Conferentie investeringen in Indonesië Wilson zwijgt over affaire Brown- Thomson Ciï S Formidabele maggi Gaud-WleesSiauilion Wedstrijd Keeper Simpson kreeg een steen in zijn nek Op show-Turiju drie elektrische auto's Mode in Florence DNDERDAG 2 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Milder auspiciën van „Time" 'ii „Life" in Genève >9 [Van onze correspondent in Den Haag) Indonesische regeringsauto- teiten onder wie enkele inisters en naar schatting «tig topfiguren uit het be- •ijfsleven van de westelijke =reld, alsmede Japan, zijn n vandaag tot en met zater- .g a.s. in Genève bijeen om de ogelijkheden en kansen van irticuliere investeringen in donesië te bespreken. Sinds het begin van dit jaar laat ionesië particuliere investeringen er toe. In Genève zal ook een ster- Nederlandse delegatie aanwezig land hebben de volgende rsonen de uitnodiging aanvaard, jdney van den Bergh. voorzitter |ri de Centrale Kamer voor Han- Isbevordering in Den Haag. ir. F. ilips, directeur van het Philips- ncern, ir. H. M. van Mourik Broek- in, president-directeur van de Ne- rlandse Zoutindustrie, de president- jecteur en de vice-president van de LM. dr. G. van der Wal en drs. J. van de Kamp en dr. J. J. Oye- ar, leider van twee handelsmissies ar Indonesië, verder komen er afgevaardigden n grote Europese automobiel!abrie- n zoals Mercedes en Fiat, figuren de internationale bankwereld (D. ckefeller van de Chase National nk in New York, dr. Schweizer n de Zwitserse nationale bank) arts noemen we nog Eric Wynd- m White, directeur van het GATT ieneral Agreement on Tariffs and Het initiatief tot deze conferentie is uitgegaan van de Amerikaanse uitgeversmaatschappij die o.a. „Ti me" en „Life" uitgeeft. Deze maat schappij zal ook de kosten dragen van de unieke bijeenkomst. Particuliere sfeer Indonesië heeft niet alleen behoef te aan regeringshulp, doch ook aan investeringen uit de particuliere sfeer. Daarentegen wenst men er echter bepaalde garanties te hebben tegen een annexatiepolitiek zoals de regering van Soekarno indertijd heeft gevoerd. Het overmaken van even tuele winsten, het aandeel van Indo nesië in het gezamenlijk voeren van bedrijfsbeleid enz. zullen in Genève aan de orde komen. De organisatoren hebben er op toegezien dat de vertegenwoordigers van alle bedrijven waaraan Indonesië behoefte heeft, donderdag in Genève bijeen zullen zijn. Uit de „zwaarte" van de Indonesische delegatie blijkt hoeveel waarde de regering-Soehar- to aan deze bijeenkomst hecht. Protest tegen Frans gesprek met Iraakse olieindustrie Nederland en Engeland hebben zich aangesloten bij het Amerikaan se protest tegen de onderhandelingen die Frankrijk met Irak voert over de exploitatie van een Iraakse oliere serve die in 1961 werd genationali seerd, aldus weet de New York Times te melden. Maandag werd uit bevoegde krin gen in Parijs vernomen dat de Amerikaanse regering heeft gepro testeerd tegen het feit dat de Franse regering haar goedkeuring heeft ge hecht aan onderhandelingen tussen de Franse olieindustrie en de Iraak se oliemaatschappij. Volgens de New York Times gaan de onderhandelingen over nog niet in exploitatie gebrachte delen van de concessie die aan de Iraq Petro leum Company heeft behoord, in welke maatschappij Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en Nederland belangen hadden. De New York Times zegt dat de Amerikaanse ambassade in Parijs maandag heeft bevestigd dat over deze kwestie mon deling bij de Franse regering is ge protesteerd. Het blad zegt verder uit betrouwbare bron te hebben verno men dat Engeland en Nederland het Amerikaanse voorbeeld hebben ge volgd. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte 1 A 1 Rechts verkeer spaart 150 Zweedse levens Iet rechtse verkeer heeft bijna J levens gespaard tijdens de eer- twee maanden sinds de omscha- ling op 3 september, zo heeft de jnmissie voor rechts verkeer gis- •en bekendgemaakt. [n september vielen dit Jaar vijf- doden minder in het verkeer dan september van het vorig jaar. In '.tober was de vermindering van het dencijfer 93. Oe meeste slachtoffers vielen bij rntale botsingen op secundaire we- p waarbij een van de betrokken .to's aan de verkeerde kant van de sg reed. de omschakeling werd een :lheidsbeperking van 40 km per in de bebouwde kom en 90 km uur op de buitenweg ingevoerd, nog steeds geldt en n atuur- ïveneens van invloed is. ADVERTENTIE CCV na iedere maaltijd.. 25 c Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en' adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en |rrrmerk zelf hoe goed Doublemint u doet. Overeenstemming Flosy en NLF ENGELAND NIET GEBAAT MET CRISIS ROND MINISTER (Van onze correspondent in Londen). Na de „affaire-Chalfont" die zijn mond voorbijgepraat heeft zit Engeland weer opgescheept met een „affaire-Brown" van wie men gewend is dat hij incidenten verwekt. Brown is nu een maal het problemenkind in de Engelse politiek. Dank zij zijn spontanieteit zowel in de zin van gulle openheid die iedereen voor hem inneemt als van priemende uitvallen en uitbarstingen. In Engeland kan en mag een hele boel dat elders niet kan. In de poli tiek nemen maar weinigen een blad voor de mond en voor deftigdoenery is er eenvoudig geen plaats. Men kent de ministers door en door omdat zjj al jaren lang als gewone leden in het vrygevochten Lagerhuis hebben doorgebracht. Extreem geval Brown is een extreem geval, even als de onstuimige Quintin Hogg bij de Tories. Brown heeft onlangs ver klaard dat men hem zal moeten ne- zoals hij is. Hij weigert een dub bele rol te spelen van minister die twee is in het kabinet en meneer George Brown. Wanneer men hem provoceert zoals de persfo tografen in de balzaal van Scarbo rough of zoals Lord Thomson aan het diner van dinsdagavond die een min der gepaste mop over Brown tapte dan ontploft hij. Zijn explosies schij- tevens het gevolg te zijn van be paalde politieke spanningen die hem maken. Het Scarborough-in cident vond plaats nadat het voor Engeland tamelijk ongunstige rapport de EEG-commissie was ontvan gen, het incident met Lord Thom- de Chalfont-episode. Het ge volg was echter in beide gevallen een briesende Brown of beter een Brown die stoom moest afblazen hetgeen hij deed in zijn improvisatie voorafgaan- zijn op schrift gestelde rede die hij voor Britse en Amerikaanse zakenlieden hield. Wilson kalm Premier Wilson die natuurlijk door Browns wilde optreden in verlegen heid wordt gebracht vat ook dit inci dent kalm op. Hij zal Brown niet ont slaan, zeker niet omdat hy betrokken is bij een rel met de pers met wie Wilson zelf vaak op gespannen voet staat. Wilson zorgt zelf voor een ma ximale publiciteit. Zowel in de bladen als in de omroep en gaat daarbij ui terst selectief te werk in zijn perscon tacten hetgeen onder de journalisten veel kwaad bloed zet. Omdat in En geland de meeste bladen conservatief zijn, worden zij door Labour van na ture als vijanden beschouwd. Wilson kan Brown ook niet laten vallen in dit stadium van de EEG- bespreklngen. Brown is het symbool van Engelands wil om zich aan Eu ropa te binden. Hij maakt zich waar schijnlijk ook zorgen om Wilsons op portunisme. Vandaar de verdenking dat Wilson verantwoordelijk zou zijn voor het Chalfont-lncident, dat ten slotte voortvloeide uit de bedekte dreiging, dat Engeland ook anders kan. Maar een crisis-Brown kan Wilson zich, nationaal of internationaal, ze ker niet in het kielzog van Chalfont veroorloven. Wilson heeft pas nog voor de televisie Brown een eerste klas minister van Buitenlandse Zaken genoemd, die Engeland van een aan tal verouderde denkbeelden heeft af geholpen Hij gaf Brown ook 'n pluim voor het feit, dat men in het buiten land naar hem luistert. Brown is de vijand van de stijve plooi in de Britse diplomatie. Hij heeft zijn departement nieuw leven ingeblazen. Maar wanneer Brown doorgaat te ontsporen, zal hij zich zelf en Engelands positie ondermij nen. Sommigen vragen zich af hoe de impulsieve Brown zich in een inter nationale crisis zou gedragen en of het daarom niet te riskant is hem te handhaven. ADVERTENTIE RANGERS ONTSLAAN MANAGER Scott Symon is gisteren ontslagen als manager van Glasgow Rangers. Hij is vervangen door assistent-ma nager David White. Scott Symon, die zelf ook voor de Rangers heeft ge speeld. was in Groot-Brittannië een van de weinige managers, die een langdurig contract bij een van de topclubs heeft gehad. Symon werd dertien jaar geleden manager bij de Rangers. De Rangers voeren op het ogen blik de Schotse competitie aan. De bittere rivaliteit tussen Rangers en Celtic is de oorzaak van dit sen sationele ontslag. Rangers is een van oudsher protestantse club, Celtic ka tholiek. Het vorige seizoen won Celtic alles de Schotse competitie, de Schotse beker, de Schotse competitiebeker en won toen als eerste Britse club de Europabeker voor landskampioenen. Dit succes van Celtic baart de lei ders van de Rangers grote zorgen. 0 Jaap Oudkerk heeft op de Gentse wintenbaan een stayerswedlstrijd voor beroepsrennnrs gewonnen. Oudkerk won de beide manches over 25 km. Eindklassement: 1. Oudkerk 2 pnt., 2. Verschueren 5 pnt., 3. Proost 6 p., 4. Raynal 7 pnt., 5. De Lillo (It.) 10 pnt. Celtic zaterdag opnieuw tegen Racing Buenos Aires Racing Buenos Aires (Argentinië) en Celtic (Schotland) zullen zaterdag a.s. in Montevideo (Uruguay) voor de derde keer tegenover elkaar staan. Racing, dat op 18 oktober in Glasgow met 0—1 verloor, won woensdag op eigen veld voor 90.000 toeschouwers de tweede wedstrijd om de „wereldbeker" tussen de winnaars van de Europese beker en de Zuida- merikaanse beker voor landskam pioenen, met 21. De ruststand was 1—1. Het meest opvallende Incident in dit duel om de „wereldbeker" vond plaats vóór de Uruguese scheidsrech ter Esteban Marino de wedstrijd had laten beginnen. De 37-jarige doelman Ronnie Simpson van Celtic raakte gewond doordat van de tribune een steen werd gegooid, die hem tegen zijn hoofd trof. Simpson werd onmiddellijk na het incident medisch geholpen, maar maneger Jock Stein durfde het niet aan om de doelman van het De internationale autotentoonstel ling van Turijn, de laatste grote Europese autoshow van dit jaar, is gisteren geopend. In totaal zijn er 580 exposanten van automobielen en toebehoren uit 15 landen. De Sowjet-Unie is voor de eerste maal vertegenwoordigd. Enge land is vertegenwoordigd met het grootste aantal automerken 21. Op de tweede plaats volgt Italië met 20. De meeste nieuwe modellen zijn reeds te zien geweest op de tentoon stellingen in Genève, Frankfort, Pa rijs en Londen. De grootste noviteiten worden ge vormd door de modellen van de lang verbeide elektrische automobielen Drie Italiaanse bedrijven exposeren elektrische automobielen; Moretti de TomasoGhia en Urbanina. De Urbanina, die verleden jaar voor de eerste maal als prototype werd getoond, heeft een draaibare tweepersoons cabine, een actieradius van 145 km en een topsnelheid van 60 km/u. De prijs moet omstreeks 4.200 gulden bedragen. De elektrische automobiel van Mo retti moet ongeveer hetzelfde kosten. De batterijen en de elektrische mo tor van dit wagentje passen in een Fiat 500. De actieradius is 100 km en de maximum snelheid 55 km/u. De Argentijnse automielfabrikant De Tomaso en de carosseriefabriek Ghia, waarvan de Tomaso president is, zijn verschenen met de „revolutio- nairste elektrische automobiel van de markt". Deze tweezitter heeft een actieradius van 320 km en een kruis snelheid van ca. 80 km/u. De prijs is nog niet bekendgemaakt. Zes stewardessen zijn opge leid en aangenomen bij de Austra. lische luchtvaartmaatschappij Ansett-Ana. Het merkwaardige is, dat deze meisjes allen buiten Aus tralië zijn géboren. Op de voorste rij v.l.n.r. Lis Jensen (Denemar ken), Lorna Gunstan (Zuid-Ame rika) en Ineke Tons (Neder land); op de tweede rij vX.n.r. Dorothey Blount (Engeland), Je nifer Czopik (Duitsland) en Tuula Terenius (Finland). Schotse elftal te laten spelen. In- plaats van Simpson verscheen Fallon in het doel. Ook de tweede helft begon onge veer een kwartier later dan normaal. De spelers bleven 26 minuten van het veld omdat de waterleiding in de kleedkamers niet werkte. De Schot ten wensten na de verhitte eerste helft afkoeling. Scheidsrechter Marino eiste onmid dellijk extra politiebescherming en stelde de aftrap uit tot meer politie mannen in het stadion waren ge komen. 9 In een wedstrijd voor groep zes van het toernooi om het Europese kam pioenschap voor landenploegen heeft Italië met 50 van Cyprus gewon- De Italiaan Felice Gimondi heeft na zijn voortreffelijke verrichtingen in het naseizoen opnieuw een eerste plaats behaald. In de Grote Prijs van Aramis ging hij als winnaar over de eindstreep met een voorsprong van 15 seconden op de Franse achtervol gingskampioen Charly Grosskost en de wereldkampioen Eddy Merckx. Ed dy Beugels legde beslag op de acht ste plaats. Kampioenschap van Leidse Schaakbond Voor het persoonlijke kampioen schap van de Leidse Schaakbond, dat morgen in het Dorpshuis in Lei derdorp van start gaat, hebben zich 37 dealnemers gemeld. In de hoofdklasse zal kampioen Jacob Kort vooral de concurrentie van M. Stam te duchten hebben. Naast Stam vertegenwoordigt alleen nog Van Halderen het eerste tientai van Philidor. Potentiële kampioenen als Ad v. d Berg, Rag de Graaff en Joop Piket nemen niet deel Naast enkele meer geroutineerde krachten als Donker Alphen i en Demmendal (LSG) vormen jonge spelers als H. van Loon (Alphen), H. en T. Soesilo en Leids jeugd kampioen Erik de Vries het onge wisse element in de hoofdklasse. REE LEIDT IN TITELSTRIJD In de strijd om de Nederlandse schaaktitel heeft Hans Ree gisteren in Den Haag het eerste volle punt verdiend. In de derde party won hij na 41 zetten van Hans Bouwmees ter, zodat hy nu met 2—1 de leiding heeft in de tweekamp. Ree heeft in de vierde en laatste party van de serie (vandaag) voldoende aan een remise om zich kampioen van Ne derland te noemen. Indien Bouw meester echter wint en de stand weer in evenwicht brengt, worden er nog twee partyen gespeeld, waar van de eerste op vrydag. In Florence zijn vanaf maandag modeshows gehouden, waar op vele Italiaanse ontwerpers tegelijk hun nieuwe modellen voor voorjaar en zomer 1968 toonden. Emilio Pucci slaagde er in om bijna tien jaar dezelfde ideeën te gebruiken zonder vervelend te worden. Op zijn show van maandag waren de legendarische patronen te zien die bijna niet te beschrijven zijn maar die iedere modebewuste vrouw uit dui zenden herkent. Ze bestonden uit golvende lijnen en bloemen- guirlandes in de prachtigste kleuren. Hy toonde verder zachte zyden Chiffon jersey, op de bekende manier gedrapeerd. Zyn jurken sloten van boven nauw aan, om uit te waaieren tot een bollende harem-zoom die om een priester-boord gedragen, om de de enkels speelde. Om de hals werd hoge taille een strakke ceintuur, bei de van lakleer. zyn zyden crepe broekpakken had den „rode garde" jasjes met hoge boord op pantalons met wyde pypen. Deze ensembles waren uitgevoerd in pastelkleuren, soms effen, soms be drukt. Voor het strand waren er lange badstof jassen die by zwempakken van bypassende stof werden gedra gen. Gregorina gebruikte marineblauw voor alle uren van de dag, van sim pele strakke mantels tot avondjurken met marineblauwe strepen of mari neblauw met witte kralen. Blauw speelde ook een belangryke rol by Riva, in effen en geruite stof fen voor rechte mantels met kleine omgeslagen kraagjes en laag ge- Slanke mouwloze jurkjes van shan tung of linnen vertoonden Riva's ui terst draagbare rokiyn. Lancetti had een strandcollectie van bedrukte maillots met een franje van raffia om de heupen. Bedrukte bermuda-shorts werden gedragen met bikini-bovenstukjes van raffia. Badstoffen strandmantels waren uit gevoerd in schitterende pauwen-kleu- Nauwsluitende avondjurken van crepe waren uitgevoerd in psychede. lische motieven. Hoog gesloten, ter- wyi de schouders bloot bleven, vielen ze van voren en achteren in punten, zodat opzy blote benen zichtbaar wa ren. Andere avondjurken waren zediger en voorzien van een bypassende gol vende chiffon mantel. Guidi leefde zich uit in noppen. Pakken kousen en cocktailjurkjes wa ren druk gestippeld, soms met nop pen ter grootte van een dollar. Zoals by na alle maandag getoonde lynen vertoonde zyn collectie veel lijfjes met lage taille, waarby de rok ken plat geplooid waren. Witte kan ten jabots zorgden voor een roman tische toets. De shows zyn gisteren afgesloten met een opvallende finale van ge breide modellen. De kleuren waren sprekend, de lijnen pittig en elegant» Het meeste succes hadden lange jum pers met ceintuur gedragen op een kort rokje of rokbroek. De Italiaanse mode maakte een ze dige indruk die vooral de gewesea tieners zal bevallen, en gaf een ople ving van het marineblauw met wit tm zien. ADVERTENTIE de harde matrat met alle comfort van een zachte! Algerije's banken onder curatele (Van onze correspondent in Partje) Op de feestdag van de dertiende verjaardag van het begin voor de stryd om de onafhankelykheid, heeft de Algerijnse regering bekendge maakt een nieuwe stap in de rich ting van het socialisme te doen, doo* alle buitenlandse banken onder cu ratele te plaatsen. zy zullen zich alleen nog maar met het binnenlandse godver keer mogen bemoeien. Aangezien op die binnenlandse markt voor de banken geen droog brood te verdienen valt, wordt met dat verbod vrywel hun doodvonnis getekend. Naast een Engelse en een Egyp tische bank zyn alle buitenlandse bankinstellingen in Algerye van Franse oorsprong. In Parijs be schouwt men de maatregeen dan ook mede als een directe rpresaille op een Franse verordening waardoor enkele maanden geeden de invoer van Algerijnse wynen in Frankrijk werd verboden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15