitgangs punten Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 4 NOVEMBER 1967 No. 13424 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling?losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie- 25041; Redactie 21507 Omstreden Westduitse generaal niet langer kandidaat voor hoog commando bij de NAVO Luitenant-generaal Albert Schnez wil geen commandant worden van de NAVO-strijdkrachten in Midden-Europa. Op zijn eigen verzoek heeft de Westduitse minister van Defensie Schnez' kandidatuur voor deze post, als opvolger van generaal Von Kielmannsegg ingetrokken. Schnez' terugtrekking mag als een succes voor Nederland worden beschouwdOfficieus had de Nederlandse regering al blijk gegeven van het feit, dat Schnez als voormalig nazi voor ons land on aanvaardbaar zou zijn geweest op een hoge NAVO-post, waarvan de residentie in ons land is gevestigd. naar enkele uren voordat Schnez' terugtrekking openbaar (rerd, had bondskanselier Kiesinger gistermiddag verklaard, dat hij nog niets had vernomen van de Neder landse regering wat betreft de be swaren tegen de kandidatuur Schnez. Kiesinger zei dit op persconferentie in de bondshoofdstad ons land heeft de voordracht Schnez veel beroering verwekt. :hnez heeft tot nu toe steeds ont- cend nazi geweest te zijn, maar een •apport van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam ïeeft uitgewezen, dat de Westduitse lutoriteiten nooit een gedegen on- ierzoek hebben ingesteld naar het leden van Schnez tijdens de twee wereldoorlog, toen hij als luite- t by de Wehrmacht diende. Gelukkig Verklaarde tegenstanders van tez in de Bondsrepubliek toon- zich gelukkig met diens terug reden. Freiherr Von Hammerstein, lie als eerste in een boek het ver eden van Schnez aan de kaak had eld en hem „voor 150 procent nazi" had genoemd, was erg te vreden met wat hy noemde, „het re- iultaat van myn actie, waarmee ik ven jaar ben bezig geweest". In West-Duitsland had de „kwes- tie-Schnez" de laatste dagen sterk de aandacht getrokken. Het T.V.-ac- tualiteiten-programma „Panorama" had juist bekend gemaakt, dat een de programma-onderdelen van Paus Paulus heeft hedenmor gen vroeg een prostaatoperatie ondergaan. Volgens de behan delende geneesheren is de ope- jratie volkomen geslaagd. Het was de eerste grote ope ratie, die een Paus heeft moe ten ondergaan. Nadat de operatie voltooid jwas werd het resultaat bekend gemaakt door Raimondi Man- zini, hoofd van de Vaticaanse persdienst. Hij zei van de chirurgen ver nomen te hebben, dat de ope ratie ten einde was en een zeer goed verloop had gehad. WEERBERICHT Wind en regen (Van onze weerkundige medewerker) Van dit eerste novemberwcekeinde Is weinig moois te verwachten. Na korte verbetering gaat de baro meter wat meer dalen onder invloed van een stormdepressie, die via het Engelse Kanaal naar het zuiden van de Noordzee trekt, waar het centrum van de depressie omstreeks zondag morgen wordt verwacht. Het regen front zal reeds vandaag ons land binnendringen, waarbij de wind weer toeneemt. Eerst tussen zuid-oost en zuid, morgen ruimend naar zuid west. Het bluft voor november nog vrij zachte lucht toestromen, want de middagtemperatuur biyft nog tot ongeveer 10 graden stygen, hetgeen voor deze herfstmaand aan de hoge kant is. 5 NOVEMBER Zon op: 07.41; onder: 17.06 uur. Maan op: 12.26 uur; onder 18.55 uur. Hoogwater in Katwyk te 4.51 uur en 17.11 uur; laagwater te 0.48 uur en 13.05 uur. 6 NOVEMBER Zon op: 07.43 uur; onder: 17.04 uur Maan op: 13.28 u. onder: 20.02 uur Hoogwater in Katwyk: 5.40 uur en 17.59 uur; laagwater: 1.33 uur en 13.55 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De makers van „Panorama" had den al aangekondigd met onthullin gen te komen. Zij zouden zich base ren op het boek van Von Hammer stein en hadden by VARA's „Ach ter het nieuws" het interview ge leend, dat deze zomer werd gemaakt VToegere superieur van Schnez generaal H. Höffner. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat deze televisie-uitzending zijn scha duwen vooruit heeft geworpen en heeft bygedragen tot het besluit van Schnez. Advies Uit zeer betrouwbare bron valt In Bonn te vernemen, dat Schnez zich heeft teruggetrokken op ad vies van enkele hoge ambtenaren in het Ministerie van Defensie. Deze zouden hem hebben aangeraden óf over te gaan tot gerechtelyke stap pen tegen kranten en tydschriften, die zyn verleden niet van nazismet ten vrij hadden genoemd, óf zich openlyk terug te trekken als moge- lyke kandidaat voor de post van im Luitenant-generaal Schnez, die niet meer in aanmerking wil komen voor de post van NAVO- bevelhebber voor midden-Europa. NAVO-commandant van de stryd- krachten in Midden-Europa. Schnez daarop hebben besloten het laat ste te doen. Het tydstip van het besluit van Schnez hangt samen met de tijde- lyke afwezigheid van de Westduit se minister van Defensie Schroder, die met ziekteverlof is. Van Schro der is bekend, dat hy persoonlyk volledig achter Schnez' kandidatuur stond, zyn adviseurs vreesden der halve, zo valt in Bonn te horen, dat hy na zyn terugkeer Schnez zou heb ben overreed zyn kandidatuur staan de te houden. Nu Schnez publieke- lyk bekend heeft laten maken, dat hy geen NAVO-commandant wil worden is er geen terug meer moge- lyk. Als mogelyke opvolger van graaf Von Kielmannsegg wordt nu ge noemd luitenant-generaal Ulrich de Maiziere. Deze vierstersgeneraal is nu ruim een jaar inspecteur-gene raal van de Westduitse strydkrach- ten. In deze post zou hy niet al te gelukkig zijn. Derhalve zou hy er wel voor voelen zijn carrière te be ëindigen als commandant van de NAVO-strydkr achten in Midden- Europa. Ook de naam van luitenant- generaal Gerhard Wessel, Duits ver tegenwoordiger in de NAVO-staf in Washington wordt genoemd. Generaal von Kielmannsegg heeft gisteravond verklaard, dat hy wel genegen is nog een jaar langer in Brunssum te blyven. De Nederland- regering weigerde commentaar te geven op het bekend worden van t nieuws van Schnez' terugtrekking. OMZET ENGELSE CAFE'S IS DE HELFT LAGER De omzet van de Britse café's is in de afgelopen drie weken, sedert het inwerking treden der wet tegen weggebruikers die onder invloed ry- den, met ongeveer 50 procent terug gelopen. Een woordvoerder van de vakbond van caféhouders heeft gis- steren bekend gemaakt dat er aan een staking wordt gedacht. „Als we nu niet in actie komen bestaat de kans dat honderden café's zullen moeten sluiten", aldus de zegsman. Hy gaf te kennen dat de Britse café's binnenkort uit protest tegen de nieuwe wet hun deuren een dag gesloten zullen houden. Over dit voorstel wordt nog gesproken. Het sluizencomplex bij Wil lemstad, dat gisteren zonder enig officieel vertoon in gebruik is ge nomen. Grootste van West-Europa (Van onze Rotterdamse correspondent) De scheepvaart door het Volkerak gaat sinds gisteren via de ni< tweelingsluis bij Willemstad, grootste binnenvaartsluis West-Europa. De Deltadienst Rykswaterstaat kan hierdoor gehinderd voortgaan met de af sluiting van het Volkerak, een project dat in het voorjaar van 1969 gereed moet zijn. Totale kos ten: rond de 250 miljoen gulden. De bouw van de dam in het Volke rak hangt nauw samen met de afsluiting van het Haringvliet. In verband met de getijstromen kan namely k het Haringvliet pas den afgesloten, als deze dam ge reed is. Omstreeks 1970 zorgt de dam voor een snelle verbinding tussen Rot- terdiam en Antwerpen (Zoomweg). Aan westeiyke zyde sluit de dam aan op het Hellegatsplein ten zui den van de Haringvlietbrug, aan de andere kant komt de dam uit op het noordwestelijke puntje van Noord-Brabant. De afsluiting van het Volkerak, één van de drukste scheepvaartwegen van ons land, gebeurt met twee schuine landhoofdcaissons en 12 doorlaatcaissons ongeveer volgens het systeem, dat by de afdamming van het Veersegat is toegepast. De bouw van de caissons is in volle gang in een diepe put, die later kan worden gebruikt voor de con structie van de derde schutsluis. Door de grote capaciteit van de slui zen behoeft het gemiddelde opont houd voor de scheepvaart niet meer dan ongeveer een half urn- te zijn. Zoals het Volkerak dat voorheen was, is nu het sluizen complex thans een vitale schakel in de scheepvaart tussen Rotter dam en Antwerpen vice versa en Antwerpen en de Ryn v.v. Het ge middelde aantal passerende sche pen bedraagt ongeveer 400 per dag. JHALASSA „Thalassa", ons nieuwe feuilleton, met de publikatie waarvan wy a.s. maandag een begin maken, vertelt van de ontreddering welke zich van velen die direct by de oorlog betrokken zijn geweest, meester maakte nadat de vrede was gekomen. De kapitein van een zeesleepboot, die tydens het bevaren van de konvooiroutes en by de geallieerde landingen in Frankryk grote gevaren had doorstaan, raakt na de Duitse capitulatie aan het piekeren en zwerft enige tyd doelloos rond. Hij ontmoet zyn vroegere stuurman, Kramer, die aan de Franse zuidkust met duiken zyn brood zegt te verdienen en beweert ook voor de kapitein wel een baantje te hebben. Nadat deze by zyn omzwervingen al zyn geld heeft opgemaakt, reist hy inderdaad naar Marseille. Daar blykt hem, dat de stuurman, die in de oorlog zyn beste vriend was en een grote onverschrokkenheid aan de dag legde, niet de oude meer is. Het morele verval waarmee hy na het sluiten van de vrede was geconfronteerd, had hem lang zamerhand het idee gegeven dat alle omgekomenen slechts het slachtoffer van een mystificatie, een vergissing waren geworden, dat hy zichzelf iets had wysgemaakt, toen hy destyds het gevoel had iets dat waardevol was en echt, te verdedigen. Op den duur was Kramer zich ontheven gaan voelen van de morele verplichting een fatsoeniyk burger te zyn en in verkeerde kringen beland. In Marseille is hy verslaafd geraakt aan het duiken, want in de wondere wereld onder de waterspiegel vergeet men al het andere, zelfs zyn eigen persoonlykheid, en krygt een gevoel van grote macht. Ook de kapitein raakt zeer aan deze vorm van bedwelming gehecht. Het leidt tenslotte tot een verre boottocht naar de Griekse eilan den, waar ergens in de diepte iets zeer byzonders verborgen ligt. Het is een reis met een allerzonderlingst scheepje, dat behalve de toch al kleurryke bemanning niets meer of minder meevoert dan een Chinese juffrouw, een charmante Griekse heer met onduide- lyke bedoelingen, een een soort piratenkapitein, die zich op kruk ken voortbeweegt. De gebeurtenissen tydens deze expeditie zullen van grote invloed blyken op de levensloop van verschillende op varenden. Thalassa is een verhaal van desillusies en mislukkingen, van pogingen om de realiteit te ontlopen. Twee mensen blyven echter vasthouden aan het leven zoals het is: het Chinese meisje dat zich haar liefde niet door onwerkelykheden laat ontnemen, maar daar voor met een trieste toekomst wordt beloond, en June, de nuchtere Engelse verpleegster, die de kapitein in de koers naar een hoop volle toekomst terugloodst. De lezer proeft de losse, gemakkelyke leefwyze die aan de Franse zuidkust heerst, maar ook de rauwheid van het bestaan der diep zeejagers en de meedogenloze concurrentiestryd die de zeeslepery kenmerkt. Wy zyn ervan overtuigd, dat velen door dit feuilleton, dat men vaak met een glimlach, doch soms ook met verbystering zal lezen, zullen worden geboeid. Garant daarvoor staat de schryver, die JAN DE HARTOG heet Dé roman „Thalassa" is in boekvorm verschenen by de N.V. Uitgeversmaatschappy Elsevier. Ontwerp program christen-radicalen: (Van onze parlementaire redacteur) De werkgroep van christen-radicalen heeft vandaag de voor stellen voor een gezamenlijk programma van de radicalen in de KVP, de ARP en CHU gepubliceerd. De voorstellen, die op het volgende week te houden congres van de christen-radicalen zullen worden besproken, omvatten de volgende hoofd zaken: 1. vernieuwing van het parlementaire stelsel door hervorming van de kabinetsformatie en de positie van de volksvertegenwoordiging; 2. democratisering van het bedrijfsleven; 3. meer inspraken van de burger op de ruimtelijke ordening; 4. actieve buitenlandse politiek en vergroting van de ontwikkelings hulp 5. invoering van het profijtbeginsel ter financiering van de collec- tie\-e voorzieningen. caal en vooruitstrevend program.; samenwerking met andere vooruit strevende partyen; gezameniyke presentatie van een ontwerp-verkie- zingsprogram en een lyst van kan didaat-ministers voor de verkiezin- den door de Tweede Kamer in een openbare vergadering na de ver kiezingen. Verder moet de samen stelling van de Tweede Kamer wor den verbeterd door de onverenig baarheid van ministerschap en ka merlidmaatschap op te heffen, de vergoeding voor de kamerleden te verdubbelen en de toerusting van het parlement te verbeteren. Onder meer door kamerleden te laten by- staan door deskundigen. Vervolg op pagina 2 Motorkap woei open Als gevolg van het open- waaien van de motorkap van haar auto botste gistermiddag een vrouw uit Vinkeveen op de pro vinciale weg nabij Kortenhoef frontaal tegen een vrachtauto. Samen met haar buurvrouw was zij op weg naar huis. Achter in de auto zaten de vier kinderen van de twee vrouwen. Door de botsing werden alle inzittenden gewond Het 10-jarige zoontje van de buurvrouw bezweek onderweg naar het ziekenhuis in Hilversum aan zijn verwondingen. Zijn moe der en zijn 14-jarige zusje konden na behandeling naar huis terug keren, evenals het dochtertje van de bestuurster die zelf met haar zoontje voor behandeling werd opgenomen. Op de foto stapt een van de ge wonde kinderen in een zieken auto. De inzet toont de resten van de personenauto na de botsing. Kosmos-190 De Russen hebben de kunstmaan Kosmos- 190 gelanceerd naar een baan, waarvan de hoogte varieert van 347 tot 201 km. De hoek van de baan met de evenaar bedraagt 65,7 graden. Dit is de zevende Russische kunstmaan-lancering in tien dagen tyd. ADVERTENTIE ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Tel 01726-2541 Kerkstraat 2-28 Bezoekt onze toonzalen of vraagt brochure. ADVERTENTIE ©ucf (£Ïlte, teuwo De voorstellen van de werkgroep zyn gebaseerd op de reeds eerder geformuleerde uitgangspunten: her vorming van de confessionele par- tyen tot organisaties met een radi- gen. De samenstellers van het ont- werp-program zyn van mening, dal de Nederlandse staatsrechtelykc structuur dringend aan vernieuwing toe is. Naast een betere regeling en uitbreiding van de grondrechten in de grondwet wensen zy een grondi ge verandering in het stelsel van de kabinetsformatie. De formateur dient voortaan aangewezen te wor- ADVERTENTTE creativiteit in bont-couture van egmond breestraat 173 Onder de jeugdige Neder landers die Zondagavond te 's Hertogenbosch aankwa men om als zouaven in het pauschelijk leger dienst te nemen, ivas er een, die den moed liet zinken en terug keerde. Doch er ivas ook een ander, die zeven jaren in In- dië ivas geweest en van daar was teruggekeerd, alleen om- dat hij, den toestand van den paus vernemende, onder het vaandel van den H. Vader wenschte te gaan strijden. Z.M. heeft eervol ontslag verleend bij de d.d. schutte rij te Leiden B. Cramer, als 2de luitenant.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1