LEIDSCH DAGBLAD Tweede Schiphol in Z.-Flevoland? SPINAZIE 750^1.15 Groko Oplossing voor Midden-Oosten binnen bereik Johnson blijft „gelijk ove JAMIN Gé VERHOOG ANDUVIE Bombardementen staken in ruil voor overleg ~Ppgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 2 NOVEMBER 1967 No. 13422 a Directeur: E. A. E. van Dishoeck 1 Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij eooruitbetaling'losse nummers ƒ0.25 Witte Singe) 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 Nieutve luchthaven tegen 1980 alweer te klein Er wordt nu al ernstig gestu- jleerd op de vraag, waar in de 4. toekomst de luchthaven moet komen, die het nieuwe zal moeten opvolgen. Minister Bakker van Ver- fvkeer en Waterstaat deelde gis- mee, dat een interdepar commissie binnen jaar met aanbevelingen zal komen. Gedacht wordt aan de IJsselmeerpolder. De minister noemde speciaal Zuidelijk Fle- voland. lui of-,: Tussen 1980 en 1985 zou het nieu- awe Schiphol, dat op het ogenblik de kinderziekten nog maar net te bo- ■■Ven is, al weer aan vervanging toe Slpijn of ten minste behoefte hebben oo«aan een uitweg voor de grootste en snelste vliegtuigen. Een dergelijk 2lproject vergt zoveel voorbereiding, •Mat er aan de eerste maatregelen en ■■de eerste studies nu al moet worden begonnen. De minister verklaarde. dat het huidige Schiphol met een derde baan kan worden uitgebreid J en dat er nog een tweede stations- gebouw kan worden bijgezet. Daar- mee zal het vliegveld zijn maximale capaciteit hebben bereikt. Daarna zal er een nieuw vliegveld moeten ko mmen. Over grenzen De minister deelde mee, dat de Ne derlandse Luchtvaart Maatschappij Voverweegt België, Duitsland en En- geland in het vluchtenschema te be trekken. Dat kan gebeuren zodra het contract met de Luchtmacht, waar van tot september volgend jaar liegtuigen zijn gehuurd, is afgelopen. De binnenlandse maatschappij zal dan ook de Rotterdamse luchtha ven gaan aandoen. Het vervoeraan bod op het binnenlandse net heeft de verwachting het afgelopen jaar iets overtroffen. Vissen en vogels dood door gif in haven r (Van onze Amsterdamse correspondent) Het water in en rond de Amster damse Coenhaven is vergiftigd, door dat er een vrij kleine hoeveelheid van een zeer sterk insectendodend middel in is terechtgekomen. Als ge- volg van deze vergiftiging is 'n grote vissterfte opgetreden. Ook meeuwen, die hun maal deden met de dode vis zijn het slachtoffer geworden. De GG en GD heeft gewaarschuwd tegen het vissen in het besmette wa ter en tegen het eten van vis die er uit afkomstig is. Ook heeft zij de bevolking verzocht dode watervo gels te begraven. De vergiftiging van het water levert geen gevaar op voor de zuiverheid van het drinkwa ter .Voor de drinkwatervoorziening wordit ge engebruik gemaakt van ha venwater. Het gif is vrijdagavond in het wa ter geraakt. Bij hijswerkzaamheden viel toen een aantal blikken, waarin het insectendodende middel Endrin zat. op de kade. Enkele blikken spron gen open. Havenarbeiders spoten en veegden de vloeistof in totaal on geveer 22 liter het water in. De vergiftiging werd maandag ontdekt. B. en W. hebben inmiddels eenn on derzoek en maatregelen om herha ling te voorkomen gelast. Vandaag wordt verder overleg gepleegd over de bestrijding van het gif. Contact met een fabrikant van een stof die het gif- kan neutraliseren is reeds opgenomen. WEERBERICHT 5 Enkele buien Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige, aai kust af en toe harde zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.40 uur) 3 november Zon op: 7.37 uur; onder: 17.09 uur, maan op: 9.30 uur; onder: 17.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.24 en 15.42 uur, laagwater te 11.44 uur. Dit nummer bestaat uit 24 pagina's KATWIJK HEEFT WEER EEN BURGEMEESTER De heer A. G. Vermeulen, sinds 1 oktober 1952 burgemeester van de gemeenten Vuren en Herwij nen, is met ingang van 16 novem ber benoemd tot eerste burger van Katwijk. De heer Vermeulen, die 57 jaar is, is nederlands her vormd en lid van de CHU. (Zie ook pagina 11). Vuile luiers voor burgemeester De burgemeester van Thorshaven (Faröer) heeft voor vanavond de ge meenteraad in een spoedvergadering bijeengeroepen, omdat hij zit opge scheept met honderden vuile luiers. Deze zijn gisteravond door een de putatie boze huisvrouwen ten ge meentehuize bezorgd. De huisvrou wen in een bepaalde wijk van de hoofdstad van de Faröer» -eilanden kampen n.l. met een tekort aan wa ter, dat te wijten is aan de aanwe zigheid van een Russische vissers vloot, die eveneens van '.zoet- water moet worden. ADVERTENTIE 600 £1 Wtt GR. 9lPct. KWALITEITS DIEPVRIES Opgezegd Twee andere zaken in de vaste immissie voor Verkeer en Water staat, die gisteren ter sprake kwa men, zijn: 1. Nederland heeft het luchtvaart verdrag met Canada opgezegd. Oor zaak: de weigering van Canada om de KLM landingsrechten te verlenen op het vliegveld van Toronto. De Nederlandse en de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken voeren besprekingen over lan dingsrechten voor de KLM in Chi cago. Volgens Koning Hoessein Koning Mahendra en Konin- j bezoek gébracht De Verenigde Staten zullen hun actie in Vietnam onver anderd voortzetten totdat Ha noi akkoord gaat met onder handelingen in ruil voor stop zetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord- Vietnam. Dit verklaarde presi dent Johnson gisteren op een persconferentie. De Amrikaan- se president maakte duidelijk dat hij niets voelt voor een on voorwaardelijke pauze in de luchtoorlog tegen Noord-Viet- nam. Johnson herhaalde zijn aanbod de bombardementen onmiddellijk op te schorten als Noord-Vietnam bereid is mee te werken aan vruchtbare onderhandelingen en in de tus sentijd geen militair voordeel zou willen behalen. De eerste groep Amerikaanse jacht bommenwerpers met verstelbare vleu gels van het type F-lll. zal in de cember aan de operaties in Vietnam gaan deelnemen, zo is gisteravond van gezaghebbende zijde in Washington vernomen. Het gaat om zestien tot twintig toestellen van het type F-lll a van de luchtmacht (de F-lll b is bestemd voor de ma maar deze toestellen zijn nog niet operationeel)Militaire deskundigen beschouwen de F-lll als het meest geperfectioneerde militaire vliegtuig dat zich met een snelheid var maal die van het geluid moet kun nen meten met het beste Noordviet- namese jachtvliegtuig, de Russische Mig-21, die een snelheid van 2400 ki lometer per uur kan bereiken. Volgens de Canadese minister vai Buitenlandse Zaken. Martin, bestaat er geen garantie dat stopzetting de bombardementen door de Ver enigde Staten op Noord-Vietnam middellijk tot vredesonderhandelin gen zal leiden, maar staat wel vast „dat zonder stopzetting van de bom bardementen geen besprekingen kun nen beginnen". Martin, die antwoord de op een in het parlement gestelde vraag, was voorts van mening dat bij afkondiging van een bombardements pauze een nieuwe situatie zou ont staan, „waarin nieuwe druk Noord-Vietnam zou kunnen worden uitgeoefend". De voormalige senator Goldwater heeft voorspeld, dat de oorlog Vietnam „tegen de tijd dat de presi dentsverkiezingen in 1968 zullen worden gehouden" voorbij zal zijn, lllinilHiniUtlinnllinMIHIIUIIIIUIIIIIUUIIUIIIIIIHIHIIHIUIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIl' Verder voorspelde hy, dat de voor- malige vice-president Nixon bij die verkiezingen als overwinnaar uit de bus zal komen. Goldwater, Republi keins kandidaat bij de verkiezingen in 1964, ging niet verder op de voor spellingen in, die hij deed tijdens een toespraak voor" de universiteit van Miami. Strijd om Loc Niuh Een Amerikaanse militaire kapel speelt populaire wijsjes op het markt plein, gesneuvelde Vietcongrebellen worden in massagraven gelegd en honderden Zuidvietnamese burgers staan zich te verdringen voor de bus- die hen naar het zuiden zullen brengen: dit is het beeld, dat de Zuidvietnamese stad Loc Ninh, waar het districtshoofdkwartier der geal lieerde eenheden is gevestigd, giste ren bood. MIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Rijwiel wordt J fiets H Een rijwiel wordt een fiets en M een automobiel een gewone a H to. In het vestigingsbcsluit m torvoertuig- en fietsbedrijven H H 1967, dat op 1 november in wer- M H king is getreden, is de aandui- M ding van de verschillende mid- M jg delen van vervoer aangepast gj j§ aan het moderne spraakgebruik, s Een logisch gevolg hiervan is dat een motorrijwiel een motor- jg H fiets wordt genoemd en een rij- H wiel met hulpmotor heel nor- |j maal een bromfiets (al zou men soms liever van een bul- H H derfiets willen spreken). In het g vestigingsbesluit staat o.m. dat g g garages ook bromfietsen en mo- g g torfietsen mogen repareren en g dat een kleinhandel In fietsen g g niet noodzakelijk fietsen behoeft §j te herstellen. De Vietcong heeft een dure eed gezworen de stad, die op 110 km ten noorden van Saigon ligt, te zullen Innemen, ook al zou dat aan duizend rebellen het leven kosten. Het gaat de Vietcong om een propaganda- overwinning tegenover het feest bij de inauguratie van president Thioe. Zondagochtend vroeg begonnen de aanvallen, die drie dagen hebben ge duurd en vanochtend werden voort gezet. Volgens een woordvoerder hebben tenminste 369 rebellen het leven loren bij de afgelopen gevechten. Dit cijfer is vastgesteld nadat de infan teristen gisteren een gebied den waar een groot aantal doden de Vietcong werd gevonden. Zelfs verloren de Amerikanen zeven man terwijl 21 anderen werden gewond. Aan Zuidvietnamese zijde zouden „lichte verliezen" zijn geleden, Koning Hoessein van Jordanië heeft in een vraaggesprek voor de Britse televisie gezegd dat een „recht vaardige oplossing voor de crisis in Midden-Oosten binnenbereik schijnt". De Koning die een bezoek van twee dagen aan Londen brengt, zei dat het Arabische standpunt buitengewoon redelijk was geworden. Hij gaf geen nadere bijzonderheden maar ver klaarde dat de Arabische leiders in contact staan met de Ver. Naties. „In dit stadium is het enigszins moei lijk precies uiteen te zetten wat het Arabische standpunt is maar ik ver zeker u dat het in grote mate ver schilt van het standpunt dat naar aanneemt is ingenomen". „Ik verzeker u dat het Arabische stand punt zo redelijk mogelijk is- als mo gelijkerwijze verwacht kan worden". Een aanbod van premier Esjkol in Israël met betrekking tot directe vredesonderhandelingen wees Hoes- ein van de hand. Dienstplicht Jordanië zal de dienstplicht invoe- en, aldus Kroonprins Hassan giste- en bij de opening van het parlement. Geen auto's voor Indonesische parlementsleden De leden van het Indonesische parlement hebben gisteren besloten af te zien van de invoer van 150 Australische auto's, nadat studenten hadden betoogd, dat zij geen auto's maar rijst wilden hebben. De auto's had men vrij van douanerechten kunnen kopen. De studenten hadden echter direct de volksvertegenwoor digers van verkwisting beticht en verklaarden dat de commissie die zich met de aankoop bezig hield, beter kon nagaan, hoe de rijstprijzen kunnen worden gedrukt. Vijf pant serwagens patrouilleerden om het parlementsgebouw maar er deden zich geen incidenten voor. Aarclgasvondst ten zuiden van Cairo De Pan American Oil Company heeft in het gebied van El Fajoem, honderd kilometer ten zuiden van Cairo een aardgasbel aangeboord. De bel zou dagelijks 450.000 kubieke ter gas kunnen leveren. Volgens de directeur van de olie maatschappij liggen er in het be trokken gebied ook nog belangrijke oliereserves. Nog steeds is men in Brussel druk bezig met het opruimings- werk aan de gigantische puinhoop die eens het warenhuis ,,L'Inno vation" 7oasHier ziet men hoe een deel van de gevel, dat gevaar voor instorten opleverde, door slopers omver wordt gehaald. Hassan, een 19-jarige student In Ox ford, verving z'n broer Koning Hoes in die op het ogenblik in Londen De Kroonprins las een troonrede >or die was opgesteld door de drie weken geleden geformeerde rege ring van premier Talhouni. De plech tigheid werd bijgewoond door vier leden van de Russische vriendschaps delegatie, één van de eerste Russi sche groepen die Jordanië bezoekt. Controle Secretaris-generaal Thant van de V.N. heeft de Veiligheidsraad voor gesteld het toezicht van de V.N. op de naleving van het bestand in het gebied van 't Suezkanaal uit te brei en en te verscherpen. Hij wil versterking van de ploegen •aarnemers van de VN. in de ka naalsector en vier boten, die in het Suezkanaal, de Bittermeren en aan grenzende wateren moeten patrouil leren. Twee boten zouden hun basis in Ismailia moeten hebben en de twee andere in Suez. Ook zou het toezicht vanuit de lucht geïntensiveerd moe ten worden. Thant deed voorts een beroep op Egypte en Israël om in de kanaalzone de uiterste zelfbeheer sing te betrachten. Brown niet langer te handhaven (Van onze Londense correspondent) De Engelse kranten waren vanoch tend uitermate somber gestemd over de politieke toekomst van de minis ter van Buitenlandse Zaken, Brown. Volgens de parlementaire redacteur van de „Daily Telegraph" zou het In cident tussen Brown en de kranten- magnaat Lord Thorn son vele La- bour-afgevaardigden en vrijwel alle conservatieven ervan hebben over tuigd, dat Brown een onduldbare last is geworden Zij verwachten zijn spoedige aftreden, hetzij vrijwillig, hetzij op verzoek van premier Wilson. Brown zou echter niet geneigd zijn heen te gaan. En premier Wilson zou de mening zijn toegedaan, dat hij op het ogenblik zijn minister niet kan laten vallen. Hierover leze men Het artikel op pagina 15. ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) UW SLAGER Nu ook bij ons verkrijgbaar PRÉPARÉ AMERICAIN UW POELIER Voor ALLE soorten WILD. DOEZASTRAAT 41-39, TEL. 21415 (SucJ Hedennacht omstreeks één uur is een hevige brand uitgebroken in de woning en in de werkplaats van den heer Rekswinkel, klompen maker op de Oude Vest. Het geheele perceel is uitgebrand. 1 Er loopen geruchten over een gerechtelijk onderzoek. AdvertentieGas-coke te verkrijgen aan 't schip, lig gende in de Oude Vest voor de Schiestraat, a 35 cents per mud; bij 5 mud vrij aan huis 40 cents.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1