Aangeboden: voor f.152,62 in de maand Lewis John Carlino zoekt een eigen weg Bradley: ,Toon Ho onze militaire inspanning' Vijf-sterrengeneraal in het tijdschrift „Look" AMRO-LENING Krommeniel/ linoleum Jeugdbende vernielt atelier van Janzee DINSDAG 31 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Ontroerend spel (Van onze kunstredactie) Be toneelgroep Studio, die twee jaar geleden het spel Telemachus Clay van Lewis John Carlino speelde, heeft in de Haarlemse Stadsschouioburg de landelijke première gegeven van twee een- acters van deze nu 35-jarige Ame rikaan onder de verzameltitel „Kooien". Zij zijn heel wat min der experimenteel van vorm dan het vorige stuk, waarin de schrij ver bewust afstand had gedaan van het gebruik van toneelmidde len als lichaamsbeweging, kos tuum en decor. Maar al zijn deze eenacters con ventioneler van opzet, uit de inhoud ervan blijkit duidelijk dat Carlino nog altijd zoekend is naar een eigen weg, naar nieuwe mogelijkheden om zijn ideëen dramatische gestalte te geven. Het probleem is echter dat die ideëen op zichzelf niet erg revolutionair zijn en zelfs aan oorspronkelijkheid wei nig te bieden hebben. „Sneeuwengel" De eerste eenacter, „Sneeuwen gel", gaat over een man die - na ja ren - nog altijd treurt om het verlies van zijn jeugdliefde en daarom nooit meer innerlijk contact met vrouwen heeft kunnen krijgen. Op een nacht komt hij binnen bij een prostituée, Connie, van wie hij verlangt dat zij tegen betaling het geliefde meisje uit zijn jeugd zal .spelen". Die poging mislukt natuurlijk, vooral omdat de or dinaire en bovendien tamelijk dron ken Connie geen enkele overeenkomst kan opbrengen met dat blijkbaar heel verfijnde en intellectuele meisje. In zijn vertwijfeling vermoordt John haar bijna, met het gevolg dat Con nie weer nuchter wordt. Zij begint nu over haar eigen verloren jeugd liefde te praten en daardoor herkent John in haar de medemens die het gelijke lot heeft ondergaan. Hij zelf gaat nu spontaan voor haar de rol van de verloren geliefde spelen en zo ontstaat tenslotte toch de geestelijke toenadering tussen hen, de tederheid die hij bij haar was komen zoeken. Het is een goed gevonden opzet, die treffende menselijke accenten heeft. Maar de opzet is beter dan de uit werking, waarin de bedoeling van de auteur, de tragiek van een wanhopi ge vlucht in het verleden te laten zien al te duidelijk om de hoek komt kij ken. „Epifanie" Twee echtgenoten zijn van elkaar vervreemd doordat de man, een ort- nitholoog, tekenen van latente homo- sexualiteit is gaan vertonen. Zijn in nerlijke strijd daartegen, gecombi neerd met een toch al labiele gees tesgesteldheid, dreigt hem tot een irreëele opstand tegen de menselijke natuur: hij brengt zichzelf in een geestelijke crisistoestand, waarin hij de gedaante van een haan probeert aan te nemen, zodat hij zijn vrouw voortaan zal kunnen domineren, zo als de haan een kip. Maar die poging leidt tot een vreselijke ontgooche ling: de haan blijkt een kip te zijn en legt een ei. Waarop de vrouw haar man pas goed als haar „onmondig troetelkindje" gaat behandelen. Ook hier is de bedoeling van de schrijver duidelijk, maar de gedachte heeft geen overtuigende dramatische vorm gekregen. Carlino toont met deze eenacter opnieuw dat hij een schrijver is die over wezenlijke talen ten beschikt maar nog niet goed weet hoe hij die talenten moet gebruiken. Evenals zoveel andere jongere to neelschrijvers heeft hij 'n korte (dra matische) adem. En die adem is niet toereikend voor de lange geestelijke afstanden die hij ermee probeert te overbruggen. Veel van dit gemis werd bij deze opvoering echter goedgemaakt door het toegewijde, knappe en soms ont roerende spel van Andrea Domburg spanning tussen twee mensen, die el kaar afwijzen, en elkaar toch nodig hebben, voortdurend te handhaven. Ook de gevoelige regie van Kees van Iersel droeg daar vaak toe bü, zodat het toch geen verloren toneelavond kunst Concert Simon C. Jansen in Lisse In de St. Agathakerk te Lisse za terdagavond a.s. een orgelbespeling worden gegeven door de bekende organist Simon C. Jansen. Het programma, luidt als volgt: 1. a. Partita over: „O Gott, du from- mer Gott" en b. Fuga in Es gr. t. van J. S. Bach. 2. Sonaten in Bes gr. t. P. Ant. Soler; 3. Sonata da Chiesa van prof. H. Andriessen; Variaties over „Adorate" van H. de Bont; 4. Negen korte Inventionen v. H. Stral tegier en 5. Carillon de Westminster van L. Vierne. Het volgende concert in deze serie en Ton Lensink. Samen slaagden zij j zal gegeven worden door Nico Waas- erin, de door de schrijver beoogde I dorp op 2 december. „WIENER BLUT" BIJ K. O. .Wiener Blut", de operette waar in Johann Strauss verscheidene van zijn vroegere „Schlagers" onder bracht, ging gisteravond voor leden van K. en O. in de Stadsgehoorzaal. De Leidse première was één van de eerste voorstellingen in dit sei zoen, waarvan reeds een uitvoerige bespreking in ons blad verscheen, zodat wij kunnen volstaan met de mededeling dat het K. en O.-pu- bliek, dat de zaal tot op de laatste plaats bezette, kennelijk heeft gewe ten van deze in alle opzichten écla tante opvoering door de „Hoofdstad Operette" en dat dan ook op ondub belzinnige wijze door een langdurige huldebetuiging deed blijken. K. en O. zette de dames in een overvloed van fraaie bloemen. BH. J. C. P. Alberts -74- in Den Haag overleden Op 74-jarige leeftijd is in een Haags ziekenhuis overleden de let terkundige Johan Casper Paul Al berts. De heer Alberts, die in Amsterdam geboren werd, was werkzaam als oorlogscorrespondent voor „Het Va derland" in de eerste wereldoorlog, redacteur van de Java-Bode, kunst redacteur bij De Telegraaf, oprich ter van het maandblad De Kroniek en vast medewerker aan o.m. De Nieuwe Gids. Zijn voornaamste pu blicaties waren o.m. Idealistisch die- rendom, Nitsjewo, De komische kos mos, La porte ouverte (naar aan leiding van Huis Clos van J. P. Sar tre), voorts diverse verzenbundels. President Ho Tsji-Minh van Noord-Vietnam zou persoonlijk moeten worden uitgenodigd om de Amerikaanse militaire macht in Zuid-Vietnam in ogenschouw te nemen. Dan zou hij „de nutteloosheid van voortzetting van de oorlog in zien", aldus de beroemde Ame rikaanse generaal Omar Brad ley. Bradley, in de tweede we reldoorlog commandant in Europa en een van de slechts negen generaals, die de vijf sterrenrang bereikten, schrijft in het tijdschrift „Look", dat hij niet gelooft dat de oorlog in een impasse verkeert. Hij houdt vol. dat de Verenigde Staten winst boeken in de militaire en sociaal-economische strijd. Tydens een recente reis van 15 dagen over de Vietnamese slagvel den kreeg hij bij het zien van de Amerikaanse macht een idee „waarom nodigen we Ho Tsji-minh niet uit naar het zuiden en geven hem vrijgeleide en alle mogelijke bescherming?" vroeg hij. „Laat hij onze oorlogsinspanning maar zien. Als Ho de reis zou maken die ik ge maakt heb, zou hij de nutteloosheid van voortzetting van de oorlog in- Zoals daags na de ontdekking op 13 september j.l. is bericht, werd het beeldje, dat in de Mar- nixstraat tegen de gevel van het nieuwe De La Mar Theater (voor malige Spieghelschool) te Amster dam was aangebracht ter nage dachtenis van de daar gevallen oorlogsslachtoffers, van zijn voet stuk gebroken en gestolen. Ondanks de gedane nasporin gen en publikaties is het beeldje tot nu toe niet terechtgekomen. Het is begrijpelijk, dat voor de nabestaanden in het bijzonder, herplaatsing van dit beeldje van groot belang is. De werkelijke waarde staat dan ook in geen ver gelijk met de ideële waarde. Het beeldjevoorstellende een mans persoon, is door Hildo Krop van brons vervaardigd en ongeveer 70 cm hoog. Inlichtingen kunnen worden verstrekt aan het bureau Leidseplein Amsterdam 020 241178. Veiling collectie gouden munten Op 20 en 21 november zal in het Carltonhotel in Amsterdam door de numismaat Jacques Schulman de A. C. R. Dreesmanncollectie, een ver zameling van ruim 1000 gouden mun ten, worden geveild. De waarde van deze collectie wordt in totaal op ze ker driekwart miljoen gulden ge schat. Sommige munten, die volgens de catalogus zeer zeldzaam zijn, wor den per stuk op resp. f 25.000, f 12000 en f 10.000 getaxeerd. Het zijn alle moderne munten uit de 19e en 20e eeuw en afkomstig uit de gehele we reld. ADVERTENTIE NU IS EEN RINCK-BRIL (door de 5 RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT BOTERMARKT 1 TELEFOON 01710—25036 Bij zijn bezoeken aan Amerikaan se stellingen raakte de generaal er „steeds meer van doordrongen dat we de vijand langzaam onstuitbaar terugdringen van de steden en de zeekust. Ik noem het geen impasse als de andere partij naar elke maat staf zwakker wordt en wij sterker," aldus Bradley in „Look." Bradley meent, dat de communis ten het hopen te rekken tot het Ame rikaanse publiek zo'n afkeer van de verliezen krijgt dat het de Verenig de Staten dwingt tot terugtrekken. Als de Amerikanen het Franse voor beeld van 1954 volgen en opgeven, aldus Bradley, „zou het een brand merk zijn dat het Amerikaanse volk voor eeuwig zou dragen." Hij noemt de oorlog in Vietnam een laboratoriumproef van de com munisten „met harde minachting voor mensenlevens, uitgevoerd door lieden in Hanoi en Peking, die wil len zien of de oorlogstheorieën van Mao Tse-toeng werken." Bradley zei, dat hy er na zijn reis van overtuigd was „dat dit een oorlog is op de goede plaats, op het goede ogenblik en met de goede vijand, de communisten" en dat het ,een historische noodzaak" is, ge zien de Chinese verklaring dat Viet nam een proefterrein is van Mao's théorieën over oorlogvoering in guerrilla-stijl." ,,Als we doorvechten in Vietnam en winnen, zullen we onze inspan ning misschien niet elders behoeven te herhalen. Als we ons terugtrek ken, staat vast dat we voor meer en moeilijker Vietnams komen te staan. De geschiedenis heeft ons meermalen geleerd dat verzoening door concessies op zijn best een tij delijke maatregel is en onvermijde lijk tot oorlog leidt." Gegijzelde bruid licht gewond Een teleurgestelde minnaar heeft zich maandag doodgeschoten, na de jonge bruid van een vriend te hebben gewond, die hij dit weekeinde onder bedreiging van een revolver gevan gen had gehouden in zijn etagewo ning in een buitenwijk in Cleveland (Ohio, V.S.). De 23-jarige Robert Batch was reeds overleden toen hij werd binnengereden in het zieken huis. Hij had een schotwond in het hart. De 19-jarige mevrouw Lida Caldwell kreeg een borstwond en werd onmiddellijk naar de operatie kamer gebracht. Haar toestand is re delijk goed. Batch hield het meisje sinds za terdagavond gevangen. De moeder van Batch was overgevlogen uit Johnstown, Pennsylvania, om haar zoon te overreden Lida Caldwell los te laten. Batch antwoordde echter, dat hij op Lida Caldwell en op zich zelf zou schieten als iemand tussen beiden kwam. Eerder had hij de vrouw als schild gebruikt en de poli tie met een aantal schoten op de vlucht gejaagd. Geen van de agenten raakte hierbij gewond. ADVERTENTIE (als u in 18 maanden zou aflossen). Als U met de vraag zit hoe U op korte termijn aan contant geld moet komen, kan de AMRO Bank U daar een duidelijk ant woord op geven. Stel U wilt 2.500, van ons lenen en in 18 maanden terug betalen. Dan betaalt U per maandelijkse termijn 152,62. Rekent U nu even mee: 18 X 152,62 2.747,16. In die an derhalf jaar betaalt U dus ƒ247,16 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratie kosten en overlijdensrisico. Dat is gemid deld nog geen 14,per maand. Waarom komt U met eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over bet feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: dié AMRO* Lening-folder ligt voor U klaar. E EN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Communisten boeken winst in Zwitserland De Zwitsersche Moskou-gezinde communisten bleken er zeker van te kunnen zijn, een parlementsfractie in de Nationale Raad (de Tweede Kamer) van Zwitserland te kunnen gaan vormen. Onder de naam Zwit serse Arbeiderspartij hebben de communisten hun vier zetels in de kantons Genève en Wallis behouden en er in Neuchatel een bij gewonnen waardoor zij het minimum van vijf zetels hebben behaald dat nodig is om een parlemenitsfgraote te kun nen vormen. Uit de voorlopige uit slagen van Zurich blijkt dat zij hier een zesde zetel mee gaan behalen. Overigens is in het algemene beeld weinig verandering gekomen, einduitslagen van Zürich qn moeten nog binnenkomen, maar het is niet Waarschijnlijk dat er dering zal komen im de regerende vier-partijencoailitie. In opdracht van de specialis ten van het nieuwe Diaconessen- huis in Eindhoven heeft de Am sterdamse beeldhouwer Max Re- nemann een ontwerp gemaakt voor een monument, dat wordt geplaatst in het bassin van de fontein voor het gebouw. De hoogte is 6.50 m., de breedtQ 2.25 m. Het materiaal bestaat uit scheepsplaat. Het via een leiding opgestuwde water valt over de uitbladen. Eind december of begin januari zal het monument onthuld wor den. sneller schoon dan welke I vloerbedekking ook ADVERTENTIE in Kinderpolitie volgt spoor (Van onze correspondent). Het atelier van beeldhouwer Leendert Janzee in een oud schoolgebouw in Rotterdam-zuid heeft voor de vijfde maal on genood bezoek gehad. Er zijn deuren opengebroken, ruiten in gegooid en het interieur is vernield. Een groot deel van Janzee's werk van het afgelopen jaar ging in de ravage ten onder. Werk van collega-beeldhouwer Slappendel werd onherstelbaar ver nield. Janzee heeft nog geen overzicht van de schade. Verschei dene bronzen reliefs zijn verdwenen. Het onderzoek is in handen van de kinderpolitie, die reeds op het spoor is van de jongensbende, die volgens omwonenden de ravage heeft aangericht. Het Is de vijfde keer dat Janzee wordt gedupeerd door balda digheid. De vorige keren bleef het bij vernielde ruiten en verdwenen ge reedschap. Omwonenden die ongetwijfeld het lawaai van deze „beeldenstorm" hebben gehoord, lieten na de politie te waarschuwen. Janzee constateer de zelf na een week afwezigheid de vernielingen. In het schoolgebouw waren vroe ger zes ateliers. Vyf kunstenaars kregen inmiddels via de Kunststich ting andere ruimte toegewezen. Janzee wacht nog steeds, hoewel hy de Kunststichting bij alle vier voor gaande inbraken erop heeft gewezen dat de toestand onhoudbaar is. Een half jaar geleden kreeg hy een an dere ruimte toegezegd, maar die is nog steeds niet beschikbaar.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9