jaar Ba!Jaar deel ara tie ,eidó& J& MET EEN ENKEL WOORD PAGINA S LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 2 NOVEMBER 1961 OMSTREDEN BRIEF VORMDE BASIS VOOR DE STAAT ISRAEL (Van een medewerker). Vandaag is het precies vijftig jaar geleden dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken Balfour namens zijn regering een brief schreef aan Lord Rotschild, vertegenwoordiger van de Britse zionis tische organisatie. Deze brief, die de geschiedenis inging als de Balfour-declaratie, hebben de Ara bieren altijd gezien als een verraad van hun eigen nationale aspiraties. De declaratie is onderwerp ge weest van vele heftige pro en contra's maar- bete kende voor de zionisten een eerste officiële erken ning en aanmoediging van hun recht op terugkeer naar Palestina. Aan het einde van zijn leven in 1930 verklaarde Balfour zelf, dat, nu hij terugkeek, het schrijven van deze brief hem het waardevolste toescheen dat hij had gedaan. Waarom had Balfour zich het lot van de Joden aangetrokken? Balfour was premier toen Chamberlain de grond legger van de zionistische gedachte Herzl het ge bied Oeganda (nu Kenia) aanbood aan de Joden om zich daar te vestigen. Herzl moest onder zionisti sche druk dit aanbod weigeren. 'Ilililllillliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllliliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiilllllllillllllllllllllllllllll „Hare Majesteits regering betuigt haar instemming met de oprichting in Palestina van een nationaal tehuis voor het Joodse volk en zal alle pogingen in het werk stellen om het hereiken hiervan te vergemakkelijken, waarbij echter goed begrepen moet worden dat er niets zal gebeuren dat schade kan berokkenen aan de burgerlijke en godsdienstige rechten van bestaande niet-Joodse gemeenschappen of de rechten en politieke status die door Joden in andere landen worden genoten. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllilllllllllllillllllllllllllllllillllllllliiiliiliiiiiiiiii Na het mislukken van zijn bespre kingen met Sultan Abdoel Hamid van Turkije, dat toen Palestina bezette, stelde Herzl aan Chamberlain voor Cyprus aan de Joden te geven. Cham berlain weigerde beslist omdat hij een storm van protest verwachtte van de Turkse en Griekse bewoners van het eiland. Dank Balfour was ervan overtuigd, dat de christelijke godsdienst en de be schaving aan de Joden onmetelijk veel verschuldigd waren. Hij kwam in contact met de 32-jarige, uit Rus land afkomstige dr. Weizmann, als chemicus verbonden aan de Victoria Universiteit van Manchester, die, zo als hij later zei, „Bloed zweette om de zaak van het zionisme zo duidelijk mogelijk uiteen te zetten". Dit gesprek vond plaats aan het be gin van de twintigste eeuw en som migen menen dat Balfour pas in de eerste wereldoorlog weer aan Weiz mann werd herinnerd omdat de re gering de chemicus nodig had om een nieuw proces te ontwikkelen voor de fabricage van explosieven voor mi litaire doeleinden. ook morgen in de Arabische wereld gedemonstreerd zal worden? Met behulp van de Arabieren ver overde Engeland in de eerste wereld oorlog Palestina op de Turken. De Arabische nationalistische leider, Sje- rif Hoessein van Mecca had daarvoor een briefwisseling gevoerd met de Britse hoge commissaris in Egypte, sir Henry MacMahion. MacMahon verklaarde daarin, dat zyn regering Hoesseins eisen wat betreft de onaf hankelijkheid van de Arabische vol ken na de oorlog inwilligde en dat de Arabieren zelf hun regeringen zou den kunnen kiezen. Hoesseins voorstel omvatte ook Pa lestina. Na deze belofte organiseerde Hoessein het Arabisch verzet tegen de Turken. Direct na afloop van de oorlog hoorden de Arabieren van de Balfourdeclaraitie, waarin Palestina werd beloofd, tegelijk met de belofte aan de Arabieren, dat zij Palestina konden beschouwen als een onafhan kelijke Arabische staat. De Arabieren beschouwden de akties van de zionis ten en de Britse regering als verraad en bedrog jegens de hen gedane be lofte en ontdaan van alle emotionali teit, niet ten onrechte. De Arabieren voelden zich bekocht en spraken van Brits-Zionistische collaboratie. „Welk recht had Engeland een land, dat het nog niet eens had ver overd, waarin slechts 57.000 Joden woonden tegenover 708.000 Arabieren, Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen door de gen. synode tot zend. pred. in Timor en Zuid-Belu E. Durkstra te Almelo. Aangenomen naar Zuidwolde (Dr.) (toez.) L. J. Prins te Hoogkerk. Bedankt voor Oudwoude-Wester- geest (toez.) C. Mataheru te Lemele (Ov.). GEREF. KERKEN De grote vier" van de jaren vlak na de eerste wereldoorlog, v.l.n.r. de Britse premier Lloyd George, de Italiaanse minister president Orlando, de Franse eerste minister Clemenceau en de president van de Verenigde Staten, V/ïlson. Onder invloed van deze staatslieden is het na tionale tehuis voor de Joden in Palestina tot stand gekomen. die 97,5 procent van de grond beza ten, te beloven aan de Joden, om zo een wit voetje te halen by de door Joden beïnvloede Amerikaanse pre sident Wilson om steun in de oorlog te krijgen?", aldus de huidige Arabi sche propaganda. ADVERTENTIE Dr. Weizman, de uit Rusland afkomstige en in Engeland wer kende chemicus. Volgens bepaal de bronnen zou de Balfour-decla ratie zijn gegeven als dank voor zijn werk. De latere Britse premier, Lloyd George bevestigde in een lezing voor de Joodse historische vereniging deze veronderstelling toen hij opmerkte: „De Balfour-declaratie is als beloning gegeven aan Weizmann als dank voor zijn werkzaamheden met trinitro toluol". Vaak is geprobeerd na te gaan of de Balfour-declaratie uit menselijke motieven werd geschreven, of dat vooral de politieke kant van de zaak de beslissende faktor was. Feit is, dat veel Engelsen voelden voor een nationaal tehuis voor de Joden om dat Engeland werd overspoeld met Joden, die de pogroms in Oost- Europa ontvluchtten. De Britse rege ring zag zich toen genoodzaakt een „alied immigration" op te stellen met beperkende maatregelen voor de joodse immigratie. In juni 1936 verklaard Lloyd George in het parlement: „Het was een van de donkerste uren van de oorlog. Het Franse leger muitte, het Italiaanse stond op instorten en de Amerikanen bereidden zich zelfs nog niet serieus voor op de strijd. Wij kwamen tot de conclusie dat het van vitaal belang was dat wij ons verzekerden van de sympathie van de joodse gemeen schap. Onverteerbaar Waarom is de Balfour-declaratie vijftig jaar lang een onverteerbare graat in de Arabische keel geweest, werd deze gevoeld als een dolksteek in de rug waartegen BINNELAND Zeepost Met de volgende sche pen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip. Argentinië: „Cap San Marco" (6/11); Australië: „Iberia" (10/11); Brazi lië: „Cap San Marco" <6 11); Cana da: „Belgiën" (8/11); Chili: „Manu- ël Mejia" (7/11); Indonesië: „Eu- maeus" (10/11); Kenya, Oeganda: „Mobeka" (10/11); Tanzanië:„Gan- ge" (10/11); Ned. Antillen: „Neptu- nus" 7 11): Suriname: „Oranje Nas sau" (8/11); Verenigde Staten van „American Rover" (10/11): Z.-Afri ka (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika; „Zon- nekerk" (8/11). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Jeugdige dievenbende De politie van Ede heeft dezer dagen zes jon gelui gearresteerd, in leeftijd varië rend van 15 tot 2 4jaar. De jonge lui. afkomstig uit Ede en Lunteren, hebben bekend ongeveer zestig dief stallen en inbraken te hebben ge pleegd, onder meer in Ede, Arn hem en Amersfoort. In totaal stalen ze eedurende de laatste anderhalf jaar voor ongeveer f 10.000,. aan geld en goederen bij elkaar. Nederlandse ontwikkelingshulp Nederland zal f 1.500.000,- bijdragen voor een telecommunicatiesysteem dat zal worden opgericht tussen de hoofdsteden van Rwanda en Oegan da. Een desbetreffende overeenkomst tussen Nederland en deze twee Afri kaanse landen werd in Addis Abeba getekend. Elfjarig meisje vermist De chef van de kinderpolitie in Amsterdam, verzoekt nammens de ouders te wor den bekendgemaakt met de verblijf plaats van de 11-jarige Ingeborg Bosshardt, wonende aan de Baarsjes- weg in Amsterdam. Zij verliet op zaterdag 28 oktober om ca 11.30 uur de ouderiyke wo ning en keerde niet terug. Haar signalement luidt: plm. 1,50 tenger postuur, donkerblond haar, bruine ogen. zy is gekleed in een geel-wit-bruin geblokte mantel, bruine schotse rok, zwart-witte kousen en bruine sanda len. Grafschennis in Hulst Op het rooms katholiek kerkhof in Hulst zyn in de afgelopen nacht vandalen aan het werk geweest, zy hebben twee grafzerken omver geworpen, terwyi van twee andere grafzerken geëmail leerde foto's werden afgerukt en van enkele andere de marmeren kruis beelden die erop stonden werden af geslagen. Door de Rykspolitie wordt een onderzoek ingesteld. Men ziet vooralsnog geen verband met de el de graven in Hulst niet met inkt- stiften waren bewerkt, terwyl dit in de andere plaatsen wel was gebeurd. Vervoer gevaarlijke stoffen Bin nen drie maanden zal een reglement in werking treden, dat het vervoer van gevaarlyke stoffen over de weg en over he t. water zal regelen. Staats secretaris Keijzer (Verkeer en Wa terstaat) heeft dat gisteren bekend gemaakt in de vaste commissie uit de Tweede Kamer, die zich deze week met zyn begroting bezig houdt. Er bestaat geen internationale rege ling voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. De staatssecretaris wees er echter op dat het reglement ook bui ten de grenzen zal werken. Buiten landse schepen en vrachtauto's met gevaarlyke stoffen die Nederland bin nenkomen zullen aan de eisen van het regelement moeten voldoen. Jeugdwerkloosheid De Tweede Kamer zal woensdagavond het be leid van minister Roolvink met be- tiekking tot de jeugdwerkloosheid behandelen. Het debat wordt gevoerd in een gecombineerde openbare ver gadering van de vaste commissie van onderwys en van de vaste commissie van Sociale Zaken en Volksgezond heid. BUITENLAND Winter in Italië Winters weer heeft gisteren zyn intrede gedaan in grote delen van Italië, van Sicilië in het zuiden tot Venetië en de Alpen in het noorden. Delen van Venetië, waaronder het St. Marcusplein, staan onder water. De eerste sneeuw van het seizoen is gevallen in de Apanynen en de Dolomieten. Op Sicilië betekenden de tempera tuurdaling en de slagregens groot ongemak voor de honderden die de nacht in de open lucht hebben door gebracht nadat dinsdagavond een aardbeving hu nhulzen had doen trillen. Sallal in Cairo De preisdent van Jemen, maarschalk Sallal, is gisteren in Cairo aangekomen voor besprekingen met president Nasser over het Egyptisch-Saoediarabische vredesakkoord betreffende zyn land, en de crisis in het Midden-Oosten. Vrijdag vertrekt Sallal uit Cairo naai* Moskou om er de viering van de vyftigste verjaardag van de Ok toberrevolutie by te wonen. Chinese winkel geplunderd Le den van anti-communistische actie fronten in Solo, in midden-Java, hebben Chinese winkels en pakhui zen leeggehaald. Dit zou gebeurd zyn met medeweten van de plaatse- lyke militaire en gerechteiyke auto riteiten. een bezoek aan West-Irian brengen om er de veiligheidsmaatregelen te controleren. In het gebied opereren nog steeds opstandige Papoea's die onafhankelykheid wensen. De gene raal zal volgens genoemde kringen tevens de mogelykheid nagaan om Sorong, in het uiterste westen, tot hoofdstad van West-Irian te maken in plaats van Soekarnapoera (het voormalige Hollandia) dichtby de grens met Australisch Nieuw-Guinea gelegen. Dit is een reeds lang be staand strategisch plan. Journalisten ongewenst Op ver zoek van mevr. Jacqueline Kennedy heeft de Cambodjaanse regering journalisten verboden haar te verge zellen op haar vierdaagse reis naar het afgelegen Angkor Wat. Mevr. Kennedy en haar gezelschap zijn gisteren uit Rome via Bangkok naar Cambodja vertrokken. Branden in Californië Een gun stige weersverwachting heeft de blussers van de bosbranden, die in zuid-Califomië al een gebied van 56.000 hectare hebben zwartgebla kerd, nieuwe hoop gegeven. De branden eisten tot nu toe vier slacht offers. De schade loopt in de miljoe nen dollars. Het invallen van een vochtige zeewind geeft de uitgeput te blussers nieuwe moed. Onlusten in Pittsburgh De poli tie van Pittsburgh, Pennsylvania, heeft gisteren met een chemische kalmeringsvloeistof een einde ge maakt aan onlusten tussen blanke en negerstudenten. Stenen vlogen over en weer en negen studenten moesten aan kleine verwondingen worden behandeld. Een uur nadat de onlusten waren begonnen maak ten 150 politiemensen een einde aan het gevecht. Grieks kabinet In Griekenland zyn gisteren drie nieuwe ministers en twee staai cretarissen benoemd ter opvulling van de maandag j.l. door het aftre den van een aantal kabinetsleden vrijgekomen plaatsen. Alle nieuw ministers zyn evenals hun voorgan gers burgers, die als „technici'' deel van het kabinet zuilen uitmaken. De nieuwbenoemde ministers en staatssecretarissen zyn gisteravond door Koning Constantyn beëdig Doorgaans betrouwbare kringen in Athene menen dat de vier ministers, die maandag j.l. uit het kabinet verdwenen, ontslagen zyn. Twee van hen zouden voor het eerst over de radio hun ontslag hebben vernomen. Naar verder vernomen is hebben zich de laatste dagen langdurige en s verhitte debatten afgespeeld tussen de legerleiders, en stond premier Kollias voortdurend in contact met de koning. Volgens sommige waarne mers wilden enkele militaire be windhebbers de opengevallen plaat sen door officieren laten bezetten om vastere greep te krijgen op het GEREF. KERKEN VrUgemaakt. Aangenomen naar Oosterbeek-Velp J. C. Janse te Zutphen - naar London Wtford (Ont.) Canada M. van der Wel te Sneek. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Zuid W. Lamain te Grand Rapids (Mich.) (U.S.A.). Spoedig operatie van Paus Het communiqué van de lijfartsen van de Paus zei dat de kortelings opgetreden koorts die de Paus ge dwongen heeft zijn werkzaamheden te onderbreken, geweken was en dat hy „opnieuw een goede gezondheid geniet". De doktoren hebben daarom be sloten de operatie niet verder uit te stellen en deze in de komende dagen te verrichten, aldus het communiqué Oecumenische bijbelvertaling Het fonds, waaruit het Nederlands By belgenootschap zyn aandeel in de oecumenische by bel ver taling kan bekostigen en dat by het afscheid van ds. J. H. Sillevis Smitt als al gemeen NBG-voorzitter in juni - hem aangeboden met f 65.000 startte is sindsdien byna verdubbeld tot f 120.000. Dit is byna de helft de kosten van het NBG in deze vertaling: f 250.000. Kapelaan nagelt 95 stellingen aan kerkdeur Kapelaan Gray Featherstone heeft 95 stellingen tegen de apartheid en de aanvaarding van de Zuid-Afri kaanse rassenpolitiek door christe- die deur van de Angl icaan - St. George's kathodraal in Kaap stad genageld. Vervolgens lazen hij en pater Mi chael Whisson de stellingen gister avond by het licht van een draag bare gaslamp voor aan een uit vele issen bestaand gehoor. De stellingen werden op de deur genageld 450 jaar nadat Maarten Luther hetzelfde deed in Wittenberg uit protest tegen misbruiken in de R. K. Kerk. De deken van Kaapstad, Edward King, zei toen hy op de hoogte werd gesteld van het gebeurde: ,.Ik maak me niet de minste zorgen. Ik ben vlak voor zulke dingen". Nieuwe Friese bijbelvertaling De plannen om te komen tot een nieuwe vertaling van de bybel in de Friese taal zyn in een verder stadium van ontwikkeling gekomen- De commissie, die het voorbereidend werk op zich had genomen, heeft be sprekingen gevoerd met de aan staande vertalers (theologen zowel als taalkundigen) om te overleggen over een te volgen werkschema. Tot voorzitter van een werkcommissie is benoemd mr. dr. K. de Vries, we- tenschappeiyk directeur van de Fryske Akademy terwyi het se cretariaat in handen is van ds. B. Smilde, thans gereformeerd predi kant in Gorredyk. Het Nederlandsch By belgenoot schap en de Katholieke Bybel- stichting hebben van de aanvang af de inititatiefnemers geadviseerd en gesteund. Ook het provinciaal be stuur vanFriesland heeft voor deze nieuwe vertaling een flinke gelde- lyke steun toegezegd. Verder is er een beroep gedaan op alle kerken in Friesland. Wanneer alles gunstig verloopt en de financiële actie onder de kerken slaagt, kan volgens de commissie nog in de komende week met het werk worden gestart. Er zal tegelykertyd met het oude en het nieuwe testament worden begonnen. De commissie verwacht dat Fries land straks een bybel in eigen taal ryk zal zyn, die een oecumenisch karakter draagt, nauw aansluit by de resultaten van de hedendaagse bybelse wetenschappen en dichter staat bij de tegenwoordige, leven de taal. DONDERDAG Stadsgehoorzaal: K. en O. Tsje chisch Folkloristisch Ensemble „Broln" 8 uur nam. Stadhuis, Jeugdparlement, 8 uur na middag. RehobothJaarvergadering staten- krlng Leiden CHU, 8 uur nam. VRIJDAG Konlngskerk: Rullclub 7.30—10 uur ADVERTENTIE HAAGSE AGENDA Balsam- Kroll -Helfetz- 22.00 uur: Cabaret-Chan- der onbekenden. VRIJDAG 3 NOVEMBER. Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Haag- e Comedle: „Van de brug af gezien" Dulitse Evangelische kerk, 20.00 u >e „Phllipp-Nicolai-Kantorei Unna". ZATERDAG 4 NOVEMBER. i Comedie: „Van i Komedie: „Het treurig lied triest café". vuurrode Oude kerk, 20.15 14.30 „De dieren Bachkoor'. ZONDAG 5 NOVEMBER. Kon. Schouwburg, 14.00 t Comedle Deth, en D« Frank Kooman, 14.30 Sultan Hassan" ir: Het Residen- (of lijkt het)" Dlllgentla, 14.3 Werner Haas, triest café". Poppentheaters: Guido „Het ijzen Frank Kooman, Atichtlng Haagi De Wagenschuur. Marionettentheater groep Centrum: „Suuske ln Afri- rèse Fourneau, plano. WOENSDAG 8 NOVEMBER. Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Rotterdams Toneel Circustheater, 2( Operastichting Dillgentia, 20.00 rngschool Kurzaal, 20.15 uu Jeugdigen", 8.15 u. Th. H. Lunsingh Soheurleer. Kloksteeg 19: Lelds Zolderoabaxet, Langebrug 87: Lezing dokter (F. O, Mees over het LSD- gevaar en zijn diepere achtergronden. 8.15 uur. ZATERDAG Galerie V. d. Vllst (Botermarkt 3): Opening^tentoonstelling grafiek Sees- 40: Opening Micro- Opening tentoonstelling Jacques Meli Kunstzaal Heuf f ïstelling Jacau' mej. A. C. Henny. 4 ZONDAG Oude Rijn. 5: PinkstergemeenteSpr dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 nam 7'3° Stadsgehoorzaal: Feestavond 40-Ja- rig bestaan St. Bonaveuitura-lyceum. 8 Zaal Maria Gijzensteeg Ledenverga dering „De Natuurvriend". Spreker H W. E. van Bruggen over „Bloei en voortplanting van tropische water- en moerasplanten. 8 uur nam. DINSDAG KVpV811 d6r HelJden: Praatavond AmbachtsschoolVOLA Filmavond het (of zo lijkt het). Oh. de Bourbonhof: Elektrondkaclub „De detector". 7.30-9.30 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7- sociale raadsvrouw Oegst geest, (Gemeentecentrum): K uur°n'JOnge Nederlandse fl'm". 8 BIOSCOPEN Studio „Een liefde voor twee we ken", 18 Jaar. Dagelijks 2.30. 7 en 9.1ï uur. Zondags 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Trianon „Mijn prinses", 18 Jaar Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rev Dagelijks 2.30, 7 - 2.30. 4.45. 7 en Lido „Dokter ZJlvago", 14 Jaar. Dagelijks 2.15 en 7.30 uur. Luxor „Angellque, de weg naat Versailles". 18 Jaar. Dageiyks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en §5IH.4&.: en 9.15 Astra: vry.. „Zeventien" 18 J Zon.- 2.30 uur: „Bloed aan de pijl" al. TENTOONSTELLINGEN Acad. Hist. Museum „Cubicula lo- Van maandag t.e.m. vrijdag canda". Nederland- Kon. Nat. ar: Het Resldentia Guldo van Deth, ,De verdwenen prinses' -aarschijnlijk I ders geschonden kerkhoven, omdat generaal Panggabean zal binnenkort bestuur van het land. In zeventiende eeuwse stijl Dat de vroeger zo bekende en ver trouwde „garen en band" winkeltjes, die als speciaalzaken byna overal in ons land zijn verdwenen, toch nog bestaansrecht hebben bewyst de ge heel verbouwde en gemoderniseerde zaak van de fa. De Groot aan de Lange Mare in Leiden. Het pand werd byna geheel in oude styi op nieuw opgetrokken. Het architecten bureau Kees Bik uit Leiderdorp, slaagde erin het oude 17de-eeuwse karakter van het pand zowel binnen als buiten te handhaven. Vooral de eerste etage, doet denken aan die ge zellige oud-Hollandse winkeltjes. Zangschool Kurz Orkest. Poppentheaters nekacheltje". HAAGSE BIOSCOPEN Apollo: Scandall nudl, 18 J Asta: Grand' prix, 14 ijou: Blow-up, 18 J, Grand prix, 14 J, 18 j. komen de Russen, Camera daar komen OLneac: Dagviilmder, 118 J.; 's tends en 's middags: Vliegen i het water, a. 1. City: De onvoorstelbare tocht, i Corso: Thunderbirds are go. a.l. Du Midi: De kanonnen van Nï Metropole-Tuschinski: Modern Mil lie, a. 1. Odeon: De getemde feeks, 14 J. alles ge- Rex: De twaalf veroordeelden, 14 J Roxy: Agent 077 Operatie Ma rokko. 14 J. Selimost: Othello, 14 J. Studio de Luxe: Dokter ZJlvago, 14 Studio' 2000: A man for all seasons, 14 Jaar. Thalila: En de vrouw schiep de lief de. 18 jaar. De uitkyk: Au hasard Balthazar, 14 jaar. West-end; Samen uit, samen thuis, Passage: Je leeft i PROTESTANTEN IN SPANJE: DISCRIMINATIE Alle protestantse groeperingen in Spanje tonen weinig neiging om overeenkomstig een verordening hun lidmaten in een register te laten in schrijven. Dit heeft de secretaris-ge neraal van het „Evangelische ver dedigingscomité", ds. José Cardona. gisteren na afloop van een bijeen komst van het comité te Madrid meegedeeld. Het comité zal volgende week zyn beraadslagingen over het z.g. „protestantenstatuut" in Bar celona voortzetten. Het Spaanse ministerie van jus titie had na de afkondiging van het statuut bepaald dat de niet-katho- lieke geloofsgemeenschappen hun le den voor 31 december a.s. in een re gister moeten laten inschryven. Deze dwang wordt in protestantse kringen beschouwd als een discriminatie en een inmenging van de staat in de interne aangelegenheden van de geloofsgemeenschappen. Volgens ds. Cardona verwacht men dat het mi nisterie van justitie voor het aflo pen van de termyn zyn. standpunt in deze nog zal toelichten. a.1 <T.« 10 1 ber). Lakenhal: Tentoonstelling „Spelen en lezen". Werkd. 104 uur; 's zon dags 14 uur (tot 10 december). De Lakenhal: Dag. 104 uur: aond Lakenhal: Tentoonstelling schil derijen van Lucia Stelnbach. Werkd 1-4 uur (tot 5 no- 10-4 uur vember) Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van zaterdag van 10-4 u. (zondag 1-5 uur). Rijksmuseum voor Volkenkunde: (Steenstraat 1): dag. 1017 u.; 'szon- dags 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling Collectie Lechner raai Japanse Kunst. Werkd. 10 uur voorin tot 5 uur nam.-; zondags 15 uur nam Rijksmuseum voor de geschiedend der natuurwetenschappen: Dag. 10-< Bureau Zuid-West. 10 12 AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende gevallen Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502 en Apotheek Zuid- West, Brahmslaan 20, tel. 21522. zondag-, avond- er. apotheek R. var wordt Herdingh en Blanken. De Oegstgeestse Apotheek door apotheek Tot zaterdagochtend 10 uur raad plege men de eigen huisarts, daarna tot zondagnacht 24 uur de dokters telefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 our) Amsterdam Den Helder Ypenburg De Bilt Twente Eindhoven 1-ioht bew. Zuid-Limburg zw. bew. Helsinki geh. bew. Stockholm zwaar bew. onbewolkt 10 6 9 weerlicht 11 7 9 onbewolkt 10 8 5 onbewolkt 10 8 5 regenbul 8 6 4 onbewolkt 10 6 7 half bew. 10 7 5 Grenoble Nice Berlijn Frankfort Münohen Zürich Genève liocamo Madrid Mallorca Lissabon regen 13 5 9 licht bew. 9 6 8 zwaar bew. 7 5 8 licht bew. 10 7 14 geh. bew. 16 11 28 swaar bew. 17 4 0 swaar bew. 10 0 0 geh. bew. 11 8 0 bew. 23 17 0 half- bew. 20 8 0 onbewolkt 21 11 0

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2